«»ro«i iïi'üluiile t'n Herland. Zweden. BtuMland. i'mrlilfo. Zwitserland. Spanje. Kgyple. Zuid-A frica. Vereenigde Staten. I*er«. Iftiiinenland. Jtigczaudcu Stukken. Sehoolleest (e 2i.oed{jk Stab0-;U!ieuw0. oorlog over 1879 en 1880 bedragen slechts 356 miljoen, omdat het, materieel thans bijna geheel voltallig en de bouw van nieuwe vestingen bijna afgeloopen is. 41 Algemeene raden maakten reeds gebruik van de vrij heid om wenschen uit te spreken omtrent de bekende wet ten des ministers Ferry. Dertien verklaarden zich vóór en zeven en twintig tegen die wetten in één raad staakten de stemmen. Zes raden gingen uiteenzonder zich daarover uit te laten, hoewel de republikeinsche partij de meerder heid hadéén daarvan had tot voorzitter een lid van den Senaat, als tegenstander dier onlwerpen bekend staande. Volgens den Figaro heeft, een onbekend gebleven afgevaar digde (volgens de Times de heer Raentjens) een geheimzin- nigen bankier (de heer Dononnaar prins Jéróme Napoleon gezondenom hem te vragen wat hij wilde. De prins had daarop al pratende en antwoordende zijn programma ont vouwddat de Figaro bijna woordelijk mededeelt. Hij verklaarde de Keizerin niet opgezocht te hebben in Chisle- hurst, omdat zij voornemens was hem een belachelijk figuur te laten makenen te beleedigen door zijn rechten over het hoofd te zienen in zijn tegenwoordigheid van zijn zoon Victor als den eenig mogelijken candidaat te spreken. Hij plaatste zich niet op den voorgrond als pretendent, om dat hij in Frankrijk wenschte te blijvenen hij het recht ja den plicht der republiek erkende om hem over de grenzen te zetten zoodra hij als pretendent optrad. Hij erkende dat hij niet populair was en dat de beschuldiging van een lafaard te zijn, in de Tuilerieën indertijd bedacht om hem te hinderen, hem benadeelde. Hij beriep zich op de getui genis van zijn wapenbroeders in den Krim of de besehul diging waarheid bevatte, dat hij het lood vreesde, en zonder naar Zoeloeland te gaan zou hij wel gelegenheid vinden te toonendat hij een waardige neef van Napoleon l was. Hij achtte den toestand in Europa toch meer dan ge-pannen en geloofde dat zijn zwagerde Koning van Italiëhem weldra gelegenheid zou geven zich te onderscheiden. Hij ontkende ooit op een Goeden Vrijdag vleesch te hebben ge geten hij deelde in Jules Simon's afkeer van enkele bepa lingen in de Ferry-wetdoch erkende tevens anti-clericaal te zijnen aan priesters gepn macht over 's lands regeering te willen geven. Van een coup d'état was hij persoonlijk afkeerig en hij had de Broglie en Fourtou dan ook niet willen helpen om den volkswilden grondslag van het bonapartisme, geweld aan te doen. De Prins rekende vast op herstel van het keizerrijkdat alleen in overeenstemming was met den aard van het Eransche volk. De republiek zou ongetwijfeld zelfmoord plegenbij een ontbinding zouden de radicalen nog krachtiger worden en het volk zou van zelf het keizerrijk terug wenschen. Hij zou daarom trachten de achting en het vertrouwen van alle standen der maatschappij te winnen, zonder openlijk als pretendent op te treden en het vertrouwen der buitenland- sche mogendheden zou hij zeker verkrijgen. Dat van Enge land door gemeenschap van beginselen en eigenbelang dat van Oostenrijk door gemeenschap van catholieke en dat van Rusland door gemeenschap van staatkundige belangen. Italië zou op zijn hand zijn, omdat hij zwager van den Koning isen Duitsehland om dus een eind te kunnen ma ken aan de kostbare wapening. De staatkunde van Napoleon lil veroordeelde hij ten sterkste. Hij zou niet pogengelijk deze deedhoogere en lagere standen tegen elkander op te stooken en voor el kander bevreesd te maken hij zou het keizerrijk niet voor stellen als het eenige middel om de rijken tegen de armen te verdedigen. Hij rekende er op dat zijn beginselen ge waardeerd werden en hem het vertrouwen zouden doen win nen van