digOta. inning. Taor bei overige iphijnt de minister zich over de zaak zelve zeer omzichtig te hebben uitgelaten. Aan de prolectionistischgezinde kamers van koophandel zeide hij stond het vrijzioh tot de Kamer van Afgevaar digden en den Senaat te wendenten einde besluitenin hunnen geestte verkrijgen. Zoo zij hierin slaagdenzou hij minister, als voorstander van vrijen handel, zijn ontslag nemen. (■raol HriU«nj« en Ierland. de bevrediging van Zuid-Africa wenacht. Zi| zond den 10 Zweden en Hoorwegen. RluNlund Turk)ge. cm de huide der hongsarsche natiebij gelegenheid hunner 25jarige echtvereenicing, te ontvangen. De weg van de spoorwegstation naar bet, paleis was prachtig versierd. Znitsrriund. Stalie. Kpanfe. Aljsha nislnn. lereenijsilc &tutcn. Kuid tti-iea. Jtigczondcn 5$tutifccti. woord, dat ik daarbij niets heb te voegen. Over deze beiden De bekende bo> apartist Paul de Cassagnac heeft eenen brief aan den minister van justitie gericht, waarin hij zich op het nadrukkelijkst beklaagt over de uitgave van zekere „anti-clericale bibliotheek", het schandelijkste geschrift, zegt hijonder de Republiekhoe verdraagzaam ook op dit puntalsnog verschenen. Hij doet daaruit tevens eenige aanhalingenaangezien wij", schrijft hij slechts matig vertrouwen ^tellen in uwe protestantsch geneefsche veront waardiging en van oordeel zijn, dat de vrijmetselaars of reuegaten, die het ministerie samenstellen, wel noodie hebben een weinig aangezocht te worden om hunnen plicht te doen." Na bedoelde citaten eindigt hij„Ziedaar, mijnheer de mi nister van justitie! wat men onder uwe achtenswaardige, eerbiedwaardige regeering al zoo straffeloos kan doen drukken. Ik heb eene flauwe hoop, dat gij het u eenigszins zult aan trekken voor den vorm ten minste, en dat het recht zijnen loop zal hebben." Zoo nietde heer de Cassagnac zal den minister in de Kamer rekenschap vragen. Te Laroinbij Pauis een heuvel ingestort, waarop verscheidene boerenwoningen gebouwd waren de bewoners hadden nauwelijks tijd bet leven te redden, meubelen, werk tuigen korenalles was in korten tijd verzwolgen en in plaats van den heuvel vindt men thans een meertje ter op pervlakte van 3 bunders. Genl. Felix Douay is in den nacht van 45 Mei overleden. Hij werd in 1816 geboren en was met ongemeeue snelheid tot zijnen tegenwoordigen rang opgeklommen. Het Journal OJficiel heeft een verloog openbaar gemaakt, door den heer Awtole de la Forge, directeur van de afdee- ling voor drukpers-aangelegenhadenaan den minister van binn. zaken gerichtwaarinna een overzicht van de ge schiedenis der pers in Frankrijk, gezegd wordt, dat het ter wille van de Republiek en Frankrijks grootheid tijd is, aan de drukpers volledige vrijheid te schenken. De nltra-radicale Revolution Francaise trekt te velde tegen de wetsontwerpen des ministers Ferry betreffende het onder wijs en tegen den door den Alg. Raad der Seine aangeno men „wensch", de strekking hebbende om de regeering aan te sporen, de niet erkende godsdienstige congregatiën te ontbinden en de door haar gevestigde en bestuurde inrich tingen van onderwijs te sluiten. „Het is met de lieden gegekt zegt het blad zich van de vrijheid te spenen onder voorwendseldat anderen een privilege misbruiken. Het is met de lieden gegekt, anderen te willen onderdruk ken, wanneer men zelf onderdrukt wordt. Het is waarlijk noch eerlijk, noch behendig! Men moet de vrijheid weten lief te hebben met mannelijke liefde en haar even goed voor anderen als voor zich zeiven verlangen. Anders is men geen voorstander van vrijheid maar jaagt men eenvoudig privi leges na." De bureaux der linkerzijde van den Senaat hebben zich in eene den 7 gehouden bijeenkomsteenparig voor den terugkeer naar Parijs vertelaard. Zij zullen er genoegen mede nemen, dat de Senaat voorshands in eene zaal der Tuilerien vergadert. KoLONiëN. 