No. 37. Eenentachtigste Jaargang. 1879 ZONDAG 14 SEPTEMBER. Dc Directeur van het Kabinet des Konings. #fficiëel (Bcbeeltc De PATENTEN voor de te Alkmaar handelende doeh in andere gemeenten wonende kooplieden c.s., benevens de te Alkmaar in Juni en Juli 1879 aange vraagde Patenten kunnen ter gemeente- Secretarie alhier worden afgehaald van Maandag 15 tot en met Zatnrdag 27 Sep tember 1879. tl2Xckcli jfochc Berichten HnilseliSand. IBelgie. T— Frankr||k. Urool-HrlManJe en Ierland. NT. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal 1 O,OS, franco per post f O,SO, afzonderlijke nonuners S Cents. Brieven franco aan de Uitgever HERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan ingezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen t,er openbare kennis: dat de gemeenteraad heden besloten heeft aan de oostelijke straat in het bouwterrein aan de Oudegrachtnabij de Keet- kolk den naam te geven van Oosterburgstraat en aan de westelijke straat den naam van W esterburgstraat. Burqemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. 2 Sept. 1879. De Secretaris, 1 NUHOUT YAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR vestigen op daartoe ontvangen uituoodiging de aandacht van gasgebruikers op de volgende bekendmaking van het minis terie van waterstaat, handel en nijverheid: //In de instructie, gegrond op art. 9 van het reglement //betreffende de zamenstellinghet onderzoek en den ijk der //gasmeters, vastgesteld bij Koninklijk besluit van 12 Sep- z/tember 1874 Staatsblad n°. 128), is o.a. bepaald: //Bij de afgifte van eiken geijkten natten gasmeter wordt «eene aanwijzing met schets atgegevenwaaruit blijkt op //welke wijze de gebruiker den waterstand in den meter kan //houden op het peilwaarbij de meter j uist aanwijst. Deze //aanwijzing is bestemd voor den gebruiker van den meter, //terwijl door den ijker eene dergelijke aanwijzing op het //deurtje van de wijzerinrigting geplakt, en de aandacht der //gebruikers steeds zooveel mogelijk daarop gevestigd wordt." Aangezien het gebleken isdat deze aanwijzingen en schetsteekeningen niet altijd in handen komen van de ge bruikers der gasmeters en niet zelden door overplakking of op andere wijze onleesbaar worden gemaakt, worden belang hebbenden op het bovenstaande opmerkzaam gemaakt en wordt hunne aandacht er op gevestigd dat, in geval van verlies van de bedoelde aanwijzingen, exemplaren daarvan aan de voor den ijk van gasmeters opengestelde ijkkantoren kosteloos verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 4 Sept. 1879 De Secretaris NUHOUT van der YEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat zij in hunne vergadering van 9 September 1879 gun stig hebben beschikt op het aan hen door JACOB VAN TWlSK koopman alhier, namens zijnen zoon HENDRICUS VAN TWISK, vleeschhouwer, ingediende verzoek (waarmede zijn zoon instemde), tot het oprigten van eene Spekslage- r ij en V I e e s c h li o u w e r ijin het perceel gelegen aan den Kooltuin, Wijk C, No. 434. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AlkmaarA. MACLAINE PONT. 12 Sept. 1879. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN- BURGEMEESTER en WETHOUDERS vanALKMAAR herinneren de ingezetenen aan het schoonhouden der straten, riolen en uitwateringen voor zooveel zij daartoe verpligt zijn, ter voorkoming der toepassing van de bij de politie-veror- dening bepaalde straffen daar op Woensdag, 17 Sept. a. s. wederom door de politie schouw zal worden gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De Secretaris 13 Sept. 1879. NUHOUT van der VEEN. Lourens Jacob Grootlaatste woonplaats Barneveld, wordt in zijn belang verzocht zich ter secretarie aan te melden. