van Zondag II Mei 1879. ij J li Vervolg der wekelijksche berichten. Binnenland. Bnitschlaiid. hajUetemiader gelukkig dan al dejse aanleidingen tot feest- gearbeid bad, Het ging uiet aaneene ziekte te genezen Belgie. Luxemburg. Frankrijk. Mm Bijblad van de Alkinaarsclic Courant burg jongen Mijnen. Aan R. Dach te Alstaden (Pruiseii) is concessie verleend voor de ontginning van steenkolen over eene uitge strektheid van 449 bunders in de gemeenten Heerlen, Sckaes- berg Nieuwenhaeen en Kerkrade. Kerkelijke Zaken. De te Utrecht, vergaderde Ned. Herv. Predikanten-vereeniging heeft den 1 Mei eenparig besloten om het reglement op de rechten der minderheden als geheel onaannemelijk ter zijde te leggen en in dien geest te adviseeren op de aanstaande classirale vergaderingen. Us P. B. Versteeg te S. Paucras beeft bedankt voor net beroep naar Boom op Texelds. PP. de Pisser te Lutten voor Driehuizen. Het prov kerkbestuur van Noordholland heeft met ge ringe meerderheid besloten, bet concept-reglement op de uitoefening van de rechten der minderheden in de gemeenten ongeraien te achten, maar der synode aan te raden tot. vast- stelling an de gewijzigde art. 38 en 39 van het reglement 01) het godsdienstonderwijs over te gaan. Toonkunst. De Koning beeft, als beschermheer van Kott es Mannenkoor", de grocte gouden medalje van ver diensten beschik baar gesteld voor den door die vereeniging uitgeschreven internationalen wedstrijd. De gemeenteraad van Amis erdam heeft eene subsidie van '251 O verleend voorde viering van het 50jarig bestaander Maatschappij van Toonkunst,. Op eene den 7 te Haarlem gehoud n uitvoering van de orkest,-vereeniging Euterpe, onder leiding van den lieer WRo berts werd door een koor van 550 jongeheeren tn jonge- ffrouwen van 8 tot 16 jaren, het kinder-oratorium „De we reld in", gecomponeerd door P. Benoitmet, woerden van J. de Geytervoor het eersl in Nederland ten gehoore ge bracht,. Het voldeed uitnemend. Feesten. Den 2 Mei is te Amsterdam in den schouw- eene voorstelling gegeven vanEen amsterdamschc of het buskruitverraad in 1622, en in het Paleis voor Volksvlijt een vocaal en instrumentaal concert, waartoe de deelnemers aan den optocht t.er eere van den Koning en de Koningin op 21 April ieder met eene dame gratis toe gang hadden. Aanbestedingen. Den 8te Haarlem het leveren van brik en stortsteen en het bestorten der Heldersche zeewering, minste inschr. Gebr. Jansen, te Nieuwediepa 9265; het doen vau duinbeplantingen, jhet stellen van netschuttingen enz. op Texel en den vasten wal van Noordholland, in 3 perêeelen minste inschr. J. Huisman, op Texel, a 4397, C. Constant, t,e Zijpe. voor/ 9409, en J. Oldenburg, te Bergen, voor/8180. IJmuiden. Den 3 is liet nieuwgebouwde, 5 verdiepingen booge hotel Willem Barends feestelijk ingewijd. De stichter is de heer de Hertoghe Huber v. Manen, officier der artillerie. Aan den heer J. Meiies 'Jnz te Amsterdam is concessie verleend voor de opriehüng eener olie-gasfabriek. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft, aan de Ver eeniging tot veredeling van het volksvermaak in erfpacht afgeslaan een stuk grimd in het plantsoen aan de Wetering schans, ten einde aldaar eene openbare speelplaats aan te lc£T£T6D De Gemeenteraad van Kampen heeft, beslotenvoor 2000 aandeelen te nemen in de door particulieren op te richten bad en zweminrichting. Giften Wijlen mevr. de douair. Staats Boonen v. tPyn- a/s/trden --Borski te Amsterdam heeft/2000 vrij van rechten, vermaakt, aan de herv. diaconie te Bloemendaal. Wijlen de heer P. Th. Ererard te Amsterdam heeft be sproken aan het, r. c. oude armenkantoor en het oude vrou wen en mannenhuis S. Jacob aldaar elk f 3000. Wijlen mej. de wed. E. Klaver-Pannekt et heeft,/ 2000 gelegateerd aan het r. c. liefdegesticht te Medemblik. Van een ongenoemde te Heemstede is 2000 ontvangen ten behoeve van de Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin. Bii de heeren LipmannRosenthal gr C te Amsterdam is ten behoeve der noodlijdenden te szegedin in het geheel ingekomen een bedrag van 28,197 oosienr. ff. Geschenken. Wijlen de beer Josua v. bik beeit aan de Vereeniging tot het vormen eener openbare verzameling van hedendaagsche kunst, te Amsterdam 4 schilderijen, door Calame DidaySchicartze en Alewijngeschonken, onder bepaling, dat zij ten huize zijner weduwe tijdens haar leven blijven berusten. 