den Heer Groot ItriMunje ei» Ierland. Busland. Turkse. <lo)ttenriik-ll»iiKur(fe. Italië. Egypte. Binnenland. i Wereenigde Stalen. i'ern. %uid-Africa. -< Ik sterf iu het Katholieke, Aposto- VfTK ^,reue geloof, waarin ik geboren ben. 2°. Ik Begraven te worden naast mijn vader, totdat ons ueider lijken worden overgebracht, waar de grondlegger van ons huis rust, te midden van het fransehe volk, dat wij, evenals hij hartelijk lief hadden. 3». Mijn laatste ge dachte zal zijn voor mijn vaderlandwaarvoor ik zou willen sterven. 4°. Ik hoop dat mijn moeder mijwanneer ik niet meer zjjn zalin een even hartelijk aandenken zal bewarenals waarin ik haar tot mijn laatsten ademtocht behoud. 5". Mjjn bijzondere vrienden mijn dienaren en de aanhangers van mijn zaak mogen overtuigd zijndat mijn erkentelijkheid jegens hen slechts met mijn leven zal eindt genn. 6 Ik zal sterven met een gevoel van oprechte er kentelijkbeid jegens de Koningin van Engeland, de geheele koninklijke familie en het land waar ik aeht jaren zulke hartelijke gastvrijheid genoot. Vervolgens benoemt hij zijne moeder tot eenige erfgenaamna aftrek van legaten, tot een bedrag van 900,000 fr. vermaakt aan verschillende personen, waaronder prins J.R.Murat 200,000 fr., zijn leermeester en drie zijner naaste vrienden ieder 100,000 fr.; geeft hij den wensch te kennen dat zijne moeder prins L. L. Bonaparte eene lijfrente van 10,000 fr. verzekerezijn ouden stalmeester eene van 500 fr. en nog 2 personen ieder eene van 5000 fr.; dat al zijne andere bedienden steeds in het genot hunner salarissen blijven; dat aan verschillende door hem ge noemde personen souvenirs worden geschonkendoor zijne executeuren testamentair Rouher en Francheschini Pietrï) aan te wijzen. Eindelijk vermaakt hij een deel zijner kost baarheden zijne wapens en uniformen aan verschillende personen en eindigt hij met het verzoek aan zijne moeder, hun die hem bij zijn leven toewijding hebben betoond ge schenken te geven van edelgesteenten of van voorwerpen van minder waarde, die hem in hunne herinnering kunnen doen voortleven. Het codicil behelst het volgende„Ik behoef mijne moeder niet op het hart te drukkendat zij niets nalaten zal om de nagedachtenis van mijn oud-oom en vader te verdedigen. Ik smeek haar in het oog te houden, dat, zoolang er Bonaparte's zijn, de keizerlijke zaak vertegenwoor digers zal hebben. De plichten van ons Huis jegens het land houden niet op met inijn levenwanneer ik dood ben, vervalt de taak om het werk van Napoleon l en Rapaleon 111 voort te zetlen aan den oudsten zoon van prins Napoleon, en ik hoop, dat mijn veelgeliefde moeder, door hem met al haar macht bij te staanaan onsdie niet meer zullen levendit laatste en hoogste bewijs van genegenheid zal geven. Luitenant Carey en zij, die hem vergezelden, verhalen om trent het gebeurde met den primdat eerstgenoemden op gedragen was te zorgendat de prins zich niet in gevaar begaf, met den last hem vrij het commando te laten voeren. Tegen zijnen raad had de prins in plaats van op, aan den voet van een heuvel halt doen houden in eene schijnbaar verlaten kraal en hij had geweigerd te wachten op nog 6 inlandersdie met de verkenning zouden medegaan maar te lang uitbleven. Voorzorgen werden niet genomen, daar geen zoeloes werden verwacht. De prins was moede en lag neer bij eene hut. De manschappen kookten koffie en de luitenant verkende den omtrek. Om 3.35 wilde de luitenant opzadelen: de prins daarentegen nog 10 minuten wachten. Binnen 5 minuten gaf hij echter bevel tot opstijgen en terwijl de manschappen te paard klommen kwamen op on geveer 20 yards afstand zoeloe's te voorschijn die schreeuw den en vuurden. De luitenant meende, dat al de mannen der verkenning en ook de prins (wiens voet hij in den stijgbeugel gezien had) hunne padden Bestegen hadden en daar hunne karabijnen ongeladen waren, ach1 in hij het raadzaam zoo snd mogelijk uit bet 1,'uuge gras te komen en dan zoo nprodig <tand houden. Terwijl een aantal zoeloe's, steeds v-nr-uae, hen vervolgden en anderen trachtten den afwent af te snijden hoort hij een ruiter achter zich zeg gen „Ik vreesdat de prins gesneuveld is". Ophoudende, zag hij het paard van den