Turk|je. OoNtenrg k-Hongar(je. Rusland Italië. Spanje. Afghanistan. Vereenlgde Staten. Hinnenlaml. Slab0-flicuw0. lijk alternatief, waarvoor men geplaatst is, doch welke weg ook ingeslagen wordtde gevolgen eener verkeerde politiek zullen zwaar op Engeland drukken. Het verbod, dat de be richtgevers van dagbladen de troepen niet mogen volgen geeft datzelfde blad aanleiding tot de opmerkingdat de regeering met dezen maatregel eigenlijk groot gelijk heeft Opmerkingen van onafhankelijke waarnemers bleken in den laatsten veldtocht allerhinderiijkste waarheid te behelzen. Het beoogde doel van dit verbod zou zijn dat de berich ten omtrent den aanstaanden veldtocht beperkt zouden blij ven tot hetgeen de bevelhebber aan den Onderkoning zal verkiezen te seinenwat deze zal goedvinden aan de re geering in het moederland over te seinen en wat deze op hare beurt voor openbaarmaking geschikt acht. Zulke oog merken zullen zich echter waarschijnlijk zeiven verijdelen. Lagerhuis. Onlangs is eene wet ingediend, waarbij het gebruik van dierlijke stoffen bij inëntingen voor hendie het verlangenverplichtend wordt gesteld. Die indiening is geschied ter tegemoetkoming aan het bezwaar tegen inënting met stofvoor algemeen gebruik door den Staat geleverd op grond dat door zoodanige stof, afkomstig van een ongezond kind, zekere ziekten te gelijk met de koepokken zouden kun nen worden overgebracht. De door den Staat aangestelde inënter zal verplicht zijn een kind met rechtstreeks van het kalf afkomstige stof in te entenwanneer de ouders of voogden het verlangen. De berichtgever der Kölnische Zeitung meldt naderdat de Sultan eindelijk vernomen heeft de dagelijks in het de partement van oorlog voorvallende stormachtige tooneelen. Osman-pachu en zijne vrienden hebben echter weten te ver hinderen bet instellen van een nader onderzoek zij zorgden, dat de Sultan een turksch blad in banden kreeg waarin een artikel was opgenomen behelzendedat eenige uit een gekkenhuis ontvluchte turksche vrouwen tot zooveel leven aanleiding hadden gegeven. De Sultan nam met die op heldering genoegen; de toegangen tot bet departement wer den met sterker wachtposten bezet en alles bleef bij het oude. De Porte heeft in de conferentie over de turkscb-grieksche grensregeling toegegeven het aannemen van de besluiten van het berlijnsche congres als grondslag der beraadslagin gen waarna de grieksche gevolmachtigden nadere voor schriften uit Athene vroegenof zij eene beraadslaging over die besluiten mochten toelaten. Safvet-pacha heeft aan den oostenrijkschen gezant te Kon- stantinopel verklaard, dat de Porti het als haar grootste belang beschouwde, om zoo duidelijk mogelijk blijk te geven van hare volkomen overeenstemming met Oostenrijk-Hongarije. Daarom was aan Husni-pacha de uitdrukkelijke last gegeven, om de troepen te vergezellen, die Novi-Bazar zouden bin nenrukken. Ook aan de verdere overheden in Novi-Bazar was door den Sultan nogmaals bevel gezonden, om den tocht dier troepen zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Den 8 is de marsch der Oostenrijksch-hongaarsche troepen daarheen begonnen onder bevel van den hertog van Wur- tembergopperbevelhebber van het leger in Bosniëden 6 uit Serajewo naar Cajnica daarvoor gegaan met Kolonel Al- borichef van zijnen generalen staf. Des middags kwamen zij in hun eerste kwartier in het Sandjak Novibazar aan. Te 3 uren des namiddags trok de noordelijke kolonne onder generaal Obadah bij Priboj de grens van het district Novi- Bazar over. Hij werd door den eersten turschen bevelheb ber, dien hij ontmoette, den Kaimakan van Novavaros en den mudir van Priboj zeer vriendschappelijk ontvangen ook de bevolking van laatstgenoemde plaats begroette hem vrien delijk. De marsch werd tot voorbij Barja voortgezet, waar een kamp opgeslagen werd en voorposten uitgezet