No. 18. Eenentachtigste Jaargang. 1879. ZONDAG 11 Al li 1. SSTU&.27&**" (Officieel (Öcbcdte tZ ir» Tdw f.ich' °nder "«legging van stukken, voor 25 Mei e.k. tot het gemeentebestuur. Openbare werken en belastingwetten. iieilcfcclijkacltc Berichten BBinnenltin«l. Staöö-Ülieuws, Johannes Boll en Mriana Cornelia Bemaal, Jan A L k II I A A S T. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O,€16, franco per post f afzonderlijke nommers 3 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM«. COSTER ZOON. De Advertentien kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor da plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een bijbladbevattende wekelijksche berichten en ingezonden stukken BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis Dat beden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd bet aan hen ingediende verzoek mei de bijlagen van J. VAN WETTUM, Koperslager te Alkmaar, om vergunning tot, het oprigten van eene Koperslagerij in het perceel aan de Laat, Wijk A No. 5-23, en dat op Dingsdag den 20«> Mei 1879, 's middags ten 12 uren, ten raadnuize gelegenheid wordt gegeven, om tegen bet oprigten van die Koperslagerij be zwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 6 Mei 1879 De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis: Dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagenvan Mr. CHARLES BOSCH REITZ Eabriekant te Helder, COR- NELIs JOHANNES VAN SPALL, Ingenieur aldaar en ABRAHAM VAN LINDEN VAN HEUVELL, Particulier te Amsterdamom vergunning tot het oprigten van een Fabriek van stoomwerktuigen en aanverwante be drijven, eene ijzer-, koper- en metaalgieterij op bet terrein gelegen in bet. Plantsoen, nabij de Voormeer en het Raaksje, Wijk D, en dat op ümgsdag den 20 Mei 1879,'s middags ten 12 uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprigten van die Fabriek bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT. Alkmaar, 6 Mei 1879. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. INSCHRIJVING. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR. Gezien de wettelijke bepalingen omtrent de Schutterijen; Roepen bij dezeten einde zich in de daartoe gereed gemaakte registers te doen inschrijven, op: Alle manspersonen ingezetenen dezer gemeente op 1». Januarij 1S79 hun 25*te jaar inge'reden en alzoo de gebo renen van het jaar 1854, alsmede hen, die, ofschoon in andere gemeenten ingeschreven, sedert de laatste inschrijving binnen deze gemeente zijn komen wonen, en op 1 Januari) 1.1. hun 34#te jaar nog niet hebben voleindigd, en alzoo de geborenen van de jaren 1845 tot en met 1853, de vreemdelingett van denzelfden ouderdomdie sedert de laatste inschrijving in de termen gevallen zijn, om als ingezetenen te worden be schouwd, benevens de gepasporteerde militairen, die zich tot dus verre niet voor de Schutterij nebben laten inschry ven. Zij maken te "ens de ingezetenen bekend Dat de inscirywng zal beginnen 15 Mei en geheel moet zijn afgeloopen 1 Juni daaraanvolgende, wordende in een der vertrekken op het raadhuis alhier voor de inschrijving gevaceerdop Dingsdag en Donderdag van iedere weekvan des middags 1 i tot des namiddags 2 ure, uitge zonderd op Hemelvaartsdag. Dat een iegelijk, zonder onderscheid, of hij mogt vermeenen al of met onder de bij de wet vrijgestelden of uitgeslotenen te behoorenverpligt is zich voor de Schutterij te doen inschrijven. Dat zij, die in meer dan eene gemeente hun verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigdtot de inschrijving verpligt zijn binnen die gemeente waar eene