No. 39. Eenentachtigste Jaargang. 1879. ZONDAG 28 SEPTEMBER. De teerling is geworpen. f2$s ©fficiëeï (Bc&celtc ©ïückclijkschc ficvichtcu atinnenlaml. i SB BS sa li K 4 SB. Zie verslag' Raadszitting van 1 September 1879, opgenomen in het vorige nummer, punt 9. VERORDENING OP DE HEFFING. Deze Courant wordt wekslijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal 1 0,SÖ, franco per post f afzonderlijke nommers Cents. Brieven franco aan de Uitgever HERM«. COSTERjfc ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een bijbladbevattende wekelijksche berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbendendat. te rekenen van heden gedurende 3 maanden ter gemeente-secretarie voor hen, die hun eigendomsregt voldoende kunnen bewijzen, be schikbaar is de opbrengst van eemge op 17 dezer in het openbaar verkochte voorwerpen, door de politie als onbeheerd in bewaring genomen. Baraemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. 18 ,w 1879 1de Secretaris, Sept. 18/9. NU HOUT YAN DER YEEN. SCHOUW. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vanALKMAAR brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden dat op Woensdag, 15 October e.k. door den opzigt.er van den hout en de plantsoenen zal worden genouden de jaarlijksche schouw over de slooten en waterengelegen aan en langs pereeelen onder deze gemeentemet uitnoodiging aan de betrokken eigenaars en gebruikers dier pereeelen tot voor koming der straf als bij de verordeningen is bepaaldzorg te dragen dat de slooten en wateren behoorlijk zijn schoon Baraemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar l)e Secretaris 24 Sept. 1879. NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat met het oog op de aan staande volkstelling, tot eene geheele vernummering van gebouwen in deze gemeente wordt overgegaanwaarvan de kosten ten laste der gemeente komen, wordende de ingezetenen uitgenoodigd de daarmede belaste personen zooveel noodig de behulpzame hand te bieden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 24 Sept. 1879 De Secretaris NUHOUT VAN DER YEEN. Bens Boon, broodbakker, laatste woonplaats Wormerveer, wordt in zijn belang verzocht zich ter secretarie aan te melden. Gelegenheid tot bezigtiging van het Museum op Zondag, 5 October 1879, tusschen l en 3 uur's na middags, tegen betaling van 10 ct. de persoon. Het lijdt geen twijfeldat in het nieuwe Mini sterie aleen de liberale kleur zuiver is vertegen woordigd. Aldus was ons oordeel bij de optreding van bet tegenwoordig Kabineten dat oordeel von den wij bevestigd in de troonrede. Nu reeds heb ben de feiten bewezendat wij goed hebben gezien en vrij zijn geweest van alle kleurblindheid. De be handeling van het adres van antwoord op de troon rede in de Tweede Kamer heeft allen twijfel opge heven alle nevelen verjaagden alle grauwe en twijfelachtige tinten door heldere kleuren vervangen. Tegenover de heeren InsingerOorver Hooft Heijdenrijck verdedigde de Minister van Financiën het stelsel van den vrijen handel. „Kennelijk is het" had reeds de souvereine Vorst der Vereenigde Nederlanden in 1813 gezegd. „kennelijk is het, dat het lieve Vaderland onder den Goddelijken zegen voornamelijk aan den Koophandel deszelfs vorigen luister te danken heeft gehad, en niets is derhalve meer overeenkomstig met Onze bedoelingdan dat alles wat aan den vrijen handel belemmeringen zoude toebrengendadelijk worde uit den weg geruimd terwijl Wij in het bijzonder alle monopolie beschouwen als onbestaanbaar met Onze grondbeginselen