financiers, industriëelen en handelaars. Ten slotte zeide hijTerwijl ik er op wacht dat de bourgeoisie in zal zien hoe het in haar belang iszip.h om mij heen te scha ren, geeft de adel mij eene betere ontvangst. Ik heb mij reeds van de medewerking verzekerd van zijn invloedrijke leden." De meeste dagbladen gelooven in de echtheid dezer ver klaring. De Times zegt, dat het onmogelijk schijnt aan de juistheid te twijfelen. Enkele bladen twijfelen aan de juist heid en meenen dat de Figaro en niet prins Jeróme zulke verwonderlijke kennis van buitenlandsche staatkunde kan toonen. De National merkt ten aanzien van het schimpen op Napoleon IF op, dat indien Napoleon lil zoo slecht en noodlottig over Frankrijk geregeerd heeft als de Prins be weert, welk voorwendsel hij dan kon geven om het land in opstand te brengenten einde een dergelijken souverein op te volgen, en nog eens een keizer aan het volk te geven. Het is alsof een winkelier aankondigde: „mijn neef, dien ik in zijn zaak opvolgde, gebruikte slechte gewichten en ver- valschte zijne waren waarom ik mij verder annbeveel in uw gunst en recommandatie." De bonapartistische dagbladen maken geen melding van dit stuk. De liberale dagbladen spotten er mede en de Temps ver- gelijkt den Prinsdie zich als pretendent toont aan de bonapartisten en als rustig burger aan de regeering bij de vleermuis uit de fabel, die tot de voge!s zegt,.ik ben een vogel, ziet mijn vlerken", en tot de knaagdieren: „ik ben een muis, leve elke rat Het, hatelijkst van allen zijn de legit-imistiscbe bladen, die in den Figaro met kalme vreugdeglimlachend hebben ge lezen, dat prins Jéróme weuscht geacht te worden. „Dit is te veel verwacht", zegt de Unionhet orgaan van den graaf van Chambord. Te Bordeaux werden in den nacht van 26 op 27 bijetten aangeplaktinhoudende beleedigende uitdrukkingen voor den Koning van Spanje. De policie liet ze des morgens afscheuren, maar zoekt te vergeefs naar de daders. De limes ziet in de ontmoeting tusschen Bismarck en Andrassy het bewijs van eene goede verstandhouding tusschen Duitsehland, Oostenrijk en Engeland, en van het besluit dezer drie mogendheden om Rusland te verhinderen, zich tegen de meerderheid der mogendheden te blijven verzetten. Den 27 is in 84jarigen ouderdom overleden Rowland Rill, de manaan wien de invoering van het uniforme stuivers briefport, in Engeland is te danken. De Kroonprins van Rusland kwam den 24 te Stockholm aan en werd zeer hartelijk door den Koning ontvangen. Tot aan de trappen van zijn paleis ging hij met zijn militair gevolg hem te gemoet. Den 25 werd ter eere van den Grootvorst-troonopvolger op het paleis een gala-diner gegevenwaaraan al de te Stockholm aanwezige buitenlandsche gezanten en hoogge plaatste ambtenaren deelnamen. Den 26 des voormiddags deed de Grootvorst een pleiziertocht per stoomschip naar Drottningholmom van daar naar Gripsholm te gaan, waar het middagmaal gebruikt werd. Hij keerde 's avonds te 10 uren terug te zijner eer zou de stad schitterend verlicht en vuurwerk afgestoken worden. Den 27 begaf hij zich naar Tullgarnom aan de Koningin een bezoek te bren gen en vervolgens te vertrekken naar Kopenhagen. Het bericht der Augsburgsche Allg. Zeitung, dat dit rijk met Siam naauwe betrekkingen poogt, aan te knoopenwordt volgens de Times uit Petersburg bevestigd. De russische bladen hechten over het algemeen niet aan de in het engelsche lagerhuis door den minister afgelegde verzekering, dat de russische aan de engelsche regeering zou verklaard hebben dat in geen geval Merv zou geno men worden. Zij meenendat niet anders kan verklaard zijndan dat Merv niet zou worden vermeesterdtenzij volstrekt noodig. Een ander blad merkt aandat wanneer Rusland de Kopet.bergen bezetMerv best gemist kan worden, daar dan de geheele vlakte van Merv open ligt, die genomen kan wordenals men wil. Een groot, deel der russische pers slaat