dienstdoende Schutterij aanwezig is, en bijaldien in die ver schillend- gemeenten alleen dienstduende, nf alleen rustende Schutterij bestaat, zich te doen inschrijven in de gemeente, alwaar zij voor de personele belasting zijn aangeslagen en de ambtenaren in die gemeente, alwaar zij ambtshalve ver pligt zijn hun verblijf te houden. En dat eindelijk zij. die bevonden worden zich niet vóór I Juni te hebben doen inschrijven, door bet plaatselijk bestuur worden ingeschreven en in eene geldboete verwezen, terwijl zij daarenboven zonder loting bij de Schutterij wor den ingelijfd indien het blijktdat er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling t.en hunnen aanzien bestonden. Burgemeester en Wethouders vermanen tevens ieder in- 'wiuoucu icvens ïeuer in gezeten dezer gemeente, dien het aangaatzich ten behoor lijken tijde tot de inschrijving aantemelden ten einde de straf, op nalatigheid vastgesteld te voorkomen. Burgemeester en !Pethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. Mei 1879. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. De GEZONDHEIDS-COMMISSIE te ALKMAAR in ervaring gekomen, dat ondanks hare waarschuwing in de Alkmaarscüe Courant van 17 November j I., het gebruik van fraai groen gekleurde papiertjes, blaadjes enz^ op taarten en andere lekkernijen niet wordt nagelaten, herinnert nog maals aan die waarschuwing, ter voorkoming van de nadeelige gevolgen welke uit het gebruik dier voorwerpen, inzonder- neid bij kinderenkunnen voortvloeijen. Gezondheids-commissie voornoemd AlkmaarC. J. DE LANGE. Voorzitter 9 Met 1879. NUHOUT VAN DER VEEN, Secretaris. SOLLICITANTEN in het bezit der hoofdonderwijzers- acte naar de betrekking van 1« hulponderwijzer aan de openbare armenschool te Alkmaar op 650,- jaarwedde met eene jaarlijksche verhooging van 50,— gedurende SOLLICITANTEN naar de drie vscante betrekkingen van d hulponderwijzer aan de openbare armen- oi tusschenschool te Alkmaar op 600,- jaarwedde, met eene jaarlijksche verhooging van 50,—, gedurende drie jaren, wenden zich onder overlegging van stukken, vóór 25 Mei e.k. tot het gemeentebestuur. Voor deze betrekkingen kunnen ook Aa/o- maermjzeressen in aanmerking komendoch op haar is de ;aarlijksche verhooging niet toepasselijk. In het verslag der raadszitting van 30 April 1879 op^e- -omen in de Alkmaarsche Courant van 4 Mei d a 'is eene ...ut ingeslopen. Bij punt 23 wordt vermeld, dat'zal wor- 6%nTS iv ee"? Spuit van 7 2200 e» Dat uitstel dikwijls tot afstel leidt is een waarheid die wij allen van tijd tot tijd door de ervaring zien bevestigd. Onlangs dreigde dit bet geval te worden met een wetsontwerp, dat reeds lang voor de open bare behandeling in de Tweede Kamer gereed lag, maar tot nog toe ten gevolge van andere werkzaam heden was blijven liggen. Begon men bet daarom te vergeten Uit de omstandigheid dat velen door bet aan de orde stellen van deze wetsvoordraoht blijkbaar verrast waren of althans verrast schenen zou men bet moeten opmaken Ongewone spoed was er zeker met dit wetsontwerpdat strekte tot den aanleg en de verbetering van eenige binnenlandsche seheepvaartkai.alen allerminst gemaaktdaar toch de commissie van rapporteurs reeds in de maand November van bet vorige jaar in haar eindverslag had verklaard dat het voor de openbare behande- ling gereed was. Was dan misschien die behandeling van iets anders afhankelijk gesteld Noch door de Regeering noch door de Kamer. De Regeering tiad wel van bare optreding at tot bezuiniging op de gewone, telken jare terugbeerende staatsuitgaven aan gespoord maar