Scheepvaï Schouwburg i'fl ill |fl|i| Soiré MOOT BAL, 7, GROOT Schouwburg GAFZ I MATINLli lMLaiUALB, FEES f i'|! O I van den Curieuse Voorstellii MUZIEK VOOR De beroemde familie Aanvang IE uur, Entrée E5 Cts, A. L. SWITZAll. J X De VOORZITTER van GEDEPU1 brengt ter kennis van belanghebbend' over het 8PAARNEop 22 Augusti Haarlem, den 14 Augustus 18 van al Maandag 25 Augui Maandag geheel nieuwe eigen vinding; nog nii gen van de K£idos< MagiePhi met en zon Entrée: le rang 75 ets., kinderen E Plaatsen te bespreken op den speeld In geen geval kunnen er meer dan twee W( door liet Muzieh Heeren eere-, kunstlievende en werke Aanvang uren. Dor BIL in de groote zaal d e H a r VAUX-HAIjIj op het Doelenveld, d WUllHWElkk vervaardigd Aanvang uren. Eenige toegang tot het Doelenveld Programma's van de muziek en het Vrijdag 29, Zat< Entree vr||. Zi TO Aanvang 9 uren. Van af Woensdag en verd per stoomboot van Purmere 's nachts te 12 uren, uitgenor te 1 uur, wegens het feest op Van al Zondag 24 Augui te geven door het G-HOO' onder directi< TABLE Miss EMILIE CARR, En Frl. BERTHA NIELSON, I) De Heer VAN BELLIE, Negerzange De Heer DE HAAS, Hollandseh Jongejulfr. GELEST Juffr. LOUISE, Hollandsche coupl Aanvang der Concerten te hal China. Ilaïti. Xuid-Africa. Peru. Alle avonden zullen vast optreden: Dontlovcl door bovengenoemd gezelschap. Van al 1 Augustus in/a woraen argegeveu ItETOUIiBIIj JKTTEHDOOR LOOPEND GELDIG; vracht beneden 50 ct. met 5 ct., vracht van 50 ct. en daarboven met 10 ct. verhooging. in flacons met 60 Capsules eu cts. Verkrijgbaar in de Apotheken en de bekende Depots van H. VAN G1MBORN, te Emmerik. Snelpersdruk van Herms. Coster en Zoon. l il !;1 met electrische en drumondsche licht Nubië en Pompeichromatike catarac lijksleven kalospinthe chromokrene voorafgegaan door nimmer aanschouwdi 111 uren ontstoken worden. Den ganschen avond verlichting van Erl. BETTY MERKER, Duitsche coi Miss NELLIE DE VERRE, Engelsche Utah schuldig maakt en dat bewezen kan worden, daarvoor te vervolgen. Van de Europeescke regeeringen wordt alleen de dienst gevraagd, te trachten hare vrouwelijke onderdanen aanteraden niet te luisteren naar Mormoonsche zendelingen, die haar aansporen, misdadig te gaan leven in de Ver- eenigde Staten. Zij zou het wensckeiijk achtendat de re geeringen deze beweging uit hetzelfde oogpunt beschouwden en behandelden als zij. De consuls zullen uitgenoodigd worden inlichtingen te verzamelen omtrent de wijzewaarop de Mormonen buitenlands aanhangers trachten te winnen. De regeering ontving het officiëel berichtdat Duitsch- land geneigd is tot wijziging van zijn stelsel betreffende de aanmunting en tot het wisselen van gedachten over de aanneming van den dubbelen standaard. De gele koorts neemt in Memphis nog niet af. Den 9 en 10 werden 50 menschen aangetast en stierven er 10 den 11 5 gevallen en 4 dooden. Te Brooklyn en in New- York zelf is een enkel geval voorgekomen ten gevolge van de overkomst van vluchtelingen uit Memphis. De zieken en hun gezinnen werden onmiddelijk afgezonderdna ont smetting hunner goederen. Dit Rijk schijnt in oorlog te zullen komen met Japan, althans de verhouding tusschen die twee Rijken is zeer gespannen. Het volgende heeft daartoe aanleiding gegeven. De inwoners der 36 eilanden van Lieou Kieou in de stille Zuidzee, halverweg tusschen Formosa en Japan, werden door de Chineezen in de eerste eeuwen onzer jaartelling de oostelijke barbaren genoemd. Soms plunderde een chineescke vloot die eilanden en werd een deel der inwoners als slaven medegenomen. In 1372 kwamen zij onder het chineesche gezag en de inwoners hielpen in de 16e eeuw de Chineezen in den zeeoorlog tegen de