Groot Brlttan|e en Ierland. Rusland. TurkUe. Griekenland. 0«N(«nr(jk-IIongar(je. ■talie. Spanje. Egypte. Zuid-A frica. Wereenigde Staten. Midden-Aiuerica. Peru. Binnenland. telegrafische Berichten. Stabs-'üieutt»». Stoel. veroordeeling vermeldtdie aangeplakt zouden worden in het districtdat hem heeft afgevaardigd. Mocht de veroor deelde Afgevaardigde de Kamer beleedigendan zou hij zijne geheele bezoldiging verliezen en mocht hij toch nog in de Kamer willen komendan zouden de questoren der Kamer bevoegd moeten zijn om hem met 3 dagen hech tenis te straffen. Dit voorstel is door de Kamer urgent ver klaard [De tegenwoordige censuur met tijdelijke uitsluiting brengt eveneens het verlies eener halve maand bezoldiging en het betalen van het drukken en aanplakken van 200 uit treksels uit het zittingverslag mede]. De commissie, belast met het onderzoek van het vraag stuk nopens de suiker-industrie, hoorde den 12 den raffineur Martineaudie constateerde, dat na 1864 de fransche en hollandsehe suikers in de plaats traden van de engelsche op de markten. Van 30 raffinaderijen die in Engeland be stonden in het jaar 1864is alleen die van den heer Mar tineau zelf over. De heer Martineau sprak de stellige over tuiging uit, dat het fransche premie-stelsel de suiker-industrie van Nederland vernietigteven als die van Engeland. George Fordham, een bekende jockey, heeft van wijlen den heer L. v. Rothschild een legaat van 2000 ontvangen en eene jaarwedde van 300. Het internationaal letterkundig congres te Londen heeft verschillende motiën aangenomen, volgens welke de schrijver van een werk minstens gedurende 5 jaren het recht moest hebben om te eischen, dat zijne vergunning tot het vertalen van zijn werk werd gevraagdgeen werk voor het tooneel mocht worden gebruikt zonder toestemming van den schrij ver en dat het met name volstrekt verboden moest zijn van een roman een tooneelstuk te maken zonder dat de schrijver van den roman zijne goedkeuring gegeven had. De heer Bessemer, de uitvinder van het gietstaal, is in den adelstand verheven. Den 16 heeft de lord-major van Londen het personeel van het parijsche Theatre Eranpais, dat thans in de britsche hoofdstad tooneelvoorstellingen geeft, een luncheon aangeboden. Engeland heeft het plan om de europeesche schuldeischers van Egypte ten koste der inboorlingen te betalen afgekeurd. Totdat er in den stand van zaken verandering gekomen zij, zullen Engeland en Frankrijk weigeren het door den heer Rothschild verlangde decreet, om de aan den Staat afgestane landerijen en paleizen des Onderkonings van de inbeslagne ming te verschoonengoed te keuren. Hoogerhuis. Den 17 interpelleerde lord Stanley of Al- derby de regeering over berichten, als zouden op Cyprus grieksche priesters, die gevangenisstraf hadden te ondergaan, van hun baard beroofd zijnhetgeen in de grieksche Kerk als eene groote vernedering beschouwd wordt. Lord Sa lisbury erkende het feit, en noemde het in overeenstemming met de engelsche gevangeniswettenmaar hij gaf toedat het, daar het hier een korten straftijd gold, niet had moeten geschieden en dat men rekening zal dienen te houden met de volksmeening op Cyprus. Lagerhuis. Den 10 heeft de heer Yorke de aandacht ge vestigd op de snel toenemende vermeerdering van uitgaven der londensche schoolcommissie en eene motie voorgesteld waarbij maatregelen wenschelijk verklaard werden om die te beperken. Het maximum van de belasting werdtoen in 1870 de wet werd aangenomen, op 3 st. per p. st. berekend. Nu is zij reeds tot 5'/< st. geklommen. Spr. deed uitkomen, dat de uitgaven voor het o. onderwijs te Londen hooger waren dan in eenige andere stad. Hij schreef dat toe aan een ver keerd beheer en aan onnoodige uitgaven. Sommige tractementen waren veel te hoog, sommige betrekkingen overbodig; een onder wijzer in den zang kreeg 300 's jaarsen er was een inspecteur van het mobilair, die 245 's jaars ontving hij had nog 2 