en strij dig met de liberale denkbeelden welke de Neder- landsehe Regeering steeds hebben gekenschetst." Die woorden heeft de tegenwoordige Minister van Financiën tot de zijne gemaakt en daarmee te kennen gegeven dat de Regeering er niet aan denkt heul te zoeken bij het stelsel van bescherming. Ofschoon naburige staten een anderen weg inslaanaarzelt zij niet aan de beginselen van het vrije verkeer ge trouw te blijven. Al moge verhooging van lasten onvermijdelijk zijn, de arbeid zal niet belast worden, en de bescherming die deze Regeering aan handel en nijverheid wil schenken kan geen andere zijn dan wegneming van belemmeringen en verbetering onzer handelswegen. Bovenal belangrijk zijn echter de verklaringen door de Regeering gegeven ten aanzien van de invoering der nieuwe wet op het Lager Onderwijs. Zij zal daarmede niet wachten totdat onze inkomsten door de aanneming vau nieuwe belastingplannen versterkt zullen zijn. De noodige voorbereidingsmaatregelen waarvan de troonrede gewaagtzijn niet van finan- ciëelen aard. Zij betreffen de scholen en het onder wijs zelf, en zoodra de Minister van Binnenlandsche Zaken daarmede gereed iszal hij de wet invoeren en daarvoor de noodige gelden aanvragen. Maar ook de Minister van Buitenlandsche Zaken de sa mensteller van het Kabinet, heeft bij deze gelegen heid het woord gevoerd tegen de scherpe aanmer kingen en de heftige beschuldigingen die hij van de tegenstanders der openbare school had moeten hooren. Ja op godsdienstig gebied verklaarde hij waren de antirevolutionairen zijn geestverwanten. Hij schaamde zich de belijdenis van het Evangelie niet, en hun geloof was ook het zijne maar daarom kon hij nog den weg niet goedkeuren dien zij tegen de openbare school waren ingeslagen. Hij herinnerde hun hoe hij reeds voor eenige jaren in vergaderin gen van antirevolutionairen hunne handelwijze had afgekeurd. Ook zij behoorden mede te werken om de openbare school te verheffen en te verbeteren om haar zoo goed mogelijk te maken en met nadruk kwam hij op tegen de meening door den heer van der Hoeven uitgesproken, dat [ieder die gehecht is aan het positief Christelijk geloof, een tegenstander moet zijn van de openbare school. Dat woord was inzonderheid een waar woord wel waardig door velen te worden overdacht. Er zijn er nog genoeg in den lande die waarlijk niet met hun geloof hebben gebroken en die voorstanders zijn van de openbare schooltoegankelijk voor alle kinderenzonder onderscheid van godsdienstige ge zindheid. Zij weten dat het niet waar is, dat die school aan den godsdienst vijandig, voor het geloot eevaarlijk zou zijn. Zij weten dat onderwijs in lezen, schrijven en rekenen in aardrijkskunde en geschie denis in zang en natuurkunde het geloof niet kan schaden. Zij weten dat in de school de godsdienst noch wordt bestreden, noch ondermijnd, maar dat de Staat eenvoudig geen godsdienstonderwijs geeft omdat hij daartoe niet bevoegd is, omdat dit met behoort tot zijn werkkringomdat dit de taak is van de Kerk. Daarom laat hij het aan de Kerk over daarom moet volgens de bepaling der nieuwe wet bij de regeling der schooltijden gezorgd worden, dat er uren vrij blijven, waarop de schoolgaande kinde ren godsdienstonderwijs kunnen ontvangen van hunne u-odsdienstleeraren. Daarom moet ook het onderwijs medewerken tot de opleiding der kinderen tot alle christelijke en godsdienstige deugden. Dat wil met zeggenzooals zoo dikwijls door de tegenstanders der openbare school ten onrechte is beweerd, dat er onderwijs