11 Communisten, den 15 Febr. uit Nieuw- Caledonie ontsnapt, zijn na eene lfidaagsche reis in een uitstekend ingericht en van leeftocht voorzien regeerings- bootje te Brisbane, in Queensland, aangekomen. Zij had den ruimschoots goudgeld bij zich. De heer W. v. d. Heuvel van Breda, tot dusver kapel meester van het 7'. reg. huzaren in Ierland is thans be noemd tot kapelmeester van de lijfgarde der Koningin. De heer Butde aanvoerder der iersche „home rule" partij, is den 5 t.e Dublin overleden. Te Plymouth heeft de stoomboot Nestorian uit Buenos- Ayres 500 levende schapen aangebracht. Te Southampton was ten gevolge van bevelen van de Privy Council de ont scheping geweigerd. Te Plymouth gebeurde hetzelfde. De kapitein dreigt nu, die lastige lading over boord te zullen werpen. Den 3 werd in tegenwoordigheid van duizenden toeschou wers in de Agricalt.ural-Hall te Londen een zesdaagsche velocii ède-wedstrijd ten einde gebracht. De overwinnaar was O. Waller, die in zes dagen den kolossalen afstand van 1172 cngelsche mijlen heeft afgelegd; 112 mijlen meer dan zijne voorgangers ooit gedaan hadden. Hoogerhuis. Den 3 heeft lord Cadogan een telegram voorgelezen van den gouverneur der Kaapkolonie, gedateerd uit Pretoria, van 11 April, waarin hij mededeelde, een vriend schappelijk bezoek aan het kamp der boeren gebracht, te hebben. Den volgenden dag zou hij weder eene samen komst met eene commissie van de boeren hebben. Met uit zondering van eene kleine, zeer heftig gestemde minderheid, schenen hem de hoofdleiders der boeren in de Transvaal over het algemeen voor rede vatbaar. Den 5 stelde lord Thurlow eene motie voor, waarin het wenscbelijk werd verklaarddat de londensche galerijen en museums van schilderijen en beeldhouwwerk des zondags namiddags zouden worden opengesteld. Hij beweerde, dat petitiën door velen geteekend en aan het Parlement inge zondenen de motion, die op groole meeiimrs aaugenomen wareneven als het gevoelen, door vele bevoegden uitgespro ken ten voordeele van dien maatregel pleitten. Het kroeg bezoek zou er, meende hij, door verminderen. Lord Beacons- field en de aartsbisschop van Kantelberg spraken tegen de motie. De laatste wees op ettelijke meetings van werklieden, waarop men zich tegen bet openstellen der museums ver klaard hadde eerste op de door de wet voorgeschreven halve vacantiedagen welke de arbeidende klasse reeds ge legenheid tot het bezoeken der museums gavenbeiden meenden, dat maatregelen als de voorgestelde stappen waren in de richting tot geheele afschaffing van den rustdag. Lord Derby sprak krachtig voor de motie, er op wijzende, dat ook de parken des zondags voor het volk opengesteld en daarin zelfs meetings en vergaderingen, welke eene groote polieiemncht vereischenvergund waren. De motie werd met 67 tegen 59 st. verworpen. Den 6 is een ontwerp tot afschaffing der wetdie nog altijd verbiedt, dat een weduwnaar huwt met de zuster zij ner overleden vrouw, bij tweede lezing met 101 tegen 8i st. verworpen. Er waren ten gunste van dit ontwerp vele petitiën ingekomen. Een daarvandoor 3258 pachters uit het graafschap Norfolk geteekend was door den prins v. Wa les, een ander, van 1152 pachters uit het graafschap Bucks, door lord Beacons field ingediend. De bisschop van Londen en de minister Cranbrook spraken tegen de afschaffing. Lagerhuis. Den 3 vroeg het conservatieve lid Robert Peel, „of, gelijk voor eenige jaren, in het belang der mensche- lijkheid de regeering van die dagen stappen had gedaan om de afschuwelijkheden van de staatsvervolgingen der na- pelsche reieering te temperen, de tegenwoordige regeering voornemens was, om gelijke reden, stappen te doen, ten einde de gestrengheid der staatsvervolgingen te verzachten, die thans, onder den staat van beleg, in Rusland plaats hadden. De minister Northcote antwoordde hemdat de régeering geene kennisgeving omtrent die vervolgingen ont vangen had, en dat het met haren plicht streed om zich met de binnenlandsche belangen van dat Rijk te bemoeien Hij braeht voorts in herinneringdat in de jarenwaarvan de heer Peel had gesprokeubrochures van den lieer Gladstone door de toenmalige regeering aan buitenlandsche regeeringen en ook de napelscbe gezonden warenmaar zonder veel uit werking; en dal de engelsebe en t'ransehe regeeringeu daarop, na eenige onderhandelingen met de napelscbe regeering, hare gezanten uit Napels teruggeroepen