No. 33. Eenentachtigste Jaargang. 1879. ZONDAG 17 AUGUSTUS. Officieel (BcbefiMc Burgeravondschool. De bepalingen der Grondwet omtrent de samenstelling der Staten-Generaal. PJLlcRcltjfcscfoc Bcvtffitctt. Binnenland. ALK Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal 1 0,6.5, franco per post f afzonderlijke nommers Cents. Sneven franco aan de Uitgever HERM". COSTER ZOON. T. De Advertentiën kosten van 1—5 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een bijbladbevattende wekelijksche berichten en verslag van den gemeenteraad. De BURGEMEESTER van ALKMAAR; Gezien de missive van den Heer Commissaris des Komngs in Noordholland van 19 Mei 1879, 4'. afdeehng, No. 1 en 15 821 M/S., geleidende de aanschrijving van Z fi. den Minister van Oorlog van 15 Mei, IIe, afdeehng, Generale Staf No. 79, waarbij krachtens K.K. beschikking verschillen de verlofgangers der nat. militie in dit jaar onder de wapenen worden geroepen. Brengt ter openbare kennisdat die oproeping zich e- paalt tot de volgende I. INEANTERIE. Van 18 Augustus tot 20 September, de verlofgangers der ligting van 1876, die behooren tot het regiment Grenadiers en Jagers en tot de acht regimenten Infanterie. II. HOSPITAAL-SOLDATEN. Van 18 Augustus tot 20 September, de verlofgangers der ligting van 1876die behooren tot de kompagmen Hospi taal-soldaten. III. CAVALERIE. Van 18 Augustus tot 20 September, de verlofgangers der ligting van 1876, die behooren tot de regimenten Hussaren. IV. ARTILLERIE. a. Vesting-artillerie. De verlofgangers der ligtingen van 1876 en 1877, te weten: van 2Aug.tot 30 Aug. die der 6e, 8e, 28e en 40e kompagnie; n 8 6 Sept. 19e, 21e, 22e, 35e en 36e 20 18 i' 26e kompagnie; 1 Sept.» 30 5e, 7e, 13e, 14e en 37e b. Bereden-artillerie. van 10 Julij tot 12 Augustus, de verlofgangers der ligting van 1876, die behooren tot de kompagnie transporttrein van het 2e. regiment Veldartillerie van 1 Augustus tot 3 September, de verlofgangers der ligting van 1876, die behooren tot de 5e en de 6" batterij van het le. regiment "Veldartillerie; van 18 Augustus tot 20 September de verlofgangers der ligting van 1876 die behooren tot de hiervoren nog niet genoemde onderdeelen van de regimenten Veldartillerie en tot het regiment Rijdende Artillerie. Dat de opgeroepen verlofgangers zich vóór 4 ure van den dag der oproeping bij hun korps moeten vervoegen en regt hebben op vrij transportbenevens daggeld a 25 cents bijaldien de plaats van opkomst minstens 30 kilometers van hier ligteen en ander tijdig ter gemeente-secretarie alhier aan te vragen, terwijl aldaar, desnoodigbetreffende de oproeping of de plaats van bestemming inlichtingen kunnen worden verkregen.- Allrmnnr Be Buraemeester voornoemd, 8 Julï im. A. MACLAINE PONT. KENNISGEVING. Het HOOPD van liet Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22) bij deze.ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat het voliaarskohier van het patentregt, over de dienst 1879/80op 11 Augustus 1879 door den Heer Pro vincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaardop heden aan den Heer Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter in vordering is overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang beeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeijente voorkomen. Alkmaar, Bet Eoofd van het Bestuur voorn., 12 Aug. 1879. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis: Dat zij in hunne vergadering van 12 Augustus 18/9 afwijzend hebben beschikt op het aan hen ingediende ver zoek van A. H. J. van DAALHOEP, kruidenier alhier, om vergunning tot het vestigen eener bergplaats van pe troleum in het perceelgelegen aan de Choorstraat, wijk A, n°. 183. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 13 Aug. 1879 De Secretaris NUHOUT van der VEEN. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zjjn, verzonden geweest gedurende de le. helft der maand Juli 1879. P. Mansander, J. N. Ran, J. Harms, Amsterdam J. A. Bakker, den Helder; M. PonstijnOost; P. JaapPurrner- landC. Hos, Schermerhorn Wed. J. C. Witte, Voor schoten; Kreigston, IJ muiden; J. van Beukem, Van de Hulpkantoren: Bergen: G. Kuiper, Bloemendaalscheweg. HoogwoudH. Limber, Amsterdam. Betten: 11. de Bont, Antwerpen. WarmenhuizenWed. B. Baker, Medemblik. ZuidscharwoudeJ. Mak, Haringhuizen; P. de Boer, Lambertschagen. Briefkaart, J. Portier, Alkmaar. De ondergeteekende bericht hierhijdat de inschrijving van leerlingen zal plaats hebben in het gebouw oer Burger avondschool, op Maandag, den 8 September, des avonds te 7 uren De Directeur der B. A., Dr. H. W. WAALEWIJN. BURGEMEESTER enWETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis Dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan ben ingediende verzoek met de bijlagen van JACOB van TW1SK, koopman te Alkmaar, om vergunning tot het oprigten van eene SPEKSLAGERIJ en VLEESCH- HOUWERIJ in bet perceel in den Kooltuin, wijk C, n°. 434, en dat op Donderdag, 28 Augustus 1879, 's middags 12 uren, ten raadhuize gelegenheid wordt ge geven om tegen het oprigten van die Slagerij en Vleesch- houwerij bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT. Alkmaar, Be Secretaris 14 Aug. 1879. NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat bij hun besluit van 6 Augustus 1879 aan den heer F. VESTER, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend als president brandmeester, onder dankbetuiging voor de in die betrekking aan de gemeente Alkmaar bewezen dienstenen dat in zijne plaatsmet ingang van dien dagbenoemd is de heer J. J. MOLE NAAR brandmeester bij spuit No. 4. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AlkmaarA. MACLAINE PONT. 15 Aug. 1879. Be Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbendendat ter gemeente secretarie ter lezing ligt eene circulaire van het collegie voor de zeevisseherijenbetreffende eene in April 1880 te Berlijn te houden internationale visscherij-tentoonstelling. Alkmaar, Be Burgemeester voornoemd 15 Aug. 1879. A. MACLAINE PONT'. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Policie het volgende voorhandenalseen zweep, een grijs wollen jongenskieleen springtouw, een roomsch catholiek kerkboekje een rieten hengelstok met snoer, een nieuwe ledige vrouwenzak, een klein verlakt kinderschoentjeeen band van een iongens- kieleen witte hond (leeuw), half geschoren, een zak meel en een ledige mand. (SLOT). Het getal van de leden der Tweede Kamer ver andert, volgens de bepaling der Grondwet, met het cijfer der bevolking. Voor elke 45000 inwoners moet er één lid zitting hebben en daarom moet om de vijf jaren de verdeeling van het land in kiesdistricten worden herzien. Aangezien nu de bevolking regel matig toeneemtis een nieuwe indeeling om de vijf jaren onvermijdelijk. Men begint in het noorden van het land te tellen, en zoodra men tot 45000 of daar omtrent gekomen is, heeft men een kiesdistrict, en voegt men de overblijvende gemeente of gemeenten hij het volgende district. Zoo voortgaande ontstaan nieuwe kiesdistricten worden enkele districten tot dubbele gemaakt of omgekeerd. Gemeenten die tot nog toe gewoon waren mede te werken tot het kiezen van een lid van de Tweede Kamer in het