gegeven wordt in christelijke deugd of chris telijke zedeleer. Dat onderwijs behoort almede tot het gebied van de Kerk; maar de school moet de vruchten van dat onderwijs ontzien en op hare wijze, voor zooverre hare taak het medebrengt, de goede ontwikkeling van die vruchten bevorderen. En daar toe kan zij nog altijd met vrucht werkzaam zijn. Of zou het de Christelijke zedeleer niet kunnen bevor deren als een kinddat door de Kerk wordt inge wijd in de beginselen der Christelijke zedeleerin alles wat het in de school ziet, hoort ot leest, die zedeleer in praktijk ziet gebracht? In de school wordt niet gecatechiseerd en niet gepreekt; daar wordt niet opzettelijk tot liefde jegens allen, tot ver gevingsgezindheid, tot zelfopoffering opgewekt, daar word °niet ontwikkeld waarom men die deugden be hoort te betrachten; maar als dat nu behoorlijk door de Kerk wordt gedaan, zou het dan geen goed doen, zou het de opkomst en den wasdom van het goede zaad, door de Kerk gestrooid, niet bevorderen, als het kind bij de behandeling der geschiedenis groote en edele daden met warmte en bewondering hoort voordragen, en in zijn leesboek of in de verhalen van den onder wijzer de deugdendie hij in de Kerk hoort verkon digen in beoefening ziet brengen? Of bestaat er dan geen morale en action Xs het met waar dat leeringen wekken maar voorbeelden trekken Wanneer men al het geld dat men heeft besteed om eigen scholen te bouwen, eens aanwendde om de openbare school aan te vullen, om te voorzien in hetgeen deze school niet geven kan wat zou de zegen groot zijn voor het landen hoe zou de eens gezindheid der natie bewaard blijven en hare kracht verhoogd worden, die nn in eindeloos twisten ver loren gaat. Dat zal echter alleen kunnen gebeuren, wanneer de natie inziet dat het niet waar is wat men aan de openbare school ten laste legt. Maar keeren wij tot het Ministerie terug. Op geen enkel gebied heeft het de liberale beginselen verloochend. Conservatieven anti-revolutionairen en ultramontanen staan reeds tegenover het Kabinet als verklaarde vijanden, en het is volkomen waar, wat de laatste spreker in de zitting der Tweede Kamer van Woensdag 1.1. verklaarde, toen hij zijn geest verwanten tegen het Ministerie ten strijde riep de Kamer staat voor een zuiver liberaal Kabinet. En nu heeft men nog wel van de noodzakelijk heid gesproken van een nieuwe partijvorming penningen door middel der posterijen is ingetrokkendoch gehandhaafd dat tot instelling van postspaarbanken. Ook is ingetrokken het voorstel van den heer v. Houten, nopens de registratie-belasting. Den 22 is de conclusie der commissie nopens de betwiste verkiezing van den heer du 1 our van Bellinchave, strekkende tot het vragen van inlichtingen aan den minister van binn. zakenmet 43 tegen 33 st. aangenomen. Den 24 is het, adres van antwoord (weerklank) op de troonrede met 44 tegen 28 st. aangenomen. De algemeene strekking was goed gekeurd met 51 tegen 22, de paragraaf nopens de versterking der inkomsten en betere verdeeling van lasten met 55 tegen 19, die betreflende de handhaving der vrijhandelsbeginselen met 51 tegen 17 en die betreffende de invoering der on derwijswet, zoodra de daartoe nog noodige voorbereiding zal toelaten, met 43 tegen 29 st., zijnde met 57 tegen 15 st. verworpen een amendement van den heer Elout, om tusschen „voorbereiding" en „zal toelaten" in te lassehen: „ook tot toe kenning der rechten van een aanzienlijk doel der natie." De minister v. Lijnden verklaardedat hijhoezeer ge hecht aan