hadden. Hij zag echter geene voldoende reden om thans ten opzichte van Rusland e.venzoo te handelen, al had de regeering, war. niet. het ge- va! was, thans even opmerkelijke brochures te harer beschik king, als die, welke de heer Gladstone toen geschreven had. De majoor Ó'Gorman mankte hierop eenige bijtende aanmer kingen, o. a zeggende „dat. deze regeeriug, onder Koning Barthle Prere den Eerste een niet te rechtvaardigen oorlog tegen de zoeloes begonnen wasmaar geene stappen tegen den Keizer van Rusland durfde doen. Den 5 heeft de minister Northcote, in antwoord op vragen vrn de beeren Hartington en F or ster, gezegd, dat ile regeering April voorschriften aan sir Bartle Frèrestrekkenneo niet tot annexatie over te gaan, maar de noodige maatregelen t,e nemen om de britsehe koloniën tegen aanvallen oer zoe loe s te beveiligen. Door den heer Lawson werd aange kondigd dat hij eene motie ter afkeuring van de buiten landsche en koloniale politiek der regeering zou voorstellen. Lord Hartinqton verzocht hem, die motie uit te stellen tevens opmerkende, dat hij deze motie ontijdig achtte en geloofdedat zij van de zijde der oppositie niet algemeen zou ondersteund worden. De heer Lawson voldeed aan het verzoek om uitstelmaar verklaarde evenweldat hjj zijne motie toch op een anderen dag zou voorstellen. Den 6 heeft de minister Bourkein antwoord op eene vraag van den heer Honk, verklaard, dat de voorstellen van den franschen minister W adding ton ten aanzien van de kwestie betreffende Griekenland aangenomen zijn. Over de bijzonderhedenzeide hij wordt nog onderhandeld. Zweden. De Vertegenwoordiging heeft zich sedert eeni- gen tijd gelegen laten zijn aan de middelen om het evenwicht, tusschen de ontvangsten en uitgaven t.e herstellen. De mi nister van financiën, het tekort voor 1880 ramende op 6% miljoen kroonen (de kroon is ongeveer gelijk aan 70 ets. nederlandsch), stelde voor, het. te dekken uitsluitend door eene verhooging der indirecte belastingen, met, name betref fende die op brandewijn, tabak, suiker en koffie. De reekten op den brandewijn zouden, verdut heldalleen reeds 4 mi.joen opbrengen. Zijnerzijds stelde het comité van den Rijksdag voor, de uitgaven met 2% miljoen te verminderen, wilde de rechten op brandewijn net niet meer dan 12 pc. verkoogen en verlangde bovendien eene verhooging van de inkomsten-belasting Van dit laatste wilde echter de minder heid van het, comité niets weten en stelde eene verhooging Her brandewijn-belasting met, 25 ten honderd voor. Deze voorstellen der minderheid nu zijn achtereenvolgens door den Rijksdag aangenomen. Den 30 April heeft, de Koning te Upsala den eersten steen gelegd voor een nieuw universiteitsgebouw. De Daily News meldt, dat, genl. Drenteltt door zijne te genwoordigheid van geest een nieuwen aanslag op zijn leven voorkomen heeft. Toen hij op zijn gewone receptie een aan tal personen ten gehoore ontvingkwam de beurt ook aan iemand die als russisch kolonel gekleed was. Deze stak de hand in den zak. als om een papier te zoeken. Genl. Drenteln greep hem aanstonds bij den pols, zoodat, hij geene verdere bewegingen maken kan. Bij nader onderzoek bleek dat de gewaande of wezenlijke kolonel een geladen revolver in dien zak had. Uit Nischni-Novogorod wordt aan de Golos gemeld, dat men aldaar maatregelen neemt om gedurende den tijd van de scheepvaart naar het noorden 12,600 personen die tot deportatie veroordeeld zijn, naar Siberie te brengen. Onder hendie dezer dagen te Petersburg en elders in hechtenis zijn genomen, zijn allerlei personen, tot den aanzienlijken stand behoorende. Bij de opening der brandkasten in de succursale der Rijks bank te Orenburg is gebleken, dat ongeveer 300,0' 0 papier- roebels vergaan warenmaar het zilver en goud en de waardepapieren onbeschadigd waren gebleven. De luitenant Dubrouwindie bij zijne inhechtenisneming 2 ouderofficieren verwonddeis deswege den 3 te Peters- burg tot, de straffe des doods door ophanging veroor deeld. Nadat hem dit door generaal Gourko bekrachtig de vonnis was voorgelezen, is de doodstraf aan hem voltrokken. De prins v. Battenberg (2e. luitenant