No. 34. Eenentachtigste Jaargang. 1879. ZONDAG 24 AUGUSTUS. Groote Paardenmarkt te Alkmaar, «j (Officieel (Bcbccllc 31 en 32 1872. 11 en 41 1873. Gelegenheid tot bezigtiging van het Museum op Zondag, 31 Augustus 1879, tusschen 1 en 3 uur's namiddags, tegen betaling van 10 ct. de persoon. op 1 September 1839. PATENTEN. De voljaarspatenten, aangevraagd in Mei 1879, worden ter gemeente-secretarie afgegeven van Maandag 25 Augustus tot en met Zaturdag 6 September 1879. Burgeravondschool. Het Ministerie-Kappeyne ontslagen. H&Hekeli\kache Berichten. Binnenland. ^taiJ0-Ulieuw0. Obuerteutiëu. jjA, /a, i<£ ,a>' jj. ik1 40|ari^e EchAvcreenigiug m van JAN VOORHOUT §1 I® en MAARTJE KAANDORP. |g 2/i§il /Él 40 jarige EclUvereeniging P1ETER BROUWER VOKELTJE DE HART. DE rouw. H To a Ug° 1 IVr1p. SC HIL D E R, 10 Aug. 1879. ALKMAA Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prps per kwartaal f 0,415, franco per post f O,SO, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgever HERM". COSTER ZOON. f] 0 U A A T. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een bijbladbevattende wekelijksche berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbendendat in hunne vergadering van 19 Augustus 1879 uitgeloot zijn de vol gende aandeelen in geldleeningen ten laste dier gemeente als No. 29 en 46 der leening van 1871. De aflossing geschiedt op 31 December 1879bij den ge meente-ontvanger, tevens onder intrekking der niet verschenen koupons. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 21 Aug. 1879, De Secretaris NUHOUT YAN DER VEEN SOLLICITANTEN naar de betrekking van LEERAAR IN DE NEDERLANDSCHE TAAL, GESCHIEDENIS en AARDRIJKSKUNDE aan de Burgeravondschool te Alkmaar, op eene jaarwedde van 150,worden verzocht zich onder overlegging der vereischte stukken ten spoedigste en uiterlijk vóór 31 Augustus a. s. aantemelden bij het ge meentebestuur van Alkmaar. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, over het 2e. kwartaal van 1879verzonden geweest naar BelgieE. Ronner, Brussel. Duitschland: H. SchultzeDusseldorf. FrankrijkCognauBordeaux. De ondergeteekende bericht hierhijdat de inschrijving van leerlingen zal plaats hebben in het gebouw der Burger avondschool, op Maandag, den 8 September, des avonds te 7 uren. De Directeur der B. A., Dr. H. W. WAALEWIJN. Eindelijk is dan de crisis geëindigd. Aan het Mi nisterie-Kappeyne is het sinds lang gevraagde ontslag verleend. Wanneer deze aftredende raadslieden der Kroon de gebruikelijke formule lezendat dit ont slag hun wordt gegeven „onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hen aan den Koning en aan den lande bewezen", zullen de mees ten hunner een weemoedigen glimlach moeilijk kun nen weerhouden. Wat heeft de bekwame den Beer Poortugaelvan wien men met recht afdoende en praktische maatregelen verwachttekunnen verrich ten ten behoeve van onze verdediging De onlangs opgetreden Minister van Koloniën heeft de rege ling van de financieële betrekking tusschen het rijk in Europa en Nederlandsch-Indiereeds door zijn voorganger ontworpen en door hem gewijzigd niet bij de wet kunnen doen vaststellen. Zijn collega van Financiën is te midden van zijn werk afgelost de successiebelasting in de rechte lijn is tot stand gekomen de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen bevolen, maar de ef fectenbelasting met 's Ministers verdere plannen en beloften behooren tot een nalatenschapwaarvan men niet weet wat en hoeveel ervan door zijn op volger zal worden aanvaard. De Minister van het nieuwe departement van Waterstaat enz. heeft voor zijn eerste belangrijke werk de goodkeuring der Sta- ten-Generaal niet kunnen verwerven. Het hoofd van het Kabinet eindelijk de heer Kappeyne, heeft, ja, een nieuwe regeling van het Lager Onderwijs tot stand gebracht maar de wet is nog altijd onuitge voerd en van al zijn verdere plannen is niets ge komen. Ja toen hij bij de aanvankelijke weigering des Konings om hem het gevraagde