district A, moeten een volgend jaar dienst doen in het district B. Zoo ontstaat er gedurige verandering en dat juist in een zaak waarin bestendigheid gedurende een reeks van jaren wenschelijk zou zijn. Dat het ledental van de Kamer sedert 1848 reeds van 68 tot 80 is ge klommen bewijst voldoende dat deze bezwaren niet alleen in theorie bestaan maar zich wel degelijk in de werkelijkheid voordoen. Welk een taak voor een Minister, om zulk een nieuwe verdeeling van het land in kiesdistricten te ontwerpenDaar ligt de kaart van Nederland voor hem. Hij heeft nog enkele gemeenten noodig voor het district met welks samen stelling hij zich op dit oogenblik bezig houdt. Neemt hij ze oostwaartsdan is het hoogst waarschijnlijk dat in dit distriet iemand zal gekozen worden die tot zijn. politieke tegenstanders behoort. Neemt hij ze daarentegen westwaarts, dan is de keuze van een staatkundigen geestverwant zoo goed als zeker. Ge lukkig de Minister die van deze verdeeling des lands in liberale, conservatieve, anti-revolutionaire en ul- tramontaansche streken geen studie heeft gemaakt) en dus in heilige onnoozelheid het land kan verknip pen. Maar wat hij niet weet weten zijne ambtena ren. Hij dient dus op zijn hoede te zijn dat aan zijn departement zich geen partijbedoelingen doen geldenen daartegen levert de heilige oonnoozelheid geen waarborg. Hoe hij overigens zijn indeeling ook make en ofschoon inderdaad goede trouw en bil lijkheid daarbij zijn eenige leidslieden zijn geweest wanneer de nieuwe indeeling hier of daar in het belang zijner eigene partij schijnt te zijn zal hij de verdenking van partijdigheid niet kunnen ontgaan. En om de vijf jaren worden wij door de Grondwet tot zulk een nieuwe verdeeling des lands veroordeeld. Geen wonder dat het voorstel tot grondwetsher ziening van onzen Minister van Binnenlandsche Za ken ook aan deze vijfjarige beroering een einde wil makendoor de bepalingen, die haar onvermijdelijk met zich brengen, uit de Grondwet te verwijderen. Het aantal leden van de Tweede Kamer zou niet meer veranderen met het cijfer der bevolking, maar op een bepaald getalop 100 worden vastgesteld. De kiesdistricten zouden dien ten gevolge mede on veranderd kunnen blijven zoolang daartegen geen zeer bepaalde redenen bestaan en van de vijfjarige herziening zouden wij verlost zijn. Nog in een ander opzicht wil het voorstel tot grondwetsherziening ons meer vastheid geven, en ons politiek leven wat kalmer en daardoor ook wat ge zonder maken. De leden van de Tweede Kamer hebben zitting gedurende vier jaren, en om de twee jaren treedt de helft van de leden af. Een en ander is minder doeltreffend gebleken. Een verkiezings beweging om de twee jaren is stellig te druk. De belangstelling kan niets steeds even levendig zijn en de omstandigheid dat de verkiezing slechts de helft van de Kamer geldt, werkt niet mede om haar te verhoogen. Daarbij komt mede geregeld om de twee jaren tegen den tijd der verkiezingen de ver lammende vraag of de Kamerdie op het punt staat voor de helft vernieuwd te worden nog wel de zedelijke bevoegdheid bezit, of althans zich nog wel geroepen mag achten om eenigen belangrijken wet- gevenden arbeid te verrichten of een op den gang der zaken ingrijpend besluit te nemen. Nog erger wordt hetwanneer de verkiezingen zoodanige wij ziging in de verhouding der partijen in de Kamer «mgendat wel niet de meerderheid wordt ver plaatst maar die verplaatsing toch waarschijnlijk iff mogelijk kon geacht worden, voor het geval dat ook de andere helft van de leden had moeten aftreden. De oude leden zijn zeker