te Berlijn), verkozen Vorst van Bulgarije begeeft zich op uit.noodigirg des Kei zers naar Livadia. Zijne verkiezing is goedgekeurd door üuitschland, Oostenrijk, Frankrijk en Engeland. In een brief aan den Sultan stelt de Czaar zonder een verbond aan te bieden, vriendschap en goede nabuurschap tusschen de 2 Souvereinen voor, ten eiude de binnenlandsche gevaren te bestrijden. De Czanr verklaart,, dat. hij hevel heeft, gegeven tot de ontruiming. In ziju onderhoud met den Sultan heeft genl. Obrutscheff met nadruk den wensch van den Czaar naar toenaderinsr doen uitkomen. Hij stelde daarhij de voordeden in liet licht, die Turkije uit eene recht- strecksche overeenstemming met, Rusland, zonder inmenging der mogendhedenkon trekken. 's Keizers brief en diens proclamatie aan de rumeliërs hebben een uitmuntenden indruk ge,naakt op den Suliau, die den genl. belastte, aan de com missie van Pbilippopei mede te deeien, dat hij. de Sultan, voor nemens was geen gebruik te maken van de rechten, welke hem bij het tractaat, van Berlijn waren voorbehouden. De russisohe gezant verwerpt ten eenemale het, voorstel der Porte bepalendedat Aleko-bassa Rumelie voorloopig zal besturen overeenkomstig de tegenwoordige administratie en deze van lieverlede volgens de beginselen der constitutie zal veranderen Rumelie. Te Pbilippopei heeft, naar het Wiener Tagblatt meldt,de aankondiging van het voornemen der russische regeering om tot de ontruiming over te gaar., groot.e bewe ging onder de hulgcren teweeggebracht, en tot eene demon stratie aanleiding gegeven van ettelijke duizenden personen, die voor de woning van den gouverneur samengevloeid waren en kreten deden hooren als deze: „Wij willen geen turksch gouverneur! Wij willen sreene turken op ons grondgebied dulden De russen moeten blijven!" Genl. Stolypine trachtte de onstuimige menigte te vergeefs tot, bedaren te brengen. Hij liet den exarch Jozef roependie aan het volk een te legram van den Czaar voorlas waarin hij dank zeggei de voor de gelukwenschingen der rumeliërs uiet zijne redding, hen van zijne sympathie verzekerde. De menigte ging daarop langzaam uiteen, evenwel met bet, besluit om te protesteeren legen het stellen van een t.urkscben bassa [men schijnt Aleko- bassa als zoodanig te beschouwen, hoewelk hij een geboren bulgaar is] aan het hootd hunner provincie. Genl. Obrutscheff heeft den 8 de procla natie van den Czaar afgekondigd, waarin gezegd wordt,, dat het de bepaalde wil van den Czaar is het tractaat van Berlijn uit te voeren zijne troepen het land te doen ontruimen en eene nieuwe administratie in t.e voeren, overeenkomende met de bepalin gen van het genoemde traciaat. Bulgarije. Prins Battenberg heeft op het adres, waarbij de Vertegenwoordigers der uatie hem zijne verkiezing tot Vorst van Bulgarije aankondigden, geantwoord met, een adres van dankbetuiging, waarin hij zijne sympathie vour de hui garen betuigt. In een onder voorzitting van den Keizer gehouden ge- meensehappelijken ministerraad zijn de vroeger vermelde, op de eonferentiën der gemeenschappelijke ministers genomen besluiten detinitief vastgesteld. Graaf Andrassy heeft de door graaf Schouwaloff gedane voorstellen bedoelende om eene overeenkomst tusschen OostenrijkHongarijeEngeland en Rusland voor te be reiden ten opzichte van Oost-Rumelie voor onaannemelijk verklaard en tegenvoorstellen gedaanwelke de russische ambassadeur waardig heeft gekeurd ter kenuis zijner regee ring te brengen. Oostenrijk. Bij verordening van den minister van binn. zaken van 1 Mei, zijn de beperkende maatregelen lot afwering ian de pest, betreffende reizigers uit Rusland en Bulgarije ingetrokken. Het Huis der Afgevaardigden heeft den 5 de wet op de middelen over 1879 benevens de staatsbegrooting bij derde lezing goedgekeurd. Hongarije. De minister van financiën heeft den 3 in het Volkshuis op eene vraag van den heer Falk verklaard dat men met den verkoop van goudrente reeds zoo ver is ge vorderddat de Januari-voorschotten zijn vereffend, 51 miljoen tot, inlossing van schatkisl biljetten is besteed en op uit. April 28,296,' >00 fl. beschikbaar