liuüland. (ni'ickciilanil. Turkije. ««slenrOk-ilongarlfe. Italië. Spanje. Zuid/% friea. Peru. Egypte. Haïti. Binnenland. Een reizend koopman te Metzlawierdie zijn trekhond, JngezouDcti Stukken. l&taöö-iüieuws. slechts vertraagd. De minister hooptedat reeds over eenige dagen de zaak geregeld zou worden. Sir Stafford Northcote deelde, op eene vraag van den heer Goldsmithmededat bij de afzetting van den Khedive de voorrechten wel onveranderd waren geblevenmaar ee*e afkondiging van den firman had nog niet plaats gehad. Eene motie van denzelfden om dank te betuigen aan lord Lytton, den officieren en het leger in Afghanistan werd een parig goedgekeurd na verwerping met 146 tegen 33 stemmen van een voorstel van den heer ff Gorman om den naam van lord Lytton daaruit weg te laten. Lord Hartington keurde het voor de indiening van dat amendement af, dat eene dankbetui ging aan den Onderkoning van Britsch-Indië verbonden werd aan eene dankbetuiging aan het leger. In een dergelijk geval in 1858 had de heer Disraeli (lord Beacons field) geprotes teerd tegen het binnensmokkelen van een votum van dank aan lord Canningtijdens den britsch-indischen opstand onderkoning van Indie. Toen was door hem de prealabele kwestie voorgesteldhijlord Hartingtonwilde dat voor beeld niet volgenhij vergenoegde zich met te betreuren, dat eene betwistbare zaak aldus was verbonden met den onbetwistbaren dankdoor Engeland aan het leger ver schuldigd. Lord Hartington stemde tegen het amendement. Na langdurige beraadslaging werd vervolgens met algemeene stemmen het crediet vau 36 miljoen gulden voor de kosten van den zoeloe-oorlog goedgekeurd. Bij die beraadsla ging werd door verscheidene leden het voeren van dezen oorlog sregispt. Een lid veroordeelde bij die gelegenheid op nieuw de schandelijke onrechtvaardigheid van de annexatie van de Transvaal. Uitvoerig herinnerde hijhoe oneerlijk het bij die inlijving was toegegaan en hoe krachtig de meer derheid in de Transvaal daartegen was geweest. Lord Hartington wenschte inlichtingen omtrent de verdere plannen der regeering in Zuid-Atricawaar met de politiek van inlijven kan geëindigd worden. Hij verlangde inlichtingen omtrent de aan de Zoeloe's gestelde voorwaarden voor het sluiten van vrede. De minister van koloniën verklaarde, in antwoord daaropniet te begrijpen hoe zoo gesproken en gevraagd kon worden na de mededeeling der aan generaal IVolseley gegeven voorschriften. Die generaalhoopte hij zou in staat zijn een blijvenden vrede tot stand te brengen, zonder inlijving van grondgebied. Tot het treden in ver dere bizonderheden was het oogenblik ongeschiktmaar de regeering was niet van oordeeldat na het sluiten van den vrede voortdurend eene engelsche troepenmacht in het land der Zoelo's blijvend noodig zou zijn. Den 5 werd de wet op het hooger onderwijs in Ierland artikelsgewijze behandeld. De heer Smyth stelde voor, dat, in plaats van met de behandeling van dit ontwerp voortte- gaanhet Huis de benoeming eener commissie zou vragen, ten einde de geheele zaak grondig te onderzoekenwelk voorstel na langdurige beraadslaging echter ingetrokken werd. De iersche leden, hoewel alge neen door dit ontwerp niet bevredigdwenschen toch de aanneming na de door den minister Northcote vroeger afgelegde verklaringendaar zij voor de roomsch-catholieken in Ierland veel goeds in deze wet zien. De heer Courtney stelde voor, den tegenwoordigen toestand der universiteit te Dublin meer dan in het ontwerp geschiedt tot grondslag te nemen van de te maken veran deringendoch trok later dat voorstel in, toen de minister verklaarde, dat zijn denkbeeld in het wezen der zaak tot zijn recht zou komen. De artikelsgewijze beraadslaging is den 6 ten einde gebracht. In het officieel orgaan der regeerinr worden openbaar gemaakt de vonnissendoor den krijgsraad te Kiew gewe zen op 9, 22 en 26 tegen personendie zich hebben schul dig gemaakt aan deelneming aan verboden vereenigingen het rooven van gelden behoorende aan den Staathet plegen van aanvallen op ambtenaren der politie en van moorden vijf hunner zijn veroordeeld