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Dinsdag, 16 September 1879, des avonds te 7 uren. Namens den Voorzitter van den Raad, De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Policie het volgende voorhanden, als: een houten pijp, een medat- jon met haar gevlochteneen meerschuimen sigarenpijpje, twee schootjes van een kleedjeeen sleutel aan een ringeen paar handschoeneneen lapje kleedgesstofeen blauw koralen hals- kettingje met koperen slotjeeen gouden oorbelletjeeen stuk van een gouden broche en een zilveren schaar en dito schede. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de ie. helft der maand Aug. 1879. G. A. Hemsteden, Aaien W. Groot, Alkmaar; H. Schrijs- ser, P. Almack, A. de Beurs, W. Kossen, H. Smit, Am sterdam; D. Waaiboer, BarsingerhornJ. B. Verkamme, Eden; H. GreveHaarlem; Cs. Zint, Jongeling, Heilo; J. Broekhuizenverder aan J. BorgoOudekerk Mevr. J. S. A. Le Vino van LimmenPersijn; J. W. Volbel, Rot terdam Mej P. S. de Bakker, Sas van Gent. Van de Hulpkantoren: Broek op LangedijkA. KiesWinkel. Koedijk: P. Schruif, 's Gravenhage. OudkarspelJ. Pijmen, Stratum. ZuidscharwoudeM. ZonderhuizenAlkmaar; C. Dekker, Oterleek; J. Leegwater, in 't Veld. „De werkzaam beden"aldus lezen wij in de Bosch Kemper's Handleiding tot de kennis van Tiet Nederlandse/ie staatsrecht en staatsbestuur„waaraan de Koning deel neemt door de besluiten die de ver antwoordelijke ministers hein voorleggengoed of af te keurende briefwisseling welke tusschen hem en den Raad van State enz. plaats grijpten andere werkzaamheden die onmiddelijk onder den Koning plaats hebbenbepalen oen werkkring van het Ka binet des Konings."Aan het boofd van dit Kabinet staat een ambtenaar, die zich hierin van alle andere ambtenaren onderscheidtdat hij geene politieke verantwoordelijkheid draagt, en niet ondergeschikt is aan eenig verantwoordelijk Minister. Hij staat tusschen den Koning en zijn Ministers. Of die re geling bestendigd behoort te worden is een oude kwestie. Als de oud-minister Bosscha de oprichting van deze instelling, die in 1840 deStaats-secretarie verving vermeldtlaat hij er deze woorden op vol gen „Dat de Directeur, aan 't hoofd geplaatst van 's Konings Kabinetgeheimschrijver van de Kroon bewaarder van het Staatsarchief, uitvaardiger en berichtgever van al wat door 's Konings handtee- kening kracht van uitvoering heeft bekomen mid delaar tusschen Koning en Ministers wanneer de Koninklijke handteekening moet ontraden worden of het contra-seign wordt geweigerdorgaan der Kroon wanneer deze zich moet uiten zonder tusschenkomst van een Minister en tot de Ministers in staat om de gelegenheden tot eenig initiatief te doen op merken als zij aan 's Konings aandacht ontsnappen dat een zooveel vermogend ambtenaar buiten het bestuur der Ministers gelijk buiten het bereik der Volksvertegenwoordiging geplaatst was wat daarin strijdig met de constitutioneele theorie te vinden waskon voorbij gezien worden nu die Directeur de beproefde Staatsdienaar wasin de algemeene achting zoo hoog aangeschrevenJhr. Mr. Anton G-. A. Ridder van Rappard." Achting voor den persoon die het eerst tot deze nieuwe betrekking benoemd werd, deed alzoo vol gens den heer Bosscha voorbijziendat deze betrek king zelve weinig paste in het stelsel der ministe- riëele verantwoordelijkheiddat toen ingang begon te vinden en weinige maanden geleden voor het eerst in de gewijzigde Grondwet uitdrukkelijk als beginsel van Nederlandsch staatsrecht was erkend. Nog al tijd echter is de