Vervolg der wekelijksche berichten. ühiilM'iilatul. Itelgie. Frankryk, Üir-ïliaiife e«ï S-erlauti. Turk||e. ilouituuüc. S talie. Afghanistan. Wereenïgde §(a(cn. XuidArrica. Haïti. JEcïcgraftschc Berichten Londen. De soldaten uit Caboul ontsnapt, hou den de Emir niet medeplichtigzij verklaren dat het oproer verwacht en Cavagnari gewaarschuwd was. mankt, tegen liet slot van art. 6 der verordening op het nummeren der gebouwen, nepaiendedat. Burg. en Weth. bevoegd zijn de nummering onmiddehjk ten koste des na- latigen te doen uitvoeren, wanneer iemand in gebreke blijft de nummering te doen plaats hebben, waartoe hij verplicht is. Deze bepaling is overbodig omdat art. 180 der ge meentewet daarin reeds voorziet, doch stelt de Raad prijs op het behoud daarvandan moet het woord onmiddelijk vervallen en daarvoor in de plaats gesteld worden met in achtneming van art. I8ü der gemeentewet. Ter lezing gelegd. 3. Uitnoodiging der gspeciale commissie van toezicht en beheer over het Huis van verbetering en opvoeding voor jongens, tot bijwoning van bet examen in dat gesticht op 17 Sept. 1870. Voor kennisgeving aangenomen. Fan de plaatselijke Schoolcommissie. 4. Rapport betredende de plannen tot vervrooting der openbare tusschenschool en der school voor meisjes. Laatst genoemd plan ondervindt geene bedenkingalleen wordt behoud der lichtramen in de scheidingsmuren der lokalen wensehelijk geacht. De commissie gelooft ectiter, dat, het alie- zins aanbeveling zou verdienen aan deze school eene klasse voor gewoon lager onderwijs te verhinden en in verband daarmede den toelatings-leeftijd te bepalen op 6 jaren. De meeste meisjes verlaten toch de openbare burgerschoolzoodra zij negen jaar oud zijn en het is beter te achten dat de leer lingen van den aanvang af onder dezelfde leiding staan. Die regeling is uitvoerbaarnu de school toch uitgebreid wordt en voldoende ruimte aanbiedt om de leerlingen dier klasse te bevatten. Het aantal hulponderwijzeressen zal dan met ééne vermeerderd moeten worden Wordt die regeling in gevoerd, dan zal het aantal leerlingen der openbare bur gerschool tot, ruim 200 dalen, waardoor de tusschenschool, ruimte aanbiedende voor 254 leerlingen, zeer goed tot bur gerschool en laatstgenoemde school, ingericht voor 336 leer lingen, zeer goed tot tusschenschool kan worden bestemd, daar deze school nu bezocht wordt door ongeveer 300 leerlingen. Voorloopig zouden de lokalen der burgerschool ruim genoeg zijn voor het aantal leerlingen der tusschenschool en die der Rijksnormaalschool, doch er bestaat bij die school vol doende ruimte om bij vermeerdering van het aantal leerlingen bij te bouwen. Ernstige bezwaren tegen die verwisseling zijn haar niet bekend en het komt haar voor, dat ook voor de Rijksnormaalschool die regeling aan geen bedenking onder hevig is. Zij stelt, daarom voor aan te nemen de vergroo ting der meisjesschool en de verwisseling van genoemde scholen, in plaats van tot de vergrooting der tusschenschool te besluiten. Bij aanneming van deze voorstellen zal de veranderlijke jaarwedde van den hoofdonderwijzer der bur gerschool herzien moeten worden. 5. Voorstel om de voor de hulponderwijzers aangenomen jaarlijksche verhooging van jaarwedde ook op de 3". hulp onderwijzeressen aan de openbare armen- en tusschenschool toepasselijk te verklaren en om jaarlijks 75,—, voor iedere school f 25,—, beschikbaar te stellen voor eene aan de openbare armen-, burger- en tusschenschool te verbinden schoolbibliotheek. Nos. 4 en 5 gesteld in handen van Burg. en Weth. om bericht en raad. fi. Brief van de Kamer van Koophandel, waarbij zij haar leedwezen betuigt, dat aan haar niet om inlichtingen en ad vies is verzonden de ontwerp-verordening op bet oprichten van inrichtingen, niet, vallende onder de wet van 2 Juni 1875, waarvan de beoordeeling binnen haren werkkring mag geacht worden te zijn gelegen. Daar zij oflicieel zelfs geen kennis heeft, kunnen nemen van de beperkingen, die het fabriek wezen dreigen opgelegd te worden, is het haar niet mogelijk hare beschouwingen omtrent de voorgestelde strafbepalingen mede te deelen. Gaarne aannemendedat er geene bedoe ling heeft bestaan om haar in deze voorbij te gaan en te miskennenzoo geeft zij toch den wensch te kennen dat dergelijke onderwerpen tot haren werkkring behoorende voortaan in hare handen om advies mogen worden gesteld. 