den laatsten tijd een vijandigen toon tegen Duitsehland aan. Een weekblad, de Olgoloski, op dat feit wijzendedoet uitkomendat die pers onder streng toezicht staat en dat de invloedrijke rus sische ambtenaren, die dit toezicht zeer scherp uitoefenen, dezen hatelijken toon volstrekt niet tegengaan. Yolgens bericht nit Petersburg van 29 behelst de Regee- ringsbode echter een officieel communiquéwaarin de harts tochtelijke bespreking der buitenlandsche politiek door de russische bladen bepaald afgekeurd wordt. Die hartstochte lijke toon grenst zegt het communiqué niet zelden asn misbruik van de rechten der pers en de uitingen der dag bladen over buitenlandsche regeeringen en hare leidende staats lieden overschrijden de grenzen eener verstandige bedacht zaamheid. De heer Giers, plaatsvervanger van den rijkskanselier, zal den Czaar vergezellen op zijne reis naar Warschau en Li- vadiade leiding van het departement van buitenl. zaken wordt gedurende dien tijd tijdelijk opgedragen aan baron Jomim. De veldmaarschalk von hlanteuffel zal aan het hoofd eener militaire deputatie den Czaar namens den Keizer van Duitsehland te Warschau begroeten. In den nacht van 27 op 28 vertrok de Czaar naar War schau den 28 kwam hij 's avonds te 7li uren te Wilna aan alwaar hij verwelkomd werd door de hoofden der ver schillende besturen. Overal werd hij door de bevolking met geestdrift begroet. Den 22 vergaderden de turksche en de grieksehe gevol machtigden over de grieksehe grensregeling voor het eerst te Konstantinopel. Yolgens de Politische Corresponded lazen de grieksehe gevolmachtigden een uitvoerig stuk voor, waarin zij de gronden opgaven voor de op het berlijnsche verdrag steunende eischen hunner regeering en stelden de vraag, of de onderhandelingen op den grondslag daarvan zouden plaats hebben. Safset-bassa antwoordde, dat, hij over 3 dagen zich daaromtrent verklaren zoude tweede zitting werd op den 28 bepaald. De Sultan heeft bevolen, dat 80 bataljons zullen ont bonden worden, zoodra de grieksehe kwestie geregeld is. De minister van finauciën had op het nemen van dien maat regel aangedrongendaar hij in aanmerking nemendedat voorzien moet worden in het onderhoud van 500000 turksche vluchtelingenbehalve het turksche legerelke verantwoor delijkheid van zich afwierp van den meer en meer ontred derden staat der geldmiddelen, indien geene afdoende maat regelen van bezuiniging werden genomen. Bulgarije. Te Sofia zijn de artillerie-kazerne en vele daaraan grenzende gebouwen door brand vernield. Veel ar- tilleriematerieel en paarden verbraudtlen. Het verliesdoor dien brand veroorzaakt, wordt op 960000 geschat. Vorst Alexander heeft eene uit Turken en Bulgaren be staande commissie benoemddie de turksche bewoners van het district Toroz moet bijstaan in het terug krijgen der eigendommendie hun betwist worden. Yolgens de Politische Corresponded komt het ontwerp van den minister van oorlog voor de militaire hervorming van het rijk in hoofdzaak hierop neder. Ieder bulgaarsch meer derjarig burger moet dienen 4 jaren in het staande leger en 6 jaren in de reserve. Na dien tienjarigen diensttijd indee ling bij de landweer en oefening der daartoe behoorende mannen (van het, 30e tot het 40e jaar) elk jaar gedurende 14 dagen. Gedurende de 6 jaren, waarin zij nog tot de reserve behooren, elk jaar zes weken oproeping voor de oefeningen. Het staande leger zou dan in vredestijd bestaan uit 12600 man infanterie, 1000 man artillerie, 5 sotria's cavalierie, een half bataljon sappeurs en eene compagnie pioniers de artillerie uit 6 veldbatterijen, elk van 6 stukken, en 2 batterijen rijdende artillerieelk van 4 stukken. Het onderhoud van dat leger zou ruim 8% miljoen fres. kosten of 2/5 van de geheele inkomsten, maar in 1880 zou die som belangrijk verminderd kunnen worden omdat de offi cieren dan de helft der bezoldiging kunnen ontvangen, door