tot de doodstraf en tien tot tweejarigen dwangarbeid. De gouverneur-generaal Loris Melikoff heeft twee der ter dood veroordeelden gratie verleend van die straf en haar veranderd in levenslangen dwangarbeidaan een hunner is kwijtschelding van straf verleend. Op 3D Juli j.l. is de doodstraf aan de beide anderen door middel van den strop toegepast. De verkiezingen voor de Kamer van Afgevaardigden, die 22 October moet bijeenkomen zijn tegen 5 October uitge schreven. Volgens de Politische Correspondenz hebben er ongeregeld heden plaats gehad tusschen muzelmannen en catholieke al- banezen te Djakova. Het vermoorden van een vluchteling uit Bosnië door een muzelman was daarvan de oorzaak. Die misdaad bleef tegen aller verwachting ongestralt, dat ge noemde albaneezen te meer verbitterde omdat de turksche overheden tegen hen in dergelijke gevallen altijd de zwaarste strengheid ontwikkelden. Volgens berichten van den 22 plunderden de albanezen het dorp Raïtiza. De kerk van Djakova werd op dat bericht onmiddelijk gesloten en de geestelijkheid vluchtte. De gouverneur van Monast.ir en die van Kossowo namen dadelijk krachtige maatregelen, om verder voorgenomen misdadige pogingen te verijdelen, terwijl eeu bizondere commissaris naar Djakova werd gezonden tot het instellen van een onderzoek en om de schuldigen te straften. Zes gepantserde engelsche schepen zijn in de Besika-baai aangekomen volgens in het, engelsche Lagerhuis verstrekte inlichtingen voor een oefeningstochtterwijl een fransch eskader te Salonika werd verwacht, volgens sommigen om de Grieken aldaar te beschermen tegen een gevreesde uit barsting van muzelmansche dweepzucht. Bulgarije. De toestand der Turken schijnt na het te rugtrekken der russische troepen zeer treurig te zijn. De zoolang onderdrukte christenen zijn, nu zij de overhand krijgen, van wraaklust bezield. Te Varna plunderen zij de huizen der Turken en schenden hunne havens. De bulgaar- sche overheden onderdrukken zeiven de Turken of laten de begane wandaden ongestraft. De Turken en Grieken vluch ten naar de heuvels en vormen rooverbenden. Dat het ge drag der Bulgaren niet anders is, behoeft geene verwondering te wekken, wanneer men ziet, dat hun eigen hooge gees telijkheid hen daartoe aanspoort. Een correspondent van de Golos deelt mede een door hem met den metropolitaan van Rustchuk gehouden gesprek waarin deze beweerde dat de Turken bij de aankomst van prins Alexander mede gejuicht haddenten einde de toediening van een pak slaag te voor komen. Op de daarop gevolgde opmerking, dat werkelijk de Turken slecht behandeld schenen te worden, antwoordde hij, dat de Turken lang genoeg hunne meesters waren ge weest; dat het nu hunne beurt werd om het gezag te voe ren dat zij eene oude rekening met hen te vereffenen had den gedachtig aan de wet van Mozesoog om oog en tand om tand. Op 'de vraag, of dit christelijke gezindheid kon worden genoemd, hervatte hij, dat het christendom gegrond was op de wet van Mozes. De regeering heeft verscheidene districten in staat van beleg verklaard, uit overweging dat in de Latste 14 dagen rooverbenden verschenen die met de militie slaags raakten en waarbij eenige personen gedood en gewond werden (of die benden uitsluitend uit Turken bestonden, wordt niet ge zegd). Zij verklaart, dat dit besluit geene staatkundige beteekenis heeft, maar alleen een voorzorgsmaatregel is, daar die benden zoowel Turken als Bulgaren plunderen. Prins Alexander heeft aan dezen maatregel eerst zijne goed keuring gehecht, nadat de ministerraad in twee zittingen daarover beraadslaagd had. De directe belastingen in Oostenrijk brachten in de 1® helft van dit jaar fl. 43,028,000 op, fl. 1,338,000 meer dan gedurende het le. halfjaar 1878 de indirecte brachten fl. 81,19 f.000 op, mede fl. 5,286,000 meer. Het door graaf Zichy-Ferraris gevraagde ontslag als staats secretaris bij het departement van binnenl. zaken is verleend. Zwitserland. De Groote Raad van het kanton Uri behandelde dezer dagen de vraag, of de doodstraf zou worden ingevoerd. Na langdurige beraadslaging is ten slotte