7. Rapport van Burg. en Weth. op een verzoek van G. Dil alhier, om vergunning tot het stellen eener houten loods, waarin hij zijn vischUiig kan bergen en droogen. De conclusie strekt om dat verzoek toe te staanonder be paling dat. de loods op minstens 25 Meter afstand worde gesteld van zijn woonhuis, in aan te wijzen kleuren worde geverwd en verder ouder de gewone voorwaarden. Nos fi en 7 ter lezing gelegd. 8. Is overgegaan tot het benoemen van een leeraar in geschiedenis, aardrijkskunde en nederlandsche taal aan de burgeravondschool, in plaats van den heer A. P. Zeilmaker waarvoor door B ,rg. en Weth. in overeenstemming met den inspecteur van het middelbaar onderwijs en den directeur der burgeravondschool worden voorgedragen: 10 P. C. Sakker in het bezit der hoofdonderwijzersactehulponderwijzer aan de openbare tusschenschool. 2° J. Hoekhoofdonderwijzer te Oudorp. Benoemd met 10 stemmen P. C. Bakkerop J. Hoek waren 4 stemmen uitgebracht. 9. Is in behandeling genomen de ontwerp verordening op de heffing en invordering eener plaatselijke directe belasting. Na eene breedvoerige beraadslaging worden die veror- ningen vastgesteld. In het, volgend nummer zal de verorde ning op de heffiig in zijn geheel met de daarover gehouden beraadslaging worden opgenomen. 10. Na beantwoording eener bij de gewone rondvraag door den heer C. Hoorn gedane vraag betreffende de aan gevangen nummering der gebouwen, waarbij de Voorzitter mededeeltdat aangenomen is het stelsel om iedere straat afzonderlijk te nummeren iu de wijken A, B, C, D, doch dat in de buitenwijken het tegenwoordige stelsel zal worden behouden, wordt 11. de vergadering gesloten. BURGER hlJKiS STAND. ON HERTROUWD. 18 Sept. Albert van de Werken en Neeltje Blaauw. J agues Chrispijn en Teuntje Molenberg wed. van Pieter Vlaan deren. 19 Dr. Hendrik Willem Waalewijn, wedr. van Sijtske Brolsma, en Margaretha de Lange. GETROUW L). 4 Sept. Jacob Prins en Adriana Prins. Jan Oudejans en Maria Johanna Hubertina Moetwil. 18 Jan Ham, wedr. van Elisabeth Akkerman en Beletje Houtkooper. GEBOREN. 11 Sept. Hendricus BernardwsL. van Hcndrieus Bernardus Gransjean en Wilhelmina Margaretha Meijer (ver zuimd in een vorig nummer op te nemen.) 13 Dirk Gosewijn, Z. van Jacobus van Beek en Jacoba Wilhelmina Berkhout.Geerlruida Clasina D. van Johannes Hoogervorst en Cornelia Johanna ter Haak. Hendrica Maria Christina Wilhelmina, L). van Chris- toffe! Daniël Westphal en Johanna Petronella Hof meester. 14 Pieter, Z. van Johannes Hofstee en Maria Elisabeth van Doornik, 16 Cornelia Maria, van Cornelis Schermer en Maria van der Steen. JacobusZ. van Joannes Ruisen Maria Pover. Catharina D. van Martinus van Gulik en Catharina Josina Clausing. Maarten, Z. van Willem Koning en Marijije van Helden. Neeltje, 1). van Jacobus de Visser en Anna Maria Spegtrneijer. 17 r Jacobus PetrusZ. van Gerrit Pater en Catharina van der Veer. Cornelis, Z. van Johannes van den Berg en Maartje Stuijfbergen. 18 Neeltje, D- van Jacob Koeman en Aaltje Nap. Anna Margaretha JosephinaD. van Cornelis Groo- tegoed en Anna Margaretha Josephina Thomhagen. OVERLEDEN. 16 Sept. Breder ik Z. van Eerdinand Johan Louis Bakker en Antonia Hulleker, oud 8 m. 17 Jan, Z. van Jan Hoogland en AnnaGerarda Vogel zang 6 w. 18 Maria Root, 60 j. en 7 m. Jacobus Antonius Petrus, Z. van Jacobus Antonius Netten en Elisabeth Maria Snijërs, 18 d. KANTONGERECHT. 