zijn, welke ieder oogen- blik kunnen gebruikt worden tot inlossing der nog in omloop zijnde 26,300,Oog fl. aan schatkistbiljetten Bij betere koersen iter schatkistbiljetten kan de aflossing der goudrente elk oogenblik plaats hebben. Nu voor de behoeften van den Staat voldoende is gezored, is de regeering niet voornemens eene domeiuleening te sluiten. De Keizer en de Keizerin zyn den 3 te Pesth gekomen, Hat geschil tusschen den heer Pavre en de Maatschappij van den Gothardtunnel is bijgelegd en de arbeid in zijn gebeelen omvang hervat. De minister Depretishoofd van het kabinet, heeft, naar de l'olit. Corresp. mededeelt, aan de albaneesche afgevaar digden die uaar Italië de zaak van hun land zijn gaan bepleiten, het volgende ten antwoord gegeven: „Zij die zouden pogen de bepalingen van het tractaat van Berlijn te schenden, die zieh tegen de uitvoering daarvan zouden verzetten of ook maar hen zouden begunstigen, die er zich tegen verzetten, zouden eene zware verantwoordelijkheid op zich laden." Een deig. tijk antwoord, ofschoon in anderen vorm. heeft hij ge geven aan de deputatie, die de epiroten van hunne zijde naar Italië gezonden hebben om te verklaren, dat de meeste hunner landgenooten wenschen bij Grie-enland ingelijfd te te worden. De minister van financiën raamt in zijn overzicht, der geldmiddelen het overschot, der begrooting voor 1879 op 12 miljoen francs en voorziet in de volgende jaren nog groot.ere overschotten. De voorgestelde wijzigingen der be lastingen, die naodig zijn geworden om de geleidelijke af schaffing der graanbeiasting mogelijk te maken, zullen eene vermeerdering der inkomsten van ten minste 30 miljoen t,en gevolge hebben. Het, evenwicht op de begrooting zai dus niet verbroken worden. De minister meent zelfs te mogen aannemen, dat, ten gevolge der onderscheidene van 1879 tot, 1883 in te voeren maatregelen het overschot ten slotte 23 mil joen zal bedragen. Hij heeft de Kamer uitgenoodigd zijne voorstellen urgent, te verklaren Een t.eleg ram van genl Turr aan Garibaldi brengt hem in herinnering, dat li ij in I860 de vrijwilligers naar Marsala nanvoerdde onder den oorl gak ree*.„Italië met Pictor Em manuel!" Genl. Turr verzoekt Garibaldi dringend, dien kreet van 186(1 aan de tegenwoordige ongeduldigen en onvoor zichtig n te herhalen. Lictor Emmanuelzegt hij „houdt, ons te zarnen. Laat ons niets beproeven wat ons kan scheiden." Volgens de Tiempo, een ministerieel orgaan, is de uitslag der jongste verkiezingen voor de Cortes deze dat van dr 441 gekozenen 333 tot de regeeringspart ij bebcoren. De verkiezingen voor den Senaat hebben aan het ministe rie eene groote meerderheid geleverd. Yakoeb-Khan heeft, zich den 2 Mei op weg begeven naar Gundamuhten einde een onderhoud te hebben met den britschen bevelhebber Cavagnari. Mohamed Ibrahim-Khan, de oudste zoon van Schir Ali, is plotseling overleden. Het, comité ter ondersteuning van neger-landverhuizers te St. Louis verklaart, dat toi 26 April toe 8600 negers sedert het, begin der heweging die stad waren doorgetrokken op reis naar Karsas. Slechts '2400 van die allen hadden geld genoeg om de plaats hunner bestemming te beruiken. Al de overigen moesten voortgeholpen worden. Ongeveer 70 lagen ziek te St. Louis. De burgemeester van V\ yandotte Kansas, heeft bekend gemaakt, dat geen negers meer zal worden toegelaten aldaar te landen. Zekere Anna Oliver heeft aan de universiteit te Boston hare studiën in de godgeleerdheid ten einde gebracht, en is in eene wesleyaansche kerk Ie Brooklyn (Nieuw-York) tot, predikster aangesteld. Hare intreerede heeft uitmuntend volkaan. Te Poeasset (Massachusetts) heeft zekere Ch. Freeman, lid der „gemeente van het, Tweede Advent", met goed vin den zijner vrouw hun vijfjarig dochtertje op een als altaar toegeruste tafel, na het. doen van een gebed doorstoken, zoo hij verklaarde op goddelijk hevel, opdat zij 3 dagen later zou herleven, flii en zijne vrouw zijn in hechtenis genomen zij zongen liederen terwijl zjj naar de gevangenis werden overgebracht. Onlangs had het Huis van Volksvertegenwoordigers de begrooting van oorlog aangenomen, maar