I - Turk|ie. Montenegro. Portugal. tloMle»ri|k-lloiigar(i«i. Zwitserland. ■talie. Spanje. Egypte. ZHid-Afrifa. Vereenïgde Staten. darpan Lgvammiddelan aangevoerd en heeft de miniitar van binn. zaken voorloopig 10000 roebels beschikbaar gesteld De Keizer heeft eveneens 10000 r. gezonden. De generaal-adjudant Obrutscheff" brengt een brief des Keizers aan den Sultan over, alsmede eene proclamat.e van den Keizer aan de buigaren, waarbij deze worden aangemaand, zich van alle ongeregeldheden te onthouden en zich aan de bepalingen van het berlijnscke tractaat te onderwerpen. De russische bevelhebbers der nog in Turkije verblijfhou der de troepen hebben strenge bevelen ontvangen om de strikste krijgstucht onder hunne troepen te handhaven en alle revolutionaire neigingen te bestrijden en te onderdrukken. Er hebben tusschen albaniërs en Servische troepen op de Servische grenzen gevechten plaats gegrepen, waarbij de albaniër§ ten slotte met aanzienlijk verlies de wijk hebben genomen. Toen zij weder op turksch grondgebied kwamen, werden zij door geregelde turksche troepen gedwongen om al den buit en het vee, die zij op Servisch grondgebied ge maakt hadden over te geven. Deze zullen weder aan de eigenaars ter hand gesteld worden. Bulgbrije. De Nat. Vergadering heeft den 24 eene wijziging gebracht in de bepalingen omtrent de vrijheid van het recht van vcreenigingdie bij de tweede lezing van het constitutie-ontwerp aangenomen waren alle vereenigingen die zich ten doel stellen zedelijkheid en godsdienst te schaden en de maatschappelijke orde in het Vorstendom omver te werpen, zijn daarvan uitgesloten. De Constituante heeft haar werk besloten met eene concessie aan de misnoegde bisschoppen, die aan de zittingen geen deel meer genomen hadden, nadat hunne onverdraagzame voorstellen waren ver worpen. Er werd namelijk in de constitutie nog eene bepaline opgenomen, volgens welke alle bijbels en andere theologische werken die op de nationale school zouden gebruikt wor den de censuur van de bnlgaarsc'ie Synode zouden moeten ondergaan. Nadat alle leden de vastgestelde constitutie geteekend hadden, is de vergadering den 28 gesloten met eene rede van prins üondoukojf, welke met groote geestdrift^ werd toegejuicht. Het protocol der sluiting ia door den prins en de europeesehe gedelegeerdenmaar niet door den commissaris der Porte onderteekend. Prins üondoukof heeft last ontvangen om te verklaren dat de Czaar aan al zijne onderdanen verboden heeftde candidatuur voor den bulgaarschen troon aan te nemen. De nieuwe Nat. Vergadering heeft den 29 in eene ge heime zitting, Op voorstel van bisschop Clementbij accla matie tot Vorst verkozen prins Alexander v. Baitenberg geboren 5 April 1857 tweeden zoon van prins Alexander van Ilessen-Darmstadt (oom van den regeerenden Groot hertog en broeder van de Keizerin van Rusland) en van prinses Julie v. Bottenberg. De bisschop had aangevoerd, dat tegen de verkiezing van prins IV aldemar van Denemarken sommige mogendheden zich verzetten; dat prins Reuss te oud wasdat prins Alexander jong en schrander was en reeds voor de bulgaarsehe zaak gestreden bad. De verkie- zingsacte werd onmiddelijk door den voorzitter geteekend en de Afgevaardigden begaven zich in optocht, onder mu ziek, met dat document naar de woning van prins Dondoukotf. De samengestroo i.de menigte heeft deze keuze met geest drift toegejuicht. Na eene zeer vriendschappelijke wisseling van nota's tus schen het Vaticaan en den Vorst, is tot het instellen van een r. c. bisdom te Antivari besloten. Het zal geheel on afhankelijk zijn van het aartsbisdom Scutari en in reeht- streeksche betrekking met Rome staan. De regeering heelt een ontwerp ingediend, waarbij het burgerlek huwelijk verplichtend wordt gesteld. De gemeenschappelijke minister-ennferentiën zijn den 25 afgeloopen. Ten aanzien van alle 3 punten, n.l. het bestuur van Bosnië en de Herzegowina de aansluiting der Servische spooi wecen en het handelsverdrag met Servie, is overeen stemming verkregen. In beginsel is besloten, dat