helpers, elk met 139 jaarlijks bezoldigd. Hij beweerde voortsdat de scholen voor haveloozen in- tusschen dreigden te moeten gesloten wordenen dat de scholen van de middenklasse ledig blevenzoodat nu, niet tegenstaande de groote uitgaven voor het o. onderwijs, de kinderen der armste klasse geen onderwijs ontvingen en de belastingschuldigen meer belasting moesten betalen voor het onderwijs van kinderen van menschen, die zeer goed voor zich zeiven konden betalen. Ook de bijzondere scholen werden door de o. scholen met, ondergang bedreigd. Hij wees er ten slotte opdat onder de tegenwoordige wet de buitensporige uitgaven van de commissie door de regeering niet konden beperkt worden. Hij achtte het wenschelijk dat de subsidiën van o. scholen in geringer evenredigheid werden verleend en dat het maximum der belasting bepaald werd op 2 st. per p. st. De heer Forster verdedigde de schoolcommissie. Hij wees op de groote uiibreiding van het schoolbezoek onder de nieuwe wet, ontkende het feit, dat de kinderen der armste klasse geen onderwijs ontvingen en dat bijzondere scholen minder bezocht werden. Hij erkende, dat sommige tractementen te hoog waren. Maar over het algemeen kon menmeende hijde schoolcommissie niet van buitensporigheid in hare uitgaven beschuldigen. Eene be lasting van 5 st. per p. st. achtte hij niet te hoog. - - Lord Hamilton verklaardedat de regeering ook van oordeel was, dat er iets tot beperking der bedoelde uitgaven gedaan moest worden. Zij had overwogenof het niet goed zou zijn te bepalendat ieder kind niet meer dan 42 sh. kosten mocht. Dat zou aan Londen jaarlijks 100,000 besparen. De regeering zou echter noch voor, noch tegen de motie stemmen. Den 11 is in tweede lezing met 190 tegen 165 st. ver worpen het wetsontwerp van den heer Chamberlainwaarbij aan alle steden in Groot-Brittanje en Ierland het voorrecht werd toegekend, eenigen tijd geleden in het belang der werk lieden aan Londen verleend, vau de stembus open te houden van 's morgens 8 tot 's avonds 8 uren. Verscheidene libe rale ledeno. a. de heeren Dilke en Forster, en ook de con servatieven Beresford en Wheelhouse spraken voor het ont werp, maar de vice-minister Ridleyofschoon toestemmende, dat er in de tegenwoordige bepalingen grond tot klachten aanwezig was, verklaarde, dat de regeering haren steun niet kon geven aan een ontwerpdat voor alle soorten van ver kiezingen in alle steden van het Rijk zulk eene verandering voorstelde. Den 12 verklaarde de vice-minister Bourkeop eene des betreffende vraag van den heer üilkede kwestie van het afstaan van grondgebied op noordelijk Borneo aan eene brit sche handelsvereeniging is bij de regeering nog in overweging. Moeilijkheden met Spanje zijn hierover niet ontstaan. Beide kabinetten zijn met elkander in correspondentieomdat de consul-generaal te Laboean protesteerde tegen het hijschen van de spaansche vlag op Borneo's Oostkust.— Deindische begrooting werd bij tweede lezing aangenomen, nadat, bij de discussie daarover, de heer Gladstone breedvoerig zijne afkeuring over verschillende maatregelen in Indie had te kennen gegeven. Den 13 is de indische leeningswet bij tweede lezing aan genomen. De heer Goschen zeide in den loop der discussie, dat, naar zijn oordeel, de tijdelijke oorzaken der waarde vermindering van het zi'ver nagenoeg verdwenen waren. De productie van zilver in America was afnemende. En van goe derhand werd vernomen dat üuitschland niet voornemens was meer zilver te verkoopen. Den 17, bij de behandeling van de Army discipline and regulation billheeft de minister van oorlog, na langen tegenstand maar op den krachtigen aandrang zoo van con servatieve als van liberale leden, zich vereenigd met een amen dement van de heeren Hopwood en Browne, om het maximum van het aantal geeselslagen, die in het leger gegeven mogen worden van 50 op 25 te brengen. Wegens de ziekte der grootvorstin Maria Paulotcna heef de Czaar het gouden