n No. 38. Eenentachtigste Jaargang. z O N D A c 21 SEP TEM BEU. Dc Troonrede. C laar. Eii, <&fftciccl Oebeeltc Dg PATENTEN voor de te Alkmaar handelende, doch in andere gemeenten wonende kooplieden c.s., benevens de te Alkmaar in Juni en Juli 1879 aange vraagde Patenten kunnen ter gemeente secretarie alhier worden afgehaald van Maandag 15 tot en met Zaturdag 27 Sep tember 1879. bevorderen. - Ne v e n s de v e r b e tering onzer SSUckclijfcachc laevichtct» ■Kin oen land. lachte p zijn sr aan uit- (met e be- r den itraat. L k I A A It S C II E T DezeTlourant, wordt wekslijks'uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal O.«5 franco per post, afmnderliike nommers S Cents. 3franc, aan de Uitgever HERM-'. CQBTER ZOON. a ISaê'JSSS&esiKKftS De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Gents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan ingezonden berichten een d&g vroeger. BURGEmTeSTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden datterekene van heden gedurende 3 maanden ter gemeente-secretane voor hen, die hun eigendomsregt voldoende kunnen iewy schikbaar is de opbrengst van eenige op 17 onbèheerd openbaar verkochte voorwerpen, door de politie als onbeheerd in bewaring genomen^^ Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLALNB PONT. in cic7Q Dg Secretatis IS Sept. lb/.. NU HOUT VAN DER VEEN- Lourens Jacob Groot, laatste woonplaats Barneveld,wordt, in zijn belang verzocht zich ter secretarie aan te melden. P O L 1 C I E. 1 Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van loll°ie het volgende voorhanden, als: een boekwerkje tooneelstuk qetiteld „de eer van een koopman", een huissleuteleen fokop- nemer, een zilveren horloge-sleutel, een paar witte katoenen vrouwenkousen, een moiré boezelaar, een paraplme een gouden oorringetjetwee parasols, een zilveren priem met dito schede, een portemonnaie met koperen beugels eggpgmngHaaaq De eenige kleur die in het nieuwe Ministerie duidelijk uitkomt, is de liberale, hebben wij beweerd, en na de troonrede is dit voor allen duidelijk gewor den. De antirevolutionaire bladen kunnen geen woor den vinden om aan hun ergernis en verontwaardiging lucht te geven; de Tijd heeft zijn vertrouwen aan het Ministerie ontzegd, en de conservatieve organen zijn bitter teleurgesteld, of hopen op nadere verklaringen, die na de ondubbelzinnige woorden van de troonrede onmogelijk verwacht kunnen worden. Terwijl in de meeste andere staten de richting veld wint die den bloei van handel en nijverheid wil zoeken in beschermende rechten en voordeelige vrachttarievenhoudt dit nieuwe Nederlandsche Ministerie de banier van den vrijen handel hoog cn hoopt dat dit stelsel „waarbij het vaderland steeds wel heeft gevaren", nevens de verbetering onzer handelswegen het middel zal blijven om de veerkracht des volks te steunen en de welvaart te handelswegen. Alzoo ofschoon naar de mee ning der Ministers „versterking van de inkomsten der schatkist" op den duur „noodzakelijk" zal zijn onderschrijven zij de politiek van liet afgetreden kabinet, dat deze tijdelijke ongunstige financieele omstandigheden ons niet mogen weerhouden van den aanleer van die werken van openbaar nutdie door de eischen des tijds worden gevorderden door ver meerderd verkeer de welvaart en tevens de draag kracht der bevolking kunnen verhoogen. Ook vol gens het nieuwe Kabinet was alzoo de verwerping der kanalenwet om financieele bezwaren niet ge rechtvaardigd. En diezelfde politiek wordt omhelsd ten aanzien van Indië. „Het financieel beheer dier uitgestrekte bezittingen blijft veel zorg en omzich- tigheid