No. 22. Eenentachtigste Jaargang. 1879. ZONDAG 1 JUNI. (Dfficiëel <B«bceMc. Hoeveel moet Indië aan Nederland vergoeden? igHekclijli&che Berichten Rusland TurkUe. UrickenlanU. Ooütenrf) k-Hongarije. Vcreenigfle Staten. ALKMAABSCHE It A T Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prigs per kwartaal f O,SS, franco per post f OO, afzonderlijke nommers S Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 1—5 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een bijbladbevattende toekelijksche berichten en verslag van den gemeenteraad. De SUB-COMMISSIE tot aanbieding van een Nationaal Huldeblijk aan H. M. Koningin Emma brengt in voldoening aan de daartoe ontvangen uitnoodiging aan de gemeentele den, die tot dat huldeblijk bijdroegen, den dank van H. H. M. M. den Koning en de Koningin daarvoor over, onder mededeeling dat H. M. de Koningin het met dank en met de bevalligheid, die H. M. kenschetst, heeft aangenomen. Alkmaar, Namens de Subco missie, 28 Mei 1879. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER enWETHOUDERS vanALKMAAR» In ervaring gekomendat door losloopende honden zeer belangrijke schade is toegebragt aan de bloemperken in de plantsoenen der gemeente Roepen bij deze def krachtige medewerking der ingezete nen inom die beschadiging te voorkomendoor hunne honden in de plantsoenen niet los te laten loopenniet twijfelende, of zij zullen bereid zijn, die medewerking te verleenenom de bloemperken in de plantsoenen in netten staat te houden Burqemeester en Wethouders voornoemd AlkmaarA. MACLAINE PONT. 30 Mei 1879. Be Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis Dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen van JOEs. G. STEMLER Gzn., Sigarenf'abriekant te Alkmaar, om ver gunning tot het oprigten van eene droogerij van tabak en sigareneene geheel nieuwe inrigting, in het perceel aan het Hof, Wijk B No. 378, sectie A, No. 2546 en dat op Dings- dag den 10en Juni 1879, 's namiddags ten een ure ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprigten van die inrigting bezwaren in te dienen. Burgemeester en W ethouders voornoemd, AlkmaarA. MACLAINE PONT. 27 Mei 1879. Be Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER enWETHOUDERS van ALKMAAR roepen mits deze op de verlofgangers der militie te land behoorende tot de ligtingen 1875, 1876, 1877 en 1878 voor zoo verre zij voor 1 April 1879 in het genot van onbepaald verlof waren gesteld, om zich op Vrijdag, den 13 Juni dezes jaars, des voormiddags ten 9% ure te laten vinden vóór het Raadhuis dier gemeente, om aldaar door of van wege den Militie-Commissaris te worden onderzocht, gekleed in uniform en voorzien van al de door hen van het korps medegebragte kleeding- en equipementstukkeubenevens zakboekje en verlofpas. Burqemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De Secretaris 24 Mei 1879. NUHOUT van der VEEN. De BURGEMEESTER van ALKMAAR; Gezien de missive van den Heer Commissaris des Konings in Noordholland van 19 Mei 1879, 4e. afdeeling, No. 1 en 15 821 M/S., geleidende de aanschrijving van ZE. den Minister van Oorlog van 15 Mei, IIe, afdeeling, Generale Staf No. 79, waarbij krachtens K.K. beschikking verschillen de verlofgangers der nat. militie in dit jaar onder de wapenen worden geroepen. Brengt ter openbare kennis, dat die oproeping zich be paalt tot de volgende I. INFANTERIE. Van 18 Augustus tot 20 September, de verlofgangers der ligting van 1876, die behooren tot het regiment Grenadiers en Jagers en tot de acht regimenten