daarbij zekere ar tikelen gevoegd, bestemd om de vrijheid van verkiezingen te waarborgen en daartoe de krachteloos,naking bedoelende van vroeger door de republikeinen ingevoerde wetsbepalin gen rakende de tegenwoordigheid der Bondstroepen bij de stemmingen. De democraten namelijk schreven daaraan de rol toe door hunne politieke tegenstan Iers vooral in het Zuiden onder het, bewind des heeren Grant gespeeld. Tegen deze aldus gewijzigde begrooting bracht echter President Hayes zijn „veto" in en dientengevolge kwam zij den 1 Mei weder in het Huis in be, andeling hetwelk eene beslissing riemen moest over de bij de constitutie voorgeschreven vraag: „Zal het ontwerp niettegenstaande de bezwaren van den President wet, worden Bij de stemming antwoordden 120 „Ja" en 110 „Neen", zoodat het ontwerp verworpen was als de vereischt.e twee derden der stemmen niet. ver kregen hebbende. Al de democraten en 3 „greenbaekers" stemden voor, al de republ keinen en 9 „greenbaekers" tegen. Sedert hebben de democraten na ettelijke partijvergaderin gen gehouden te hebben beslotengedeeltelijk toe te geven en een nieuw, afzonderlijk wetsontwerp gereed gemaakt, waarhij de bestaande wetten betreffende het gebruik der troepen hij de stemmingen worden ingetrokken, in zoover zij daarbjj verklaard worden voor den President geene machtiging in te houden om troepen bij de stem bureaux post te doen vatten, tenzij om invallen af te «daan of krach tens de constitutie op uitnoodiging van de regeeringen der betrokken Staten. De. begroofing zelve, alzoo geheel van deze aangelegenheid afgescheiden, zouden de demoeraten goedkeuren. De kolonisten van Natal hebben een adres aan de Koningin gerichtwaarin zij zieh verdedigen tegen de beschuldi gd, g van de verdediging van hun land verwaarloosd te heb ben en van den tegenwoordigen oorlog te willen gebruiken tot het. bereiken van hunne eigene oogmerken. Zij beklagen zich voorts over het, schenden van den geest van het hun 20 jaren geleden toegestane charter, en van de herhaal'e beloiten van den gouverneur. Zouder dat hunne meening of toestemming gevraagd wordt, tracht men de vestiging van een Zuid-afrieaanschen Statenbond door te drijven en aan den gouverneur is tot, hun leedwezen last, gegeven om zich. van alle zaken, die niet rechtstreeks p binnenlandsche aan gelegenheden betrekking hebben te wenden tot, den gou verneur der Kaap-kolonie in plaats van gelijk voorheen tot, den britsehen minister van buit. zaken. De koloniale troepen hebben den 8 April Ie vergeefs ge tracht, de kraal van het, basoeto-opperhoofd ffIooiroos te bestormen. Het verlies der engelschen bedroeg bij die gele genheid 26 man. Mijnheer de Redacteur De open brief, welken ik in de Alkmaarsche Courant van 6 April 1.1. plaatste, heeft, meer dan ik had durven verwachten de attentie getrokken. Niet alleen maakt. De nieuwe Noord-Holland in haar nummer rau 10 April daarvan mel ding, doet ook achtten de heeren Wvan Amsterdam, H... van Alkmaar en van Balen Blanken Jr. (wiens schrijven de plaais van herkomst- niet noemt) zieh daardoor geroepen de peu op te vatten. Natuurlijk kan dit, niet. ander- dan mij hoogst aangenaam zijn. Niet op alles evenwel wat ten papiete werd gebracht kan ik „ja en a iien" zeggen. Vergun mij daarom Mijnheer de Redacteur, nog eenmaal een plaatsje in de kolommen van uw blad te vragen Ik beloof uhet, is de laatste maal dal ik over deze zaak zal spreken. Van mijnen kant sluit ik dau de discussie. Aan het verzoek van den beer W om een st.uk ilit „De Zaanstreek" over te nemen, hebt gij om afdoende re denen niet voldaanen den heer H,hebt gij zóo geant dus geen woord meer. Nog iets evenwel aan het adres van De nieuwe Noord- Hollander en van den heer v.Balen Blanken Jr. De schrijver van het hoofdartikel in genoemd blad en die van het ingezonden stuk in het laatste nommer der Alk maarsche Courant staan in zooverre op éene lijndat zij geen van beiden, Multatuli's improvisatie, waarvan sprake is, hebben gehoord. Eerstgenoemde vertelt dit ruiterlijk, de heer van Balen Blanken Jr. verzwijgt het, doch in spijt daarvan is het zoo. Beiden ook