'Kampen. Den 5 zijn te Amersfoort, aan de Koning straat 6 perceelen met bijbehoorende schuren afgebrand 3 koeien zijn daarbij omgekomen, 's Avonds onstond weder brand in eene schuur achter de huizing van den logement houder Schimmel (Utreciitschestraat), welke mede in deasch Runn 4'! bunders boschgrond van het in aanbouw zjjnde buiten van den heer Reigerl nabij Veenendaal zijn door brand vernield. Door het graven van greppels is het vuur, dat Lunteren bedreigde, bete geld. KoLONlëN. Java Eene aardbeving op 28 Maart heeft in de Preanger veel schade aangericht. Te Tjandjoer zijn een aan tal huizen, ook landsgebouwen en vele postloodsen ingestort, en een missigitwaarin zich een aanlal personen gebonden, van welke velen gekwetsr, en 7 gedood zijn. Bruggen en wegen zijn zwaar beschadigd Atchin. uit". April De weersgesteldheid blijft nogr altijd zeer ongunstigzoodat de troepen zich hehhen moeten be palen tot opnemingen en verkenningen waarl ij echter den vijand veel afbreuk werd gedaan met, weinig verlies onzer zijds. By den vijand viel geene toenadering waar te nemen. HET PEEST VAN TOONKUNST. De belangstelling in de feestelijke viering van het vijftig jarig bestaan der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst neemt in alle afdeelingen der Maatschappij en met het minst in de hoofdstad iederen dag toe. Een in elk opzicht bui tengewone herdenkdag staat der hoofdstad, staat geheel Ne derland dan ook te wachten buitengewoon zoowel wat de aanleiding tot dit feest, als de wijze waarop feest gevierd zal worden, betreft,. Ons vaderland en ook het buiten land telt weinig vereenigineen, wier statuten de verheve ne gedachte van kunstbevordering op zoo onbekrompen wijze verwezenlijken als onze Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, Hoevelen onzer musiciook van hen die na bunne studiën in bet, buitenland volbracht of in het buiten land reeds eene betrekking bekleed te lebben, builenlandscbe toestanden leerden kennen en waardeeren hoevelen dier kunstenaars, alleen aangetrokken door het idee, dat de Maat schappij tot bevordering der Toonkunst poogt te verwezen lijken hebben zich gelukkig geacht op eene ol andere wijze aan haar verhonden te worden onder baar hamer voortaan te werken. Dank zij in eene eerste plaats den kunstenaar, mocht de Maatschappij gedurende die vijflig jaren dan ook inderdaad zich gestadig ontwikkelen, voortdurend haren werkkring zien uitbreiden. Dat getuigen de feiten, die door den betreurden doctor Ihije op menige bladzijde van de jaarboeken der Vereeniging aangeteekend werden. Dat ge tuigen de jaarlijks toenemende scharen van zangeressen en i- 'i:„i,i de innigste liefde voor de toon- vieren achten wij de wijze, waarop het feest, gevierd zal worden. Het door zijn schoone lijnen en groote afmetingen indrukwekkende Paleis voor Volksvlijt, waar reeds spoedig met de voorbereidende, werkzaamheden tot waardige ontvangst der feestvierende Maatschappij op ruime schaal een aanvang wordt gemaakt, belooft een feestlokaal te wordenzooals Europa er slechts zeer weinige heeft, aan te wijzen. Het, programmadat meldt, meesterstukken van Handel, v. Beet hovenPerhulst Hol, Nicolaï, met, Perhulst, zoowel als Hol en Nicolui als directeuren. Tot het. orkest zijn de voor naamste, hier te lande en inden vreemde gevestigde, Neder- landsche toonkunstenaars genoodigd. Verder een koor, waartoe de zangvereenigingen van de meeste afdeelingen der Maatschappij hare leden afgevaardigden. Engeland,Duitsch- land, Belgie en Zweden eindelijk, die ons professor Joachim, mevrouw hemmens Sherrington, mejuffrouw Fides Keiter, de