werden. Den 10, 's morgens 8 uren kwam de colonne onder gene- raal-majoor Kittie te Prevlje aan en trok de stad met mu ziek doorvoor de stad was een bataljon Turken opgesteld om de troepen te ontvangen. Laatstgenoemden betrokken hun legerkamp deels bij Avetovinadeels ten noorden van Prevlje, onder het met geestdrift aanheffen van den kreet: leve de Keizer 1 De christenbevolking toonde zich zeer in genomen met het binnenrukken der troepen. Oostenrijk. De Vorst van Montenegro is naarCettinje teruggekeerd. Even vóór zijn vertrek na den afloop van een te zijner eer gegeven feestmaal te Schönbrunn verzocht de Keizer hem in het park eene wandeling te gaan doenal waar hij twee prachtige rijpaarden en een vorstelijk rijtuig met koetspaarden vondwelke de Keizer hem ten geschenke aanbood. De moordenaar van den gouverneur van Charkow, Kra- patkinin het gouvernement Tschernizeff gevangen genomen, is naar Charkow gebracht, om terecht te staan. Hij schijnt door den reeds ter dood gebrachten Lizogub door omkooping tot het plegen van den moord bewogen te zijn. Volgens de Italië neemt de strijd tusschen de regeering en de bisschoppen in Belgie zulk eene verhouding aan, dat de H. Stoeldie eerst voornemens was zich onzijdig te houden, thans zijne tusschenkomst noodzakelijk acht. „üe besluiten, door de bisschoppen te Mechelen genomen over de houding, aantenemen tegenover de nieuwe onderwijswet, (waarover de belgische bladen uiteenloopende berichten me dedeelden), zegt het blad dragen de goedkeuring van het Vatikaan niet weg. Zoodra Leo XILI en kardinaal Nina er kennis van kregenzijn nauwkeurige voorschriften aan den nuntius te Brussel gezondenopdat de besluiten der bisschoppen niet ter kennis van de geestelijkheid werden ge bracht, voordat de H. Stoel ze onderzocht had Het be treft hier een zeer ernstige zaak, waardoor de vrede en rust van een land in gevaar kunnen gebracht wordenen de H. Stoel stelt er prijs opdie maatregelen te nemen, welke hij het geschiktst acht voor de behartiging van de belangen der kerk en der catholieken. De nieuwe onderwijswet, waarbij aan de geestelijkheid liet, algemeen toezicht wordt ontnomen, komt den H. Stoel niet voor als een uiterste maatregel welke een conflict van wijde strekking zou kunnen wettigen. Het Vatikaan wenscht een middenweg te vindenom den vrede te herstellen. Overtuigd, dat het Vatikaan geen deel heeft aan de houding der bisschoppenheeft de belgische regeering geene rechtstreeksche officieele vert.oogen ingediend, doch zij verzuimde niet, den paus en kardinaal Nina onder het oog te brengen, dat de houding der bisschoppen geenzins van dien aard was om de goede betrekkingen te handhaven, en dat de belgische regeering, genoodzaakt wordende zich te verdedigentot haar leedwezen krachtige maatregelen zou moeten nemen. Men is thans den weg der onderhan delingen ingetreden doch de bisschoppenwier verzet in beginsel door het Vatikaan was goedgekeurd zijn niet ge neigd om terug te gaan en naar de taal der gematigdheid te hooren. Garibaldi is den 1 met zijnen zoon Menotti te Civita Vecchia naar Caprera scheep gegaan. Zijn gezondheidstoe stand is onveranderd hij lijdt nog aan aanvallen van jicht. De voornaamste zorg van de regeering is volgens den be richtgever van het Journal des Débats het tekort van den oogst. Men berekentdat Italië dezen winter ongeveer 20 miljoen hectoliter graan van alle soort zal behoeveneene uitgave zullende vorderen van 3 a 400 millioen fr., eene groote som voor een niet rijk land. In de tegenwoordige eeuw is het vraagstuk van groote behoeften zeer vereenvou digd. Er bestaat in de wereld een voldoende hoeveelheid graan en de middelen van vervoer zijn vergemakkelijkt. De vraag is dus slechtsom de noodige middelen te vinden om te kunnen betalen wat men noodig heeft. De regeering heeft hare aandacht