Japanners. Laatstgenoemden be weerden steeds rechten op deze eilanden te hebben en heb ben ze thans eenvoudig in bezit genomen op eene wijze welke zeer beleedigend is voor de Chineezen. De Koning werd afgezetde voornaamste ingezetenen werden als ver dacht van voorliefde voor de Chineezen gevangen genomen: het geheele beheer werd veranderd en door het Japansche stelsel vervangen. Komt het tot oorlog dan zal hij bijna uitsluitend op zee gevoerd moeten worden en de Japanners schijnen op hunne meerderheid ter zee te rekenen door de Chineezen zijn inderhaast kanonneerbooten met groote arm- strongkanonnen gewapenduit Engeland ontboden en vier dezer schepen vertrokken reeds met engelsche officieren en bemanning. In verband met de moeilijkheden tusschen Rusland en China in Midden-Azie, kan deze oorlog voor Europa wel eenig belang hebben. Engeland rekent op de me dewerking van China in Midden-Azië en zou dus ongaarne eene verzwakking van dat Rijk zien. Het hoofd der opstandelingen Bazelais is aan boord van de engelsche kanonneerboot Boxer overgegaanna eerst bij het engelsche consulaat zijne toevlucht te hebben genomen. In den nacht van 26 Juli werd van den commandant zijne uitlevering gevraagd door in booten gezeten gewapende per sonen, hetgeen geweigerd werd. Te Port au Prince stonden alle zaken nog stileen nieuwe opstand werd dagelijks verwacht. Rechtstreeksche berichten van 22 Juli melden dat een der ministers in 't Kaapsch Parlement heeft verklaard dat de gouverneur Bartle Frère natuurlijk diep gevoeld had de aanvallenin Engeland en de Kolonie tegen hem gericht doch bij het bewustzijnhoe weinig men van de zaken uit Zuid-Airika begreepzijn ontslag niet zou nemen. De mi nister voegde er bij dat dit ontslag van den uitstekenden gouverneur noodlottig zou zijn. Gemelde verklaring werd in 't Parlement zeer toegejuicht. Alle tijdingen uit Zoeloeland toonen aandat de oorlog nog niet uit isin Ketsjwayos leger bestaat een partij die tot het uiterste volhouden wil. Een partij der opperhoofden wil onderwerping, verlokt wellicht om zijn gebied te ver- deelenzij wil geen Zoeloekoning meermaar leven onder britsch gezag, met behoud van eigen inrichtingen. Dit komt met de plannen van generaal W olseley overeen, doch oud-Afrikaanders achten dit onuitvoerlijkzonder het onderhouden van eene sterke Europeescke policiemacht in Zoeloeland. Het zou huns inziens zijn een bron van gesta dige oorlogenvooral bij de groote dapperheid der Zoeloes, zooals uit voorbeelden uit den jongsten strijd wordt aange toond. Volgens bericht van 29 Juli zou het op nieuw voortruk ken der engelsche troepen op 3 Aug. in twee kolonnes beginnen; de eene onder majoor Clark van Darnfordde ander onder kolonel Russell van Borkes-Driftom zich den 6 bij Magnibonium te vereenigen. De vraag van Ketsicayo, of zijn leven gespaard zou worden, indien hij zich onder wierp, is bevestigend beantwoord. De monitor Huascar heeft het chiliaanscbe transportschip Limacmet 300 man aan boordgenomen. GEMEENTE R AA D. Zitting van Woensdag 13 Augustus 1879. No. 7. Voorzitter de burgemeester A. Madeline Pont. Tegenwoordig 10 leden. Afwezig met kennisgeving, we gens uitstedigheidde heeren IkF. Stoel, T. L. Koorn, Mr. A. P. de Lange en IJ. J. Bruinvisen wegens ziekte de heer FV. Helling. De Voorzitter opent de vergaderingwaarna 1. de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 2. Stelt de Voorzitter voor, overtegaan tot het onderzoe ken der van de herkozen raadsleden A. Maclaine Pont, JC. Ponk, P. A. van der Drift, J. G. A. Verhoef en W. Helling ingekomen geloofsbrieven. Daartoe besloten zijnde, noodigt hij de heeren Conyn, C. IV. Bruinvis en Bosman uit, zich met dat onderzoek te belastenwelke heerenna voor eenige oogenblikken de vergadering te hebben verlaten, terugkeeren en voorstellen tot de toelating dier heeren te besluiten. Achtereenvolgend wordt dienovereenkomstig besloten. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken. 3. Voorstel der vaste commissie voor de verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigdtot wijziging der verordening op het nummeren der gebouwen en het bijhouden der bevolkingregisters. Zij acht die wijziging noodig, daar voor den aanvang der 6e algemeene volkstelling alle perceelen genummerd moeten zijn en eene algeheele vernieuwing der nummers voor dien tijd noodzakelijk is. De hoofdwijziging is dat voortaan ieder perceel onmiddelijk boven of ter zijde van den hoofdingang genummerd moet zijn (thans mag het alleen boven den hoofdingang zijn) en dat het nummer 4 in plaats van 3 centimeters groot moet zijn. Verder dat Burg. en Weth. bevoegd zijn, de nummering onmiddelijk ten koste der nalatigen te doen verrigten, wanneer men öf bij ver bouwing of bij wijziging van het nummer in gebreke blijft het nummer op het perceel te schilderen. Ter lezing gelegd. Op voorstel van den Voorzitter worden Burg. en Weth. gemagtigd tot liet doen der uitgaven, voor de vernummering gevorderddaar die zoo mogelijk vóór 1 October a.s. afgeloopen moet zijn. Van Burgemeester en W ethouders. 4. Brief ten geleide eener ontwerp-verordening op het oprigten van inrigtingenniet vallende onder de wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95). Art. 1 bepaalt, dat zon der vergunning van Burg. en Weth. in de gemeente Alk maar geene sigaren- en tabaksfabrieken chichoreibranderijen en droogerijen siroopmakerijentouwslageryen en lijnbanen mogen worden opgerigt. De overige artikelen regelen de verdere uitvoering daarvankomende in art. 3 o.a. voor, dat Burg. en Weth. bevoegd zijn aan de door hen te verleenen vergunning die voorschriften te verbindenwelke zij in het belang der openbare orde, veiligheid of gezondheid noodig achten. De vaste commissie voor de strafverordeningen, zich in beginsel met die verordening vereenigendegeeft bij haar rapport eenige wijzigingen aan. Ter lezing-gelegd. 5. Voorstel tot vergrooting van de openbare tusschen- school en de school voor meisjes in 1880. De vergrooting van eerstgenoemde school stuitte in 1879 op onoverkomelijke bezwaren af, doch in 1880 zal daartoe moeten worden over gegaan. Op twee wijzen kan die vergrooting geschieden de eene, bijbouw van een 4" lokaal, zou ruimte geven voor 70 kinderen, dat voor het oogenhlik wel voldoende zou zijn, doch blijft de gemeente zich uitbreiden en het bevolkings cijfer toenemendan zou zeer spoedig weer vergrooting moeten geschiedenterwijl niet voorzien werd in een lokaal voor de aan deze school verbonden Rijksnormaalinrigting, thans voorloopig in de Bieuwe Doelen gevestigd hetgeen bij het volgen van de tweede wijze, het bouwen eener 2e verdieping op de tegenwoordige school, zullende kosten f 10733,wel het geval is. Dit pian is zeer goed uitvoerbaar, wanneer de ruimte tusschen het plafond en den zolder wordt aangevuld met bladmos. Het geraas in de bovenlokalen zal dan niet hinderlijk zijn in de benedenlokalen. Het plan moet bij tijds vastgesteld zijn, ten einde de uitvoering in de zomervacantie van 1880 te kunnen doen plaats hebben. De houtwer ken moeten dan in den aanstaanden winter gereed gemaakt worden. Aan de meisjesschool neemt het aantal leerlingen steeds toe het beloopt tusschen de 80 en 84 in den laatst.en tijd. Het gelijktijdig geven van mondeling onderwijs in de verschillende klassen in hel grootste lokaal is zeer hinderlijk, nu het aantal leerlingen zoo groot iswant de onderwijze ressen en de leerlingen kunnen elkander bijna niet verstaan. Het bouwen van een lokaal achter de bestaande lokalen ƒ4131,- zullende vorderen, voorziet afdoende in de behoefte aan meer ruimte. Gesteld in handen der vaste commissie van bijstand om berigt en raad en met haar rapport in handen der later aantewijzen sectiën voor het onderzoek der gemeente-begroo ting voor 1880, ten einde daarmede gelijktijdig te worden onderzocht. 