een positief geloofhet niet eens was met den strijd, op het gebied van het onderwijs gevoerd, en er nooit een geheim van had gemaakt, dat hij van het volkspetiti onnement geen voorstander was. Hij was altijd van meening geweest, dat ook van positief christelijke zijde al datgene moest worden gedaan wat, de openbare school kan verhellen en verbeteren. De minister Six verzekerdedat hij ziek met den meesten ernst zon beijveren om de onderwijswet in te voeren en zoodra hij met die voorbereiding gereed was bij de Kamer zou komen, met het verzoek om de noo dige gelden toe te staan. Benoemingen. Jhr. v. Tets heeft voor de benoeming tot commissaris des Konings in Noordholl&nd bedankt. Tot notaris te Zuidseharwoude is benoemd P. G. Buker, tlians notaris te Andijk. Rijks-telegraaf. Te beginnen met 1 Oct. zal voor elke binnenlandsche telegram moeten betaald worden een vaste prijs van 15 cents en 1 cent daarenboven voor elk woord, dat bet telegram bevat. De kaarttelegrammen voor het bin- nenlandsch verkeer en met Belgie vervallen. Spoorwegen. Den 24 is in eene algemeene vergadering van aandeelhouders der Maatschappij lot exploitatie van Staatsspoorwegen besloten tot het aangaan eener nieuwe leeniug van 6 miljoen, uit te geven in 6 seriën, elk van 1000 obligatiën van f 1000, rentende 4 p.c. Den 24 is de paardenspoorweg DamHaarlemmerplein te Amsterdam voor het publiek verkeer opengesteld^ Stoomvaart. Voor de maatschappij „Zeeland is een derde stoomschip besteld bij de firma John Elder te Glasgow, dat den naam zal voeren van Koningin Emma en volkomen gelijk zal zijn aan de schepen Prinses Marie en Prinses Elisabeth. Scheepvaart. Den 19 is van de werf der heeren O. en T. v. Lindentegenover Amsterdam te water gelaten bet eerste van de 4 drijvende droogdokken, door hen te bouwen voor de Nederlandscbe Droogdokmaatschappij. Noordpool-expeditib. De Willem Barents is te Ham- merfest (Noorwegen bij de Noordkaap) binnengevallen, alles aan boord wel zijnde. De gedenksteen is op Nassau-punt (Nova-Zembla) geplaatsten later is bet schip in de nabijheid van Frans Jozefsland geweest, dat boven 8U° noorderbreedte ligt. Nijverheid. Eigenaars of directeuren van eenige bier te lande gevestigde ijzerfabrieken hebben een adres aan den mi nister van oorlog gericht, waarbij zij opkomen tegen de po- ginuen welke volgens de dagbladen zouden worden aange wend om de gegoten ijzeren koepels met pantseringen voor de verdediging van de monden der groote waterwegen in Duitschland te doen maken, aangezien zulks hier,te lande zeer goed geschieden en de kwijnende ijzer-industrie te stade komen kan. Landhuur. Een ingezeten vanlraneker heelt een zijner huurders eene achterstallige huursom van t 3000 kwijtge scholden en de pachtsom bovendien aanmerkelijk verlaagd. De heer A. Looxma IJpey, te Rijperkerk, heett zijnen pach ters een aanzienlijk deel der landhuur over het loopende jaar kwijtgescholden, en ook de huur voor het volgende 'jaar met gelijke som verminderd. Onderwijs. De nieuwe cursus der theologische school te Kampen is den '22 geopend met 83 studenten. De afdeeling Wieringerwaard van Volksonderwijs heelt met alg. st. besloten zich te ontbinden. Men denkt in liet volgende jaar eene plaatselijke vereeuiging tot bevordering van getrouw schoolbezoek op te richten. Aan de hoogere burgerschool tejWinschoten is eene Rijks subsidie van f 5000 's jaars toegekend. Kerkelijke Zaken. Ds. Oldeman, te Sehermerhorn, heett het beroep naar Oostzaandam aangenomen. Aanbestedingen. Den 24, te