vorderen", zegt de 'Regeering; maar dit belet haar niet even bepaald te verklaren„Krachtige voortzetting der aangevangen werken van openbaar nut zal der volkswelvaart ongetwijfeld ten goede komen. Geheel afgescheiden van alle fiuanciëele beden kingen staat de verklaring omtrent de invoering van de "nieuwe wet op het lager onderwijs. „Ik stel mij voor/ aldus luidde het woord des Konings „de herziene wet op het lager onderwijs zoo spoedig In te voeren, als de daartoe nog noodige voorbereiding toelaat." Alzoo aan een wijziging van de school wet wordt niet gedachtde invoering niet uitgesteld omtrent de invoering niet geaarzeld. Integendeel openbaart zich in die woorden de wensch spreekt daarin het stellige voornemen om de wet zoo spoe dig mogelijk in te voeren. Maar wat verstaat men onder de „noodige voorbereiding"? heeft men ge vraagd wordt daarmee niet bedoeld versterking onzer inkomsten om daaruit de hoogere kosten te kunnen betalen en behoort alzoo volgens de mee ning der Regeering de invoering der schoolwet niet te wachten op de door haar onvermijdelijk geachte verhooging van belastingdie gepaard zal moeten gaan met een betere verdeeling van lasten"? Wan neer al iemand een oogenblik aan de bedoeling van de woorden der troonrede getwijfeld moge hebben dan is dat zeker alleen te wijten geweest aan de algemeen menschelijke eigenschap van bezwaarlijk te kunnen, schier niet te willen gelooven wat men steeds gehoopt had dat niet zou gebeuren. Men begrijpt daarenboven dat een Regeering die eenmaal onbewimpeld en ondubbelzinnig haar voornemen heeft uitgesprokendaarop niet terug kan komen Zoolang dat voor tweeërlei uitlegging onvatbare woord niet gesproken is, zijn allerlei gebeurtenissen, hoe wel dan ook niet waarschijnlijk althans mogelijk die het beslissend woord kunnen doen terughouden en wellicht het voornemen kunnen wijzigen. Zoolang kunnen dagelijks alle middelen worden aangewend allerlei invloeden te hulp geroepen om den zoo vurig gewenschten ommekeer te bewerken. Zoo is het verklaarbaar dat men soms liever niet wil hooren ot niet goed wil verstaan. De omstandigheidwaarop wij reeds wezendat de verklaring in de troonrede omtrent de invoering van de wet op het lager onderwijs zich niet aansluit aan de financieele beschouwingen maar eerst verscheidene zinsneden later voorkomt en geheel op zich zelve staat, moest anders al aanstonds zulk een opvatting onmogelijk maken wanneer men niet reeds teruggedeinsd was het paardenmiddel om aan het woord voorbe reiding van de invoering" de beteekenis te geven van „verhooging van belasting tot bestrijding van de kosten" Dat de Regeering de vaststelling van een natio naal wetboek van strafrecht beschouwt als een zaak waarbij het belang en ook de eer des vaderlands in hooge mate zijn betrokkenen in deze zitting een wetsontwerp tot beteugeling van het misbruik van sterken drank zal indienenzal evenals de overige zinsneden van de troonrede, door de liberalen in de Kamers en in den lande ongetwijfeld met genoe gen zijn vernomen. Minder duidelijk is hetgeen over de versterking van de inkomsten der schatkist wordt gezegd. Zooals wij reeds opmerkten, verklaart de Regeering dat zij „op den duur noodzakelijk" zal zijn. Daarvoor beware ons de hemel heeft waar schijnlijk menigeen gedacht, toen hij die woorden vernam. Men denke toch, een land waar verster king van de inkomsten der schatkistverhooging van belasting alzoo op den duur noodzakelijk iswaar zij dus elk jaar op nieuw moet worden ingevoerd De Regeering heeft waarschijnlijk willen zeggen dat versterking van de inkomsten op den duur niet