Uroot Ki'illauje en Ierland. Ilii»land. Turk)|e. «i»»lM»r|!54-llons;ar||e. Zwitserland Spanje. Egjple. ïereenigile Staten. Zuid-Africa. Chili. Hinnenlantl. QTcIcgvaftschc Berichten. Egnioiid aan Zee. S&taös-ifiHeuwsK mting van de souvereiniteit van het volk heeft de regeering slechts één ding te doenhet hoofd te buigen en te ver dwijnen. En de amnestie, door de regeering en de Kamer geweigerdzal zijn afgekondigd door het algemeen stem recht. Het is goed dat de dingen alzoo loopen. Als men een gewonen oogst op 100 rekent, is de oogst vau dit rijk in dit jaar 70 (tegen 78 in Oosten rijk-Hon garije en in Frankrijk79 in Rusland85 in Duitschland en 108 in Amerika). De Economist berekent het verlies aan inkomen ten gevolge van dezen onvoldoenden oogst op 865 miljoen gulden. De jaarlijksehe waarde van den graan- en aardappeloogst in dit geheele rijk bedraagt meer dan 1200 miljoen gulden en de oogst heeft 1/s minder opgebracht dan gewoonlijk. De landeigenaars hebben een deel der pacht moeten kwijtschelden, daar dit de 65 bizonder slechte oogst is in opeenvolgende jarenwaardoor Se handelaars en win keliers niet minder lijden doordat de verarmde landbouwer minder bestellen kan en buiten staat is zijne schulden aan- tezuiveren. Het blad waarschuwt tegen overdreven voor stellingen van de gevolgen van dezen onvoldoenden oogst. Engeland heeft per jaar 201 miljoen bushels tarwe noodig het bracht zelf slechts 55 miljoen voorter moet dus 146 miljoen ingevoerd worden, vertegenwoordigendeeenewaarde van 547,200,000, gerekend tegen den tegenwoordigen prijs van f 3,75 per bushel. Dit jaar zal het dus 192 miljoen gulden meer aan het buitenland moeten betalen dan verle den jaar, dat zeker wel een groot bedrag is, maar niet zoo buitengewoon kan worden beschouwd, als men bedenkt, dat jaarlijks voor eigen verbruik voor 1320 miljoen gulden aan voedsel wordt ingevoerd bij welk cijfer wijnbier, alcohol enz. niet gerekend zijn. Koningin Victoria heeft lord Chelmsford ontbodenomdat zij hem dank wenschte te zeggen voor de door hem in den oorlog in Zuid-Africa bewezen diensten. Hij ontving bet grootkruis der Bath-orde. De Agen.ce Russe ziet in de bijeenkomst der beide keizers bet beste antwoord op de kwaadwillige pogingen, onlangs in het werk gesteld ter verstoring der goede betrekkingen tusschen Rusland en Duitschland. Zij geeft blijk van de overleveringen in het gemoed van beide monarchen gegrift, die bovendien door aanverwantschap en door de herinnering aan de voorbeeldendoor hunne voorvaderen nagelatente zamen verbonden zijn. Een berichtgever der Kölnische Zeitung te Konstantinopel meldt, dat hetgeen men thans in het departement van oorlog ziet gebeuren alle grenzen te huiten gaat en dat europee- sche lezers zich moeielijk kunnen voorstellendat zoo iets mogelijk is. Het nieuwe plein voor dat departement, en de lange zuilengangen van het grootsche geboow waar Osman- pacha heerschtzijn van den vroegen ochtend gevuld met honderden vrouwen en kinderengrootendeels weduwen en vrouwen van officieren artsen en soldaten die om brood vervallen pensioen of soldij vragenverwenschingen uiten tegen den Sultan en de regeering en alle denkhare vloeken op Osman's hoofd stapelen. De wachthebbende soldaten laten hen begaan om het gevoeldat alle oosterlingen beheerscht, en hun verbiedt eene vrouw ruw te behandelen en omdat zij zeiven eene groote verbittering tegen de regeering en dien minister koesteren. Het overschot van krijgstucht, dat hen bezielt, weerhoudt, hen nog om aan hun gevoel overluid lucht te geven. De ambtenaren van dat departe ment houden zich stil laten zich zoo min mogelijk met iemand in en antwoordenaangesproken wordendewat kunnen wij doen P Wij zeiven hebben niet, wendt u tot den minister. Wanneer Oman's schitterend rijtuig voor de poort van het departement komtwordt het onmidde- lijk door vrouwen o ringd en hoort de minister