prins zonder ruiter galoppeeren. Daar de zoeloe's de plaats waar de prins moest gevallen zijn reeds voorbij warenachtte hij terugkeeren onnoodig en reed hij met de overige manschappen door. Uit de getuige nissen blijkt verder, dat genoemde luitenant, de voorste der vluchtendengeen bevel gaf tot eene poging om den prins te redden en aanspoorde tot haastig rennendat twee mijlen werd voortgezet zonder stilhouden. De gérant van het blad de Triboulet is tot een half jaar gevangenisstraf en 3000 fr. boete veroordeeld wegens het opnemen eener plaat, waarin eene af beelding der presidents- tribune bij de Longchamps wedrennen met den heer Gréey en zijne ministers, o. a. den heer Lepere, eene groote pijp rookendeen verderop den heer Cambettamet de beenen over de leuning hangende. Het hof van assises heeft Paul de Cassagnac, vervolgd wegens drukpersdelict, vrijgesproken. Senaat. Den 28 hield de heer de Gavardie de telkens uitgestelde interpellatie over de rechterlijke machtop wier onafhankelijkheid de regeering door hare benoemingen, afzettingen en overplaatsingen inbreuk zou hebben gemaakt Nadat de minister van justitie le Koijer verklaard had eer te veel dan te weinig te hebben gedaan en dat hij eene magistratuur wenschteeerbiedwaardig en geëerbiedigd maar tevens eerbied bewijzende aan de republikeinsche in stellingen werd de volgende motie van orde aangenomen De Senaat, overwegende dat alle magistraatspersonen, even als alle staatsambtenarende politieke instellingenwelke Frankrijk heeft ingevoerdmoeten eerbiedigen en doen eer biedigen en de maatregelen des ministers van justitie goed keurende gaat over tot de orde van den dag. Tot de terugkeer der Kamers naar Parijs is met 159 tegen 107 st. den 3 besloten. Kamer van Afgevaardigden. Den 28 werd de alge meene beraadslaging over het wetsontwerp des ministers Ferry betreffende de vrijheid van het hooger onderwijs ge sloten en met 366 tegen 150 stemmen tot de behandeling der artikelen overgegaan. Den 30 werd met 350 tegen 176 stemmen verworpen het tegen-onlwerp van den gewezen minister van onderwijs Bardoux van het linkercentrum, waarin aan den Staat het recht werd toegekend tot het verleenen van graden en aan de godsdienstige congregatiën vrijheid van onderwijs onder toezicht van den Staat. Het ontwerp-ferry werd van drin- genden aard verklaard en het tegenontwerp door de heeren Lanyle en Mitchell, namens de Bonapartisten ingediend, verworpen. Het ultra-radicale blad Lanter/ie was op last van den prefect in de kiosken in beslag genomen, omdat een en and- r van de policie werd gezegddat den prefect onaan genaam was. In een volgend nummer herhaalde zij die artikelen en Petit Parisian na n ze over met eene inleiding, waarbij zij o. a. te kennen gaf, dat die preventieve maatre gel herinnerde aan de schoonste dagen van het Keizerrijk dat in het in beslag genomen nummer niets gevonden was, dat de minste vervolging rechtvaardigen kondat zij de artikelen opnam o n het publiek in staat te stellen een oor deel uit te sprekendat de prefect het blad in beslag moest nemen als hij durfde en de redactie mocht laten veroordee- lcn als hij kon. Den 1 Juli interpelleerde Bouchel de regeering over den vrij algemeen afgekeurden inRatregel. De Kamer nam echter de eenvoudige orde van den dag aan. Bij het daaraan voorafgegane debat bleek het volgende. Een jaar of drie geleden lag een klein bankiershuis in de rue Richelieu overhoop met het Crédit Foncierhet had een blaadje in zijne dienst, la reforme financièredat voortdurend die in stelling aanviel, aanvankelijk zonder succes. Toen die op stellen echter in een boekje zouden worden herdrukt, kocht het Crédit Foncier dit vóór de verschijning met fr. 300U0 af, met welk geld de Lanterne gesticht werdwaarin weder de mannen optraden van het blaadje. Al de exemplaren van dat geschrift werden vernietigd, op één na, dat in het bezit is van het lid der Kamer, den heer Christophlena den af koop directeur dier instelling geworden. De schrijvers der Lanterne zetten toen het éénmaal aangevangen spel voort door aanvallen op de policiewaarop werkelijk niet onge gronde aanmerkingen te maken waren. Alles werd vergroot en had men niets, dan