Bosnië en de Herzegowina in het oostenrijksek-hongaarscue tolver bond opgenomen zullen worden. Den 23 's avonds zijn de offieiëele festiviteiten ter viering van het zilveren huwelijksfeest des Keizers en der Keizerin begonnen met eene soiree ten hovewaartoe omstreeks 3000 uitnoodigingen waren gedaan en welke door de ministers der heide Rijkshelftende leden van het corps-diplomatique, leden der Kamers en tal van andere aanzienlijke personen werd bijgewoond. Den 24 hadden de godsdienstige plech tigheden plaatsden 25 gaf graaf Andrassy eene zeer schit terende soiree, w-arop de Keizer, de kroonprins, de aarts hertogen prins Leopold van Beieren graaf Schouwalojf, de ministersvele diplomaten enz. verschenen. Den 27 zijn de verschillende festiviteiten besloten door een grooten ge deeltelijk gecostumeerden optochtwaaraan 10000 personen deel namen, n.l. 1200 studenten, 400 gymnastici, tal van corporatiënvereenigingen enz. De Paus heeft den Keizer een eigenhandig geschreven brief van gelukwensching gezonden benevens zijn fraai in olieverf geschilderd portret en eene raozaïektafelvoorstellende „de Madonna del Granduea". De Keizerin heeft ter gelegenheid van haar feestuit, naar bijzonder vermogen 40 beurzenvan 300 gouden flo rijnen elkten behoeve van behoeftige studentenaan de oosteurijksok-bongaarsche universiteiten gesticht, benevens 20 beurzen aan de opleidingsscholen voor officiersdochters te Hernhals en Oedenburg en 10 beurzen aan het militaire weezengesticht te Eiscbau. De heer Emmerich Dilelakenfabrikant t.e Humpolitz heeft den Keizer, ter gelegenheid van diens zilveren brui loftsfeest een compleet costuum geleverd dat. in 11 uren voltooid was, daaronder begrepen niet alleen het, weven van het, lakenmaar ook het scheren van de daarvoor benoo- digde wol van 12 schapen. Graaf Schouwaloff heeft Weenen verlaten zonder Oosten rijks toestemming tot, eene verlenging der bezetting van Ru- melie door russische troepen tot 3 Aug. verkregen te hebben. \Journ. des Debate Hongarije. Den 30, 's voormiddags, heeft te Szegedm een hevige orkaan gewoedwaardoor de spoorweg en de afdammingswerken vernield en de omrasteringen omverge worpen werden de schepen met bouwmaterialen grootendeels zonken, en in de spoorwegdijken groote scheuren ontstonden. De werklieden verkeerden in levensgevaar. Tegen den avond bedaarde de storm. Ile Bondsraad heeft besb ten aan Gehlsenpublicist, en Danesidirecteur eener italinansche boekdrukkerij te Genè*e, wegens het, uitgeven van opruiende geschriften het verblijf in Zwitserland te ontzeggen. De Paus heeft op de onderwerping van den gewezen fiatriarch der afgescheiden armeniërs geantwoorddat het ieflijk en vertroostend was voor een vader een zoondien hij verloren waande te omar en en uit eigene beweging afwijkende van de regelen der geestelijke tuchtverklaarde hij msgr. Kupelian „de titels, waardigheden en eerbewijzen toe te kennenaan de bisschoppelijke waardigheidhem goddelooslijk door sommige van de catholieke eenheid afge scheiden prelaten opgedragenverbonden." Den 18 heeft te Venetie een springvloed plaats gehad welke zoo hoog ging, dat men met gondels over het S. Mar- cusplein voer. Den 23 is Koningin Victoria, onder de toejuichingen der dorpelingen van Baveno vertrokken, om zich over den Mont- Cenis-spoorweg naar Parijs te he-even. De Capitate zegt, dat Garibaldi, eene deputatie van het „onvrijgekocht, Italië" ontvangende, beloofd heeft alles op te offeren ten einde het nationale werk te voltooien. Degenl. heeft het initiatief genomen tot, eene inschrijvingbestemd om een miljoen geweren aan te koopen voor de wapening der natie. Voorts heeft hij een adres gezonden aan de pro vinciën IstriaTriest en Trent,e. Op een voor de werken aan den Tiber onteigend stuk grond van de Earnesina te Ro ne is onlanss een gebouw opgegraven, welks wanden met voortreffelijke, volkomen gave muurschilderingen bedekt zijn naar liet schijntdag- teekende uit (le eerste jaren des Keizerryks. De beschilderde muren zullen m «tukken naar het klooster van Santa-Eraneesca