ontslag te ver- leenen, als eerlijk en rond staatsman die plannen ter sprake meende te moeten brengen en 's Konings machtiging te moeten vragen om ze aan de Staten- Generaal voor te stellenhad hij de voldoening datterwijl de Tijd en de Standaardde organen al- zoo der ultramontanen en antirevolutionairen zijne plannen die nu bleken plannen tot grondwetsher ziening te zijn, als ernstige zaken meenden te moeten beschouwen, hem uit de liberale partij werd toege roepen kom, dat meent ge nietdaar hebt gij nooit ernstig aan gedachtdat is een zoogenaamde geniale inval, een handige wending een advokaten-streek om met fatsoen te kunnen heengaanof, mochten uwe ondoordachteluchtig opgeworpen plannen on verhoopt gehoor vindenu tegenover de Kamers een houdbare positie te geven. Ofschoon mededee- ling werd gedaan van 's Ministers schrijven aan den Koningdat deze plannen reeds bij de optreding van het Kabinet waren besproken en vastgesteld, hij moest de krenking ondervinden, dat van liberale zijde werd geantwoord wij gelooven u niet. En toen de aannemelijkheid de groote waarschijnlijkheid van deze bewering werd aangetoond, toen het betoog werd geleverd dat van den Minister Kappeyne niet anders kon worden verwachttoen op verschillende verklaringen werd gewezen, die deze plannen konden doen vermoeden, die, al mocht men aanvankelijk Bekerheid missen omtrent haar bedoeling, thans ble ken volkomen in overeenstemming te zijn met het geen de Minister aan den Koning schreefluidde alweder het antwoord wij vragen geen waarschijn lijkheid geen aannemelijkheid, maar wij eischen bewijsen al heeft de Minister ook vroeger her haaldelijk gesproken van „groote maatregelen", waar toe hij de noodige voorstellen wenschte te doen, hij heeft toch niet gezegd, dat die „groote maatregelen" voorstellen tot grondwetsherziening zouden zijn. Zeker, dat heeft de Minister Kappeyne niet ge zegd maar kan er sprake zijn van een partij en van een partijverband wanneer een belangrijke maatre gel bij een deel der partij geen bijval vindt en aan den Minister die hem wil voorstellen medewerking wordt ontzegdofschoon de maatregel op zich zelf geen bestrijding ondervindt, omdat de Minister hem niet vooraf uitdrukkelijk heeft aangekondigd, en om dat hij door den loop der omstandigheden wel wat onverwacht aan de orde komt Zal de Minister, nog wel de leider der partij maar ook buiten dat lei derschap in elk geval het hoofd van het liberale Kabinetook de instemming van alle liberale leden der partij moeten hebben omtrent de tijdigheid van een maatregel eer hij dien voorstelt Of zal die tij digheid vooraf bij meerderheid van stemmen moeten worden aangenomen en zal dan de minderheid zich aan de meerderheid onderwerpen? Men moge in ons land in navolging van andere constitutioneele staten en bij voorkeur wordt dan Engeland ge noemd een partij en een partijverband hebben wil len stichten en een leider hebben aangesteld, het is duidelijk genoeg dat dit niets anders is dan een schijn- vertooning. De liberale partij of liever de liberale leden in de Kamer verstaan de kunst niet om tot behoud van een Ministerie van hunne richting en ter wille van belangrijke zaken zich aan een te slui ten en over sommige persoonlijke bezwaren heen te stappen. En dat is te meer noodig omdat de anti liberale leden in de Kamer zich terstond vereeni gen, wanneer zij kans zien om een liberaal Ministerie een nederlaag te bezorgen. Dat doen de liberalen nietwanneer er een Ministerie van de tegenpartij aan het bewind isen daarom is een conservatief Ministerie altijd gelukkiger en duurzamer, ofschoon het een Ministerie van de minderheid is. Het laatste Ministerie-Heemskerk had in de beide Kamers een liberale meerderheid tegenover zich; maar die meer derheid heeft medegewerkt om allerlei belangrijke wetten tot stand te brengen. Zonder die medewer king had Heemskerk evenmin zijn naam onder de nieuwe wet op het Hooger Onderwijs kunnen zetten, als de heer van