met groote meerder heid aangenomen het voorstelom die straf weder in te voeren1°. op moord met voorbedachten rade en brand- tiehtingwaarbij een of meer menschen zijn omgekomen 2°. die straf ten uitvoer te leggen met beperkte openbaar heid in het bijzijn van eenige aangewezen autoriteiten Deze wet treedt onverwijld iu werking. Intusschen kan hiervan een beroep worden gedaan op de volksstemming. Msgr. Roncettide nieuwe nuntius in Beieren zou belast zijn met het overbrengen van een modus vivendi tusschen Duitschland en het Vatikaan op de volgende grondslagen staking der toepassing van de disciplinaire wettenterwijl het Yatikaan berust in het status quo tot aan de herziening der Meiwetten; terugkeer van de bisschoppen en geestelij ken zoo zij het verlangen en belofte zich te onderwerpen aan de zuiver burgerlijke voorschriftenniet in strijd met de kerkelijke wettende bisschoppen zijn vrij in de uitoe fening van hun geestelijk beroepzoo zij zich verbinden om de orde in den Staat niet te storen de Meiwetten zul len herzien worden, zoodra het oogenblik daarvoor geschikt is. Deze grondslagen zoudeu in overleg met prins Bismarck vastgesteld zijn: de onderteekening moest alleen nog gere geld worden. Uit Berlijn wordt evenwel gemelddat al de berichten uit Romein den laat.sten tijd in Weener en Eransche bladen opgenomen over de verhouding der Pruiscbe regee ring tot den H. Stoelvolkomen in strijd zijn met de wer kelijkheid en louter verzinsels. De oudste der 3 zusters van den Koning van Spanje, de 18j arige infante del Pilardie door groote schoonheid uitmuntte en te Escoriazaeene badplaats de baden ge bruikte is den 5 overleden. Het huwelijk des Konings met eene oostenrijksche prinses wordt dientengevolge waarschijnlijk tot October a.s. uitgesteld. Den 7 is een rijtuigwaarin de Koning was gezeten omgevallen op den weg tusschen het Escuriaal en San Ilde fonso. Het rijtuig viel om dicht bij een afgrondde Ko ning bleef met zijne kleederen aan het wiel hakende rechterarm geraakte uit het lid maar werd gemakkelijk weder gezet. De princessen bleven ongekwetst. Generaal Echague heeft de hand verstuikt. Volgens bericht van 15 Juli uit Kaapstad, had generaal Crealock Ondine en Maywiere aan de vlammen prijs gegeven en hadden verscheidene hoofden van stammen zich onder worpen. De 1®. divisie van generaal Newdegate was naar Usoko teruggekeerd. Verder voorwaarts rukken werd in dit jaargetijde niet verwacht; de moeilijkheden in het ver voer nemen toe. Ekowe zou weder bezet worden en vrij willigers waren gelast aan Ketsjwayo den terugtocht af te snijden. De bekende correspondent der Daily News meldt aan dat bladdat de macht der zoeloe's door de geleden nederlaag en door den afval van ettelijke hoofden wel gebroken is maar dat, zoolang Ketsjwayo nog vrij is en gelegenheid heeft zijne troepen in het noorden te verzamelen, de oorlog niet geëindigd is en hij in zeker opzicht den toestand beheerscht. Sir Garnet H olseley durft hem zoo diep in het land niet te volgenmaar rekent op verraad. Hij volgt de oude staat kunde van bestrijding der kaffers door andere stammen tegen hen op te zetten. Kapitein Mac Leod was uitgezonden om de swasies tot oorlog tegen de zoeloe's te bewegen en hun 5000 stuks te beloven voor het hoofd van Ketswaijo. Met hetzelfde doel is kapitein Leigh naar de Amatongas gezonden en kolonel Villiers naar Utrecht, om zijnen broeder Oham gelijken prijs aantebieien voor het uitleveren van zijnen broeder. Een dertigtal dorpen zijn verbrand geworden. Volgens latere tijding heeft sir Garnet IVolseleyde on derwerping der Zoeloehoofden aannemende, verklaard, dat het engelsche gouvernement het bestuur van het land zal eerbiedigen. Wolseley zelf trekt met eene sterke colonne naar Ulundi en eene andere colonne gaat gelijktijdig naar de nieuwe kraal van Ketsjwayo. Iquique is op nieuw door de Chiliaanscbe vloot bescho ten, doch slechts weinig beschadigd. De Huascar heeft een cbiliaanSch transportschip buitgemaakt met een regiment ruiterij aan boord en drie met kolen en koper bevrachte chiliaanscbe schepen. De