betrekking op den ouden voet ge handhaafd en ofschoon het aan uitingen van twijfel niet ontbrakof althans een andere regeling niet zeer wenschelijk ja noodzakelijk was, een bepaalde overtuiginghoe die regeling moest plaats hebben scheen daarentegen wel te ontbreken. Ook de heer de Bosch Kemper komt in zijn zoo even genoemd werk niet verder dan tot sterken twijfel. „Het is ons vroeger twijfelachtig toegeschenen" schrijft hij of deze instelling niet behoorde öf verheven te worden tot een verantwoordelijk ministerieel de partement, of ingedeeld als een onderdeel bij één der ministerieele departemeuten daar de beginselen van ons staatsrecht medebrengen dat geen ambte naar zonder verantwoordelijkheid zal werkzaam zijn. Die twijfel is nog niet weggenomen." Dezer dagen is de vraag op nieuw ter sprake ge bracht door het weekblad de Amsterdammer in het reeds in ons vorig nummer aangehaalde artikel „Van Lijnden's eerste fout." Daarin wordt meer twijfel ge opperd en de bedoelde betrekking, zooals die thans is geregeld, beoordeeld en veroordeeld als volgt: „Ben van de gewichtigste functiën in den consti- tutioneelen staat is die van den ambtenaar, dien men hier te lande Directeur van het Kabinet des Konings noemt. Deze ambtenaar ontvangt en behandelt alle stukken tot den Koning gerichtkomt dagelijks in aanraking met den Vorst, die uit. den aard der zaak bij elke voorkomende gelegenheid zijn advies inwint, en is van nature eene soort van bemiddelaar tus schen de hoofden der ministerieele departementen en den Koning. Onder den parlementairen regee- ringsvorm kan deze betrekking alleen door een ver antwoordelijk minister met goed gevolg worden waar genomen en wel bij voorkeur door het hoofd van het Kabinet. Alle staatszaken toch worden in het Kabinet des Konings behandelden het is de eigen aardige taak van den premier, zijne politiek dagelijks voor den Koning bloot te leggen en haar tevens zoo dikwijls het noodig is in het Parlement te ver dedigen. Zoo wordt het ook in andere constitutio neele landen begrepeu en toegepast Hier te lande evenwel is de Directeur van het Kabinet een alleen aan den Koning en niet aan do Staten-Generaal verantwoordelijk ambtenaar, diewanneer hij van den aan zijne betrekking verbonden invloed een ver keerd gebruik maaktzeer gemakkelijk de goede werking van het parlementaire stelsel kan verijdelen en een werktuig kan worden in de hand van hetgeen men vroeger in Spanje „de Camarilla" noemde". Inderdaad heeft de geschiedenis van het onlangs afgetreden Ministeriealthans hetgeen van die ge. schiedenis openbaar is gewordendoen zienniet dat door den tegenwoordigen Directeur een verkeerd gebruik is gemaakt van de aan zijn betrekking ver bonden invloed maar dat de instelling zelve nadeelig werkt op de verhouding tusschen Kroon en Ministers. De ontwerpen van alle wetten en besluiten worden aan de ministeriëele departementen gereed gemaakt en schriftelijk toegezonden aan het Kabinet des Ko nings alle voorstellen der Ministers komen tot het Hoofd van den Staat op het papier. De Directeur van 's Konings Kabinet ontvangt al deze stukken en doet ze overeenkomstig 's Konings last beant woorden. Dat op deze wijze het overleg tusschen Kroon en Ministers zeer wordt belemmerd ligt in den aard der zaak. Een derde instelling staat tus schen beiden in. Terwijl men voortdurend hoort dat in andere staten de Vorst en zijn Ministers te zamen komen om over 's lands zaken te spreken schijnt dit in ons land tot de zeldzame uitzonderin gen te behooren. Toch behoeft het geen betoog dat door het geven van mondelinge inlichtingen nadere