6. Voorstel tot het uitvoeren van eenige werken aan den toren op de Groote Kerk en daarvoor op de gemeente-be- grooting voor 1880 3200,uittetrekken. Bij een onlangs ingesteld onderzoek bleek dat 2 der grootste klokken aan één kant los hingen: het hout, waaraan.de assen bevestigd waren, was verteerd en vermolmd, en'het ijzerwerk, dat met lood bekleed was was verroest. Nadat een steiger ge steld was heeft een naauwkeurig onderzoek naar den toestand van den geheelen toren plaats gehadwaarbij gebleken is dat, wil men het klokkenspel in zijn geheel behouden, het dringend noodzakelijk is zoo spoedig mogelijk tot de voor gedragen vernieuwingen overtegaan. 7. Rapport omtrent het voorstel van den heer P. Bruinvis de Lange tot verbetering der straatverlichting bij de Eriesche draaibrugden Achterweg en de Spanjaardstraat. Onder overlegging van het door den gemeente-architect omtrent dat voorstel uitgebragte rapport, waarbij gelijktijdig opge geven worden de kostengevorderdwanneer gevolg werd gegeven aan de in de laatste tijden ingediende verzoeken van ingezetenen om verlichting of uitbreiding der bestaande verlichting, geven Burg. en Weth. te kennen, dat, wanneer het voorstel van den heer de Lange aangenomen wordtzij het billijk achten, dat ook in de andere deelen der gemeente, in het rapport aangegeven, de verlichting uitgebreid worde, gezwegen nog van de wensckelijkkeiddat het aantal lan tarens hier en daar worde vermeerderd. De beslissing om trent het voorstel aan den Raad overlatende, ontraden zij bepaald de verlichting van den Westerweg, deWognumsche buurtdeu Eriescken weg en den Heiloërstraatwegomdat de daaraan verbonden kosten veel te groot zijn en die ver lichting in ieder geval niet zoo noodzakelijk isdat zij zulk eene belangrijke uitgaaf rechtvaardigt. Omtrent Nos. 6 en 7 wordt hetzelfde besloten als om trent No. 5. 8. Verzoek van 21 bewoners der Kooltuin en Achterdam, om demping der Kooltuinonder herinnering aan het vroe ger daartoe gedaan verzoek en aanvoering van de gronden waarop die demping wensckeiijk kan worden geachtverder de aandacht vestigende op het wenschelijkedat de in slech ten staat verkeerende bestrating aldaar worde vernieuwd de aldaar geplaatste urinoir op kiescher wijze worde ingerigt en dat verbetering worde gebragt in den toestand der goten van de Spanjaardstraat. Ter secretarie gedeponeerd; bij de behandeling der ge- meentebegrooting voor 18SÜ kan door den Raad op dit adres dan zooveel acht worden geslagen, als hij vermeent te behooren. 9. Verzoek van 51 belanghebbenden bij het bouwterrein aan de Oudegrachtnabij de Keetkolkom eene brug te leggen over de Oudegracht bij de stadstimmerwerfom voortzetting der riolering en bestrating en om verlichting aldaar. Gelijk besluit als omtrent punt 8 wordt genomen. 10. Verzoek van Direeteuren der Alkmaarsche IJzer- en Metaalgieterijom gebruik te mogen maken van de steenen losplaats aan het Groot Noordh. Kanaal, voor het lossen en laden van zware voorwerpen en om gezonken ijzeren rails te mogen leggen tusschen die losplaats en hunne fabriek. Gesteld in banden van Burg. eu Weth. om berigt en raad. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken: 11. Verzoek van Mej. A. J. Lettinkom eervol ontslag als 3= hulponderwijzeres aan de openbare school voor meisjes met ingang van 1 October a. s. Eervol verleend met ingang van 1 October of zooveel vroeger als in de vacature mogt zijn voorzien. 12. Verzoek van A. P. Zeilmakerhoofdonderwijzer der openbare tussckenschoolom eervol ontslag als leeraar in geschiedenisaardrijkskunde en nederlandsche taal aan de burgeravondschool tegen 15 Augustus of 1 September of zulk een tijdstip als de raad geschikt oordeelt. Gesteld in handen der commissie van toezigt op het mid delbaar onderwijs om berigt en raad. Van de commissie van financiën. 13. Rapport omtrent de begrooting van ontvang en uit gaaf bij de dienstdoende schutterij voor 1880. De commissie stelt voor, baar onveranderd vasttestellen in ontvang en uit gaaf op f 2149onder toekenning der aangevraagde toe lage uit de gemeentekas van ƒ2094doch den schuttersraad uittenoodigen, voortaan eene memorie van toelichting bij zijne begrooting te voegen, ten einde te kunnen nagaan, waarop de raming berust. Sommige voor kieeding uitgetrokken posten kwamen aan de commissiein verband met de uit gaaf in 1878, zeer hoog voor; de omstandigheid, dat, wanneer voor de uitgaven minder gevorderd wordtde toelage uit de gemeentekas ook tot zooveel lager bedrag wordt uitbetaalddeed haar in de voorgedragen cijfers be rusten. Aangenomen. 14. Rapport omtrent de begrooting van het burgerlijk armbestuur voor 1880. De commissie stelt voor, haar on veranderd vasttestellen in ontvang en uitgaaf op f 6267,65 en toetekennen eene subsidie uit de gemeentekas van f 2243,19%, waarvan 1968,(9% voor onderstand aan R. C. armen, beneden den ouderdom van 60 jaren, te Alkmaar verblijvende, aan wie door het R. C. parochiaal armbestuur onderstand wordt geweigerd, en 275,— voor onderhoud van Leentje Kuit en Hendrika Steemanaan wie door de diakonie der Nederduitsch Hervormde gemeente onderstand wordt geweigerd. Aangenomen. 15. Rapport der speciale commissie, die de gemeente rekening over 1878 met de daarbij beboerende bescheiden heeft onderzocht. Daar zij alle stukken in orde heeft ge vonden en haar onderzoek geene aanleiding tot het maken van bedenkingen of aanmerkingen heeft gegevenstelt zij voor de rekening voorloopig vast te stellen in ontvang op f 194842,89% uitgaaf 187206,46% met een batig saldo van f 7636,43 en zich te vereenigen met de voorgestelde invorderbaar- en oninvorderbaar verklaringen. Aangenomen. De burgemeester en de wethouders bleven buiten stemming. V an Burgemeester en Wethouders. 16. Rapport op de verzoeken van P. Hartland en P. Schou ten om vergunning tot behoud der door hen zonder ver gunning gelegde boenst.oepen voor hunne perceeleneerst genoemde aan den Geestersingel en laatstgenoemde aan den Nieuwlandersingel. De conclusie strekt de vergunning tot wederopzegging toe te verleenen onder verpligting van die boenstoepen voortdurend ten genoegen van burgemeester en wethouders te onderhoudenbij gebreke waarvan zij op de eerste aanzegging opgeruimd moeten worden en jaarlijks eene recognitie te betalen van een gulden. Aangenomen. 17. Rapport op het verzoek van de wede. P. Mente, van dezelfde strekking als No. 16, voor haar perceel aan den Geestersingel. De conclusie is gelijk aan de vorige. Aangenomen. 18. Rapport op het verzoek van A. Balder, touwslager, om vergunning tot het bouwen eener houten loods op een stuk land nabij de israëlitisehe begraafplaatsten dienste zijner lijnbaan, en van S. Wit, aannemer te Oterleek, om vergunning tot het bouwen eener dergelijke loods op het stationsterrein, tot berging van telegraaf materieel. De con clusie strekt tot het verleenen der gevraagde^mrgunning onder voorwaardedat de loodsen niet worda^ftwoond en alleen tot voorschreven doeleinden wordeAg^^gd en dat de vergunningen vervallenwanneer die Wpalingen overtre den worden. Aangenomen. 