firman ter investituur van den nieuwen Khedive heeft dien van 1841 tot grondslag. De bij dien firman verleende rechten en verplichtingen worden bekrachtigdevenzoo de firman van 1856 betreffende de rechtstreeksche troonsopvol ging. Die van 1873 wordt met de volgende wijziging vernieuwd en de Khedive behoudt het recht van het sluiten van tractaten voor zoover zij niet raken de internationale tractaten van Turkije. Vóór de afkondiging moeten zij aan de Porte worden medegedeeld. De Khedive is volkomen vrij in zijn geldelijk beheerhij mag leeningen sluiten voor zoo ver zij noodig zijn ter regeling van bestaande geldelijke verplichtingen maar overigens alleen met toestemming der Porte. Het leger is beperkt tot 18000 man gelijk in den firman van 1841. Op 31 Juli was in de schatkist voorhanden voor de ge- unificeerde schuld 428,000 p. st. en voor de bevoorrechte 160000 p. st. De burgeroorlog in St Domingo dreigt zich over het ge heele eiland uittebreiden. Er bestaan twee politieke partijen onder de Haïtianen de liberale partij en de nationalisten die de meerderheid hebben in het landden Senaat en het Lagerhuis. Een bende opstandelingen onder generaal Mont morency sBenjamin had gedurende eenigen tijd het eiland in onrust gehouden, maar had nog steeds de nederlaag geleden wanneer het met gouvernements-troepen in botsing kwam. De liberalen hadden getracht eene sterke stelling in handen te krijgendoch dit, was misluktmet verlies werden zij teruggeslagen. Op 30 Juni brak in de Kamer tusschen de twee partijen een hevige twist uitwaarbij onderscheidene revolverschoten vielenwaardoor eenige toehoorders op de galerijen gewond werden. Een uitgevaardigd bevel om den leider der liberalen Boijer Bazelais gevangen te nemen deed nog grooter verwarring ontstaan. Troepen werden naar zijne woning gezonden om dat bevel uittevoerenalwaar een honderdtal zijner vrienden waren bijeengekomen om hem te verdedigen. Den ganschen dag duurde het gevecht voort en een der eerste slachtoffers was de minister van oorlog. Den volgenden dag scheen er eene wapenschorsing te zijn geslotenmaar den daarop volgenden dag begon het vuren op nieuw en werden de huizenwaar de liberalen zich ver schanst hadden, met kanonnen beschoten. Aan beide zijden vielen vele dooden en werden verscheidene gekwetst; bij een straatgevecht tusschen de liberalen en de troepen in het bovendeel der stad, behielden de liberalen de overhand Door de vreemde consuls werd eindelijk aan het bewind verzocht aan het bloedbad een einde t.e makenhet kondigde een amnestie af voor alle burgersdie aan de beweging deelnamenuitgezonderd de liberale leiders Bazelais en Paul, doch zij werd verworpen en de strijd met grootere bitterheid hervat. De stad werd in staat van beleg verklaard. Kort daarop brak een brand uit nabij Bazelais woningwelke zoo snel toenamdat binnen weinige uren de geheele wijk was afgebrand. Vele gewonden verbrandden daarbij, maar de liberale leiders ontsnapten in de huizen der vreemde consuls. 124 Huizen waren verbrand en de waarde van het vernielde wordt op 600,0(10 dollars begroot. Te Scheveningen is den 1 aangekomen de prinses Maria van Baden-Baden. De 2ie verjaardag der Koningin is den 2 op het Loo in huiselijken kring gevierd. De Vorst van Waldeck met zijner dochters en prins Frederik waren daartoe overgekomen Prins Frederik is den 3 naar den Haag, de Vorst van Wal deck met zijne dochters den 7 naar Arolsen teruggekeerd De javaansche prins Pangeran Hario Gondosiwoyo en zijn zoon zijn den 6 wederom uit Arnhem in het Hotel Bellevue te 's Gravenhage aangekomen, om voor eenigen tijd in de residentie te verblijven. Verkiezingen. Te Schagen is bij herstemming tot lid der Prov. Staten verkozen de heer A. Kaan Jz., te Wie ringerwaard (cand. der liberalen), met 594 st., tegen 448 st, op den heer Perk, burgemeester van Anna Paulowna (cand der conserv. en catbol.). Benoemingen. Aan mr. G. H. Vreede is, met ingang van 16 Sept. a.s., eervol ontslag verleend als hoogieeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de universiteit te Utrecht; in dezelfde