No. 23. Eenentachtigste Jaargang. 4879. ZONDAG 8 JUNI. Aan de Kiezers Mr. J. L. DE BRUYN KOPS. L; j r Officieel ©cbeeltc. in hp.i HooWkiesdistrict Alkmaar. üüSlckelijfcsche Berichten. Dnftschiand. lielgie. Frankrijk. r ü-r l r Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O,Gó, franco per post f afzonderlijke nommers S Cents. Sneven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. 0 I iï X X T. De Advertentiën kosten van 1—5 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan ingezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTER enWETHOUDERS vanALKMAAR; In ervaring gekomendat door losloopende honden zeer belangrijke schade is toegebragt aan de bloemperken in de plantsoenen der gemeente Roepen bij deze de krachtige medewerking der ingezete nen inom die beschadiging te voorkomendoor hunne honden' in de plantsoenen niet los te laten loopenniet twijfelende, of zij zullen bereid zijn, die medewerking te verleenenom de bloemperken in de plantsoenen in netten staat te houden Burgemeester en Wethouders voornoemd AlkmaarA. MACLAINE PONT. 30 Mei 1879. De Secretaris, NU HOUT VAN DER VEEN. PATENTEN. De patenten voor tappers, slijters, koffiehuisliouders enz. dienst 1879)80 (op vertoon van het aanslagbilletwaaruit blijkt dat de helft van den aanslag is voldaan), benevens de patenten, aangevraagd in Februari, Maart en April 1879 zijn gedurende 11 dagen, eindigende op 21 Juni 1879, ter Secretarie te bekomen. De onderstaande personen worden verzocht zich ter ge meente-secretarie aantemelden. Johanu Heinrich Kollmer. Jacob Brakenhoff, Johannes Oosterwijk, Peter Borjeson, Willem Prins, Pieter Hemmelder, Douwe de Jong Jacob Cornelis van de Pol. Willem Visscher, Dirk Huijbers en Johannes de Winter. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, gedurende het 1". kwartaal van 1879 verzonden geweest naar Be/gieC. Smits Antwerpen. Buitschland: P.Smits, Bruel; Wolff, ElberfeldGerhardz, Ransbach. Engeland: Tomas W. Oliver, Southampton. Frankrijk: Coupry (2 br.), Paris. Oosi-lndieDe la Cour, Batavia. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Polioie het navolgende voorhandenalseen gouden brocheeen flacon met zilveren dopeen medaljon met gouden ketting, een paar grijze handschoeneneeu zilveren knip met eenig geld eén oorlel, een bloedkoralen kettingie met twee tonnetjeseen lampennetje en kleedje, een witte zakdoek, een jonge nsriem, een gouden kinder-vingerrinq met steentjeseen palingfuikeen wollen kinder-omslagdoekje, een onderstel van een gouden oorbel n eenige sleutels. De kiezers worden wederom geroepen tot ver nieuwing van de' helft der Tweede Kamer Aan hun is de directe keuze verzekerd voor de eene helft, de indirecte door de benoeming der Provinciale Staten - voor de andere helft der wet gevende macht, waarvan de regeering de goedkeuring en medewerking behoeft bij de vaststelling van alle wetten, bij de vaststelling van alle uitgaven voor de huishouding van Staat en van de wijze waarop die uit gaven gedekt moeten worden. Van hen hangt der halve ook af, in welke richting het schip van Staat zal gestuurd worden, de richting van stilstand ol van vooruitgang, van vrijheid op elk gebied of van be perking en overbodige regeeringsbemoeiing, van ijver of van lauwheid voor volksontwikkeling. Gewichtig voorrecht dus bij de grondwet den kiezers geschon kengewichtige belangen, hun toevertrouwd, maar ook gewichtige taak hun te vervullen gegeven, ernstige plicht om zich van die taak welberaden te kwijten, niets dan het welzijn van het vaderland, dat ons zoo lief is, voor oogen houdende. Mr. J. L. de