19. Ontwerp-besluit tot beschikking over 4/5 gedeelten der Rijks personele belastingvoor de dienst van 1880. V astgesteld. 20. Brief, waarbij wordt aangeboden een van den ge meente-ontvanger ontvangen scbrijven, waarbij verzocht wordt verhooging zijner toelage voor bureaukosten van 500 op f 750Burg. en Weth. achten het verzoek niet onbil lijk de gemeente zelve beeft ook reeds ondervondendat tegenwoordig hooger loon moet worden toegekend dan vroe ger voor kantoorbedienden eu nu moge de gemeente betrek kelijk weinig belang hebben bij de wijzewaarop de ont vanger zijne gedelegeerden bezoldigtvoor wie bij altijd aansprakelijk blijft, zoo valt toch niet te ontkennen, dat bij de vaststelling der bureaukosten in aanmerking moet worden genomendat hij verpligt is eerlijke en geschikte personen in zijne dienst te hebben. In beginsel zijn zij dus voor het verzoek aan den Raad de beslissing overlatende, met welk bedrag de bureaukosten zullen verhoogd worden. De heer Vonk wensebte gaarne nog geene beslissing te nemen, als niet voldoende ingelicht, nadat de Voorzitter had medegedeeldhetgeen de gemeente-ontvanger tegenwoordig aan bureaukosten betaalt. Op voorstel van den Voorzitter wordt het daarop gesteld in handen der vaste commissie van financiën. 21. De door de vaste commissie van financiën aangeboden ontwerp-verordening op de heffing en invordering eener plaatselijke directe belasting. Op voorstel van den Voorzitter de behandeling tot eene volgende vergadering aangehouden, wegens de onvoltalligheid der vergadering. Op voorstel van den heer Vonk wordt besloten eene afzonderlijke zitting en wel eene avondzitting aan de behandeling dezer zaak te wijden en worden de leden, naar aanleiding van den wensch, door den heer C. WBruinvis daartoe te kennen gegeven uitgenoodigd, amendementen, welke zij mogten willen indie nen vooraf mtezenden ten einde ter lezing te kunnen wor den gelegd. 22. Is overgegaan tot het benoemen van een leeraar in het band- en regtlijnig teekenen aan de burgeravondschool. De heer R. E. J. Roeterink tot 1 Sept. a.s. daartoe benoemd op f 5U0, jaarwedde, wordt op nieuw voor één jaar, in gaande 1 Sept. a.s., in overeenstemming met den Inspecteur, voorgedragen. Met lü stemmen de heer Roeterink benoemd. 23. Deelt de Voorzitter mede, in antwoord op eene in de vorige vergadering door den heer Bruinvis de Lange gedane vraagdat de heeren Wittebierbrouwersgeene recognitie ^betalen voor hunne in gemeentewater geplaatste schermpalen en dat Burg. en Weth. vergunning hebben verleend tot het vernieuwen dier palentot het voorloopig behoud waarvan door den Raad in 1867 was besloten. Na eenige bespreking hierover wordt 24. door den Voorzitter overgegaan tot het doen der ge wone rondvraag, of een der leden nog iets in het midden beeft te brengen. Naar aanleiding eener door den heer C. W. Bruinvis ge dane vraag naar den stand der onderhandelingen over het door de Alkmaarsche Turnclub gedaan aanbod om vrijwillig eene spuit te bedienen wordt na eenige bespreking besloten: a. in beginsel van dat aanbod gebruik te maken, behou dens de latere regeling van een en ander bij verordening b. Burg. en Welh. te machtigen tot het aanschaffen der door die vereeniging benoodigde en door haar opgegeven voorwerpenten einde hare oefeningen te kunnen voortzet ten en daarvoor beschikbaar te stellen de som van zeven honderd gulden. 25. Wordt de vergadering gesloten. Snelpersdruk van Berm'. Coster en Zoon,

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 6