maakte of verzon men iets. Bij voor beeld: een k<~^ zoon worat 's „aehts achter volgd dïking weuscht te k man die eindelijk een fluitje j fluitjes antwoordden. Zoo on- (16ïl Hefe I>ar'js: de nian met het fluitje der Lanterne. Onlangs zou eene a door een agent der geheime policie, rr, zien en gelast had hem te volgen. niet geweest te zijn van de geheime an het lidmaatschap eener vereeniging tot bescherming van dieren. Hierover werd veel beweging gemaakt door de redactie der Lanterne en hoewel de zaak niet geheel opgehelderd is door de weigering der juffrouw aan de werkelijke policie om met haren aanrander naar den commissaris te gaan zoo bestaat er toch grond voor het ver moeden, dat die redactie daaraan niet geheel vreemd is geweest. Achter die redactie schijnen personen te staan, die men nog niet wil noemen en waarom hare vroegere geschiedenis ook nog niet geheel bekend kan worden. De prefect, tevens lid der Kamer, de heer Andrieux ving zijne rede aldus aan: „Men weet onder welke omstandigheden ik de prefectuur van policie heb aan vaard^ De Lanterne Let er zich op voorstaanden heer Marcère en den heer Albert Gigot te hebben laten vallen. Deze heeren echter stonden niet tegenover dit bladmaar tegenover lieden die onder dekking van dit bladeen sa menspanning maakten tegen de prefectuur van policie. Het i«. artikel der wet Ferry, herstel der collatie van graden is den 3 aangenomen. Den 28 overleed lord Lawrenceoud-onderkoning van Britsch-Indie, op 69jarigen leeftijd. Hij was de man van „de j politiek van het meesterlijk niet handelen" en bestreed als j zoodanig ten vorigen jare heftig de politiek der tegenwoor dige regeering betreffende Afghanistan. Hij zal in de West minster-abdij worden bijgezet. UoogErh gis. Lord Cairns diende de iersche universiteits- wet in. Zij werd bij eerste lezing aangenomen. Het doel der voordracht is o. a., het opheffen der „Queens University' en om aan eene nieuwe universiteit het recht tot, het verleenen van alle graden toe te kennen. In diezelfde zitting deelde Beacons field mededat het lijk van prins Napoleon t-e Ports mouth van de Orontes op een ander schip overgebracht, naar Woolwich vervoerden van daar door de koninklijke artillerie, bij welk wapen hij diendenaar Chislehurst begeleid zou worden Lagerhuis Den 26 had de door lord Hartington aan gekondigde interpellatie plaats omtrent de egyptische kwestie. In verband met de inmiddels in Egypte voorgevallen ge beurtenissen deelde de minister Northcote thans eenvoudig mededat de Khedive op last van de Porte afstand had gedaan ten gunste van zijn oudsten zoondie tot Khedive zou worden uitgeroepen dat geen bezwaar meer bestond tegen het overleggen der gewisselde stukkendat al de groote mogendheden aan de onderhandelingen hadden deelgenomen en dat het wanbestuur van den Khedive de voornaamste grond voor het vorderen van zijn afstand was geweest. Die mededeeling gaf aanleiding tot het doen van verschillende vragen. Is ook met Rusland onderhandeld Keurt de rus- sische regeering die vervanging goed en had zij toegestemd in het gebruiken van geweld, in geval de Khedive niet had toegegeven Zouden de stukkeu doen begrijpenmet welk recht Engeland tusschen beide was gekomen en zou voor bet Huis de gelegenheid bestaan, later daarover zijn gevoelen te uiten Had de regeering bet- recht van de Porte om den Khedive af te zetten, erkend? Was de eiseh van aftre ding alleen gesteld wegens het wanbestuur of ook wegens de wanbetaling De minister antwoordde, dat de vraag naar het gevoelen der russiscbe regeering ongepast wasevenzoo die omtrent de wederzijdsche rechteu van den Sultan en den Khedivedat de wanbetaling niet de reden der afzetting was doeh dat niet geheel ontkennend kon beantwoord wor den de vraag, of de tekortkoming in het nakomen der ver plichtingen jegens buitenlandsehe sehuldeischers iets.te maken had met de door Eugeland en antere mogendheden aange nomen houdingwant de belastingschuldigen van Egypte leden zeer onder die tekortkomingen. Vervolgens merkte een lid opdat voor de eerste maal ten gevolge van de houding eener europeesche regeeriug in een mohammedaansch land de wet der erfopvolging veranderd was. Hij