zal kunnen uitblijven. Maar als dat de bedoeling is, dan dringt zich aanstonds de vraag aan ons op is zij dan niet onmi d d e 1 ij k noodig? Hoe lang kan zij nog worden uitgesteld? De vorige Regeering achtte de invoering eener effecten-belasting reeds noodzakelijk tot bestrijding van de kosten der nieuwe regeling van ons lager onderwijs. Meent het tegenwoordig Kabinet dat er geen haast bij is? Op deze vragen geeft waarschijn lijk de rede van den Minister van Einanciën bij de indiening der staatsbegrooting reeds het antwoord. Wat de Regeering op de noodzakelijk-verklaring van de versterking van 's Rijks middelen laat volgen, is on getwijfeld allen liberalen naar het hart gesproken "Daarbij zal zooveel mogelijk ook op betere verdeeling van lasten moeten worden gelet," Zeer zeker. Het werd zelfs den vorigen Minister van Financiën niet ten onrechte tot een grief gerekend dat hij verhooging van lasten aan betere veredeling wilde doen voorat- gaan, in plaats van beide gelijktijdig in behandeling te nemen Maar baart de troonrede dan geen enkele teleur stelling? Ja: dat daarin met geen enkel woord over verbetering en nieuwe regeling onzer strijdkrachten wordt gesproken. Heeft de nieuwe Minister van Oorlog daarover niets te zeggen? Zijn in de geheele zitting der Staten-Generaal daaromtrent geen voor stellen te wachten? Acht ook deze Minister daartoe Grondwetsherziening noodig? En wanneer van Grond wetsherziening sprake mocht zijn, zal die tevens tot verbetering van ons kiesstelsel noodzakelijk geoor deeld worden? Dat de Regeering geen Grond wetsherziening aankondigtkon wel niemand ver bazen, Daarvoor is een voorafgaand nauwkeurig overleg met de Kroon noodig dat reeds tot een groote mate van overeenstemming heeft geleid. Maar de Minister van Buitenlandsche zaken heeft als sa mensteller van het Kabinetin de Eerste Kamer het woord voerende gezegd dat het nieuwe Kabi net „met handhaving der staatsrechtelijke beginselen onzer Grondwetniet wenscht terug te deinzen vooi wat naar de voortgaande ontwikkeling der tijden her vorming en nieuwe regeling vereischt Wat, betee- kenen deze woorden die dit Kabinet kenschetsen als een Ministerie van den vooruitgang Geven zij in het algemeen de richting aan of had de Regee ring hier het oog op bepaalde regeeringsvoordrach ten misschien wel van dezelfde soort als die welke de Minister Kappeyne op 19 Juni 1.1. nog niet nader kon aanduiden dan met de woorden „groote maat regelen"? Den 12 heeft, prins Frederik in zijn paleis te 's Gravenhage een diner gegeven ter eere van den kroonprins van Zweden die den 17 de terugreis naar zijn vaderland heeft, aangenomen, Prinses Marianne heeft den 16 Zandvoort, bezocht. Staten-Generaal. Den 13 is de zitting der Kamers door den minister van binn. zakennamens den Koning gesloten en den 15 de nieuwe zitting door den Koning ge opend. In de troonrede verklaarde Z. M. zich voor hand having der vrijnandelsbeginselen, naast verbetering der han delswegen voor kraciitige voortzetting der aangevangen werken van openbaar nut en voor bevordering van den aanvoer van vrije arbeiders in Surinamede indiening werd aangekondigd van een ontwerp tot beteugeling van het mis bruik van sterken drankalsmede de invoering der herziene wet op het lager onderwijs, zoodra de daartoe nog noodige voorbereiding'zou toelaten. Versterking van de inkomsten der schatkist werd noodig verklaard, daarbij zou zooveel mogelijk op eene betere verdeeling van lasten moeten gelet worden. Prins Frederikde kroonprins van Zwedende prins en prinses en de prinses-weduwe v. Wied woonden de zitting bij. 1'. Kamer. Den 