19 September. A. S. en H. S. ieder 2 dagen gev., wegens diefstal van hout te Ca tricum. J. S. en C. S. ieder 8 dagen gev., ter van zake diefstal van Ueloi te Egiuoud auu Zee. G. D, en W. v. V. ieder 10 boete of 3 dagen gev., ter zake van het rijden met een hondenwagen te Egmond-hinnen. A.S. f 3 boete of 1 dag gev., ter zake van het, rijden met een hondenwagen te Scboorl. K. V. en A. V. ieder 3 boete of t dag gev., ter zake van het rijden met een hondenwagen t.e Castricum. J S. 3 boete of 1 dag gev., ter zake van het rijden met een hondenwagen te Oudorp. Allen in de kosten VEILING VAN VASTE GO E D E REN. 17 Sept.. Door den Notaris J. BAKKER SCHUT. 1. Winkelhuis, o.z. Rit.sevoort, sectie A '2482 ged. Str. Jb. de Koningƒ4535, 2. Pakhuis, w.z. Baanstraat, A 2482 ged. Str. dezelfdeu 2005, No. 1 en 2 niet verh. Gec. ƒ6540,Str. Jde Koning 6645, Verhoogd door denzelfde met350, 18 Sept. Door den Notaris P. VAN LEEUWEN. 1. Winkelhuis, w.z. Payglop, A 2623. Str. N.Geels f 3250, 2. Dito (Broodbakkerij), n.z. Koningsweg, sectie A 2566 ged. Str. JJBooght 2215, 3. BouwgrondKanaalkade sectie A 2566 ged. Str. dezelfde610, 4. Huisw.z. Achterstraatsectie A 1793. Str. M. Ruiter1240. 5. Pakhuis, aldaar, 154. Str. J. Schellinger 1175, (Afslag '25 Sept.) Pruisen. De Keizer vertrok van Koningsbergen naar Danzig en van daar naar Stettin ter bijwoning der herfst- manoeuvres. Bij de g.«oot,é parade bevonden ziel', de kroon prins en graaf von Moltke aan het hoofd der regimenten waarvan zij bevelhebber zi]n. Het verblijf aldaar eindigde e et een schitterend leesteene verlichting der oevers van den Oder, terwijl zich ontelbare stoombooten en andere vaar tuigen op de rivier bewogen en de boot volgden, waarop de Keizer zich bevond. De gebouwen aan de oevers werden voortdurend met bengaalseh vuur in allerlei kleuren verlicht, terwijl de in de stad en langs de rivier aangebrachte ver lichting eene zee van licht deed uitstralendat een toover- achtig schouwspel opleverde. Duizenden toeschouwers uit, den omtrek waren bij dit door fraai weder begunstigde feest tegenwoordig. Den 17 vertrok de Keizer des avonds te 9J met zijn kleinzoon prins Wilhelm naar Straatsburg ter bijwoning der manoeuvres. De kroonprins, prins Karei en prins Frederik Karei sloten zich te Potsdam bij hen aan. Den 18 kwam de Keizer met de Keizerin en de overice vorstelijke personen even over drieën te Straatsburg aan alwaar de burgerlijke en militairen overheden hen aati de station ontvingen. De Reichsanzeiger bevat een koninklijk besluit, waarhij het huis der afgevaardigden ontbonden wordt verklaard en eene kennisgeving van den minister van binnenl. zaken waarbij de verkiezingen voor de kiescollegiëu op 30 Sept. en die der afgevaardigden op 7 Oct. bepaaid worden. Saksen. Voor den landdag zijn gekozen 9 liberalen 2 leden der partij van vooruitgang, 2 socialistenen 15 con servatieven. Van de aftredende leden behoorden 6 tot de liberalen, 7 tot. de partij van vooruitgang en .15 tot de conservatieven. De verkiezing van '2 socialisten de heer Liebknecht voor het plattelands district van Leipzig, en de heer Puttrich voor dat van Zwickau, terwijl in ver scheidene districten, waaronder zelfs de hoofdstad, zeer tal rijke minderheden door de socialisten m het veld waren ge bracht, even als de nederlaag van de partij van vooruitgang trekken zeer de aandacht. Vele bezwaren moesten de socialisten overwinnen om tot deze hoogte te kunnen komen. Er is een kieswet met. een censusallerlei beperkende bepalingen zijn toegepast en door de rijkswet, de socialistenwet, is hun alle openbare beweging onmogelijk gemaakt. Niettemin hebben deze verkie zingen volgens de Köln Zeitung ten duidelijkste aangetoond, dat die partij zoodanig is samengesteld, dat zij alle hinderpalen heeft, weten te overwinnen. De te Zwickau gestelde candidaat, was aan de landelijke bevolking, meest steenkolenmijnwer- kers zelfs volstrekt onbekend en toch stemden zij allen als één man den hun onder de hand aanbevolen partijgenoot. Genoemde wet, moge de verdere uitbreiding der partij be lemmeren zij heeft den moed zelfs nieuwe ondernemingen aantevangen want deed zij zich vroeger alleen kenneü