soms woorden, in geen woordenboek te vinden. „Vervloekte hond, smeerpoetsdiefwij sterven van honger en gij bouwt pa leizen. Geef ons broodOnze kostwinners zijn voor het rijk gesneuveld en gij laat ons van gebrek omkomen. Wat doet gij met het geld, Satanskind? Moge uwe vrouw ster ven mogen uwe kinderen ellendig omkomen hondsvot wij laten u niet doorvoordat gij beloofd hebt te betalen." Dit zijn de dagelijksche kreten sedert geruimen tijd. Met moeite worden de paarden door de woedende menigte ge bracht steenen vliegende gruwelijkste vervloekingen klin ken door de lucht doch op den minister stuit alles af evenals de donderende golven der zee op de rotsen der kust. Kalm gaat hij naar zijne kamer. De dagbladen mogen daarover niets schrijven, de Sultan hoort er niets van, de overige ministers halen de schouders op en zuchten als men daarover spreekt en de verbittering onder het volk en leger stijgt dagelijks hooger. De dagbladen beschouwen het binnenrukken der troepen in het Sandjak Novi-bazar als kort ophanden. De uit tnrk- sche en oostenrijksch-bongaarsche offieren samengestelde mi litaire commissiebenoemd om te onderzoekenof dat Sandjak, zonder gevaar van tegenstand te ontmoeten, kan worden bezet, ondervindt aanvankelijk geene bewaren op hare verkenningsreis. Hare beide afdeelingen kwamen den 2 te Plevljede eene over Priboj en Priepolje, de andere Over Cajnica. Overal waar turksche garnizoenen waren, werd zij met militaire eerbewijzen en te Priepolje door de bevolking mede vriendschappelijk ontvangen. Oostenrijk. De vorst van Montenegro kwam den 2 's avonds te Weenen aan. Hij werd door den stadhouder en eenige andere autoriteiten ontvangenwaarvoor hij in de fransche taal zijn dank betuigde. Met een hofrijtuig werd hij naar het Keizerlijk paleis gebracht. Den 3 ging hij naar het kamp bij Bruck, alwaar hij ont vangen werd door den eersten adjudant des keizers en de militaire en burgerlijke overlieden. Hij reed toen naar het kasteel, waar hij' door den keizer begroet werd. De republieken Chili en Peru zijn tot de postovereenkomst van Genève toegetreden. De Koning lieeft officieel aan de ministers mededeeling gedaan van zijn huwelijksplan. De dag van de heropening der Cortes zal bepaald worden na het, officicele antwoord van Oostenrijk op het huwelijksvoorstel. Het vertrek van een buitengewonen gezant naar "Weenen is nog uitgesteld. Het. huwelijk wordt in de staatkundige kringen te Madrid druk besproken; de liberalen van elke kleur zijn er weinig mede ingenomen. De heer Sagasla, de maarschalk Serrano en andere leiders der constitutoneele partij (die over het algemeen als de vermoedelijke opvolgers van het tegenwoor dig bewind beschouwd worden, indien de verdeeldheid der conservatieven onder den heer Canovas en maarschalk Cam pos voortduurt)ontveinzen zich nietdat zij de voorkeur zouden gegeven hebben aan een huwelijk met eene prinses uit eene andere dynastiebijvoorbeeld België ol l^alie minder behebt, met militarisme en uhramontaansche denk beelden dan het huis Habsburg. Ook de republikeinen en democraten verzetten zich tegen het huwelijkop grond dat het de regeering zal doen over- hellen naar de onverzoenlijke en ultramontaansche denkbeel- den der conservatieve partij, welke eene schikking met don Carlos op het oog heeftiets waartegen de meerderheid der natie zich zou verzetten. De generaal Martinez Campos heeft den Koning mededee ling gedaan van den toestand van Cuba. De commissie belast met liet onderzoek der hervormingen, op dat eiland intevoereu heelt haren arbeid nog met begonnen. De heeren Baring en de Blignières zijn tot controleurs der geldmiddelen benoemd. Te Nieuw Orleans is op nieuw de gele koorts uitgebro ken; er kwamen 5 gevallen voor. Te Memphis telde men den 29 22 nieuwe gevallen en 1Ü dooden den 20 9 geval len en 6 dooden, gedurende die geheele week 51 dooden. Den 13 Aug. is Ketswayo's nieuwe kraal vernield, waarna de eavallerie hem zeer dicht achtervolgd heeft, totdat hij jnet eenige aanaangers de wijk nam in een busch om naar het Zniden te kunnen vluchten. 