op deze zaak gevestigd. De slechte oogst is echter een nieuwe hinderpaal voor het voorname vraagstuk van het tegenwoordig ministerienamelijk de af schaffing der gemaalbelasting. Wil de linkerzijde aan het bewind blijven en met voor geruimen tijd haren staatkundi- fen invloed verliezen dan moet zij dit vraagstuk oplossen. >e rechterzijde begrijpt dit zeer goed en van daar dat hare dagbladen de bestaande moeilijkheden nog trachten te ver meerderen. De zitting der Cortes wordt 31 October a.s. geopend. De constitutioneelen zullen zich niet tegen 's Konings hu welijk verzetten. De heer Canovas del Castello ie belast met het vragen te Weenen der hand van de aartshertogin Maria Christina voor den Kojiing. Zijn antwoord zal waarschijnlijk zijn dat hij die taak zal aanvaarden. In October zal de regeering naar Cuba (alwaar de koorts- epidemie afneemt) 5000 man zenden en later nogmaals even zooveel. Den 3 kwamen eenige afghaansche regimentendie we gens achterstallige soldij een oproerigen geest aan den dag legdenplotseling in opstand wierpen hunne officieren met steenen en vielen het gebouw aanwaarin het engelsche ge zantschap onder sir P. L. N. Cavagnari sedert 24 Juli te Kaboel haar intrek had genomen. Waarom die laatste aanval geschiedde, is nog niet opgehelderd: sommigen schrijven dit toe aan de omstandigheiddat men zich bevond in de Ra- mazan, den mohammedaanschen vastentijd, aldaar met groote nauwgezetheid in acht genomen wordende en waarin het volk voor godsdienstige dweeperij buitengewoon vatbaar is. Die aanval werd met een geducht vuur afgeslagen door het es corte onder bevel van luitenant Hamilton, bestaande uit 26 ruiters en 50 man voetvolk uit het corps der guides. Of de aan dit escorte door den Emir toegevoegde eerewaebt met de oproerlingen gemeene zaak maakte, wordt niet ge meld doch het graauw uit de stad deed zulks wel en Hadat het tuighuis en de magazijnen des Emirs uitgeplunderd warenwerd de aanval op de engelschen hervat. De Emir was volgens zijn schrijven aan kapitein Conally te Ali-Khel geheel verrast en deed vergeefsche moeite om de orde te herstellen. Hij zond zijn generaal Üaoud-Shah ter bescher ming van den heer Cavagnari en de zijnen, doch het graauw ging hem te lijf, rukte hem van zijn paard en mishandelde hem zoodanig, dat hij reeds overleden zou zijn. Daarna zond de Emir zijn zoon met den gouverneur van Kaboel en andere invloedrijke personen, doch de oproerlingen, inmiddels 6 (volgens andere berichten 12) regimenten sterk geworden, waren evenmin als het opgewonden volk tot rede te bren gen. Den geheelen dag hielden de belegerden zich staande doch 's avonds geraakte het gabouw in brand. Bij een uitval uit dat gebouw sneuvelden zij. De Emir verklaarde in brieven van den 4 des morgensdat hij omtrent hun lot niets wist hij verkeerde zelf in grooten nood en werd met 5 aanhan gers belegerd. Lord Lytton de onder-Koning van Indie seinde aan lady Cavagnari te Edinburgh, die den 7 dat telegram ontving, dat haar echtgenoot met zijn secretaris, den heer Jenkijns, dr. Kelly, luitenant Hamilton en 67 soldaten gedood waren door de afghaansche bevolking en soldaten, na een wanhopenden tegenstand te hebben geboden. De houding des Emirs wordt verschillend beoordeeld: aanvankelijk werd aan zijne trouw niet getwijfeld, doch later is de verdenking ont staan, dat hij zelf het oproer aangestookt heeft. Onmiddelijk werden maatregelen genomen om voor het gebeurde straf toe te passen. Den 5 des morgens ontving men te Simla van kapitein Conally bericht van het gebeurde. Onmiddelijk ont ving generaal Stewart last met het hoofdkwartier te Kanda har te blijven en de zich reeds op den terugweg bevindende troepen te laten terugkeeren. De troepen in de Khyber-pas en die te Pesjawur kregen bevel, om zich gereed te maken dadelijk tegen Kaboel op te rukken