«••root-Brltlanje en Ierland. Rusland. Turk|je. (rvrickeiilantl. Ooütenr i) k-Hongarije. Zwitserland. Italië. Dea 2 waren 2000 man bezig om de dijken vaa de Po Spanje. Wereenigde Staten. Peru. Binnenland. ^Telegrafische ticrichtctt SliiOö-ülicwws. Den 29 heeft de heer lockroy verklaarddat hijwegens de inlichtingenin de zitting van den 27 door den minister van justitie gegeven, zjjne aangekondigde interpellatie over de toepassing der amnestiewet terugnam maar zich voorbe hield haar laten weder in te dienenindien daartoe reden mocht bestaan [In eene vergadering der Republikeinsche Unie, op den 28, was 's heeren Lockroy's voornemen tot in trekking met alg. st. goedgekeurdmaar het bestuur opge dragen, bij de regeering te blijven aandringen op eene ruimere toepassing der wet, vóór den termijn van 5 Juni]. Het door den Senaat aangenomen wetsontwerp betreffende den Raad van State werd ter tafel gebracht en spoedver- eischend verklaard. De heer Spulier diende het tot aan neming concludeerend verslag in der commissie voor het wetsontwerp „betreffende de vrijheid van het hooger onder wijs de heer Lacaze dat betreffende de verkiezing van Blanquiconeludeerende tot nietigverklaring daarvan. De begrootings-commissie heeft een voorstel van de heeren Bouvier en Wilson aangenomen, strekkende om de belasting op papier en stearinekaarsen af te schaffen. Deze maatregel zou ingaan met den 1 Juli 1880 en der schatkist op 11 miljoen 'sjaars te staan komen. De afschaffing zou ook worden uitgestrekt tot de speciale belasting betreffende de politieke dagbladen. Kolonión. Onder den algerijnschen volksstam Ouled Daoud is een opstand uitgebroken. De opstandelingen hebben 2 kadis en 6 saphis gedood. 3 Bataljons troepen zijn naar de provincie Constantine gezonden. De hoofdinhoud van het met Yakoeb-Khan getroffen tractaat is als volgt: Er wordt eene amnestie afgekondigd voor de onderdanen van den Emir, betreffende botsingendie zij met de britsche troepen gehad hebben. De buitenlandsche za ken van den Emir zullen onder britsche controle worden geleid en de Emir zal bij aanvallen van buitenlandsche vij anden door Engeland gesteund worden. Een britsch resident zal te Kaboel aangesteld worden en een voegzaam escorte bij zich hebben; hij zal de macht hebben om britsche agenten bij bijzondere gelegenheden naar de grenzen van Afghanistan te zenden. De Emir zal ook het recht hebbenagenten naar Britsch-Indie te zenden. De Emir staat in voor de veiligheid en de eervolle behandeling van de britsche agenten in zijn gebied. Yoor een tijd van 12 maanden zijn er faci liteiten voor den handel vastgesteld. Er zal eene telegrafische verbinding zijn tusschen Kaboel en het Koerem-dal. Het ebied dat thans door britsche troepen bezet iszal aan en Emir teruggegeven worden met uitzondering van bet Koerem-dal, het Pishin-dal en het Sibi-dal, die onder britsch beheer zullen blijventerwijl de Emir het surplus van de inkomsten ontvangen zal. Engeland zal volkomen gezag voeren over den Kbyber-pas en den Michni-pas en over de betrekkingen en de vrijheid der stammenin wier district die passen gelegen zijn. De Emir zal een jaarlijksch subsidie van zes lakhs ropijen (600,000) ontvangenzoolang hij zich stipt aan het tractaat houdt. Eene gemengde commissie zal de nieuwe grenzen vaststellen. De Spectator meent, dat het tractaat met Afghanistan Engeland of Indie 3 miljoen p. st. per jaar over een tydperk van minstens 10 jaren zal kosten. De garnizoenen in de nieuw verworven bergpassen moeten met een groot troepen contingent gewapend wordenom voor alle eventualiteiten gedekt te zijn. en die garnizoenen moeten op grooten afstand, over de 200 mijlen vau elkander, gemeenschap houden, die, even als de proviandeering, bij het onbegaanbare der wil dernis, ontzettende sommen moet kosten. Om de verantwoor delijkheid voor de buitenlandsche politiek van den Emir te aanvaarden, d.i. een oog te houden op de intriges, die eene halfbarbaarsche regeering als die te Kaboel met Rusland Perzie, de Khanaten en de chineezen kan aanknoopen, dient eene macht van 