daarbij gevoegd dat de minder gun stige fitianciëele omstandigheden waarin wij tegen woordig verkeereu geen reden mocht zijn om °met de voortzetting van reeds aangevangen openbare werken en. den aanleg van nieuwe werken die door bet algemeen belang des lands gevorderd werden te vertragen. „Zoo ver is het waariijk nog niet ge komen", verklaarde zij „dat men bij tijdelijk ont vallen van bijdragen uit Indië sedert zoovele jaren ongestoord en om hare regelmatigheid schier onge merkt genoten, de handen in den schoot zou moeten leggen en zich een bevret van nationaal onvermogen zou moeten uitreiken. Krachtige voortzetting der aangevangen en bij de wet goedgekeurde open base werken ligt in het ernst g voornemen der Regeering Blijkt uitbreiding dier werken en aanleg van nieuwe in 's lands belang noodzakelijk te zijn, voor het aan vragen van gelden zal de Regeering niet terugdein zen.' Zij zou niet aarzelen voor deze werken voor stellen tot het sluiten van leeningen in te dienen onder voorwaarde dat rente en aflossing daarvan uit de gewone middelen bestreden zouden worden. Daar toe zou vernooging vau belasting noodzakelijk zijn. Dat het der Regeering ernst was met deze beschou wingen bleek al aanstonds door de indiening van het bedoelde wetsontwerp, waarvan de aanleg van een nieuw kanaal tot verbinding van Amsterdam met den Rijn het belangrjkste en verreweg het kostbaarste deel uitmaakt lot nog toe was steeds gebleken, dat de verte genwoordiging het standpunt goedkeurdewaarop de Regeering zich ten opzichte van den aanleg van buitengewone openbare werken en het vinden van de daarvoor noodige gelden had geplaalst. Het kan ons daarom niet verwonderen dat de Regeering toen de Voorzitter der Tweede Kamer het "voorstel leed om de bedoelde wetsvoordracht in behandeling te nemen, geen genoegen kon nemen met een po ging om die behandeling voorloopig uit te stellen. Zij had haar innige overtuiging uitgesprokendat de door haar voorgestelde werken dringend noodig zijn om handel en vertier voor verder verval te be hoeden en aan verschillende takken van volksbestaan nieuw leven te geven, opdat de algemeene welvaart v, rmeerdere en de natie in staat zij de zwaardere lasten te dragen, die door bet wegvallen der Indische baten van haar gevergd zullen moeten worden. Mocht de Kamer bij het onderzoek van het regeeringsvoorstel van oordeel blijken, dat die werken niet zoo noodiir llin r» I c 1 O intusschen kan gebeuren! Menig ontwerp is op deze wijze in vergetelheid seraakt. De Regeering heeft er niet in willen berusten aldus met zich te laten sollen, en zij heeft daarmee een bewijs van een vasten wil en van karakter gegeven. Maar moest de Regeering dan althans niet de middelen aanwijzen, waaruit de voorgestelde werken betaald zullen moeien worden? Ongetwijfeld, maar de Regeering heeft dit gedaan voor zoover het op dit oogenblik mogelijk is. De gelden voor de ge zamenhjke werken, geschat op 30 millioen zullen gevonden worden door eene leening Aangenomen dat er reeds in 1880 een millioen verwerkt zal kunnen worden dan is het noodig voor rente en aflossing op de begrooting van dat jaar een som te brengen van 45,000. Wanneer later vijf millioen 's jaars wordt verwerkt zal er gedurende eenige ,aren jaar lijks op de begrooting voor rente en aflossing een som moeten worden uitgetrokken van f '225,000 Welnudie som, die dan ook inderdaad zoo heel groot met is, zal jaarlijks uit de gewone middelen gevonden moeten worden en volgens de berekeningen van den Minister van Financiën ook gevonden kunnen worden. Verder kan