16 heeft de minister v. Lijnden omtrent de samenstelling van het nieuwe kabinet medegedeelddat hetuit den drang der omstandigheden geborennaar den eisch van het oogenblik niet is voortgekomen uit eene der politieke partijenmaar bestaat uit mannen van verschillende richting, die, met onderlinge overeenstemming en samen werking, 's lands zaken willen besturen met bezadigdheid en gematigdheid met handhaving van de staatsrechtelijke be ginselen onzer grondwet niet terugdeinzende voor wat naar de ontwikkeling der tijden hervorming en nieuwe regeling vereischt. Den 18 is liet adres van antwoord, een weerklank op de troonredeeenparig aangenomen, waarna de Kamer op reces is gescheiden.. 2e. Kamer. Den 16 zijn tot candidaten voor het voor zitterschap verkozen de heeren mr. WH. Dullert, mr. O. J F. Mirandolle en mr. A. F. X. Luyben. De geloofsbrieven der nieuwgekozen leden werden onderzocht en goedgekeurd, behalve die van den heer du Tour v. Bellinchave, tegen wiens verkiezing een bezwaarschrift was ingekomenop grond dat te Harmeienwaar de census f 2S bedraagtde tot f 24 betalende personen op de kiezerslijsten waren gebracht, een verschil makende van 10 kiezers, waarvan 7 hebben ge stemd terwijl de heer du Tour met eene meerderheid van slechts 5 st. is verkozen. Een onderzoek zal deswege inge steld worden. Den 18 heeft de lieer Dullert. op nieuw door den Koning tot voorzitter benoemdzijne betrekking aanvaard. De re geering heeft ingetrokken de wetsontwerpen tot regeling der financieele verhouding met Indietot invoering van schat kistpromessentot heffing eener eifectenbelasting en eener belasting op de goederen in de doode handtot onderhoud van historische monumenten en tot regeling van den gene- ralen staf. Ingediend zijn de spoorwegbegrootingende indische begrooting voor 1880de ontwerpen nopens de bekrachtiging van prov. belastingen, een houdende nadere bepalingen omtrent den suiker-accijns, een tot wijziging en aanvulling der wetten omtrent de heffing en de verzekering van de invoerrechten en aceijnsen. Den 19 heeft de minister van financiën de staatsbegrooting voor 1880 ingediend. De uitgaven, met inbegrip van f 7,100,000 voor aanleg van Staatsspoorwegen en subsidien voor spoorwegen, zijn geraamd op f 115,049,238 [voor de uitvoering der wet op bet lager onderwijs en de verdere verbetering van den rotterdamschen waterweg zullen nadere begrootingen volgen], de middelen (waaronder 4% miljoen teruggaaf van aan de Kanaalmaatschappij verleend voorschot, 1,572,000 aandeel van den Staat in de opbrengst der ex ploitatie van Staatsspoorwegen en ƒ400,000 uit bet fonds der koopprijzen van domeinen) opƒ 107,902,969, alzoo een tekort latende van f 7,146,269 dat' bij aanneming van bet aan hangig ontwerp nopens de likwidatie der wees- en motn- boirkamers met ruim 2% miljoen zal verminderen. De lee ning van 42 miljoen door de tekorten van 4 vorige dienst jaren verbruikt zijnde, zal een Dieuw beroep op bet crediet van den Staat noodig zijn. Benoemingen enz. Aan dr. S. Vissering is, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als boogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid ie Leiden. Aan mr. H. H. bn. Roëll is, op zijn verzoek, met ingang van I October, eervol ontslag verleend als commissaris des Konings in Noordholland. Benoemd tot commissaris des Konings in Noordholland jr. G. F. v. Tets, lid van Gedep. Staten; in Zeeland jr. mr. A. P. C. v. Karnebeek, mmister- resident te Stockholm en Kopenhagen; tot lid van den Raad van State mr. J. Heemskerk Az. Leger. De bij de oefeningen in Noordbrabant genomen proef met