3 Zijner zonen en verschei dene voorname hoofden brachten te zamen 650 stuks vee aan en onderwierpen zich. Uit Rio-Janeiro wordt, den 26 per telegraaf gemelddat den 30 Juli, des avonds, te Santiago een opstand ontstond, ten gevolge van de ontevredenheiddoor de slechte leiding der krijgsverrichtingen veroorzaakt. Het volk richtte barri cades op, onder het aanheffen van den kreetden dood aan het ministerie der verraders Eene botsing ontstond tusschen de troepen en het volk waardoor twee personen gedood en verscheidene gekwetst werden. Volgens een gerucht was de president van Chili naar "Vina del Mar gevlucht. Volgens later bericht nam de volksbeweging tegen den heer Santa-Mariagedelegeerde van het ministerie van oor logdagelijks toe. Verscheidene Chiliaansche dagbladen gaven den President den raad om af te treden en wenschten, dat de leiding der krijgsverrichtingen aan een bekwamer veldheer worde toevertrouwd. De gezant van Chili te Parijs meent deze berichten te kunnen tegensprekenalthans in de officiëele depêchestot 23 Aug. geregeld bij het gezantschap ontvangenwas daar van geen melding gemaakt. De Vorstin van Roumanie is den 31 van het Loo naar Soheveningen teruggekeerd. De prinses v. Wied (moeder) is den 2 Sept. te Schevenin- gen aangekomen. Prins Frederik is den 4 Sept. uit Silezie in den Haag teruggekeerd. Benoemingen. De heer C. A. IVBernhardtkapelmeester van het 3e. reg. huzaren te 's Gravenhage, is benoemd tot kapelmeester bij de stafmuziek der marine te Nieuwediep. Herbenoemd te Akersloottot wethouder en ambtenaar van den burgerlijken standde heer Jvan der Oord Posterijen. De brievenmaal aan boord van het op 15 Juli bij Guardafui gestrande stoomschip Overijsel is niet gered kunnen worden en als verloren te beschouwen. Spoorwegen. De minister van waterstaat heeft aan de hee ren Ji. J. J. Kuinders, C. Smit en Vermeer 8f Cie. concessie verleend voor den aanleg en de exploitatie van eenen spoor weg van Haarlem naar Zandvoort. Stoomvaart. Het stoomschip Stellingvan Newcastle naar Rotterdam is den 29 voor Maassluis aan den grond geraakt en maakte zooveel water, dat de bemanning bet ge raden achtte op de reddingboot over te gaan. Nadat er veel van de lading over boord geworpen was, is het schip den 81met behulp van 3 sleepbootenvlot geraakt en opge- stoomd. Onderwijs. De gemeenteraad van Zaltbommel heeft besloten de latijnsche school met 15 Sept. op te heffen. Kerkelijke Zaken. De beer J. SDekkerdoopsgez. predikant te Broek op Langedijkheeft bedankt voor het beroep naar lrnsum. Peesten. In den avond van den 30 is door een groot aantal inzenders een schitterend feest gegeven aan het bestuur der tentoonstellingsvereeniging te Arnhem, waartoe de groote zaal van Musts Sacrum fraai gedecoreerd was Na toespraken van de heeren Jeckel, president der feestcommissie, Coers president van het bestuur der tentoonstellingsvereeniging en Pels Rijcken, burgemeester van Arnhem, gaf de kapel der grenadiers en jagers een concert in de zaal en het Nieuw Arnhemsch Muziekcorps eene uitvoering in het Achterpark, dat even als het overige van het park, sierlijk geïllumineerd was. Te 11 uren werd een groot vuurwerk afgestoken waarna in de zaal een bal en in het park een muziekuit voering door de kapel van het 8e. reg. inf. gegeven werd. Harddraverij den 3 uitgeschreven door de Harddra verijclub te Hoorn. 