prins Üondoukoff-Korsukof hun toegekend. De soldij schijnt dan toeh nog voldoende te blijven. De minister hoopt de uitgaven na dien tijd tot 1/5 van het geheel te kunnen te rugbrengen. In tijd van oorlog kan het leger, zonder de landweer, ruim 32000 man tellen. Op verzoek van den Keizer heeft graaf Andrassy aan graaf Karoliyiden oostenrijkscben gezant te Londen, gevraagd, of hij bereid was, hem 'als minister van buitenl. zaken op te volgen. Graaf Karoliyi heeft daarvoor bedanktop grond dat zijn gebrek aan ervaringzijne onbekendheid met veel van hetgeen hij in die betrekking weten moest en zijne gebrekkige kennis der magijaarsche taal hem ongeschikt maakten om Andrassy te vervangen. Den 25 had baron v. Raymerle oostenrijksch gezant te Rome een langdurig onderhoud met graaf Andrassy, die den 26 vroeg naar Gastein vertrok om aan prins Bismarck een bezoek te brengen. Den 27 waren graaf Andrassy en Bis marck van 11 tot na 4 uren bij elkander; na het diner maakten zij te zamen een rijtoer. Het Tagblatt deelt den inhoud mede van een gesprek van een zijner redacteurs met graaf Andrassy. Het duurde onge veer een uur, en in den loop van dat gesprek verklaarde Andrassy, dat hij aftrad tegen de overtuiging des Keizers, die zijne aftreding niet nuttig achtte en daarin slechts toestemde omdat hij niet verantwoordelijk wilde zijn voor de nadeelige gevolgen, welke een langer aanblijven aan het gezag voor zijne gezondheid kon hebben. Hierop besprak Andrassy het Oostersche vraagstuk. Hij zeide o. a.„Indien Oostenrijk Bosnië niet bezet had, dan zou het in het Oosten voor goed afgedaan hebben." Hij deed uitkomendat het hem gelukt was den vrede met Rusland te handhavenen dat hij aan die mogendheid elke reden had benomen om zich over Oostenrijk te beklagen. Aan Turkije was thans de taak ten deel gevallen, om de beschaving op het Mobammedaansche element over te planten. Tnrkije alleen kan 200 miljoen mohammedanen in Azië en Afrika tot beschaving opleiden. Hij uitte de hoop, dat de bezetting van het sandjak Novi- Bazar zonder bloedstorten zou kunnen geschieden. Ware zij zonder overeenkomst met Turkije geschieddan zou in Turkije de meening zijn outstaan, dat het doel van den tocht Salonika was geweest. De bezetting van Novi-Bazar beoogde slechts de bescherming der handelsbetrekkingen van Oosten rijk met Salonika, de versterking zijner stelling in Bosnië en de nakoming van het berlijnsche verdrag. Hij bevestigde voorts, dat graaf Karolyi de portefeuille van buitenlandsche zaken van de hand heeft gewezen en verklaardedat hij trachten zou door zijne raadgevingen de keus des Keizers op den geschiktsten en kundigsten persoon te doen vallen. Met betrekking tot de binnenlandsche politiek zeide hij dat het dualisme een voortbrengsel der geschiedkundige ont wikkeling is. Hij verklaarde zich overtuigddat zich ook in Oostenrijk eene partij zou vormen, welke den moed bezit als regeeringspartjj op te treden. Oostenrijk. De Vorst van Montenegro zal in het, begin van September te Weenen komen. Vooraf bad hij laten vragen, of zijn bezoek den Keizer aangenaam zou zijn, onder bijvoeging dat, hij, als de eerste der Vorsten, die door de nieuwe orde van zaken groote voordeelen verkregen heeft, den Keizer persoonlijk voor zijne welwillende ondersleuning wilde dankenhopende op eene verdere versterking van de tusschen zijn land en Oostenrijk-Hongarije bestaande vriend schappelijke verstandhouding. Die vraag was gunstig be antwoord. Sommige Weener dagbladen verzekeren, dat spoedig tusschen Duitsehland en Oostenrijk een verbond zal worden gesloten. Hongarije. De vroegere onder-voorzitter van het Volks huis Varadydie zijn ontslag als afgevaardigde genomen had na de onthullingen van het proces over het handel drij ven in ridderorden en titelsschijnt zich eene herkiezing te zuilen laten welgevallen. Aanvankelijk had hij gezegd, dat zijn besluit