Bruyn Kops, wiens mandaat als Volksvertegenwoordiger eerlang ten einde loopt, wordt door de Centrale Kiesvereeniging in het hoofd-kies- district Alkmaar op nieuw als zoodanig aanbevolen. Of hij zulks verdient In de vergadering der ver- eeniging werd uitdrukkelijk betoogd, dat er niet éene reden is, waarom de heer d. B. K., die in geen enkel opzicht het vertrouwen zijner kiezers verbeurd heeft, niet op nieuw candidaat zou gesteld worden, en was dan ook van eenige andere candidatuur geen sprake. Als Afgevaardigde is hij trouw gebleven aan de zaak van vrijheid en vooruitgang, trouw aan zijne over tuiging, onafhankelijk zijne stem uitbrengende, niet vragende wat zijnen kiezers aangenaam was maar wat zijn geweten hem voorschreefniet blindelings met de regeering meegaande en het belang zijner partij zwaarder doende wegen dan het belang des lands dan wat eigen overtuiging hem als waar en recht deed kennen, maar evenmin zijne eigene meeningen halstarrig staande houdende ten koste van verdeeld heid onder de partij welke bij is toegedaanten koste van de waardigheid van het gezag, van de be stendigheid der regeeringhet beste trachtende, maar ook het goede najagende en aannemende, waar het beste onbereikbaar blijft. Terecht werd in de ver gadering der kiesvereeniging opgemerkt, dat van geen enkel onzer Afgevaardigden beter bekend is, wat hij denkt en wat hij wildan van den heer d. B. K. Niemand heeft zooals hij zijne gevoelens te boek ge steld in zijn Leerboek der Staathuishoudkunde, niemand blijft zoo, bij de wisseling der tijden en de veranderde omstandigheden op menig gebied van volkswelvaren, zijne gevoelens uitspreken als hij in zijnen maande lijks verschijnenden Economist. Niemand maakt dan ook zooals hij eene voortdurende studie van onder werpen van landbouw nijverheidfabriekswezen handel, scheepvaart, visscherij, verkeer, tarieven en belastingen anderen mogen specialiteiten zijn in dit of dat van al het genoemdeniet één overziet als hij al deze zaken in haar onderling verband. En laat hij niet in elke zitting der Kamer zijne stem er over hoorenbehoort hij niet tot de immer spre kende Kamerledenzijne adviezen over genoemde onderwerpen, zijne voorlichting en zijn arbeid in de afdeelingen worden door zijne medeleden op den hoogsten prijs gesteld. Inderdaadhet kiesdistrict Alkmaar mag er roem op dragendezen kundigen en uitstekenden man gebracht te hebben op de plaats, waar hij zoozeer te huis behoort en nuttig is. Èd om wat hij is èn om hetgeen hij gedaan heeft, moet dat kiesdistrict er ook prijs op stellen, hem op nieuw in 's Lands Vertegenwoordiging zitting te doen nemen. En toch zijn er kiezers die er anders over denken, toch zal de heer d. B. K. niet met algemeene stem men herkozen wordentoch is er nog een andere candidaat gesteld. Eenige personen, zich noemende „het Bestuur der Algemeene Kiezersvereeniging,'' bevelen als Afge vaardigde voor ons district aan den oud-minister van binnenlandsche zaken mr. Heemskerkvoor „dien bekwamen staatsman" vinden zij gronden van aan beveling „in deze zoo ernstige tijden, waarin nieuwe belastingplannen meer dan ooit aan de orde komen en het financiewezen zoozeer op den voorgrond treedt." Het is zeker geoorloofd deze gronden te beoordeelen en dan springt hunne zwakheid onmiddelijk .in het oog. Welke bekwaamheid de oud-minister ook moge be zitten als financiëele specialiteit is hij nog nimmer genoemd en hij zelf zoude de eerste zijn om te erken nen dat hij in zake financiën en belastingen de mindere is van den Heer d. B. K. Of moeten de kiezers door het schrikbeeld „belastingen" angstig gemaakt en in den waan gebracht wordendat de heer Heemskerkin de Kamer zitting krijgendede voorgedragen efleetenbelasting zal kunnen weren dat hij een middel zal weten om in het tekort op de staatsuitgaven te voorzien zonder invoering van eene nieuwe of verhooging van eene bestaande be lasting Maar ook afgezien hiervan zou de terugkeer van den heer Heemskerk in de 2e Kamer voor den goe den gang der werkzaamheden van die vergadering niet wenschelijk zijn. Oud-ministers plegen in den regel niet onbevooroordeeld te zijn veeleer zijn zij allerlastigste struikelblokken voor hunne opvolgers. Hunne inzichten hebben geen bijval gevonden en hunne plannen hebben schipbreuk geledenzoodat zij plaats moesten maken voor andere staatsmannendie beter in overeenstemming zijn met de bedoelingen van de meerderheid der Vertegenwoordiging en dus van de meerderheid der kiezers. En gelukt het hunweder in de Kamer zitting te verkrijgen en te staan tegen over hen aan wie zij het gezag moesten overgeven, dan is net niet vreemd dat zij blijk geven van groote prikkelbaarheid, dat zij niets kunnen goedvinden van hetgeen anderen doen dat spijt en wrok bij het uit brengen hunner stem niet steeds onderdrukt worden, dat zij het richtig bestuur hunner opvolgers en. het werk der wetgeving stelselmatig belemmeren en te genhouden. Is dit in het algemeen waar, van den heer Heems kerk bovenal zou een terugkeer in de Kamer eene ramp mogen heeten. Welke bekwaamheden hem in derdaad eigen mogen zijn ongetwijfeld bezit hij te vens ook eene genoegzame mate van eerzucht om hem te doen trachten door het lidmaatschap dei- Kamer ten derden male eene plaats te verwerven aan de tafel der ministers. En dit juist zou eene ramp zijn, waarvoor men het aderland moet trach ten te behoeden. Wat zijne staatkundige richting aangaat is de heer Heemskerk eeu der weinige over blijfselen eener nimmer bijzonder talrijke, maar steeds zeer stoutmoedige partij die wel steeds hoog opgaf van hare liefde voor Koning en Vaderland, maar overigens twijfelachtig bleef in het aanwijzen van hetgeen zij wilde en bedoelde die teerde en specu leerde op de grieven van ultramontanen en anti revolutionairenwaarvan zij de opheffing beloofde zoolang zij niet regeerde, om deze belofte te vergeten zoodra^zij de regeering vermeesterd had; en die, nu die haar vroeger behulpzame partijen haar spel door grond en zich op eigen voeten gezet hebben, gebleken fs niets geen weerklank te vinden in den lande en slechts te bestaan uit een klein hoopje, eendrachtig niet zoozeerin afkeer van het liberalisme, als wel van liberale ministeriën. Want de conservatieven weten en onder vonden het Nederland kan zelfs door hen niet anders dan in liberalen geest geregeerd worden. De lieer Heemskerk, de stemming der natie miskennende, heeft tot twee malen beproefd of het ook anders mogelijk ware. Toen hij als minister het met de 2e Kamer niet eens kon worden, lokte hij van den Koning een besluit tot hare ontbinding uit; en toen de kiezers de Kamer in het gelijkden minister in het ongelijk stelden wist de halstarrige man als dreef hij den spot met den zoo duidelijk verklaarden wil der natieeene tweede ontbinding te bewerken, door de kiezers op zulk eene wijze beantwoord, dat hem niets overbleef dan heen te gaan En deze man, die zoo weinig blijk gaf van constitutioneelen zinzou men weder in de Kamer brengen, weder den weg banen om het oude speldat nevens schadelijk tijdverlies zooveel verbittering en tweedracht baarde te gaan spelen Voor die ramp beware ons het koel verstand der