men niet gaan. Men kan toch met nu reeds de begrooting voor 1881 opmaken, om te doen zien dat de gewone middelen inderdaad toe reikend zijn Loopt nu echter de aanneming der efiectenbelas- tmg geen gevaar heeft men ten slotte gevraagd zal men indien eenmaal de kanalenwet is aangeno men het voorstel tot het heffen eener belasting op de effecten niet laten rusten of misschien verwerpen? Wie zijn die men? mag men vragen. Wanneer de de zaak moest beslist worden door de effectenhan delaars te Amsterdam ja, dan zou er ongetwijfeld weinig kans bestaan op de aanneming dezer wets voordracht. Gelukkig echter hebben zij geen stem in het geschil. Of meent men dat de Regeering voor hunne klachten zal terugdeinzen en hare plan nen minder ernstig zal doorzetten? Voor deze min der vereerende onderstelling bestaat niet de minste grond en nu de Minister van Fnianciën zelfs uit drukkelijk heeft verklaard dat hij zijn wetsvoor stellen handhaaft en zijn antwoord op het voorloopig verslag van het onderzoek der effectenbelasting zoo spoedig zal inzenden als een degelijke behandeling van.de zaak veroorlooft, nu gaat het niet aan nog een,gen twijfel te voeden. En de Staten-Generaal Een van beide de meerderheid is er voor of er tegen Als zij er voor is, dan zal zeer zeker de omstandigheid dat er ook nog geld noodig zal zijn voor de rente en de aflossing van de voor openbare werken geleende gelden haar wel niet van gevoeien doen veranderen. Laat men bet lot der effectenbe lasting afhangen van de vraag of zij volstrekt noodig is, dan zal er na de aanneming der kanalenwet al thans met minder grond voor de aanneming der ef fectenbelasting bestaan Van hen die nu no^ twij felen, zullen waarschijnlijk enkelen de noodzakelijk heid niet langer betwisten. P O L 1 C I K. -er terugbeko ning is aan het Commissariaat van Policie navolgende voorhanden, als: een parasol, twee ladders portemoma e met eenig geld een moiré boezelaar een zü- j knipjesleutelseen koperen bus va), een rijtuigeen ...erbord van een wagen een parapluis (en tout cas), een iriemonnate met eenige centen. M "VU UIVSU d\JVJ 11 zijn als de Regeeriug meende, zij kon het wetsont werp verwerpen ol er uit schrappen wat zij minder noodzakelijk oordeeldemaar door te weigeren het ontwerp in behandeling te nemen zou zij het beleid en de inzichten der Regeering op een zeer belangrijk punt hebben afgekeurd. Zij zou de Regeering hebben gedwongen de banden in den schoot te leggen, wat deze een onwaardige houding had genoemd, en haar het brevet van nationaal onvermogen in de handen hebben gewrongen, dat zij verworpen had. Maarzal men misschien zeggen al wilde de Regeenng niet berusten en een onbepaald uitstel, zij had toch wel kunnen voldoen aan het verlangen van sommigen om althans eerst het wetsontwerp tot het heffen van een belasting op de effecten te be handelen Vooreerst zij opgemerkt, dat dit wetsont werp uog met voor de openbare behandeling gereed wasmaar al ware het gereed geweest waarom zou men daaraan de voorkeur hebben moeten geven? Bestond er dan tusschen beide ontwerpen eenio-ver band? Die er op iet, dat het wetsvoorstel tot aanlog en verbetering van eenige kalen reeds bijna drie maanden voor de behandeling gereed lageer het voorstel tot het heffen eener effectenbelasting werd ingediend, zal moeilijk zoodanig verband kunnen ver moeden althans niet in dien zindat het zooveel later ingediende ontwerp aan het oudere zou moeten voor atgaan. De effecten belasting heeft inderdaad met de kanalenwet mets te makenen de poging om de behandeling der laatstgenoemde