10000 man europeesche troepen steeds in gereedheid gehouden te worden. De Standard hoopt, dat het onmiddelijk uitzenden van cavallerie en artillerie naar de Transvaal nog in tijds den boeren toonen zaldat het nutteloos is om te trachten de verloren onafhankelijkheid door geweld te herinneren. De britsche vlag ii te Pretoria geplant, omdat de hollandsche wim pel niet bij machte was om den hoeren zeiven eerbied in te boezemen of de omwonende kafferstammen in bedwang te houden. Engeland kan niet anders dan in Zuid-AIrica de domineerende macht blijven. Toegeven aan den wensch van de boeren op een oogenblik, dat met ontzettende offers het britsche prestige tegenover de kaffers moet gehandhaafd worden, de vlag strijken voor beginselen van rebellie en eigenzinnigheid kan onmogelijk van Groot-Brittan je meer gevorderd worden „Het eenigste aldus besluit het con servatieve blad dat wij ons ten taak moeten stellenis alles in het werk te stellen om de bewoners der Transvaal met eene overheid en een bestuurdie zij zich zeiven niet verkozen hebbengeleidelijk te verzoenen." Te Dublin is den 28 het eeuwfeest der geboorte van den ierschen dichter Thomas Moore met veel luister gevierd. Lord O' Hag an bracht in eene redevoering hulde aan het groote dichterlijk talent en evenzeer aan het edel karakter en de huiselijke deugden van Moore. Er werd eene ode, door den dichter M'Carthy op Moore vervaardigd, voorgedragen, die met groooten bijval werd aangehoord. Pincoffs is te Liverpool door de geheime policie nauw keurig in het oog gehouden, maar zij bezat de voor zijne arrestatie noodige papieren niet. Deze werden door een be ambte uit Londen aangebracht toen Pincojfs kort te voren aan boord van de Germania vertrokken was. Op de Stover-Valley-lijn van de London en North-Wes- tern Spoorwegmaatschappij is den 31 op een kruispunt een locaaltreindie wegens de gladheid en vochtigheid der rails niet voldoende kon remmentegen den vierden wagen van een sneltrein aangereden waardoor die wagen en 3 volgende men een vreeselijken schok uit de rails vlogen en 27 per sonen gekwetst werden. Hoogerhuis. Den 29 Mei is het Huis tot 13 Juni uit eengegaan. Lagerhuis. Den 26 deelde de minister Northcote mededat daar de verdeeling van het burgerlijk en militair bestuur in Zuid-Africa onder 3 personen niet aan de eischen voldeed de regeering besloten had, aan genl. Wolseley het hoogste bur gerlijk en militair gezag in Natalde Transvaal en de ten noorden en ten oosten der kolonie gelegen landstrekendie thans het tooneel van den oorlog zijnop te dragen. Op een aantal vragen, van liberale zijde gedaan, o. a. door den heer Sullivan, die vóór het reces van het Huis de verzekering wenschte te ontvangen dat genl. Wolseley niet ging om een oorlog van wraakoefening te voerenwerd door den minister in onbestemde termen geantwoord tot ten laatste de minister van marine het woord nam en verklaardedatzoo men thans de instructiën van den genl. aan het Huis bekend maakte de telegraaf die reeds lang naar Zuid-Africa zou gemeld hebben, eer de genl. daar aangekomen was. Maar hij voegde er nu toch bijdat die instructiën in harmonie zouden zijn met de begeerte om zoo spoedig mogelijk een eervollen vrede te verkrijgen, en dat, wel verre van in last te hebben de zoeloe's te willen verdelgen of tot wanhoop te brengen genl. Wolseley zou worden medegedeelddat de regeering geene uitbreiding van grondgebied in Zuid-Africa wenschte, maar alleen de veiligheid verlangde van het grondgebied dat zij thans bezit. Hij zou bovendien de machtiging en last ontvangen omzoo Cetewayo bona fide vredesvoorwaar den aanboodmet hem in onderhandeling te treden. Lord liartington verklaardeover die mededeeling zeer voldaan te zijn. maar niet te begrijpen, waarom de regeering zich die met zooveel moeite had laten afdwingen. De heer Sullivan verklaarde echter, den volgenden dag nogmaals naar nadere inlichtingen omtrent de instructiën te zullen vragen. Den 27 heeft de minister Bourke in antwoord aan den heer Otway verklaard dat niets in de betrekkingen met Erankrijk