voetwindsels in plaats van sokken schijnt geene bevredigende uitkomst te hebben opgeleverd. De kazerne aan den Singel bij liet burgerweeshuis te Amersfoort is voor verder verblijf ongeschikt verklaard en ontruimd door de militairen die nu eene hulpkazerne heb ben betrokken. Handel. In 1878 heeft de algemeene invoer bedragen 8362 de algemeene uitvoer 3675, de doorvoer met over lading circa 241 de doorvoer zonder overlading circa 1092 miljoen ponden, de invoer tot verbruik eene waarde van eirca 810 en de uitvoer uit liet vrije verkeer eene waarde van circa 564 miljoen gulden. Vergeleken met 1877 is de algemeene invoer toegenomen met 5,LIde algemeene uit voer met 6,66de doorvoer zonder overlading met 25,58 de invoer tot verbruik met 7,84 en de uitvoer uit het vrije verkeer met 4,16 p. e. toegenomen, en is de doorvoer met overlading verminderd met 39,14 p. c. Stoomvaart. Het stoomschip Overijsel is bij Kaap Guar- dafui uiteengeslagen. rl, Landbouw. De Maatschappij van Landbouw, tuinbouw en Veeteelt in liet arrond'. Breda beeft een adres aan den raad van ministers gericht, waarin wettelijke maatregelen verzocht worden tot bescherming van de voor den landbouw nuttige vogels. Onderwijs. De 86jarige beer Venhuis, te Zmdwolde heeft den 12, zijn 65jarig hoofdonderwijzerschap aldaar onder medewerking zijner dorpsgenooten feestelijk gevierd. De Rijks hoogere burgerschool te Tilburg is ook toegan kelijk gesteld voor meisjes. De Maatschappij tot. bevordering der toonkunst heelt aan eene commissie opgedragen, haar te adviseeren ten opzichte der meest geschikte middelen om het volks-zangonderwijs hier te lande te verbeteren. Niettegenstaande de vermeerdering van het aantal open bare scholen te Rotterdam is daar plaatsgebrekzoodat er kinderen zijn, die reeds ongeveer een jaar lang op plaatsing wacliten. Kerkelijke Zaken. Beroepen bij de herv. gemeente te Zuidzijpe ds. P. J. ter Plegt Jr., te Hekelingen; bedankt voor die te Driebuizen en Zuidscbermer door ds. B. IJ. Hab- bema te de Cocksdorp. Tooneel. De Koning beeft voor bet volgende schooljaar weder eene subsidie van f 5000 aan de tooneelschool verleend. Monument. Den 11 is te Witmarsum bet aldaar opge richte monument voor Memo Simons (een hardsteenen cbelisk op vierkant voetstuk), op de standplaats van het voormalige Mennosimonskerkjeonthuld met eene rede van den heer P. Cool, emer. pred. te Harlingen, nadat ds. P. Veenstra Jr. in de nieuw gebouwde doopsgez. kerk eene feestrede had uitgesproken. Een feestmaal besloot de plechtigheid. Internationaal geneeskundig Congres. Den 13 heb ben de amsterdamsche medici den leden een feest aangeboden in v. Liers nieuw theater in de Plantage; afgewisseld door uitvoeringen van bet Parkorcliest, droegen de dames Josephine en Jeanne de Groot „le Passantvan Coppée en fragmenten uit de „Phèdre" en de „Agamemnone" voor, werd een duitsch "elegenbeidsstukje opgevoerd en ten laatste eene voorstelling gegeven van 2 tableaux vivants„verleden en heden" {Am- broise Paré en Lister) en „toekomst" (de anatomische ies van Rembranddus gewijzigd dat de professor en studenten door dames vervangen waren). Den 14 is het congres ge sloten en daarna een gastmaal gehouden in Felix Mentis, aan het einde waarvan door de burgerlijke en militaire me dische studenten eene serenade voor dat gebouw gebracht werd. Den 14 begaven de congresleden zich met een daar toe door de Holl. Spoorwegmaatschappij aangeboden trein naar den Haag, alwaar rijtuigen gereed stonden, waarmede zij een rit door de stad deden en zich naar Scheveningen begaven, gemeenschappelijk op het stedelijk badhuis