bruiloftsfeest van zijn oom Keizer Wilhelm niet bijgewoondmaar op den feestdag een diner gegevenwaartoe graaf v. Alvenslebenplaatsvervanger van den duitschen ambassadeur, alsmede eene deputatie van het pruisische lanciers-regiment „Keizer Alexander", waarvan de Czaar dien dag juist 50 jaren chef was, genoodigd waren. De grootvorsten Alexis en Michael zijn bij het berlijnsche feest tegenwoordig geweest. Door eene wolkbreuk zijn op den Warschau-Weener spoor weg, tusschen de stations Myszkow en Zawercy, 7 bruggen en 1 werst weg vernield. De russischgezinde Mahmoud Redim-bassa, die sedert den dood van Sultan Ahdul-Aiiz uit de hoofdstad verbannen washeeft verlof gekregen om derwaarts terug te keeren. De britsche ambassadeur verzet zich tegen zijnen terugkeer tot het ambtelijke leven omdat de russische invloed daar door herleven en Server-hassa weder de portefeuille van buit. zaken verkrijgen zou. Osman-bassa is bij den Sultan aangeklaagdzich door Rusland en door Egypte te laten omkoopen. Z.H. heeft een onderzoek naar de gegrondheid dezer beschuldiging gelast. De Sultan heeft de veranderingen in het organiek statuut van Creta door de Volksvertegenwoordiging van dat eiland wenschelijk geoordeeldgoedgekeurd. Na kennis genomen te hebben van het duitsche protest tegen de besluiten der egyptische regeering heeft de Porte het rechtmatige van dat protest erkend en inlichtingen van den Khedive verlangd. Deze moet geantwoord hebbendat hij voornemens was zijne verplichtingen na te komen maar dat hij zoowel in zijn paleis als in het ministerie oppositie vond, waardoor hij belet werd te handelen weshalve hij den Sul tan verzocht, tusschen hem en zijne raadslieden te beslissen. De Sultan heeft geweigerd naar aanleiding van de ge sloten overeenkomst met Oostenrijk-Hongarije betreffende No- vibazar onderscheidingen te verleenen aan zijne ministers en aan graaf Zichy, den oostennjksch-hongaarschen ambassa deur. Dientengevolge vervalt ook het oostenrijksche voor nemen om ridderorden aan de turksche ministers en aan graaf Zichy toe te kennen. De Porte heeft aan de mogendheden eene circulaire doen toekomenwaarin beklaagd wordt over mishaudelingen, die de muzelmannen in sommige plaatsen van Bulgarije moeten verdurenmet name te Varna PravadySofia Kustendi en Radomir. Oost-Rumelie. Alle mogendheden hebben Ruslands voor stellen aangenomenwaarbij de bevoegdheden van de com missie voor Rumelie zoo geregeld worden, dat zij zal waken voor de toepassing van het organiek statuut en praeadvies zal uitbrengen in de kwestiënrakende dat statuut. De gouverneur zal de turksche troepen niet in het land kunnen roepen zonder toestemming der commissie. Besluitendie bij volstrekte meerderheid van stemmen door de commissie genomen worden, zullen door den gouverneur moeten worden nagekomen. Voor de keus der ambtenaren is de gouverneur verantwoordelijk. Bosnië en Herzegowina. De curie heeft aan de regee ring te Weenen voorstellen gedaan tot regeling van de r. c. hiërarchie in deze gewesten. De regeering heeft besloten om te Olympia een museum op te richtenwaarin de aldaar opgegraven kunstschatten bewaard zullen wordenen deze alzoo niet over te brengen naar het museüm te Athene, dat daarvoor dan ook geheel en al ongeschikt schijnt te zijn. Oostenrijk. Dr. Bduard Gregreen der uit.stekendste woordvoerders van de jong-ezechen, heeft eene brochure uit gegeven waarin hij de volharding bij het systeem dat de czechische Afgevaardigden geen deel nemen aan de zittingen van het Huis van Afgevaardigden, nadrukkelijk afkeurt. De groep der oud-czechen, onder aanvoering van dr. Rieger, wil de staatkunde van onthouding wel laten varen, maar alleen onder zekere voorwaarden, waardoor de czechen voor hunne deelneming aan den wetgevenden arbeid zekere voor- deelen verwerven. De derde partij der czechendie der feudale groote grondbezitters onder aanvoering van prins Schicarzenberg en graaf Clam-Martinitzheeft