No. 21. Eenentachtigste Jaargang. 1879. ZONDAG 25 M E I. (Officieel (Bcbceïte S&üekelijkoclte fievichlcn DuHmchland. Etelgie. Frankrijk. Ut-ool en Ierland. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en ia verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 0,®5, franco per post f afzonderlijke nommers 3 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. X De Advertentiën kosten van 15 regels f 0>75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor da plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan ingezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis: dat het kohier der plaatselijke directe belasting over de dienst van 1879 heden invorderbaar verklaard en aan den gemeente-ontvanger voornoemd, Alkmaar, 9 A. MACLAINE PONT. in ,m„; 1R7Q De Secretaris, 19 Mei is/s. nuHOUT VAN DER YEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat in hunne op heden gehouden vergadering gunstig door hen is beschikt op bet aan hen ingediende verzoek van a. J. van Wettam koperslager alhier, om vergunning tot bet oprigten van eene koperslagerijin liet perceel aan de Laat, Wijk A, No. 523 b. Mr. Charles Bosch Reitz, fabnekant te Helder, Cornells Johannes van Spall, ingenieur aldaar, en Abraham van Linden van Heuvellparticulier te Amsterdam, om ver gunning tot het oprigten van eene fabriek van stoom werktuigen en aanverwante bedrijveneene ijzer-, ko per- en metaalgieterijop het terrein gelegen in het Plantoen aan het Raaksje. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. Mei 1879 De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. 20 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR roepen mits deze op de verlofgangers der militie te land, beboerende tot de ligtingen 1875, 1876, 1877 en 1878 voor zoo verre zij voor 1 April 1879 m het genot van onbepaald verlof waren gesteld, om zich op Vrijdag, den 13 Juni dezes jaars, des voormiddags ten 9% ure te laten vinden vóór het Raadhuis dier gemeente, om aldaar door of van wege den Militie-Commissaris te worden onderzocht, gekleed in uniform en voorzien van al de door lien van het korps medegebragte kleeding- en equipementstukkenbenevens zakboekje en verlofpas. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. De Secretaris, Alkmaar, 24 Mei 1879. NUHOUT van der VEEN. KENNISGEVING. Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur t e A L K M A A R brengt op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meentedat het driemaandsch kohier voor de belasting op het Personeel, n°. 9, en het kohier van het, Patentregt over het 4e. kwartaalbeide kohieren over de dienst van 1878/1879, op 10 Mei 1879 door den Heer Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaard op heden aan den Heer Ontvanger der Rijks directe belas tingen binnen deze gemeente ter invordering zijn overgegeven. feder ingezeten, die daarbij belang heeftwordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit nalatig heid zouden voortvloeijente voorkomen. Alkmaar Eet Hoofd van het Bestuur voornd 19 Af ei 187*9. A. MACLAINE PONT. ALK VERGADERING van den RAAD der gemeente MAAR, op Woensdag, 28 Mei 1879. des middags ten ure_ Namens den Voorzitter van den Raad, De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2«. helft der maand April 1879. Scherpezeel, J. Meijer Wed. M. Eranken, Gebr. Kleine, H. M. Sanderink Amsterdam; G. OogesArnhem Mej. M. de Groot,'s Gravenbage; Jennee, Heilo;F. Rutli, Helder. Van de Hulpkantoren AoordscharmudeL. GrootendorstLeiden. Grootschermer: J. de DeugdtRotterdam. BenningkroekE. Jansen, Zandpoort. Egmond aan Zee: P. S. de Bakker, Sas van Gent. Heer Hugo Waard: K. EekensAmsterdam. Koedijk: Mej. H. Velthuizen van Esenburg, Briefkaart, Koedijk. Oterleek: K. Visser, Monnikendam. Petten: Wed. van Aalst, Nieuwediep. Schoorldam: Guurtje Snip, de Rijp. Briefkaarten: Erans ZuttKlaas Waal, Amsterdam. P O L 1 C 1 E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Policie het navolgende voorhanden, als: een portemonnaiesleutels, een onderstel van een gouden oorbel, een passer, een