Romana worden overgebrachtwaar de oudheidkundige missie haar depót, beeft, gevestigd. De „deputatie der epiroten heeft te Rome eene brochure uitgegeven, getiteld: „De albaneezen en de Epirus." Garibaldi is naar Albani vertrokken Een den 27 door hem uitgevaardigd manifest aan de italiauen kondigt het oprichten aan van eene Unie der verschillende democratische partijenten einde de werkeljjke uitoefening van de natio nale souvereiniteit te verkrijgen, opdat, het lot der minbe- voorrechten verbeterd worde enz. Het stuk eindigt aldus: -üeLigue der Democratie heeft, besloten slechts vreedzame middelen aan te wenden. Derhalve zou hij, die Italië re- S?,er'.'. Vgenovcr het volk en de geschiedenis verantwoorde lijk zijn indien hij het werk der democratie belemmerende, de Ligue noodzaakte tot het gebruiken van andere middelen om hare rechten te heroveren." De Kamer heeft den 28, met groote meerderheid van stemmen de supplementaire overeenkomst met Zwitserland en Duitschland betreffende de voltooiing van den S. Gothard- spoorweg, goedgekeurd. Voor eenigen t.jjd is te Milaan iemand in hechtenis geno men, die bij de italiaansehe policie als een zwitsersch zen deling der Internationale was aangegeven, betrokken in eene samenzwering om Koning Humbert en Koningin Victoria van Engeland te vermoorden. De man werd, zoodra hij den voet op italiaanschen grond zettegevat en wacht nu in de gevangenis de behandeling van zijne zaak af. Hij schijnt intusschen niemand anders te zijn dan dr. Wiede uit Zurich, redacteur van de JSeue Gesellschafteen wetenschappelijk tijdschrift met eenigszins socialistische neigingen. Volgens de zuricher bladen is dr. Wlede een zeer bekwaam en hoog geacht man volstrekt niet in staat om misdaden te beramen welke hem werd toegedicht. De verkiezingen van 12 leden der Kamer, ten gevolge der benoeming van even veel Kamerleden tot Senatoren he noen slechts aan 2 candidaten der rechterzijde de over- winning bezorgd. Te Viterbo is bij herstemming met 381 st- verkozen de heer Aribieen israëliet en redacteur der Liberiadoor de linkerzijde aanbevolen tegen 338 st. op den heer Vcnero Goladen canridaat, van Garibaldi en der republikeinen. Genl. Borghese was reeds bij de eerste stem ming uitgevallen. Bij de Kamer is een wetsontwerp ingediend betreffende de uitgifte van nieuwe obligatiën geconsolideerde schuld met driemaandelijksche rente. De coupons zullen in betaling van directe belastingen ook vdór den vervaldag worden aan genomen. De infante Christinadochter van den hertog v. Montpensier is den 28 te SeviUa overleden. Zij was geboren 29 Oct. 1852. De commissarissen der schatkist voor de openbare schuld te Neerboseh voqr f 225,26 eigen armen werden be' rieeld met ƒ428,95 en 615 brooden bovendien werden in het Diakoniehuis verpleegd voor ƒ420,—. 86 R.C. armen beneden den ouderdom van 60 jaren, aan wie door het, R. C. parochiaal armbestuur onderstand ,wordt geweigerd werden ondersteund met 1417,45 en 2062 brooden. Met, leedwezen vermeldt het, dat eene vierde cathegorie van bedeelden ont staan is en wel die der Gereformeerde armen, doordat aan Leentje Luit en Hendrikje Steeman, beiden sedert vele jaren lidmaten der Ned. Herv. gemeente alhier en zeer hulpbe hoevend (de eerste lijdende aan verlamming, de tweede doof stom en hoogbejaard) door Diakenen van dat, kerkgenootschap willekeurig alle onderstand werd geweigerd onder het on gemotiveerde voorgeven, dat die personen ondersteld uit het gasthuis waren verwijderd. Daar Diakenen zoozeer hunne roe ping verloochenden, door onderstand te weigeren aan werke lijk ongelukkige en behoeftige personen, die in de algeheele onmogelijk' eid verkeerden in hun levensonderhoud te voor zien was het bestuur genoodzaakt, de taak van Diakenen optevatten en als politiemaatregel te verleenen, hetgeen ker kelijke liefdadigheid weigerde. Zij vereischt.en eene uitgaaf Yan -f en brooden. De toestand van het armwezen nemen noch met het plan van den heer Wilsonnoch met het nationale genoegen. Zij hebben den Khedive verklaard, dat