20 Paarden. Prijs, zilveren theeservies, JVilhelminavan H. vun Harente Amsterdamberijder JKoek; le. premie, zilveren schrijfgarnituur, Fiornovan C. Barendrechtte Barendreehtberijder Jde Boer; 2e. premiezjlveren slalepel en vork Graaf Adolf, van C. Ze venhuizen te Warmenhuizenberijder J. Koster. Monument. Den 2 Sept. is op de begraafplaats te Schoon hoven een gedenkteeken voor wijlen Aart Admiraal onthuld. Het bestaat uit een grafsteen waarop een piëdestal met een afgeknotte zuil, alles omgeven door een hekwerk. Sterke Drank. De Multapatiorsbond telt thans 1700 leden in 24 afdeelingen. Veenderijen. In eene vergadering van verveeners te De- demsvaart is met alg. st, besloten om den prijs der lange turf te verhoogen en te stellen opbeste scheepsturf in het lage f 45 op het hooge f 40 per dagwerk. Rampen. Den 29 zijn van de goesche stoomboot Admi raal de Ruyter, die een extra-tocht naar Schiedam deed2 manschappendiein weerwil der waarschuwing van den kapitein een door het onstuimige weder aan het rollen ge raakt vat garanoine trachtten tegen te houdendaarmede over boord geslagen en verdronken. Den 31 is een matroos op de stoomboot van Rotterdam naar Deventer, nabij laatstgenoemde stadterwijl hij met een kindje van den tweeden stuurman [wiens vrouw en kinderen voor plezier naar Rotterdam waren geweest] speeldeover een sleewagentje gestruikeld en met het kind over boord geslagen, zoodat beiden verdronken. In den nacht van 34 Sept. is, vermoedelijk ten gevolge van het broeien van hooi, afgebrand de boerenkuizing in de Starnmeer, bewoond door JStuit. Het perceel was ge assureerd. Rechtszaken. De gebroeders Mulder te Winschoten zijn in verzekerde bewaring gesteldiu dien zindat de gewone bewaking van gefailleerden op hun verlangen, niet in hunne woningmaar in de kamer voor burgerlijke gij zeling plaats had. Sedert zijn zij echter in hunne woningen teruggekeerd. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 2 het vonnis der rechtbank aldaar, waarbij de juweelendiefzich noemende d'Orval de Montenayis veroordeeld tot 2 jaren eenzame opsluiting, in alle deelen bekrachtigd. d'Orval heeft van dit arrest cassatie aangeteekend. Timmers, de vermoedelijke brandstichter te N. Borgvliet is door de belgische policie uitgeleverd en te Breda in ar rest gesteld. Uit den grond nabij zijne verbrande woning zijn gouden en zilveren en andere voorwerpen opgegraven. De rechtbank te Middelburg heeft de „Vlissingsche Han delsbank" in staat van faillissement verklaard. De rechtbank te Maastricht heeft den 3 den pastoor Baert aldaar, wegens het houden eener processie in de parochie van O. L. Y, op 14 Maart l.l., verklaard in strijd te hebben gehandeld met de wet en veroordeeld in de kosten [Bij kon. besluit van 1819 is aan genoemde («arcchie het houden van 2 processiën 's jaars toegestaan de gehoudene behoorde niet tot de vergunde]. KoioNiëN. Atchin. De troepen van Selimocn zijn naar hunne gewone standplaatsen teruggekeerd en hebben op hun nen weg de bevolking overal vredelievend gevonden. De hoofden die zich te Selimoen onderworpen hadden, hebben den 20 Aug. te Kotta-Radja den eed afgelegd. Londen. Te Caboul is oproer tegen de Lngelsche ambassade ontstaan. Gedurende een geheelen dag deden oproerige afghaansche regementen aanvallen op het gezantschap. Omtrent het lot van den ge zant Cavagnari en verdere leden der ambassade is niets bekend. Tweede depêche. Het Gouvernement beval on- middelijk dat het Engelsche leger naar Caboul zal oprukken. Petersburg. LobanoffRussisch gezant te Con- stantinopelis als zoodanig benoemd te Londen. De overstrooming is tot staan gekomen. Sedert de laatste opgaaf zijn nog voor de vijf weduwen en zestien kinderen van hendie door de beide zeerampen van 10 Febr. en 10 April het leven verloren, ontvangen de volgende giften van H. U. te R. f 25van J. B. te R. 10, van L. D. te E. f 25, van N. N. te L. f 10. Mogten velen nog tot navolging worden opgewekt Dii COMMISSIE. Tot betaalmeester alhier is benoemd de heer jr. G. J. M. Bomer thans betaalmeester te Roermonde. Bij kon. besluit van 22 Juli is bewilliging verleend op de acte van oprichting der naamlooze vennootschap „de Alkmaarsche IJzer- en Metaal gieterij Fabriek van stoom- en andere werktuigen," gevestigd te Alkmaar. Het maat schappelijk kapitaal bedraagt aanvankelijk f 60000, verdeeld in 60 aandeelen van f l000waarin wordt deelgenomen door de heeren C. J. v. SpallA. 