van Zondag 17 Augustus 1879. 1879. STUS. "A Vervolg def wekelijksche berichten. Onltictilaiid. iteigle. Frankrijk.. &rool-Bli*it(ai2£e en Ierland. üusland. Turkse. (lostenry k - Hongarije. Zwitserland. Italië. Spanje. Egypte. Wereenigde Staten. Qbuevteutiën. arige Fchtvcreenigiug van JAN VOORHOUT :n MAARTJE KAANDORP. jarige Fchtverceniging 1: Jb. VAN TWISK Jbz., M. MOLENAAR, Dok uit naam van wederzijdsche betrek- n hartelijken dank betuigen voor de vele n belangstelling, bij hun huwelijk onder- 17 Augustus 1879. H. M. BONSET, H To a Ug0 7 qarflP. SC HIL DE R, 10 Aug. 1879. van Alkmaarsche Courant Den 9 bracht Keizer Frans Joseph het voorgenomen be zoek aan Keizer Wilhelm te Gastein. De begroeting was zeer hartelijk. Beide vorsten begaven zich naar de villa Meran en vervolgens naar het badsiotwaar een familiediwer gegeven werd. Gastein en de omliggende hoogten waren des avonds schitterend verlicht. Den 10 bracht de Keizer van Oostenrijk te 9% uren aan Keizer Wilhelm op het paleis een bezoek, dat door laatstgenoemde te 10 tk, uren werd beantwoord. Na een onderhoud van een kwartier namen de Vorsten hartelijk afscheid van elkander en verliet Keizer Frans Joseph Gas tein weder. Keizer Wilhelm vertrok den 12 uit Gastein, den burge meester zijne tevredenheid betuigende over de welgeslaagde badkuur en over de ontmoeting met den Keizer van Oostenrijk. Graaf Herbert Bismarck, oudste zoon des rijkskanseliers, die door de conservatieve kiezersvereeniging te Lauenburg weder candidaat voor den Rijksdag zou zijn gesteld daar de vroeger gehouden verkiezing van den candidaat der nationaal liberalen dr. Hammachertegenover wien hij de nederlaag leedvernietigd was gewordenheeft verzocht van hem af te zien, daar hij eene eventuëele benoeming niet kun aannemen. Pruisen. De verkiezingen voor den landdag zullen waar schijnlijk in het laatst van September plaats hebben: te Ber lijn is reeds last gegeven tot het opmaken dór nieuwe kie zerslijsten. kan Hammede aanplakker der biljetten, waarin de Koning met den dood bedreigd werd wegens het onder teekenen der onderwijswetis naar het brabautsche hof van assises verwezen; de door hem als medeplichtige genoemde pater Nicolui zal niet vervolgd worden er is beslistdat geene termen bestonden om tegen hem eene vervolging in te stellen. De vertegenwoordiger van het arrondissement Leuven, de heer F. J. SchoUaertis den 11 overleden. De rechterzijde verliest in hem een zijner waardigste vertegenwoordigers; hij sprak zeldendoch zijne zeldzame redevoeringen waren steeds voorbeelden van de grootste welsprekenheid en be langrijke letterkundige bijdragen. De socialist Johan Mostvroeger lid van den duitschen rijksdag^iende te Londenkwam den 10 te Brussel om daar e^Kiers voorlezingen te houden. Den volgenden dag werd w^vAwege de regeering uitgenoodigd om het land te verlaten: Tij werd door agenten naar den trein naar Ostende geleidwaar gezorgd werddat hij naar Londen terugkeerde. De munt te Bordeaux is afgeschaft en het personeel over gebracht naar die te Parijs, waar voortaan al het geld zal worden geslagen. De kiezers van het lc district van Bordeaux zijn tegen 31 opgeroepen tot het kiezen van een afgevaardigde in plaats van den niet toegelaten verkozene Blanquidie weder candidaat is gesteld, en in een aan de kiezers gericht ma nifest schrijft: Burgers! toen gij mij met uw mandaat ver- eerdet, was het vooral uwe bedoeling eene volledige amnestie te verkrijgen voor allen, die tusschen 4 Sept. 1870 en 31 "Mei 1871 wegens politieke redenen veroordeeld waren. Daar dit nog Steeds door u beoogde doel niet bereikt werd, hebt gij mij ten tweeden male de caudidatuur aangeboden. Ik neem die aan." Zijn mededinger, de heer Métadier, verklaart in een dergelijk