grond geeft om te bewerendat er ten aanzien van de politiek in Egypte verschil tusschen beide mogend heden bestaat. In werkelijkheid zijn beiden het eens. Om trent de aan genl. Wolseley te geven instructiën liet de regeering zich niet uitvoeriger of duidelijker uit dan den vorigen dag. Een voorstel werd aangenomen om tot 9 Juni uiteen te gaan. KoLONiëN. Er heeft eene aanvaring plaats gehad tusschen de Ava, een stoomschip van de Britsch-Indische Stoomboot maatschappijen de BrerMldaeen ijzeren schip van 1400 ton. Het eerste is binnen het kwartier gezonkenwaarbij 66 man van het scheepsvolk en 4 passagiers omgekomen zijn. Een afgevaardigde van den Koning van Birraah is te Simla aangekomen tot liet overhandigen van een vriendschappelijk schrijven van den Koning aan lord Lytton. Op 31 Mei hebben 31 saluutschoten overal waar de brit sche troepen gelegerd zijn het teekenen van den vrede tus schen Engeland en Afghanistan en het begin der regeering van Yakoeb-Khan aangekondigd. De berichten aangaande groote branden duren voort. 40 Wersten van Woronesch is een groot dorp in de asch gelegd, het dorp Tatarskaja-Pischlja (gouvernement Pensa) bijna ge heel, n.l. 134 boerenwoningen met alle bijgebouwen, in de stad Grojez (gouv4. Warschau) eene menigte gebouwente Petersburg voor de Narwapoort den 24 zeven huizente Walniki tal van gebouwen enz. Bij keiz. ukase van 26 Mei is de minister van financiën gemachtigdtot dekking der door den jongsten oorlog veroorzaakte buitengewone uitgaven eene 5 p.cts. binnenland- sche leening ten bedrage van 300 miljoen roebels uit te geven. Eene andere ukase heeft de buitengewone be- voegheden van den tijdelijken gouv.-geul. te Odessa van kracht verklaard voor de gouvernementen Jekaterinoslaw en Bessarabie. Bij keiz. besluit is bevolendat alle policiebeambten met revolvers moeten gewapend zijn. In eene den 2 gehouden buitengewone zitting van den ministerraad is beraadslaagd over de houdingwelke de Porte dient in acht te nemen tegenover de buigaren in Rumeliedie zich tegen het hijschen van de turksche vlag te Philippopel verzetten. De Porte is zeer verstoorddat de secretaris-generaal in Oost-Rumelie al de bulgaarsche ambtenaren van genl. Stolypine heeft overgenomendaar de uitsluitende benoeming van buigaren tegen het organiek statuut indruisciit. Het ver vangen van de fez door de calpak [zie lager] is den gou verneur ook zeer kwalijk genomenen hij heeft eene aan maning ontvangen om zich beter naar de voorschriften van het statuut te gedragen. Onder de albaneesche grensbevolking van Novibazar heeft het bericht van het sluiten der overeenkomst met Oosten- rijk-Hongarije zoo groote gisting doen ontstaandat de Porte 2 invloedrijke albaneezen Ali-draga en Kortessovic heeft moete.i rondzenden om de bevolking tot bedaren te bren. Bovendien heeft zij het geraden geoordeeld om eene aanzienlijke troepenmacht in de voornaamste plaatsen van het sandjak bijeen te trekken (b.v. te Mitrovitza 5000 en te Novibazar 2000 man), ten einde elk begin van opstand onmiddelijk te kunneD onderdrukken. 400 Man ongeregelde albaneesche troepen hebben zich van de stad Almyro meester gemaakt en gedreigd de kazerne in brand te steken en de stad te plunderenindien hunne soldij niet betaald wordt. Oost-Rumelie. De gouverneur prins Pogorides heeft den 27 zijnen intocht te Philippopel gedaan. Hij droeg de calpak of bulgaarsche muts op het hoofd en niet de turksche fez Men zegtdat de Sultan hem streng verboden had iets anders dan de fez te dragenmaar dat hij op de gren zen haar, op aandringen van de bulgaarsche deputatie tegen een calpak verwisseld heeft. Prins Pogorides werd door eene groote menigte opgewacht, die echter meer door nieuws gierigheid dan door geestdrift bezield scheen te zijn. In de straten hingen slechts enkele vlaggen. De prins ging van de station naar de feestelijk met bloemen getooide bulgaarsche kerkwaar de exarch hem toesprak in de landtaal, hetgeen voor den gouverneur in het fransch werd overgebracht. De prelaat zeide o.a., dat het volk, na het uitmoorden van steden en dorpen, na