11. Linden v. d. Heu- vell en D. A. Bosch Reitz ieder voor 10, J. A. Bosch Reitz, L. H. Wilkens en P. E. Tegelberg ieder voor 5G. L. d'AboJ. W. Visser, N. J. Tiedeman en JL. ten Have ieder voor 3, C. C. v. Essen; voor 2 en P. M. Cochius voor 1 aandeel. Zondag-avond is aan boord van het aan de Turfmarkt alhier liggende vaartuig van de wed. Hoogeveen, terwijl de eigenares en de knecht afwezig wareneen diefstal met braak gepleegd, zjjnde een paar meubelstukken met geweld geopend en daaruit p. m. 75 aan geld en eenige gouden en zilveren voorwerpen ontvreemd. Bij de Maandag en Dinsdag gehouden examens aan de Rijks hoogere burgerschool zijn bevorderd of toegelaten tot de 2e klasse J. de GrootF. R. N. v Lelijveld en L. J Groot: tot de 3e klasse W. Laatsman F. Maats en J. F. Hackstroh; tot de 4e klasse B. Jelgersma en P. de Lange. De school begint met 74 leerlingen, waarvan 19 voor en kele vakken. Door G. A. Jv. Spenglerleerling van den heer C. J. Reiziger alhieris met goed gevolg admissie examen gedaan voor de hoogere burgerschool te Rotterdam. Volgens bericht in de Amsterdamsche Courant van 5 September, is terug te bekomen bij JWBuschman, Jacob van CampenstraatNo. 21, een grijze duif, waaraan een briefje bevestigd is, waarop vermeld staat: Dollemans, Alk maar, No. 1118. V ereeniginq de Eendracht. Door het Stedelijk muziekcorps zullen op Zondag 7 September, 's namiddags te 5% uurin den StadshouG de volgende stukken worden uitgevoerd1. „Ostende pas redoublé van van de Maele. 2. Ouverture zur Oper ,,Ein Morgen, ein Mittagein Abend in Wien" van Suppé. 3. ,.Le Clairon", polca de concert, pour piston solo avee carillon van Panne. 4. Grande Fantaisie sur des motifs de l'opérette „le Petit Faust" van Hervé. 5. Pas redoublé sur des motifs de l'opéra. „Carmen" van Bizet. 6. a. „Das Madeben am Rhein" Lied fiir Trombonne solo van Hölzel. b. „Jagerehor" van Resch. 7. „Fleurs des Champs" redowa van l'ack. 8. Grande Fantaisie de l'opéra „la Bohémienne' van Balfe. En op Woensdag, 10 Sept., des avonds te 6 uren: 1. „l'Aigle," marche militaire van Christophe. 2. Ouverture romantique van Kéler Béla. 3. „Wiener Kinder wal zer" van Strauss. 4. Mosaïque de l'opéra „l'Omhre" ^van Flotow. 5. Marche Triomphale aus der Oper „Tannhauser" van Wagner. 6. „Ave Verum Corpus", adagio van Mozart. 7. Grosse Potpourri aus „Préciosa" van Weber. 8. „Les Bords du Rhin" polca de concert van Baudonck. GEMEENTERAAD. Zitting van Dinsdag 2 September 1879. No. 8. Voorzitter de burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig wegens uitstedigheid de heer H. J. Bruinvis. De Voorzitter opent de vergadering en stelt voor 1. overtegaan tot de beëediging der nieuw inkomende leden van den raad, de heeren J. C. V onkP. A. v. d. Drift, J. G. A. Verhoe ff en W. Helling. Daartoe besloten zijnde, leggen die heeren in handen van den Voorzitter de voorge schreven eeden af en nemen na gelukwensching met hunne herbenoeming zitting. Vervolgens noodigt de Voorzitter den heer Verhoef als oudste lid in jaren van den raad naar aanleiding van art. 77, 2'. lid der gemeentewet uit, tijdelijk als Voorzitter opt.etredenom hem te beëedigen als lid van den Raad. De heer A. Maclaine Pont legt daarop de voor geschreven eeden af in handen van den tijdelijken Voorzitter, die hem met zijne herbenoeming mede gelukwenseht. 2. Zijn de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. 