manifestdat hij steeds eene radicale maar tevens const.it utioneele politiek is toegedaan geweest en zal zijn verder herinnert hijdat de Kamer zonder aarzelen overgegaan is tot het nietig verklaren van Blanqui's vorige verkiezing (eene voor tegenspraak vatbare bewering) en wel met eene meerder,>.eidwaaruit hare nauwgezetheid blijkt in het eerbiedigen der wet. De secretaris-generaal van het departement der Ardennen, Lambert genaamdhad op een soherpschut.tersfeest te Mé- zières, in naam van den prefect sprekende, gezegd, dat dergelijke vereenigingen vaderlandsliefde toondendoor voorbereidselen te maken, welke hem in staat stelden te voorziendat in geen ver verwijderde toekomst het herstel zou plaats vinden, waarop Frankrijk recht had en dat hij n.iet duidelijker wilde omschrijven. De duitsche gezant vroeg opheldering omtrent deze opruiende taal tegen Duitschland en de heer Lambert werd geschorst en ontslagen. De gemeenteraad van Marseille heeft 5000 frs. toegestaan voor de teruggekeerde communisiendoor den krijgsraad aldaar veroordeeld geworden. De verdeeling van het geld wordt echter aan de regeering overgelaten. De hoofdschuldige aan het spoorwegongeluk bij Nancy, een ontslagen spoorwegbeambte, aanvankelijk gevat, is later weder op vrije voeten gesteld. Van de bij dat onheil ge wonden zijn nog 7 gestorvenzoodat het getal dooden thans 12 bedraagt. In het kanton Corte op Corsica is een republikein gekozen tot lid van den gewestelijken raad met 533 stemmen tegen 504 uitgebracht op den bonapartistisohen candidaat. Tot heden vaardigde het enkel imperialisten af. Lagerhuis. Den 8 heeft de heer Lawson, eene motie trach ten voor te stellen, waarbij het wenschelijke verklaard werd van een adres aan de kroonopdat deze hare goedkeu ring onthield aan het oprichten van een gedenkteeken voor prins Napoleon in de abdij van Westminster. De speaker, van oordeel dat thans geen motie mocht worden voorge steld verzocht den voorsteller, zich tot eenige algemeene opmerkingen te bepalendie daarop als zijn wensch te ken nen gaf, dat het huis een oordeel zou uitspreken over de vraag, of die abdij eene geschikte plaats was voor zulk een gedenkteeken. Toegevendedat deze zaak niet veel betee- kende en werkelijk met de politiek niets te maken had, zoo was het toch onmogelijk te verhinderen, dat de publieke opinie in het buitenland aan die daad eene staatkundige beteekenis hechtte. De prins had niets gedaan om zulk eene onderscheiding te verdienen en in die abdij moest geen monument worden opgericht voor een prinsdie zelf gezegd had naar Zuid-Africa te gaan, om aan zijn persoon een pres tige te geven, dat hij meende noodig te hebben om de .Tw.u gcuovoiu uai van uen minister ivappeyne niet anders kon worden verwachttoen op verschillende verklaringen werd gewezen, die deze plannen konden doen vermoeden, die, al mocht men aanvankelijk zekerheid missen omtrent haar bedoeling, thansble- fransche republiek voor een keizerrijk onder zijne regeering te doen plaats maken. Een groot deel van het engelsclie volk was tegen liet oprichten van dit gedenkteeken en daarom moest het niet geschieden in deze terecht een nationale tempel genoe.nde abdij. Bij deze uiteenzetting van zijn ge voelen liet hij zieli verscheidene hatelijke uitdrukkingen tegen de napoleontische dynastie ontvallen. De minister Northcote, betreurendedat deze zaak ter sprake was gekomen en wel op zulk eene wijze, merkte op, dat de deken van Westmin ster alleen hierover te beschikken had: deze had de ver gunning gegevenwelke echter niet de minste staatkundige beteekenis had zij was alleen verleend uit sympathie met het treurig einde van den jongen prins. Hij deelde niet de opvatting omtrent de beteekenis van het oprichten van mo numenten