gouden medaljon {klein), een wollen kinderomslagdoekjetwee glacé handschoenentwee koperen hondenhalsbandeneen moiré boe zelaar, een schoenmakers-duimstok, een zwart koralen kettingie met gouden slotje, een schaap, een zwart lakensche broek en een gouden oorbelletje. veranderingen in het bestaande de conclusie der betrokken com De Bondsraad heeft den 15 het ontwerp tot voorloopige invoering der voorgestelde toltariefovereenkomstig missieaangenomen. De tenorzanger Franz Diener is den 15 te Dessau overleden. Den 17 is te Berlijn de dooreet gemeentebestuur belegde vergadering van afgevaardigden der duitsche steden gehou den tot het nemen van besluiten tegen de graan- en vee- tolle'n. Uit 72 steden waren 117 afgevaardigden opgekomen. Met 68 tegen 4 st. is het volgende besluit genomen „1°. de voorgestelde invoerrechten op granen vee en vleesch veriioogen den prijs der noodzakelijkste levensmiddelen, ver zwaren daardoor eenzijdig de levensvoorwaarden der stedelijke bevolkingverhinderen de ontwikkeling van het verbruik van voedzame spijzen en dwingen de bevolking tot minder dege lijke voedingsmiddelen de toevlucht te nemen2». door slechtere voeding verminderen zij de arbeidskracht in de middenpunten der nijverheidbelemmeren alzoo den voor uitgang onzer industrie en verlammen hare tot dusver zege vierend gebleken kracht in den wedstrijd met andere natiën, die de arbeidskracht niet op gelijke wijze bezwaren; 3°. zij benadeelen de ontwikkeling der handelsbeweging onzer steden, op welke door hare ligging de taak rust om tusschen üuitsch- lands landbouw en de europeesche binnenlanden eenerzijds en de wereldmarkt anderzijds de bemiddelende rol te spelen, en zij bemoeilijken daardoor niet alleen den voordeeligsten afzet onzer landbouwproducten, maar maken ook in t',den van duurte de regelmatige verzorging der gruote midden punten van bevolking met de noodzakelijkste voedingsmid delen twijfelachtig; 4°. zij belemmeren de ontwikkeling van het verbruik van iijnere brood- en ruimere vleeschspijzen en verkleinen daardoor voor den landbouw de binnenlandsche markt juist voor die producten, op welker ruimere voort brenging zijne toekomst rust; 5°. terwijl zij alzoo de steden in bare materiëele ontwikkeling zwaar benadeelen en in de vervulling harer taak belemmeren, vormen zij eene kunst matige tegenstelling der belangen van stad en land, die men door de veranderingen der laatste 30 jaren te boven gekomen scheen te zijn en die in het belang van bet gebeele land nooit weder aan den dag moest komen." Rijksdag. Den 15 is een begin gemaakt met de tweede lezing van bet toltarief-ontwerp, voor zoover het niet naar de oommissie verwezen was. De artikelen betreffende bor- stelmakerswaren werden onveranderd goedgekeurdevenzoo, doch met wijzigingen, die betreffende afval, in dier voege, dat niet alleen voor lijmbereiding geschikt, maar alle als materiaal bruikbaar leder-afval, voorts mout en dierenbeen- ileren van allerlei aard vrij van rechten zijn. Bij de beraad slaging over de rechten op het ijzer verklaarde de Bonds- commissaris Burghardtop eene vraag van den heer Delbrück, dat de tot dusver bestaande vermindering van rechten ten behoeve van voor den bimienlandscken scheepsbouw inge voerde ijzerwaren eveneens gehandhaafd zou worden. Ten aanzien van den tolvrijen invoer van ruw ijzer, bestemd voor den uitvoer aan eigenaren van smelterijen en pletterij- engeloofde hij de verzekering te kunnendat alle moge lijke ^voordeelen zouden gewaarborgd worden. Voor het overige waren rechten op het jjzer naar hij meende noodza kelijk om het bestaan der duitsche ijzer-industrie te verze keren. Eene beperking der productie was niet mogelijk en zou den toestand dier industrie ook niet beter maken. De heer Bamberger bestreed de voorgestelde rechten. De duitsche ijzer-industrie had volgens hembij den afnemen- den invoer van buitenlandsch en den toenemenden uitvoer van binnenlandsch ijzer, geene bescherming noodig, en aan den anderen kant zou bet, duurder worden van het ijzer tal van andere takken van industrie