zij volledige betaling der rente en amortisatie van de geuniliciëerde schuld eischen. Zij beweren, dat zijne ont werpen de obligatiehouders niet bindenals niet alle mo gendheden die tot de instelling* der internationale recht banken hebben medegewerkt,, hare toestemming hebben gegeven. Het, regeeringsblad heeft een decreet openbaar ge aakt waarbij het door den Khedive voorgestelde, zoogenaamde nationale financiëele plan bekrachtigdmaar tevens mede gedeeld wordtdat ten gevolge van den staat, der kas van de openbare schuld de op den 1 Mei bepaalde amortisatie van de geünificiëerde schuld wordt uitgesteld tot 1 Juni. Het noodige bedrag zal genomen worden uit de eerste gel den die na 1 Mei in de kas van de openbare schuld wor den gestort. De amortisatie der geünificiëerde schuld die op 1 Nov. 1878 vervie(, is ingetrokken. De Khedive heeft, een besluit, uitgevaardigdwaarbij een Raad van State wordt ingesteldonder voorzitterschap van een inboorling, die te gelijker tijd president van den minis terraad ismet 2 ondervoorzitters beiden europeanen 5 inlandsche en 5 europeesehe leden en 2 inlandsche rechtsge leerden. De commissarissen voor de schuld kondigen officieel de betaling aan van den coupon der leening van 1864 en der geünificiëerde schuld. De heer Burgersde voormalige President der Zuidafri- caansehe Republiek is benoemd tot vrederechter te Han nover, in de Kaapkolonie. De groote ijzeren brug over de Oranjerivier, welke de grensscheiding vormt tusschen den Oranje-Vrijstaat en de Kaapkolonie, is voor het publiek opengesteld. De emigratie der negers uit het zuiden blijft zeer de aan dacht trekken. Te Nieuw-York is eene groote bijeenkomst gehouden om gelden voor de negers bijeen te brengen: ook te Boston zou dit geschieden en de gouverneur van Kansas, naar welken Staat, gelijk men sveet, de stroom van landver huizers voornamelijk gericht is, heeft bij het Congres een adres ingediend, verklarende, dat, een groot getal negers te Wyandotte aan alles gebrek hebben en dat van regeerings- wege legertenten en voedsel verschaft moeten worden, totdat de bevolking den ongelukkigen gelegenheid zal kunnen geven om zeiven in hun onderhoud te voorzien. Ook de hulp van het Congres wordt ingeroepen. Bij den Senaat is reeds een wetsontwerp in dien geest ingediendwaarbij de regeering tot het verstrekken van hulp gemachtigd wordt en 100,000 dollars tot naderen onderstand wordt uitgetrokken. De „Constitutioneele Conventie" van Louisiana, in welke de democraten de overhand hebben, is zeer verlangende om de ontevreden negers neder te zetten en heeft, na langdurige beraadslagingen eene motie aangenomen, verklarende, dat de Conventie bij de herziening der constitutie geenszins tedoelde, op de politieke, burgerlijke of godsdienstige rechten van eenig deel der bevolking inbreuk te maken of die te beperken. Den 28 zijn 7 mijnwerkersdoor aardstortingen in een steenkoolmijn bij Wilkes Barre, in Pennsylvanieopgeslo ten na 5 en een balven dag aldus gevangen gezeten te hebben verlost. Zij hielden zich zoo lang staande met het vleesch van een mede begraven muilezel. De mannen die hen uithielpenhadden nacht en doorgewerkt en een dwarsgang van 1200 voet moeten graven om hen te bereiken. is wederom verbeterd en mag gunstig genoemd worden. JNos. 4, 5 en 6 voor kennisgeving aangenomen. fan Burgemeester en Wethouders: 7. Brief ten geleide van het procesverbaal van kasverifi- catie bij den gemeente-ontvanger. 8. Brief ten geleide van het verslag omtrent den toestand der gemeente over 1878, zijnde aan ieder lid een gedrukt exemplaar reeds ter hand gesteld. Nos 7 en 8 voor kennisgeving aangenomen. 9. Adres van F. M. Kronenburgsmid en koperslager alhier, waarbij hij aanbiedt de twee spuiten, welke hersteld moeten worden en waarvan de kosten begroot zijn op f 580,- te herstellen voor f 300,en twee spuiten te leveren voor d/nprijs van f 1700,met, 6 jaar guarantie, in plaats van f 22110, Hij beveelt, zich voor die levering als inwoner der gemeente aanwaardoor bovendien eene bezuinigin0, voor de gemeente zal worden verkregen en neemt voorts aan voor zijne rekening en risico een spuit te laten komen en die tegen een van de heeren Beider Sp C°. door deskundigen te laten onderzoeken en proberen. Aangehouden om daarop bij het straks in behandeling komende rapport betreffende eene nieuwe regeling van het brandwezen, zooveel acht te slaan als de Raad zal ver- meenen te behooren. 