het aanbod der duitsche groote grondbezitters afgewezen, krachtens welke zij 8 der 23 voor de grondbezitters bestemde zetels in den Rijksraad verkrijgen zou,, maar onder voorwaarde dat die 8 werkelijk van hun mandaat gebruik zouden maken. Hongarije. De Rijksdag is gesloten om den 2 Oct. weder bijeen te komen. Garibaldi heeft bij openbaar gemaakten brief zijn leedwezen er over betuigddat zijn gezondheidstoestand hem belet te komen stemmen voor het wetsontwerp tot het verleenen eener schadeloosstelling van 49 miljoen aan de „vaderlandlievende stad" Florence. Den 14 heeft de Kamer dit ontwerp m«4 185 tegen 115 st. aangenomen. Den 15 is een stoomtramweg geopend tusschen Rome en Tivoii. Eene aardbeving, gepaard met eene nieuwe uitbarsting van den Etna, heeft den 17 groote schade veroorzaakt. Nabij Aci Reale zijn 5 dorpen geheel verwoest10 personen om gekomen en velen gekwetst. De bewoners van het district namen in grooten getale de vlucht, Te Madrid is eene fabriek van valsche spaansche bankbil jetten ontdekt en zijn daarop onderscheidene personen in hechtenis genomen. Yan het voorgevallene aan de kust van Borneo waar van in het engelsche Lagerhuis sprake is geweest, wordt de volgende half-officiëele verklaring gegevenDe Sultan der Solo-eilanden die voor eenigen tijd Spanje's souvereiniteit erkend heeft, voert gezag over sommige hoofden ter kuste van Borneo. Een dier hoofdenzich daaraan wenschende te onttrekken deed pogingen om onder de bescherming van Engeland gesteld ie worden, waarop de SultaD tegen den opstand van zijnen leenman de hulp der spaansche overheden inriep. Vriendschappelijke onderhandelingen zijn op dit oogenblik tusschen Spanje en Engeland over de zaak aanhangig. Aan genl. Contreras, die indertijd over de opgestane kan- tonnalisten in Carthagena het bevel voerdeis gratie ver leend. Hij heeft den eed van getrouwheid aan den Koning afgelegd. Alle groote mogendheden hebbeu zich aangesloten aan Duitschlands nota aan den Khedive tot protest tegen het decreet van 22 April. Den 12 Juni heeft de consul-generaal Tricou dat van Frankrijk overhandigd. In eene circulaire aan de consuls heeft daarop Sherif-bassa de intrekking van genoemd decreet bekend gemaakt. De Onderkoning belooft voorts de onverwijlde en volledige betaling der vlottende schuld en hij laat de kwestie van de rente en de waarborgen der geünificeerde schuld ter beslissing aan de mogendheden over. In den Volksraad van den Oranje-Vrijstaat heeft eene belangrijke beraadslaging plaats gevonden over de pogingen der transvaalsche boerenom hunne onafhankelijkheid te herkrijgen. President Brand heeft ernstig gewaarschuwd tegen bemoeiingen met verwikkelingen tusschen de engelsche re geering en hare onderdanenmet 25 tegen 7 st. werd nog- taus eene motie aangenomenden wensch uitdrukkende dat het onderzoek der grieven van de transvalers en d- welmeenende medewerking van den gouverneur der Kaapkoe lonie mocht leiden tot het herstel der bedoelde onafhanke lijkheid. De President wilde nadere bedenkingen tegen deze motie inbrengenmaar de meerderheid hield dat tegen. Aan de Transvaal is eene tijdelijke constitutie verleend, welke de boeren te vrede stelt. Drie hunner zullen be zoldigde leden zijn van een Uitvoerenden Raad. Sir Bartle Frere heeft verklaarddat de oorlog tegen de zoeloe's verder geheel defensief zal worden gevoerd. Prins Louis Hapoleon, met eenige officieren uitgegaan zijnde om eene verkenning te doen en met hen van het paard ge stegen zijnde, is door zoeloes overvallen en met een assegaai doorstoken. 