onder bevel van generaal Roberts, die den 6 uit Simla vertrok. Generaal Massy te Ali- Khel moest onmiddelijk naar den Sjoetargardan-pas oprukken. Het verlies der opstandelingendoor den Onderkoning op 410 man geschat, wordt in andere berichten op 210 man gesteld. Volgens den berichtgever der Daily News te Lahore had de Emir den 16 Aug. majoor Cavagnari reeds aangeraden zijne gewone rijtoertjes door Kaboel en omstreken te staken, omdat wel eens een aanslag op zijn leven zou kunnen wor den gedaan. De majoor zou daarop geantwoord hebben dat, zoo hij het leven verloor, nog velen in Indië bereid zouden worden bevonden om hem te vervangen. Bij een op 13 voorgevallen straatgevecht tusschen soldaten van Yakoeb Khan en mannen van het escorte koos de bevolking partij voor de eerste en werden de laatsten volkomen verslagen. Den 7 was de Emir koel jegens Cavagnari geweestwaar door hunne bijeenkomsten minder en korter van dnur waren geworden. Soms weigerde de Emir hem te ontvangen on gesteldheid voorwendende, üe regimenten uit Heratde hoofdschuldigen bij den moordwaren den 18 aangekomen en hadden van het begin af om hunne achterstallige soldij gevraagd hunne officieren maakten den Emir om zijne vriendschap voor de Engelschen voor eenen ongeloovigen uit, eischten hunne wegzending en dreigden met hunne vermoording. De Emir, hierdoor verschriktweendeom helsde de officieren en verklaarde, dat het bondgenootschap met Engeland onvermijdelijk was geweest. Drie maanden soldij werden betaaldmaar de soldaten weigerden op zijn verzoek de wapenen neder te leggen en naar huis te gaan. Volgens dienzelfden berichtgever zijn Koerem en Kandahar rustigdoch verkeeren de noordelijke districten in gisting. Niettegenstaande alle krachtsinspanning vreest men dat niet vóór het einde van September voorwaarts zal kunnen worden gerukt. Vooral bij het vervoer worden groote moeielijk- heden ondervonden en men gelooftdat bij den laatsten veldslag minstens deel der in Punjab aanwezige kamee- lenop 180000 geraamd omgekomen zijn. Berichtgevers van dar bladen, geen deel uitmakende van het leger te velde, mogen de troepen niet vergezellen. De Daily News ontving van lord Cranbroock, minister voor Inlie, naar aanleiding dezer mededeelingen eene reeks van officieële telegrammen, sedert 24 Juli uit Kaboel ontvangen, waarbij die bizonderheden niet bevestigd worden. Het laatste dier telegrammen op den dag van den moord verzonden luidt alles wel bij het gezantschap Dat blad betoogt in een hoofdartikeldat die telegrammen zijn eigen berichtdat nogmaals werd overgedruktzoowel door hetgeen zij behel zen als verzwijgenwel degelijk bevestigen en oppert het vermoeden dat de bedoeling der openbaarmaking niet an ders is dan recütvaardiging van den Onder-koning en de regeering wegens het niet zenden van versterkingen. In dit geval slaagde de minister volkomen. Die telegrammen bewijzen dat de gezant volstrekt niet vermoedde wat er broeide. Het uitzenden door de regeering van een gezant schap onder zoo zwakke bedekking blijft daarom toch even sterk af te keuren. Uit Lahore wordt van den 10 aan dat blad gemeld dat eeue brigade onder generaal Massey naar Kaboel oprukt zonder acht te slaan op de moeielijkheden van het vervoer. Generaal Roberts had zich naar de voorhoede begeven. In de week, den 6 eindigende, overleden 43 personen te Memphis aan de gele koortste New-Orleans slechts één persoon. De kerken te Memphis zijn tengevolge van het heerschen der gele koorts gesloten. Bij de verkiezingen in Californië is de candidaat der re publikeinen voor de 4 zetels in het congres met eene meer derheid van meer dan 23000 stemmen tot Gouverneur van den Staat benoemd. De werklieden-partjj verkoos met ge ringe meerderheid den heer Kalloch tot burgemeester van San Prancisco en bezette de meeste andere stedelijke be trekkingen