van Zondag Augustus 1879. y 1879. >TUS. Vervolg der wekelijksche berichten. Binnenland. naar iuur. alsdan j bul- rdag Bultschland. België. Frankrijk. €ïroot-Brlttan|e en Herland. De offioieus-russische te Brussel verschijnende Nord geeft Belgie. Fraukr|)k. Bijblad van de Alkmaarsche v Spoorwegen. De inschrijving voor den spoorweg Haar lem—Zandvoort is niet voldoende geweest en daarom nog eenigen tijd opengesteld. De engelsche regeering heeft het spoorwegmateneel over genomen, dat indertjjd door de transvaalsehe regeering be steld was en ruim 2 jaren in 's Rijks loodsen te Vlissingen geborgen is geweest. Stoomvaart. In de den 21 te Vlissingen gehouden ver gadering van aandeelhouders der Maatschappij Zeeland is met alg. st. het contract met de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen goedgekeurd, en in verband daarmede besloten tot den bouw van een nieuw stoomschip en tot verkoop van de oude stoomschepen Stad Middelburg en Stad Breda. Kanaal door de Geldersche Vallei. Door den heer J. G. Jager is concessie gevraagd voor zoodanig kanaal, gaande van Amsterdam langs Weesp en door de droog te maken plassen beoosten de Vecht tot Kinnes en verder als in het ontwerp, bij de kanalenwet gevoegd. Hij wenscht van den Staat, die na het eindigen der concessie eigenaar van het kanaal zou worden, voor hoogstens 60 jaren een jaarlijkschen waarborg van 6% ton voor dividend en aflossing. Onderwijs. Te Andel is met 1". Juli de hoofdonderwij zer der openbare school gepensioneerd, wegens ongeschikt heid tot het waarnemen zijner betrekking (doofheid). Kort daarna trad hij in het tot nog toe gebezigde locaalaan de kerk begoorende, op als hoofdonderwijzer eener nieuwe, z. g. christelijke school, waartoe, het openbaar onderwijs stilstaande, de meeste scholieren overgingen. Den 18 Aug. werd het o. onderwijsvoorloopig in een door het gemeente bestuur gehuurd gebouw, hervat met 14 leerlingen. Kerkelijke Zaken. De gemeenteraad van Hoorn heeft den 15 met alg. st. goedgekeurd de schikking tusschen het r. c. kerk- en het gemeentebestuur, volgens welke de ruïne der afgebrande kerk in de Achterstraat aan de burgerlijke gemeente blijft behooren daaraan door het kerkbestuur wordt uitbetaald 5000 der assurantie-penningen en elke partij hare gemaakte kosten zal betalen. Ds. S. J- Dekker, te Broek op Langedijk, is beroepen bij de doopgez. gemeente te Irnsum. De synode der ned. herv. Kerk heeft den 20 het ten vo- rigen jare voorloopig aangenomen reglement op de rechten der minderheden met 10 tegen 9 st. verworpen, inzonderheid wegens de bezwaren, aan de toepassing er van verbonden. Een voorstel, dat de synode het door hare voorgangster gedane nopens art. 38 en 39 reglement godsdienstonderwijs onwettig zou verklaren werd verworpen. Feesten. Den 19 en volgende dagen heeft de welbekende firma IVijnand Fockink, likeurstoker en wijnhandelaar te Am sterdam, haar 200j arig bestaan herdacht, en bij die gelegen heid f 2000 aan de algemeene armen geschonken. Den 19 werd den bezoekers van de tapperij aan de Pijlsteeg een gedenkpenning in koper aangeboden waarvan exemplaren in goudzilver en brons aan verschillende genoodigden zyn vereerd. Den 19 werd het personeel der fabriekden 21 in het Paleis voor Volksvlijt, den buitenlandschen depothou ders een feest gegeven. De depots te Weenen, Parijs en Brussel waren in dea.avond van den 19 geïllumineerd. Aan de firma is vergund het koningiijk wapes—te-voeren ea cij is tfitT hofleverancier van Belgie WurtembergBaden en Hèssen benoemd. Harddraverij, den 18, te Oterleek, 10 paarden. Prijs, J> 40 de Deugd, van J. Boot, te Heerhugowaardpikeur C TJrsem premie, 15, Aafje van C. Broers, te Benmngbroek; dén 20, 6 paarden. Prijs behaald door de Bruine van KI. Ad miraal en de premie door de Snuit, van K. Schoone, beiden te Oterleek. 