en productie ernstig bena deelen, ja, die te gronde richten. De heer Rentzsch daar entegen verklaarde'zich voor die rechten, den hoogen nood der duitsche ijzer-iudustrie met cijfers constat.eerende. Den 16 heeft de conservatieve Afgevaardigde v. Wedell, in het belang der vervaardiging van landbouwwerktuigen voorgesteld, van ruw en stukken ijzer niet 1, maar mark per 100 k.g. te heffen. De heer Stumm (een groot ijzerfa brikant) verdedigde de invoering van beschermende rechten, welker voordeel America's voorbeeld bewezen had. De heer Richter sprak tegen de ijzerrechtenwaardoor vooral de spoorwegen groot nadeel zouden lijden; hij deed verder uit komendat de kleine ijzerfabrikanten tegen beschermende rechten zijn. De Afgevaardigde Berger sprak ten gunste van de onveranderde aanneming der voorgestelde rechten Daarna is gestemd over eene amendement van graaf Stolberg om ruw ijzer vrij te stellen van rechten, voor zoover het van Me nel zeewaarts naarden mond van den Weichel werd ver voerd maar het is verworpen. Desgelijksmet 192 tegen 125 st. het, amendement- Wedellwaarna het in het ontwerp op bedoelde ijzersoorten voorgestelde recht met 218 tegen 88 st. is aangenomen. Den 17 is een amendement verworpen, dat zweedseh ge plet houtskoolijzer tolvrij wilde laten, maar een amendement van den heer Delbrück aangenomen om het, recht op smeed ijzer voor de vervaardiging van krabbers te verlagen. De in art. 6 b. c. en d. van het ontwerp voorgestelde rechten op smeedijzer, plaatijzer en smeedbaar ijzerdraad zijn onveranderd aangenomen. Op het volgende artikelbetreffende grove ijzerwarenwaren 2 amendementen (van de Afgevaardigden Sturm, en Melbeck) voorgesteld om voor sommige waren de rechten nog meer te veriioogenmaar deze zijn verworpen nadat de regeering ze bestreden had en het artikel is daarop onveranderd aangenomen. Den 19 is de overeenkomst met Engeland tot onderdruk king van den slavenhandel bij derde lezing goedgekeurd. De eerste lezing van het mtwerp betreffende de voorloopige invoering der aanhangige toltariefrechten werd door den mi nister Hofmann ingeleid. Hij wees op den grooten invoer, dien de speculanten met het oog op de te verwachten rech ten voorbereiden. Het wetsontwerp was wel in strijd met de constitutioneele rechten van den Rijksdag, maar deze zou, naar de regeering meende, met de bestaande omstandigheden rekening houden en, van zijne rechten afziende, het ontwerp goedkeuren. In den loop van het debat, sprak de heer von Ben- nigsen namens de nationaal-liberalen tegen 'net ontwerp inzijnen tegenwoordigen vorm. Zijne partij wilde alleen aan de oogenblikkelijke behoefte tegemoetkomen, het ontwerp slechts voor eene maand van kracht doen zijn en tot enkele artike len als tabak beperkenmaar zij was tegen elke inbreuk op de constitutie. De beer Windthorst verklaarde, dat het centrum tegen het ontwerp, gelijk tegen elke verandering der constitutie was, ofschoon hem elk middel tot voorkoming van de onrechtvaardige buitengewone tabaksbelasting (die de regeering in het onlangs ingekomen ontwerp heeft voor gesteld) welkom zou zijn. ür. Braun (nationaal-liberaal en vrijhandeisman) was mede tegen het ontwerp en voor de voorloopige heffing van rechten op tabak alleen in ruil tegen de voorgestelde buitengewone tabaksbelasting. De minister Hof- mann deed de noodzakelijkheid uitkomen om alle formeele be denkingen bij de belangen van het algemeenen te doen ach terstaan. De heer Kardorff (vrij-conservatief) was voor het ontwerpmaar wilde het naar eene bijzondere oommissie verwezen zien. De heer Richter (fortschritts-partij) sprak tegen het ontwerp. De heer Hammacher (nationaal-liberaal) verlangde de verwijzing van hei, ontwerp naar de commissie voor het toltarief en daartoe is dan ook ten slotte besloten. Bij de voortzetting der tweede lezing van het toltarief-ont werp werden de voorgestelde rechten op ertsen, edele metalen en vlas onveranderd aangenomen. Den 20 werd door den vice-president mededeeling gedaan van een schrijven van den heer v. Forckenbeckwaarin deze verklaart,het