noordhollandsche kiezers. Zij weten, dat het afbreken van het tegenwoordige liberale kabinet tot niets nut is, tot niets dienen kan dan tot verwarring en ver- achtering van 's lands belangenen daartoe zullen zij gewis niet willen medewerken. Maar er is nog iets en wel van geen geringe bo- teekenis Het kiesdistrict Alkmaar is een aantal jaren vertegenwoordigd geweest door 2 Afgevaardig den, de heeren van Eoreest en d. B. K., die steeds in tegenovergestelden zin stemden, met het gevolg dat hunne stemmen elkander vernietigden en het district dus zoo goed als niet vertegenwoordigd was. Na het overlijden van den heer v. Eoreest zond het den heer v. d. Kaay. een geestverwant van den heer Kops, ter Kamer en legde het alzoo met gelijke stemmen een dubbel gewicht in de schaal. Mocht het nu hoe onwaarschijnlijk ook, gelukken dat de heer mr. Heemskerk de plaats van den heer mr. d. B. K. innam, dan zou zich de vroegere toestand hernieuwen. Hoe treurig die ook washet kiesdistrict heelt zich dien getroost ter wille der persoonlijke hoedanighe den van een zeer geacht en invloedrijk inwoner, den heer van Eoreest; maar dien toestand weder in het leven te roepen ter wille van een man als mr. J. Heemskerk Az., neendat kunnen de kiezers nimmer willen 't Zal wellicht toch niet aan pogingen ontbreken, hen daartoe te bewegen. Even als bij vorige ge legenheden zullen er misschien nevens geteekende ook ongeteekende aanbevelingen tot hen komen die overvloeien van groote woorden en ontzettende tooneelen ophangen van het „wanbeheer der radica len", waaraan de oorlog in Atchinde minder gun stige staat der schatkist, de opdrijving der indische uitgaven, het verval der houten zeilvloot te danken zijn, natuurlijk met verzwijging van de schandelijke zee- en menschenroof der Atchineezen en van de tractatenschennis des Sultansvan de vroegere ver- waarloozing der indische behoeften ter wille van die van het moederland van onzen jarenlangen spoor wegaanleg en schulddelging zonder belastingverhoo- gingvan onze jeugdige en reeds machtige ijzeren stoornvloot. Maar wat al wederom beweerd geïn sinueerd en naamloos geschreven mocht worden om maar den heer d. B. K. te weren en den heer Heemskerk te doen verkiezenis niet te voorzien en kan niet vooraf, kan, wanneer het ter elfder ure geschiedt, ook dan niet wederlegd en bestreden wor den. Slechts kan men de kiezers waarschuwen tegen dergelijke pogingen op hunne hoede te zijn om te letten op de bron waaruit het een of ander tot hen komtom wel te overwegen wat het belang des Vaderlands van hen eischt, om getrouw ter stembus op te komen en naar hun geweten te kiezen den onaf hankelijkstenden eerlijksten, den waardigsten candidaat; den candidaat voor wien het lidmaatschap der Kamer geen middel is tot bevrediging van per soonlijke eerzucht Het bestuur der Centrale Kiesvereeniging, PH. HULST, te Zuidscharwoude, Voorzitter. J. L. T. GRONEMAN, te Wieringerwaard Penningmeester. K. BKEEBAART, te Winkel. S. KEYSER Sz., te Texel. C. VAN VEEN te Helder. P. VAN DER HORST, te Alkmaar. J. BLAAUBOER, te Sint Maarten. TH. J. WALLER, te Anna Paulowna. C. W. BRUINVIS, te Alkmaar. T. LANSER. te Zijpe. A. P. DE LANGE, te Alkmaar, Secretaris. De Keizer heelt het vonnis van den krijgsraadbetreffende het vergaan van het pantserschip Grosser Kurfürstvernie tigd en eenen nieuwen krijgsraad benoemd. De Rijkskanselier heeft aan den Bondsraad een voorstel van Pruisen doen toekomen tot henoeming eener commissie van 9 ledendie het ontwerp eener Rijkswet op de spoor wegen zal samenstellen. Dit voorstel is vergezeld van 3 onfwerpendie