heeren Lorenz RieseGeorge Henschel, Emile Blauwaert en Johannes Elmblad toezenden, om met. mejuffrouw Gips solo partijen te vertolken. Ziedaar waarborgendat, een in elk opzicht buitengewoon feest op luisterrijke wijze zal gevierd worden. Menige, anders reeds in dit, seizoen gesloten Am sterdanische woning, die thans zijne muzikale vrienden uit, het, gebeele land gaat ontvangen menig deftig „club-" of verenigingslokaal zal eerlang geluigen van de opgewekte stemming, die elk muziekfeest, maar vooral een zóó zeldzaam als het thans verwachte, vergezelt,. De orkesten, o. a. van de grenadiers en jagers uit 's Hage, die tijdens de feestdagen, op uitnoodiging van de Maatschappijop de voornaamste pleinen der stad zich doen hooren, zullen het hunne bijdra gen om de viering van het, vijftigjarig bestaan der Maat schappij tot, bevordering der Toonkunst tot, een feest voor het, gebeele Nederlandsehe volk te maken. Dat, het op Amstel's grachten en pleinen tijdens de feest- week niet aan vlaggen ontbreken zal, vertrouwen wij. Menig muziekvriend althans, ook al werkt hy niet in koor of orkest mede gaf reeds zijn voornemen te kennenook voor deze feesten "zijn dundoek te ontplooien. [Algern. Handelsblad.) zangers, diebezield met, kunst de koren der meeslerwerken voor geheel Nederland helpen vertolken. Dat getuigt de in enkele opziihtenbe langrijke verbetering, die hel muziekonderwijs door toedoen der Maatschappij onderging. Dat bewijzen de aideelings- en algemeene muziekfeest en. die allerwege in Nederland ge- eeven werden fn steuds klimuicrid geno' e lijk wat, op de me*st overtuigende vujzx van de ontwikkeling der Maatschappij spreektuet voortdurend toenemend aantal Den 3 heeft prins e. Bismarck weder eene parlementaire soiree gegeven, vooral opmerkelijk wegens de tegenwoordig heid van den hannoversehen oud-minister Windthorstden aanvoerder der ultramontaansche centrumspartijdie met in het oog vallende hartelijkheid door den gastheer ontvangen De Vereeniging voor staathuishoudkunde heeft den 2 Mei de voorstellen van hare subcommissie aangenomen om tot den Rijksdag het verzoek te richten om voor het, ontwerp bet,effende het toltarief met, uitzondering van tolliniën, waar over terstond in pleno moet beraadslaagd wordenverschil lende commissiën voor verschillende deelen t,e benoemen. Wat granen, ijzer, hout en vee betreft zou dan eene com missie van 28 'leden, wat den tabak aangaat insgelijks eene commissie van 28 leden, over de hierhelasting eene commissie van 14 leden rapport moeten uitbrengen. Te Elberfeld is eene bijeenkomst gehouden van industriëé- len uit Rhijnland en Westfalen, voorstanders van vrijen handel, welke door ruim 2500 menschen werd bijgewoond Honderden belangstellenden konden geen plaats vinden. On geveer 200 der aanzienlijkste firma's hadden den oproepings brief onderteekend en alle takken van industrie waren ver tegenwoordigd. Met alg. st. werd eene zeer breedvoerige motie aangenomen, waarin de vergadering o. a. van d n Rijksdag zeide te verwachten, ,,dat hij alle pogingen om liet, bestaande tarief in uitsluitend protectionistischen geest om te keeren zou tegenstaan, en dat bij. waar de onvermij delijke behoefte der Rijksschatkist zulks vereischte, nieuwe en hoogere rechten alleen om harentwil en uitsluitend op zoodanige zaken bewilligen zou, welker prijsverhoogingdoor de verbruikers het gemakkelijkst, kon gedragen worden." Rijksdag. Den 2 heeft prins Bismarck, hij de eerste be raadslagingen over het toltarief, de behoefte aan hervorming van tollenden belastingen betoogd, niet, alleen voor de finan ciën van het Rijk, maar voor het gebeele financiewezen van Duitschland. De in de matriculaire bijdragen liggende on gelijkheid en onbillijkheid moeten weggeno nen worden. Het doel is niet hoogere inkomsten te verkrijgen dan voor de dekking der Rijks-uitgaven noodig is, maar wat noodig is, wil de regeeriiig doen opbrengen op de wijze, die de be lasting het lichtst, te dragen maakt. Zij