Infanterie. II. HOSPITAAL-SOLDATEN. Van 18 Augustus tot 20 September, de verlofgangers der ligting van 1876, die behooren tot de kompagniën Hospi taal-soldaten. III. CAVALERIE. Van 18 Augustus tot 20 September, de verlofgangers der ligting van 1876, die behooren tot de regimenten Hussaren. IV. ARTILLERIE, a. Vesting-artillerie. De verlofgangers der ligtingen van 1876 en 1877, te weten: van 3 Juni tot 2 Juli, die der 3e. 4e, 10e, 1 le en 15e kompagnie; #9»»8»»» 16e, 17, 23, 29e en 30e 25 *24 '27e kompagnie; 3 Juli 1 Aug. le, 2e, 9e, 12, 33e, 34e, 38e en 39 (kompagnie; »9»*7»»» 18e, 20e en 25e *15 »13 24e, 31e en 32.e 2 Aug.» 30 6e, 8e, 28e en 40e 8 6 Sept.» 19e, 21e, 22e, 35e en 36e 120 '18 26e kompagnie; 1 Sept.» 30 5e, 7e, 13e, 14e en 37e b. Bereden-artillerie. Van 3 Jung tot 5 Julij, de verlofgangers der ligting van 1876, die behooren tot de kompagnie artillerie-transporttrein van het 2e. regiment Veldartillerie; van 10 Julij tot 12 Augustus, de verlofgangers der ligting van 1876, die behooren tot de kompagnie transporttrein van het 2e. regiment Veldartillerie; van 1 Augustus tot 3 September, de verlofgangers der ligting van 1876, die behooren tot de 5e en de 6e batterij van het le. regiment Veldartillerie; van 18 Augustus tot 20 September de verlofgangers der ligting van 1876, die behooren tot de hiervoren nog niet genoemde onderdeelen van de regimenten Veldartillerie en tot het regiment Rijdende Artillerie. V. GENIE. Van 7 Juli tot 9 Augustus, de verlofgangers der ligtin gen van 1876 en 1877, die behooren tot het bataillon Mi neurs en Sappeurs. Dat de opgeroepen verlofgangers zich vóór 4 ure van den dag der oproeping bij hun korps moeten vervoegen en regt hebben op vrij transportbenevens daggeld a 25 cents bjjaldien de plaats van opkomst minstens 30 kilometers van hier ligteen en ander tijdig ter gemeente-secretarie alhier aan te vragenterwijl aldaar, desnoodigbetreffende de oproeping of de plaats van bestemming inlichtingen kunnen worden verkregen. Alkmaar, Be Burgemeester voornoemd, 24 Mei 1879. A. MACLAINE PONT. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Polieie het navolgende voorhandenalseen haarkameen gouden kindervinqerringeen jonqensriem een onderstel van een klein gouden oorbelletjeeen witten zakdoekeen witte vrouwenzak, inhoudende eenig geld, zilveren vingerhoed en breiwerk. Wanneer men door Indië de uitgaven wil doen vergoeden die uit de Nederlandsehe schatkist ten behoeve en in het belang van Indië worden gedaan, op hoeveel dient dan het bedrag bepaald te worden, dat jaarlijksch op de indische begrooting moet worden uitgetrokken als bijdrage aan de Rijksmiddelen? Een voor allen bevredigend antwoord op die vraag te geven, is niet gemakkelijk. Men kan beweren, dat onze geheele staatshuishouding op grooter voet is ingerichtdan het geval zou zijn, wanneer wij geen bezittingen hadden tusscben de keerkringen en op dien grond Indië een aandeel doen dragen in de kosten van ons algemeen bestuur, en daaronder zelfs in het inkomen van de Kroon in de uitgaven niet alleen voor de vloot, maar ook voor het leger enz. Maar daartegenover kan beweerd wordendat uit gaven van deze soort evenzeer zouden bestaan, wan neer wij onze zorgen niet verder behoefden uit te strekken dan de grenzen van het rijk in Europa en dat het bezit van Indie niet eischt dat wij ze hooger opvoeren dan zonder bezit zou noodig wezen. De voormalige Minister de Waal heeft twee malen eeu berekening gemaakt van hetgeen naar billijkheid jaar lijks door Indië aan Nederland moet