voorzitterschap neder te leggen zoowel om gezondheidsredenenals wegens het meeningsversehil tus schen hem en de meerderheid van den Rijksdag. Alle po gingen om hem te bewegen van zijn besluit, terug te komen waren vruchteloos gebleven. Bij de discussie over de graanrechten verdedigde de Bondscommissaris Tidemam deze, welke wel niet de anders in het tarief op den voorgrond tredende strekking hadden om den nationalen arbeid te be schermen, maar, gelijk hij betoogde, hoe laag ook, niette min den landbouw zouden t.e stade komen vooral nu Duitsch- land liet veld was gewordenwaarop Rusland en America met hunne concurrentie vrijelijk wedijverden. Het was er, zeide hijmet deze graanrechten om te doende duitsche markt voor den duilschen landbouw te heroveren, en dat zij den verbruiker zouden treffen achtte hij onjuist. De heer Sauclien verklaarde zich tegen de graanrechten en zeide nimmer zijne stem te zullen geven voor belastingen welke onontbeerlijke levensmiddelen duurder maakten. De beer Günther verdedigde zijn voorstel om de rechten op tarwe en rogge tot, een mark te verboogen. De heer v. Treitschke, voorstander van rechten ten bate der schatkistverklaarde zicli tegen de graanrechten. Dezegelijk zij in het tarief waren voorgesteldwaren naar zijne meening niet hoog ge noeg om metterdaad bescherming te verschaffen, en werkelijk beschermende graanrechten zouzeide hijgeen Parlement toestaan. Zulke rechtenging hij voortdrukten alleen op de lagere standengaven nieuw voedsel aan de sociale de mocratie. Den 21 zijn bij de verkiezing van een voorzitter 324 st- uitgebracht, terwijl 119 stembriefjes in blanco werden in geleverd [de nationaal-liberalen hadden besloten zulks te doen]. De heer v. Seydewitz (conservatief) werd met 195 st. verkozen en aanvaardde zijne benoeming. De heer Anspachburgemeester van Brussel, is den 19 overleden. Hiervan den 20 kennis gevende aan de Kamer, heeft de voorzitter eene warme lofrede op den overledene sehouden. De Kamer benoemde eene deputatie om de be grafenis bij te wonen. Ook de ministershet corps diplo matique, vertegenwoordigers van het Kon. Huis, de civiele en militaire overhedende geheele burgerwachtdetache menten troepen van alle wapens, vele vereenigiugen en par ticulieren hebben den 21 deel uitgemaakt van den begra fenisstoet. Bij het aan de Kon. Academie van schoone kunsten te Antwerpen gehouden concours voor de schilder- en teeken- kunst, is de „prix d'excellence" betaald door den nederland- schen leerling P. de Josselin de Jongh van S. Oedenrode. Voor eenigen tijd werd bij besluit van den President der Republiek eene motie nietig verklaard waarbij de parijsche gemeenteraad zijn recht had gehandhaafd om rechtstreeks toezicht uit te oefenen over de prefectuur van politieop grond, dat deze eene bij uitnemendheid gemeentelijke instel ling was Thans had de heer Engelhard voorgesteld van dat besluit in hooger beroep te komen bij den Raad van State. In plaats hiervan werd echter de volgende motie aangenomen: „De gemeenteraad, zich voorbehoudende, bq de behandeling van de begrooling der prefectuur van politie, het hem toekomende recht van toezicht, hetwelk door den prefect niet betwist wordtuit te oefenen verklaart, dat er geene reden is om bij den Raad van State in Xooger beroep te komen en gaat over tot de orde van den dag". De straf van 8 maanden gevangenis en 6000 fr. boete, waartoe de gérant der Revolution Frangaise veroordeeld was, is in hooger beroep verminderd tot 3 maanden en 3000 fr. Het departement van o. werken heeft, een plan doen op maken voor een aanleghoofd te Cherbourgwaardoor deze plaats bij alle getij genaakbaar wezen zou en dienst zou kunnen doen voor het postverkeer naar het westen van En geland en Ierland over Portland. Men berekent, dat met Genève tot uitgangspunt aldus naar Birmingham 140, naar Manchester 165, naar Milford 230 kilometer zouden worden uitgewonnen, vergeleken met den weg over Ostende op Ant werpen en Londen. De aartsbisschop van Besanfon zegt in een herderlijken brief aangaande de ontwerpen des