niet minder dan vroeger bevoegd en zelfs verplicht om te spreken en te stem men naar hun eigen overtuiging maar de nieuwe leden zullen niet nalaten hun toe te voegen: het is reeds gebleken dat uwe kiezers het niet meer met u eens zijn gij hebt nog wel twee jaren zitting maar uwe richting is reeds veroordeeldde uitslag der gehouden verkiezingen heeft bewezen, dat, wan neer ook gij hadt moeten aftreden, gij niet herkozen, maar door een politieken tegenstander vervangen zoudt zijn geworden. Niemand zal zulk een toestand gezond kunnen noemen, en de meerderheid van hen, die deze zaak tot een punt van overweging gemaakt hebben, zal ongetwijfeld toestemmen, dat hetgeen de Minister er voor in de plaats wenscht te stellen de voorkeur verdienteen verkiezing van de geheele Tweede Kamer voor den tijd van vijf jaren. Bij zulk een Kamer bestaat meer uitzicht op vruchtbaren arbeid, op volhardend streven in een bepaalde rich- ting, op bestendigheid en duurzaamheid. Ook de heer Olivier stelt in zijn werk „Van de Staten-Generaal" de voor- en nadeelen van een ge deeltelijke vernieuwing der Tweede Kamer tegen elkander overen komt tot de slotsomdat de ge deeltelijke vernieuwing verwerpelijk is. Dit opstel worde besloten met hetgeen over de voordeelen eener blijvende en na eenige jaren in haar geheel aftre dende Kamer zoo goed door hem wordt gezegd: „Eene Kamer, die vier, vijf, zes jaren in haar geheel blijftdie een bepaalden termijn van bestaan heeft, zal meer bewustheid hebben van den arbeid, die, binnen dezen termijn, van haar verwacht wordt. In eene telkens bij gedeelten vernieuwde, maar in haar geheel bestendige Kamerwaar de meerder heid meermalen gewijzigd wordtvloeit de verant woordelijkheid van oud en nieuw personeel in elkan der. In eene Kamer die b. v. vijf jaren zit, zonder bijna van personeel te veranderen, is, gedurende dien tijd, de meerderheid eene vaste grootheid. Zij weet dat, wat zij tot stand wil brengen, binnen vijf jaren tot stand gebracht moet zijn, wil zij niet de kans loopen dat het Land, ontevreden over de on vruchtbaarheid van het jongste parlementaire tijdvak, in het nieuwe parlement ook eene nieuwe meerder heid afvaardigtwant hier heeft het Land te doen gehad met eene bepaalde meerderheid in een bepaald parlement. Het land heeft meer vat op zijne ver tegenwoordiging al komt de gelegenheid om er zijn oordeel over uit te spreken schaarscher voor. Eene Kamer daarenbovendie een bepaald aantal jaren achter elkander zit, staat ongetwijfeld tegenover de kiezers op een vrijer, onafhankelijker standpunt, dan eene Kamer, die om het jaar voor een derde, of om de twee jaren voor de helft, verandering ondergaat. Zij is voor twee derden, of voor de wederhelft, eene nieuwe Kamerterwijl de in haar geheel blijvende Kamer hare homogeniteit behoudt enterzelfder tijd dat de zelfstandigheid der leden tegenover de kiezers verzekerd wordt, het Land een geruimen tgd buiten de gemoedsbewegingen en beroeringen blijft, die van het tijdvak der verkiezingen onafscheidelijk schijnen te wezen." Prinses Marianne heeft den 11 met prins Albert var. Pruisen Rotterdam bezocht. Prins Frederik is den 13 naar zijne landgoederen in Silezie vertrokken. Verkiezingen. Te Helder is met 267 van de uitge brachte 344 geldige st. tot lid der Prov. Staten verkozen de heer B. Boomsma. Mr. M. Buchner bekwam 58 st. Telegrafie. Den 11 is de telegraafkabel tusschen Vlie land en Terschelling gelegd. Belastingen. Door eenige gemeenten in Limburg zijn verzoekschriften ingediend om vrijdom van belasting over 1879, wegens schade aan de veldvruchten, veroorzaakt