verklaringen en ophelderingen menig misver stand kan worden uit den weg geruimd of voorkomen, en weet ieder dat na onderlinge bespreking meer malen tal van bezwaren wegvallen, die aanvankelijk onoverkomelijk schenen, en er veel meer instemmig- heid blijkt te bestaan dan vroeger werd vermoed Is het b.v. niet zeer wel mogelijk dat het afgetre den Ministerie nog aan het bewind zou zijn en bij opening der Staten-Generaal in 's Konings naam zijn voorstellen tot Grondwetsherziening zou kunnen aan kondigen wanneer er gelegenheid had bestaan tot mondelinge toelichting en nadere verklaring? Zoo als thans de zaken door tusschenkomst van 's Konings Kabinet behandeld worden zijn de Ministers inder daad niet de raadslieden der Kroon en het komt ons voor, dat 's lands belang gebaat zou worden wanneer zij dit meer waren en het overleg tusschen Kroon en Ministers meer rechtstreekseenvoudiger, vertrouwelijker en daardoor doeltreffender werd gemaakt. De Nordd. Allg. Zeitung wijst er op dat de russische perswelke kort vóór de reis van den Czaar en de vriend schappelijke zending van pruisische officieren onder aanvoe ring van Manteujfelhare aanvallen op Duitsehland op een wenk der regeering had gestaakt, na de bijeenkomst te Alex- androwo den strijd weder schijnt op te vatten. De Golos bevat in zijne nommers van 4 en 5 dezerin opstellen wier toon aan de voormalige berlijnsehe Reiehsglocke herinnert een hatelijken uitval op den Rijkskanselier en de duitsche staatkundeen de Agence rasse heeft het opstel van 5 dezer woordelijk overgenomen. De officieuse Rrov. Corr. bepaalt zich bij het bericht van de bijeenkomst der Keizers te Alexandrowo tot de mededee- ling dat daardoor op nieuw de vriendschap tusschen de twee vorsten is gebleken. Pruisen. Het door 436 leden der nationaal-liberale partij uit alle provinciën onderteekende en openbaar gemaakte verkiezingsmanifest laat de handelspolitiek der regeering bijna geheel onaangeroerdomdat die meer voor den Rijksdag van belang is dan voor den pruisischen Landdagwaarvoor nu de verkiezingen uitgeschreven zjjn en bevat verder o.a. de volgende wensehen: onverkorte handhaving der grondwettelijke instellingen en der rechten van de volksvertegenwoordiging; vooral geene verandering in de bepalingeu der grondwet, welke de regeering verplichten om den landdag elk jaar bij een te roepen en daaraan de begrooting ter behandeling voor te dragen wel dat spoedig de kerkelijke vrede worde ver kregen doeh met verzet tegen het geroep orn intrekking of schorsing der Meiwetten kan eene herziening dier wetten den strijd tusschen den Staat en de catholieke Kerk doen eindigen dan zal daartegen geen verzet geschiedenmits de rechten, die voor den Staat tegenover alle kerkgenootschap pen onontbeerlijk zijn, daardoor niet benadeeld worden. Handhaving der wet op bet schooltoezicht en vaststelling eener onderwijswet met dien verstandedat bet bestuur der school blijve in den geestwelke het beheer van den minis ter Falk bezielde. Hervorming van bet binneulandsck be stuur, waarin sedert verscheidene jaren stilstand is gekomen; voor het grootste deel der monarchie ontbreekt nog de on misbare grondslageene aan alle eiscben des tijds voldoende gemeente-wet, voor het platteland. De oude regeling der overheden bestaat nogde uitbreiding van zelfbestuur over den gelieelen Staat ontbreekt nog. Zal liet, pruisische volk de voordeelen der hervorming eindelijk verkrijgendan moeten zij naar een vast eenvormig plan voltooid worden. De grondslagen dier hervorming daarom te blijven verdedi gen en daarbij trachten te verkrijgen eene duidelijke rege