op het gebied der algemeene verkiezingen thans heeft zij een voor haar oneindig moeilijker terrein betreden. De kardinaal-aartsbisschop van Meeheien heeft aan zijne onderhoorige geestelijkheid een bi iet' gericht over den te- geuwoordigen strijd op het cebied van het lager onderwijs. Daarin wordt gezegddat elk kerspel in October eene roomsche school moet hebbendes noods in voorloopige lokalenwaarop kinderen van behoeft.igen kosteloos worden toegelaten. De geestelijken moeten hunne parochianen on derrichten van het onchristelijk karakler der volgens de nieuwe wet rti te richten scholen en normaalscholen en de geloovigen die zich voor het onderwijs wenschen te bekwa men er op wijzen dat zij die normaalscholen niet met, een goed geweten kunt.en bezoeken. Zij moetendaartoe uit- genoodigdweigeren op de staatsscholen godsdienstonder wijs te gevendat te Antwerpen reeds in toepassing is gebracht. In dien brief worden de onderwijzers en onderwij zeressen aan de staatsscholen de Sacramenten niet uitdruk kelijk ontzegd, doch daarin wordt bepaald, dat zij, die wegens buitengewone omstandislieden dispensatiën hebben te vragen zich tot de heeren pastoors moeten wenden, die zich daarop schriftelijk tot den bisschop moeten vervoegen. Volgens de liberale Indépendance dien brief beschouwende als een toonbeeld van behendigheid, moeten de Sacramenten dus niet geweigerd wordenmaar aan het onderwijzend personeel moet onder het oog gebracht wordendat hun gewetensplicht hun verbiedi aan die, scholen verbonden te blijven en dat niet vervulling van dien plicht uitsluiting van de Sacramenten ten gevulge kan hebben. Den 15 overleed te Bonn de Senator voor Brugge Boijaval oud burgemeester dier gemeente, die aan de liberale partij groote diensten bewees en o. a. door zijne stem de aanne ming der wet. op het lager onderwijs onlangs verzekerde door zich zwaar ziek en bijna stervende naar de vergaderzaal te laten dragen om vóór te kunnen stemmen, in welke om standigheid de clerirate partij aanleiding heeft, gevonden om die wet te noemen ,,de wet BoijavalHij was de eenige liberale vertegenwoordiger van zijn arrondissement in het wetgevend lichaam, ten gevolge van zijn aanzienlijk fortuin alsmede van de betrekkingen voortspruitende uit de vroeger door hem vervulde betrekking. Waarschijnlijk zal hij door een elericaal vervangen wordenwaardoor de meerderheid in den Senaat voor de regeering tot, ééne stem zal worden teruggebracht. Iu Brussel en hare voorsteden zijn meer dan 1581 huizen ledigwaaronder verscheidene grooieop de bouvelards gelegen hotelsdie onderscheidene familiën kunnen herbergen. Te Antwerpen zal worden opgerichtvoor rekening dier stad een standbeeld voor den beroemden Quentijn Metsijs eene som van 34000 fr. is daarvoor beschikbaar gesteld. De uitslag der te Bordeaux gehouden herstemming wordt in verschillende bladen besproken. „De wet geëerbiedigd, de amnestie verworpen", is de slotsom van het Journal des üébatsvan welk blad de blijdschap volkomen zou zijn ge weest, indien het getal kiezers, die zich onthielden, niet zoo groot ware geweest. Hoewel erkennende dat voor een deel die trage opkomst te wijten is aan de omstandigheid, dat de eeuigzins gegoede personen in de steden op reis zijn, zoo behoort men toch den inoed te hebben om te erkennen, dat vele, zelfs repnblikeinsche kiezers zich al te weinig om de politieke aangelegenheden bekommeren. Het schrijft dit toe aan de omstandigneiddat de republiek voortaan veilig is, doch het betreurt deze berekeningen. Hadden t,e Bordeaux de gematigden een candidaat gestelddat zij thans niet ge daan hebt,en (zij hadden zelfs geen candidaat gezocht) dan zouden geen 15000 kiezers zich onthouden hebben. De brus- selsche Nord, die ook liever een gematigder republikein verkoïeu bad gettiea dan Ac'iard, meent, dat reeds alleen het feit, dat Blanqw het socialisme en het verzet tecen de wet vertegenwoordigde, elke tegen over de zijne gestelde carididatuur een betrekkelijk