10 Den 21 te Purmerende, met paard en sjees, 18 deelne mers prijs 250, Susanna, van C. Paarlbergte Zijpe 1' premie f 100, Lietsevan N. v. Eendenburg, te Wate ringen 2"' premie50 Sophie van A. A. Schoutente Tentoonstelling te Arnhem. Den 17 bedroeg het aantal betalende bezoekers 4741 behalve de geabonneerden en de voor half geld toegelaten industriëele corporatien en militairen. Sedert de opening was de tentoonstelling door 97166 beta lende personen bezocht. Aanbestedingen. Den 16, te Helder, het maken van een zeekeerend glacis voor het ontworpen fort op de Hars- sens geraamd op f 145,000, minste inschr. J. J. Bekker te Leutvoor 143,900. Den 20, door het ministerie van justitie, het oprichten van een gebouw voor het kantongerecht te Hilversum, minste inschr T. S. W. A. v. d. Feer, te Utrecht, voor 12,680. De Gemeenteraad van Gouda heeft den 19 afwijzend beschikt op het verzoek der heeren J. de Vries Robbé en A Kaptijnom 4% p. c. rente te waarborgen van het voor eene waterleiding benoodigde kapitaal van/ 122.000. Grondverkoop. Bij de veiling van 54 erven gemeente grond op het Funen te Amsterdam, den 18, zijn verkocht 21 erven, samen groot —,15,20, voor f 30881, en opgehou den 33 erven samen groot ,23,41voor 46,675. De Prins-Hendrikspolder op Texel is den 21 in massa verkocht voor f 112,125vermoedelijk aan een belgisch ^Giften" Door wijlen mej. L. v. d. flier zijn, behalve de reeds vermelde, nog de volgende legaten gemaakt: aan de christ.-nat. school te Smilde f 1000, aan de christ.-geref. gemeente aldaar en de herv. diaconiën te Hoogersmilde en Bovensmilde elk 500. Geschenken. De heer Masker, pastoor te /.waagheelt bij gelegenheid van zijn dezer dagen herdacht 25jarig pries terschap de kerk verrijkt met een nieuw altaar en eenige geschilderde glazen. De gemeentenaren schonken van hunne zijde een nieuw orgel. Rampen. Den 15 's avondsis op den overweg van Schapenbosch door den van Haarlem komenden sneltrein een man overreden en gedood, die in de omstreken gewoon was schrijfbehoeften, liedjes enz. te venten, en kort te voren in beschonken toestand was gezien. Te Moerdijk is den 16 een 16jarige jongeling, die 2 ja ren geleden door een dollen hond in den bovenarm was ge beten, aan watervrees overleden. Den 17 is op den Amstel bij den Omval een bootje om geslagen waarin zich 4 personen bevondendie zich met varen vermaakten. 2 Hunner verdronken. In den Zaagmolenpolder op Walcheren zijn in den avond van den 19 vijf arbeiderswoningen, waaruit de inboedels gered werden, verbrand. Als vermoedelijke oorzaak wordt opgegeven het omvallen van een komfoor, waaro|> koffie werd gewarmd, terwijl er slechts een klein kind te huis was. Den 19 is de 20jarige spoorwegbeambte C. P. te Uitgeest tusschen de buffers van 2 wagens geraakt, ten gevolge waar yan hij onmiddelijk een lijk was. De laatste trein van den Oosterspoorweg van Amsterdam naar Utrecht den 21 heeft tusschen Hilversum en Maar tensdijk den wegwerker v. Es de beide beenen afgereden. Toen zijne