onherroepelijk wasmaar toen de woordvoerders van het kiesdistrict Tecsol op zijn blijven aandrongen had hij toegegeven. „tVelnu, zegt een berichtgever dan zijn die kiezers zulk een vertegenwoordiger waard." De onlangs mede gecompromitteerde staatsman graaf Zichy ont ving van de leden der hongaarsche sociëteit te Pesth het verzoek zich niet, in hun midden te vertoonenzoolang de raad van eer in zijne zaak geene uitspraak had gedaan. De bondsraad heeft de munt-overeenkomst van 1878 af gekondigd daar alle Staten, Griekenland uitgezonderd, haar bekrachtigd hebben. De Bondsraad heeft zich in zijn jongste zitting onledig gehouden met het besluit door den Grooten Raad van het kanton Tessino genomen om in strijd met de zwitsersche grondwet een viertal kloosters in Tessino weder te be volken. De protesten uit Tessino tegen dit besluit bij den Bondsraad ingediendmet het dringend verzoek om de grondwet te handhavenzijn zeer talrijk. Daarenboven is uit andere kantons, en zelfs door in het verwijderde San Francisco woonachtige Zwitsersuit Tessino herkomstig een krachtig protest tegen dat besluit ingezonden, Welk besluit de Bondsraad heeft genomen is tot heden niet bekend. Ook andere overtredingen der grondwetongeveer van denzeifden aard, zijn officieel ter keunis van den Bondsraad gebracht. Hiertoe behoort o.a. het feit, bij arlikel 51 der grondwet verboden. Er bevinden zich namelijk leden der orde van de jezuïeten in het kanton Freiburg, die aldaar aan het hoofd staan van uitgebreide opvoedingsgestichten. De dagbladen der liberale partij en der democraten eischen met klem, dat de grondwet door den Bondsraad worde ge handhaafd en hierbij worden zij door de leden dier partijen ondersteund. Het voorgenomen onderhoud van den Koning met zijne aanstaande bruidde aartshertogin Maria Christina van Oostenrijk, heeft te Arcachon plaats gehad, tengevolge waar van weldra een afgezant naar Weenen zal vertrekken om de toestemming van den Keizer te vragen. Gordon-Pachagouverneur van Soudanis met een brief van den Khedive aan Koning Jan naar Alyssinie vertrok ken, om de vriendschapsbetrekkingen weder aanteknoopen. Rechtstreeksche berichten uit Kaapstad tot 2 Aug. melden, dat de zoeloes noordwaarts nog strooptochten doen en veel vee roven. De boeren hebben geene bescherming verleend aan Ketswayo. Kolonel Filliers en commandant Zietsman hebben een oprecht Afrikaander uitgezonden, om hem zoo mogelijk te vangen. Het plan van generaal Wolseley, om geene eu- ropeesehe volksplanters in Zoeloeland toe te latenvindt geen onverdeelden bijval. De Zuid-Africaanders achten aan hechting beter. Bewegingen in Pondoland maakten maat regelen daartegen noodzakelijk. De Pondo's haddrn een tSageisehgezinden stam aangevallen. Een inval in dat land zou men trachten ta vermijden door het aanwerven van vrijwilligers tot beteugeling der oproerlingen. De engelsche zouden op de noordergrenzen eenige voordeelen behaald hebben De gezanten in Chili, Peru en Bolivia hebben gemeld, dat zij het voorstel om bemiddelend in den tusschen die rjjken gevoerden oorlog op te treden aan de regeering dier landen hebben gedaan en dat zijhoewel nog geen officiëël ant woord ontvangen wasofficieus vernomen hadden, dat het voorstel goed was opgenomen en wel kans van slagen had. De blokkade der haven van Iquique door de chileensche vloot is opgebroken. Het groote chileensche pantsersehip Cochrane is naar de chileensche haven Caldeva gesleept. Het eskader bevindt zich te Antofagasta. De peruaansche mo nitor Manco-Capac is van Cadao te Islay aangekomen. Prinses Marianne is den 21 uit Arnhem, waar zij de ten toonstelling heeft bezocht, op haar buitenverblijf te Voor burg teruggekeerd. Den 26 en 27 bezocht, H. K. H. in cognito de koloniën der Maatschappij van Weldadigheid. Den 22 bezocht, de I4jarige oostenrijksche aartshertog Otto, broederszoon des Keizers, met zijnen gouverneur, graaf