3. Is overgegaan tot het benoemen vaneen Wethouder. a. ten gevolge van de periodieke aftreding als raadslid van den beer V erhoef. De beer Verhoef herbenoemd met 13 stemmen I blanco biljet werd gevonden. b. ten gevolge van de periodieke aftreding als raadslid van den heer v. d. Drift. De heer v. d. Drift herbenoemd met 12 stemmen 2 blanco biljetten werden gevonden. Beide heeren verklaren hunne herbenoeming aantenemen onder dankzegging voor het in ben gestelde vertrouwen. een ambtenaar van den burgerlijken stand om dezelfde reden. a. in plaats van den heer Verhoef. Met 13 stemmen de heer Verhoef herbenoemd de heer J. C. Vonk bekwam 1 stem. b. in plaats van den heer v. d. Drift. Met 13 stemmen de heer v. d. Drift herbenoemd: de heer Bruinvis de Lange bekwam 1 stem. twee leden der vaste commissie voor de verordeningen teqen ■welker overtreding straf is bedreigd in plaats van de heeren Verhoef en Vonk. De heeren Verhoef en Vonk herbenoemd ieder met 13 stemmen: de heeren Wellan en Bruinvis de Lange bekwamen ieder 1 stem. een lid der vaste commissie van financiën in plaats van den heer Verhoef. De heer Verhoef herbenoemd met, 13 stemmen tegen 1 stem op den heer H. J. Bruinvis. Vervolgens wordt tot Voorzitter dier commissie de heer Verhoef herbenoemd met 13 stemmen tegen 1 stem op den heer Bruinvis de Lange, eene hulponderwijzeres aan de openbare school voor meisjes in plaats van mej. Letlink. Op de voordracht is geplaatst de eenige sollicitante mej. A. Sepp alhier. Met 14 stemmen benoemd mej. Sepp. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering inge komen stukken. V an de commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigendommen. 4. Rapport omtrent de ingediende plannen tot vergroo ting der openbare tusschenschool en der openbare school voor meisjes. Had bij de tusschenschool meer ruimte bestaan dan zou zij aan het bonwen van localen gelijkvloers de voor keur gegeven hebbendoch nu dit niet het geval isheeft zij geen bezwaar tegen het bouwen eener bovenverdieping. Verder maakt zjj eenige opmerkingen omtrent, het ontworpen plan en vraagt zij eenige inlichtingen- Ook het plan tot ver grooting der meisjesschool ondervond geen bezwaaralleen wordt eene verandering in de lichtramen gewenscht, gewe zen op het wensehelijke om niet, alle schoolbanken op dezelfde afmetingen te maken in verband met de omstandigheid, dat deze school bezocht wordt door kinderen van uiteenloopenden leeftijd en op eene in de begrooting van kosten geslopen vergissing. De Voorzitter geeft eenige ophelderingen omtrent enkele punten en stelt verder voor, alle stukken onder bijvoeging dier ophelderingen te verzenden om bericht en raad naar de plaat selijke schoolcommissie naar aanleiding van een daaarop mede gedeeld schrijven dier commissie, waarbij zij die toezending ver zoekt, ten einde een bij haar ter sprake gekomen plan in nauwge zette overweging te kunnen nemen, namelijk omaan deopenbare school voor meisjes eene klasse voor gewoon lager onderwjjs te verbinden door wijziging van den toelatings-leeftijd, daar de verwezenlijking van dat plan vermindering van het getal leerlingen aan de openbare burgerschool tengevolge zou heb ben waardoor de vraag zou ontstaanof de burgerschool niet tot tusschenschool en de tusschenschool niet tot bur gerschool zou kunnen bestemd worden, ter verkrijging eener groote besparing van kosten. Tot de verzending naar de plaatselijke schoolcommissie besloten. 5. Rapport omtrent het voorstel van Burg. en Weth. tot het uittrekken van f 3200,— op de gemeente-begrooting voor 1880 voor het herstellen van den toren op de groote Kerk. Het behoud van dien toren acht de commissie in ieder geval wenscheiijk en vordert hijzooals thans uit een ingesteld onderzoek, is geblekendringend hersteldan moet tot die uitgaaf, al moge zij ook onverwacht komen besloten worden. Uit dat oogjmnt beschouwd, raadt zij de aanneming van het voorstel aan. De vraag is echter gerezen, en zij acht haar belangrijk genoeg om daarop de aandacht te vestigenis bet behoud van het carillon op den toren noodzakelijk P Muntte het door schoonheid uit, zij zou aan het weg nemen daarvan niet denkendoch nu dit niet het