vrouw hem op den weg vond was hij een lijk. Het stoomschip Overijselvan Batavia naar Rotterdam, is den 15 Juli, 50 eng. mijlen bezuiden Kaap Guardafui, de oostpunt van Africa, gestrandwaarbij de derde stuurman een matroos en 3 pelgrims bet leven verloren hebben. De equipage en europeesche passagiers zijn den 19 Aug. met het van Adente hulp gezonden gouvernements stoomschip Dag- mar aldaar aangebracht. De Dagmar is weder naar Guardafui vertrokken, om de daar achtergebleven pelgrims af te halen. De inlanders hebben uit het wrak der Overijssel een aan zienlijk deel der lading gehaald, waarvan de Sultan bewa ring en teruggaaf aanbood voor 2400. Misdrijven Den 17 is uit het schip van de wed. Boxem, aan de IJselbrug te Kampen liggende, eene som van/1000 ontvreemd. Daar de knecht, J. Bonsing, die zich den geheelen dag als ongesteld voorgedaan had, 's avonds niet op of bij het schip werd aangetroffen, rees tegen hem vermoeden en is hij den 18 te Deventer, nog grootendeels in het bezit van het gestolene, gearresteerdop aanwijzing van een slager, die hemtoen hij te Olst plaats nam in den treinherkend had. Te Nijswiller (Limburg) heeft in den avond van den 10, in eene herberg, eene bloedige vechtpartij plaats gehad, waarbij de Rijks-ambtenaar L. L. zoodanig gewond werd, dat hij den volgenden nacht is overleden. Op de Nispensche heide onder Rosendaal is in den morgen van den 16 de particuliere jachtopziener van den heer Gihoulmet name Koremansdoodgeschoten op den grond gevonden. Hij laat eene weduwe en 5 jeug dige kinderen na. De heer Gihoul heeft 10000 fr. uitgeloofd voor het aanwijzen van den dader. Verdacht wordt J. Jon- geneeleneen berucht strooper, nabij wiens woning de man slag geschied is, en die den 9 Sept. 1850 onder Ëuybergen den maréchaussee Ekkelbooni een schot hagel in de borst en voorarmen geschoten en daarvoor 5 jaren tuchthuisstraf on dergaan heeft. Hij heeft een langdurig verhoor ondergaan, maar alles ontkend. Den 17 's avonds is de veldwachter J. v. d. Luitgaarden op den weg vau Gastel naar Oudenbosch door eenige per sonen aangevallen en mishandeld, zoodat hijop den grond liggende, zich verplicht zag van zijn revolver gebruik te maken, met het gevolg, dat hij een zijner aanranders dood schoot en een ander gevaarlijk trof. Van de hierdoor ont stane verwarring maakte 'bij gebruik om te ontkomen. Den 20 heeft een man in de Utrechtsche dwarsstraat te Amsterdam 2 personen met messteken verwond, de een zoodanigdat hij 't bestorren is. De dader en zijne bijzit zijn in hechtenis genomen. Rechtszaken. De rechtbank te Amsterdam heeft de uit levering van den diamantendiel d'Orval toegestaan. De Vereeniging voor lijkverbranding in Nederland telt thans omstreeks 950 leden. Verloren en gevonden. Een van de leden der firma H. C. Voorhoeve 8p Cie., in effecten, te Rotterdam, heeft den 15, bij het afhalen van aangeteekende brieven, één daarvan verloren, waarin zich 10 bankbiljetten van f 1000 bevonden. Voor het terugbezorgen werd f 1000 uitgeloofd, welke premie verdiend is door eene vrouw, die den brief vond en terstond terecht bracht. Overleden den 16te Amsterdamdr. W. Mollsedert 184-7 hoögleeraar in de kerkgeschiedenis aldaar, vroeger predikant te Vuursche en te Arnhem, lid der Kon. Acade mie van Wetenschappen, schrijver van „Geschiedenis van het kerkelijk leven der christenen gedurende de 6 eerste eeuwen", „Geschiedenis der christelijke