ling der bevoegdheden vereenvoudiging der verschillet de machten en goedkoopte der instellingen en van hare uitspra ken. Onbevoordeeld onderzoek der te verwachten voorstel len over deu aankoop van spoorwegen boe ook ieder over de verdere naasting der spoorwegen door den Staat moge denken te zamen zorg te dragen dat de geldelijke kracht van den Staat daardoor geene schade lijde en dat de waar borgen verkregen worden bij zulk eene uitbreiding der be voegdbeden van het staatsbeheer noodig. De door den Keizer bij Koningsbergen bijgewoonde ma noeuvres zijn onder prachtig weder in goede orde afgeloo- pen. De nauwkeurigheid der uitgevoerde bewegingen werd ook door buiteulandsche officieren zeer geroemd. Bij het groote parade-diner zat de russische generaal Skobeleff op de eereplaats naast den Keizer. Tot minister van oorlog is benoemd de beer Liagre gouverneur der militaire school en als schrijver van een aantal werken bekend. Het instituut voor internationaal recht heeft na behande ling van de kwestie der conflicten tusschen de wetten der verschillende mogendheden op strafrechtelijk gebied het volgende voorstel van den belgischen minister Rolin-Jacque- mijns aangenomen. „Elke Staat beeft het recht om zelfs buiten zijn grondgebied en door vreemdelingen gepleegde dadenwaardoor op zijne wetten inbreuk gemaakt wordt te straffenwanneer die daden een aanslag zijn op het maatschappelijk bestaan van den betrokken staat en zijne veiligheid in de waagschaal stellenen wanneer daarop geene straffen gesteld zijn in de strafwet van het landop welks gebied zij hebben plaats gehad." In zake de onzijdigverkiaring van bet Kanaal van Suez werden de volgende besluiten genomen 1°. in het algemeen belang aller natiën meet het behoud en gebruik van dat kanaal voor het verkeer van allerlei aard zooveel mogelijk door het conventioneel volkenrecht worden beschermd 2°. het is wenschelijkdat met dit doel de Staten de handen in een slaan om zooveel mogelijk eiken maatregel te vermij den waardoor het kanaal met hetgeen daartoe behoort zou worden beschadigd of in gevaar gebrachtzelfs in geval van oorlog3°. indien eene mogendheid aan de werken der al gemeene maatschappij voor dat kanaal schade mocht toe brengen, is hij van rechtswege verplicht om zoo spoedig doenlijk het beschadigde en de volkomen vrije vaart te her stellen 4°. van deze besluiten kennis te geven aan den heer de Lesseps en de Kanaalmaatschappij. Verder werd o.a. de wenschelykheid uitgesproken van eene overeenkomst der verschillende Staten ten einde het vernielen of beschadigen van onderzeesche kabels voor een in breuk op bet volkenrecht te verklaren. De volgende zitting zal gehouden worden te Oxford den len Maandag in September 1880. Te Leuven is zonder oppositie de beer Ealflants, de cle- rieale candidaat, tot lid der Kamer verkozen. De weigering van den minister van justitie Baraom hem tot notaris te benoemen in plaats van zijn grootvader, is oorzaak zijner verkiezing geweest. Den 7 is te Luik een internationaal onderwijzerscon gres geopenddoor den liberalen onderwijzersbond belegd en bijgewoond, volgens de Indépendance, door 2500 bij het onderwijs betrokken personeneene opmerkelijke be langstelling na de pogingen der geestelijkheid om van de deelneming af te schrikken. De voorzitter, Vandendangen noemde in eene redevoering als doel van het congres den vooruitgang van het onderwijs verbetering van het lot der onderwijzers en bevordering der eensgezindheid onder hen. Onder de uit Frankrijk en Nederland opgekomen belang stellenden was ook tegenwoordig mevr. Stormvan der Chijs, die in het