gelooft, dat, dit het hest geschiedt door indirecte belastingen. Hij beriep zich op het voorbeeld van Rusland, waar men voortdurend poogt directe door indirecte belastingen ie vervangen. Men moest over het geheel alleen de vasie inkomsten belasten, en de andere slechts in geringe mate. Het roerend goed is geheel verschillend belast en daarin ligt de oorzaak van den terug gang van den landbouw. De graanbouw is zwaar belast tegenover den invoer uit het buitenland. Geen bedrijf is over het algemeen zoo zwaar belast, als dat, van den landbouw. Een ander bezwaar tegen de bestaande toestanden is, dat de industrie bescherming tegenover die van het buitenland mist. üuitschland heeft matige beschermende tollen noodig en die verlangt de regeering ook alleen. Men moet thans erkennen, dat andere landen hun overproductie naar üuitsch land zenden en dat dit Rijk zyn poorten een weinig sluiten moet Het, denkbeeld van een grooten uitvoerhandel is altijd precair. Bij handelstractaten komt. het. ook altijd aan op de vraag aan wiens zijde het voordeel ligt; dat blijkt eerst na eene reeks van jaren. Zoo hescliermende rechten een Rijk ten ondergang voeren, moesten Frankrijk en Rusland lang ge ruïneerd zijn Banden die den vrijen handel toepassen, zyn kwijnende; Engeland niet uitgezonderd, welk land eveneens tot bet, stelsel van bescherming zal komen. Door verlaging der tarieven is Duitschland achteruitgegaan. Men moet met op t.heoriënmaar op practiscbe ervaringen steunen. Het betreft bier geene politieke, maar zuiver staathuishoudkundige kwestiën. Uet is wenschelijk alle partijbelang buiten deze kwestiën te houden. De duitsche natie ver>angt zekerheid over hare staathuishoudkundige toekomst. Eene snelle al- stemming van het ontwerp is nog heter dan het slepend houden der kwestie. De heer Del'orück hield insgelijks eene snelle beslissing voor het best. Hy gaf een historisch overzicht van de handelspolitiek van Duitschland van 1860 tot 1870. Hij gaf niet toe, dat men toen by verlaging der tarieven het vrijhandelsstelsel heeft toegepast. Men heeft zich toen alleen door practisehe overwegingen laten leiden. Het nieuwe tarief bevat een logisch systeemmaar is mei de practisehe belangen van de meeste groote industriën in strijd De heer Delbrück zocht dit in bijzonderheden ie be wijzen. Hij merkte ten slotte aan, dat op vele belangrijke takken van industrie geen acht, geslagen is en dal zij ter wille van een mogelijke ontw ikkeling van eenige andere zijn verwaarloosd. Hij meende, dat de Rijksdag dat niet licht zou kunnen goedkeuren. Den 3 heeft het, centrumslid Reichensperger het door den heer Delbrück aangevoerde en het stelsel van vrijen handel bestreden, vooral met het, oog op de esehermende handels- polilick van het, buitenland. Voor hein en zijne politieke geestverwanten kon er voor het overige van een zwaatder belasten van het volk geen sprake zijn. Als iets, dat van zelf sprak, nam hij aan. dat de Rijksdag, voor het bewil ligen van nieuwe belastingen en rechten, zoodanige consti- tutioneele waarborgen erlangen zoude als ter verzekering van liet recht des Pariements om middelen toe te staan vereiseht werden. De heer Bamberger verklaardedat heffen van rechten bij wijze van vergeldingsmaatregel tegenover ai dere S'aten wel is waar goed was, wanneer liet ei mate ge schiedde, maar had er bedenking tegen, dal hei bedrag vau zoo danige rediten volgens hel ontwerp geheel aan het goeddunken des Rijks-kanseliers zou mergela'en zije. Men had verzuil, d te overwegenol de veramicrde ImniieBpi.ii'ti-i l-y vleemde volken mei eene voor de duitsche ïuuustrie allet.