Kerk in Nederland enz. enz. geboren te Dordrecht 18 Febr. 1812. Zijn stoffelijk overschot is den 19 te Muiderberg ter aarde besteld. Bij het graf voerden het woord prof. Naber als rector-raagmheus der amst. universiteit, prof. Hoekstra namens de theologische faculteitprof. Opzoomer als voorzitter der Kon. Academie van W etenschappenprof. Acquoy (van Leiden) namens de oud-leerlingen de student v. Kleeff namens de leerlingen van den overledene. De heeren jr. J. Six en C. Sch'óffer legden immortellenkransen op liet graf namens het amst. stu dentencorps en het Oudheidkundig Genootschap. Te Hasselt, in belgisch Limburg, msgr. P. M. Vrancken, aartsbisschop van Attalia i.p i., oud-apostolisch vicaris van Batavia. KoLONlëN. Atchin. Na de vermeestering van s vijands versterkingen in de XXVI Moekim, keerde in die landstreek, zoowel als in de XXII Moekimde gevluchte bevolking langzamerhand terughoewel de te Selimoen verzamelde hoofden haar dit met geweld trachtten te^ beletlen. l.en deel der hoofden nestelde zich te La ai tob in het gebergte op de grens van Pedir en verzamelde daar een grooten voor raad wapens en levensmiddelen. De gouverneur zond daarom over zee eene krijgsmacht derwaarts, op wier verschijning de hoofden de vlucht namen, maar alle bergkampongs zich on derworpen met overgaaf van wapens en ammunitie. Sedert zonden de te Selimoen vergaderde hoofden, zoomede toekoe Aris van de V Moekimeen afgevaardigde naar den gou verneur, met brieven, waarin zij hun verlangen naar de beëindiging van den oorlog te kennen gaven en hunne on derwerping aanboden. Den 14 is eene kolonne uit Indrapoeri over Glieng naar Selimoen gemarcheerd. Zij werd alleen uit het gebergte door de bende van tongkoe di Tirou (den leider der aan vallen op onzen post te Segli in April en Mei 1878) be schoten doch ondervond in de kampongs geen tegenstand.. Eenige voorname hoofden waaronder toekoe Ajer Along broeder van Panglinia Poli/nhebben zich onderworpen. De kolonne betrok in Selimoen een bivak. In het gebergte van de XXVI Moekim werden vele vluchtelingen gevat en wa penen buitgemaakt. De conservatieve Kreuz-Zeitung bespreekt het terugtreden van graaf Andrassy. Mocht het voortgang_ hebben, dan zijn bezorgde beschouwingen over de toekomstige betrekkingen tusschen Duitschland en Oostenrijk nog niet gewettigd, al wordt ook de staatsman, die Duitsckland's vriend en bond genoot was, door een ander vervangen. Niettemin is het mogelijk, dat het nieuwe Cisleithaansche ministerie, wanneer Andrassy niet langer tegenwicht in de schaal legt, combi natiën en bondgenootschappen zoekt, aan Duitschland vijan dig. Hierbij teekent zij echter aan, dat men niet vergeten moet, hoe het enkele denkbeeld, dat Oostenrijk krachtdadig deel zou nemen aan den russisch-tarkscken strijdhet, li ijk in twee scherp afgescheiden vijandelijke kampen zou verdee- len. Handhaving van den vrede is daarom strikt noodza kelijk voor een Rijkwelks bestanddeelen geheel tegenover gestelde belangen en wenschen hebben. De binnenlandsche vrede en de bevestiging van het Rijk kunnen alleen verkregen worden door eene hechte vriendschap met Duitschlanden dat Andrassy's opvolger dit ook zal inzienisminstens genomen, zeer waarschijnlijk. Te Ath is den 19 tot senator, in de plaats van den prins de Ligne, die zijn ontslag genomen had verkozen de liberaal, de heer Lepourè. De clericalen hadden zich onthouden. Te