in deze abdijalwaar reeds vele personen begra ven waren, die aan het land geen bizondere dienst bewezen. Hij wenschte de zaak volkomen van de staatkunde gescheiden te houden en hooptedat het huis zich hiermede niet be moeien zouoverigens afkeurende de gebezigde hatelijke uitdrukkingen. De heer Jenkins meendedat die abdij niet als een gewone kerk kou worden beschouwdwaarmede het volk niets te maken had. Hij deed uitkomen, dat er geen antecedent was voor het oprichten van een monument aldaar voor den pretendent van een buitenlandschen troon. Ver scheidene leden voerden voor en tegen de oprichting het woordten slotte werden er zulke teekenen van ongeduld gegevendat de beraadslaging werd gesloten zonder tot eenige uitkomst te leiden. Den 9 vroeg een lidof de regeering voornemens was haren invloed aan te wendendat voor de twee soldaten te gelijk met prins Napoleon gesneuveld, een monument werd opgericht in de nabijheid van dat, voor den prins opgericht wordende en of gezorgd was voor hunne nagelaten naaste betrekkingen. Het antwoord van den minister van oorlog luidde, dat waarschijnlijk door een of ander fonds voor de betrekkingen dezer soldaten zou gezorgd zijn daar zij be hoorden tot de koloniale troepenmet de kwestie der mo numenten kon de regeering zich niet inlaten, Den 11 hield de heer Goldsmid de aangekondigde inter pellatie over de egyptisehe aangelegenheden. In eene rede, welke 2 uren duurdekeurde hij de politiek der regeering zeer af; zij was, door zich, met Frankrijk vereenigdin de egyptisehe zaken te mengenten onrechte afgeweken van de oude engelsclie politiekom ten aanzien van Egypte onafhankelijk te handelendaardoor was zij aanleiding geweestdat des Sultans gezag over Egypte weder op nieuw versterkt was. Bij de beraadslaging over deze in terpellatie werden de volgende opmerkingen gemaakt. De regeering had zieh niet te veelmaar te weinig en niet krachtig genoeg vereenigd met Frankrijk in de egyptisehe zaken gehandeld. Zij had te luide gedreigd en niet flink genoeg gehandeld. Zij moest de politiek om in het belang der egyptisehe fondsenhouders te handelen laten varen. Het zou wenschelijk zijnaan den nieuwen Khedive de gelegen heid te gevente beproeven zijn land goed te besturen zonder hem europeesche ministers op te dringen. Men ver weet aan de regeering, dat zij bet Huis niet in kennis had gesteld met bare houding en dat zij baren invloed in de zaken van het Suez-kanaal niet genoeg gehandhaafd had. De minister Northcote antwoordde dat de regeering niet tot hoofdbeginsel had om in het belang der schuldeischers tusschen beiden te komen maar om regeeringloosheid en wanbeheer te verhinderen. Toevallig viel dat samen met de bevorde ring van de belangen der schuldeischersomdat het maat regelen van den Khedive golddie de schuldeischers bena deelden. De Sultan had het recht vazallen af te zetten, die liet land te gronde richtten. De nieuwe firman liet de erf opvolging onveranderd eu verbiedt het aangaan van leenin gen en tractaten zonder goedkeuring van de Porte. De wet op liet hooger onderwijs in Ierland werd den II voor de 3' maal gelezen evenzoo datbetreffende de leening van 5 miljoen p. st. voor Oost-Ldie. Den 14 vestigde de heer Buff de aandacht op de afghaan- sclie staatkunde der regeering. De heer Stanhope verde digde het gesloten traetaat, waardoor het doel van den oorlog bereikt was: een sterk, onafhankelijk, vriendschap pelijk gezind Afghanistan en een grenslijn, die Indië's weerbaarheid verhoogt. Na het verkrijgen dier grenslijn kon Engeland liet oprukken der russen in de richting van Merv ook onverschillig aanzienbovendien had de russische re geering stellig verzekerd, dat hare troepen niet zoo ver zouden komen. Mirsky, onlangs gevat en van