ministers Ferry o. a. het volgende: „Eéue zaak wordt, geliefde broeders! een iegelijk opgelegd het gebed. Laat onze priesters van den kansel geen onvoorzichtig woord spreken; vloekt niet degenen, die samenspannen tot den ondergang der Kerk. Laten wjj hen als broeders liefliebben, hun afdwalen betreuren, God smee- ker. .hen te verlichten èn tot, inkeer te brengen. Bovenal laten wij den moed niet verliezenhoe donker de gezicht einder zijmaar vertrouwen op Hem Wiens beloften niet ijdel zijn." De heer Gambetta heeft honoris causa van de atheensche universiteit den doctorstitel ontvangen bij wijze van erken telijkheid voor zijne sympathie met Griekenland. Te Andros heeft het gemeentebestuur eene der hoofdstraten naar hem ge noemd en te Syra is een schip van stapel geloopenhetwelk eveneens Gambetta gedoopt is. Tot gouverneur van Coohin-China is benoemd de heer Le Myre de Filers, oud-prefect in Algerie en later directeur van burgerlijke en financiëele zaken in die kolonie. Ten gevolge van de verminderingendoor den parijschen gemeenteraad in de bezoldiging der predikanten en de ver goeding voor hunne huisvesting gebracht, kan de lutkersche Kerk niet, langer in hare uitgaven voorzien, zoodat het con sistorie genoodzaakt is geweest, 3 hulppredikers te ontslaan. Den 15 is te Parijs een congres bijeengekomen ter beraad slaging over de verschillende plannen voor een kanaal door de landengte van Panama. De admiraal de la Rondere le Noury hield de openingsrede, waarin lnj o. a. den vreemden mogendhedendie afgevaardigden gezonden hadden [waar onder ook Nederland] daarvoor dank zeide. Daarna werd de heer de Lesseps uitgenoodigdhet voorzitterschap van het congres op zich te nemen en werden een italiaansch een americaansch, een engelseh en een russisch afgevaardigde tot vice-voorzitt,er verkozen. De gemeenteraad van Versailles heeft met 17 tegen 4 st. zich verklaard tegen het houden van de gebruikelijke plech tige ommegangen op den Sacramentsdag. Volgens de République Frangaise en het Journal des Débats bestaat op dit oogenblik een gevoel van wantrouwen tusschen Frankrijk en Engelandwaartoe de handelingen van laatst genoemde mogendheid in Syrië en in Egypte en ten opzichte van de kwestie der grieksch-turksehe grenzen aanleiding hebben gegeven. Het Journal des Débats zegt, dat de engel- sche consul-generaal een der ijverigste medewerkers is ge weest aan de intrigue ter omverwerping van bet egyptisehe kabinet, waarin eeu fransob naast een engelseh minister zitting had. De republikeinsche linkerzijde in de Kamer heeft met alg. st. beslotende verkiezing van Blanqui niet goed te keuren. De minister van justitie heeft de gedelegeerden der uiterste linkerzijde ten gehoore ontvangen die zichbij monde van den heer Brissonkwamen beklagen over de wijze, waarop de amnestiewet ten uitvoer werd gelegd en van oordeel waren dat die wet moest worden uitgestrekt tot allendie wegens overtredingen van zuiver politieken aard veroordeeld waren. De minister verklaarde, dat de regeering besloten had, zicb ten aanzien van Blanqui tot niets te verbinden voordat de Kamer aangaande zijne verkiezing eene beslissing genomen had; en dat zij van de amnestie de voormalige leden der Commune zou uitsluitenzelf diegenen hunner, die tot de gematigde minderheid in dat lichaam hadden behoord. Op den naderen aandrang van verscheidene leden der deputatie, die beweerdendat de regeering door ruimere toepassing der amnestie in overeenstemming met. de meerderheid der Kamer en de geheele republikeinsche partij handelen en be treurenswaardige botsingen tusschen regeering en Verte genwoordiging eenerzijds en bet, algemeen stemrecht ander zijds voorkomen zouverklaarde de minister de verschillende opmerkingen in den ministerraad te zullen brengen. De Raad van State heeft, op grond van de „verklaring" der fransche geestelijkheid van 19 Maart 1682 het in die maand uitgevaardigde edicteen decreet van Februari 1810 en de wet van 18 Germinal jaar X, overwegende: „dat volgens een grondbeginsel van fransch publiek recht de Kerk en hare dienaren