2 Soldaten zijn mede omgebrachtde anderen ontkwamen. Men zegtdat hij bij testament Victor Aapo- leon, kleinzoon van Victor Immanuel, als zijn opvolger heeft aangewezen. De nederlandsche consul te Nieuw-York, per telegraaf van de aankomst van Pincoffs verwittigd, had 2 booten gehuurd, waarin hij en zijn kanselier hadden plaats genomenverge zeld van een aantal policie-agenten in burgerkleeding. Deze bootendoor niets van andere te onderscheidenwerden de familie Pincoffs even als audere passagiers der Qermania aangeboden om hen naar den wal te brengen. Maar Pincoffs had aan den kapitein verklaarddat hij het dek niet zou verlatenalvorens hij 2 [vdór zijn vertrek uit Liverpool per telegraaf] door hem ontboden personen advocaten ge sproken had. Door deze voorzorg van den vluchteling mis lukte de puging van den consul tot zyne arrestatie. Gedurende een onweder in den morgen van den 11 is een peterolie-magazijn te Point Breeze, aan de Schuylkill (Phi ladelphia), door den bliksem getroffen. Het vuur breidde zich met ongemeene snelheid uit, De magazijnen der „At lantic Company" en hare raffinaderijen beslaan eene groote oppervlakte en daarbij liggen over eene lengte van 2500 „yards" werven van waar al de uit Philadelphia verzonden peterolie wordt ingescheept. De brand woedde den geheelen dag door en een geweldige wolk zwarte rook hing over het zuidelijk deel der stad. De sleepbooten slaagden er inet telijke schepen in veiligheid te brengendoch een zevental ging verloren. Den 12 duurde de brand nog voort, doch was men het vuur meester. De meeste gebouwen en een ontzaggelijke voorraad peterolie waren gered. De schade werd in haar geheel op 500,000 dollars geraamd50,000 vaten peterolie zijn verbrand. Den 13 is de brand op nieuw uitgebroken en zijn nog andere oliepakhuizen vernield. Ten gevolge van het onheil zijn 2000 menscben buiten verdienste. Den 12 is een landverhuizerskamp te Buffalo-Gap, in het territoir Dakotadoor eene waterhoos overvallenzoodat 12 menschen om het leven zijn gekomen. De hoofdkerk en vele der voornaamste gebouwen te S. José (Costa Rica) zijn den 29 Mei door eene hevige aardbeving' verwoest. Ook op andere plaatsen in deze republiek is groote schade aangericht. Omtrent het zeegevecht bij Iquique worden de volgende bijzonderheden vermeld: het peruaansche torenschip Huescar eischte het chileensche houten schip Esmeralda op, om zich over te gevendoch kreeg de volle laag voor antwoord waarop eerstgenoemd vaartuig het laatste met zijnen ram in den grond boorde. De Esmeralda zonk onmiddelijk en van de 150 koppen, welke de bemanning uitmaakten, werden slechts 40 gered. De gezagvoerder, door enkele manschappen gevolgd, had nog den tijd om op het. vijandelijk vaartuig over te springen waar hij al vechtende sneuveldeevenals de kapitein van de Huescar zelf. Middelerwijl geraakte het peruaansche pantserschip Independencia, het chileensche hou ten schip Covadonga vervolgendeop een rif en nadat de bemanning en een deel van het geschut en de munitie op andere vaartuigen waren overgebracht, werd het in brand gestokenten einde te belettendat het den chilenen in handen viel. De Covadonga was inmiddels ontkomen (maar is sedert gestrand) en de Huescar keerde naar Pisagua te rug, waar zij versterkingstroepen aan wal zette. Prins Frederik is den 14 uit Berlijn in den Haag terug gekeerd. Het lijk van den prins v. Oranje wordt den 23 van Parijs vervoerd naar den Haag en van daar den 26 naar Delft overgebracht. Verkiezingen. De Prov. Staten van Zuidholland hebben tot lid der le Kamer verkozen jr. F. G. E. Merkes v. Gendt, te 's Gravenhagemet 41 van de 72 st. De heer Begram bekwam 22 st. Staten-Generaal. De le. Kamer is den 26 bijeengekomen. Er werd besloten de kon. boodschap, het overljjden van den prins v. Oranje mededeelendemet een adres van rouwbe klag te beantwoorden. De heer Duymaer v. Twist verwierf verlof der Kamer om aan de regeering vragen te stellen be treffende de oorzaken en den stand der ministeriëele crisis. Den 19 heeft de minister happeync den interpellant be antwoord. De minister van waterstaat vroeg na de afstem ming van art. 1 der kanalenwet zijn ontslag daar hij na de voorafgegane beraadslaging in de 2e. Kamerdat vo tum beschouwde als afkeuriDg zijner financiëele en economische politieknamens de regeering door