KVI8TT1B 'Dl Korlvink Stoombriqi johTö IJ Wek alhmm: Bladriet voor Blo Zangcursi m K.RIJNS WILKENS, J. I)E LANGE Corn* Te huur of te Winterbc M ook toes tel Laat, hoek Ridderstraat, Alkmaar. Fabriek er h'airschv A I iii is voorzien van alle mo£ dewerk, waarvan een groi verkocht. Bekroond op de nat ploma 2e graad, gelijl teil 4 a lO cents. Verkri Commissionair in Efïecte Talons van Certif. 4°/o Schuld worden ter bekoming pons overgenomen. Kantoor: Sigare FABRIEK Tafel-, Thee- en Deje Kristal en Glaswerk, Lakwt Verdronkenoorc ■W Van af Dinsdag, 3© !*aep vertrekken: Van Alkm P u r m e Adres C. KOSSENte Al De ondergeteekende stelt zich deelneming voor, met midden Oei nieuwe Zangcursus te opene tijd van af 9 jaren, J. H. A. Si De ondergeteekende eerde begunstigers be Donderdag aanstaande zi liomverü en Spekslager belovende eene nette en civiele bed UE Kooltuin, C, No. 434. H. De ondergeteekende vangst der puike Winter boter. Purmerend, 25 Sept.'79. H. B tUroot Drlttunfe en Ierland. Rusland. Turkige. Etouuianie. Sigaren-Fabrikanten OosleurJJk-BBongarOe. Zwitserland. Spanje. Afghanistan. Ilaïli. Zuid-Africa. Egypte. Vereenigde Staten. J- V Li 11 L U L II Woensdag j.l., cp den dijk tusschen Grootschermer en Schermerhorn eene valscEie roodc ket «ing 'met gouden slot en zijstukken en een zilveren flacon. De eerlijke vinder wordt verzocht dezelve terug te bezorgen bij Jb. HEINIS Jbzn., te Grootschermer. en Yail Amsterdam en Alkmaar, te WORMERVEEH en KAOEEEN- DAU. I üe ondergeteekenden brengen Fabriek zij in staat gesteld zijn No. 1 Stoofbriqueflen te Alkmaar, beveelt zich aan to en verkoopcn van Effectc en ander geldswaardig papier, 1 schrijvingen op de 4,irootl»oek< Schuld het incasseeren van wisse van Eevc»sverzekering< rnntie tegen HBramIsclm< van gelden a deposito en; eene nieuwe welbeklante Hoef Cïf staande en gelegen op den hoek va en Middedweg te Heer Hugo Wa van 15 aren, 60 centiaren, dadelij Te bevragen bij den eigenaar C. Hugo Waard. mm 2 vlams 2,50, 3 vlams 3,50, der, waar alle pannen en ketels op den guarantie. KOB Hekelstraat. komen, deze zonder aarzelen moet worden verleend. Te Bor deaux had voor Blanqui moeten worden gestemd even goed als dit in voorkomende gevallen zou moeten worden gedaan voor Rochefort of een ander. Daarna zich de handen te was- schen. Op twee wijzen kan uit verkiezingen voordeel getrokken wordendoor den eigen candidaat er door te krijgen of den candidaatdie der 'regeering onaangenaam is. Het een is zoo goed als het ander. De heer Hartinqton de leider der liberale partijheeft den 19 bij de inwijding eener liberale club te New-Castle eene redevoering gehoudenwaarin hij als zijne overtuiging te kennen gaf, dat de ontbinding van het parlement nog ver verwijderd was. Hij vergeleek het staatsbeleid der re geering met dat van het Transche Keizerrijk. Hij betuigde zijn leedwezen over den moord op Cavagnari en anderen gepleegd, en drong op wraakneming daarover aan. Aanhech ting van Afghanistan bestreed hij; de indischegeldmiddelen konden de kosten van een bezettingsleger niet dragen en die aanhechting zou de grenzen van het engelsche en rus- sische gebied nader bij elkander brengen dat geen engelseh- raan met onverschillige oogen zou kunnen aanzien. Ten slotte verklaarde hijdat de aanstaande liberale regeering de moeielijke taak zou hebben, om de schadelijke gevolgen van het staatsbeleid van het tegenwoordige ministerie onge daan te maken De Examiner klaagt er over, dat de regeering niet op de hoogte is van hetgeen in Afghanistan voorvalt. Yolgensdat blad is de werkzame Cn schrandere russische kolonel Grode- koff in de nabijheid van Herat. Het vreest, dat Engeland wel eens plotseling zou kunnen worden verrast door de tij ding dat Perzie aan Engeland den oorlog verklaard heeft en dat Herat in het bezit der russen is. De Spectator is van oordeeldat Engeland Kaboel moet nemendaarna op eene of andere treffende wijze toonen dat de overwinning volkomen is en vervolgens zich voor goed terugtrekken achter de ware grensde bergen van Solomon, want hel eenige gevaar voor Britsch-Indie ligt niet in een buitenlandsehen vijandmaar in een mogelijken opstand der inlanders in dat rijk zelf. Het bekende liberale parlementslid Lawson beweerde in eene redevoering, gehouden