de bijna geheele verwoesting des lands, in de beschikkingen van het berlijnsche Congres geen waarborg zag tegen de herhaling dezer gruwelenen derhalve in beroering en ontevreden bleef, maar na de benoeming van prins Pogorides, de verzekering dat geene turksche garni zoenen langs de Balkan gelegd zouden worden en door het allesvermogende woord van Keizer Alexander eindelijk gerust gesteld was en meer vertrouwen in de toekomst verkregen had De steun van alle patriotten werd den prins bij zijne moeilyke taak verzekerd. De gouverneur antwoorde kor- telijk in het grieksch en ging toen naar het paleis waar hij de hoofden van het bestuur der provincie en de consuls der mogendheden ontving. Herzegowina. Den 7 Mei, te 2 uren in den nacht, is eene van Fotscha komende schaar muselmansche insurgen- ten binnengedrongen in Gatzkodat door een bataljon oos- tenrijksche jagers bezet was. De plaats werd verwoest en in brand gestoken. Gesneuveld zijn 1 officier en 22 man en van de burgerij werden 160 personen gekwetstwaarvan den volgenden dag reeds 60 personen bezweken waren. Het garnizoen moest naar Mostar terug trekken daar de onder steuning uit Nevesinje wegens de overstrooming niet kon aankomen en de plaats tegenover de overmacht dus on houdbaar was. De regeering heeft wegens het met een inval dreigende concentreeren van turksche troepen op de grenzen eene de- peche aan de mogendheden en eene nota aan de Porte gericht' Oostenrijk. De nieuwe burgemeester van Triest, dr. Bazzoniheeft eene proclamatie uitgevaardigd, die in de re- geeringskringen te Weenen een uitstekenden indruk heeft gemaakt. Hij zegt o. a.„Laat ons de vrijheid vurig lief hebben maar binnen de grenzen die door de constitutie des Rijks getrokken zijn." Door de bevolking van Triest is de heer Bazzoni luide toegejuicht toen hij op het balcon van het stadshuis verscheen en toen hy in zijn rijtuig de ge bruikelijke bezoeken bij de autoriteiten ging brengen, werden de paarden door het volk afgespannen en het rijtuig in triomf door de straten der stad getrokken. Hongarije. Het Volkshuis heeft den 29 het wetsontwerp betreffende de dekking der buitengewone uitgaven op het gemeenschappelijk Rijks-budjet voor 1878 aangenomen. Daarna heeft de president-ministereene interpellatie van den heer Helfy betreffende het op 21 April met de Porte gesloten tractaat beantwoordende, in hoofdzaak gezegd De met Turkije gesloten overeenkomst stemt in de hoofdpunten overeen met de mededeelingen daaromtrent in de dagbladen. De uitvoering van het tractaat van Berlijn door Rusland is in vollen gang; de uitvoering van dit tractaat zal overigens geheel plaats hebben, daar alle mogendheden het daaromtrent eens zijn. De ontruiming van het schiereiland van den Bal kan geschiedde niet reeds den 3 Mei, daar eenige mogend heden, en onder deze in de eerste plaats Turkije en verder Engeland dit punt van het tractaat anders uitlegden. Dat de ontruiming intusschen den 3 Augustus geheel afgeioopen moet zijn, hierover zijn alle mogendheden het eens. De conventie betreffende Novi-Bazar bepaalt, dat de bezetting van dit district geleidelijk en in overeenstemming met Turkije geschieden zal, zoodat geene nieuwe mobilisatie en in het algemeen geene maatregelen meer noodig zijnwelke groote uitgaven zouden kunnen eischen. De conventie behoort niet tot die soort van internationale overeenkomstenwelke aan de Wetgevende Macht moeten worden medegedeeld; zij zal echter in het regeeringsblad openbaar gemaakt worden. Met groote meerderheid verklaarde het Huis zich met het antwoord van den minister voldaan. Bij de volksstemming over het herstel der doodstraf had den de tegenstanders de meerderheid in de kantons Zurich, Bern, Bazel-stad Bazel-landThurgau, NeufchatelTes- sino en Genèvezoodat daar van de vergunning om haar weder in te voeren vermoedelijk geen gebruik zal worden gemaakt. De regeering van Uri heeft den Landdag reeds voor gesteld de doodstraf voortaan toe te passen op doodslag met voorbedachten rade en brandstichting, voor zoover daarbij menschen omgekomen zijnhet