worden uitge keerd. De eerste maal, in 1869, kwam hij tot een bedrag van 4£ millioenonlangs verkreeg hij nog geen twee miljoen, of, wanneer men het zoogenaamde auxiliair eskader geheel ten laste van Indië brengt niet meer dan drie millioen. De minister van Bosse heeft voorgesteld zes miljoen te nemen. Heeft hij dit cijfer gerechtvaardigd Op die vraag kan naar onze meening het antwoord niet bevestigend zijn. In de Memorie van Toelichting lezen wij„Het is dan ook niet door dergelijke be cijferingen dat de regeering tot de overtuiging ge komen is, waaruit het tegenwoordig voorstel is voort gevloeid. Zij draagt een globaal cijfer voor, dat in de tegenwoordige omstandigheden meer dan voldoende is te achten tot dekking van de kosten, welke het ge volg mogen worden genoemd van het bezit van Neder- landsch Indië.1' Meer dan voldoende. Maar meer dan voldoende mag niet gevorderd worden. Wil Nederland billijk zijn tegenover Indië, dan moet het kunnen aantoonen dat het op de gevorderde som aanspraak heeftdat die som althans niet te groot is. Het mag nemen zooveel als noodig is om de kosten die het vergoed wil hebben te bestrijden, maar niet meer. Het kan zeggenals ik zooveel neem heb ik althans niet te veelmaar het heeft geen recht om te zeggen als ik zooveel neem, heb ik meer dan genoeg. In de begrooting van Nederlandsch Indië voor het loopende jaar had de Minister van Bosse het bedrag op vier millioen gesteld. Hoe kan hij zoo spoedig daarna zonder aanvoering van nieuwe gronden, tot zes millioen komen? Die vraag mag met te meer klem worden gedaan, omdat de Minister rekenschap had gegeven van zijn aanvankelijke raming van vier millioen. De zaak werd besproken in een mondeling overleg tusschen den Minister en de com missie van Rapporteursen in het daarvan opge maakt verslag lezen wij omtrent de zienswijze des Ministers het volgende: „De vraag hoeveel het cijfer der uitgaven op de staatsbegrooting bedraagtdat indien wij de Oost-Indische koloniën niet bezaten daarop niet zou behoeven voor te komenis niet gemakkelijk te beantwoorden. Vooral sedert 1869 zijn daaromtrent verschillende uiteenloopende bere keningen gemaakt. Daaronder zijn er, waarop posten ten laste van Indië werden gebrachtdiezooals de Minister door voorbeelden aantoontden toets niets kunnen doorstaan. Ook de berekening, voor komende op den staat bij hoofdstuk VI der staatsbe grooting gevoegdzou de Minister niet gaarne in alle bijzonderheden verdedigen. Moeilijk bijv. laat zich volhouden, dat, terwijl het auxiliair eskader slechts uit vier schepen bestaatvan de kosten van het materieel der zeemacht en van 's rijks mari tieme werven ten laste van Indië kunnen worden gebracht. Maar de Regeering was bij haar voorstel dan ook niet zoo bepaald van deze becijfering uitge gaan. Zij hadom bijna onoplosbare kwestiën te ontgaaneen soort van middensom aangenomen en daarbij ook het oog gehad op sommendie, blij kens andere hoofdstukken der staatsbegrootingten behpeve van Indië worden uitgegeven of als zooda nig beschouwd kunnen worden. Op de begrooting van Buitenlandsche Zaken komen bijv. uitgaven voor consulaten in Azië voor, welke consulaten hoogst waar schijnlijk niet in stand zouden worden gehouden als wij onze Oost-Indische koloniën niet bezaten. De kosten van het departement van koloniën zelf komen hier in aanmerking. Bij het tot stand brengen der organieke wet zou op deze en dergelijke posten worden gelet,. De Minister geloofde echter nietdat ook dan de jaarlijksche bijdrage of de restitutiepost op een