conservatief karakler bijzette Zijne verkiezing is dus, welke zijne persoonlijke gevoe lens ook mogen ziju eene overwinning voor het ministe rie en de republikeinsche partij. De République Franyai'e omtrent, deze overwinning bet stilzwijgen bewarendebe treurt ook de geringe opkomst der kiezers en zegt van die verkiezing alleen dat het Blanqui's herkiezing zou bejammerd hebben, niet, omd't, hij als een revolutionair of socialist op trad, te recht van de amnestie uitgesloten is geworden of omdat het waarde hecht aan de vermoedens van dubbelhar tigheid, voor 30 jaren tegen hem geopperd zonder toonbare bewijzen en waaraan de sedert verloopen tijd zeker geen steun heeft verschaft maar eenvoudig, omdat hij onverkies baar was en de botsing, waartoe de kiezers werden aange zet, slechts de vijanden der republiek had kunnen verblijden. Het oordeel van de ult.rainontaansche Univers komt hierop neier: Achard is verkozen, maar Blanqui niet verslagen. Het oppertunisme behield ditmaal de overhand. Blanqui wordt de algemeene candidaat der demagogie voor alle openvallende zetels. De opportunisten wenschen zich geluk met het Zon dag behaalde voordeelmisschien zullen zij het eenmaal be treuren, dat hij niet liever afgevaardigde was van Bordeaux dan candidaat te Parijs. Eene in den Chatelet-schouwburg te Parijs gehouden matinee ten voordeeleder wedergekeerde communisten door de Lanterne op touw gezet en door (ie Kamerleden Louis Blanc en Dréo bijgewoond bracht 6566 fr. op. Kamer van Afgevaardigden. Bij de herstemming op 14 te Bordeaux, waar het getal kiezers 24149 bedraagt, werd gekozeu de republikein Achard met 4698 der 9350 uitgebrachte stemmen. Blanqui, de candidaat der radicale partij, verkreeg 4440 stemmen; te Guingamp werd gekozen de honapartist, Ollivier, door een deel der republikeinen ge steund wegens het hij hen bestaande bezwaar tegen de on derwijswet, van Ferrymet ruim 1000 stemmen meer dan de republikein le hluéron en t,e Valence de republikein Biz'o- rellitegenover den republikein Rivoire. De Economist, het orgaan van den handelsstand, verklaart bij de beoordeeling van den oorlog in Afghanistan en van het ministerie, dat dien oorlog veroorzaakte, slechts één wensch te hebben en wel dat het ministerie-Beaconsjield aftrede. Een ontzaglijk onheil heeft het volk getroffenhet is het gevolg eener onvergeeflijke fout van de regeering, en wanneer deze fout de laatste is van een reeks even onvergeeflijke dwalingen, dan is de eerste en dringendste behoefte van het land om van hen, die zooveel onheil veroorzaakten, verlost te worden. En het, zegt dit niet omdat het dit of dat. ministerie aan het bewind wenschtde eenige wensch is, dat het ministerie-Bea- cons/ield weg ga. Vergeleken met, deze boven alles belang rijke uitkomst, is het onverschillig wie het zal opvolgen. Het zou zeer tevreden zijn, indien een ander conservatief ministerie onder lord Derby lord Beaconsjield opvolgde. Elke verandering is welkom, welke Engeland bevrijdt van onop- houdelijken en telkens weer gerechtvaardigden angst voor nieuwe onheilen, zooals onder dit ministerie het geval is. Na aangetoond t.e hebben, hoe schromelijk lichtzinnig en zwak tevens de regeering gehandeld heeftbesluit het met deze opmerkelijke wourdendeze zijn de lieden, die als üet, volk thans niet op de meest onmiskenbare wijze zijn wil toont, zullen moeten beslissen welke staatkunde Engeland in het vervolg zou hebben te volgen in Afghanistan met, bet, oog op een ernstige indische crisis en in tegenwoordigheid van een ontzaggelijk onheil. Het vooruitzichtdat dit, ministerie aanblijft, kan niet onder het oog worden gezien met iets minder dan ontzetting. De Spectator bevat de volgende zinsnedeMoge het ge vaar in Indiedat wij vreezen, niet komen, doch wij we ten en het ministerie van Indie weet en wij hopendat het ministerie van oorlog het ook weetdat onder al deze ge beurtenissen een indisch gevaar dreigt, in vergelijking waar mede de afghaansche furie al