wenschte te weten, of de regeering bij de Porte op die verandering had aangedrongen, opdat prins Tewjik-baisa zou kunnen opvolgen. De minister antwoordde ontkennend. Den 27 interpelleerde lord Carnarvon over den toestand der armeniërs in Aziatisch Turkije. De armeniërs bleven aan de grootste verdrukking en aan allerlei geweldenarijen bloot gesteld niettegenstaande de Porte bij het tractaat, van Berlijn zonder uitstel hervormingen bad toegezegd en vrij waring tegen overlast van de kurden en circassiërs. Het antwoord was, dat alle hervormingen niet op eens konden worden ingevoerd, waarvoor eene sterke gendarmerie noodig was, doch waartoe het geld ontbrak: op bespoediging in het nemen der vercischte maatregelen zou worden aange drongen. Toen lord Morleij daarop aanvoerde, dat, deze wijze van beantwoording in strijd was met het in Augustus 1878 aangegeven plan voor de hervormingen ten behoeve van de christelijke onderdanen der Porte; dat bovendien bij de Engelsch-Turksche conventie Engeland de volle verant woordelijkheid voor de uitvoering dier hervormingen had aangenomenen dat het onder Rusland gekomen deel veel beter lot ten deel viel dan het voor de heerschappij van dat Rijk bewaarde deel, bleef de regeering een antwoord schul dighetgeen lord Granville aanleiding gaf te zeggen, dat die opmerkingen allezins een antwoord verdiend hadden en dat, even goed als de Porte op aandrang den Khedive van Egypte afgezet had, op aandrang door hervormingen in den ellendigen toestand der Armeniërs verbetering brengen zou. Den 3 werd het blauwe boek over de egyptische zaken aangeboden, inhoudende depeches van 25 April tot26 Juni. In eene depeche van lord Salisbury van 18 Juni worden de redenen uiteen gezetwaarom de regeering de aftreding van den Kliedive eischte. Aan het slot wordt verklaard, „dat de eenige hinderpaal voor hervorming in het karakter van den Khedive schijnt te liggen. Zijn financiëele verlegenheid moet bijna onvermijdelijk tot verdrukking leiden. Zijn kwade trouw verijdelt alle vriendschappelijke pogingen, om hulpmiddelen aan te wenden. Een wijziging van politiek is ontegenzeggelijk slechts door eene verandering van den per soon des regeerders bereikbaar." De minister van binnenlandsche zaken heeft den dorps overheden gelast maatregelen te nemen tegen rondreizende volksopruiers. De gouverneur-generaal van" Petersburg heeft bepaalddat overtredingen tegen de drukperswet voorloopig aan de competentie der rechtbanken onttrokken en aan hem ter beslissing overgelaten zullen worden. Het bestelen der gouvernementskas te Kherson isvol gens de Goloshet werk der nihilisten. Mevrouw Nikitine, die gevangen genomen werd, is de zuster van jonkvrouw Witten, welke verleden jaar in het welbekende Kovalsky- proces voor den krijgsraad te Odessa terechtstond. Naar men zegt, had zij eene som van 200,000 roebels voor hare zuster noodig. Een der voornaamste medeplichtigen is Sachka genaamd. De policie was hem te Areschko op et spoor gekomenhij werd gevatdoch ontsnapte weder. De ambassadeurs van Frankrijk en Engeland protesteerden gemeenschappelijk bjj de Porte tegen de opheffing van den firman van 1873 betrekkelijk Egypte, tengevolge waa-van de grootvizier Khereddin-pacha zal aftreden. De aanko st van Mahmoed-Nedim-Pachade russenvnendte Konstanti- nopei wordt met die aftreding in verband gebracht. Volgens de Turquie heeft de opheffing dier firman niet de beteekenis van een represaille-maatregel en zijn de rechten der mogendheden op hare onderdanen gewaarborgd. Die opheffing geschiedde alleen, om een aanleiding tot nieuwe nadeelen voor Egypte weg te nemen. De ministerraad heeft den gouverneur-generaal van Scu tari Husseinrpacha, afgezet. Bulgarije, De ontvangst van den prins v. Battenberg door den Sultan ondervond aanvankelijk bezwaar, omdat men bevreesd was voor eene bulgaarsohe manifestatiewan neer de prins te Konstantinopel wasdoch werd eindelijk geregeld. Abdul-üamid zou den prins ontvangen en den firman zijne investituur overhandigende prins zou in de nabijheid van liet serail aan land gaan, in het paleis de in stallatie van den Sultan ontvangen en daarop dadelijk naar Varna vertrekken. Het door den prins