veel hooger bedrag dan de thans aangenomen vier mil lioen zou kunnen worden gesteld. Hoogstens zou men misschien, als men de billijkheid wilde betrach ten tot 5 a 6 millioen kunnen gaan". Uit deze redeneering blijkt duidelijk genoeg, dat men zich moeite heeft gegeven om tot een zoo hoog mogelijk cijfer te komen. Het slot van deze poging isdat de Minister voorstelt zes millioenmaar hij rechtvaardigt het cijfer niet. Integendeel hij zegt het is meer dan voldoende met andere woorden het is te veel. En nu zijn er juist verschillende re denen die ons verbieden te veel te nemendie ons verplichten om ons te vergenoegen met een be drag waarvan men omdat het niet met volkomen zekerheid kan bepaald worden eerder kan vermoe den dat het te laagdan dat het te hoog is. In de eerste plaats omdat wij hier in Nederland de zaak beslissen terwijl noch de inlandsche noch de Eu- ropeesche bevolking van Nederlandsch-Indië daarbij haar stem kan doen gelden, en elk millioen dut wij uit Indië trekken, ons ontslaat van de noodzakelijk heid om een millioen aan belasting op te brengen In de tweede plaats hebben wij tot nog toe uit Indië tal van millioenen meer genoten, dan tot vergoeding van hetgeen door ons ten behoeve van Indië werd uitgegeven noodig was In de derde plaats eindelijk zijn de ontvangsten in Indië in de eerste jaren waar schijnlijk niet toereikend om er de uitgaven mee te vöidoen zoodat er voor Indië geleend zal moeten wordenuit welke leeuing ook de vergoeding aan onze Rijksmiddelen zal moeten worden voldaaneD waarvan de rente en aflossingssommen natuurlijk ten laste van Indië komen. Onder zulke omstandigheden bestaat er bijzondere aanleiding om alle verdenking van te veel te nemen te voorkomen. Volgens te Kiew verschijnende bladen zijn aldaar 2 on bekende personen in hechtenis genomen, in wier woning een voorraad wapens en ammunitie, alsmede eenige waarschijnlijk valsche paspoorten in beslag genomen zijn. Te Irbit en Perm zijn voorzorgsmaatregelen tegen het ontstaan van brand genomen, en te Perm tevens tot ver sterking der polieie. Verscheidene van brandstichting ver dachte personen zijn gearresteerd. Ook te Jekaterinburg zijn voorzorgsmaatregelen genomen. De Keizer heeft den tot Vorst van Bulgarije verheven prins Bottenberg tot, russisch generaal benoemd. De minister van onderwijs neeft aan de besturen der on- derwijsdistrieten eene circulaire gerichtwaarin hij hun aan beveelt, bij de keuze van onderwijzers en opvoeders bijzondere voorzichtigheid in acht, te nemen, ten einde den roekeloozen invloed der propagandisten op de schooljeugd tegen te gaan. Inzonderheid moet er voor gezorgd worden, dat den leer lingen van de hoogere gymnasiale en reaalklassen het onzin nige der socialistische leer duidelijk gemaakt worde. Te Kiew is den 17 door een krijgsraad uitspraak gedaan in het proces tegen den tot den adelstand behoorenden IVal- rian OssinskgSophie Herzfeld en den voormaligen student Woloschinkobeschuldigd van deelneming aan eene tegen de maatschappelijke orde gerichte vereeniging, het verspreiden van gesenriften met misdadigen inhoud en eenen moordaan slag tegen een policiebeambte. De 2 eerst genoemden zijn tot den kogelde laatste tot tienjarigen dwangarbeid ver oordeeld. De Porte heeft een voorstel goedgekeurd, dat Moukhtar- bassa had uitgewerkt als „ontwerp van zelfbestuur voor Albanië". De grootvizier heeft het werk der hervormingen in het binnenlandsch bestuur, aangezien eene daarvoor benoemde commissie niets uitvoerde, zelf ter hand genomen. Hij is