bureau werd opgenomen. Op dit Congres is o. a. eene motie aangenomen waarbij de noodzakelijkheid uitge sproken werd der afschaffing van alle directe en indirecte lichamelijke straffen op de kinderenzoo mede die van het opleggen van studie of arbeid gedurende den vrijen tijd. Alleen moet den leerlingen bij slecht gedrag het genot der uitstapjes en van den speeltijd onthouden worden. Verder werd met algemeene stemmen aangenomen het nut om de natuurlijke wetenschappen te onderwijzen door de leer der directe opmerking bij gezamenlijke wandelingen en der studie van voorwerpen uit op te richten schoolmusea, en het noo, zakelijkedat voor een grondig onderricht niet meer da. 40 leerlingen in ééne klasse vereenigd worden. Volgens de Indépendance laten de door de onderwijzers zeiven verstrekte mededeelingen geen twijfel meer over, of de bisschoppen hebben werkelijk besloten de onderwijzers aan de openbare scholen met het oog op de nieuwe ouder- wijswet van de sacramenten uit te sluiten. Slechts 2 uit zonderingen worden gemaakt zij die over 3 jaar aanspraak op pensioen hebben en zijdie tot de krijgsdienst zouden opgeroepeu worden waren zij geene gemeentelijke onder wijzers. Het gewetenmerkt het blad opkrijgt dus ver lof om voor bet belang te zwichten. Het is echter duidelijk, dat die verdraagzaamheid alleen grond vindt in de vrees der geestelijkheid om al te dringende belangen tegen zich te krijgen. Indien iemand gedwongen wjrd te kiezen tus schen pensioen of vrijstelling van dienst eenerzijds en den naam van goed roomsch anderzijds, zouden de meesten dit laatste prijs geven. Het is eene bedenkelijke zaak spot dat bladvan de lieden te vergenmartelaars te worden. Maar, vraagt hetwat wordt er met al dat schipperen van de be ginselen en goddelijke wettendie de priesters geroepen zijn toe te passen l)r. Mêtadier beeft zich voor de herstemming op 14 te Bordeaux teruggetrokken, de hoop te kennen gevendedat de republiek zou zegevieren over het revolutionair-socialis tisch beginselvertegenwoordigd door Blanqui. In een door 1200 personen bijgewoonde vergadering op den 5 nadat in eene vorige bijeenkomst geene overeenstem ming was verkregen en alleen besloten was eene tweede talrijker vergadering te belèggenwaar alleen bestrijders van Blanqui''s candidatuur zouden toegelaten worden is na langdurige beraadslaging met groote meerderheid tot. candi daat gesteld de heer Acharddie mede in herstemming kwam. In een vroeger manifest had die lieer verklaard, dat een kiezerscorps, dat niet beter wist te doen dan zich te onthoudenhet vonnis van eigen dood en onvermogen tee- kendehij had met het oog op die bijeenkomst een tweede manifest openbaar gemaaktwaarin bij zijne candidatuur handhaafde in het vertrouwen op het algemeen stemrecht, dat in dezen niet dwalen kon. Hij besloot dat stuk als volgttegenover eene candidatuur des oproerswelke haar revolutionair-socialistisch program kwalyk verbergtmoeten alle echte republikeinen zien scharen om een balling, om hem, die te zijner tijd de eer gehad heeft een levend protest te wezen tegen geweld en willekeur en wiens eerlijk leven tot in zijne schuilhoeken mag worden onderzocht met andere woorden, om hem zeiven. In een thans doorhem openhaar gemaakt, manifest voegt hij aan zijne vroeger gedane toezeg gingen toedat hij de praktische voorstellen zal indienen in het belang der werkende klassen om te baren behoeve het evenwicht van rechten en plichten te herstellen. Verder verbindt hij zich jaarlijks rekenschap te geven van zijne in de Kamer uitgebrachte stemmen en van de daartoe leidende redenen. Hij twijfelt