hem met warme over tuiging voorgestaan. Ook de minister van binn. zaken gevoelde zich genooptgelijk verzoek om ontslag te doen daar z. i. de stemming het bewijs had opgeleverd dat de zekerheid ontbrak dat voor groote maatregelendoor de tegenwoordige regeering voorgesteldde noodige overeen stemming in de Vertegenwoordiging ware te verkrijgen. De overige leden van den ministerraad stemden met deze ziens wijzen niet, in, maar verklaarden de gevolgen vaneen crisis, ontstaande bij eventuëel ontslag van den minister van binn. zaken, niet voor hunne verantwoordelijkheid te nemen; maar mocht aan zijne vraag worden voldaan, dan verzochten zij eveneens ontslag. Nadat de minister Kappeyne op verzoek des Konings zijn verzoek later had toegelichtwerd 15 Juni aan den ministerraad en beide betrokken ministers te kennen gegevendat het ontslag der beide ministers door den Koning niet was ingewilligd, en dientengevolge het subsidiair aan geboden ontslag der overige leden van den ministerraad was vervallen. Sinds 15 Juni is in deze zaak niets verder voor gevallen. De heer Duymaer v. Twist dankte den minister, en wenschte geene critiek uitteoefenen maar hoopte spoedig de goede tijding te ontvangen, dat het ministerie in het voort durend bezit van het vertrouwen des Konings zou aanblijven, en het opgenomen moeilijk werk zou voortzetten en zoo mogelijk voltooien. Hij meendedat zeggende op instem ming te mogen rekenen (toejuiching). De minister Kap peyne hernamdat geen lid van den ministerraad zich zou laten leiden door andere overweging dau eerlijke overtuiging wat de eischen van het constitutioneel Staatsbelang en het algemeen belang vorderen. De Kamer heeft vervolgens 14 kleine wetsontwerpen aangenomen. Den 20 zijn aangenomen het adres van rouwbeklag aan den Koning en 7 wetsontwerpeno. a. de consulaire over eenkomsten met Brazilië en de Ver. Statenbij welker be spreking de minister van buit. zaken heeft medegedeeld dat de bijna geslaagde onderhandelingen met de Ver. Staten over een uitleveringstractaatten gevolge van de optreding van een ander secretaris van Staat, geheel zijn afgesprongen. De 2e. Kamer besloot den 19 mede, de kon. kennisgeving van het overlijden van den kroonprins met een adres van rouwbeklag te beantwoorden. Stoomvaart. De Maatschappij „Zeeland" heeft in 1878 vervoerd 34,669 reizigers, zijnde 8523 meer dan in 1877, en ontvangen 684,922,89,%, tegen f 363,574,/ 143,668 en ƒ45,515 in 1877, 76 en 75. Ook zijn de uitgaven ver minderd daar de nieuwe stoomschepen goedkooper te be dienen zijn. De ontvangsten dekten evenwel de kosten niet, zoodat een verlies geconstateerd werd van/78,193,28, waarbij komt het nadeelig saldo der intrest-rekening enz. Het sedert 15 Mei 1878 aan de Maatschappij toevertrouwde postver voer zal over het loopende jaar 54000 meer opleveren dan in 1878 en het passagiers-vervoer blijft aanmerkelijk toene men. De aandeelhouders hebben den 19 het voorstel van commissarissen goedgekeurd om in overleg te treden met de Exploitatie-maatschappij tot het in de vaart brengen van eene derde boot. Visscherij. Bij Terschelling kruist thans een oorlogschip om de nederlandsche visschers tegen baldadigheden van de engelsche te beschermen. Kerkelijke Zaken. De inschrijvingen voor de nieuw te bouwen kerk der ned. herv. gemeente te Amsterdam heb ben reeds een bedrag van ongeveer f 170000 bereikt. De nieuwe kerk zal verrijzen aan de Stadhouderskade op den hoek der Tesselschadestraat. De gemeenteraad van Schiedam heeft den 18 besloten om bij den ongunstigen toestandwaarin de handel ver keert, geene buitengewone uitgaven te doen voor den aan leg van nieuwe werken ten behoeve van den handel en geen daartoe strekkend voorstel in behandeling te nemen. De Rotterdamsche Handelsvereeniging zal, volgens den 17 genomen besluit harer aandeelhouders hoewel meer dan 40 p.c. van het kapitaal (ruim 6 miljoen) verloren is niet ontbonden worden, maar ten gevolge