Taganrog naar Petersburg overgébrachtheeft erkend een aanslag op het leven van generaal ürenteln gedaan te hebben. De regeering schijnt een protest te hebben gezonden aan de mogendheden, die het berlijnsche verdrag onderteeken den tegen het bijeentrekken van troepen aan de grenzen van Rumelie. Het gerucht is verspreiddat de onlangs opgetreden mi nister Safvet-bassa weder zijn ontslag zou hebben ingediend. Hij had verlangd de grieksche kwestie te regelen op de met den Iranschen minister Waddington te Parijs overeengekomen wijzedie plannen zouden strekken als grondslag voor de onderhandelingen met de grieksche gevolmachtigden. De Sultan zou van die plannen echter niets willen weten. Vol gens de Politische Correspondenz zou een der grieksche ge volmachtigden de heer Brailas, nu de zaak weder uitgesteld wordt, aan zijne regeering machtiging gevraagd hebben om Konstantinopelwaar hij reeds zoolang wachtte op den aan vang dier onderhandelingente mogen verlaten. Bosnië. De hoofdstad Serajewo werd in den nacht van 8 op 9 door een hevigen brand grootendeels vernield. De ge- lieele handelswijkliet midden der stad, de Servische en de roomsche kerk1000 woonhuizen en 800 winkels alsmede het Pruisische eonsulaatsgebouw brandden af. De brand begon den 8 's avonds 5 uren en heeft 36 uren lang gewoed. De oorzaak is niet met zekerheid bekend: zij wordt toegeschreven aan onvoorzigtigheid van ambtenaren der belastingen, die vaten brandewijn verzegelden. De vlam van de kaars zou zich aan den alcohol medegedeeld hebben. Volgens de Politische Correspondenz zou de brand ontstaan zijn door eene ont ploffing van wijngeest bij den koopman Schwarz als gevolg van onvoorzichtigheid. Doordat de meeste huizen van hout waren, een flinke wind woei, de brandbluschmiddelen ont braken en de door de stad stroomende rivier Miyliaca, alsmede de meeste pompen en fonteinen grootendeels uitge droogd warenbleven de pogingen van het oostenrijksche garnizoen onder bevel van den gouverneur generaal, den hertog van Wurtemberg, om het vuur te stuiten, vruchteloos. Negen soldaten ontvingen daarbij zware wouden, aan de gevolgen waarvan 2 of 3 overleden zjjn. Meer dan tien duizend menscken zijn zonder dak. De door de rijks maga zijnen geleden schade wordt op f 100000 geschat. Keizer Frans Joseph zond onmiddelijk t 10000. De troepen zijn, om de bevolking onder dak te kannen brengen, grootendeels uit de stad verwijderd en uit de militaire magazijnen zijn terstond levensmiddelen enz. uitgedeeld. Er is reeds eene commissie benoemd tot het nemen van maatregelen voor den weder op bouw van het afgebrande gedeelte. De Mohammedaansche wijk bleef verschoond en in die omstandigheid vinden som mige bladen aanleiding te denken aan brandstichting door mohammedaansche dweeperszonder dat er iets uitgekomen isdat daaraan doet denken. Graaf Andrassy schijnt zijn ontslag te hebben ingediend als minister van buitenl. zaken. Volgens de Hongaarsche bladen om twee redenen. Hij wenschte Novi-Bazar zoo spoedig moge- ijk te bezetten dat naar zijne meening met weinig troepen kon geschiedenmits men zich met, Turkije daarover verstond. De minister van oorloggraaf v. Bijlandtgedachtig aan hetgeen ten vorigen jare plaats had met de bezetting van Bosnië door eene onvoldoende troepenmacht, wilde echter met eene groote legermacht daarheen oprukken, waartoe eene gedeeltelijke mobilisatie noodig zou zijn. Andrassy stemde daarmede niet in en nu beweert men, dat de Keizer den mi nister van oorlog gelijk heeft gegeven. Anderen achten Andrassy's houding onhoudbaar, nu de Czechen weder in den Rijksraad zullen verschijnen. Eene derde gevoelen is dat hij naar rust verlangt en van zijne betrekking genoeg heefttot het vragen van ontslag heett hij slechts