wet uit te stellen was mets anders dan het zeer gewone, steeds ge bruikelijke middel van hen die de zaak zelve niet willen. Men begint met het voorloopig onderzoek te vertragendraait zoolang mogelijk met het uit brengen van het verslag, en doet emdeujk een vo r stel om de behandeling van het wetsvoorstel uit te stellen. Dit is een zeer gewone praktijk, waarvan geen politieKe partij het beneden zich schijnt ie acoten, wanneer haar dit geraden vooi komt, gebruik te maken Zoo schuift men de zaak van de baan; eenmaal uiigesleld komt zij met zoo spoedig meer aan de orde, allerlei andere werkzaamheden nemen den beschikbaren tijd in beslag, en wie weet wat Van liet dooddrukken van een zuigeling in het gedrang te s Graven hage op den 28 door het Dagblad gemeld is bij de bevoegde autoriteit niets bekend Eene commissie uit de burger-eerewaebt aldaar beeft den 2 Mei bare kostbare banier den Koniug tot een aandenken aangeboden. Den 2 is een garn-bal ten liove gegeven. Den 3 werd den Koning en de Ko ,ingin die van den Groothertog en de Groothertogin van Saxen-VV eiiuar en van prins Fredcrik vergezeld waren in de feestelijk getooide zaal üihgentia een huldebetoon door de werklieden gebracht. De Kon. Nat. Zangschool bracht, met medewerking der beeren de'Goen en Deckers, 2 cantates van Marinas en „Eloris de Viifde" van Ferhulst ten geboore, en de president der school de tieer JJSchmidt richtte eene toespraak tot, H H M M en bood de Koningin een fraai gebonden album, tekst en muziek der school bevattende, aan. Den 5 zijn de Koning en de Koningin naar het Loo ver- TV werd aldaar door eeae commissie bet hul- deb ijk der ingezetenen van Apeldoorn bestaande uit cor- beille en zijstukken van zilver, aangebodQn. De Groothertog en de Groothertogin van Saksen-Weimar zijn den 6 naar Duitschland teruggekeerd. Verkiezingen. De lijst der hoogstaangeslagenen, ver kiesbaar voor de 1'. Kamer, in Noordbolland, vermeldt 192 personen waarvan te Amsterdam 141 te Heemstede en Bloemendaal 6te ZaandamKoog a. d. Z„ Velsen en s Graveland 2te Helder, Alkmaar, Hoorn Purmerende Weesp, Wormerveer, Beemster, Avenborn, Weesperkarspel Huizen, Bennebroek, Schoten, Heylou, Bergen en Barsin- gerhorn 1. De eersie op de lijst is jr. J. B. v. Merlente Heemstede a t 5368,76 de laatste J. Spaans Jr te Bar- singerborn, a 812,23, No. 14. Mr. J. J. H. v'. Reenet te Bergen a f 2193.75%, No. 83 Jr. mr P. v. Foreest te JÏt. m5,2G' No' 187 W' F- Stoel, te Alkmaar, a 83l),63%. Te Dordrecht is bij herstemming tot lid der 2". Kamer verkozen mr. J. B. v. Osenbruggenmet 682 st., tegen 522 op den heer Loetf. Staten-Generaal. Bij de 2e. Kamer zijn ingekomen wetsontwerpen: tot verandering der grens tusschen de ge meenten Scherpemsse en Poortvliet; tot wijziging der be- arooting voor de gestichten Onmerschan3 en Veenbuizen voor 1878; betreffende bet kosteloos overbrengen van spaar penningen loor tusschenkomst der posterijen èn het vestigen van eene Rijkspostspaarbank te Amsterdam, in verband met alle post,- en de door den minister aan te wijzen hulpkantoren (eene rente van 2.64 p.c. wordt te goed gedaan van de miagea niet te boven gaande 800), Het, gemeentebestuur van Haarlem heeft een adres aan de Kamer gericht, waarbij verzocht wordtdat bij de kanalen wet, eene Rijkssubsidie van 9l)0<>0 worde toegezegd voor de verbetering van bet Spaarne en vernieuwing der "sluis te Spaarndam, gesel at op 300,1)00. De Kamer beeft 4 dagen algemeene beraadslagingen ge voerd over de kanalenwet, welke door verschillende leden bestreden werd als te hooge uitgaven eiscbende