10. Verzoek van W uijs Sp O., kooplieden alhier, om de vaste rijbrug over de sloot langs de Geestersingelwelke niet, geheel gemaakt is overeenkomstig de door den Raad bij besluit van 28 Aug. 1878 vastgestelde bepalingen t,e mogen behouden in den tegenwoordigen toestandals vol doende voor de veiligheid en om de tegenover dit perceel zonder vergunning gemaakte loopbrug almede te mogen behouden 11. GEMEENTERAAD. Zitting van Woensdag 30 April 1879. No. 4. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig de heer f onk volgens kennisgeving, wegens drukke bezigheden. Voorzitter de burgemeester A Maclaine Pont. De Voorzitter opent de vergadering waarna 1. de notulen der vorige vergadering worden gelezenen goedgekeurd. 2. Deelt de Voorzitter mede, dat Burg. en Weth., naar aanleiding van de door den Raad bij besluit van 18 Decem ber 1878 verhende magtiging op 23 April 1.1. hebben hij- gewoond de bij Z. M. den Koning en H. M. de Koningin gehouden cour van voorstelling en gelukwensching ten Paleize Ie Arasterdam en dat de Burgemeester, daartoe uitgenoodigd, heeft bijgewoond het op 26 April d. a. plaats gehad heb bende Hofbal. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering ingekomen f an Gedeputeerde Staten 3. Brief, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit tot afstand van grond aan de heeren Mr. Ch. Bosch Rei te c.s. Voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat het afgestane terrein 3020 centiaren groot was en dus een koopprijs van 12080 is betaald geworden. 4. Brief, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit, houdende magtiging tot het doen vanaf- en overschrijvingen in de begrooting der dienstdoende schutterij voor 1878. 5. Besluit dat de gemeenterekeningen over 187S uiterlijk 31 Augustus 1879 moeten zijn ingezonden. 6. Jaarverslag van het burg. armbestuur omtrent den toestand van bet armwezen over 1878. Weeeen en verlaten kinderenten getale van 8vorderden aan bestedingskost.en f 355,75 en '83 brooden: bovendien aan kleeding en ge reedschappen f 139,87 S- Verder werden 2 in het, R. C weeshuis verpleegd voor /189;96 en 3 in het weezengestich Adres van de Alkmaarsehe Turnclub Kracht en Vlug heid, waarbij zij zich onder nader met den Raad overeen- tekomen voorwaarden aanbiedt, tot het vrijwillig bedienen van eene der spuitentot dit aanbod geleid door de onder vinding, te Haarlem opgedaan. Nos. 10 en 11 gesteld in handen van Burg. en Weth. om berigt en raad. 12. Verzoek van 72 ingezetenen wonende om en nabij de kaas- en veemarkt alhier, om aan de venters en kramers, die in den laatsten tijd op de markt, staan, waaronder ver scheidene vreemdelingen, op grond dat zij aldaar hinderlijk zijn voor het verkeer en hendie op zware lasten zitten benadeelen, een bepaald terrein, bij voorbeeld het Hof of de Gedempte Nieuwesioot,aantewijzenwaar zij hunne koop waren mogen uitstallen. Ter secretarie gedeponeerd. De Voorzitter deelt mede, dat, Burg. en Weth. maatrege len hebben genomen om hierin te voorzienwaarvan de uitkomsten nog in deze week zullen blijken. 13. Verzoek van J. J Tesselaareervol ontslhgen stads- schoorsteenveger om eene gratificatie van ƒ100.of zooveel meer of minder als de Ra d zal vermeenen te behooren. Gesteld in handen van Burg. eri Weth. om berigt en raad. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. f an de vaste commissie van financiën 14. Rapport op een verzoek van Regenten van bet, Bur gerweeshuis om magtiging tot het doen van af- en over schrijvingen in de begrooting van het, burgerweeshuis voor 1878. De conclusie strekt, tot het verleenen der gevraagde magtiging behoudens liet, nader grondig onderzoek der uit gaven bij het nazien der rekening, Aangenomen. 