Lijnden den zijne onder de nieuwe rechterlijke indeeling des lands. Had de liberale meerderheid dezen Ministers een nederlaag willen bezorgen zij had het in hare macht gehadmaar ofschoon zij van den beginne af aan in parlementai ren zin het recht had om het Ministerie-Heemskerk te doen vallen, omdat het een Ministerie van de minderheid was heeft zij het niet gedaanvoor zij meende dat de tijd gekomen was om de leiding der zaken over te nemen Geheel anders handelen de niet-liberale partijen in de Kamer. Zoodra zij kans zien om bij eenig verschil onder de liberale meer derheid een liberaal Ministerie een nederlaag te doen lijden of te doen vallensluiten zij zich aan een en stemmen tegen ook al weten zijdat een Ministerie in hunne richting wegens de samenstelling der Ka mers een onmogelijkheid is. Dat heeft de stemming over art. 1 der Kanalenwet op nieuw geleerd, waar, op een paar uitzonderingen naalle niet-liberale leden der Tweede Kamer tegen hebben gestemd. Prinses Maria van Baden is den 18 van Seheveningen naar Karlsruhe teruggekeerd. Prinses Marianne heeft zich den 20 naar Arnhem begeven. Benoemingen. Bij kon. besluiten van den 18 zijn de ministers op hun verzoek eervol ontslagen en tot ministers benoemd: mr. C. Th. bn. v. Lijnden v. Sandenburg, oud minister van justitie, buit. zaken, jr. mr. W. Six, com missaris des Konings in Zeeland, binn. zaken, mr. A. E. I. Modderman, hoogleeraar te Leiden, justitie, mr. S. Vissering, hoogleeraar te Leiden, financiënW. bn. v. Golsteinoud minister van koloniën, koloniën, A. E. Reuther, kolonel der artillerie, onderchef der 4e. afdeeling aan het dept. van oorlogoorlogW. F. v. Erp Taalman Kip, oud-minister van marine, marine, jr. G. J. G. Klerck, oud-minister van oorlog, waterstaat. Onder de nieuwe ministers bevinden zich derhalve geene leden der Staten-Generaal. Tot commies der posterijen 1" kl. is benoemd de heer H. Hellingthans 2e. kl. De burgemeester van Amsterdamjr. mr. den Tex, heeft, toegegeven aan het verzoek van den minister van binn. zaken om tot 1° Januari in functie te blijven, wegens de moeilijkheden, die de benoeming van een opvolger in den weg stonden. Leger. De minister van oorlog heeft bevolendat er bij de 2e en 5e regimenten infanterie bij de aanstaande oefenin gen proeven zullen genomen worden met het door de onder officieren en minderen doen dragen van voetwindsels in plaats van kousen of sokkenhetwelk in het buitenland zeer goed moet voldaan hebben. Veevebvoer. De minister van binn. zaken heeft, op des wege gedane vraag, verklaard, dat met het oog op de mo gelijke overbrenging van longziekte, de invoer van ameri- caansch rundvee slechts veroorloofd kan worden voor zoover het in of bij de plaatsen van invoer geslacht wordt, en in geen geval om er handel mede te drijven. Vervolg der binnenlandsche berichten in het bijblad. Verbetering. De kermis te S. Maarten is bepaald op 21, 22 en 23 Sept. en niet, zooais in ons vorig Nr. ge meld was, op 3, 4 en 5 Sept. die meer bekend willen worden met de in bloei toenemende Rijks-instelling en den aard van het daaraan gegeven wor dend onderwijs. Het programma van het onderwijs voor het leerjaar 187980 aan 's Rijks Landbouwschool te Wageningen is verschenen in den vorm van een net boekje (74 bl. in kl. 8°), dat over deze school en de daaraan verwante hoogere burgerschool en het Rijks-proefstation tal van bijzonderheden bevat, be langrijk voor ouders die hunne zonen tot wetenschappelijk ontwikkelde landbouwers willen doen opleiden, en voor allen, De koninglijke goedkeuring is verleend op de statuten der Vereeniging ter bevordering van christelijk schoolon derwijs alhier. De heer Kraijenbelt heeft bedankt voor de predikants- beroepen naar Delftshaven en Boogeveen. Maandag25 dezer,, 's namiddags te 1 uur, wordt in het kerkgebouw der doopsgez. gemeente de openbare pro motie gehouden van de leerlingen der latijnsche school, bij welke gelegenheid de tot de hoogeschool te