Bordeaux is tegenover Blanqui een nieuwe mededinger opgestaan. De heer Adrïèn Achard, een der voormalige bal lingen van 2 December, heeft in een breedvoerig manifest aan de kiezers voorspeld, dat de Kamer Blanqui''s eventuëele verkiezing wederom vernietigen zalhoewel hij betreurt, dat Blanqui niet in de amnestie gedeeld heeft. Hij waarschuwt tegen het uitlokken eener botsing tusschen vertegenwoordiging en kiezers en beveelt zich zeiven aan met een zeer radicaal pro gramma. Het tegen den wensch der regeering handhaven der candidatuur van Blanqui heeft den heer Eugene Liebert aanlei ding gegeven hem openlijk in de .1 IXme Siècle te beschul digen van in 1839 de republikeinen verraden en het bestaan en de inrichting der republikeinsche genootschappen ver klapt te hebben aan den toenmaligen minister van binnenl. zaken Duelidtel. Als getuigen van de waarheid daarvan worden o. a. genoemd de oud-minister DufaureEtienne Arago en Schoelcher. Den 15 is voor het eerst in bijna 30 jaren voorbijgegaan, zonder dat de Napoleonsdag gevierd werd. De Petit Caporal meentdat prins Napoleon eene goede gelegenheid heeft laten voorbijgaan om der Keizerlijke partij de voldoening te verschaffen welke zij verwachtte: Paul de Cassagnac is van een ander gevoelen: het was zeer juist gezien, in een tijd van diepen rouw demonstratiën achterwege te laten. Den 16 is de ballon captif der place du Carroussel ge sprongen. Aan den onderkant was door den zwaren wind der laatste dagen eene kleine scheuring ontstaan door een hevigen rukwind werd die scheuring des namiddags grooter en eer dat het avond was, sprong het omhulsel met een gewel dig geluid uiteen. Voor de ondernemers is dit groote schade. Het samenstellen der ballon zou 500000 fres. gekost hebben. Voor huur der afgestane ruimte werd 100000 fres. betaald. Vele malen per dag hadden opstijgingen plaats tegen 20 fres. per persoon. Bij de samenstelling der bureaux van de algemeene raden hebben de republikeinen in 57, de monarchalen in 33 de meerderheid. De republikeinen wonnen 4 zetels en verloren één. 2 Overleden conservatieve voorzitters werden door re publikeinen vervangen. De hertog v. Aumale werd te Beau- vais tot Voorzitter herkozen. In de algemeene raden (behalve Algerie) hebben thans 1605 republikeinen en 1328 reactionnairen zitting. Minister Lepere, verkozen tot voorzitt er in de Yonne, heeft verklaarddat de regeering de algemeene raden volkomen vrij wilde laten in het bespreken van de wenschen der be volking over het wetsontwerp Ferry. Bij gelegenheid van een concert te Lyon werd den 13 door sommigen het spelen van de Marseillaise gevraagd toen hieraan gehoor werd gegevenwerd van verschillende zijden gesist en gefloten: de menigte 'n en buiten de om heining der concertplaats begon toen ontzettend toe te («mlieu en riet» zoo bard mogelijk „leve de republiek Hieruit ont- stonden botsingen welke de tussclienkomst der policie nood" zakelijk maakten: verscheidene onruststokerswaaronder 2 jonge luitenants, eenige studenten enz. werden in hechtenis genomen. Den 14 werd op het militair concert op de jilace Bellecour op nieuw de Marseillaise gevraagd meer dan 10000 personen begroetten dat lied met daverende toejuichen- genterwijl slechts één persoon het waagde te lluiten. Er ladden geene ongeregeldheden plaats. Tusschens Fiers en Mont Secret heeft den 16 eene botsing plaats gehad tusschen een personen- en een