ditmaal niet aan de overwinning maar bij eene zooveel beteekenende verkiezingwaarbij het begin sel zelf van de souvereiniteit van het volk op het spel staat, is overwinnen niet genoegde neerlaag van den ouden volks- beroerder, die altijd met de wetten en instellingen van zijn land gespeeld heeft en wiens naam een zinnebeeld van maat schappelijke verwarring isdie neerlaag moet schitterend zijn. Blanqui's voorstanders vreezende, dat zijne kansen slechter werden hebben hem doen overkomen waaraan bij voldaan heeft. In eene vergadering van kiezers beeft bij het woord gevoerd en o. a. gezegd, dat hunne demonstration zijn lijden reeds te over hadden vergoed en al moest bij nog meer lijden, bij zou zich daarover niet beklagen, bezield door de geestkracht van iemand, die strijdt voor recht en gerechtigheid. Aan het ministerie van financiën werden verscheidene banknoten gestolen. De dief had daarbij echter weinig voordeelwant de meesten waren versleten en als ongang baar gestempeld. De Picardie kwam met, eene nieuwe lading gedeporteerde communisten aan. Dit schip verliet Nieuw-Caledonië met 277 mannen88 vrouwen en 125 kinderen. Onder weg stierven 5 per/onen en werden 4 kinderen geboren. Een der be genadigden is wegens aan boord gepleegden diefstal gevangen genomen. In de radicale bladen komen allerlei aanbiedingen voor, om een of meer dezer ballingen voor een bepaalden tijd op te nemen en een geneesheer verklaart zich bereid om allendie in zijne wijk komen woneneen jaar lang koste loos van dienst te zijn. Sir Stafford Nortlicote heeft op eene bijeenkomst van conser vatieven te Exeter, waar zijn zoon als candidaat werd voor gesteld het woord gevoerd en de staatkunde verdedigd door de regeering iD liet Oosten gevolgd. Hij zeide o. a., dat sedert Engeland den moed had gehad om duidelijk te doen uitkomen wat het kon en wilde, het een belangrijker plaats bij de beraadslagingen der Europeesclie mogendheden had ingenomen. Hij verkondigde verder in warme bewoor dingen den lof van majoor Cavagnariwiens dood een zwaar verlies voor de natie was. De Engelsche troepen zouden op dit oogenblik ongetwijfeld tot bij Kaboel zijn aangeko men en spoedig de rust herstellen. Men moest latere be richten afwachten alvorens een oordeel over de gebeurte nissen te Kaboel te vellen. De londeuscbe bladen zijn over de geheel onvoorziene ramp in Afghanistan niet weinig verslagen. Over liet on- nnddelijk vertoonen eener sterke macht binnen Kaboel zelf zijn allen liet eensdoch overigens verschillen zij nog al van gevoelen. De Times vindt in het gebeurde noch tot bet eenenoch tot bet andere uiterste aanleidingnoch tot bet ontruimennoch tot bet vermeesteren van dat land. Er moet eene sterke macht uitgezonden wordenevenals indertijd naar Abissinie en Asbanti, om de aan de engelscben begane misdaad streng te straffen. Doch boe dit zal kunnen ge schieden zonder méér, wordt niet duidelijk uiteengezet. De Daily-Newsna eerst in een paar artikelen te hebben he- toogd dat bet gebeurde niemand die de ervaring van vroe gere jaren niet vergeten is, behoeft te bevreemden, stelt mede de vraagwat nu Men moet, of zich geheel terug trekken uit Kaboelgelijk staande met eene bekentenis van onmachtof daar een bewind handhaven naar Engeland's wil, eene onderneming welke nog geen engelscb staatsman op zich beeft, durven nemen. Men kan daar troepen doen oprukken, waarheen men wildoch het op den duur bezetten van dat land en het in bedwang houden der bevolking zou geheel iets anders vergen. Nog verder of terug, dit is het piju-

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 1