afgewacht het tijdstip, dat het berlijnsche verdrag ten uitvoer gebracht en Turkije door de russen ontruimd was. Volgens de Wee- ner bladen valt het niet te betwijfelen of het gevraagde ont slag zal worden verleendvolgens sommigen zou het reeds aangenomen zijnonder voorbehoud van met de waarneming belast te blijven tot na de benoeming van een opvolger. Het ministerie der keeren Stremayr en Taaffe heeft zijn ontslag gevraagd en verkregen en laatstgenoemde was met de samenstelling van een nieuw ministerie belastwaarin hij onmiddellijk slaagde. Bij keizerlijk besluit van 12 werd graaf Taaffe benoemd tot oostenrijksch minister-president en minister van binuenl. za ken Stremaijr tot minister van justitie en eeredienst, Horst van landsverdedigingFarkenshagen van landbouw, Kolb- Weidensheim van handelChentek voorloopig van financiën. De heer Prazak treedt op als minister zonder portefeuille, blijkbaar voor Bohemen. De Czechische bladen beschouwen het optreden van dit Kabinet als een teekendat het be oogde vergelijkdat het zitting nemen der Czechische af gevaardigden in den Rijksraad zou waarborgentot stand is gekomen. De wet op de verhooging der tabaksbelasting wordt ver moedelijk aan de volksstemming onderworpen. Op voorstel van het centrale comité der Grütli-Vereeniging verzamelen de verschillende afdeelingen van het Verein onverwijld stemmen om deze nieuwe wet aan het referendum te on derwerpen en deze beweging vindt aanvankelijk zeer uitge breide ondersteuning. Tegen andere verhooging van het ta rief schijnt geen verzet te worden beraamd. Volgens bericht uit Lucern is de regeeringsraad van dat kanton met de overige kantons van het voormalige bisdom Basel aan het onderhandelen over het herstellen van dien bissehoppelijken zetel; daarbij gaat de raad uit van het begin sel, dat de wettig afgezette bisschop, de heer Lachat, niet we der in het bisdom mag terugkeerenmaar dat een ander in zijne plaats moet optreden. Is het den Paus werkelijk te doen om den vrede op ker kelijk gebied te herstellen dan heeft hij het recht van den Staat in deze zaak slechts te erkennenen dit wordt door de betrokken kantons onvoorwaardelijk gevorderd. Zoodra dit heeft plaats gehad, zal geen beletsel meer worden aan getroffen op den weg, die tot de benoeming van een nieuwen bisschopin overleg met de betrokken kantonsleidt. In dit rijk zien tegenwoordig 249 dagbladen en andere periodieke geschriften, welke staatkundige zaken behandelen, het lichthetgeen 48°/o uitmaakt van de gezamenlijke peri odieke geschriften. Den 10 is een pauselijke encycliek uitgevaardigd om in de scholen het onderwijs der christèlijke wijsbegeerte volgens de beginselen in te voeren. van den heiligen Thomas van Aquino weder De gouverneur der provincie Huelva heeft de speelhuizen in de badplaats Panti Cosa doen sluiten. De hartstogt voor het spel schijnt in bet geheele land en vooral te Madrid zeer groot te zijn. Langen tijd was niets vernomen over de verhouding van Egypte met Abyssinië. De vijandelijkheden waren lang gestaakt en het heettedat indertijd de vrede gesloten was tusschen Koning Jan van A byssinie en den vorigen Khedive Ismaèl-bassa. De Daily News ontvangt echter een bericht van een bekend reiziger en resident in Abyssinië, Mayoussier genaamd, die mededeelt, dat nimmer een vredesverdrag ge- teekend is en dat door Koning Jan thans last gegeven is om met 15000 man opterukken en eenige egyptisehe distric ten nabij Massowah in bezit te nemenalwaar de garnizoenen niet meer dan 400 man tellen. Kolonel Gordonde gou verneur van Soudan had zich met 3000 man en 12 kanon nen in versnelde marscken naar Massowah begeven. De regeering heeft aan hare vertegenwoordigers in Enge land, Duitschland, Noorwegen, Zweden en