goederentrein ten gevolge waarvan 13 personen, hetzij dadelijk, hetzij later aan de gevolgen hunner wonden overleden zijn36 werden uewond, waarvan 20 armen of beenen enz. gebroken heb ben. Het ongeluk schijnt te wijten aan een^ oogenblik van gedachteloosheid van den onderstationchef Vassel te li Iers die het sein tot vertrek voor den personentrein gaf op het oogenblikdat de goederentrein die veel te laat wasnog niet was aangekomen. Toen de machinisten het gevaar be- merktenwas remmen niet meer mogelijkdaar de ontmoe ting der twee treinen in een hollen weg bij eene sterke kromming plaats vond. De schokwaarvan liet geluid op grooten afstand gehoord werdwas zoo hevigdat de lo comotieven diep in elkander drongen en de meeste wagens vernield werden. De onderchef is in hechtenis genomen. Den 20 heeft de minister Waddington in eene rede aan een di ner aan de prefectuur te Laon verzekerd, dat de rechten van den Staat in de onderwijskwestie zullen gehandhaafd worden. Hij kondigde verder tegen 1880 nieuwe vermindering van belastingen aan en eindigde met de verklaringdat er op dit oogenblik volkomen vrede heerschte en Frankrijk op den meest vriendschappelijken voet met alle mogendheden was. De 67jarige graaf Ferdinand de Douhetonafzetbaar Se naatslid der rechterzijde, is tegen 23 voor de rechtbank te Parijs gedaagdbeschuldigd van oplichterij. Hij wordt door zijne schuldeischers beschuldigddoor bedriegelijke kunst grepen en uitvluchten hun eene som van 10000 fr. te willen afhandig maken. Die vervolging kan thans zonder vooraf gaande machtiging van den Senaat geschiedenomdat het voorrecht der onschendbaarheid zijne kracht verliestzoo lang de zitting gesloten is. Het Grand-Hötel, ingezet op 19 miljoen, is voor 21,360,000 frs toegewezen. Het hotel Scribe, op 5 miljoen ingezet, is voor 6,320,000 frs. verkocht. Als kooper wordt genoemd de bekende Philippartten behoeve eener nieuw door hem opgerichte maatschappij. Lagerhuis. Den 14 vroeg de heer Anderson den minister van koloniën, of het bericht van den specialen correspondent der Daily News dat generaal Wolseley een jirijs op het hoofd van Ketswayo gesteld had, juist was. De minister antwoordde ontwijkend, waarom de heer Anderson de verdaging van het huis voorstelde, ten einde nadere ophelderingen te kunnen verkrijgen Nadat de heer Courtney had opgemerkt, dat de minister de bedoeling niet goed scheen begrepen te hebben, want dat men hem alleen de gelegenheid bad willen geven om met verontwaardiging te verklaren, dat er van het zetten van een prijs op Ketswayo's hoofd geen spraak kon zijn, ver klaarde de ministerdat de regeering van dat uitloven met alleen niets wist, maar ook aan dat bericht geen geloot Den 15 verklaarde minister Northcote op eene vraag van den heer Lefèvre, dat eene buitengewone spanning aan beide zijden der grenzen van Thessalië en den Epirus bestond. Turkije en Griekenland hadden versterking hunner strijd krachten aldaar noodig geoordeeld, doch de regeermg had liet indienen van vertoogen daarover onnoodig geacht. Denzeltden dag werden de zittingen zoo van het Hooger-als het Lager huis verdaagd met eene namens de Koningin uitgesproken A T t 0,75, voor elke regel meer 15 nzending tot Zaterdag namiddag erstvolgend nommer ingestaan aD«.uuiiumoaiinaii vau X U11C10 het volgende voorhanden, als: een blauw gestreepte vrou wemak met zakdoek en portemonnaieeen omslagdoekeen sleuteltjeeen