v. Battenberg aan den Paus gebrachte bezoek zou geschied zijn op aanraden der duitsche en rus siscbe keizersten einde kennis te geven van zijn voornemen tot, eerbiediging der godsdienstige vrijheid in Bulgarije: werkelijk zijn in dien geest door hem aan den Paus verze kering gegeven. Den 30 vertrok hij naar Brindisi. De uitslag der verkiezingen voor den Rijksdig was aj« die later gekozen is in de overige j stadsdistricten van Neder-Oostenrijk de liberale candidaten in t )pper-Oost,enrijk 3 liberalen en 1 conservatief: te SalzbuC-, j Hheranl inde, steden van Boheme 16 lib. en 16 czeche|:\„ d^teden van 5ralnhrdea,llb- de candidaten der ^tionale partij te borz 2 lio.: in Silezie 2 lib. en 1 nationa^- jn 1strie 1 slaaf en 1 italiaanin de Gallicische plattelandsn,raeentel) 25 po len en 2 ruthenenin de plattelandsgemeenten van Stier marken 8 conservatieven en 1 liberaal. IX Sinzer kamer van koophandel koos liberalen die te Budwe;s mede l li beraal. De ruthenen verloren 13 zetels. De Weener liberale bladen zijn zeer ter neergeslagen over den nitsL..-, dezer ver kiezingen doch de openbare meening is daarmeqe ingeno men omdat alle nationaliteiten vertegenwoordigd -zijn. De minister van binn. zakengraaf Taffe vei-trok naar Praag om persoonlijk te stemmen bij de verkiezing der Bo- heemsche groote grondeigenaars. De groote grondbezitters in Bohemen kozen de candi daten van het compromis, 10 conservatieven en 13 liberalen onder wie de ministers Mansfeld en du Pretis met algemeene st., die in Opper-Oostenrijk en Krain liberalen, De beslissing des Senaats over het wetsontwerp tot, afschaf fing van de belasting op het, gemaal heeft aanvankelijk geene mi- nisteriëele crisis tengevolge gehad. Den 30 Juni verklaarde de minister Depretis bij de voortzetting der beraadslaging over de wet betreffende die belasting in de Kamer, dat, de regee- ring goedkeurde het door een der leden van de minderheid der commissie gemaakte ontwerpwaarbij de prerogatieven der Kamer onaangeroerd blijven. In diezelfde zitting werd met 257 tegen 96 stemmen besloten tot den aanleg van 6920 kilometers spoorweglijn1260 miljoen lira's zullende kosten. In eene bijeenkomst van 130 afgevaardigden der linker zijde onder voorzitterschap van den heer Caïroli is het besluit genomendat het haar plicht is te zorgen voor de on geschonden handhaving van de prerogatieven der Kamer en is eene commissie van 9 leden benoemd voor het ontwerpen van een voorsteldoor haar in de Kamer te verdedigen na de door den Senaat, gebrachte wijziging in het ontwerp der gemaal-belasting. Dit besluit der linkerzijde werd echter geheel nutteloos door het later gevolgd besluit der commissie van onderzoek uit de Kamer om het gewijzigde ontwerp aan te neinenopdat niet verlore werd het voordeel van de opheffing der belasting op de mindere graansoorten; verder zou zij voorstellen het vierdedeel der belasting op tarwe met 1 Jan. 1880 en de geheele belasting iu 1884 op te heffen en als motie van orde de verklaring, dat df Kamer in be lastingzaken eene overwegende stem heeft. De rechterzijde vereenigt zich zonder eenig voorbehoud met het gewijzigde ontwerp en belastte den heer Sella met de leiding der be raadslaging. Den 3 heeft, de Kamer met 251 tegen 159 st. de eenvoudige motie van orde aangenomenwaarvan Be- pretis vooraf had verklaarddat hij ze beschouwde als motie van wantrouwen. De zitting werd gesehorst op verzoek des Ministers ten einde den Koning te raadplegen. Na het houden van een ministerraad is het ontslag door het kabinet aangeboden. Het wetsontwerp op het burgerlijk huwelijk ontmoet ern- stigen tegenstand bij de commissie van onderzoek uit den Senaat. Zij wil wijzigen de strafbepalingen voor de gees telijken die in strijd met de wet handelen. De beraadsla ging zal in November a.s. hervat wordendaar overeen stemming tusschen ministerie en commissie niet mogelijk bleek. Den 26 ontving de Khedive lsma'èl bassa de Irade van den Sultan waarbij tot zijne afzetting en tot de benoeming van zijnen zoon Tewfik-bassa in zijne plaats besloten was. O n 5 uren des avonds ging de nieuw benoemde Khedive vergezeld van het corps-diplomatique naar de Citadel. Met 101 kanonschoten