zeer weinisr zou beteekenen. Volgens de Standard heeft, het gebeurde te Kaboel de waarde van het verdrag van Goudanak te niet, gedaan. Het beginsel van liet uti possidetis zal dientengevolge moeten worden toegepastdat wil zeggen ieder blijft in het bezit van hetgeen hij heeft De Daily News zegt te hopen dat de regeering thans nog het veikeerde van de door haar ten opzichte van Afgha nistan gevolgde politiek moge inzien en geene pogingen aan wende om de afgbanen tot vriendschap met, Engeland te dwingen en op die wijze llusland's invloed aldaar te weren. Lord Beaconsjield heeft bij het feestmaal der maatschappij van landbouw te Buckinghamshire het voorzitterschap be kleed en bij die gelegenheid breedvoerig over den staat van den landbouw gesproken maar de politiek niet aangeroerd. StïïSsljiSStlï. Aan het blad de Golos is de verkoop op straat, den 13 Februari 1.1. ontnomenweder vergund. Er bestaat alle kans, dat het verschil met, China geregeld wordt. De commissie, die het tractaat. tusschen beide rijken heeft opgesteld stelt voor: het noordelijk deel van het ge west Koeldsja aan China attest,aan op voorwaarde, datrussi- sche kooplieden op alle binnenlandsche markten van China toegang hebbenChina aan Rusland 5 miljoen roebels schadevergoeding betale en bij Rusland worde ingelijfd liet bovendeel der Irtischrivier met het meer Zaïsang. Het zuidelijk deel van het gewest Koeldsja, zijnde ongeveer 1 6 benevens de naar Kaschgar voerende bergpassen van Tian Tsang blijven eigendom van Rusland. Tegen het einde dezer maand wordt de Khedive van Egypte te Konstantinopel verwacht. Een persoon dien men gelooft aan verstandsverbijstering te lijden wilde zich met geweld toegang verschaffen tot den tuin van het paleis des sultans. Hij kwetste 3 soldaten en werd zelf ernstig gekwetst. Hierin is door sommigen een aanslag op htt leven des Sultans gezien. De minister van buitenl. zaken kwam den 15 te Bucharest terug van ziju reis naar de hoven der groote mogendheden. De regeering riep daarop de Ka ..er en den Senaat tot eene geheime zitting bijeen ten einde eene mededeeling van haar te ontvangen. Volgens de Politische Correspondenz zou de regeering dezen raad ontvangen hebben van de groote mo gendheden dat het eenige middelom den weerstand der oppositie te brekenbestaat in het afleggen der volgende verklaring in eene geheime vereenigde zitting van Kamer en Senaatde mogendheden verlangen de onmiddelijke emanci patie der Joden, overeenkomstig de bep dingen van het ber- lijnsche verdrag. Willen de Kamers zich daaraan niet on derwerpen, dan treedt de tegenwoordige regeering onher roepelijk af en laat aan de oppositie de volle verantwoorde lijkheid voor de gevolgendie het land ondervinden zal van het verzet tegen den wil der mogendheden. Men twijfelt echter, of de oppositie zich hierdoor zal laten afschrikken en of zij niet zeggen zalde mogendheden kunnen niets doen dan ons de erkenning onzer onafhanke lijkheid onthouden en dit zal eindelijk toch moeien geschie den, zooals de ondervinding met, Italië geleerd heeft. Wij willen zooveel mogelijk aan den wensch der mogendheden gehoor geven, maar laten ons de wet niet voorschrijven. De bezetting van bet. Sandjak Novi-Bazar is lot. stand gekomen zonder dat een schot gelost is. De bevolking is rustig en de Turksche en Oostenrijksche soldaten verkeeren op goeden voet met elkander. In overeenstemming met de bestaande overeenkomst blijven verscheidene turksche gar nizoenen op het bezette grondgebied. De oostenrijkers maken barakken voor den winter en de Turken blijven in hunne gewone kwartieren. Te Plevlje is door den turkschen hevel hebber het dragen van wapenen verboden; er is echter niet t,ot inbeslagneming overgegaan, omdat de ruovers sommige stre ken onveilig maken. Oostenrijk. Prins Bismarck wordt den 19 's avonds met zijne gemalin en zoon, graaf Wilhelm, te Weenen verwacht. De Staatsbegrootiug voor 1880 is bij de Kamer der Af gevaardigden ingediend. De ontvang