zwarte lederen zak, een blauw koralen armband met goud tonnetjeeen zilveren knip met eerdg geldeen zak meel, twee parapluies, een zijden pet, een zwart hoedje [mans), een witte vrouwenmuts plaktjeeen portemonnaie met eenig geld, twee wagenkrallen en een blauw wagenkussea. met noog, W at de herziening van de bepalingen der Grondwet omtrent het kiesrecht betreft, hoe wen- schehjk wij die op zich zelve mogen achten en hoe zeer wij het betreuren dat een iVLinister die daartoe wensebt over te gaan niet kan sllagen, zóó dringend komt zj ons niet voor, dat wj geen geduld zouden kunnen oefenen. Gevaar bij uitsjLel zien wijyoorhet ,,.y,v U1U wiautauou g,i uutcnuccia LUC Hit 11 georeK. aan stol in den komkommertijd. Erkennende, dat al dat geschrijf span ning doet ontstaan,, wijst hij evenwel op enkele fatsoenlijke rus- siscbe bladen, die daaraan niet mededoenéén hunner doet bij voorbeeld uitkomen, boe dwaas net is, de vrijwillige brand weerkorpsen verdacht te maken, nu de oudervinding met de vele branden in den laatsten tijd heeft doen zien, hoe groot de behoefte aan die korpsen in Rusland is. de schuld van het gebeurde aan de berlijnsche men, die zich dat geschrijf aantrekken, nu het he bladen voorkomtmaar het onopgemerkt toen het voor eeniee maanden in de Times blad heeft die polemiek toch uitgelokt door a gewaagde verzekeringen omtrent üuitschlands nover Rusland op het Berlijnsche Congres, ingen beteekenden iets of nietsin het eerste ie men ze evenmin aautetrekken als vroeger; had men ze dadelijk moeten tegenspreken, maar vachtentotdat de geheele europeesche pers ze id. v ie regeering tracht inmiddels de goede ver te doen uitkomen door de aankondiging dat tele/j met nog andere rnssisehe officiereu de ;n hij Koningsbergen zal bijwonen en men zegt, ilhelm dat beantwoorden zal met een buiten- lir gezantschap naar Warschau, wanneer de de groote najaars-oeleningen der russisebe troe- vonen. De graaf oon Moltke, die dezer dagen bet istigjarige dienst vierde, ontving van den Kei- iets-order waarin hem 's Keizers ruiterstand- riein en het kruis met ster van de orde voor ischonken werden. Gij zult, schrijft de Keizer r met het beeld van mijnen grooten voorzaat ffend bewustzijn dragenin waarheid voor alle oren tot hen, die de nalatenschap des grooten krijgsroenv van het pruissisch leger getrouw sn en op wie zijn oog van daarboven met wel- neêrgezien. twamen te Berlijn de russiche grootvorsten Alexis en brachten te 3% uur 's Damidd&gs den Keizerde Keizerin en de overige Vorstenhuis te Potsdam. Zij namen eene uit- Keizers, om op het kasteel Babelsberg het mid- jebruikenwaartoe het personeel der russische t was uit.genoodigdaan. heeft deelgenomen aan de te Doornik gehou- ior de inwijding van een nieuw spoorwegsta- door den architect Beijaert, en voor eene in- mtoonstelling van bloemen en vruchten en een inden wedstrjd op het gebied van landbouw :en bij die gelegenheid gegeven feestmaalin een toastden wensch uitgesprokendat de het onaf hankelijkheidsfeest in 1880 mocht bij- thans in het land heerschende verdeeldheid -mderen. Hij deed een beroep op alle partijen «lang van 's lands toekomst gematigdheid en d te betrachten. brik Chandernagor, kapitein Boulanger, kwam kntwerpen uit Havre om landverhuizers op te aap Breton in Australië. De vergunningom .zers op te nemen, was in Frankrijk geweigerd, :ie regeeringdit vernemendeliet een onder- waaruit