van getroffen schik kingen met de gemeente en de crediteuren werkzaam blijven, en wel uitsluitend tot exploitatie der inrichtingen op Fijenoord. De eirma Symons Sf Co. te Rotterdam heeft hare beta lingen, die zij ten gevolge der jongste gebeurtenissen tjjdelijk staakte, hervat en zal hare crediteuren ten volle bevredigen. De Tentoonstelling te Arnhem is den 14 zonder eenige plechtigheid voor het pubiiek opengesteld. Aanbestedingen. Den 16, te Amsterdam, door de Hol land. Spoorwegmaatschappij, het houwen van een nieuw station te Leiden, geraamd op f 130,000, minste inschr. IV. Wien- hoven, te Schiedam, voor157,900. Den 18 te 's Gravenhagehet maken der stationsgebou wen werken tot bewakingbeveiliging en afdeeling enz. voor den spoorweg ZwolleAlmelo, minste inschr. Schaafsma te Harliugen voor 346,700; het maken van den onder bouw voor de draaibrug over de Zaan en andere werken ten behoeve vau den spoorweg ZaanstreekBnkhuizen minste inschr. E. S. Reymerte Rotterdam, voor 177,700 te Amsterdam, door het bestuur van Datura artis magistra, het maken der houten fundeering voor een aquariumgebouw, aan D. Cerlijn Sf Zoon en A. J. de Haan, voor 28800. Het bouwen van 40 arbeiderswoningen te IJmuiden, vooi rekening van den heer de Hertoghe Ruber v. Manen is on dershands opgedragen aan Tamminga te Amsterdam voor f 55000. Het afbreken van het gebouw der sociëteit „Trouw moet blijken" en van het daarnaast staande Noordhollandsche Kof fiehuis, aan de Groote Mark te Haarlem, en het optrekken van een nieuw sociëteitsgebouw is besteed aan Raasfeld, voor f 56,000. Giften. Wijlen jr. mr. P. B. J. Vegelin v. Claerbergen heeft aan de weduwen- en weezenbeurs voor onderwijzers in Friesland t 1000 vermaakt. Wijlen de wed. G. la House- Bosman heeft 2000 bespro ken aan het weeshuis der ned. herv. gemeente te Amsterdam. Te Warmenhuizen heeft het verbieden van dansmuziek gedurende de kermisdagen van 15 16 17 dezer en de aan zegging aan de herbergiers om te 10 uren des avonds te sluiten, maandag-avond tot eenig verzet aanleiding gegeven, ten gevolge waarvan de burgemeester het noodig heeft ge oordeeld, de policiemacht te versterken. Rechtszaken. De rechtbank te Heerenveen heeft in staat van faillissement verklaard en in hechtenis doen nemen F. Holkema effectenhandelaar te Akmarijp, die sedert 1871 volstrekt geene boeken gehouden, een belangrijk bedrag aan bij hem gedeponeerde effecten zoekgemaakt, en daags vóór zijn faillissement eene pretentie ten zijnen bate van f 7000 be- driegelijk op naam van zijnen schoonvader overgebracht heeft. Het passief moet een paar ton bedragen. Het gerechtshof te Amsterdam den 18 uitspraak doende in hooger beroep in de zaak der heeren de Wit Sf Ledeboer, heeft het vonnis der rechtbank vernietigd en de beklaagden van het hem ten laste gelegde misdrijf vrijgesproken, daar uit de verklaringen van verschillende getuigen gebleken is dat beklaagden vruchteloos pogingen hebben aangewend om te weten te komen wat er met de suikermonsters gebeurde, dat de verhouding van de beklaagden jegens Pos steeds van onaangenamen aard was, en dat de boekhouder en de procura tiehouder der beklaagden nimmer reden hebben gehad om hunne patroons van kwade practijken te verdenken terwijl genoemde Vos zich 's nachts vóór het getuigenverhoor het leven benomen en alzoo zijne verklaringen ten laste der beklaagden niet met eede bevestigd heeft. Overleden den 13, te Leiden, mï. J. O. Wijnmalen, laatstelijk procureur-generaal bij het hooggerechtshof, tevens advocaat-fiscaal in N. Iudie, oud 71 jaren. Staats-Loterij. Trekking der 3®. klasse. No. 13203 25000 No. 610 f 5000 No. 3614 2000, No. 2037 en 15937 f 1500, No. 4871, 10638, 10860, 13880 en 18560 1000. KoLONlëN. Atchin. Den 9 Juni is Gliëngde verblijf plaats van Panglima Polim in de XXII Moekim, door onze troepen genomen eneven als de omliggende kampongs getuchtigd. Men vermeesterde te Gliëng 25 stukken geschut en veel