Naarden, bet verbeteren der forten a. Tienhoven b. Spione. Kijkuitminste inschr. H. v. Rijn aldaar, voor a. f 54789, b. t 55599, c. f 5434.1. Vervolg der binnenlandsche berichten in het bijblad. Reeds voorlang hadden ondergeteekenden verwacht dat zich eene Commissie zou gevormd hebben om zijn naam op stoffelijke wijze te vereeuwigen. -(--„to Groote kunstenaars en dichters nuttige en edele staats burgers, geliefde Vorsten worden herdacht door beeld te doen verrijzen of door een monument ter hunner 66 Zou® onzfgefiefde Prins HENDRIK dan vergeten worden? Nu echter zeven maanden zijn voorbij gegaan eenige stappen in dien geest geschieden wi len wg spreken van de Stichting te Egmond. n Z e e, waar van Hij den eersten steen legde waaraan Hij zijn door luchtige naam verbond, en die Hij steunde door een jaar lijksche recht vorstelijke gift. Daar handelden wij naar zijn wensch en in zijn geest toen wij de stichting: een Asyl voor behoeftige ouden,van dagen te Egmond aan Zee, uitbreiden tot een „tlhmsdel* behoeftigen zeeman waar ook in den Lande gevestigd, zonder eenig onderscheid van godsdienstige belijdenis. Daar staat reeds liet gedenkteeken, dat als zoo vele andere nuttige en weldadige stichtingen zijn naam bestendigt. Daar staat in naam en daad bet beeld van zijn edelmoe dig streven, van zijne zeldzame vrijgevigheid, van al die deugd, die Hem een eerzuil hebben opgericht m ons tart Zou die stichting mogen vernietigd worden o1 kwijnen, n baar Vorstelijk Beschermheer met meer leeft? Gewis neem Gij wilt dat Prins Hendrik ae Goede voortleve in zijne ^Behoort daaronder niet in de eerste plaats de Prins Hen drik-Stichting, die bij liefhad, omdat ze beantwoordde aan zijn innigen wensch, dat de afgeleefde zeeman een schuilplaats mocht vinden tegen het nakend gebrek tegen ellende en Daarom wenden wij ons tot U, Landgenooten, met de bede, in naam van Hem die gij zoo innig vereertin naam van de liefdadigheid die een grondtrek van zijn karakter was, maar ook in naam van die arme oude zwervers diehetoog Jee" moedig en hegeerig naar de stichting hebben gericht geeft ons uwe liefdegiften in jaarlijksche bijdragen of giften in eens opdat de stichting groeie en bloeieopdat de thans schier ten volle gevulde ruimte uitgebreid kunne worden en meerderen bevatten dan thans mogelijk is >°Pdat ons vast kapitaal thans nog f 3009,-, zich uitbreidde en der sticb- ting een blijvende toekomst verzekeren. Geeft, opdat naast het gedenkteeken dat de dankbare tijdgenoot den dierbaren afgestorvene zal wijden, de^stel ling leve die zijn naam draagt; opdat in bet koor van lof- tuiting en waardeering. ter zijner eere aangeheven, de stem zich menge van zoovele beweldadigden als Uwe grootmoe digheid Hem ter eere beschut en behoedt. En boe sierlijk en edel in vormen, boe verheffend maan blik dan ook 'bet op te richten gedenkteeken ook eenmaal worde, het kunstloos gesticht, daar ginds in de duinen, zal minstens zoo luid spreken van Uwe waardeering als die fiere schepping in Hoofd- of Hofstad. l-l-i,,» Voor alle gewenschte inlichtingen stellen zich behalve Regenten meer speciaal beschikbaar het dagehjksch Bestuur en verdere Heeren onderteekenaren, IA VAN LAER, Voorzitter, te Makkinga. a'. c. WERTHEIM te Amsterdam. C DE GROOT, te Egmond aan Zee. G E. A. VAN HALL, Secretaris, Lijnbaans- graobt 141 te Amsterdam. F MEIJES te Groenlo. Th. A. Q.UANJER, te Utrecht. De prins v. Oranje heeftnaar aanleiding van opmerkingen in het haagsche Dagblad over zijne afwezigheid bij de opening van