bleekdat geen enkel agentschap ascheping wilde inlaten. Omtrent dit schip liepen geruchten: het zou b. v. bestemd zijn tot eene aire expeditie, om het gebied der Papoeas te De toebt scbeen echter wel naar de Papoeas be- aan de deelnemers, meest fransche en zwit- lieden met enkele belgeu, onder aanvoering il van Bolivia te Havre, markies de Rays, was agen, omtrent het doel van bunnen tocht niets a. Aan boord bevonden zieb wel geweren en ar geen mitrailleuseszooals verzekerd was twerpen voor 50,000 fres. aan allerlei levens- coopwaren werd besteed. Daar de inscheping t kon plaats hebben, vertrok het schip zonder Vlissingen, waarheen voorschreven personen r land begaven om aldaar zich in te schepen, de amerikaansche vlag gaan voeren, dat echter geworden en eene nieuwe bemanning nemen icbe zeelieden naar Havre zouden terugkee- ering van bet voeren dier vlag is gegrond iugdat te Havre dat schip verkocht was en 'ormaliteit aldaar dns bad kunnen geschieden. ;raad van Ostende beeft in eene buitengewone jemeene stemmen besloten eene vervolging te- ro in te stellenwegens het door dat blad she bericht, dal de cholera zich te Ostende vertoond had. Tegen dat blad heerscht bij :n de aldaar aanwezige vreemdelingen eene ntwaardiging over die leugenachtige mede- werd in de afgeloopen week het 17* taal- en ngres gehoudenwaaraan door verscheidene 'erd deel genomen. In de afdeeling, aan de gen gewijdwerd door den heer Scherpenzeel leid van een tolverbond tusschen Nederland ogd. Mr. Levijssohn Normanoud-raad van ;weerde daarentegen, dat tol-eenheid zonder eene herschensehim isdat Nederland de ssen kan om de belasting op het gedestilleerd jken, vrij met elkander wedj verende ieder weg moeten gaan. Hij bestreed verder zijne sene nauwere vereeniging met België Neder- staat zou stellen een geschikt personeel voor ïer koloniën te vinden. Wel was het wen- dgische kapitalen en nijverheidsmannen meer wijdden aan die koloniën waar de belgische geen debiet heeft. In de 4» afdeeling ver- Geetruyenbehoorende tot de jongere Vla- mzelfden geest sprekende als de heer Scher- een tolverbondeen of- en defensief ver- Noord en Zuid; openstelling van alle ambten i in beide landen voor hen, die aan eene en aldaar bevoegdheid hadden verkregen de ne eenvoudige stadhuiskwestieeene staat- die zich een europeeseh statenverbond ten lat het vereenigde HollandBelgië waardig mmaal aan het hoofd te staan van een verbond rankrijkEngeland. Deze rede baarde nog ;u op de algemeene vergadering den 27 de inie aan de orde kwamwerd de vergade- imingeindelijk werd eene commissie benoemd ig dier linie voor te bereiden. volgens de Patrie eene bijeenkomst van den bord met eenige voorname legitimisten op in plaats gehad. De denkbeelden van afwach- htig overleg behielden de bovenhand. De es af. wat spanning zou kunnen doen ontstaan, lot beden maakte de regeermg geen gebruik van bare bevoegdheid om voor 466 miljoen aflosbare rente uit te ge ven, omdat de schatkist zoo ruim voorzien is, dat de gelden zonder kosten gevonden kouden worden. Voor 188U werd toegestaan de uitgifte van nog 561) miljoen, zoodat de regee ring dan over 1U26 miljoen francs zal kunnen beschikken. Daarvan zullen 615 miljoen voor ojienbare werken, 356 mil joen voor oorlog, 41 miljoen voor marine en 14 miljoen voor Algiers gebruikt worden. De buitengewone uitgaven voor

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 5