v. De- genfeld-SchönburgMaastricht en den S. Pietersberg. De prins v. Oranje is den 25 naar Parijs vertrokken. De prins en prinses v. Wied, vergezeld van de Vorstin van Roumanie, zuster van den prins, zijn den 26 te's Gra- venhage aangekomen en terstond naar Scheveningen vertrokken. Den 29 heeft de Vorstin zich naar het Loo begeven, om aldaar eenige dagen door te brengen. Verkiezingen. Te Dokkum is met 1275 van de 224-3 st. tot lid der 2e. Kamer verkozen jr. mr. JF. v. üumalda v. Eysinga (liberaal); op dr. A. Kuyper (anti-rev.) waren 947 st. uitgebracht. Benoemingen enz. Aan P. Schipper, gewezen brieven gaarder te Heyloois een pensioen verleend van 273. Spoorwegen. De minister van waterstaat, heeft voorloopig gunstig beschikt op nummer één (het Westlandder aan vragen van den heer C. G. v. d. Meuten, te Amsterdam, voor stoomtramwegen. Het verzoek van den heer Couwenbergom een tramweg tusschen deu Haag en Leiden aan te leggen, is door Gedep. Staten van Zuidholland van de hand gewezen. Stoomvaart. De passagiers, troepen en equipage van het gestrande schip Overijsel zijn den 23 te Aden door de Madura overgenomen. Met inwilliging vat des Sultans eischen voor berg- en waakloon werden maatregelen geno men om de geborgen lading naar Aden te brengen. Van Aden isop gedaan verzoekeen engelseh oorlogschip naar de strandingplaats vertrokkenten einde bescherming te verleenen en bij het bergen behulpzaam te zijn. Onderwijs. De gemeenteraad van Heusden heeft den 22 besloten tot de opheffing der latijnscke school. Kerkelijke Zaken. De synode der ned. lierv. Kerk heeft den 25 op het ten vongen jare voorgestelde art. 39 godsd.-ouderwijsluidende: ,.De bevestiging van lidmaten heeft plaats in eene daarvoor bepaalde godsdienstoefening bij welke hun de volgende of soortgelijke met het christelijk hervormd karakter der Kerk overeenkomende vragen worden voorgesteldaangenomen een amendement van den heer Brunabepalendedat het slot van het art. aldus gelezen wordt: „bij welke hun de volgende vragenalthans wat den geest en de hoofdzaak van de daarin vervatte belijde nis, verklaring en belofte betreft, worden voorgesteld." Deze wijziging moet nog door de eindstemming der prov. kerk besturen tot wet worden verheven. In de laatste zittingen der synode zijn eenige voorstellen, van moderne zijde ingediendom de bepalingen betreffende het „handhaven der leer" en daarmede in verband staande artikelen uit de kerkelijke reglementen te lichtenallen met 11 tegen 8 st., afgewezen. Daarentegen is een brief gear resteerd die over de betwiste art. 38 en 39 aan de leden der Kerk gericht zal worden. Daarop is de synode deu 27 gesloten. Harddraverij, met paard en sjees, den 28, te Leeu warden ter gelegenheid van de tentoonstelling der Friesche Maatschappij van Landbouw; 18 paarden; prijs 300) Paarlbergte Zijpe, premie t 200) Olivier, te Stiens denzelfden dag'te Groningen, 18 paarden, prijzen van ƒ300, 200 en 100, behaald door v. Raren te Amsterdam, Barendrecht te Barendrecht eu Gelders te Burum. Aanbestedingen, Den 23, door de Amsterdamsche Om nibusmaatschappij het maken van eene houten overkapping der spoorbanen nabij het, hulpspoorwegstation in het Wester dok minste inschr. II. Rietsnijder Sr Zoon, voor 1 4375. Den 26, te Utrecht, het verbeteren van het fort bij Vech ten geraamd op 350.000minste inschr. E. Rijmer, te Rotterdamvoor f 329.000. De nieuwe minister van oorlog heeft de inschrijving voor het waterkeerend glacis op de flarssens bij het Nieuwediep voorloopig aangehouden totdat Z Exc. de bijzonderheden van het plan voor dit werk persoonlijk zal hebben nagegaan. Voor de verbouwing van liet armnuis te Leeuwarden zijn minste inschrijvers R. Stejfens en S. Jansmavoor ƒ85,800. Voor blinde kinderen. Eene commissie te Amsterdam heeft het landgoed Middeneng onder Bennekom aangekocht, om daarin blinde kinderen te verplegen tot hun zesde