15. Rapport op de rekening der dienstdoende schutterij over 1878, voorgedragen in ontvang en uitgaaf op f 2091,42. De conclusie strekt, den ontvang onveranderd te behouden de uitgaaf met, 15,52% te verminderen, daar niet ia uit gaaf kan worden geleden het voor 75 geleverde zegels ad 15 centen uiigetrokken bedrag, op grond dat, art. 28 der zegelwet voorschrijftdat, bij instellingen en besturen het zegelregt wordt, gedragen door de personen welke aan die instellingen en besturen kwitantie geven de uitgaaf in ver band daarmede vasttestellen op 2075,89% verder den schut tersraad uit.tenoodigen voortaan behoorlijk gespecificeerde rekeningen aan de mandaten van betaling te hechten en niet rekeningen, waarin alleen, zooals thans bij sommigen geschied is, een eindcijfer vermeld wordt,, opdat de Raad de innerlijke waarde der gedane uitgaven kan beoordeelen. Aangenomen. Van Burgemeester en IVethouders 16. Rapport op het verzoek van P. Messelaarom ver gunning tot het leggen van een riool in gemeentegrond tot afvoer van vuil- en hemelwater uit twee pereeelen aan de Brillesteeg naar het gemeenteriool aldaar. De conclusie strekt om die. vergunning tot wederopzegging toe onder de gewone voorwaarden te verleenen. Aangenomen. 17. Voorstel tot, regeling van verschillende uitgaven op de gemeentebegrooting voor 1878, met rapport der comm. van financiën, adviserende die besluiten onveranderd vast testellen. Vastgesteld. 18. Rapport, op het verzoek van J. de Jong, oud-straten maker, om eene jaarlijksche toelage uit, de gemeentekas. De conclusie strekt om afwijzend op dat verzoek te beschikken, in overeenstemming met het, eenmaal door den Raad aange nomen beginsel om geen pensioen of vaste toelage aan der gelijke werklieden toetekennenwerd dit verzoek ingewilligd, dan zou zeer onbillijk gehandeld worden tegenover verschei dene andere personen, die in gelijken toestand verkeeren. Zoo hij in dienst der gemeente nog gebruikt kan worden zal zulks geschiedendoor eene inmiddels ontstane vacature is hij bij de gemeente in eene andere betrekking werkzaam. Afwijzend beschikt op het verzoek. 19. Rapport op het verzoek van P. Kuyper, landman te Ursem om hem in eigendom aft.estaan twee stukjes grond, zijnde gedeelten der aan de gemeente behoorende Mijzerkade, te goeder trouw voor geruimen tijd in bezit genomen. De conclusie strekt dien grond groot 0.03.70 aan hem afgestaan voor f 100,waarmede Kuyper genoegen heeft genomen. Doordat, tegen dien verkoop verschillende bedenkingen worden uitgebragtwordt ten slotte op voorstel van den Voorzitter besloten deze stukjes grond aan hem te ver huren tot Kerstijd 1880 tegen betaling van f 5,per jaar, behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten. 20. Rapport op het verzoek van P. Wiering. kleerenblee- ker, om de houten loods, gebouwd ten dienste zijner klce- renbleekerij, bij zijn perceel aan Ropjeskuil te mogen Behouden. De conclusie strekt om zonder eenige consequentie voor het vervolg de gevraagde vergunning tot wederopzegging toe en uiterlijk tot 1 Mei 1882 te verleenen, onder bepaling, dat de loods voor geen ander doel worde gebruikt, dan voor waschloods en in geen geval bewoond worde en dat deze vergunning vervaltwanneer eerstgenoemde bepaling over treden wordt. Aangenomen. 21. Rapport op het verzoek der pl. schoolcommissie, om vergrooting van de lokalen der openbare tusschenschool. Zijn die lokalen ongetwijfeld te klein voor het tegenwoordig aantal leerlingen, die vergrooting stuit voor het oogenblik op tal van bezwaren en zou dit jaar toch niet uitge voerd kunnen wordenzonder dat de school geruimen tijd stilstond. Burg. en Weth wenschen daarom die ver grooting tot, het jaar 1880 aantehouden en op de gemeente begrooting voor dat jaar daarvoor een post uitietrekken. In het gebrek aan ruimte kan gemakkelijk tijdelijk voordien worden door een 30 a 40tal leerlingen met een hulponder wijzer te verplaatsen naar een ander lokaal, b. v. naar de openbare burgerschoolalwaar ruimte bestaat. Het aantal hulponderwijzers moet dan vermeerderd worden; daarom wordt voorgesteld het aantal 3e hulponderwijzers van 2 op o te brengen. Aangenomen. 