ammunitie, en ook de woning van Panglima Polim werd er gevonden. Bij den boekhandelaar P. Gouda Quint te Arnhem is eene volks-uitgaaf verschenen van „De Duivelskiten. Schetsen uit het volksleven. Voor Nederlanders bewerkt naar Ed. Jenkins.u Bij de lezing daarvan kwam ons in gedachten hoe een 30tal jaren geleden de Verborgenheden» der euro peesche hoofdsteden geschreven werden. Al de gruwelen gedurende tal van jaren bedrevenwerden tot één verhaal samengeregen en in een kort tijdsbestek samengedrongen, waardoor den lezer een totaal van boosheid en verdorvenheid te aanschouwen kreegdat niet kon nalaten indruk te maken en afschuw te verwekken, maar ook, wegens de opeenhooping der feitenruimte liet voor twijfelof er wellicht overdrij ving in het spel was. e De Duivelsketens schijnt op dezelfde wijze aaneengeschakeld te zijn, dit boekje schetst de ellende, de jammeren, de misdrijven die het gevolg zijn van het misbruik van den sterken drank in verschillende maar on derling verbonden talereelenen men zou gaarne wenschen, dat hier van overdrijving spraak kon zijntoch zal men elk tafereel afzonderlijk beschouwende, moeten toegeven, dat het niet slechts mogelijkmaar der waarheid volkomen ge trouw isdat wat het voorstelt gebeurd is en nog dagelijks weder voorvalt. De schrijver heeft blijkbaar zijn onderwerp de trapsgewijze verdierlijking van den mensch door het drankmisbruik goed bestudeerd en het is hem gelukt daarvan voorstellingen te gevendie den lezer ten zeerste boeien en hem misschien daardoor aansporen om niet toe te geven aan de zucht tot een prikkeldie zich steeds krach tiger doet gelden en ten laatsteonwederstaanbaar gewor den slechts bevrediging vindt ten koste van eer, geluk welvaart, verstand, gezondheid en leven, ja tot de afgrij selijkste misdaden voeren kan. Moge het boekje van Jenkins daarom in veler handen komen en de geringe prijs (30 cents bij meerdere ex. 25 ja 20 en voor departementen van het Nut 15 c.) tot de verspreiding ervan medewerken. Voor de weduwen van de verongelukte visschers te Eg- mond aan Zee nog in dank ontvangen bij ds. J. van Loon door tusschenkomst van ds. P. Immink, te Bergen, van eene kerkcollecte f 25. Londen. Op het lijk van prins Napoleon wer den 17 houwen bevonden. Lord Sidney bracht Eugenie de doodstijding; zij is nog altijd bewus teloos. Den 17 is voor de rechtbank alhier behandeld de zaak der 3 gearresteerde personen wegens het ontvreemden van goe deren uit het pakhuis van den heer Blok en het opkoopen daarvan. Het O. M. eischte voor de beide beklaagden we gens den diefstal 5 en 3 jaren gevangenisstraf en voor den derden beklaagdedie door mr. A. P. de Lange verdedigd werdvrijspraak. Eene bijzonder talrijke menigte woonde de zitting bij of bevond zich op de straat, om de beschul digden bij hunne overbrenging naar de terechtzitting en naar het huis van arrest te zien. Door het stedelijk muziekkorps zullen op Zondag 22 Juni, 's avonds te 6% uren, in den Sladshout, de na volgende stukken worden uitgevoerd 1. Marche Funèbre van Rossini. 2. Ouverture Romantique van Kéler Béla. 3. „Mélanie" Polka Mazurka van Wagner, 4. Grand Potpourri aus der Oper „Obéron" van Weber. 5. Le Prince d'Orauge, Pas redoublé van Dunckler. 6. „Abend- gebet" Religioses Tonstück van Krug. 7. Ronde Espagnole, Fantaisie originale van Heymans. 8. „L'Elégante" Polca de Concert van Paque. B U R G E R L IJ K E STAND. ONDERTROUWD. 13 J uni. Arie Smitte Schagen en Maartje Alotalhier. 19 n Lodewijk Jean Pierre Martineau en Jannetje Jansen. GETROUW D. 15 Juni. Petrus Jacobus Gerver en Catharina Arzbach. GEBOREN. 13 Juni. Johannes G er ar dusZ. van Nicolaas'Gerardus Geel kerken en Wilhelmina Fernandina Nuggelmans. 14 MuusZ. van Hagger Duinmeijer en Maartje Pot. 15 Gerard Lambert JosephZ. van Gerard Lambert Georg Brunklaus en Anna Maria Lammers. 16 Anna BarberaD. van Jan Pot en Anna Barbera

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 2