jaar, waarna zij in het blindeninstituut te Amsterdam zullen wor den opgenomen. Rampen. De onder Rosendaal vermoorde particuliere jachtopziener Koremans laat eene weduwe achter met, 6 kin deren waarvan het oudste 14 jaren telt. Den 21 's avonds zijn aan de Biosbosch te Dordrecht 2 zusters van 14 en 22 jaren, die voor eene barer bekenden, eene schippersvrouw, boodschappen hadden gedaan, ver dronken, vermoedelijk door het kantelen van de plank, waar over zij zich aan boord wilden begeven. De 21 is te Laar, bij Coevorden, de kermisvreugd ver stoord door een feilen brandwaardoor het huis van den kastelein en winkelier E. met den inboedel8 koeien2 paarden en een aantal varkens is verloren gegaanterwijl de heer E., een paard willende reddenzoo hevige brand wonden heeft bekomendat voor het behoud van zijn leven gevreesd werd. Deu 21 is in de buitengronden van Terschelling vervallen het engelsche fregat Montgomeryshirevan Akyab met rijst naar Hamburg. De kapitein wees aanvankelijk aangeboden hulp af, maar aanvaardde die vervolgens. Nadat hij onge veer 1109 balen rijst over boord had laten werpen, is deu 24 en 25 een deel der lading gelost, waarop de sleepbooten her cules, Amsterdam en Assistent, maar te vergeefs, getracht heb ben het schip af te sleepen. Den 26 werd het door de equipage verlatenmaar den 27 is hetdwars over de gronden ge slagen, viot geraakt en door de sleepbooten op de reede van het Vlie gebracht. Den 26 is een felle brand uitgebroken in het vrij-entrepöt te Dordrecht, waardoor 3 perceelen voor het grootste ge deelte zijn uitgebrand. Eene aanzienlijke partij theein het entrépot aanwezig, op circa 2üü,000 begroot, ging door het vuur en door waterschade verloren. Door het breken van een brandladder zijn 4 daarop staande personen naar beneden gestort, met het gevolg, dat 2 hunner ernstige kneuzingen bekwamen. Den 26 is op den Nieuwendijk te Amsterdam eene 62ja- rige vrouw gedood door het naar beneden vallen van een balk van een in aanbouw zijnd huis. Te Workum is denzelfden dag de rogmolen van den heer JA. Banning door den bliksem getroffen en geheel afgehrand. Ook in de herv. kerk werd brand ontdekt, maar met eenige emmers water geblusoht. Te Winschoten is de kassiersfirma Mulder Zoon (de heeren Mulder, wethouder aldaar, lid der Frov. Sta ten van Groningen, en lubbers Mulderin staat van faillissement gesteld, naar men zegt met een passief van 1% miljoen en een actief van 6 ton. De faillietverklaring ge schiedde op verzoek van eenige crediteuren, zoodat het aan bod der heeren Mulder, die voor een belangrijk bedrag be trokken zijn in de onvoorspoedige fabriek Ribernia te Mun tendam om onder waarkorg van 3 gegoede tamilieleden in 2 termijnen voor 55 p.c. te liquideerengeen gevolg had. In de avonden van 27 en 28 hadden voor de woningen der vennooten oploopen plaatszoodat den tweeden avond, toen de glazen werden ingeslageneen gedeelte der schutterij tot herstel der orde onder de wapenen geroepen en later infan terie uit Groningen ontboden werd. Bjj den hevigen storm in. den nacht van 2829 is aan het strand te Scheveningen een pink verongelukt en daarbij een man verdronken. Misdrijven. Zekere N. D., een bij de policie zeer onn gunstig bekend persoonheeft den 26 op den weg tussche- Middelburg en Vlissingen, zijne vrouw, terwijl zij een oo- genblik in het gras rustteonverhoeds aangegrepen en met de handen geworgd. De aanleiding tot deze misdaad schijnt in een minder zcdelijken levenswandel van de vrouw gezocht te moeien worden. De moordenaar heeft bij de policie te Middelburg aangifte van het gebeurde gedaan. Te Deventer hebben den 25 en 26 's avonds volksoploopen plaats gehad en zijn bij een paar personen de ruiten inge slagen. Een dienstmaagd had zich aan diefstal schuldig gemaakt en toen daarvan aangifte was gedaan zich door op hanging van het leven beroofd. Het volk meende, dat te hard met haar