vonnis te voltrekken binnen eene afgesloten ruimte. Den 27 Mei liep het lager gelegen deel van St. Gallen onder. De Steinach steeg hooger dan in 20 jaren het geval is geweest en het spoorwegverkeer tusschen Rohrbach en St. Gallen is gestremd geworden. Op denzelfden dag zijn 2 ossenhoeders in Grauwbunderland onder een sneeuwval begraven. Den 30 zijn een aantal woningen, de kerk en het gemeentehuis te Fontana (Tessino) onder een sneeuwval be dolven, welke aan andere woningen groote schade toebracht. Een geheel gezin, man, vrouw en 4 kinderen, kwam daarbij om het leven. te stevigenwelke, ten gevolge van het hooge water in de Mincio en de Adige, de stad Rovigo ernstig bedreigde. Mantua was reeds grootendeels ondergeloopen. Den 4 brak de rivier nabij die stad, tusschen Sermide en Revere, door de dijken waardoor groot onheil werd aangericht. De uitbarsting van den Etna richt groote schade aan. Ontzaggelijke hoeveelheden asch zijn uitgeworpen. De lava stroom is over een afstand van 11 k. m. in de Alcantara gestroomd, de gemeente Moja vernietigende en Casello be dreigende. Tal van kostbare landgoederen zijn verwoest. Een besluit van den Raad van State betreffende de ma- dridsche loten verzoekt den minister van binn. zakende stad Madrid uit te noodigen om te zien naar middelen om haar crediet en de e°r der natie te vrijwaren voor de ge volgen eener schorsing van de betaling van den iuterest. In den omtrek van Sevilla hebben de sprinkhanen geduchte v' oestingen aangericht. Te Dos Hermanas zijn van half Maart tot 10 Mei 1100 zakken sprinkhaanmaskers in het openbaar verbrand. Den 29 is een trein van Madrid naar Saragossa door roovers aangehouden. 2 Gendarmes in den trein vuurden op henmaar werden door de talrijke en goed gewapende bandieten overweldigd. Deze bepaalden zich er toede geldkist der Maatschappijwaarin 35000 pesetasmede te nemen. Eén hunner moet reeds gevat zijn. In eene bijeenkomst van 230 ministeriëele Afgevaardigden heeft de minister Martinez Campos aangekondigd dat hij de liberaal-conservatieve polttiekdie door Canovas begonnen is, volgen zal. Hij zal het leger tot 13,000 man terug brengen zooveel mogelijk bezuinigen en hij deed een be roep op de aanwezigen om de kwestie van Cuba en andere aanhangige vraagstukken op te lossen. President Hayes heeft zijn veto uitgesproken tegen het wetsontwerp, waarbij een crediet werd verleend voor uitgaven ten behoeve der Wetgevende Macht. De Presideut heeft bezwaar tegen de artikelendoor de democraten bij het ontwerp gevoegdwaarbij de wetten gewijzigd worden die thans de benoeming van ambtenaren met. het toezicht over de verkiezingen belast, regelen. Het Huis van Vertegen woordigers heeft het ontwerp op nieuw aangenomenmaar de meerderheid was onvoldoendezoodat het geene wet wordt. In 1878 hebben zich 153,207 vreemdelingen in de Unie gevestigd, zijnde 22704 meer dan in het jaar te vorenf 40705 waren afkomstig uit Gr Brittanje en Ierland, 31958 uit Duitschland, 24533 uit Canada. Den 30 Mei, 's avonds, heeft in oostelijk Kansas een geweldige cycloon gewoed waardoor meer dan 50 menschen omgekomen ruim 100 gewond en vele eigendommen vernield zijn. De meeste schade werd in Marshall County aangericht, 30 mijlen ver langs den Union-Pacific-spoorweg. De stad Irving werd bijna geheel verwoest. Bij decreet van den President van 17 April zijn, omdat Chili allen handel met Peru verboden heeftde invoer rechten op alle koopwaren gelijk de cbileenschemaar niet uit Chili afkomstigmet 50 p. c. verminderd. Het oogen blik waarop deze bepaling weder ophoudt van kracht te zijn, zal 60 dagen te voren worden aangekondigd. Van 15 Juni af zullen de invoerrechten op producten van Chili of producten uit vreemde havensaangevoerd met schepen die cbileensche havens hebben aangedaanmet 40 p. c. ver hoogd worden. De regeering neemt de verantwoordelijkheid voor deze maatregelen op zich waarvoor zij te gelegener tijd wettelijke bekrachtiging vragen zal. De chileensche schepen vernielen de havenhoofden en kustvaartuigen in de zuidelijke havens. Ook hebben zij ge dreigd