ter toelichting en verdediging eener motiewaarbij de buitenlandsohe staatkunde der regeering veroordeeld werddat de wetenschappelijke grenswijziging slechts een andere naam was voor bet stelen van land in Afghanistan. Van de 3 wegendie betreffende dat land voor de regeering openstondenbenoeming van een anderen resident, aanhechting van dat land of geheel terugtetrekken, was de laatste stellig te verkiezen. Aanhechting beteekende slechts aanhechting van frotsen en wilden. In Zoeloe-land was een volk beoorloogd, dat Engeland niet had aangevallen, waardoor de zaak der christelijke zending 50 jaren ach teruit was gezetaanleiding was gegeven tot eindelooze ge schillen en de engelsche naam stinkende was gemaakt hij elk, die gevoel voor rechtvaardigheid en mensohenliefde bad. Lord Elcho een lid van het parlementniet tot eenige partij beboorende, heeft die staatkunde verdedigd. Hij zeide vernomen te hebbendat de russische generaal Skobeleff har telijk gelachen had om de meening, als zou het Rusland in Miaden-Azië en met kuiperijen tegen Britsch-Lndië geen ernst zijn en dat die generaal, Herat den sleutel van lndië noemende, gezegd had, dat het maar de vraag was, wie het eerst hem vermeesterde. Eene staatkundeom dien sleutel machtig te wordenwas daarom wijs. Het gebeurde te Ka boel, hoe betreurens waard ook op zich zelf, bewees geenzins het verkeerde dier staatkunde. Volgens de Golos vertrok de buitengewone chineesche gezant Tschm-Chon den 23 van Petersburg naar Livadia tot het onderteekenen van het nieuwe verdrag tusschen Rus land en China. Vóór zijn vertrek naar China keert hij terug naar Petersburgalwaar het vaste chineesche gezant schap onder Schao-J u-Lin blijft. De gebeurtenissen in Afghanistan worden door de russi sche bladen druk besprokenenkele wensehten dadelijk een russisch leger daarheen te zenden om de opstandelingen te helpende meeste wachten zieh voor dergelijke raadgevin gen, maar meenen dat Engeland's houding aldaar voor Rusland een reden is tot uitbreiding van zijn invloed en gebied in Midden-Azië. De Golos is zelfs van oordeel, dat de ondernomen tocht tegen de Turcomannen te veel geld kost, zoo niet meer dan hunne onderwerping en ook zelfs de bezetting van Merv het doel van dien tocht is. Rusland's invloed in Perzië moet daardoor uitgebreid worden. De toestand in Oost.-Roumelië levert steeds allerlei be zwaar. Het gezag van Aleko-pacha wordt zeer weinig ge ëerbiedigd en de radicale nationale partij wordt hoe langer zoo meer meesteres van den toestand. In een landwaar alle gezag zoo met voeten is getreden als in ditkan alleen feitelijke macht gehoorzaamheid afdwingenen die macht bezit Aleko-pacha evenmin als de plaatselijke besturen. De gendarmerie en de militie zijn gewoon geworden aan het plegen van allerlei geweldenarij en gaan daarmede voort. De Porte en Aleko-pacha twisten bovendien geduric over hunne wederzjjdsche bevoegdheden en eene groote spanning is o.a. ontstaan doordat de Porte, ontevreden over het gedurig uitstellen van het terugkeeren der mohammedaansche uitge wekenen uit Roumelië hen thans zonder overleg met den gouverneur in massa terugzendt naar hunne oude woon plaatsen die zij ingenomen vinden door Bulgaren. Daar door zullen de mogendheden nogmaals genoodzaakt worden zich met de zaken te bemoeien en eene betere verstandhou ding tusschen hen te bewerken. Het voorstel betreffende eene grondwetsherziening werd door de Kamer verworpen met 102 tegen 28 stemmeneen voorstel der meerderheidom aan de Israëlieten persoonlijk inboorlingrecht te geven, werd met 75 tegen 53 stemmen afgewezen. Het daarna door de regeenng ingediende wetsontwerp tot herziening van art. 7 der grondwet is na de door den mi nister gegeven toelichting door de afgevaardigden gunstig ontvangen. Het vereenigt zich zonder eenig voorbehoud met het beginsel van art. 41 van het beriijnsche verdrag en bevat de bepalingenwaardoor dat beginsel tot uitvoering kan komen. Het erkent het naturalisatierecht van alle vreemdelingen zonder onderscheid van godsdienstzoomede van alle rumeensche onderdanendie nog geen burgerrecht bezitten. Het reeht tot verkrijging van grondeigendom wordt verklaard tot een politiek reeht, behalve in de Do- brudscha, als integreerend deel van Rumenië, waar de