begonnen met vele ambtenaren te ontslaandie langer dan 3 maanden zonder goede redenen van hunnen post afwezig waren; en heeft verder bepaald, dat ieder ambtenaar, die te laat op zijn bureau komt of te vroeg vertrektboete moet betalenzullende ieder komende en vertrekkende ambtenaar zijnen naam in een boek moeten teekenen. Volgens een bericht uit Athene heeft bij Pbanari, in Thessalie, tusschen griekscke opstandelingen en turksche soldaten een hevig gevecht plaats gehadwaarbij 60 insur- geuten en hun aanvoerder gesneuveld zijn. Oost-Rumelie. De moeilijkheiddie de bulgaarsche militie door gebrek aan officieren ondervondis van russische zijde op eenvoudige wijze opgelost. De meeste russische officie ren, die bij de organisatie dezer militie hadden medegewerkt, hebben bun ontslag uit het russische leger gekregen en blij ven in bulgaarsche uniform op hunnen post. De Porte heeft goed- of kwaadschiks in deze regeling moeten berusten. Aan 10,000 man geregelde troepen is bevel gegevente Lapeno op de grens van Epiruste gaan kampeeren. Een ander kamp zal in het oosten van Griekenland worden op gericht. De eerste twee klassen der reserve en de gebeeie mobiele garde zullenzoo noodigonder de wapenen ge roepen worden. De Polit. Corresp. verneemtdat de fransche regeering gehoor gevende aan de bedenkingen van Oostenrijk en En geland, het in de bekende circulaire van den heer IVadding- t'on geopperde denkbeeld heeft laten varen om eene conferentie der ambassadeurs tot regeling der griekscbe kwestie te Kon- stantinopel bijeen te roepen. De mogendheden zouden echter overeengekomen zijn om te trachten door hare ambassadeurs te Konstantinopel eene schikking tusschen Griekenland en Tntkije tot stand te brengenzonder formeele conferentie maar wel op de grondslagendie in de circulaire van den franschen president-minister waren aangegeven. Oostenrijk. Bij keiz. besluit van 22 Mei is bet Huis van Afgevaardigden ontbonden en bepaalddat de algemeene verkiezingen onverwijld uitgeschreven zullen worden. Nadat de Keizer geweigerd had de verkiezing van dr. Angeli tot burgemeester van Triest te bekrachtigenheeft 'L. M. thans die van dr. Bazzoni goedgekeurd. De laatste wordt evenzeer als de eerste gerekend tot de italiaansch- gezinde partij te behooren, maar schijnt te Weenen gerust stellende verzekeringen omtrent de door hem aan te nemen houding gegeven te hebben. Hongarije. Den 25 is te Pesth het door de natie op gerichte standbeeld van den vóór eenige jaren overleden zeer populairen staatsman Jozef Eotvbs onthuld, welke plechtigheid niet alleen door alle autoriteiten, maar ook door eene buiten gewoon talrijke volksmenigte werd bijgewoond. De feestrede, waarin de verdiensten van Bötvös als staatsman, dichter en wijsgeer herdacht werdenwerd door den voorzitter der Academie van Wetenschappen gehouden. Voor de noodlijdenden door de overstrooming van Sze- gedin is bij bet dept. van binn. zaken aan giften ontvangen 2,013,405 gulden. Thans zijn in Slavonie, door het snelle wassen der rivieren Karacsica en Vucsica, honderden huizen in het district Valpo verwoest, en is het uitzicht op een goeden oogst geheel vernietigd. De financiëele commissie van den Senaat heeft geadviseerd, eene som van 20000 dollars ter beschikking van den Presi dent te stellen voor de kosten van het aanknoopen van on derhandelingen met andere mogendheden over den dubbelen standaard. Het Huis van Vertegenwoordigers heeft den 18 met 106 tegen 105 st. een amendement op de wet tot onbeperkte aanmunting van zilveren munt aangenomenwaarbij de mi nister van financiën gemachtigd wordtaan de inbrengers van zilver in staven certificaten voor het ingebrachte bedrag uit te reiken. 