Iquique te beschieten, indien de exploitatie der mij nen, spoorwegen enz. niet onmiddelijk gestaakt wordt. Te Pisagua is door het bombardement aan eigendommen van buitenlanders voor 1% miljoen pesos schade toegebracht. Het corps diplomatique te Lima heeft bij den chileenschen admiraal nadrukkelijk geprotesteerd tegen het vernielen van onversterkte, weerloo'ze plaatsen en eigendom van onzijdigen. De fransche consul te Arequipa heeft eveneens geprotesteerd tegen het vernielen van een voorraad koopgoederenbehoo- reude aan fransche ingezetenen Te Pisagua vuurden, ondanks de vertoogen van den britschen consulde perua- nen van eene achter het britsche consulaat gelegen hoogte op de chileensche vloot, met het gevolg, dat het vuur de zer laatste in die richting geconcentreerdhet consulaat alras verwoest werd en een aantal personen die er eene toevlucht gezocht hadden, om het leven kwamen. Bij Iquique heeft een gevecht plaats gehad tusschen de houten schepen Esmeralda en Cavadongabeiden van Chili en het peruaansche pantserfregat Independemia, hetwelk hier mede geëindigd isdat alle 3 schepen gezonken zijn. De chileensche vloot heeft den onderzeeschen telelegraaf- kabel bij Arica vernield en Mejilliones verbrand. Prins Alexander, sedert een paar dagen uit Parijs in den Haag teruggekeerd, is den 1 Juni weder derwaarts ver trokken wegens een ernstige ziekte (longontsteking) van den prins v. Oranje. De ongesteldheid heeft een goeden keer genomen. Benoemingen. De minister Tak v. Poortvliet heeft zijn ontslag gevraagd en bij dit verzoek volhard. De minister Kappeyne heeft den Koning medegedeelddat indien de heer Tak bij zijne aanvraag blijftook hij zich genoopt ge voelt om af te treden. Tot heemraad van den polder de Schermeer is benoemd P. Glijnis Pz. Spoorwegen. De Tramwegmaatschappij te Rotterdam heelt den 1 hare dienst aangevangen op de het eerst gereed gekomen lijn van de beurs naar het feestgebouw. De heer C. R. v. Ruivenhoofdopzichter der genie te Deventer, heeft een stuurtoestel voor spoortreinen uitgevon den waardoor de machinist onafhankelijk van de wisselwach ters wordt. In de algemeene vergadering van deelhebbers in do Maat schappij tot exploitatie van Staatspoorwegenden 5 te Amsterdam gehoudenis goedgekeurd de grondslag der overeenkomst met de Maatschappij „Zeeland"waarvoor eerstgenoemde eene nieuwe stoomboot (kostende ongeveer 7 ton) zal doen bouwen, onder voorwaarde van rente en aflossingtotdat de boot na algeheele betaling in eigendom aan de Maatschappij „Zeeland" zal overgaan. De Exploi tatie-maatschappij keert over 1878 nagenoeg 5 p.c. uit. Noordpool expeditie. De Willem Barendsz. is den 3 van Amsterdam naar IJ muiden vertrokken en heeft den 4 den toeht naar het noorden aanvaard. Landverhuur. Den 29 werden te Kampen 98 stads- erven voor 10 jaren verhuurd tegen/327,040 per jaar, tegen f 303,440 in 1869, toen de aanbieding in 82 perceelen plaats had. Buitendien werd onlangs een door sterfgeval vrijge- worden boerenplaats verhuurd voor f 3170 (de vorige maal voor f 2980) per jaar, terwijl buiten de verhuring is geble ven een nieuw erf, dat als modellioeve ondershands zal worden verpacht. Onderwijs. In de algemeene vergadering der Vereeni- ging voor Volksonderwijs, den 3 te 's Gravenhage gehouden, is o.a. besloten om te Rotterdamonder de leiding van den heer Groeneveldeen cursus te openen ten behoeve van onder wijzers voor het onderricht in handenarbeidzooals dat in Zweden en Denemarken reeds in vele lagere scholen gege ven wordtaan het hoofdbestuur is voor dezen cursus een crediet van 1000 toegestaan. De Vereeniging telt thans nog 129 afdeelingen met 1001 leden; 24 afdeelingen hebben zich ontbonden, omdat, zij meenden, dat door aanneming der wet op het lager onderwijs de taak der Vereeniging is af geioopen. Kerkelijke Zaken. Van de stemhebbende leden der synode van de ned. herv. Kerk behooren thans 9 tot de moderne7 tot de evangelische en 3 tot de orthodoxe richting. Aanbestedingen. Den 31door de Amsterdamsche Omnibusmaatschappijhet leggen van een paardenspoorweg van den Dam naar het Haarlemmerpleinvan den Prins- Hendrikkade naar het eentraalspoorwegstation en van den Dam langs de Prins-Hendrikkade tot de Schippersgraeht minste inschr. A. Heisenen M. Deutekom, beiden voor/31900. Bouwwerken. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft besloten tot het sluiten eener leening van f 850,000voor de bestrijding der kosten van verschillende werken (uitbrei ding der nieuwe gasfabriek a 277,000, bouw van eene be waarschool, vau eene school voor ouvermogenden te Sche- veningen enz.). Giften. Wijlen mej. F. Homan te Groningen heeft aan het pleeggesticht en toevluchtsoord aldaar 1000 vermaakt. Rechtszaken. De rechtbank te 's Hertogenboscb. heeft den 30 bevestigd het vonnis van den kantonrechter, waarbij de kloosterheeren van S. Agatha niet ontvankelijk zijn ver klaard in hunne possessoire vordering, op grond dat de eisehers geene rechtspersoonlijkheid bezaten. De kwestie be trof 206 eike- en 16515 denneboomen, welke de Staat heeft doen verkoopen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 4 Ch. H. v. San ten Kolf schuldig verklaard aan den hem te laste gelegden moedwilligen doodslag en hem deswege veroordeeld tot 8 jaren tuchthuisstraf. Rampen. Bij een zwaar onweder in den nacht van 2930 zijn nabij Heerenveen 2 in het land werkende arbeiders door den bliksem getroffen en is de een daardoor onmiddelijk gedood. Den 3, 's nachts, is eene vischschuit van Volendam, waar schijnlijk door eene friesche tjalk, in den grond gevaren. De beide zoons van den schipper, jongelingen van 17 en 19 jarenhebben daarbij den dood gevonden. Staats-Loterij. Trekking der 2®. klasse. No. 9188 20000, No. 259] 5000, No. 14848 2000, No. 4828 en 5468 f 1500, No, 1926, 6168 10463, 16958 en 17969 f 1000. Londen. Frankrijk en Engeland hebben besloten zich van inmenging in de Egyptische zaken te onthouden. Rotterdam Alle crediteuren der Rotterdarnsche Handelsvereeniging hebben genoegen genomen met de voorgestelde schikking. Aangaande de jaarvergadering der Gewestelijke Vereeni ging van het Ned. Onderwijzers-genootschap, in ons vorig nummer reeds kortelijk besproken, wordt meer uitvoerig gemeld Op den bepaalden tijd werd zij door den voor zitter, den heer J. H. Slangen, geopend, en hoe talrijk de bezoekers uit vele oorden der provincie ook warentoch bleef er in de groote zaal genoeg ruimte over voor eene schoone expositie van den handelaar in leermiddelen Jac. Swildens, te Amsterdamwelke bestond in eene menigte zaken voor aanschouwelijk onderwijs waaronder eene keurige collectie voornamelijk met betrekking tot natuur- en werk tuigkunde en de vormleer, zoowel uit America en Engeland als ons landzoodat dien heer niet onverdiend aller lof ten deel viel. De prijzen voor het oplossen der voorstellen uit het Tijdschrift voor reken-, stel- en meetkunst werdenna loting, toegekend aan de heeren Pc. en P. A.v.d. Brugge, en tot afgevaardigde naar de algemeene vergaderingte Rotterdam werd benoemd de heer JH. Slangen, voorzitter, enbij ontstentenis van diende heer v. d. Plaats, vice- president. Tijd en plaats voor de volgende jaarlijksche ver gadering werden bepaald op Zaterdag vóór Pinkster, te Wormerveer. De heer H. G. Roodhuyzen hield eene boeiende voordracht over den zin voor het wareof het gevoel voor waarheid. Gedurende wel een uur lang hield de spreker de aandacht onvermoeid bezigdoor den mensch in de ver schillende phasen zijns levens na te gaan en daarbij op te merken, hoe alles samenloopt om dat gevoel geweld te doen en integendeel de logen te bevordenen werden daarbij de met de waarheid strijdende uitdrukkingen der ouders, van de geboorte der kinderen af, en van de onderwijzers in de scholenmet de verschillende vakkenbijzonder het taalon derwijs niet vergeten. Spreker besloot zijne voordracht die algemeen bijval vond, met eene aansporing tot het stre ven naar waarheid. Verder had eene belangrijke discussie plaats over het vraagstuk: „Welke zijn de voor- en nadeelen, die uit een paedagogisch oogpunt voortvloeien uit de split sing der klassen van de gewone lagere school in