de zitting der Staten-Generaaiin het Vaderland een brief (gedagteekend Bex17 Sept.) doen plaatsenwaarin hij verklaart, door de sterfgevallen in het kon. Huis licha melijk en geestelijk zoo getroffen te zijn, dat hij hoezeer het hem' niet aan belangstelling in 's lands zaken ontbreekt en hij de opdrachthem door prins Hendrik bij een teesi.maal te Amsterdam gedaanvaak indachtig isnog geruimen tijd in zijne afzondering zal moeten volharden. De prins heeft, behalve den rentmeesier en den portier, het geheele personeel van wijlen zijnen broeder tegen 1 Jan. a.s. ontslagenmet behoud van traetement als levenslang pensioen. Hij beeft bet paleisvroeger door zijnen broe der bewoonddoen versieren met het kostbaarst meubilair uit de nalatenschap zijner moeder; maar er is geen spraak vandat bij het zal betrekken. m a De Koning en de Koningin begeven zich den 27 weder naar het Loo. De prins en prinsessen v. Wied en de Vor stin van Roumanie keeren dien dag van Schevenmgen naar Neuwied terug. Staten-Generaal. 2'. Kamer. De minister van binn. zaken heeftde uitgaven voor de uitvoering der nieuwe wet op het lager onderwijs tot. eene suppletoire begrooting uit stellende echter, wegens de dringende behoefte aan onder wijzend personeeldie ter uitbreiding van kweekscholen en normaallessen in zijne begrooting opgenomen. Op de staatsbegroting zijn sommen 66,075) uitgetrot- ken voor de verdieping van het Noordzeekanaal bewesten de Noordzeesluizen tot 8,50 en tusschen de sluizen en Amsterdam tot 7,70 el onder A. P. Bij de Kamer zijn ingekomeneen wetsontwerp tot nadere wijziging van de koloniale huishoudelijke begrooting van Curacao voor 1878; 3 tot wijziging en verhooging van die van Suriname voor dat jaareen tot bekrachtiging van den ver koop van een gedeelte vest.inggrond aan N ieuweschansen een tot verkoop van spoorweggrond aan Zutfen. De indisehe begrooting bedraagt in uitgaaf 14b,lb3 48/, waaronder f 10,238,200 voor de haven van landjong Priofc en aanleg van spoorwegen op Java, en in ontvang/ 130,948,8 i Het ontwerp nopens de kostelooze overmaking van spaar. Eene groote vereenvoudiging bij het verzenden van kleine pakjes naar Belgie is verkregen door het sedert 1 Septem ber ingevoerde uniformtarief voor bestelgoederen van 5 k g. en minder naar en van belgiscbe stations van en naar alle nederlandsche stations (uitgezonderd Venlo-Maastncht). Men brengt zoodanig pakje, voorzien van een duidelijk adres en vergezeld van een aan de spoorweg-stations en bestelkantoren te verkrijgen gelen vrachtbrief en met de noodige douane-papierenaan het station en betaalt (tran- keeren is verplictend) 48 centsonverschillig naar welk bel- gisch station bet pakje bestemd is. De belgiscbe geadresseerde betaalt dan voor het bestellen nog 20 centimes (in Brussel 25 centimes). Wil men de waarde aangeven (hetgeen aan te bevelen is zoo het pakje meer dan 7,50 fr. per kilo waard is) dan betaalt men boven de vracht voor iedere eenheid van f 47 2,50 waarde eene premie van 12 cents. Hier te lande betaalt men voor aankomende pakjes, in plaatsen waar de spoorwegmaatschappijen bestellen10 cents bestelloon en in andere plaatsen de gebruikelijke kosten van bestellen. De inklaring aan de grenzen geschiedt kosteloos zooaat men t.usschenpersonen geheel kan ontberen en daardoor eene groote bezuiniging verkrijgt, geheel ten bate van het publiek. i ei Voor handelaars en winkeliers, die veel pakjes van 5 k. g. en minder naar Belgie verzenden of van daar ontvangen is dit nieuwe tarief eene groote