dineerende. Aanbestedingen. Den 15 te Amsterdamhet maken der gemetselde fundeering voor het aquarium in den dieren tuin, aan Gebr. v. Berkumvoor 11431; het bouwen van een bouten societeitslocaal in den Buitenamstel en het vlot maken van eene giekenloods, voor de Amst. Zeil- en Roei- vereeniging „de Hoop", minste inscbr. J. JSl. Schcltema voor f 14680. Den 17, te 's Gravenhage, bet bouwen van 2 goederen loodsen op de station in de Stadsrietlanden te Amsterdam minste insebr. „Actiën Gesellscliaft Union" te Essen, voor f 115,940. Door het r. c. kerkbestuur te Hazerswoudede bouw eener kerk en van een gedeelte van den torenaau R. Hendrikste Oss, voor f 35900. Den 18. door het prov. bestuur van Noordholland liet maken van een peilput met gebouwtje voor een zelfregis- treerenden getijmeter te Enkhuizen, minste inschr. IViggtrls ~ijnderhoff, aldaar, voor f 3147. Landhuur. De heer P. R. de Boerlandeigenaar teHol- werd, heeft, aan al de huurders zijner landerijen de beltt der huurpenningen geschonken hetgeen hem op 4 a 5000 gulden moet te staan komen. Geschenken. Een ongenoemde heeft voor het priesterkoor van de r. c. hoofdkerk aan de Haven te Breda geschonken 5 geschilderde en 4 mozaïke ramen vervaardigd door den glasschilder H. Dobbelaerte Brugge. Den 14 isnamens een aantal amsterdamsche kiezers den lieer mr. M. N. Godefroi een gedenkpenning in goud zilver en brons aangeboden geslagen ter herinnering aan zijn 30j arig lidmaatschap der F. Kamer voor het kiesdistrict Amsterdam. Giften. Het beroep op hunne medechristenen, ten voi ï- <ren jare door hoofdbestuurders van bet Ned. Zendeling genootschap voor de instandhouding der zending in de Mi- nahassa van Celebes gedaan, heeft f 34000 opgeleverd. Rampen. In den Buitenamstel bij Amsterdam is den 14 een schuitje omgeslagen, waarin zich 2 mannen, 2 vrou wen en een klein kind bevondeneen man en eene vrouw verdronken, de anderen werden gered. In den nacht van 15—16 is te Waalwijk de brouwerij van den beer v. d. Lee afgebranden onder 'Lingerie de hoeve van v. Liemptwaarbij de vrouw den dood in de vlammen vondde zoon zware brandwonden bekwam en uit oen ven ster springende een arm brak, en de geheele oogst benevens 12 runderen en 4 varkens mede verbrandden. Den 16 is de wind-korenmolen van den heer v. Raalte in de buurtschap Bruunepebuiten Kampen afgebrand. Den 18 is de boerenwoning van G. de Basin den An- na-Paulownapolderafgebrand. Huis en inboedel waren verzekerd Den 18, op den middag, beeft in bet tijdelijk lot de partement van justitie ingerichte gebouw te 's Gravenhage eene hevige gasontploffing plaats gehadwaardoor een pla fond en een glasraam vernield werden. Misdrijven. Te Dragten is den 11 gearresteerd G. M. te Iiumsterheidedie op de terugreis van Rolde was en ver dacht werd den moord op Jan Boersma te hebben gepleegd. Naar Bergum vervoerd, heeft bij de daad bekendwaarop hij met een medeplichtig persoon naar Leeuwarden is over- Se2f PersonenJ. Haring en J. Andringa, verdacht van den diefstal in Meerenberg, zijn den 15 teWirdum m l'nesland, waar zij zich met een door hen gekocht schip bevonden in hechtenis genomen. De eerstedie zich U de Groot deed noemenis huisbediende op Meerenberg geweest en heelt vroeger 14 jaren gevangen gezeten. De te Haarlem gearresteerde W. Joosten heelt thans bekenddat hij de moordenaar is van den veldwachter v. il. ^Rechtszaken. De rechtbank te Middelburg beeft den 12 J. A. v. P., thans stationschef te Krab bend ijke, en den spoorwegarbeider L„ wegens het op 11 Maart te Vlissingen zonder opzet doen ontstaan van gevaar voor een treinver oordeeld den