geval is, verdient het naar hare meening een punt van on derzoek uittemaken, of door dien maatregel het geldelijk belang der gemeente niet zeer gebaat zou worden. Wanneer de carillonkiokken worden weggenomen en in het openbaar verkochtkan de herstelling van den toren zeker op veel eenvoudiger en min kostbare wijze geschieden en zal uit de opbrengst dier klokken de uitgaaf zeker grootendeels be streden kunnen worden. Zij stelt daarom voor, alvorens een besluit te nemenhieromtrent door den gemeente-architect een onderzoek te laten instellen en eene begrooting van een en ander te laten opmaken. Ter lezing gelegd. 6. Brief van Burg. en Weth., ten geleide der gemeente- begrooting voor 1880 sluitende in ontvang en uitgaaf op f 179,669,—. Gesteld in handen der sectiën. Bij trekking wordt uit gemaakt, dat de le. sectie zal bestaan uit de heeren T. L. Koon, W. HellingStoel en Vonk: de 2e. uit de heeren ConijnE. J. Bruinvis, Bosman en JC. Koornde 3e. uit de heeren C. W. BruinvisWellanBruinvis de Lange en Mr. A.. P. de Lange. Tot het geven van inlichtingen wordt mede bij trekking toegevoegd aan de le. de heer v. d. Grift, Weth., aan de 2e. de heer Perhoe ff, Weth. en aan de 3e. de heer Burgemeester. 7. Verzoek van 15 bewoners der buitenwijk E om ver betering der straatverlichting langs den Heiloërstraatweg van Beijersch-hof tot aan de Vier Staten en om eene lantaarn op den hoek der Doodenlaan. Ter secretarie gedeponeerd. 8. Verzoek van den heer W. F. Stoel, industrieel, om hem te ontheffen van de hem bij raadsbesluit van 13 Juli 1.1. opgelegde verplichting tot betaling van f 1,50 recognitie per jaar voor het hebben eener scheepuiakerswerf met, twee hel lingen in de Singelgracht nabij het Zeglisdaar de drie alhier bestaande scheepstimmerwerven, mede in gemeentewater uitloopende, ook geene recognitie betalen. Gesteld in handen van Burg. en W eth. om bericht en raad. 9. Verzoek van 23 bewoners van perceelen aan de Ach- terdam en Heerenstraat en 8 schippers am niet tct demping der Kooltuin overtegaanop grond dat 1°. vooral de bewoners der Heerenstraat bijna geheel van lieht ir, de achterste gedeelten hunner perceelen beroofd zouden worden 2°. de demping ongeriefelijk zou zijn voor de schippers, op Vrijdag en Zaterdag door die gracht varende of aldaar liggende; 3°. de demping voor de bewoners der Achterdam van het grootste nadeel zou zijn daar de buitenlieden op marktda gen niet meer de Achterdam, maar de Kooltuin zouden nemen 4°. deze kosten wel bespaard kunnen worden, wanneer slechts eenige herstellingen geschieden aan de wallende straat en de riolen in de Achterdam en Kooltuin. Ter secretarie gedeponeerd. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. 10. Rapport der commissie van toezicht op het middel baar onderwijs op het verzoek van A. P. Zeilmaker, om eervol ontslag als leeraar aan de burgeravondschool. De commissie heeft geene bedenking tegen dat verzoek en stelt in verband met de bestaande verordening voor die school voor, het ge vraagde ontslag eervol te verleenen met ingang van 8 Oct. a.s. of zooveel vroeger als in de vacature mogt zijn voorzien. De conclusie aangenomen. Van de commissie van financiën. 11. Rapport op de begrooting voor het mannen-en vrou wen gasthuis voor 1880. De conclusie strekt, haar onveran derd vasttestellen in ontvang en uitgaaf op 5998,86 onder toekenning eener subsidie uit de gemeentekas van 925, Aangenomen. 12. Rapport op de door regenten van het gasthuis op gemaakte begrooting van ontvang en uitgaaf bij de stads apotheek voor 1880. De conclusie strekt baar onveranderd in ontvang en uitgaaf vasttestellen op t 4160,onder toe kenning eener toelage uit de gemeentekas van 3025, Aangenomen. 