ge durende den jongsten watersnood. Spoorwegen. De gemeenteraad van Middelburtr heett den 8 het verzoek van den heer J. L. Gruber, te Utrecht, om concessie voor een stoomtramweg tusschen Vlissingen en Middelburg met alg. st op 1 na ^ingewilligd. Kerkelijke zaken. De Sijnode der Ned. Herv. Kerk heeft den 9 bepaalddat wie tot het proponents-examen wenscht te worden toegeljiten, niet alleen een bewijs moet overleggen van met vrucht afgelegd candidaats-examen maar ook van een voorbereidend kerkelijk examendoor de ker kelijke hoogleeraren af te nemen met bepaling echterdat voor afwijzing eenstemmigheid bij de beide examinatoren noodig is. Hiermede is de vraag om vrije studiedie van orthodoxe en vooral van gereformeerde zijde telkens gedaan wordt, afgewezen. De eerste steen aan de nieuw te bouwen kerk der doops- gez. gemeente te Meppel is den 9 gelegd door ds. Kielstra, van Zwartsluis. Den 9, 's avondsheeft de policievergezeld van den nieuwen kerkeraadte Nieuw-Amsterdam getracht om de bewakers der afgescheiden kerk waarin de voorganger der oude gemeente Meijering zijn bed heett opgeslagente ver drijven; maar zij vond zulk een aantal vrouwen en mannen voor de deur geschaard dat zijtoen aan haar bevel om de kerk te openen niet voldaan werdliet raadzaam oordeelde zich te verwijderen. Feesten. Te Maasricht heeft den 10 de tiende openbare uitvoering van het Nederlandsche Gijmnastiekverbond plaats gehad, waaraan door leden van 54 vereenigingen in Neder land Belgie Frankrijk en Duitsckland werd deel genomen. Vooraf was een optocht gehouden en waren de afgevaardig den door het gemeentebestuur verwelkomn. Na afloop werd eene muziekuitvoering gegeven in het Stadsparkdat 's a- vonds geïllumineerd was. Den vorigen avond was ter eere der burners het Vrijhof verlicht geweest en den 11 werd hen een tocht door den inwendig verlichten Pietersberg aangeboden. Harddraverij den 12, in de Schermeer, bij M. Hos. paarden. Prijszilveren inktstelbehaald door de Bunne, van H. Koster, bereden door S. Bisser, premie, 2 boter vlootjes, door de Lietsevan K. Schoon, bereden door den eigenaar. Aan de harddraverij op den 11 dezer in de Heer Hugo Waard bij de kastelein A. Kuileman gehouden, namen 18 paarden deel, en werd de prijs behaald door het paard van den heer J. Boot Az., de le. premie door dat van den lieer K. van der Oord, en de 2e. premie door dat van den heer K. Ruiter. Aan het prijsbiljarten in de herberg de Vergulde Wagen, van den kastelein Johs. Borrer te Akerslootop maandag 11 Augustus 1.1. namen 25 mededingers deel. De prijs en premie,; bestaande uit een gouden anker-horloge en een si garenpijpje met goud gemonteerd werden beiden gewonnen door den heer K. Velzeboer te Akersloot. De harddraverij door denzelfden kastelein aangekondigd, kon door gebrek aan deelneming niet doorgaan. Kermis. De kermis te S. Maarten wordt, wegens het houden der jaarlijksche feestviering te Schagen op 9 Sept., dit jaar gehouden op 3, 4 en 5 Sept. Aanbestedingen. Den 4het stichten van het gebouw voor een stoomgemaal voor den Houterpolder te Binnenwij- zend, minste inschr. J. Niemcstadte Beets, voor ƒ19328. Den 11, te Amsterdam, door de Holl. Spoorwegmaat schappij, het maken van eene halte-inrichting te Ileyloo minste inschr. W. v. Eek, te Amsterdam, voor 644U. Den 13, aan het ministerie van waterstaat, het maken der pijlers en landhoofden voor de spoorwegbrug over den Rijn bij llkenen, minste inschr. JP. F. Sf H. de Pries, te Rossum voor 862,900. Den 15 te 's Hertogenbosch het ontgraven van het ter rein en het daarin brengen eener zaudfundeering