werd zijne troonsbestijging begroet. Overal heersehte groote vreugde. De italiaansche consul-generaal wenschte hem geluk en verzekerde hem van de ondersteuning der consuls. De Khedive betuigde zijnen dank en beloofde zijne krachten tot, het welzijn van het land aan te wenden. De Porte bekrachtigde gelijktijdig hare Irade van 1841 en trok die van 1873 in, waarbij de Khedive gemachtigd werd tractaten met buitenlandsehe mogendheden te sluiten en een leger te onderhouden. Bij de daarover aan de mogendheden gerichte depeche voegde zij de verklaringdat zij haren in vloed zou gebruiken om een deugdelijken grondslag voor het geldelijk beheer in Egypte te vestigen en een einde te maken aan de daar heersohende misbruiken. Yolgens de Kölnische Zeitur.g is Tewfik-bassa een jongman van 26 jarenmet een aangenaam uiterlijk en innemende manieren. Hij spreekt goed fransch en weet goed te luisteren. Een harem heeft hij nooit gehadhij woonde met zijne ge malin op europeesche wijze op zijn landgoed bij Heliopoüs en had de zorg voor de kinderkamer aan eene engelscbe opgedragen. Hij vond vermaak in zijne boomen en paarden, schafte ook eene aardige bibliotheek en vezameling van landkaarten aan maar deze tooren minder sporen van druk gebruik dan zijne billarttafel. De lieveling van zijn vader was hij nooit geweest. Sprak deze over hemdan placht Lij hem als een weinig begaafden en daarbij eigenzinnigen jongeling voor te stellen. De lieden uit zijne omgeving hebben goede gedachten van hem enwel ver van hem ei genzinnig te noemen, prijzen zij zijne bereidwilligheid om naar goeden raad te luisterenzich te laten overtuigen en zijn eigene meening te laten varen voor de raadgevingen van hendie hij heeft leeren achten en liefhebben. Eene commissie van liquidatie, uit gedelegeerden der mo gendheden samen te stellenzal worden benoemd tot rege linr J— 1 J Op eene aanvraag van de ministers om eene audiëntie van rouwbeklag bij den Koning, is door den adjudant van dienst namens Z. M. geantwoord, dat Z. M. tot zijn leedwezen, wegens zijn kortstondig verblijf in de residentie, de minis ters niet kon ontvangen. De Koning en de Koningin zijn den 28 naar het Loo teruggekeerd. Verkiezingen. De Prov. Staten van Groningen hebben den 3 Juli tot lid der le. Kamer verkozen mr. J. J Cremers, oud-lid der Kamer. Prov. Staten van Noordholland. Den 4 zijn de be grooting der kosten van bet- prov. bestuur voor zoovee! het Rijksbestuur isvoorgedragen op f 90;375, met eene ver hooging van f 6000 voor de jaarwedden der 6 leden van üedep. Staten en die der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven tot een eindcijfer van 202,109,74% goedgekeurdsubsidiën verleend van 25000 voor de' ver betering en uitbreiding van het, Ned.-Israël. Krankzinnigen gesticht en van f 600 aan de Zeevaartkundige Schoolbei den te Amsterdam is besloten om art. 36 der wet op het 1. onderwijs toepasselijk te verklaren voor den bouw eener nieuwe school met, onderwijzerswoning te West-Knollendam, o»ider Wormerveer, geraamd op f 13804, door het Rijk en de provincie gezamenlijk te bekostigenmet 59 tegen 1 st. liertL12en a]s buitengewoon lid van Ged. Staten mr. J. F. T. v. FaCfenburgen op eene interpellate van den heer Asser over den rostand van den Noor-ter-Lekdijk geantwoord' dat de zaak reeefs htagr jn ond" ïoek is bij de collegiën van Gedep. Staten en nader zat' behandeld worden zoodra de hoofdingenieurs in den 3 berokken provinciën hun eind rapport zullen hebben uitgebracht. Benoemingen enz. De heer fltr. H. H. bn. Röell com missaris des Konings in Noordholl?ndheeft den 4'in de vergadering der Prov. Staten medegedeelddat hij den Ko ning zijn ontslag heeft verzocht. Spoorwegen. Den 26, den dag der begrafenis van den prins v. Oranje, zijn over de Holl. SpoCUfSSqfflgevecr 20000 over den Rijnspoorweg ruim 12000 personen naar den Haa en JJelrt vervoerd. VissCHERU. Den 30 is de tweede ^vingjager te Vlaar dingen b.nnengekomen met 272 ton gaatjes- en 20 ton denj Juli de derde jagu „met, 283 ton. stoom-di a- te volle haring Nijverheid, De nieuwgebouwde"V'-jssale" stoom-d mantslijperij van Gebr. Boas, aan de F den Burgerstraat Amsterdam, bestemd voor 357 slijpers, is den 