22. Kohier der pl. directe belasting en dat der honden belasting, dienst 1879, tegen welke kolderen geene bezwaar schriften zijn ingediend. Eerstgenoemd kohier vastgesteld tot een belastbaar inko- ^o'oalc'ci 1-834.165.50 en een invorderbaar bedrag van 29346.65 laatstgenoemd kohier tot een invorderbaar be- o! Vs?r 107,7'—te betalen vóór of op 1 Augustus 1879. 23. Voorstel om na de ondervinding opgedaan bij de op 17 dezer voorgevallen brand, bij welke gelegenheid bet wenscbelijke van de aansctiaffing van betere en doelmatiger ingerigte spuiten duidelijk is gebleken dadelijk overtegaan tot den aankoop van twee nieuwe spuiten en tot het, her stellen der twee voor herstel vatbare spuiten. De oommissie geelt m overweging de 1« soort spuiten van de heeren Bei der SpC" voorzien van goed werkende kleppen, doch niei t toegankelijk zoolang de spuit werkt, genoteerd op ƒ1800,— aantekoopen. Burg. en Weth. achten bet echter beter d-> zelfde soort, voorzien van toegankelijke kleppen, genoteer °P - aantekoopen. De uitgaaf moge iets boogjr zijn, het verschil is te onbeteekenend omnu toch tok te die buitengewone uilgaaf moet worden overgegaan, than-,„ met, de beste spuitenwelke verkrijgbaar zijnte nemen Voorloopig behoeven dan geene meerdere spuiten aangekoch te worden. Aankoop en herstel zullen dus vorderen 4980 later op de gemeentebegrooting, dienst 1879, te vereffenen. De regeling der brandweer zouden zij onveranderd willen behouden, om, nadat eene der nieuwe spuiten in gebruik is gesteldnategaan met hoeveel manschappen en op welke wijze zij goed kan worden bediendmet meer kennis van zaken kan dan eene nieuwe regefing ontworpen worden. Het voorstel strekt daaromonder dankbetuiging aan de spe- ciale commissie voor hetgeen door baar verrigt, is, aan Burg. en VV eth. optedragen, te zijner tijd een voorstel omtrent die regeling mtedienen. Na eenige bespreking, hoofdzakelijk over het onderscheid tusschen de brandspuiten van f 2200,en 1800,en over het, door Kronenburg gedaan aanbod, waarvan door sommige leden een nader onderzoek werd verlangd, terwijl zij de voorgestelde proef wenschten te houden, wordt, met 8 tegen-6 stemmen van de heeren B. J. Bruinvis, T, Koorn C IV. Bruinvis, Helling, J. C. Koorn en H. J. Conyn be sloten tot den dadelijken aankoop van ééne spuit van Bei der Sp Co van 2200,—, van ééne van 1800,— en tot, het herstel der spuitenwelke voor herstel vatbaar zijn. Zijn nog meer spuiten noodig, dan kan later daaromtrent beslist worden. len aanzien van het tweede punt wordt besloten Burg. en Weth. in overleg met de speciale commissie uittenoodigen eene nieuwe regeling te ontwerpen na beproeving der aan tekoopen spuiten en in verband met, het door de Alkmaarsehe Turnclub Kracht en Vlugheid gedaan aanbod. 24. Voorscel der vaste commissie voor de strafverorde ningen om art. 13 der politieverordening op de jaar- en weekmarkten te wijzigen als volgt: Het is verboden op de kleine kaas- en botermarkt, de Zoetemelkscke kazen in grootere hoeveelheid in eene partij aantevoeren dan van 12 stuks. Er mag aldaar niet anders worden aangevoerd dan zuivere boter in koppen van 0.63 kilogr. of in stukken van 1 kilogr. Aanvoer van kunstboter, onder welken naam ook, is verboden. Overtreding dezer bepalingen wordt gestraft met eene boete van 3, Na eenige bespreking onveranderd vastgesteld. 25. Rapport der speciale raadscommissie in zake bet gym nasium. Door tusschenkomst, van Burg. en Weth. werden namens haar aan den Minister van Binnenlandsche Zaken de volgende vragen gedaan 1». Is de Minister genegen ornwanneer de gemeenleraad tot de oprigting van een gymnasium mogt besluiten dit te subsidiëren tot, een bedrag, gelijkstaande met dat, hetwelk Z.Exe. voor een progymnasium te Alkmaar zou willen toekennen; zoo ja, welk is dat bedrag? 