mede met hunne mannen. Hunne nederlaag in den geheelen Staat verwekt in het land groote vreugde en is oorzaak dat hun invloed grootendeels beperkt wordt en het vertrouwen in de zaken herleeft. De kroonprins van Zweden en Noorwegen is den 7 op het Loo aangekomenom aldaar een paar dagen te verblijven. Den 9 heeft hij zich naar Amsterdam begeven en, na eenig vertoef bij den zweedschen consul-generaalnaar Scheve- ningen, waar hij zijnen intrek heeft genomen in het stede lijk badhuis. De Koning en de Koningin zijn den 12 van het Loo naar den Haag vertrokken. Benoemingen. De Koning heeft mr. JA. G. bn. de Pos v. Steenw-igklid der le. Kamer, benoemd tot voorzitter dier vergadering gedurende het a. s. zittingjaar. Scheepvaart, üe minister van waterstaat heeft aan de betrokken ambtenaren van 's Rijks waterstaat opgedragen een nader onderzoek in te stellen omtrent een kanaal van Amsterdam over Utrecht naar de Waal. De beslissing op de concessie-aanvraag van den heer J. G. Jager wordtin afwachting van dit onderzoekvoorloopig aangehouden. Landbouw. Den 6 zijn in de zaal en op het terrein van Tivoli aan den Helder de tentoonstellingen geopend van de afdeeling der Holl. Maatschappij van Landbouw en der Flo- ralia-vereeniging. Het gunstig weder lokte vele bezoekers uitinzonderheid 's avonds, toea de sehutterijmuziek zich deed hooren en de bekrooningen der Eloralia-vereeniging werden uitgereikt. Ook den volgenden dag was de toeloop groot. Geldleening. Voor het eerste gedeelte, groot 3 miljoen, der geldleening van 7% miljoen ten behoeve der gemeente Amsterdam is ingeschreven 10,386,000, tot den koers tan 983/s p. c. en daarboven. De gezamenlijke schuld der polders en waterschappen beliep op ult°. Dec. 1876 f 22,014,470, waarvan voor die in Noordholland f 5,944,910. Onderwijs. Den 8 is te Amsterdam de kunstnijverheids school Quellinus plechtig geopendmet 46 leerlingen. De hoogere burgerschool voor meisjes te 's Gravenhage is den 8 geopend met 39 leerlingen. 11 Candidaten waren af gewezen en 3 hadden zich teruggetrokken. Door directeuren van de vereeniging voor hooger onder wijs op gereformeerden grondslag ziju aan de met Sept. 1880 op te richten school, met ingang van INov., tot hoogleera ren benoemd dr. A. Kuyper, em.-predikanten dr. F. L. Rut gers predikant te Amsterdamdie directeuren en curatoren in het werk der voorbereiding zullen moeten ter zijde staan. Kerkelijke Zaken. Te Driehuizen en Zuidschermer is beroepen ds. B. H. Habbemavan Eierland op Texelte Berkenwoude ds. Steenmeijer, van Pettente Oostzaandara ds. L. R Oldemanvan Schermerbornte Monnickendam ds. P. H. Versteegvan S. Pancras. Den 11 is te Amsterdam, door ds. Hasebroekde eer ste steen gelegd van de nieuw te bouwen kerk der ned. herv. gemeente, op den hoek van de Stadhouderskade en de Tesselschadestraat. 's Gravenhage. Door het Rijk is voor 70000 aange kocht de woning van mevr. de douair. Groen v. Prinsterer op den Korten Vijverberg, om tijdelijk ingericht te worden voor het departement van justitie ennadat het nieuwe departementsgebouw aan het Plein voltooid is, te dienen tot zetel der rechtbank, als wanneer de gemeente, die over het gebouwwaar thans de rechtbank is gevestigd, wenscht te beschikken, haar eigendom van het Rijk zal terugbekomen. Kermis. De gemeenteraad van Leerbroek heeft afwijzend beschikt op het verzoek van den kerkeraad tot afschaffing der kermis. Harddraverij te Medemblik, 8 Sept., 16 paardenprijs Graaf Kloris, van J. Dam., te Alkmaar, bereden door C. Broerspremie Wilhclminavan H. v. Raarente Amster dam, bereden door P. J. Koek-, te Schagen, den 9, 12 paarden met sjeezenprijsf 250, Susanna, van Paarlberg, te Zijpe, bereden door J. Koster, premie, blad met 2 karaffen en 12 kelken van kristal met zilver Viornovan Barendrechtte Barendrecht, bereden door de Boer. 