de pruisische regeering heeft laten uitwerken om als grondslag van de beraadslagingen der commissie te dienen. Het eerste ontwerp telt 4-9 artikelendie het toe zicht op de spoorwegen aan Rijks-co umissarissen geven voor zoover deze wet het niet aan de verschillende re geeringen overlaat. Het tweede betreft de instelling van een Rijks-spoorwegraadwelks voorzitter de Keizer, welks leden de Rijks-kanselier benoemt en die te Berlijn gevestigd ismet het doel om adviezen over spoorwegzaken te geven. Het derde bepaalt de instelling van een rechterlijk college ter beslissing van geschillen in het bestuur der spoorwegen. Het is mede te Berlijn gevestigd en het moet tevens dienen als college van kooger beroep voor de beslissingen van het Rijks-departement der spoorwegen. De leden moeten rech terlijke of administratieve ambtenaren zijn; de voorzitter wordt door den Keizer benoemd. De Kok. Zeitung merkt op dat aan het gastmaaldoor prins Bismarck ter eere des Keizers gegeven, gasten ont braken die men daar verwacht zon hebben (de ministers Falie, Friedenthal en Hobrecht), maar daarentegen prins Rad- ziwill met zijne gemalin aanzat, die men jaren lang in de omgeving van den Rijks-kanselier als een der felste ultra- montanen beschouwde en vermeed. De Reicks-Anzeiger van 31 Mei maakte de daags te voren door den Bondsraad volgens de redactie van den Rijksdag goedgekeurde wet op de voorloopige heffing van sommige invoerrechten openhaar en eene bekendmaking van den Rijks- kanselier, volgens welke een invoerrecht voor ruw ijzer, mijn-ijzer en afval van alle soorten van ijzer met éen mark per 100 kilo voorloopig geheven zal worden. Volgens de Nordi. Zeitung heeft de duitsche consul-gene raal in Egypte den 18 Mei den Khedive een gemotiveerd protest der Rijks-regeering tegen de financiëele besluiten van 22 April overhandigden de vertegenwoordiger van Oostenrijk-Hongarije eene gelijkluidende verklaring ingediend. De Bondsraad heeft den 30 de wet tot regeling van het opperbestuur en de administratie van Elzas-Lotharingen aan genomen overeenkomstig de voorstellen van de commissie, ïn de ingekomen begrooting voor het Rijksland zijn de uit gaven bepaald op 254,025 ra. voor den stadhouder en zijn bureaude representatie- en reiskosten daaronder begrepen, 925 000 m. voor het ministerie, 35,000 ra. voor den Staats raad, 94,500 m. voor het Landscomité en 30,000 m. voor de vertegenwoordiging in den Bondsraad. Rijksdag. Den 26 is het voorstel van den heer Richter (uit Hagen) om de tolrechten op mout. van 120 op 75 pf. te verlagenverworpen en vervolgens den hierop betrekke- lijken post, zooals deze door de regeering is voorgedragen, aangenomen. Verder zijn de bepalingen der regeering goed gekeurd betreffende raapzaad en andere landbouwproducten, voorts betreffende huiden en vellenmet verwerping van voorgestelde veranderingen. De voorstellen van de heeren Witt en Stephany ter vrijstelling van koriander, anijs, fenkel en komijn zijn verworpen en de daarop betrekking hebbende regeeringsbepalingen aangenomen. Den 27 is de eerste paragraaf van bet wetsontwerp tot voorloojiige invoering der voorgestelde verandering van het bestaande toltarief goedgekeurd volgens de door de heeren Windthorst (centrum) en Hammacher (nat.