wordt geraamd op 14Ü2de uitgaven op 1395 miljoen lires. Onder die cijfers zijn niet hegiepen de aanzienlijke uitgaven, welke het, ge volg zullen ziju van verschillende ingediende wetsontwerpen De verschijning der druifluisin den omtrek van Lecco heeft groote ontsteltenis veroorzaakt. De ramp wordt toegeschre ven aan van elders binnengesmokkelde wijnstokken. De re geering heeft eene commissie benoemd om te overwegen, welke maatregelen moeien genoemen worden en doet de "aangetaste wijngaarden uitroeien en verbranden. Volgens depeches van den Onderkoning van il en 12 is uit het gebouw van het gezantschap een wanhopende te genstand tegen eene groote overmacht geboden. Toen het gebouw in brand was gestoken stormden van alle kanten de aanvallers het huis binnen. Enkele sepoys zijn misschien ontsnapt, zoo ook een aan het gezantschap verbonden amb tenaar Imam Bnksh. Omtrent den toestand in Kaboel kon de Onderkoning niets met, zekerheid mededeelen. Eene ge noegzame troepenmacht werd bijeen gebrachtom allen tegenstand, die zich mocht, voordoen bij het oprukken naar Kaboel, te overwinnen. Aan de Daily News wordt, uit La hore van den 14 gemeld, dat een aldaar aangekomen Af ghaan. tijdens den moord t,e Kaboel aanwezig, verzekerd had, dat majoor Cavagnari 7 uren voor den aanval het gevaar kendewaarin hij zich bevonddat hij met messte ken vermoord wasdat de lijken der verslagen eugelschen afschuwelijk verminkt wareu en dat bij de bestorming van het gebouw door de aanvallers artillerie zou ziju gebruikt. Generaal Roberts vroeg langs telegraphischen weg 4 regi menten versterking aan; van het plan om met versnelde marschen naar Kahoei op te rukkenwerd afgezien. Daar de Emir na den moord een brief aan den Onder koning heeft geschreven, waarin hij de verzekering geeft zijner ware vriendschap en van de oprechtheid zijner ge zindheid om de indische regeering te helpen heeft deze generaal in last gekregen, den Emir te vragen bewijzen zijner oprechtheid te geven door het, zenden eener vertrou welijke deputatie, voorzien van onbeperkte volmacht om met hem in overleg te treden. Volgens bericht uit Simla van den .16, iu de Daily News opge nomen, was een sowar van de guides, Taimur genaamd, wien het gelukte bi; den aanval op het, Britsehe gevantscbap te ontsnap pen, gisterenochtend te Lundi-Kotal aangekomen. Hij verhaal de, dat de, verdediging van het hoofdgebouw, waariu het gezant schap voorloopig was gevestigd, moeilijk wasomdat liet van andere huizen kon bestreken worden. Tegen 1 uur werd majoor Cavagnari gevaarlijk gewond door een kogel, welke op zijn voor hoofd terugkaatste. De heer Jenkins, gedurende den aanval aan het gezantschap gekomenvroeg den Emir schriftelijk om hulp. Het antwoord was: „God wil het; ik maak schikkingen." Op een vroeger verzoek van majoor Cavagnari was hetzelfde antwoord gegeven. Den sowar was verhaald, dat de luite nant Hamilton drie van de muitelingen met zijn revolver neerschoot en twee met, zijn zwaard doodde. Hij vernam ookdat, dr. Kelly's lijk binnen het gebouw lag en majoor Cavagnari zich in een kamer bevond, welkQ in brand ge raakte en instortte. Zijn lijk was niet teruggevonden. De drie andere officieren van de guides vonden insgelijks den dood in de vlammen. Een andere sowardien het gelukt was te ontsnappen, bevond zich t.e Kahoei, doch werd verhinderd de stad te verlaten. Hij verhaalde aan Taimur, dat hij Ar. Kelly geholpen had toen cl"ze gewond werd, en dat de heer Jen kins een tweeden keer aan den Emir had gemeld, dat majoor Cavagnari gewond was. De overbrenger van den brief was echter door de oproerlingen vermoord, laimur begaf zich toen zelf op weg, maar werd ontwapend en opgesloten. Het gelukte hem echter te ontkomen en vroeg in den ochtend van den 4 bezocht hij het gebouw van het gezantschap, alwaar hij her, lijk van luitenant Hamilton zag, liggende op een stuk geschut van zijne hovenkleedereu ontdaan maar niet ver minkt. L)e heer Jenkins bevond zich hij Yakyah-Klian Taimur zag geen troepen op den weg van Kaboel naar Djeliahabad en Uakka envoor zoover hij wistwaren er ook geen gekomen. Uit Ali-Khel wordt den 18 gemeld, dat te Herat een opstand is uitgebroken: de troepen sloegen aan het muiten en vermoordden de burgerlijke en militaire overheden. 