's Avonds werd te Schagen een vuurwerk afgestoken. Congres. Den 7 is in de Parkzaal te Amsterdamdoor den algemeeneu voorzitter, prof. Dondershet zesde inter nationaal congres van geneeskundigen, waarvoor uit het bui tenland een paar honderd zijn overgekomen, met, eene toe spraak in de fransche taal geopend. De waarnemende bur gemeester, mr. J. C. de Koning, noodigde de leden's avonds ten raadhuize. Namens de vree ndelingen sprak dr. E. War- lemont een woord van dank voor de hartelijke ontvangst te Amsterdam. 10 Staten en voorts verschillende academiën en geleerde genootschappen waren vertegenwoordigd. Het provisioneel comité werd tot definitief bureau benoemd. Het avondfeest ten raadhuize werd zeer druk bezocht. De wel komstgroet des burgemeesters werd beantwoord door prof. Donders en voorts door prof. P erne uilvan Parijs, prof. Zehender, van Rostock en den chirurg Sayre van Nieuw- York. Den 8 zijn de zittingen der 9 sectiën aangevangen en vervolgens is de eerste algemeene vergadering gehouden. Den 9 gaf de medische faculteit der hoofdstad een diner aan het bureau en de eerevoorzitters van het congres, 's A- vonds hadden de leden toegang tot een concert en de op voering van het blijspel „de bruiloft van Kloris en Roosje" in het Paleis voor Volksvlijt. Den 10 werd den leden met 2 stoombooten de gelegenheid aangeboden tot het bezoeken van het stoomschip Prinses Mariede werken te Schelling- woude en de haven van IJmuiden. Den 11 waren het con cert en het vuurwerk in het Park voor hen toegankelijk Ter g-elegenheid van het congres is in de Parkzaal eene belang rijke tentoonstelling geopend van voorwerpen betreffende de medische wetenschap. De Luchtballon van Fanny Godarddie den 11 te Am sterdam was opgestegen is neêrgekomen in de Zuiderzee in het Val van Urk. De luchtreizigster en de passagier zijn door den in de nabijheid zijnden schooner de Reiziger gered. Naar men zegtheeft mevr. Godard een arm gebroken. Aanbestedingen. Den 3, te 's Gravenhage, het leveren en verwerken van stortsteen ten behoeve van de overbrug ging van het Hollandsch Diepminste inschr. L. A. v. llaaften, te Sliedrechtvoor f 69,600. Den 10, te Hoornhet maken der fundamenten voor de nieuw 1e bouwen r. c. kerk aan D. Tool, voor f 10,695. Geschenken. Den 9 is den heer mr. H. WDullert te Arnhem sedert 25 jaren lid en sedert 10 jaren voorzitter der 2' Kamer, namens 200 vrienden en vereerders een prach tig album met hunne portretten aangeboden. Giften. Iemand, die bij uiterste wilsbeschikking verlangd heeft ombekend te blijven heeft aan de Maatschappij van Weldadigheid f 2000 gelegateerd. Wijlen de heer H. Huydecoper, te Arnhem overleden, heeft 1000vrij van rechtenvermaakt aan het algemeen nederlandsch vrijmetselaars weduwen- en weezenfonds te Deventer. Voor de „scholen met den bijbel" is in ruim 300 ge meenten ruim f 37800 gecollecteerd. Rampen. De gepensioneerde luit.-kolonel der artillerie P. A. R., te 's Gravenhageheeft zich den 4 op de rails geworpen, toen de trein naderde. Hij was dadelijk een lijk. In den nacht van 6—7 Sept. woedde in het oostelijk ge deelte van Gelderland en Overijsel een hevig onwederte Neede werden 3te Hengeloo waar ook 2 paarden in de weide gedood werden, 2 huizen, te Balie eene boerenhof stede en te Baak mede eene door den bliksem in de asch gelegd. De toren der r. c. kerk te Doetinchem werd ge troffen zonder in brand te geraken. Den volgenden ochtend verbrandde door het onweder ook eene won'ng te Avereest-, waarin zich f 1200 bevonden als pas ontvangen termijn eener aannemingssom. Den 9 is te Heelsum de papierfabriek van de heeren Pannekoek If Kamperdijk afgebrand. Zij was tegen brand schade verzekerd. Misdrijven. In den nacht van 56 Sept. is door ver breking van eene glasruit ingebroken in de kamer van den huismeester van het gesticht Meerenberg onder