waarvoor de middelen met voorbanden zijn, als te veel omvattende en daar onder ook wat tot de gewone begrootingen behoort, of als met aan de gemaakte rammg en verwachting zullende beantwoorden wat de hoofdzaak betrefthet graven van een kanaal van Amsterdam door de Geldersche vallei naar de Bovenwanl» Beter keurden sommigen de verbetering der bestaande Keul. sche vaart (naar Vreeswijk) of van de-waterwegen van Am sterdam naar Rotterdam of Gorinehemten einde op die wijze een wel langer maar goedkooper en zekerder gemeen schap der hoofdstad met de rivieren te verwerven. Verschil lende andere leden, alsook de ministers van financiën en van waterstaat, verdedigden het ontwerp, dat strekken zou tot be vordering der welvaart van vele deelen des landste noodiger, nu scheepvaart, handel en nijverheid met kwade dagen te kam pen hebben en te meer geoorloofd omdat, wij onze groote werken tot, nog toe uit.de indiscbe baten bekostigd en daar voor noch geleend noch meerder belasting betaald hebben. De werken zouden 30 miljoen kosten en in 6 jaren voltooid worden; eerst in 1881 zou bet, noodig zijn daarvoor te leenen, terwij: rente en aflossing slechts eene annuïteit van 4% p.ct. zouden eiscben. Den 9 is de beraadslaging aangevangen over art1 Leger. Dit jaar is door den minister van oorlog gevolg gegeven aan den meermalenzoowel uit een krijgskundig als uit, een economisch oogpunt uitgesproken wenschde militie zooveel mogelijk te localiseeren, d. i. in garnizoenen en tij corpsen in te deelen, zooveel mogelijk nabij de burgerlijke woonplaatsen der miliciens gelegen. W oerden is door bet, garnizoen verlaten. Posterijen. Te Gennepte Gemert en te Raamsdorp worden posikantoren gevestigd. Scheepvaart. Op bet einde van 1877 bestond de koop vaardijvloot uit 1247 vaartuigen, waaronder 79 stoomsche pen, 98 fregatten, 166 barken, 103 brikken enz. In 1878 zijn uit de vaart geraakt 118 en hebben voor de eerste maal zeebrieven ontvangen 50 schepen. Op 31 Dec. 1878 bestond de vloot uit 1179 vaartuigen, te zamen metende 966.394 kub. ellen, waaronder 79 stoomschepen, 92 fregatten, 168 barken, 96 brikken enz. In 1878 zijn ingeklaard: geladen 4358 stoom- en 3354 zeilschepen en in ballast, 104 stoom- en 236 zeilschepen, en uitgeklaard: geladen 3233 stoom-en 1295 zeilschepen, en in ballast 1216 stoom- en 2276 zeilschepen. Stoomvaart. De Maatschappij Java heeft in 1878 eene winst behaald van 93,371 welk bedrag de directie voor alscbrij vingen wenscht te besteden, zoodat er geen dividend kan worden uitgekeerd. De Maatschappij „Nederland" keert over 1878 2% p.c. uit. Ged. Staten van Noordbolland hebben de aan de hecren D. Sf P. Kievit te Amsterdam verleende concessie voor eene stoombootdienst op Edam ingetrokken, op grond, dat bij den gehouden proeftocht is geblekendat bet vaarwater op sommige plaatsen daarvoor niet geschikt is. Handel. De minister van waterstaat heeft aan de kamers van koophandel in overweging gezonden eeu plan tot reor ganisatie dier kamers. Het bedoeltde aanslagen van tap pers en slijters niet in aanmerking te nemen voor het kies- leclit de verkiesbaarheid slechts te binden aan SOjarigeti leeftijd en inwoning der gemeente, waar de kamer geves tigd is; vereenigde zitting te 's Gravenbage van afgevaar digden van de elk jaar door den minister aan te wijzen kamers, minstens 4 malen 's jaars. Landbouw. Ten gevolge der lage bot.erprijzen hebben verscheidene fabrieken van kunstboter tijdelijk baren arbeid gestaakt. De laatste bezendmgen kunstboter naar bet bui tenland zijn uit sommige plaatsen