verbeteringen daarom meenen wij wel te doen door hunne aandacht er speciaal op te vestigen. Te Oudorp is bij den polderbaas van den Heer Hugo Waard opgevangen eene postduif, gemerkt postduif, sociëteit tele graaf Rotterdam. Met 1 Oct. wordt aan boord van Zr. Ms. schroefstoom- schip Atjeh geplaatst de luit. ter zee 2C kl. J. P. Lubbe Bakker De firma Holsmuller Sf Stejfens alhier is ter tentoon- stelling van nijverheid te Arnhem bekroond met een diploma 2J graad voor gecarboniseerde houtskool-briquetten. Den 22 26 en 27 zijn 4 paarden, beboorende aan B. D. v. DamT. heinisJ. v. Beek en F. Huismanals lijdende aan besmettelijke wormdro°s, onteigend en afgemaakt. De heer Kraijenbelt heeft bij de godsdienstoefening op 1.1. zondag aan zijne gemeente bekend gemaaktdat bij het op hem uitgebrachte beroep naar Rotterdam heeft aangenomen. De heer H. P.v. d.Tak alhier heeft aan Ged. Staten een bezwaarschrift gezonden tegen de onlangs door den gemeen teraad vastgestelde verordening tot heffing eener plaatselijke directe belasting. Naar wij vernemen moet dit hoofdzakelijk gericht zijn tegen het artikel, hetwelk een aanslag naar het wer kelijk inkomen veroorlooft voor personen, die zich ingevolge de grondslagen der heffing te hoog aangeslagen achten. Op de tentoonstelling der Holl. Maatschappij van Landbouw te Haarlem is door de firma H. Stikvoort alhier de 2e prijs behaald voor het meest volkomen en schoonste stel kuiperswerk. In de op 2-2 dezer alhier gehouden afdeelingsvergade- ring der Holl. Maatschappij van Landbouw waarin de beer W. Buis als bestuurslid werd herbenoemd en de heer P. v. d. Horstniet herkiesbaar zijndewerd vervangen door mr. A. P. de Langeis door het bestuur medegedeelddat liet plan om 1880 eene tentoonstelling van vet vee te houden, wegens het vaststellen van dergelijke tentoonstelling door de afdeeling Rotterdam Schiedam en omstreken geen voort- gang kan hebben; en is door den heer IJLos te kennen gegevendat bet voornemen bestaat om alhier eene „floralia op te richtenwaarvoor hij de medewerking der aldeeling inriep. In eene volgende vergadering zal dit onderwerp nader besproken worden. Door bet Stedelijk muziekcorps zullen op Zondag 28 September, 's namiddags te 5 uren, in den Stadshout de navolgende stukken worden uitgevoerd: 1. Marobe Mi litaire van Bandonck. 2. Ouverture „Die Italiener in Algiers van Rossini. 3. Grande Valse Militaire van Krein. 4. Grande Bouquet de Mélodies des Opéra's en vogue van Mart. 5. „Raoul", Pas redoublé van Bandonck. 6. „Adagio Canta bile" Sonate Pat.hétique van Beethoven. 7. „Nachbar s Toch- terlein", Concert Polca mit Carillon van Faust. 8. Grande Eantaisie sur des motifs du Ballet, „Coppélia van Leo Delues 13 Januari 1879. Herinnert Gij U dien datum? Hij doet ons denken aan een groot en vooral een edel en goed man een man boe ook bemindhoe ook vereerd door geheel Nederland toch nooit genoeg volprezen. Art. 1. Er wordt jaarlijks, te beginnen met het jaar 1880, ten behoeve der gemeente Alkmaar eene plaatselijke directe belasting geheven tot een bedrag van ten hoogste f 30000, Bii den percentsgewijzen aanslag der belasting schuldigen wordt tot grondslag genomen de som als opbrengst dezer belasting op de gemeente-begroo- üing uitgetrokken, met eene verhooging van ten hoog ste 3°l0 voor te wachten nonvaieurs en te verleenen afschrijvingen en teruggaven. Art. 2. Deze belasting wordt geheven van de in de gemeente bun hoofdverblijf houdende en van de

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 1