Denemarken eene circulaire gezonden waarin geprotesteerd wordt tegen verdere verhuizing van Mormonen naar Amerika. Zij ver klaart, dat veelwijverij of bigamie in alle deelen der Vereenigde Staten eene misdaad is en dat dus Mormonen, in eene Ame- rikaansehe haven landende, om naar Utah te gaan, voorne mens zijn de wet te overtreden. Verder worden de bestaande wetsbepalingen aangehaald en veroordeelingen vermeld, onder verklaring dat zij voornemens is ieder, die zich aan bigamie in aim s iv,ij as juanuoouwscuooi ie vv agemugen is verschenen in den vorm van een net boekje (74 bl. in kl. 8°), dat over deze school en de daaraan verwante hoogere burgerschool en het Rijks-proefstation tal van bijzonderheden bevat, be langrijk voor ouders die hunne zonen tot wetenschappelijk ontwikkelde landbouwers willen doen opleiden, en voor allen, taioic oui uoo ixjkjvj 5. „Ueber Stocs und Stein", Galop van Famt. 6. „Alla Stella Confidente," Romanza pour cornet a pistons et caril lon solo van Rossi. 7. „Le Rève du Bonheur," Grande Valse van Schubert. 8, Grande Potpourri Burlesque et Po pulaire van Clement. A A T, s t 0,75, voor elke regel meer 15 ij inzending tot Zaterdag namiddag eerstvolgend nommer ingestaan M. M. Rappard, ~>eroepen predikant bij de Ned. eente alhierhoopt Zondag 28 Sept. a. s., zijn doenterwijl door Welwillenden afstand van Ds. igtals bevestiger zal optreden de heer Roede- ai dr. en pred. te Amsterdam. BURGERLIJKE STAND. !FW D. Ipar Lorenz Himmelreich en Johanna Maria Wil- ands. Matthiys Fredrik Beudeker en Johanna ook. Wilhelmus Johannes Bieman en Adriana oba Jobina de Fries. Arte Brasser en Maria \a Verver. idrik Matthiis Bonset en Aleberta Letzke. TROU WD.' rit Trompwedr. van Grietje Breeman, te Kaïn- en Maria Johanna üendrika Haakman, te maar. 5N. a Petronella, D. van Remmert Jonker en Grietje ster. üendrikus JohannesZ. van Johannes togs en Helena Maria Swinkels. Arijaantje ran Frederik Clermont Rike en Arijaantje Rui- Martinus Johannes Adrianus, Z. van Matt,hijs derhuis en Maartje Beneden. Neeltje, D. van irand Oldenburg en Grietje Spaan. •bus AdrianusZ. van Adrianus Hoekmeijer en ije Henriette van Looij. Jonathan Èvert an Frans Hendrik van den Brink en Barendina ■op. 'iette Ami, D. van Jan Hoek en Johanna ijesJannetje, D. van Hendrik van der Horst Uida Hendriea Groet. em Cornells, Z. van Jan Hille en Trijntje Aan- brug. Nicolaas, Z. van Aliedius Willem van Voort en Anna Maria van de Pol. Geertruida ielmina, D. van Jan van den Tooren en Geer- la Wilkelmina Fortgens. DEN. irdus CornellsZ. van Dirk Hosman en Grietje ren, 4 maanden. i de Fries, wed. Arie Mooij, 48 jaar. CORRESPONDENTIE, ïgen uit Koedijk een gedichtjebetreffende het [daar op 21 Aug. 1.1., dat wij, wegens plaatsge- volgende week moeten laten liggen. Red. me dankbare kinderen en behuwdkinderen. @*3 >ot, 24 Aug. 1879. m van PI ETER BROUWER en VOKELTJE DE HART. ankbare Zoon, Behuwddochter en Kleinzoon, s, gem. Oude Niedorp, 24 Augustus 1879. van Alkmaar, thans te Woerden, en van Amsterdam en A. LETZKE, als hunne wederzijdsche familiehun- ken dank betuigen voor de vele bewijzen telling, door hen ondervonden. 21 Aug. 1879. van eene Dochter G. OLDENBURG 17 Augustus 1879. van een Hinken Jongen A. L. HEN- EI J ER. 18 Augustus 1879. van een Meisje M. G. HELLING n, 22 Augustus 1879. van een Meisje J. HOEK—LOOSJES. Augustus 1879. van een Zoon A. M. van der VOORT, geb. van der POL. tus. erleed na voorzien te zijn geweest van H. Sacramenten der stervenden in >m van 38 jarenmijne geliefde Echt- IIETJE STAM, na eene gelukkige 0ing van bijna achttien jaren mij na latende 10 kinderen, bijna allen te jong om dit zoo smartelijk verlies te kunnen beseffen.

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 5