faculteit zijn tot hoogleeraren benoemd mr, M, S, Pols en mr, J. do Louter. Tot lid van den Raad van Indie is benoemd de heer J. P. Sprenger v. Eykthans algemeen secretaris van het gouver nement van N. Indie. Leger. Bjj kon. besluit van 24 Juli is ingetrokken het besluit van 31 Dec. 1878 tot schorsing van de lessen aan de tweede afdeeling der krijgsschool. Posterijen. Te Dongen (Noordbrabant) en Olst (Over- ijsel) worden postkantoren gevestigd. Spoorwegen. Bij een onderzoek naar het gezichtsver mogen van het personeel der Holl. Spoorwegmaatschappij is gebleken dat van de 995 personen 21 ongeschikt voor de dienst waren; 17 leden aan kleurenblindheid. De heeren E. J. J. Kuindersciviel-ingenieur te Amster dam, C. Smit, badarts te Zandvoort, en de heeren termeer Sp Co., commissionairs in effecten te Amsterdamconcessio narissen voor eenen spoorweg Haarlem Overveen- -Zand- voort, hebben eene circulaire verspreid, waarbij zij 380,000 zoeken te verwerven voor het tot stand komen van dit werk. Den 1 Aug. is eene nieuwe lijn van den paardenspoorweg te Amsterdam n. 1. die van den Dam langs de Prins-Hen drikkade, voor het publiek verkeer geopend. Stoomvaart. In eene buitengewone vergadering van aandeelhouders der Kon. Ned. Stoombootmaatschappij is besloten, wegens het verlies eeleden door den nadeeligen verkoop der 2 groote stoomschepen Stad Amsterdam en Stad Haarlem (gekocht voor f 2,300,000 en verkocht voor 850,000), het maatschappelijk kapitaal van 5 miljoen te brengen op 2% miljoen; en voorts, met alg. st., tot het voortzetten der vennootschap. Landbouw. Uit verschillende oorden des lands komen treurige berichten omtrent de aardappelen. De ziekte ver toont zich in hevige mate zoodat het gewas van vele velden als verloren te beschouwen is. Onderwijs. B. en W. van Amsterdam hebben den ge meenteraad voorgesteld om op de gronden van het voorma lige Funen eene openbare school op te richten, in aanmerking nemende de sterke toeneming der bevolking in dit nieuwe gedeelte der stad. De gemeenteraad van Dockum heeft den 2 met 6 tegen 4 st., beslotendat de school voor m. u. 1. onderwijs voor jongens zal worden hervormd in eene hoogere burgerschool met driejarigen cursus, onder voorwaarde, dat Rijkssubsidie worde versterkt. De hoogere burgerschool te Tiel zal voortaan ook door meisjes bezocht worden. Kerkelijke Zaken. Te Nieuw-Amsterdam heeft de meer derheid der christ.-afgesch. gemeentemet den voorganger en den kerkeraad aan het hoofd, het verbond met de hoogere kerkelijke besturen opgezegdwaarop de minderheid in het bezit van het kerkgebouw is gebleven, daarin door de Rijks- veldwacht op last van den officier van justitie te Assen ge handhaafd. Maar den 3 is de afgescheiden meerderheid de kerk binnengedrongen en heeft daarinin weerwil van de waarschuwing der Rijks-veldwachters3 malen godsdienst oefening gehouden, zoodat de minderheid, ter kerk willende gaan, onverrichter zake huiswaarts moest keeren. De ver meesteraars der kerk doen haar sedert dag en nacht door eenigen der hunnen bewaken. Feesten. De Deventer is van 1 tot 4 Aug. het 14e nederl. nationaal zangersfeest gehoudenonder directie der heeren H. F. R. Brandts Buys en II Umland, waartoe 600 leden van verschillende liedertafels, mej. Gips en de heeren de Goey en Deckers als solisten en het amsterdamsche Park- orchest medewerkten, terwijl ook muziekuitvoeringen werden gegeven door de kapel van het reg'. grenadiers en jagers en die van het 4® reg'. huzaren. Onder de voordrachten voor koor en soli trok vooral de aandacht David" van R. Hol. onder de leiding van dien componist. De concerten en verdere feestelijkheden, besloten met een vuurwerkwerden gegeven op de Worp, waar een groot feest locaal was opge richt, dat men electrisch dacht te verlichten; maar halver wege de repetitie, in den avond van den 1, begaf dat lich- de vergaderdenwaarom het locaal volgende avonden met 1500 waskaarsen en op het orchest met tal van peteroliet lampen verlicht werd. Op het feestterrein buiten het locaal heeft echter het nieuwe licht zich alle avonden goed gehou den. Het 