-elmdeiijkste wederwerkins veroorzaken zou. Ook laakte bij de memlimr, waarmede de Bondsraad-Commissie voor hel iariel-o itwerp door eene andere ziekte te verwekken, aan economische cri sissen door verhooging van rechten een einde te willen maken. Gevaarlijk waren ook de coalitiën van industriëelen welke uit de nieuwe politiek dreigden geboren te worden. Geheel afgezien van den onvermijdelijken ondergang der zeesteden behoorden scheepvaart en handel bij elkander; zij konden zonder elkander niet bestaan men behoorde het zekere niet te vernielen om iets onzekers op te richten. Een zorgvuldig onderzoek van de ontwerpen door commissiën achtte spr. onmogelijk en hij drong derhalve aan op behandeling in volle vergadering. Het kenmerkende van het nieuwe plan was, zeide hij dat men aan den eenen kant van grooten nood gewaagde en anderzijds nieuwe hulpmiddelen verschaffen wilde uit de zakken der natie, om haren eigenen nood weg te nemen. Voorts hesireed hij de rede des Rijks-kanseliers, welke, zeide hij, niet te vervullen verwachtingen opwekte, hetgeen bij het, voortduren der gevaren van socialistische zijde dubbel bedenkelijk was. De minister van financiën, Hobrechtkwam op tegen bet aan den Bondsraad gerichte verwijt van onzelfstandigheid en tegen de bewering, dat, de economische politiek des Rijks-kanseliers de sociale demo cratie in de hand werkte. Ju st de overdrijving van liet ,,help-yourself"-stelselzeide de minister, bad zulks gedaan. Het wasvervolgde hy thans niet te doen om ideale oog merken des Rijks-kanseliers, maar om het verkrijgen van middelen ter voldoening van de dringendste behoeften gelijk trouwens ook door de meerderheid des pruisischen Landdags erkend was. De opbrengst van het nieuwe tarief was zeer overschat geworden van honderden miljoenen was geen sprake; verder dan de behoeften medebrachten ging men niet. De heer v. Minnigerode drong vóór alle dingen aan op bescherming van den landbouw. Den 5 vroeg de heer Richter naar de oorzaken van de kwijning van industrie en landbouw, en herinnerde hij aan de groote europeesche oorlogen. Na zulke oorlogen heeft men steeds eene beweging ten gunste van het protectionisme waar genomen. De beschermende rechten op hel ijzer achtte hij alleen voordeelig voor de groote en niet voor de kleine ijzer industrie. Zoo zijn ook de wenschen der wevers verdeeld. De arbeidende klasse zal door het duurder worden der on ontbeerlijks! e levensbehoeften nadeel ondervinden. Hij ver klaarde ten slotte, dat de fortschrilts-partij niet tegen be lastinghervorming is, maar tegen dit. ontwerp, tegen de verhooging van de tabaks- en de bierbelastingtegen be schermende rechten op petroleum graan en levensmiddelen. Ook acht zij de voordracht verwerpelijk uit het, oogpunt van de kwestie van het gezag, die te dezen opzichte tusschen den Rijksdag en de regeeringen der bijzondere Staten rijst. De Bunds commissaris Tiedemann bestreed de meeningdal het, ontwerp de groote groudbezitlers ten koste der andere klassen wil bevoordeelen. De leidende gedachte daarvan is, de windergegoede en arbeidende klassen 1e ontlasten De begrootingen voor het armwezen van de Wijnprovincie toonen aan, dat de kleine man en de boer liet, meest gedrukt worden. Het aantai der publieke gerechtelijke verknopingen van de bezit.ti*gen vau boeren is zeer toege omende taak der re geering is om deze klassen te helpen. De lieer Kardorff sprak voor het ontwerp en wees tegenover den heer Richter, die zoo groote beteekenis a«n den uitvoer had gehecir op het, gewicht, dat Adam Smith aan het binnenlandsch verkeer hecht. Hij wees voorts op den gedrukten toestand der ar beiders e n op de vermindering van het aantal der grond bezitters in Engeland, die liet vrijhandelsstelsel huldigen. De heer Oechelhausen sprak in bemiddelenden geest. Den 6 heelt, de Bondscommissaris Meg er de door de. heeren Richter en Oechelhausen aangevoerde argumenten bes' reden. Hij miste daarin elke aanduiding, hoe de regeeringen zonder hervorming der belasting de defi'itlen dekken kunnen Hij bestieed voorts dt bewering, dat. Duitschland bij voorkeur ruwe stoffen of half bewerkte fabrikaten zju uitvoeren. De argumenten aangevoerd legen de bij wijze van vergeldings-maat- regel te heffen rechten houden geen steek. Moet. Duitschland dan geheel tot, onmacht, gedoemd worden De uitvoer wordt door de nieuwe tolrechten