-hberaa.) voorge stelde en door de regeeringmocht haar eigen voorstel dat zij bleef handhavenniet aangenomen wordenaanne melijk geachte lezingin dier voege dat van ruw ijzer drogerijen specerijen banketbakkerswaren comestibles en petroleum, voorloopig, op verordening des Rijks-kanseliers rechten kunnen geheven worden tot zoodanig bedrag als de Rijksdag bij de tweede lezing van liet toltarief-ont.werp en het ontwerp betreffende de tabaksbelasting vastgesteld heeft of nog vaststellen zal. Vervolgens is ook het overige van het wetsontwerp, en wel naar de voorstellen der com missie goedgekeurdwaarop de behandeling van bet tarief- ontwerp, met name van de rechten op houthervat werd. l)en 28 is het wetsontwerp tot voorloopige beffing van recht/ ;n hoofdzaak gelijk het in tweede lezing was aange nomen lerde lezing goedgekeurd. De beraadslaging over de voorgestelde rechten op hout werd ten einde gebracht, en vervolgens zijn die op bouwhout enz. nagenoeg overeen komstig de voorstellen der regeering goedgekeurd. Daarna is de Rijksdag tot 9 Juni uiteengegaan. De commissie voor het ontwerp betreffende de „brouwbe- lasting" heelt het door de regeering a 4 mark per vat voor gestelde recht op mout tot 2 m. verlaagd. Pkuisen. Den 25 overleed te Berlijn de hoogleeraar in de plantkunde dr. K. H. E. Kochgeboren te Weimar in 1809. Hij schreef verscheidene werken over tuinbouw en vertegenwoordigde zijne regeering bij de groote en interna tionale tuinbouw-tentoonsteüingen. De Kamer van Afgevaardigden heeft den 30 bare alge meene beraadslagingen over het ontwerp tot herziening der wet op bet lager onderwijs ten einde gebracht. De beer Anatole de la Forge, „directeur der drukpers" bij bet ministerie van binn. zaken heeftna 3 vergeefsche aanzoeken eindelijk zijn ontslag uit die betrekking ontvangen. Het inter-oceauisch congres heeft zich den 29 met 74 tegen 8 st. verklaard voor de doorgraving der landengte van Pa nama in de richting van de Limonbaai naar Panama. 16 Le den onthielden zich van de stemming, 's Avonds zijn de congresleden door den President der Republiek ontvangen. Den 29 heeft de Academie met 22 tegen 15 st. beslistdat de receptie van den beer Henri Martin wegens liet bekende geschil met den heer Ollivier, een half jaar zal worden uit gesteld. De meerderheid was n.l. van oordeeldat het een verkeerd precedent zou opleverenhet door den laatstge noemde uit t,e spreken antwoord op 's heeren Martins rede aan een ander lid op te dragen zooals van verschillende kanten geopperd was. De conservatieven hebben bij deze gelegenheid de republikeinen in bet geleerde lichaamvan wie verscheidene afwezig waren verslagen. De Révolution Frangaise bevat een protest van zekeren Perraregeamnestiëerd oud-lid der Commune van Lyon waarin beweerd wordtdat er tusschen het kwanswijs re- publikeinscbe gouvernement van President Grévy aan den eenenen hem en zijne vrienden aan den anderen kant „un profond fossé" blijft bestaanen hij alles doen zal wat in zijn vermogen is om die onwettige gracht te doen verdwijnen. Volgens de Patrie heeft onder de gastendie den 29 Mei bij een groot diner bij den President der Republiek aange zeten hebbenniet het minst de aandacht getrokken de lieer Rancvroeger ter dood veroordeeld lid der Commune en zooals men weet, niet lang geleden, krachtens de amnestie wet, uit zijne ballingschap teruggekeerd. Alle mogendheden hebben thans hare instemming betuigd met het tweede voorstel van den heer Waddington, om eene bemiddeling tusschen Turkije en Griekenland door eene niet- formeele conferentie der ambassadeurs te Konstantinopel tot stand te brengen. De bijeenkomsten der ambassadeurs zou den streng geheim zijn opdat geene ontijdige openbaarma king van de meening van deze of gene mogendheid den goe den uitslag der bemiddeling in gevaar zon brengen. Alleen de met alg. st. genomen voorstellen of besluiten zullen ter kennis van Turkije