zijn het, hoewel dan om ge heel verschillende redenen, niet in alles met mijn schrijven eens. De nieuwe Noord-Hollander maakt, slechts eene aan lerking. De eenige plaats uit ra ,n brief, waartegen zij bezwaar beeft, is diewaar ik beweerdat zeer velen het reeds lang hier over eens zijn, dat, Jesus, én naar zijn eigene woorden én naar de nieuwere beschouwing van zijn persoon en werk niet zondeloos is geweest. Daartegenover houdt, zij Jesus' anamartasie vol, zieh beroepende op Joh. 8:46: „Wie uwer overiuigt, mij van zonde?" Hierop heb ik niet veel te ant woorden. Ieder, der zake kun die, weet en, mij dunkt,, het kan der redactie van De nieuwe Noord-Hollander ook niet onbekend zijn, dat. liet evangelie van Johannes, als historisch getuige, ai bedroefd weinig gewicht in de schaal legt. Immers het geeft geen geschie denis en het wil die ook niet geven Het is den evangelist, die ongeveer tweehonderd jaren na Jesus leefde, niet te doen om 's Nazareners levenshistorie meê te deelen, maar om aan te toonen dat die Jesus de Christus was (Joh. '20: 31). Bewijs genoeg dat een beroep op een uitspraak uit het vierde evangelie, zonder meer, in o- s geval weinig heteekent. Een oogenblik langer zal het schrijven des heeren vun Balen Blanken Jr. ons bezigheden. Hij duide mij niet ten kwade, dat ik alweder de pen heb opgenomen om in briefvorm kritiek legeven, alvorens nog BerckenlmfFs „Causeriën" te hebben gelezen! Nog erger: ik ben zelfs van plan ze voorloopig nog maar ongelezen te laten ook. Niet omdat, ik kwaad van dit werk weet, maar dewijl ik mij liever met meer wetenschap pelijke boeken onledig houd. Ik geloof, dat wij over het algemeen, te veel causeriën lezen, uaar te veel causcrien 'iiisieren, zelf te veel causeerencn daardoor al dikwijls lijster oppervlakkig worden. Voor het oogenblik dus zal ik van Berckenhoff's geschrijf niet gediend zijnhetgeen echter niet wegneemt dat ik, mocht de heer van Balen Blan ken Jr- mij nog iets willen recomiuandeeren, mij nederig aan beveel Doch dit in het voorbijgaan. Toen het laat.s'e nommer uwer courant Mijnheer de Re dacteur, mij in handen kwam, viel het eerst de met, groot.e letters gedrukte naam onder net. ingezonden stuk mij in het oog. Hoewel ik mij aanvankelijk eennre oogenhlikken moest bedenken wie die lieer van Balen Blanken Jr. (hij vergat, de vermelding van voornaam en woonplaats. Misschien naar Berckenhoff's systeem!) toch wel was, kwam ik daar toch nog tamelijk spoedig achter. Ik zag den brief in. Hij gold alweder Multatuli Douw es Dekker?). l)e inzender wilde een lans voor liem breken. Goed daartoe beeft hij recht. Doch wat dunkt U. Mijnheer de Redacteur, is het niet eenigszins vreemd zijn li- fde voor Multatuli Douwes Dekker?) ie openbaren door te velde trekken tegen de kritiek eener voordracht welke men met heeft bijgewoondStemt, gij niet 'oe, dat het, met Multatuli Douwen Dekker?) in zake zijn improvisatie te Alkmaar, toch we! zeer slecht moet geschapen staandat niet een van de honderdendie hem hoorden den handschoen voor hem opneemt maar iiij ziju advokast moet vinden in iemand, die, tijdens de voordracht, elders toefdeen dus laat cms het. maar zeggen het recht om in dezen meê te spreken mist? Wat zou het, Multatuli (Douwes Dekker?) baten, al hhdde oe heer van Balen Blan ken Jr mijn brief totaal vernietigd 1 Ware dan het bewijs geleverd dat de voordracht van 2 April lof verdiende, flink en degelijk was! Wie meent, liet,! Hoeveel minder dan nog is Multatuli Douwes Dekker?) gered door een aanval op mijn kritiek, welke, goed beschouwd, niets om het lijf heeft 1 Hij is tamelijk zwak. Gij, Mijnheer de Redacteur, hebt a propos der dwaze onderscheiding van den schrijver Multatuli en den spreker Douwes Dekker, alsmede in zake Jesus' zondeloosheid en de vergeldingsleerden heer van Balen Blanken Jr. reeds terecht gewezenzoodat, ik hierover geen woord meer heb te zeggen. En wat, het overige van zijn schrijven betreft, het is een zoeken van spijkers op laag water. Hij stoot, zich aan enkele uil drukkingen als „aardig hé?" en dierge lijken. Hij acht mijn taal te scherp. Hij roept (in Hezen