15® zangersfeest, in 1881 zal te Amsterdam gevierd worden. Aanbestedingen. Den 31 Juli, te Hellevoetsluis, het ver beteren dier vesting (eerste gedeelte), geraamd op f 43000, minste inschr. L. Brand Dz., te Giessendam, voor f 39,096. Den 6 Aug., te 's Gravenhage, het maken der pijlers en land- koofden voor de brug over de Maas bij Heumenminste inschr. G. A. v. Hattem en G. Goedhardte Sliedrecht en Dordrechtvoor 420,000. Den 8 te Amsterdamhet bouwen eener olie-gasfabriek te IJmuiden, minste inschr. L. Kok, te IJmuiden, voor 9445. IJmuiden. De Maatschappij, die eigenaresse is van eene groote uitgestrektheid gronds aldaarheeft den heer Bert Brouwer het plan doen ontwerpen voor den bouw van een badhuis, eenigzins benoorden het zuiderkoofd, en van villa's in een aan te leggen park daarachterin eene duinvallei. Giften. Wijlen mej. J. v. d. Boordt, te Beugen (Noord brabant), heeft haar vermogen van ongeveer 2 tonnen gouds bijna geheel vermaakt aan de algemeene armen van Beugen en Rijckevoort. Rampen. Door den stoomtram Den Haag-Scheveningen is den 3 de behangersknecht B. overreden, wiens hoed was afgewaaiden die van den waggon sprong om zijn hoofddeksel te redden. De man was dadelijk dood. Den 4 zijn te Vughtten gevolge van het broeien van hooi, 3 woningen met bij behoorende stallen en schuren afgebrand. Door hevigen hagelslag, welke den 4 een onweder verge zelde is het tabaksgewas te Amerongen EistMaurik Lienden enz. voor een groot gedeelte vernield. Nijkerk on dervond den 6 dergelijke schade. Den 5 is de spoorwegwachter v. Loonop korten afstand van Breda, door een goederentrein overreden. Alleen aan het hoofd gewond, was hij echter dadelijk een lijk. Misdrijven. Een inwoner van Hilvarenbeekdie ge deeltelijk zijne verstandelijke vermogens mistheeft den 5 in de gemeente Diesen eene landbouwerswoning in brand oken zoodat dit perceel, dat Diet, verzekerd was, met een groot gedeelte van den inboedel eene prooi der vlammen is geworden. De schade wordt op 3000 begroot. Rechtszaken. De rechtbank te Roermonde heeft een leerling der h. burgerschool te Venloowegens het willen lossen van een pistoolschot op een leeraartot 8 boete en wegens verzet tegen den commissaris van policie tot 8 dagen celstraf veroordeeld. Ten gevolge van het gerechtelijk onderzoek, ingesteld naar de oorzaak van den brand, die den 22 Juni te Almelo 2 huizen in de asch legdeis de bewoner van een dier panden, de handelaar in manufacturen J. Heydenrijk, in hech tenis genomen. Den 2 is te Rotterdamals verdacht van den diefstal bij den juwelier v. Loon, gearresteerd een der eigenaars van den onlangs opgehouden Rijnlandschen B»zar aan de Hoog straatLe Grand, die in de Kipstraat op kamers gewoond en de stad verlatenmaar zijne voormalige hospita geseind had dat hij zijne koffers en kleederen zou komen afhalen. Hij werd in het bezit bevonden van een retourbiljet naar Emmerik, hetgeen tot het vermoeden leidde, dat zich aldaar zijn kameraad bevond. Een telegrafisch bericht derwaarts heeft ook dezen doen vatten en bij hem ongeveer 300 stuks te Rotterdam ontvreemde kostbaarheden in beslag doen neumn. Op de kamers aan de Kipstraat te Rotterdam is gevonden een koffer, inhoudende, nevens eenige kleedingstukken, ver schillende ledige étuiseen dievenlantaarn en een raam van een zaag. De beide gearresteerden waren afkomstig van Hamburg en hebben zich daar ook vóór hun jongst vertoef te Emmerik opgehouden. Een persoon die vergezeld vaD een ander, op den middag vóór den diefstal een ring bij den heer v. Loon heeft gekocht, schijnt met de beide dieven in betrekking te hebben gestaan. Mej. Stracke c.s. te Berlijn heeft eene aanklacht gedaan tegen S. Fongerszaakwaarnemer te Amsterdamdie haar en anderen in 5 jaren I5ÜO00 mark heeft doen betalen voor het bekomen der nalatenschap van ruim 7 miljoen van haren in 1764 te Paramaribo overleden voorzaat J. H. Schaeter. Zij moest op 2 Aug. die erfenis in ontvangst komen nemen, maar bevond dat Fongers niet in staat was haar iets uit te keeren. Henri Polak Kerdijk is den 5 door de belgische gendar merie van