alleen macht hebben ontvangen over de wereldlijke en burgerlijke dingen dat de bisschoppen wel het recht hebben om aan het Hoofd van Staat hunne op, merkingen voor te leggen betreffende wereldlijke aangele genheden welke hun toeschijnen de godsdienstige belangen te rakendie door middel van verzoekschriften voor de Wetgevende Macht t,e brengen of in particuliere geschriften openbaar te maken, maar dat, recht niet kunnen uitoefenen door middel van herderlijke brievenaangezien die brieven geen ander duel behooren te hebben dan de geloovigen in bunne godsdienstplichten te onderrichten"; met 18 tegen 5 st. beslist, dat de aartsbisschop van Aix zijne bevoegdheid is te buiten gegaan en dat de door hem uitgevaardigde brief „gesupprimeerd is en blijft." Den 17 beeft de President aan 400 wegens medeplicbtig- tigheid aan de Commune van 187 L veroordeelden gratie verleend zoodat reeds 3465 personen sedert de uitvaardiging der amnestiewet gratie en mitsdien amnestie ontvangen hebben. Tot directeur der Groote Opera te Parijs is benoemd de lieer Vaucorbeildie dezer dagen eene waarborgsom van 800,000 fr. gestort heeft. De „Académie des inscriptions et belles iettres te Parijs heeft den 16 den prijs „Stanislas-Julien toegewezen aan het werk van den heer W. Fissering „On Chinese currency De Afgevaardigde Louis Blanc heeft den 18 te Iroyesten aanhoore van 2500 menscben eene redevoering uitgesproken over den invloed der revolutie op den werkmansstand. Hij werd bij zijne aankomst in de stad door eene gvoote menigte volks met toejuichingen verwelkomd, de syndicale katners der werklieden boden hem een adres aan, en s avonds werd eeo banket gehouden, waaraan 1000 personen deel namen. Senaat. Den 15 heeft de heer Chesnelong zijne inter pellatie toegelicht aangaande de redenen van de, door hem aan onwil van den minister toegeschreven vertraging der beslissing over de bezwaren, door verscheidene congreganis- tische onderwijzers bij den Raad van State ingebracht tegen prefectorale besluiten, waarbij hun het geven van onderwijs aan staatsscholen ontzegd was. De minister Ferry verklaarde, dat de regeering geheel binnen hare bevoegdheid had ge handeld en niets liever wenschte dan eene discussie over de zaak. Hij wierp bet verwijt van zichals zou hij de ver dediging der bedoelde congreganisten hebben belemmerd. De verdediging, zeide hij, kon vrijelijk geschieden, ja, de vrijheid van drukpers en kansel ging dikwerf iu losbandig heid over. Daar de heer Chesnelong zelf verklaarde, geene gemotiveerde motie te willenwelke een soort van bevel voor den Raad van State schijnen kon, werd eenvoudig tot de orde van den dag overgegaan. De heer Gavardie bracht zijne onlangs ingetrokken interpellatie weder ter tafelen trachtte in het breede aan te toonen, dat de onafhankelijk heid der rechterlijke macht in den tegenwoordigen staat van zaken meer en meer een ijdel woord wordt. Den 19 is het wetsontwerp tot wering van veeziekten met altr. st. goedgekeurd. "Kamer van Afgevaardigden. Den 15 zijn de werk zaamheden hervat en wel met de voortzetting der behande ling van het ontwerprakende den generalen staf. Met groote meerderheid werd het eerste artikel volgens de re dactie der commissie aangenomen in hoofdzaak bepalende dat het speciale corps van den generalen staf afgeschaft en in de dienst van dien staf voorzien wordt door een personeel van officieren van alle wapens in het bezit van het vereisehte brevet en tijdelijk tot die dienst gebezisd overeenkomstig de bepalingen dezer wetvoorts door een personeel van archivarissen en secretarissen. Den 17 heeft de procureur-generaal de machtiging der Kamer verzocht tot vervolging van den heer Paul de Cassagnac. De diplomatieke correspondentie tusschen Engeland en Rusland, betreffende de uitvoering van het berlijnsche trac- taat ten opzichte van Oost-Rumelie, is aan de Parlements leden rondgedeeld. Daaruit blijktdat tusschen beide mo gendheden eene overeenkomst is tot stand gebracht, welke in een diplomatiek document is vervat en aan de Porte me degedeeld. Engeland