29 op fees telijke wijze m gebruik gesteld. Onderwijs. B. en W. van Leiden hébben aan den ge meenteraad voorgesteld, eene hoogere burgerschool met vijf jarigen cursus voor meisjes op te richten en daarvoor bij den minister van binn. zaken eene Rijks-subsidie aan te vragen. De gemeenteraad van Noordscharwoude heeft met alg. st. met ingang van 1°. Juli, de jaarwedde van den hoofdon derwijzer van f 800 tot 1000 verhoogd. Kerkelijke Zaken. In de vergadering der Waalsche Reünie, den 27, hebben de stemmen gestaakt over een voor stel van den heer Nolst Trénitè, om bij adres aan de synode ingenomenheid .e betuigen met den christelijken geest die hare voorstellen over de bevestiging der nieuwe leden en over de rechten der minderheden heeft ingegevenen het vertrouwen uit te spreken dat zij in weerwil der bedrei gingen met vasten tred zal voortgaan op den weg der christelijke vrijheid. De heer A. T. heeft zijn voorstel in getrokken, het niet van dien aard achtende, dat het b'j herstemming met eene meerderheid van ééne stem kon aan genomen of verworpen worden. Een voorstel van de heeren Collins en Delprat, om nogmaals een verzoek aan de synode te richten tot wijziging der proponents-formuleop grond dat het onprotestantsch is om van personen, die reeds leden ^er Kerk zijn, eene nieuwe, anders geformuleerde geloofs- belijdenis te vragen, wanneer zij als predikanten of gods dienstleeraars wenschen op te tredenwerd met 16 tegen 15 st. aangenomen. Den 28 heeft de Reünie zich met 18 tegen 7 st. verklaard ten gunste der algemeene strekking van het reglement op de rechten der minderheden. Een voorstel om de synode te adviseeren nog een stap verder te gaan op den weg tot het verleenen van autonomie aan de verschillende richtingen in de Kerk werd met 15 tegen "t verworpen volgt: gekozen te Weenen 10 liberalen en 1 conservatief herstemming tusscheu den minister Glaser en den heer üoffe>r' der geldelijke aangelegenheden, Den 30 vertrok lsma'èl Pacha naar Napels aan boord van de Mahroussadoor verschillende personen uitgeleid van wie hij afscheid nam. De bemanning der Egyptische En- gelsche en Fransehe schepen paradeerde iu het want en sa luutschoten werden gelost. Hussein- en Hassan-Pacha ver gezelden hun vader, doch verlieten Egypte niet. Door den heer Burnside is in den Senaat eene motie in gediend strekkende om te verklaren dat de bevolking der Vereenigde Staten niet zonder ernstige ongerustheid po gingen van europeesche mogendheden zou kunnen aanzien om onder hare bescherming en haar oppergezag een kanaal door de landengte van Panama te doen gravenen dat zulk eene handeling niet anders zou kunnen worden aangemerkt dan als eene uiting van onvriendelijke gevoelens betreffendi de Unie. De president heeft het wetsontwerp strekkende tot ver bod van betaling der ambtenaren die met het toezicht op de verkiezingen zijn belast, met zijn vete getroffen. De Kamer der Vertegenwoordigers heeft dit ontwerp opnieuw in stemming gebrachtdoch daar de democraten niet de meerderheid van twee derden verkregen, noodig om het veto te vernietigenis het ontwerp voor goed verworpen, In eene andere boodschap betoogt de President de nood zakelijkheid om de betaling van die ambtenaren te regelen. De Senaat verzond het voorstel betreffende het buiten omloop stellen van het zilver naar de financiëele commissie. De Senaat en de Kamer van Afgevaardigden hebben het recht op chinine afgeschaft. Het congres ging voor onbe- paaiden tijd uiteen. De staatsinkomsten beliepen in het afgeloopen dienstjaar 276 miljoen dollarsde gewone uitgaven met de rente der schuld 164 miljoen in kas was 15 miljoen in goud en 28 miljoen in zilver; de gezamenlijke waarde der gemunte zil verdollars is 36 miljoen. Te Port-au-Prince ontstonden wanordelijkhedende op roermakers schoten op het gebouw waar de Senaat vergadert. De Senatoren vluchtten vele personen werden gekwetst. Het gevecht duurde voort. Een votum van wantrouwen in den minister van buitenl. zaken werd uitgebrachtwaardoor eene ministeriëele crisis ontstaan is. Een nieuw kabinet, werd daarop gevormd met generaal Hendiburio als hoofd en minister van oorlog, Velardo binn. zaken, Rafael Izcue financiën. Een