13. Rapport op het verzoek van den gemeente-ontvanger om verhooging zijner toelage voor bureaukosten met 250, Ter beoordeeling van de billijkheid van dit verzoek is in de instructie nagegaan, waartoe de ontvanger verpligt is en daarbij is geblekendat hij dagelijks kantoor moet houden van des morgens 9 tot des namiddags 2 uur, zon- en feest dagen uitgezonderdop Vrijdag op de kaasmarkt de wik- en weegloonen en op de graan- en zaadmarkt het zakkengeld moet innende beschrijvingsbiljetten voor de plaatselijke directe- en de hondenbelasting moet laten rondbrengen. Des Vrijdags moet hij dus een gedelegeerde op de kaasmarkten een op de graan- en zaadmarkt hebben, waarvoor natuarlijk vertrouwde personen gebruikt moeten worden, terwijl hij aan zijn kantoor ook wel een vertrouwd persoon mag ver binden om hem bij ziekte of afwezigheid te vervangen daar hjj anders nimmer zijn kantoor zou kunnen verlaten. Voegt men bij die verplichtingen, waarvan de uitgaven voor zjjne rekening komen, dat hij zelf voorzien moet in een kan toor en in de verwarming en verlichting daarvan dat hij f 1500,jaarwedde geniet en verplict is een borgtocht van f 25000,te stellen dan wordt zijn verzoek niet onbillijk geacht. De conclusie strekt om op die gronden het verzoek toet.estaan en dat bedrag van f 250,uittetrekken op het volgnummer der begrooting Kosten der Waagn. Aangenomen. 14. Rapport der plaatselijke schoolcommissie op het ver zoek van A. Hartlandhulponderwijzer aan de openbare burgerschool om hem optedragen een deel van het aan die school gegeven wordende teekenonderwijstot, heden opge dragen geweest aan den eervol ontslagen hulponderwijzer M. F. van Goor. De commissie heeft daartegen geen be. zwaar en stelt voor, dat verzoek intewilligenonder toeken, ning der daarvoor bepaalde toelage van f 50,Aangenomen Van Burgemeester en Wethouders. 15. Rapport op het verzoek van directeuren der Alk maarsche ijzer- en metaalgieterij om vergunning tot het leggen van rails van de losplaats tegenover bet Raaksjenaar hunne fabriek. De conclusie strekt om de vergunning tot wederopzegging toe te verleenenmits de rails gelegd wor den gelijk met den bovenkant der bestratingvoortdurend ten genoegen van Burg. en Wetb. worden onderhouden, de kosten der aanstrating worden vergoed en de gewone re cognitie worde betaald. Aangenomen. 16. Rapport, op bet verzoek van de bij punt 13 genoemde directeurenom vergunning tot het afsluiten van het terrein hunner fabriek van den openbaren weg door middel eener houten schutting en tot het bouwen eener ketelmakerswerk- plaats van hout op dat terrein. De conclusie strekt om die vergunning tot wederopzegging toe onder de gewone voor waarden te verleenen. Aangenomen. 17. Voorstel tot het verleenen van vergunning aan de weduwe H. Kostertot het dempen der sloot, gelegen langs het haar behoorende terrein aan den Steewegter verkrij ging van een toegang naar de door haar daarop gestichte woning onder de gewone voorwaarden. Aangenomen. 18. Voorstel 0111 aan de oostelijkste straat in het bouwterrein aan de Oudegracnt nabij de Keetkolk den naam te geven van Oosterburgstraat en aan de westelijkste straat den naam van Westerburqstraatter herinnering aan de vroeger aldaar ge staan hebbende Zoutkeet ede Burge. Aangenomen. Van de vorige vergadering van de vaste commissie voor de verordeningentegen welke overtreding straf is bedreigd. 19. Verordening op het nummeren der gebouwen en he bijhouden der bevolking-registers. Aangenomennadat artikel 4luidende: eigenaren van gebouwen hunne gemagtigden of zaakwaarnemers en in het algemeen verhuurders van woningen of gedeelten daarvan mogen aan geene huurders of gebruikerswelke de bij art. 3 en het daar vermelde koninklijk besluit voorgeschreven verpligtingen niet hebben vervuld liet gebruik daarvan toe; staan of die laten betrekkenzonder voorafgaande kennis geving ter Secretarie der gemeente, was verworpen mety 5 tegen 9 stemmen van de heeren StoelConijnC. WBrw%- visBosmanMr. A. P. de LangeJ. C, KoornTFell<_ n

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 2