verbindt, zich daarbijer bij de Porte ten krachtigste op aan te dringen, dat, zij de administratieve rechten en "voorrechtenwelke aan Oost-Rumelie zullen toe gekend worden zal eerbieligeu. Zijnerzijds geeft Rusland de verzekeringdat, ingeval de bevolking van Bulgarije en Oost-Rumelie niet de door het berlijnsche traetaat verleende autonome instellingen vreedzaam mocht aannemenalsdan llumelie geenerlei steun van de zijde van Rusland zou hebben te verwachten, en dat Rusland dan integendeel al zijn invloed zou aanwendenom genoemde bevolking tot onderwerping aan de getroffen schikkingen te brengen. De lord-president van den Geheimen Raad, hertog». Richmond en Gordon, heeft eene talrijke en invloedrijke deputatie ten ge hoore ontvangen die de oprichting vroeg van eene nieuwe universiteit in het noorden van Engeland. Ook lord Salisbury was tegenwoordig. De hertog van Richmond antwoordde dat de regeering de zaak in ernstige overweging zou nemen. KoLONiëN. Britsch-lndié. Te Poenah zijn door een, waar schijnlijk moedwillig aangestoken brand, het paleis van den gouverneurhet gerechtshofde openbare school, de post en policiegebouwen en 50 particuliere huizen vernield. Hoogeriiuis. Den 16 heeft de hertog v. Argyll de re geering scherp aangevallen ter zake harer buitenlandsche politiek, zoowel wat betreft de oostersche kwestie als Afgha nistan. In Turkije had de regeering volkomen fiasco gemaakt Rusland alles verkregen wat het verlangde; het traetaat van Berl.ijn, dat het Rusland zoo gunstige traetaat van S. Ste- iano vervangen moesthad zijne beteekenis verlorennu Turkije afzag van bet bezetten van de Balkanpassen in Ru- me(le den slagboom tegen Ruslands veroveringsplannen en zicb vergenoegde met het recht om den Balkan te kunnen bezetten. Lord Beacons/ieldhierop antwoordendebe tuigde zijn leedwezen er over, dat nu over Afghanistan was gesprokendaar de Emir zich op dit oogenblik in bet en- o-elsche kamp bevond om over een traetaat van vrede en vriendschap te onderbandelen De ontruiming van Bul garije en Roumanie door de russen, zeide de minister verder, zou na verloop van 9 maanden na de bekrachtiging van het berlijnsche traetaat, aanvangen en binnen een billijken termjjn geheel afgeloopen zijn. Het was niet waarschijnlijk dat zij tot, 3 Augustus zou duren. Ruslands aanspraken als over winnaar behoorden in aanmerking genomen te worden. Bij het berlijnsche traetaat was, in vergelijking met het verdrag van S. Stefano, veel verkregen. Servie's onafhankelijkheid was overeenkomstig de bepalingen van bet Congres erkend. Ten aanzien van Roumanie bestonden nog moeilijkheden welke echter, naar de minister geloofde, spoedig weggenomen zullen zijn. Maar Engeland zou zeker op het vervullen der gestelde voorwaarden aandringen; de minister geloofde, dat ook andere mogendheden zulks zouden doen. De resultaten van Engelands politiek waren misschien aan de tegenwoor digheid der engelsehe vloot en aan de bepaalde uitdrukking van Engeland bedoelingen ten aanzien van Petersburg te danken. Maar de regeering erkende gaarne, dat Rusland eene wijze toegevendheid had betracht. Lord Salisbury zeide, dat door de schikkingen in Oost-Ruinehe het beheer der binnenlandsche aangelegenheden van dat der buiten landsche werd gescheiden. Het laatstgenoemde was aan den Sultan overgelaten. In geval van opstand konden alleen turksohe troepen gebruikt worden om de orde te herstellen. De Sultan alleen had het, recht, de grenzen te bezetten. De regeering wenschte de handhaving van Turkije in zijne ver minderde grootte, omdat het van belang is voor de beper king van de bezetting van Bosnië en de Herzegowina en voor den wereldvrede. Het traetaat van Berlijn gaf aan Turkije eene stelling, die zijn bestaan kon verzekeren, indien het nog de levensvatbaarheid bezat, welke men bij Turkije vermoedde, en staatslieden vond, die het door de moeilijke crisis heenleidden. In elk geval werd zoodoende eene cata strophe verschoven, die, indien zij plaats had, de vreeselijkste

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 1