bevorderen leer ling der hoogste klasse J. W. Ie Grom eene door hem op gestelde declamatie zal voordragen. Den 20 is door den Raad van Stateafdeeling voor de geschillen van bestuur, behandeld het beroep van den heer Stemler tegen het besluit van Burg. en Weth., waarbij hem het voortzetten zijner werkzaamheden in zijne gedeeltelijk door brand vernielde sigarenfabriek is verboden. De Staats raad de VHes bracht in deze zaak verslag uit. De heer Stemler lichtte het beroep toe. De kermisvermakelijkheden zijn ditmaal vroeger dan anders aangevangen. De heer Cat rédie blijkbaar op een groot bezoek uit onze omstreken rekent, heeft reeds don derdag-avond zijne voorstellingen begonnen en zag zijne ko lossale tent goed bezet. Zijn overgroot aantal schoone paarden en bedreven rijders en rijderessen stellen hem in staat zijn sinds jaren gevestigden naam in eere te houden en zullen niet nalaten elk zijner voorstellingen een grooten toeloop te verzekeren. Maandag en Dinsdag-avond geeft de heer Ok- huysen, van Rotterdam, die met het jongste schoolfeest alhier zoo goed voldeedin de zaal van den heer Switzar voor stellingen van dissolving views en in de goochelkunst, en Donderdag-avond doet de heer Switzar op het Doelenveld een concert geven door de harmoniekapel onder directie van den heer Ottogevolgd door een groot vuurwerkeen en ander wel gekozen vermakelijkhedendie een druk bezoek der kermisgangers verdienen. De heer Lêon Veith, direc teur van het Theater Nationaaldat zich op onze kermis bevindtblijkens achterstaande advertentieheeft in ver schillende steden van ons land reeds veel bijval verworven op vele plaatsen gaf hij ook kinder-voorstellingen, zooals in ZwolleGroningen Appingadam Hoorn enz., waarvan hij de meest eervolle getuigschriften heeft, die allen instemmen in hoogen lof over de behendigheid spierkracht en kunst vaardigheid van de leden van zijn gezelschap. Aan de gemeente-rekening over 1878 worden de vol gende opgaven ontleend Ontvang. Hoofdst.l. Ontvangsten weg. vroegere diensten/ 15002,90 f 2. Inkomsten uit bezittingen. n 7759,81 3c. Opcenten op's Rijks belastingen 29786,05% die op het personeel alleen beliepen ƒ21491,26%, ƒ1416,26% boven de raming. b. 4/5 der Rijks personeele belasting r 41263,23 3213,33 meer. c. Hoofdelijke omslag29837,18 Hondenbelasting1050,75 Belasting op tooneelvertooningen n 260, d. Heffing voor het gebruik van open bare plaatsen wegenwerken en inrichtingen61426,92 waaronder leges ter secretarie/357,15, recognitie voor het gebruik van gem. grond en water f 709,68, tol op den Hoeverschelpweg 864,11, begrafe nisrechten 1176,90 schoolgelden f 7379,15 minerval latijnsche school 1 450 alle marktgelden en wik- en weegloonen f 50589,93. e 4. Ontvangsten van verschillenden aard en toevallige batenn 2165,80 n 5. Buitengewone ontvangsten 6290,25 waaronder 5000,voor verkocht land en 1000,bijdrage van Oudorp in de kosten v. bestrating der Breelaan. Te zamen f 194842,89% Uitgaaf. Hoofdst.l. Kosten van huishoudelijk bestuur 11985,21% 2. ff invordering der plaat selijke belastingen9327,96 Voor aandeel in de kjyade posten werd aan het Rijk f 1707,14 betaald. 3. Onderhoud van gemeente-eigen dommen en lasten. Afd. 1. Jaarwedden3250, ff 2. Onderhoud van gebouwen 10026,75 ff 3. W egenstratenbruggen plantsoenenwallenklokken en begraafplaatse 47457,86% ff 4. Lasten299,08 4. Kosten der openbare veiligheid en brandweern 15931,91% 5. Kosten der plaatselijke gezondheids- policie306,40 6. Onderwijs. a. Lagers 25628,78 daaronder 500,begrepen voor de muziekschool. b. middelbaar2593,40% c. hoogern 1964,41% 7. 8. 9. 10. 11. 12. Armwezen Rente en schuldaflossing Pensioenen en wachtgelden Andere uitgaven waaronder muziekkorps f 2498,48 museum ƒ499,46, brandverzekering- kosten f 538,04% enz. Buitengewone uitgaven waaronder 2499,29 voor aankoop van f4000,— nomin. 