Bloemendaal, en ten nadeele van dezen uit eene secretaire ongeveer f 1000 ontvreemd. Den 5 is te Kampen de vrouw van H. Meijer zoo vreeselijk mishandeld en aan het hoofd verwond, dat zij, naar het zieken huis vervoerd, den volgenden dag is overleden. De vermoe delijke dader, haar manis in hechtenis genomen. In den nacht van 78 Sept. is tusschen Suameer en Ber- gumeen jongelingkostwinner zijner moeder, terwijl hij met een paar timmermansknechts huiswaarts keerdedoor eenige koedrijvers, waarmede zij in de herberg twist hadden gehadopgewacht en aangevallenen, terwijl zijne makkers de vlucht namen met een dolkmes zoodanig aan den hals verwond dat hij spoedig overleed. De vermoedelijke daders zijn in hechtenis genomen. Den 6 is door de brigadiers der Rijksveldwacht P. Storm, te Alkmaar, en F. Karste de Rijp, in hechtenis genomen JK„ verdacht van diefstal uit de weide en verkoop te Purmerende van een schaap, toebehoorende aan G. Admiraal, te Oudorp. De Rotterdamsche Handelsvereeniging wees op 30 Juni een verlies aan van f 849,715.49hoofdzakelijk ver oorzaakt door de Africaansche Handelsvereeniging. Sterke drank. De gemeenteraad van Heemskerk heeft met alg. st. het oprichten van nieuwe tapperijenslijterijen e. d. g. verbodenterwijl bij overlijden der eigenaren of bij verkoop of verhuizing het getal der bestaande inrichtingen zal worden ingekrompen. Lijkverbranding. Het aantal leden der Vereeniging voor Lijkverbranding is van 1500 tot 900 verminderd. Overleden den 3, te Tielruim 70 jaren oud, dr. F. J. J. A. Juniuspredikant der herv. gemeente, president van het prov. kerkbestuur vaD Gelderland lid der synodale commissie, die 3 malen president der synode was en 3 malen met goud bekroond werd. Den 9te 's Gravenhage, de oud-resident op Java J, v. Herwerden, schrijver van vele brochures en dagbladarti kelen in conservatieven zin over koloniale politiek, oud bijna 74 jaren. Koloniö». De tijdingen uit Atchin luiden voortdurend gunstig. De troepen zijn van Lamtoba teruggekeerd en de expeditionaire kolonnes ontbondende patrouilles vonden geen spoor meer van den vijand. Verscheidene hoofden uit de XXV en XXII Moekim hebben zich onderworpen en de bevolking keert langzamerhand in de XXVI en XXII terug. Te Samarang blijft het verzet hevig tegen de hooge aan slagen in de patentbelasting. Verschillende firma's zijn be sloten zich te laten executeerenandere zullen trachten hunne zaak in handen van den rechter te stellen. Tot predikant bij de ned. herv. gemeente te Rotterdam is beroepen de heer J. Krayenbelt IPz. Van de 31 jongeliedendie zich aangemeld hadden als nieuwe leerlingen van de burger-avondschoolhebben slechts 13 aan de eischen van het toelatings-examen kunnen voldoen. Door het Stedelijk muziekcorps zullen op Zondag 14 September, 's namiddags te 5% uur, in den Stadshout de navolgende stukken worden uitgevoerd 1. „Turenne", Pas redouble van Muldermans. 2. „La RenaissanceGrande Ouverture van Nihoul. 3. „AdelaideIntroduction et Grande Valse van Lamolte. 4. Grande Fant.aisie de l'Opéra „Martha ou le Marché de Richmond" van Flottow. 5. „A l'Assaut," Pas redoublé van Jomaux. 6. a. „Andante Religieux" pour Trom bonne solo van Déthise. b. „Die Ehre Gottcs in der Natur" van Beethovtn. 7. „Banco", schottisch avec carillon van Baudonck. 8. Grande I'antaisie sur 1' Operette „La Rille de Madame Angot" van Lecocq. In de zitting van den Gemeenteraad op Dinsdag, den 16 Sept. a.s., zullen de volgende punten aan de orde zijn Benoeming leeraar burgeravondschool. Behandeling der ont- werp-verordening op de heffing en invordering eener plaat selijke directe belasting. Aan de voor 1880 ingediende gemeente-begrooting worden de volgende bizonderheden ontleend Hoofdst. 1. afd. 1. 2. 3. 2. 3. Ontvang. Restanten Saldo rekening van 1878 Inkomsten van bezittingen. Belastingen en heffingen Opcenten op de grondbelasting (40 ge bouwd, 10 ongebouwd) Idem op de pers-belasting (50). 