onverkocht, terugontvangen. In eene te Roordahuizen gehouden vergadering van frie- scbe landbouwers is besloten een friesch rundvee-stamboek aan te leggen, daar men van meening was, dat door deel neming aan bet nederlandsche rundvee-stamboek niet kan worden bereiktwat men door een eigen stamboek wenscht te verkrijgen. Onderwijs. De nonnen-onderwijzeressen uit hetfrancis- canessenklooster te Nonuenwertb hebben met 120 leerlingen bet kasteel Grande Suisse, nabij Maastricht, betrokken. Vervolg der wekelijksche berichten in het bijblad De Centrale Kiesvereeniging van het hoofdkiesdistrict Alkmaar, 1.1. Maandag alhier vergaderd, heeft het aftredend lid der 2°. Kamer mr. de Hruyn Kops bij acclamatie op nieuw tot haren candidaat benoemd. Het examen in traaie handwerken is te Haarlem met goed gevolg alge iep d door mej». A. J. Lettink en Th. M. de Rover. Al de kleine uitstallingen welke sedert jaren op en om de weekmarkten geplaatst waren en daar tot klachten over belemmering van bet verkeer en over benadeeling der winkeliers aanleiding gaven, waren op Zaterdag, 3'Mei voor het eerst op bel Hof vereenigdwaardoor de levendig heid op dat plein zeer verhoogd werd. In de vergadering van „Volksonderwijs", donderdag j.l. alhier gehouden, is o. a. op daartoe gedaan voorstel be sloten, dat bet bestuur der afdeeling met burgemeester en wethouders en de hoofdonderwijzers der omliggende gemeenten in overleg zal treden nopens de wenschelijkiieid en bet, uit voerbare van bet geven van schoolfeesten en de oprichting van scboolspaarbanken in bedoelde gemeenten als ede om voormelde beeren, gelijk de alkmaarsche autoriteiten, uit te noodigen, om het schoolfeest, in de maand Juni te houden, et hunne tegenwoordigheid te vereeren. Tot, afgevaardigden of als hunne plaatsvervangers ter algemeene vergadering, den 3 Juni e.k. te 's Gravenbage te houden, zijn benoemd de heeren: Dr. C. J. de Lasgemr. Ph.. 7F. ScholtenJ hr. G. F. van Spengler, en M. J. Wuyster Ie Alkmaar, A. Ilart- land te Koedijk, H'. M. de Fries te OudorpJ. Nobel te St. Pancras, en N. van der Slugs te Ursem. De gemeenteraad van Winterswijk beeft, voor zooveel die gemeente betreft, den beer L. C. J. v. Overcem alhier, voorloopige concessie verleend voor den aanleg van een tram way van de spoorwegstation te Winterswijk naar Terborgh. Aan de alkmaarsche stoomvaart-vereeniging is concessie verleend de dienst tot, Avenborn uit te breiden. KANTONGERECHT. 9 Mei. G. v. P., H. K„ P. P., P. K„ ieder f 1 boete of 1 dag gevangenisstraf. Arendje V„ E. T., ieder f 3 boete of 1 dag gev., allen wegens bet rijden met, bondenwagens. W. W. K. W., E. v. E., ieder/ 5 boete of 2 dag. gev. C. v. p! en D. P., ieder f 3 boete of 1 dag gev., allen wegens bet spelen om geld op straat. C. P., f 3 boete of 1 dag gev., wegens het rijden over de tot voetpad dienende kliukerstraat te Alkmaar. K. Z J. G., A. B., T. Z., ieder 2 dagen gev wegens diefstal van hout. -- C. H. J boete ot I dag gev.' wegens bet laten staan van een wagen op straat te Alkmaar.-- O. H., f 3 boete of l dag gev., wegens openbare dronken schap te Graft. - H. S 2 boeten, een van 3 of 1 dag gev. en een van 6 of 2 dagen gev., wegens het rijden over de tot rijpad dienende kliukerstraat te Alkmaar en het be schadigen van eens anders roerend goed. Allen in de kosten HURLER J, IJ KE STAND ONDERTROUW 2 Mei, Arie Timmer en Maartje Hooijboer, beiden te Heer Hugo Waard onl. alhier. 8 Bernardus Tijssen en Mietje Groenewoudbeiden alhier, iaatslgen. onl. te Heilo. Dirk Jacobus

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 1