niet of slechts weinig benadeeld. Men wil den voorstanders der tot dusver gevoerde han delspolitiek geen verwijt makendoch verlangt slechtsdat, men het oog niet, sluite voor wezenlijke veranderingen en den werkelijken staat van zaken. De heer Lówe verklaarde zich voor vermeerdering der Kijks ontvangstenten einde de Staten en gemeenten te kunnen ontlasten. Hij is geen onvoorwaardelijk voorstander van indirecte belaslingen, maar men heelt thans de uiterste grens van directe belastingen be reikt. Spreker is voor de rechten bij wijze van vergelding, mits deze door den wetgever geregeld worden De lieer Malt- zahn verklaarde zich voor rechten ten bate der schatkist en tegen beschermende rechten, en voor verdere ontwikkeling van het, handelsverkeer door middel van handelsverdragen. Spreker bestreed dat de landbouw beschermende rechten behoeft. Hij verklaarde zich ten sterkste tegen rechten op het graan. De heer Parnbüler betoogdedat, industrie en landbouw reebt hadden om van den Rijksdag te verlangen, dat hij aan sedert, lang uilgesproken wenschen zou te gemoet komen. Spr. verdedigde het tarief legen de aanmerkingen van de heeren Delbrück en Bamberger. De heer Somemam voerde het woord legen het toltarief enz., waarna de heer v. Benmgsen optrad. Deze slelde de verantwoordelijkheid ie het licht, welke wegens zijne beslissing op den Rijksdag rusten zou van welks vaderlandsliefde hij hoopte, dat zijn arbeid voor Duitschland meer heilzame dan schadelijke uilkomsten hebben zou. Het, maken van wetten moest, niet ge schieden naar doctrinaire inzichten, maar men behoorde zich daarbij naar de afwisselende behoeften des tijds te richten. Aan het, sluiten van nieuwe handeltvaclaten kon gedurende eene reeks van jaren niet, gedacht wordendoch de bestaande verschaften nog voor geruimen tijd temperingen in den geest, der voorstanders van vrijen handel. Zonder de afschaffing der rechten op het ijzer, zou de tegenwoordige coalitie tus schen de groote industneëlen en de agrariërs met tot stand gekomen zijn. Het voorgestelde tarief was trouwens niet zulk een volkomen ommekeer als men het wilde doen voor komen en bleef in hoofdzaak bij het tarief van 1864 ten achter. De voorgestelde beschermende rechten zouden kunnen worden verlaagdvoor zoover zij belangrijke belangen van den uitvoerhandel zouden benadeelen. De voorgestelde rechten op landbouw-voortnrengselen waren niet, zoo ontzaggelijk hoog of verderfelijk; een recht, van 25 pf. voor het centenaar graan was in vergelijking met de vroegere koren-belasting in Engeland geueel onbeieekeuend en het recht van 2-'pf,dat tot 1869 in Engeland geheven werd. was door niemand als eene belasting op het koren aangezien. Weikelyk zware koren-belastingen zou spr. bedenkelijk keuren, maar die waren ook niet voorgesteld. Zonder andere belangen te benadeelen kon men echter den landbouw verder helpendoor eene goede landbouw-stalistiekwelke eene juiste wijze van be lastingheffing mogelijk maken zoudoor verandering van het erfrecht voor boeren-bezittingen in den trant van de gebruiken in Hannover. Spr. verklaarde zich verder voor eene verandering van het stelsel van directe belastingen in plaats van indirectemaar zeide toch niet de gebeele af schaffing van deze laatste te willen en verlangde, dat liet recht des Pariements tot het toestaan der middelen verzekerd werd. De kwestie der conslitutioneele waarborgen zou door eene bijzondere commissie kunnen worden overwogen. Spr. zou ook voor het ontwerp betreffende de tabaks-belasting stemmen, indien het eenigszins verzacht werd. De kwestie der hierhelasting zou men beter doen, uit te stellen, om die in verband met de kwestie betreffende de brandewijn-belasting af te doen. Voor liet, overige v erlangde hij. dal de zaak ten spoedigste zou w orden afgehandelddaar hij verdaging ge vaarlijk achite, en van de ee-luiien van hel Huis een grond slag hoopte, waarop de volkswelvaart gedijen zou. Den 8 neefi de Bondscommissaris Burchard verklaard, dat de