2% °/0 W. S., f 389,96% rente van tijdelijk ter leen opgenomen geld 5959,— bestra ting der Breelaan en f 12475,18 voor het ijkkantoor. Onvoorziene uitgaven1033,24 13039,72% 16650,— 1200,— 5188,28 21323,43% Te zamen /187206,46% Door het Stedelijk muziekcorps zullen op Zondag 24 Augustus, 's namiddags tel uur, in den Stadshout, de navolgende stukken worden uitgevoerd 1. Grande marche de processions van Gevaert. 2. Ouver ture zur Oper „Piqué Dame" v&nSuppé. 3. „L'Oisean Vert," Polca de concert picolo solo van La Haye. 4. Grande Ean- taisie sur des motifs de l'opéra „Guillaume Tell" van Rossini. 5. „Ueber StocK und Stein", Galop van Faust. 6. „Alla Stella Confidente," Romanza pour cornet, a pistons et caril lon solo van Rossi. 7. „Le llève du Bonheur," Grande Valse van Schubert. 8, Grande Poipourri Burlesque et Po pulaire van Clement. Ds.H.M.M. Rappard, eroepen predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhierhoopt Zondag28 Sept. a. s„ zijn intree te doenterwijl door Welwillenden afstand van Ds. van de Hagtals bevestiger zal optreden de heer Roede maker theol dr. eri pred. te Amsterdam. BURGERLIJKE STAND. GETROUW D. 17 Aug. Caspar Lorenz Himmelreich en Johanna Maria Wil- lebrands. Matthijs Fredrik Beudeker en Johanna Schook. Wilhelmus Johannes Bieman en Adriana Jacoba Jolina de Vries. Arie Brasser en Maria Anna Verver. 21 Hendrik Matthijs Bonset en Aleherta Letzke. ONDERTROUWD.' 21 Aug. Gerrit Tromp, wedr. van Grietje Breeman, te Kam pen, en Maria Johanna Hendrika Haakman, te Alkmaar. GEBOREN. 17 Aug. Anna Petronella, D. van Remmert Jonker en Grietje Wester. Hendrikus Johannes, Z. van Johannes Hertogs en Helena Maria Swinkels. Arijaantje D. van Erederik Clermont Rike en Arijaantje Rui ter. Martinus Johannes Adrianus, Z. van Matthijs Zonderhuis en Maartje Beneden. - Keeltje, D. van IJsbrand Oldenburg en Grietje Spaan. 18 Jacobus AdrianusZ. van Adrianus Hoekmeijer en Jansje Henriette van Looij. Jonathan Evert, Z. van Prans Hendrik van den Brink en Barendina Nierop. 20 ff Henriette Ami, D. van Jan Hoek en Johanna Loosjes. Jannetje, D. van Hendrik van der Horst en Alida Hendrica Groet. 21 Willem Cornells, Z. van Jan Hille en Trijntje Aan- geenbrug. Nicolaas, Z. van Aliedius Willem van der Voort en Anna Maria van de Pol. Geertruida Wilhelmina, D. van Jan van den Tooren en Geer truida Wilhelmina Fortgens. OVERLEDEN. 16 Aug. Gerardus CornellsZ. van Dirk Hosman en Grietje Keuken, 4 maanden. 20 Antje de Vries, wed. Arie Mooij, 48 jaar. CORRESPONDENTIE. Wij ontvingen uit Koedijk een gedichtjebetreffende het schoolfeest aldaar op 21 Aug. 1.1., dat wij, wegens plaatsge brek tot de volgende week moeten laten liggen. Red. Hunne dankbare kinderen en behuwdkindercn. Akersloot, 24 Aug. 1879. ^p§ Hun dankbare Zoon, Behuwddochter en Kleinzoon. Langereis, grem. Oude Niedorp, 24 Augustus 1879. Getrouwd Jb. VAN TWISK Jbz., van Alkmaar, thans te Woerden, en M. MOLENAAR, die tevens ook uit naam van wederzijdsche betrek kingen hun hartelijken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling, bij hun huwelijk onder vonden. Schagen17 Augustus 1879. Getrouwd H. M. BONSET, van Amsterdam en A. LETZKE, die, zoowel als hunne wederzijdsche familie, hun nen hartelijken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling, door hen ondervonden. Alkmaar, 21 Aug. 1879. Bevallen van eene Dochter G. OLDENBURG SPAAN. Alkmaar, 17 Augustus 1879. Bevallen van een Hinken Jongen A. L. HEN- DR1KS—MEIJER. Haarlem, 18 Augustus 1879. Bevallen van een Meisje M. G. HELLING Amsterdam, 22 Augustus 1879. Bevallen van een Meisje J. HOEKLOOSJE8. Alkmaar, 20 Augustus 1879. Bevallen van een Zoon A. M. van der VOORT, geb. van der POL. 21 Augustus. Heden overleed na voorzien te zijn geweest van de laatste H. H. Sacramenten der stervenden in den ouderdom van 38 jarenmijne geliefde Echt- genoote GRIETJE S'l'AM, na eene gelukkige echtvereeniging van bijna achttien jaren mij na latende 10 kinderen, bijna allen te jong om dit zoo smartelijk verlies te kunnen beseffen.

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 1