eersten tot 8 dagen den tweeden tot eene maand eenzame opsluiting. De rechtbank te Winschoten heelt den 13 eenige personen veroordeeld wegens beleediging van bet hoofd der policie, verzet tegen de dienstdoende beambten, inwerpen van glas- ruiten enz. bij het straattumult voor de huizen van de leden der firma Mulder, 2 tot 2 maanden celstraf en 25 boete 2 anderen tot 2 maanden celstraf, de 5 overigen tot 1 maand of 15 dagen. Overleden den 16, te Arnhem, mr. A. v. Heioma, oud-lid der 2e. Kamer, oud-grietman van Weststellingwerf, Staats-loterij. Trekking der L klasse, No 20729/20000, No 14105 f 5000, No. 3734/ 2000, No. 9177 en 18095 f 1500, No. 1796, 10692, 13800, 17767 en 20443 1000. Tot lid der commissie voor het afnemen der examens te 's Gravenhage ter verkrijging der acten voor liet middelbaar onderwijs in de taal-, letter- en geschiedkundige weten schappen en de staathuishoudkundevoor 1879is dooi den minister van binn. zaken benoemd de heer J. G. Sennett, leeraar aan 's Rijks hoogere burgerschool alhier Ju (Je zaak van den veehouder M. K. J. alhier, beschuldigd van meerdere overtredingen van de wet van 20 Juli 1870 cn het. kon. besluit van 30 Oct. 1872 (als hebbende hij zijne aan klauwzeer lijdende schapen niet behoorlijk afgezonderd), is door de arrondissement» rechtbank bij vonnis van .12 dezer uitspraak gedaanwaarbij de beklaagde veroordeeld is tot ééne geldboete van f 50 en drie van f 25, mei vrijspraak van hetgeen hem verder was ten laste gelegd. Het O. M. had eene celstraf geëisclit van eene maand en tien boeten van f 25 ieder. De vereeniging der localen Harmonie en Diligentia in de band van den heer Switzar zal ons in den aanstaanden winter de concurrentie van 2 schouwburg-ondernemers en de daardoor ontstane overmaat van tooneelgenot besparen. De beer Switzar, die, 't meet, erkend worden, van zijn mo nopolie geen misbruik tracht te maken, zal genoemd genot tot eene goede verhouding terugbrengen door het doen ge ven van 6 voorstellingen; maar tegenover de lioogeeischen, welke tegenwoordig door de tooneeldirectiën gesteld worden, verlangt "hij zich de noodige zekerheid te verschaffen, dat zijne onderneming financieel bestaanbaar is. l)e omstandig heid, dat hij met een gunstig bekend tooneeigezelschap in onderhandeling is getredenen de alleszins billijke voor waarden, welke bij zijne geabonneerden aanbiedt, geven ons vrijheid zijne pogingen te ondersteunen, door onze stadge- nooten tot inteekening voor de beraamde tooneelvoorstel- lingen aan te sporen. Door liet Stedelijk muziekcorps zullen op Zondag 21 September, 's namiddags te 5% uurin den Stadshout de navolgende stukken worden uitgevoerd 1„Mathilda", Marsch van K'ónnemann. 2. Ouverture de l'Opéra „Bonsoir Monsieur Pantalon" van Grisar. 3. Grande Polen de Con cert, pour deux Cornets a Pistons solo van Benard. 4. Grosse Potpourri aus „Préciosa" van TVeber. 5. Marsch aus der Oper „Der Tannhauser" van Wagner. 6. a. „In der Eerne", Lied für Althorn solo van Aeibig. b. ,,L'Absence", Mélodie pour Trombonne solo van Beethoven. 7. „Die letzten Waizer eines Wahnsinnigen. 8. Grande Potpourri Burlesque et Po pulaire van Clément. GEMEENTERAAD. Avondzitting van Dinsdag 16 September 1879. No. 9. Voorzitter de burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig wegens uitstedigheid de heer T. L. Koon. De Voorzitter opent de vergadering, waarna 1. de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Zijn medegedeeld de sedert die vergadering ingekomen stukken. 2. Brief van Gedep. Statenwaarbij bezwaar wordt ge-

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 1