overwegingen der regeering ten opzichte van liet transito- verkeer haar geleid hadden tot de overtuiging, dat men niet v eruer kan gaan dan de thans bestaande bepalingen tot ver lichting van dat verkeer. De commissie tot regeling der werkzaamheden heeft, be sloten voor te stellen de gevraagde vergunning tot straf rechtelijke vervolging van den socialistiscben Algevaardigde Hasselmann te verleenen. Beieren. Dr. Siglhoofdredacteur van liet te Munchen verschijnende ultramontaansche Pateriand, bad den nuntius aldaar heftig aangevallen wegens zijne samensprekingen met prins v. Bismarck te Kissingen en zelfs wijlen kardinaal Franchiden pauselijken staats-secretaris, over zijne te doene concession berispt. De opvolger van dezen laalsten, kardinaal Ninaheeft nu onlangs den aartsbisschop van Munchen uit,genoodigd hieraan een einde te maken door de geloovigen tegen het, Pateriand te waarschuwen en te weigeren van dit blad bijdragen voor den Pieterspenning te te ontvangenvoor welker verzameling het de voor name tusschenpersoon geworden was. Den Pauszeide de kardinaal, kon het niet aangenaam zijn, dat deze tus schenpersoon iemand was, die kerkelijk gezag tartte en zijnen gezant met slijk wierp. Dr. Siglwiens kerkelijke ijver hem eenmaal op 3 jaren gevangenisstraf te staan kwam is thans in onderwerping gekomen verklarendedat zijne trouw eene blaam verdragen kanwelke hij onverdiend acht; dat hij het hoofd buigt voor het geestelijk gezag; dat, in dien bij gezondigd heeft, hij niet aarzelen zal in verdiende bestraffing te berusten, en dat hij het overige aan God, de toekomst en zijne lezers overlaat. Den 30 A pril heeft de heer Wasseige in de Kamer de regeering geïnterpelleerd over een besluit, waarbij een ander besluit van den gei eenteraad van Brugge werd nietig verklaard, strekkende om geen gevolg te geven aan de aanschrijving om de bekende ministeriëele circulaire ter verdediging van het, regeerings-ontwerp betreffende liet lager onderwijs te doen aanplakken. Bovengenoemd lid achtte dit, eene inbreuk op de gemeentelijke vrijheden. De minister Rolin Jaeque- myns verdedigde het,bewerendedat de theoriën des heeren IPasseiqe tamelijk wel gelijk stonden met die der parijsche communisten en voor de gemeentelijke vrij' eid de georga niseerde anarchie in de plaats zouden doen treden. Den 1 Mei betoogde de heer Thonissen, dat 's ministers ei- scben op geene enkele wetsbepaling sleunden. met de hel- eische traditiën niet strookten en veeleer in Frankrijk tehuis behoorden. De redenaar eindigde met, al de burgemeesters in den lande op te wekken om het voorbeeld van dien van Brugge te volgen en liet geschil voor den rechter te bren gen in geval de regeering hen tot aanplakken wilde dwin gen.De oud-minister Heernaert voerde daarna et woord en eindigde met de volgende motie voor te stellen„De Ka-, er, overwegende, dat krachtens art, 108 van de con stitutie de gemeen'elijke instellingen geregeld worden bij de wet, en dat geenerlei wet de gemeentebesturen verplicht om circulaires of andere bescheiden betreffende wetsontwerpen openbaar te maken ol te verspreiden, gaat over tot, de orde van den dag." De burgemeester van Brussel, de lieer Anspach, be streed heide sprekers, betoogende, dat nooit te voren eenig gemeentebestuur op den inval was gekomen om der regee ring te beletten, ouder hare eigene verantwooiding door middel van aanplakbiljetten tot liet volk te spreken en dat het ongehoord zou wezen ie willendat dit recht der regeering van het goedvinden van een gemeentebestuur afhankelijk werd gemaakt. Deze zienswijze werd verder uitgewerkt door den heer Pirmezwaarna de minis1er-pre- sident de heer Frere-Orbantegenover de motie van den heer Bernaertvoorstelde, over te gaan tot, de orde van den dag zonder meer, hetgeen na eene vrij onstuimige woor denwisseling met, 67 tegen 52 st. werd aangenomen. De hoogte, waarop de leeuw van Waterloo rust, schijnt te bezwijken de bovenste trappen zijn reeds in stukken en de leeuw loopt