jongens- en meisjes-afdeelingen Uitvoerig ingeleid door den heer 72. van Poorthuysenvoerden bijzonder daarover het woord de heeren JSpaan, H. G. Roodhuyzen en den Hertog. Over het algemeen hield men de bedoelde scheiding voor een zie- kelijken toestand, die wel nadeelen, maar zeer geringe voor- deelen aanbrengt, zoodat eindelijk als conclusie werd aan genomen „De splitsing is niet aanbevelenswaardig". Nadat der afdeeling Alkmaar hulde was toegebracht voor de vriend schappelijke en doel natige ontvangst, en den voorzitter voor zijne bekwame leiding, werd eene vergadering gesloten, welke niet minder aangenaam dan nuttig was. Eenige jongelingen, alhier woonachtig, die tot de moderne richting behooren, en zich dus niet konden vereenigen met de orthodoxe opvatting van den godsdienst, zooals die in meerdere of mindere mate door de hervormde predikanten dezer stad wordt geleeraard, hadden sinds eenigen tijd gods dienstonderwijs ontvangen van den modernen predikant der naburige gemeente üudorpen werden aldaar omstreeks Paschen tot lidmaten aangenomen en openlijk bevestigd. De predikant deed daarbij niet letterlijk de in art. 39 regl. godsd. onderwijs voorgeschreven vragen, maar bediende zich van „soortgelijke". Bij deze plechtigheid waren ook tegen woordig twee heeren uit deze stad, van de orthodoxe rich ting, die daarvan kennis hebben gegeven aan denkerkeraad nunner gemeenteen deze achtte, gelijk te denken was, dit vergrijp ernstig genoeg om het classicaal bestuur daarmede in kennis te stellen, terwijl hij tot nu toe weigert die jonge lingen als lidmaten te erkennenofschoon de kerkeraad van Oudorp reeds geruimen tijd geleden op officiëele wijze van hunne aanneming en bevestiging tot lidmaten bericht heeft gegeven. Men verneemtdat het class, bestuur als zijne meening heeft uitgesproken dat de kerkeraad van Alkmaar ten onrechte geweigerd heeft, bedoelde jongelieden als lid maten in te schrijven. Uit goeden bron kunnen wij vermelden dat onwaar zijn de geruchten als zoude het godsdienstig onderwijs in modernen geest aan kinderen van leden der nederl. herv. Kerk alhier gestaakt zijn. Men melde zich slechts aan eiken Woensdag, des middags 12 uren, aan het Provenhuis van Wildeman alhier. Het bestuur van de afdeeling Alkmaar en omstreken der Vereeniging voor Volksonderwijs heeft eene circulaire gericht aan heeren burgemeester en wethouders en hoofd onderwijzers in de buitengemeenten, waarin het wenschelijke wordt betoogd van het houden van schoolfeesten en het openen van schoolspaarbar.ken. Door het stedelijk muziekcorps zullen op Zondag 8 Juni, 's avonds te 6% uren, in den Stadshout, de stukken worden uitgevoerd volgens het programma van j.l. Maandag. De opening der voor de verkiezing van een lid der 2e Kamer in het hoofdkiesdistrict Alkmaar in te leveren stembriefjes is bepaald op den 12 Juni. Mej. 77. M. Molenaar alhier is, na gehouden examen te Haarlemtoegelaten als hulponderwijzeres. KANTONGERECHT. 6 Juni. C. W. 5 boete of 1 dag gev„ K. v.P. twee geldboeten de eene van 5 er.de tweede van/3 of een dag gev. voor elke boeteter zake van het visschen op verboden wijze te Graft. A J. v. d. V. f 3 boete of 1 dag gev., ter zake van open bare dronkenschap te de Rijp. P. R. N. en P. v. W. ieder f 3 boete of 1 dag gev., ter zake van het onbeheerd laten staan van een paard en wagen te Egmond aan Zee. G. v. P. f 1 boete of 1 dag gev., ter zake van het rijden met een hondenkar onder Oudorp. C. D. 3 boete of 1 dag gev., ter zake van het laten loopen van schapen in eens anders hakbosch te Castricum. L. V. 3 boete of 1 dag gev., ter zake van het zitten op een hondenwagen te Uitgeest. Krijn V. twee boeten ieder van f 10 of 3 da- gev. voor elke boeteGerrit D. f 10 boete of 3 dagen gev., Aagje S„ Matthijs S„ M. S. en P. V. ieder/3 boete of 1 dag gev., ter zake van het rijden met een hon denwagen onder Egmond-binnen. Allen in de kosten. V r ij g e s p r o k e n. J. T„ ter zake van diefstal van groenhout te Heilode kosten te dragen door den Staat,

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 2