12 regimenten met; verscheidene stukken gaan naar Kaboel andere regimenten zijn uit Ghuzui (Turkestan) teruggeroepen. In de week, eindigende den 13, zijn te Memphis 132 personen door dc gele koorts aangetast en 48 daaraan overleden. Sedert, den 9 kwam te New-Orleans geen enkel geval voor. Bij het departement, der schatkist, is algemeene vraag naar zilver certificaten in plaats van zilver, vooral van de zijde der banken. Het nieuwe papieren geld zal dus spoedig in omloop komen. Volgens bericht uit Panama van den C was de americaan- sche gezant te Bolivia naar Costa-Rica teruggekeerd, na een bezoek aan den president van Chili gebracht te hebben. Geruchten over vredesonderhandelingen waren te Lima in omloopdoch met zekerheid was niets hekend. Dc Peruaan- sclie minister van huitenlandsehe zaken had aan den zaak gelastigde te New-York gemeld dat de Iluasear op 28 Au gustus de Antifagara had aangetastna een gevecht van vier uren het vuur van den vijand tot zwijgen bracht en zijn voornaamste batterij reddeloos schoot. De gezant van Chili te New-York verklaart, dat alle ge ruchten omtrent vredesonderhandelingen tusschen Chi'i en Peru ongegrond zijn. Chili, voegt hij daarbij, zal geen duim breed van zijn grondgebied afstaan. De regeering heeft eene bij eentrekking van troepen in Nieuw-Mexico bevolen, naar aanleiding van vreeselijke door de indianen gepleegde wreedheden. Volgens een telegram uit Kaapstad van 26 Aug. had ge neraal Wolseley in een onderhoud met hoofden uit het noorden verklaard dat het nog niet gevangen nemen van Ketswaijo de eenige hinderpaal tegen den vrede was. Ketswaijodoor eenige weinige getrouwen vergezeld werd nog steeds nagejaagd. De daarmede belaste troepen waren hem herhaaldelijk reeds dicht op de hielen geweest. Het scheen echter zeer moeielijk te zijn hem te vangen in de rotsachtige en boschrijke streek waar hij rondzwerft, zoo de bevolking hem steunt en van voedsel voorziet. Volgens bericht van 29 Aug. was Ketswaijo den 28 ech ter gevangen genomen, zooals later blijkt, door majoor Mar ter, die op last van lord Gifford zijne kraal omsingeld had, waarna hij zich met eenige volgelingenzonder weerstand te biedenovergaf. Den 30 kwamen zij te Ulundi om voorloopig naar Grey- town gebracht, te. worden. Generaal Wolseley had in eene bijeenkomst van opperhoofden der zoeloes aangekondigd, dat, bet, land in 3 deelen verdeeld zou worden met blanke residenten. Volgens berichten uit Port-au-Priuce tot 10 Aug.. kwam een voorloopig bewind tot, standbestaande uit generaal Lamothepresident, en de generaals SamSerreHerissé, en Doijon. De stad en de zuidelijke provinciënalwaar de nationalen meester zijn, verkeerden iu rust: de noordelijke provinciën in de macht der liberalen, waren in rep eu roer. Bover-Bazelais begaf zich op de duitsche stoomboot Tuitonica naar Gonaïves, waar hij tot president zou zijn uitgeroepen. Het voorloopig bewind had het eenige oorlogstoomschip „1804" met een detachement troepen naar de liberalen uit gezonden maar üet schip moest terugkeeren, zonder troepen aan land te hebben kunnen zetten. Den 8 was de ketel van dat schip t,er reede van Port-au-Prince gesprongen het schip was daardoor vernield, terwijl tal van personen gedood of gewond werden. Partijschap tusschen de officieren der boot wordt als oorzaak van dat onheil beschouwd. Men beweerde, dat de nationalen generaal Salomon, onder Keizer Soulouque minister van financiën, thans op Jamaica verblijvende, ont boden hadden om zich aan het hoofd der regeering te stellen. Wie ook de overwinning behalen, zonder veel bloedvergieten zou de verkiezing waarschijnlijk niet afloopen.

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 2