415 der Rijks personeele belasting. Eigen plaatselijke belastingen. Hoofdelijke omslag Hondenbelasting Belasting op openb. vermakelijkh. Leses ter Secretarie Heffing voor het gebruik van openb. gronden of wateren Tol op den Hoeverschelpweg e Begrafenisrechten Schoolgelden Minerval latijnsche school Marktgelden wik- en weegloonen Hoofdst. 4. Verschillende ontvangsten en toe vallige batenu 5. Buitengewone ontvangsten. Opbrengst van den verkoop van gem. eigendommen, boomen enz. Bedrag der raming. 4. 2000,— 7636,43 8255,15 8340,— 22100,— 42475,— 30000,— 1000,— 225,— 300,— 675,— 825,— 1000,— 7200,— 350,— 46000,— 687,42 600,- Te zamen f 179669, Hoofdst. 1. 2. 12108,- Afd. 1. 2. 3. 3250,— 4559,— 34835,40 Afd. Voor memorie wordt uitgetrokken de bijdrage van het Rijk ad 30°/o in de kosten van het lager onderwijs, naar aanleiding van art. 45 der nieuwe wet op het lager onderwijs. Uitgaaf. Bedrag der raming. Kosten van huishoudelijk bestuur 13801, invordering der plaat selijke belastingene daaronder begrepen 2000,voor het aandeel dezer gemeente in de kwade posten wegens de directe belastingen. Onderhoudskosten en lasten v. gem. eigendommen. Jaarweddenn Onderhoud van gebouwen Straten wegen pleinen bruggen plantsoenen en andere werken Het verleggen der volgende straten met aan wezigen steen voor de te kort komende steenen wordt voorgesteld: Lutt.ik-Oudorp zuidzijde van de St. Annastraat, tot het Enidsen, Achterdam met riolering, Mient, oostzijde, de zij bestratingen van den Koningsweg en de Kooltuin verder bestrating der Oosterburgstraat. De volgende wegen worden ter vernieuwing voorgedragen: de Friesche weg tot aan den Mun- nikenweg geheel/2318,de Munnikenwegge deeltelijk 2000,de Schermerweg op 4 plaat sen 1535,en de Bergerweg van de brug tot aan den Stationsweg f 3520, De herstellingen aan de bruggen bepalen zich hoofdzakelijk tot onbeteekenende uitgaven voor de vernieuwing der brug in den Iioeverweg wordt f 1172,en voor de herstelling der schoeijing bij de Zes Wielen /U01,— aange vraagd. Afd. 4. Lasten Hoofdst. 4. Openbare veiligheid en brandweer. Afd. 1. Jaarwedden 2. Andere kosten Hoofdst. 5. Kosten der plaatsel. gezondheids- politie 6. Onderwijs. Lager 2. Middelbaar en hoogeru waaronder latijnsche school/ 1880, Hoofdst. 7. Armwezen Renten en aflossingen s Pensioenen en wachtgelden Verschillende uitgaven waaronder muziekkorps 2500, uitkeering aan de Herv. Kerk voor het gemis der begrafenisrechten 1200,enz. Buitengewone uitgaven n waaronder: f 2540,— voor weder- inkoop van/4000,21|j°/„Werk. Schuld /400,voor kosten, val lende op het tijdelijk opnemen van geld f 6700,voor een nieuw uurwerk op den Waagtoren en her stel van den toren op de Groote Kerk; 14864,voor het bouwen eener verdieping op de tusschen- sehool en voor het bouwen van nog een lokaal bij de meisjesschool f 1660,voor den aankoop eener nieuwe brandspuit. Onvoorziene uitgaven 2205,90% Te zamen f 179669, BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 11 Sept. David Spier en Klaartje Englander. 12 Sept. G er ar dus de Bruyn te Nijmegen en Eva Ruiten- burg te Nijmegen, laatst alhier. Pieter Johan nes lssendorp en Adriana Bootbeiden te Delft on langs alhier. GETROUW D. 7 Sept. Geerhard Tromp, wedr. van Grietje Breeman, en Maria Johanna Hendrika Haakman. GEBOREN. 6 Sep Clasina GuurtruidaD. van Arie de Graaf en Ja- coba Burgering. Christiaan GerritZ. van Gerrit Christiaan Habich en Frederica Elisabeth Kammerer. 8 Cornelia Maria, D. van Gerrit Boersen en Cornelia van Velsen. lourentia Maria, D. van wijlen Lourens van Veen en van Maria van der Peet. 9. 10. 11. 315, 8717,50 7209,- 370,- 28095, - 4608,— 11103,19% 15850,— 1200,— 5268,— 26174,-- 12.

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 2