gehandeld was. Den 27 heeft de burgemees ter het bijeenzijn van meer dan 3 personen op de straten pleinen eu wegen verbodenmaar niettemin herhaalden des avonds zich de oploopenwaaraan door militaire patrouilles te paard en te voet een einde werd gemaakt. Den 27 heeft de spekslager ,M. A. v. O. te Breda zijne vrouw zoodanig door eene messteek in de linkerzijde ver wond dat zij kort daarna is bezweken. Hij zelf stak zich met het mes in de borst, liep bloedende naar de woning zijner zuster en werd van daar naar het stedelijk ziekenhuis overgebracht. Misbruik van sterken drank en daardoor veroorzaakte achteruitgang schijnen aanleiding tot deze mis daad te hebben gegeven. Rechtszaken. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft den 27 C. R., uit Schoonhoventer zake van het namaken van een stempeldienende tot het keurmerken van zilver, en het 136inaal gebruik maken daarvan, veroordeeld tot 8 maanden eenzame opsluiting en 137 boeten van 50. Overleden te 's Gravenhage dr. M. Brandes, een duitscher, die als officier van gezondheid naar Indie vertrokkenlangen tijd op de Molukken geneesheer is ge weest en de notencultuur op Banda uit den verwaarloosden toestand heeft opgewekt. Den 21, te Deventer, J. G. Wilbrenninckgepens. luit.- genl. der cavalierie, oud ongeveer 76 jaren. Koloniön. Den 17 Juli is de hoofdredacteur van de Locomotief, de 24-jarige mr. J. W. T. Cohen Stuartdoor den raad van justitie te Samarang tot 6 maanden gevangenisstraf veroor deeld wegens een door den raad als honend en lasterlijk tegen den gouv.-genl. gequalificeerd artikelden 8 Januari in dat blad verschenen. De indische regepring heeft aan den minister van kolo niën voorgesteld om de machtiging des Konings te vragen tot oprichting te Batavia van eene inrichting voor middel baar onderwijs voor meisjesen om tot dat doel op de be grooting voor 1880 de noodige gelden te brengen. op Donderdag, den 21 Augustus, waaraan van de 129 leerlingen 122 deelnamen en 80 geen enkelen schooltijd verzuimd hadden. Deze dag was voor de schooljeugd Van Koedijk een blijde dag, Dien 't jonge volkje met verlangen En met vreuude nad'ren zag; Want dan brak. zij wisten 't allen, Er een blijde feestdag aan En ook wist dat jonge volkje Waarin dat wel zou bestaan. Dagen lang werd er gesproken üver 't feest in het verschiet, O wie billijkt in die kindren Toch dat zoet, verlangen niet Want men zou een toertje maken Naar 't naburig Bergen heen Bergen, dat zoo vaak bezocht wordt En geroemd door iedereen. Eind'lijk was hij aangebroken Deze dag zoo lang verbeid Die aan pret en rein genoegen Ganscb zou worden toegewijd: Minstens een en dertig wagens Houden halt hij 't schoollocaal, Om de schooljeugd te ontvangen O hun vreugd kent perk noch paal. Naauwlijks was elkeen gezeten Of 't ging met gestrekten draf, Over Sehoorlop 't zoo schoone En zoo lieflijk Bergen af. Zonder stoornis aangekomen Begeeft de jeugd zich dra in't hout, Naar het zoo bekende plekje zoo gezocht door jong en oud. Dra wordt een klimtogt ondernomen Naar den top van 't hooge duin En na 'n korte krachtsinspanning Ziet men velen op de kruin. Aardig was 't te ziendie drukte En dat woelen door elkaar Van die thans zoo regt gelukkige Eu zoo blijde kinderschaar; Want, dat zij zich regt vermaakten, En regt waren in hun schik Dat bleek uit die tint'lende oogen En dien vernoegden blik O 1 er is wel niet veel schooner, En aantrekk'lijker tooueel Dan te zien der kindren vreugde En het kinderlijk gespeel Oudren zelfs genieten mede En het brengt, hun voor den geest Hunnen kinderlijken leeftijd Die 't gelukkigst is geweest. Zoo liep deze blijde feestdag Ongestoord en vrolijk af Terwijl een tachtigtal scholieren Zich met een prijs naar huis begaf. Den 23 is in het gebouw van den heer Verdoetonder voorzitting van den prov, inspecteur van het lager ouderwijs

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 2