Brussel naar Roosendaal gebracht en daar door de nederlandsche justitie overgenomen. uit louter wreedheid, een gedeelte van de tone had afge sneden is veroordeeld tot 5 dagen gevangenisstraff 20 boete en de kosten der vervolging. Sterke drank De kantonrechter te 's Gravenhage heeft den 5 niet minder dan 150 personen, waaronder 6 vrouwen, wegens publieke dronkenschap veroordeeld. Eene honden- scheerster stond voor de 35e, een stucadoor voor de 39' maal ter zake van dronkenschap terecht. Overleden den 6, te Utrecht, dr. A. Ekkeroud-rector van het gymnasium aldaar, bekend en geacht door zijne ge schriften oud 80 jaren. Staats-Loterij. Trekking der 5» klasse4® week. No. 20009 f 100,000, No. 11758/50000, No. 4711 f 2000 en premie van ƒ30000, No. 5811 25000No. 15633 f 5000, No. 2132, 2188 3677 6195, 7208, 7720, 9861, 9896 12272, 13542, 16699, 17497, 18067 en 20539 ƒ1000. KoLONlëN. De kamers van koophandel en nijverheid te BataviaSamarang en Soerabaya hebben een adres aan den Koning gerichtwaarin zij zich beklagen over de wijze van toepassing der ordonnancie van 30 Dec. 1878, tot invoering eener patentbelasting voor alle ondernemers van zaken van handelnijverheid en landbouw in N.-Indie waardoor alle indo-europeesche ingezetenen ambtenaren en renteniers alleen uitgezonderdzelfs de minst gesalariëerden bij genoemde vakkentot een bedrag van 2 p. c. van hun inkomen ge troffen worden. Zij wijzen op de vrijstelling der kleine in komsten in het moederland en op het uitvoerrecht van 2 p.c. in de kolonie reeds van de landbouwproducten geheven op de landbouwondernemers drukkende als eene inkomsten belasting van minstens 13 p. c. Werd dergelijk recht ook van de door het moederland uitgevoerde landbouwpro ducten geëischt, dan zou 's jaarlijks 2'/s miljoen verkregen worden. De adressanten verzetten zichbij de vele nooden van Indieniet tegen eene matige patentbelastingmaar wenschendat bij de heffing daarvan meer de billijkheid betracht worde dan tot heden geschied is. Verschillende omstandigheden nopen mij om in ons Noor derkwartier, allen, wien het onderwijs der jeugd ter harte gaatvoor zoo verre zij geen lid van Volhonderwijs" zijnbij vernieuwing uit te noodigen zich bij de afdeeling Alkmaar en Omstreken van voormelde vereeniging aan te sluiten. Inzonderheid vind ik daartoe aanleiding in de mededee- lingen van ons Hoofdbestuurdatterwijl o. a. in Fries land de Vereeniging nog steeds in ledental toeneemt, in het Noorden van Holland daarentegen eenige kleine afdeelingen in den laatsten tijd bezweken zijn. Vanwaar dit verschijnsel? Ik geef toe, dat kleine plaat selijke afdeelingen weinig levensvatbaarheid hebben en haar vroegtijdig bezwijken ons dus te wachten stond. Maar is dit niet door eene andere omstandigheid nog verhaast? Meende men wellicht ook, dat, na de aanneming der wet-Kappeynevoor eene vereeniging tot bevordering van het volksonderwijs niets meer te doen valt? Wie dat beweren kennen het arbeidsveld niet. Herin neren wij ons slechts de onderwijsgeschiedenis der laatste jaren. Tot op 6 Nov. 1875, bestond „Schoolverbond", dat ijverde voor getrouw schoolbezoek. Is die werkzaamheid thans niet meer noodig En daarnevens arbeidde de ver eeniging „Volksonderwijs", die de openbare school verde digde tegen openlijke of bedekte aanvallen barer bestrijders. Zijn die vijanden thans in vrienden verkeerd Met voormelden datum werden beide vereenigingen onder den naam van „V olksonderwijs" één. Het streven naar eene nieuwe wetwaarbij het voorbe reidend- het verplicht lager- en het voortgezet onderwijs zouden geregeld worden was een belangrijk nummer van het gemeenschappelijk programma. Eene nieuwe wet is er, hoewel nog niet ingevoerd. Maar zal ik roer thans slechts één punt aan daarmede ook verbetering komen in den toestand der bewaarscholen Buitendien al ware de nieuwe onderwijswet de volledige uitdrukking van het programma onzer vereeniging, dan nog zou voor genootscbappelijken arbeid ruimte genoeg over blijven, hetgeen bij de behandeling van het herziene Regle ment in 1880 wel nader zal blijken. Is niet reeds