2°. Heeft de Minister bedenking tegen het doen geven van onderwijs door de leeraren der Rijks hoogere burger school daartoe bereid bevonden wordende aan een gymnasium 3°. Maakt, de Minister bezwaar tegen eene vcreeniging van de klassen van een gymnasium en de hoogere burgerschool in hetzelfde gebouwin dier voegedat de leerlingen in de aan beide instellingen gemeene vakken gezamenlijk onderwijs ontvangen Daarop werd van den Minister ten antwoord ontvangen Ad. 1°. Wanneer de gemeenteraad tot de oprigting van een gymnasium mogt besluitenben ik bereid den Koning voor te stellen een Rijkssubsidie te verleenenten bedrage van hoogstens 6000, Ad. 2°. Tegen het geven van onderwijs aan het gymnasium door leeraren der Rijks hoogere burgerschool, bestaat in begin sel geene bedenking. Intusschen zal eik geval op zich zelf moeten worden beoordeelden de vergunning aan iederen leeraar slechts tot, wederopzeggens toe worden gegevenom te worden ingetrokken, indien het belang der hoogere bur gerschool zulks eischt. Verder zal bij het opmaken van den rooster in de eerste plaats op de belangen der Rijksschool moeten gelet wordenvoor zooveel betreft de lessen van leeraren aan beide inrigt-ingen verbonden. Indien de leeraren in natuurkundige wetenschappen met het onderwijs in die vakken aan het gymnasium worden be last, zullen zij daarbij gebruik kunnen maken van de hulp middelen, verzamelingen, laboratoria en leerzalen der Rijks hoogere burgerschoolonder voorwaarde evenweldat de leerlingen van het gymnasium, als zij zich in het gebouw der hoogere burgerschool bevinden, onderworpen zijn aan de regelen en verpligtingenin het belang der orde voor de leerlingen dier school gestéld. Ad. 3°. Tegen bet geven van gezamenlijk onderrigt aan de leerlingen van beide instellingen bestaat bezwaar. Na dat antwoord acht de commissie de oprigting van een gymnasium te bezwarend voor de ge.neentefinanciën, lettende op bet aantal leerlingendat van het onderwijs aan eene dergelijke inrigtiug zal gebruik makeneen progyrnnasium kan naar hare meening weinig bijval vinden en ïieeft van elders geen toevoer van leerlingen te wachten en zij stelt daarom voor het volgende besluit t,e nemen De Raad der gemeente Alkmaar, wenschende binnen de gemeente gevestigd te zien eene bijzondere inrigting van gymnasiaal onderwijs, Besluit: aan een doctor in de letterendie zoodanige inrigting van onderwijs in Alkmaar zal vestigen, uitteloven een'jaar- lijkseli subsidie van 5450,en zulks onder de volgende voorwaarden 1°. dat die subsidie zal worden verleend voor zes jaren, met dien verstande, dat zij zal worden vernieuwd, indien de school door een voldoend getal leerlingen zal worden bezocht; 2°. dat de gemeente de schoollokalen aanwijst 3°. dat de ondernemer zal moeten bezoldigen minstens twee docentenéén bevoegd tot het geven van onderwys in de oude talen en een tweede met bevoegdheid voor wis- en natuurkunde; 4». dat de ondernemer geen booger minerval zal mogen stellen dan vijftig gnlden 5°. dat de gemeente schoolmeubelenbanken borden enz. verschaft; 6°. dat de ondernemer alle andere uitgaven schoonhouden en verwarming der lokalen daaronder begrepenvoor zijne rekening zal moeten nemen 7°. dat de lessen zoodanig geregeld wordendat de leer lingen den cursus der Hoogere burgerschool kunnen vol gen in die vakken, welke aan de in dit besluit bedoelde inrigting niet onderwezen worden en tot bet leerplan van een gymnasium behooren. Tot eene volgende vergadering aangehouden. 26. Dient de Voorzitter een door den gemeente-archi tect opgemaakt plan van verandering der Rootorensbrug in met begrooting van kosten, in eindcijfer bedragende 1485. Ter lezing gelegdzullende eenige nader verlangde inlichtingen nog daarbij gevoegd worden. 27. Worden benoemd tot leden der commissie voor de schutterij de heeren JC. Koorn en C. IV. Bruinvis en tot plaatsvervangende leden de heeren T. L. Koorn en Bruinvis de Lange. 28. Vervolgens gaat de vergadering over in zitting met gesloten deureu, na heropening waarvan zij wordt gesloten. Snelpersdruk van Herm». Coster en Zoon.

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 6