voor liet gymnasium-gebouw, minste inschr. J. v. d. Dungente Nij megen voor 3600 te Middelburg het bouwen eener leerschool bij de Rijkskweekschoolmet locaien voor gym nastiek-, muziek- en teekenonderwijsminste inschr. de Beste en de Weertte Goesvoor 90,300. Bouwwerken De gemeenteraad van Gouda heeft zich bij adres tot de 2e Kamer gewend, wegens het, niet opne men van het raadhuis aldaar in het aanhangige wetsont werp tot regeling van het onderhoud van historische ge- denkteekenen', in weerwil, dat 2 opvolgende ministers eene bijdrage in de kosten van herstelling hebben toegezegd en bij kon. besluit van 4 Juli '78 reeds eene som als eerste termijn der subsidie is toegedaanterwijl reeds met toestem ming van den minister bouwstoften aangekocht zijn en een gedeelte van den sinds 2 jaren door een steiger ontsierden gevel afgebroken is. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 13 besloten tot het aangaan eener 4 p. c. leeniDg van 7% miljoen, waarvan eene eerste serie van 3 miljoen nog dit jaar te plaatsen. Deze gelden moeten dienen voor de volgende wer ken: abattoir 900,000, uitbreiding der houthaven 750,000, overdekte groenmarkt, demping der Hout- en Leprozen- grachten en inrichten van een gedeelte tot overdekte markt, normaliseering der Singelgrachtverbreeding der Texelsclie kade, aanleg van wegen in de nieuwe wijken 300,000 inrichting van bagger-bergplaatsen f 100,001), gebouwen voor onderwijs f 950,000 gebouwen voor policie en stads reiniging 150,000, gastkuisbonw 1 miljoen, arbeiderswo ningen 1 miljoen, land- en waterwegen 300,000 water- verversching en rioleering t 400,000 aankoop van gronden over het IJ 985,000 dading met den Staat 825,679 bijdrage Rijksmuseum 100,000 overeenkomst met de Holl. Spoorwegmaatschappij 27000, aanvulling en onvoorzien f 112,320. Gieten. Wijlen mej. v. d. Flier-Vennik te Smilde heeft aan de herv. diaconie te Kloosterveen en Wijkersmilde vermaakt 1000, vrij van rechten. De familieleden van wijlen mej. F. J. v. d. Voordtte Beugen waaronder eenigedie in zeer behoeftige omstan digheden verkeerenhebben den Koning verzochtgeene machtiging aan bet algemeen armbestuur aldaar tot aanvaar ding barer nalatenschap (van ongeveer 2% ton) te verlee- nen, daar dat bestuur uit zijne tegenwoordige inkomsten ruimschoots in de behoeften der armen kan voorzien. Geschenken. Den 12 is den heer F. 's Jacob, afgetre den directeur-generaal bij de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen nau eus 4312 ambtenaren en beambten dier Maatschappij, een geschenk aangeboden bestaande in 2 zilveren candelabres75 duimen hoogen een prachtig gebonden album op sierlijk gebeeldhouwden standaard. Rampen. Den 6 is te Scheveningen een 6jarig meisje onder den tram geraakt en terstond gedood. Waarschijnlijk ten gevolge van ontgravingen voor de nieu we gebonwen in de Lange Poten te 's Gravenliageis den 9 een zijmuur van het oude, nog in gebruik zijnde depar tement van justitie voor bel grootste gedeelte weggezakt. Het gebouw werd in der haast door de ambtenaren verlaten en daarna zooveel mogelijk gestut. In den nacht, van 12—13 is het leeuwarder beurtschip, schipper Postmain het enkhuizer vaarwater in den grond gevaren door een kaag van Broekerhaven. De opvarenden, waaronder de vrouw van den schipper en 2 kinderen, zijn gered en te Hoorn aan wal gezet. Ten gevolge van het broeien van hooi is te Breda een stal met 7 paarden verbrand. Den 14 zijn in de gemeente Bredevoort 12 huizen ver brand, waarin alle ouden van dagen gehuisvest waren.

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 1