den kinderkens niet ongelijk): „Wal gij Multatuli- Douwes Dekker verwijt, doet gij zelf!" Hij wil, dat ik hem bewijze dat het lezen des O. T. in den grondtekst moeilijk is. Wonderlijke eisen! Waarde heer van Balen Blanken Jr., dit kan ik n niet bewijzen. Dit, moet ge, afgaande op mijne en anderer ervaringgeloovenen zoo gij het, koste het wat, het koste wilt, bewezen zien we nu begin dan met Hebreeuwsch en Chaldeeuwscli te leereu Het U in de courant voorrekenen is onmogelijk. Geloof mij 1 Wat dunkt U Mijnheer de Redacteur, ziju deze opmer kingen niet akelig armzalig, waar liet geldt de door mij ter tafel gebrachte beschuldigingen te ontzenuwen 1 Doch ik mag niet rneer ruimte in uwe kolommen vragen dan hoog noodig is. Moge het. gezegde voldoende zijn om de onvoldoendheid van het t.egen mijn schrijven ingebrachte aan te toonen! Mocht iemand lust gevoelen nog eens in het kampperk te treden, hij ga ziju gang! Ik zal het rustig aanzienhiervan verzekerd dat er menschen zijndie aan dit woord uit den Piutus van Aristophanes herinneren: „Gij zult mij niet, overtuigen, al overtuigt, gij mij ook." Mijn dank. Mijnheer de Redacteur, voor de mij toege stane ruimte. Uw. Dw. Alkmaar, 1 Mei 1879. Quidam. Heeft de welbekende maatschappelijke zondenbok, die met den naam van „MEN" bestempeld wordt,, begrepen da', goede wijn geen krans behoett Of is 't: gegaan als nièermalen: A begreep dat, B wel zou doen, wat, B van C, maar C van D en weder van A verwachtte, zoodat. ten slotte, nie mand iets deed uit vrees dat and-rs door velen te veel mocht geschieden? Wie zal het. zeggen Maar zeker was het eene leemte in liet jongste nommer van onzen stedelijken moniteur, dat hij liet e- rhiedigst stilzwijgen bewaarde overliet Toonkunst-Concert, van Dinsdag, 29 April 1.1 Het, prijselijke ie doen uitkomen dat in de eigene stad geschiedt, is minste, s even nuttig als het gebrekkige ie hekelen, en zeer zeker veet aangenamer. Doch viel liier niet te loven? Zouder etnige bedenking de goede houding en lie., aplomb der kooren; bewijzen van goed begrip en degeli'ke studie, die. den direc- 'eur Winter zoowel eer aandoen als bet door hem gedin eerd personeel van zangeressenzangers en begelei dersonder welke laatsten die éénewier naam wei nnt weder zal behoeven te worden genoemd. Maar niet minuer net, kunstgenot verschaft door du dames Selma Kempner en Gripekoven, en de beide heeren dilett?nt.-solisten uit Hoorn en Alkmaar. Wie de geperelde voordracht heefi ge oten v«n der eerstgenoemde aria: „Uhalte ich Jubais Hari", weet Hat bij niet enkel een sehoune stem en keurige methode heelt gehoordmaar bovendien een geroutineerde oratorium- zangeres. Desgelijks viel de beschaafde methode en voor dracht te waardeeren van mej. Gripi kovendie, niettegen staande eene lichte maar pijnlijke ongesteldheid, haar vol en Schoon altgeluid op verdienstelijke wijze wist te doen gelden. Ook den lieer Anh—s uit. Hoorn komt, dank toe. i>at niet. allen alles kunnen is voor niemand een verwijt Wat dan indien deze. trots zijne naar verdienste toegejuiclite Man,ré aria. toonde n.eer tegen Hade's d..n tegen Handel's eomi'OMtie te ziju opgewassen? Hij deed wat hij kun en aij kon en wilde *eei. Jammer is het voor wie, als twee dezer medewerkers uit den vreemde, zoo belangloos, en als die allen zoo bereidvaardig hun goede gaven op goede wijze ten beste geven; jammer voor de alkmaarsche afdee- ling der Maatseh. t. B. v. T„ die zich werkelijk inspant om verdienstelijke toonschepping n op waardige wijze ter keunisse harer hoorders te brengen, dat., blijkens èn het ge ring getal barer leden, èn dezer zoo smalle opkomst als dien avond weder bet geval was, zulke pogingen niet op meer ver dienden prijs worden gesteld. Jammer ook voor onze ge- ueenlezeKe, die daardoor gelijktijdig zieh van zooveel vor mend genot versteekt en zieh weinig goeden naam en aan beveling verwerft, in de kunstwereld huilen hare wallen, aan welker bijstand ze nog altijd behoefte in overvloed heefi Op! Alkmaar! steun beter zulken arbeid! Snelpersdruk van Herm*. Coater en Zoon.

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 6