40 P.c. van het bedrag zal in de schatkist blijven voor de inlossing der certificaten de rest zal gebruikt worden voor de betaling van interest en kapitaal der staats schuld. De certificaten worden al pari ter betaling van alle belastingen aangenomen zij zijn in zilver aflosbaar. Bij een later besluit echter is bovengenoemd amendement ver worpen. Het Huis heeft den 24 met 119 tegen 97 st. het wets voorstel aangenomenbepalendedat de aanmunting van zilveren dollars en de uitgifte van certificaten voor gedepo neerd ongemunt zilver onbeperkt wordeD toegelaten, dat die zilveren dollars wettig betaalmiddel zullen zijnook voor alle belastingen en invoerrechtenen dat de minister van financiën maandelijks voor een minimum bedrag van 2 miljoen d. zilveren munt zal doen slaan. Vervolg der buitenlansche berichten in het bijblad. Uinnenland. De prins en prinses v. Wied zijn den 30 met hun gezin naar Neuwied vertrokken. Staten-Generaal. In de memorie van antwoord op hel verslag der 2e. Kamer nopens de effectenbelastingdeelt de minister van financiën mededat hijbij nadere overweging, besloten heeftin zijn ontwerp ook de schuldvorderingen en geldschietingen en commandite, alsmede aftrek van schulden tot het bedrag waartoe waarden verbonden zijn op te nemen; terwijl hijter tegemoetkoming aan het bezwaar, dat er in gelegen kan zijn eene tot in de kleinste fractie juiste opgaaf te eischenin het ontwerp eene tabel opgenomen heeft van 42 klassen, waarin het bedrag van het kapitaal ter regeling van de belastbare som wordt gerangschikt. De 2C. Kamer heeft den 28 de begrooting van oorlog met 59 tegen 14 st. aangenomennadat alvorens de vesting- begrooting was goedgekeurd met 60 tegen 13 st. 2 Amen dementen van den heer Bastertom weg te laten de posten tot verbetering der forten HinderdamKijkuitSpion Nieuwersluis en Tienhoven a f 380,000of alleen die be treffende het fort Nieuwersluis a 150,000, waren verworpen met 51 tegen 21 en 51 tegen 22 st. De post: nieuwe wer ken tot verbetering van destelling van den Helder, a f 200,000, was goedgekeurd met 41 tegen 32die voor werken betreffende de verbetering der stelling Amsterdam (waarbij 2% ton voor een fort bij IJmuiden) met 56 tegen 17, die voor de stelling aan de monden van de Maas en van het Haringvliet met 53 tegen 20 st. De beer o. Was- senaer interpelleerde den minister van marine over den over last onze visschersvloot aangedaan door vreemde visschers, die de onzen aangehouden en hunne netten moedwillig ver nield hebben. De minister antwoorddedat de zaak hem alleen door de dagbladen bekend is en dat aan de regeering van een en ander geene kennis is gegeven. Mocht de re geering langs officiëelen weg van bet gebeurde kennis krij gen dan zal zij niet nalaten maatregelen te beramen om de schuldigen door de justitie te doen vervolgen. Niettemin heeft de regeering niet stilgezetendaar de commandanten van vertrokken of eerstdaags af 1e reizen oorlogschepen de speciale opdracht hebben gekregen om de visschersvloot te beschermen. Daartoe hebben zij eene instructie ontvangen. De minister van binn. zaken voegde hierbijdat ook hem de zaak onbekend isdat een onderzoek zal worden inge steld en hij voor zich zal trachten dergelijke gevallen in het vervolg te voorkomen. Den 29 zijn aangenomen de ontwerpentot wijziging der art. 13, 14 en 22 van het Burg. Wetboek (invoering van