voor buitenl. zaken was nog niet benoemd. Daily News meldt uit Kaapstad van 6 Juni, dat met Ketsjwaijo vredesonderhandelingen zijn geopend. De engel scbe overhe.len hebben onder zekere voorwaarden een wapen stilstand aangeboden in afwachting van de ontvangst van definitieve vredesvoorwaarden uit Engeland. Ds. L. R. Oldeman te Schermerhorn heeft bedatikt voor het beroep naar llpendam. Het 16<-, cbrist -nat. zendingsfeest is des 2 te Wolfhezen gehouden en door duizenden bijgewoond, maar 's namiddags verstoord door eene zware donderbui, vergezeld van hevigen regen en hagel, die ve.en noopte vóór den afloop huiswaarts te keereo. Den 3 Juli is aan de nieuw te bouwen kerk der r c gemeente te Oudorp de eerste steen gelegd. Het nieuwe kerkgebouw der r. c. gemeente te Yianen is den 2 door den aartsbisschop van Utrecht ingewijd. Toonkunst. Den 27 zijn te Arnhem aangekomen 14 gametanspelers en 2 ronggings (dansmeisjes) van Soeracarta, vergezeld van den zoon van prins Mangko Regoro. Harddraverij te .Nijmegen ter gelegenheid der alge meene vergadering van de Geldersche Maatschappij van Landbouw. De eerste prijs 300 en 25 voor den pikeur) behaald Prinses, van P. Smits, te Slikkerveer, pikeur P. v. Sardende tweede prijs 150) door Emigrant, van U J Enthoven te 's Gravenhagepikeur A. de Graaf, de premie 10°) d°or Fiorno, van G. Barendregtte Barendreeht pikeur J. de Boer. Rampen. Te Eek en Wiel zijn den 1 Juli 2 zoontjes van den kastelein C. v. d. Pol, op den steiger der stoom- booten spelende iu de rivier verdronken. Het eene 8 jaren oud, viel in het water, en het andere, van 11 jaren, sprong hem ter redding na. Den 2 is te Stavoren gestrand de tjalk „De Goede Hoop," geladen met steenkolen. Het schip zal vermoedelijk geheel weg zijn. Den 3 is op Vlieland gestrand en vol water geloopen de engelscbe kotter Y. H. 309, van Yarmouth het volk gered; en is bij Rammekens oji een wrak gestooten en in het Sloe' gezonken het ned. schip Houthandelvan Middelburg in ballast naar Noorwegen. Misdrijven. Den 27 zijn te Amsterdam in hechtenis genomen eene ongehuwde moeder, verdacht van baar kind van 22 maanden zoodanig mishandeld te hebben, dat, de dood er het gevolg van was, en de persoon waarmede zij in het huwelijk zou treden en alvast op Kattenburg samen woonde, die aan de daad, waarvan gruwzame bijzonderheden worden verhaald grootelijks medeplichtig moet zijn. De directeur van het stads- armen- of ziekenhuis te Haar lem is in hechtenis genon en. Naar men zegt, wordt hij beschuldigd van het maken van valsche handteekeningen. Rechtszaken. Het gerechtshof te Arnhem heeft den T. van Brakelte Haaften, wegens gepleegden moord op K. v. Loopikmet aanneming van verzachtende omstan digheden veroordeeld tot, 2U jaren tuchthuisstraf. Overleden den 2 Juli, op zijn landgoed bij 's Graven hage, jr. mr. JL. C. v. d. Berch v. Heemstede, lid der 2". Kamer voor Leiden. Hij behoorde tot de anti-revolutionaire partij. Staats-loterij. Trekking der 4*. klasse. No. 480 25000 No. 1148/ 5000, No. 189/2000, No. 9591 en 17118 /1500' No. 326, 3823, 7292, 8042 en 19645 f 1000. Het is heden (5 Juli) vijftig jaren geleden, dat de wel- eerw. zeergel- heer R. JKoning zijne evangeliebediening bjj de hervormde gemeente te Limmen aanvaardde. Voor hare stoffelijke en geestelijke belangen heeft hij immer ge daan wat zijne hand vond om te doen. Maar ook in ruimer kring was bij steeds met ijver werkzaam. De geheele her vormde Kerk is hem veel verplicht. En zouden zij te tellen ziju voor wie hij zich een raadsman een vriend be- oond heeft? Moge de geachte jubilaris nog verscheidene aren blijven wat, hij tot dusverre was: een man met een helder hoofd en een jeugdig hart,een zegen voor velen Onze orgeliabriknnt, de heer L. IJpmadie reeds zoo menig kerk in onze omstreken en elders van een keurig rgel voorzagheeft er laatstelijk weder een vervaardigd voor de kerk van den H. Joannes den Dooper, te Burg op Texel, dat den 24 Juni is ingewijd. - Den 28 J uni werd in het locaal „Ons Genoegen" de jaar- lijksche vergadering gehouden van het onderwijzers-genoot schap in het 6C district van; Noordhollandwaartoe niet

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 2