in het voorgaande jaar '78 door de Veree- niuing een onzer verdienstelijkste paedagogen naar Dene marken en Zweden afgevaardigd om aldaar kennis te gaan nemen van een bij ons weinig bekenden tak van onderwijs? Meer te vermelden omtrent den arbeid der vereeniging ware overbodig. Ik zal besluiten met de aankondiging namens het Hoofdbestuur, van een Maandblad voor Volks onderwijs, uitgevers de heeren Scheltema en Holkema te Amsterdam waarvan de ledente beginnen met October geregeldfranco per posteen exemplaar gratis zullen ontvangen. Mag ik hopen dat een jaarlijks toenemend ledental be vestigen moge, dat bij onderwijsaangelegenheden de afdee ling Alkmaar en Omstreken steeds meer en beter wordt het orgaan der openbare meening in Hollands Noorderkwartier. Alkmaar, den 6 Augustus 1879. M. J. WUYSTER. Op de kaasmarkt van 1 Aug. werd door het schrikken van een paard eene beduidende hoeveelheid kaas stukgere den natuurlijk ten schade van de niet bemiddelde eigenares van het paard. Door de goedheid van heeren waagmeesters, kaaskoopers en landlieden werd echter een bedrag bijeenge bracht dat niet slechts voldoende was om de aangerichte schade geheel te vergoden maar nog eene bate voor de algemeene armen overliet. Den 4 heeft een ingezeten dezer stad het leven verloren door te ver voorover 1e bukken in een waterton op zijn erf. De heer jr. J. G. F. v. Spenglerbetaalmeester alhier, is in dergelijke betrekking verplaatst naar Rotterdam. Den 6 vertrokken van hier met den volkstrein naar den Haag en Rotterdam 361 personen de station Helder had 671, de 4 tusschenstations hadden 163 reizigers geleverd. In de vergadering van de afdeeling Alkmaar der Hol!. Maatschappij van Landbouw, den 6 te Heyloo gehouden en bijgewoond door 62 leden, zijn tot afgevaardigden voor de algemeene vergadering te Haarlem benoemd de heeren mr. A. P. de Lange, S. de Jong, P. v. d. Horst en P. Kramer, de laatsten als plaatsvervangersen tot, keurmeesters de hee ren W. de Geus en K. Dekker; en is in beginsel besloten om in de week vóór Faschen alhier eene tentoonstelling van vet vee te houden. Door het bestuur der Vereeniging ter viering van den gedenkdag van Alkmaars Ontzet in 1573 is eene commissie uit de leden benoemd tot het beramen en regelen der volks- vermakelijktieden op 8 October a.s. De leden dezer com missie zullen zich eerlang tot belangstellende stadgenooten wenden om geldelijke bijdragen, ter aanvulling van het door de Vereeniging tot genoemd doel bestemde bedrag. Door het stedelijk muziekcorps zullen op Zondag, 10 Augustus, 's avonds te 7 uren, in den Stadshout, de navolgende stukken worden uitgevoerd 1. „De Scherpschutters," Militaire Marsch van Paque. 2. F'esUval-Ouverture van Leutner. 3. „Rose mousseuse Schottisch avec carillon van Schmidt. 4. Grand Potpourri de l'Opera „Obéron" van Heler. 5. „Metalen kruis," Militaire Marsch van Soeterik. 6. a. „Heimliche Liebe" van Resch. b. „Jagerchor" van Carl. 7. „Congres,' Polen de con cert avec carillon van Krall. 8. Grande Fantaisie de 1 Ope ra „La Traviata" van Perdi. In de zitting van den Gemeenteraadop 13 Aug. a.s. zullen de volgende punten aan de orde zijnOnderzoek geloofsbrieven herkozen raadsleden; Verzoek mej. Lettink, om eervol ontslag als hulponderwijzeres aan de meisjesschool Verzoek A. P. Zeilmaker, om eervol ontslag als leeraar aan de burgeravondschoolBegrooting schutterij 1880 en bur ger!. armbestuur idem; gemeenterekening 1878. Van Burgemeester en Wethouders Rapport verzoeken P. Hart land, P. Schouten en wed. P. Menie, om vergunning tot behoud hunner boenstoepen; Rapport verzoeken A. Balder en S. Hitom vergunning tot het stellen van houten gebouwen Besluit tot beschik king over 4/5 gedeelten der Rijks personeele belasting voor 1880; Rapport betreffende de verhooging der bureaukosten van den gemeenteontvangerRapport vaste commissie van financiënomtrent de verordening op de heffing en invorde ring eener plaatselijke directc-belasting Benoeming leeraaf hand- eu regtl^uig teekeuen aan de Burgeravondschool,

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 2