dubbele registers van den burgerlijken stand) met 65 tegen 1, tot verandering der grens tusschen de gemeenten Scherpe- nisse en Poortvliet met 54 tegen 10tot verbooging van hoofdstuk Y der staatsbegrooting voor 1879 (onderhoud van gedenkteekenen enz.) met 52 tegen 13, tet goedkeuring van eenige bepalingen der consulaire overeenkomsten met Brazilië en de Ver. Statentot onteigening ten behoeve der droog making van een gedeelte der Legmeerplassentot wijziging en verbooging van hoofdstuk IX der staatsbegrooting voor '79 en tot wijziging der begrooting voor de Rijks-gestichten Ommerschans en Veenhuizen voor 1878, alle met alg. st. Den 30 zijn eenparig aangenomen de ontwerpen tot wij ziging en verhooging van hoofdstukken VI en VII B der staatsbegrooting voor 1878 en 79, tot, afstand aan Deventer van de beschikbare vestinggronden aldaar en tot beschik baarstelling van gelden wegens de verstrekkingen door het dep. van oorlog. De Kamer is op reces uiteengegaan. Spoorwegen. De heer L. Gruberte Utrecht, heeft concessie gevraagd voor een stoomtramweg van Vlissingen naar Middelburg langs den nieuwen weg. De heeren Mertens en Finet te Brussel hebben de voor waarden waarop hun concessie verleend werd voor een tram weg te Dordrecht aangenomen. Kerkelijke Zaken. De Koning heeft aan ds. H. Greve te Grootschermer een pensioen van f 800 verleend. Bij de doopsgezinde gemeenten van Noord- en Zuid-Zijpe is beroepen ds. K. Gorterte Borne. De gemeenteraad van Best heeft eene subsidie van 15000 verleend aan de r. c. gemeente voor den bouw eener nieuwe kerk. Onderwijs. De latijnsche school te Zaltbommel zal met het einde van den loopenden cursus ophouden te bestaan. ïooneel. Den 29 is de nieuwe steenen Pantage-schouw- burg van den heer A. v. Lier, te Amsterdamfeestelijk in gewijd op de plaatswaar nog op 16 Maart in een houten tent eene tooneelvoorstelling werd gegeven. 50JARIG BESTAAN DER MAATSCHAPPIJ VAN TOONKUNST. Den 23 werd de algemeene vergadering in het Paleis voor Volksvlijt met eene toespraak van den heer Lobman geopend. Dr. F. v. Hilter bracht een feestgroet over namens het conservatorium te Keulen. De Hertog van Coburg-Gotha zond een telegram van gelukwensching. De Maatschappij telt thans 16 afdeeiingenmet 3624 contnbuëerende 114 honoraire, 33 correspondeerende leden, 36 leden van ver diensten en 1 buitengewoon eerelid. De grooteook in dit blad aangekondigdemuziek-en zanguitvoeringen hebben den 23, 24 en 25 in het Paleis voor Volksvlijt plaats ge- bad en aan de talrijke hoorders zeer voldaan. Uitstekende solisten van binnen- en buitenslandseen koor van ongeveer 1000 zangers en zangeressen en een orchest van 200 per sonen werkten samen onder de leiding van den heer Ver hulst of van de heeren Hol en Bicolaiwanneer bet com- positiën van deze betrof. Aan deze 3 dirigenten werden warme ovatiën gebracht. Den 23 en 24 werden op 2 pleinen volksconcerten gegeven door de muziekcorpsen van het regt. grenadiers en jagers en bet 7e reg. inf. Den 25 werd het halve eeuwfeest ouk door een diner in de Parkzaal gevierd. Den 26 bood de afdeeling Amsterdam een oxnrAikmaari\ gasten een stoombootreisje naar IJmuiden pcORIK SÏOLK Kermis. De gemeenteraad van VlissnKRIJNEN, wettig afwijzend beschikt op bet, verzoek van lijk, door echtseliei- herv. gemeente tot afschaffing der kerralle gevolgen van dien. Aan de Harddraverij den 27 hor Extract dennamen 8 paarden deel. Oeair van den Verzoeker het paard van den heer J T' J. C. VONK,

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 1