gevaar van te vallen. Het dienstjaar 1878 zal vermoedelijk sluiten met een te kort van ruim 5 miljoen fr. Den 30 April heeft de Kamer bij de behandeling van het ont werp tot, herziening der kieswet het door de regeering voor gestelde ariikel, waarbij straffen bepaald werden op nalatig heid in het, opgaan ter stembus, verworpen. Evenzoo is bet artikel verworpen waarhij onafzetbare magistraats-personen onverkiesbaar werden verklaard. Den 1 Mei heeft de Kamer o. a, art. 268 van het ont werp ter herziening van het Strafwetboek betreffende ambts misbruiken van geestelijkenmet bijna alg. st. slechts i van 34 leden onthielden zich en de overige stemden voor aangenomen. Dit artikel, door de elericale pers met grooten nadruk als eenen „muilband" voor de geestelijken bestreden, luidt als volgt „Bedienaren der godsdienstdie hij de uit oefening van hun ambt en in openbare bijeenkomsten, in uitgesproken redevoeringen of voorgelezen geschriftenof in een stuk, behelzende herderlijke voorschriftenin welken vorm ook, de regeering, eene wet, een koninglijk-groot hertogelijk besluit of eenige andere daad van het, openbaar gezag aan critiek of gisping hebben onderworpen zullen gestraft worden met, gevangenisstraf van 8 dagen lot 3 maanden en eene boete van 26 tot, 500 fres. Indien de herderlijke instructie, de redevoering of het, geschrift eene rechtstreeksche opruiing tot, ongehoorzaamheid aan de wetten of de andere van het openbaar gezag uitgegane slukken bevat,, of indien het de strekking heeft om het eene deel der burgers teren het. andere in opstand te bren gen zal de godsdienstleeraar, die het openbaar gemaakt, uitgesproken ot voorgelezen heeft, met eene gevange nisstraf van 3 maanden tot 2 ja en gestraft, worden in geval de opruiing zonder gevolg is gebleven en met gevangenis straf van 6 maanden tot 3 jaren zoo zij tot ongehoorzaam heid echter van anderen aard dan die, welke in opstand of oproer ontaard mocht zijn, aanleiding heeft, gegeven. Bovendien zaï de schuldige veroordeeld worden tot eene boete van 100 tot 500 fres." Het gebeele ontwerp is voorts met alg. st. aangenomen. De voorjaars-zitting der Algemeene Raden is zonder veel merkwaardigs ten einde geloopen en heeft de dagbladen slechts stof geleverd om te strijden over den vraag, of het getal dier lichamenwelke „wenschen" tegen de bekende onderwijs-ontwerpen des ministers Ferry hehhen ui gebracht al dan niet grooter is dan dat van andere, welke zich v ,or gezegde ontwerpen hebnen verklaard. Eene andere vraa waaraan ettelijke betoogen en tegenbetoogen gewijd zijn is deze, of bedoelde „wenschen" ook van politmken aard zijn, d. i. of zij huilen de bevoegdheid der Raden -allen en daarom bij besluit, van den President der Republiek be ooren te worden „nietig" verklaard Volgens de Répu- blique Franqaise hebben var, de 33 Raden, in welke de clerica- len de meerderheid hebben, 31 „wenschen" uitgesproken tegen de wetsontwerpen van den minister Ferry. Van de 57" overige hebben 14 zich voor die wetsontwerpen verklaard, en 12 eenvoudig voorstellen om bet, tegenovergeste'de te verklaren verworpen of door middel van de „prealabele kwestie" ter zijde gesteld. In de andere is de gebeele zaak, zegt de RépuÜique. niet, ter sprake gekomen. Den I Mei is eene soort van congres gehouden door ge delegeerden van een veertigtal protectionistischgezinde ka mers van koophandel en bureaux van consultatie voor „arts et manufactures", welk congres o.a. verklaard heeft., „dat het, behoud van den tegenwoordigen toestand in zake der uit- en invoerrechten den ondergang der fransche industrie ten gevolue zou hebben, en dat het vernieuwen der han delstractaten gevaarlijk wezen zou". Het adres, wnarvan deze woorden de strekking samenvattenis den volgenden dag den minister van koophandel aangeboden. Deze verklaarde 111 zyn antwoord, dat eene snelle afdoening van het, tarief voornamelyk van de commissie der Kamer van Afgevaar- jt

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 5