en Griekenland gebracht worden, zoodat elke mogendheid het recht van veto beeft en de bemiddeling eene pressie op Griekenland en Turkije uitoefent met al het gewicht eener europeescbe beslissing. Turkije en Griekenland zijn alsnu uitgenoodigd hunne gevolmachtigden te benoemen. Frankrijk beeft Engeland voorgesteld gezamenlijk engel- scke en franscbe eontroleurs in Egypte te benoemen met onbeperkte volmacht en niet afzetbaar door den Khedive. \_Daily Telegraph. Bij besluiten van 10 22 en 31 Mei beeft de President aan 11 wegens in Sept. of Nov. 1870 bedreven oproerige handelingen veroordeelde personen gratie verleend. Te Poitiers is zekere vrouw Guiot26 jaren oud, ter dood veroordeeld, omdat zij haar driejarig stiefdochtertje vermoord bad, door het in de soep 16 spelden, 4 naalden en een splinter in fe geven. De minister van koophandel en landbouwden 1 te Rijsel de prijzen der landbouwtentoonstelling uitreikendeheelt bij die gelegenheid eene rede gehouden, waarin bij de argu menten der protectionisten wederlegdede voordeelen der handelstractaten in het licht stelde en wees op de gevaren van het protectionistische stelsel, dat Erankrijk aan repre sailles der andere Staten zou blootstellen. Senaat. Den 29 is de interpellatie van den heer de Gavardiebetreffende de rechterlijke macht, op verzoek van den minister, die vooraf zijne wijzigingen in bet personeel wilde voltooieneene maand uitgesteldwaartegen de beer d. G. opkwam in een vertoog, dat voortdurende vroolijk- heid ter linkerzijde verwekte. Kamee van Aegevaaedigden. Den 26 is besloten, niet tot de behandeling over te gaan der artikelen van een door den mi nister van financiën nadrukkelijk verdedigd en door de Verte genwoordigers der wijnbouwende streken van bet centrum en het zuidwesten voorgestaan, maar door die van het noorden en het zuiden bestreden wetsontwerp, strekkende ombetverboogen van het alcoholgehalte van wijn te vergunnen tegen een recht van 20 fr. per vat alcoholdaartoe gebezigd. Door de heeren iïonnet-Duverdier en Duporlal werd een voorstel in gediend om Blanqui onmiddelijk op vrije voeten te stellen. Den 27 heeft de heer Clémenceau een dergelijk, breedvoe rig gemotiveerd voorstel ingediend, strekkende „om de heckte- nis des heeren Blanqui te schorsen, ten einde hem in staat te stellen de geldigheid zijner verkiezing te verdedigen." De minister van justitie verklaarde uitdrukkelijkdat de regeering van eene geldigverklaring dezer verkiezing niets wilde weten en zieh hare volstrekte vrijheid voorbehield omtrent hetgeen haar na de beslissing der Kamer daarover zou te doen staan. Het verlangen van den voorsteller, dat de zaak spoedvereischend zou verklaard worden werd met 261 tegen 156 st. geweigerd, terwijl omstreeks 100 leden zich van de stemming onthielden. Het radicale lid Alfred Naguet hield eene zeer lange rede tot aanbeveling van zijn voorstel om de echtscheiding in te voeren. De verslaggever der commissie concludeerdedat dit voorstel niet eens in overweging behoorde te worden genomen, betoogende dat het de openbare meening onverschillig liet, dat er vrij wat dringender zaken te doen waren en dat de voorsteller in zijn eigen belang beter zou doen een geschikter tijdstip af te wachten. Onder levendige toejuichingen ter linkerzijde werd echter met zitten en opstaan uitgemaakt, dat het voor stel wèl in overweging zou worden uenomen. In de afdee lingen werd de commissie benoemd tot onderzoek der aan vraag tot vervolging van den beer de Cassagnac. r lil i i j. 1 nr-T-n» mr - ÜMMMW

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 1