voormalige turkscbe inwoners als rumeensche onderdanen zonder onderscheid van eeredienst erkend zijn. De personen, in Rumenië geboren en tot hun meerderjarigheid opgevoed, worden van alle uitstel in het verkenen van het inboorling- recht ontheven verklaard. Het stelt verder vóór, onmiddel- ijk tot burgers te verklaren alle Israëlietengelijkstaande met de Rumeenen en wier namen op een aan de Kamer overgelegden staat vermeld zijn. Die staat bevat de zes volgende afdeelingenzij die 1°. bij het leger gediend heb ben 2°. in het bezit zijn van een akte of een graad bij eene academische faculteit- 3». in het buitenland eene akte verkregen en eene betrekking in het land vervullen 4°. in stellingen van weldadigheid hebben gesticht5". handels- of nijverheidsinrichtingen bezitten 6°. Rumeensche werken geschreven hebben. Het ontwerp is naar de afdeelingen gezonden. Men be schouwt dit voorstel als bet. eenig uitvoerbare en als geschikt om de gemoederen te doen bedaren door de eischen der mogendheden met de billijke belangen van Rumenië in over eenstemming te brengen. De goede afloop der bezetting van Novibazar is met een feestmaal te Prjepolje gevierd, waarbij de opperbevelhebber der troepende hertog van Wurtemburgin de fransche taal een dronk instelde op de goede verstandhouding tusschen Turkije en de Oostenrijksch-hongaarsche monarchie. Husni- pacha, door de Porte belast met de regeling van alle met die bezetting in verband staande zaken, beantwoordde dien dronk in gelijken zin. Beide bevelhebbers schijnen het over alle punten betreffende die bezetting eens te zijn geworden. Oostenrijk Prins Bismarck kwam eerst den 21 (in het aanvankelijke plan om den 19 aan te komen was veran dering gebracht) 's avonds 10 uur met zijn gezin te Weenen aan. Aan de station werd hij opgewacht door den duitschen ambassadeur met het persoueel der ambassade en graaf Andrassy. Hunne ontmoeting was zeer hartelijk. Beide mi nisters werden op hunnen tocht naar het Hotel Imperial met 4 hofrijtuigen door eene talrijke volksmenigte luide toege juicht. Den 22 ontving prins Bismarck des voormiddags den duitschen ambassadeur prins Reuss begaf zich voor twaalven naar het ministerie van buitenl. zaken, waar gelijk tijdig graaf Andrassydie in bizonder gehoor bij den Keizer was ontvangen, hem kwam verwelkomen. Ook baron non Haij- merle {Andrassy's opvolger) begroette hem aldaar. Den 23 ontving de minister-president Ttsza een oezoek van prins Bismarck en van baron Haymerle-, vervolgens woonde de prins een diner bij graaf Andrassy bijwaarna hij we derom met den heer Tisza en den gastheer en later met dezen alleen zich vrij lang onderhield. Ook bracht hij een bezoek Bij den fransehen gezant. Den 24 'savonds 8 uur verliet de prins Weenen, nadien dag met Andrassy nog een onderhoud gehad te hebben van 11 uur. Omtrent het tusschen die staatslieden verhandelde worden allerlei vermoedens en gissingen medegedeeldde meeste bladen zien daarin eene naauwere aaneensluiting tusschen Duitscbland en Oostenrijkmin of meer tegen over Rusland en misschien Frankrijkeen berichtgever der K'óln Zeitung meldt, dat slechts één ding vaststaat, namelijk het besluit om gevolmachtigden voor de twee mo gendheden te benoemen, die over een handelsverdrag op den voet der meest begunstigde natiën zullen beraad slagen en over de te nemen maatregelen ter vergemakke lijking van het handelsverkeer. Diezelfde berichtgever meldt, dat de prins bij zijne aankomst eene lange zwarte overjas droeg en den bekenden historisch geworden Calabriscben hoedmet een dikken knoestigen stok in de handdie lij; bij het uitstappen met kracht neerzette en welks steun hij blijkbaar noodig had. Hij is in de laatste jaren zeer verouderd: het hoofd- en baardhaar is geheel wit geworden, het krach tige, krijgshaftige in zijn gestalte is verdwenen en in eene eenigzins behagelijke breedte overgegaan. Door zijn burgerkleeding kreeg hij een vreemd voorkomen voor hendie hem gewoonlijk in kurassiers-uniform zien. Zijn vasten vroegeren gang heeft hij verloren en de knoestige stok en een zeker trekken verradendat van tijd tot tijd de jieht hem niet met rust laat. Volgens het Journal des Uéhats zou Koningin Victoria aan den Keizer een brief geschreven hebben, waarin zij hare tevredenheid betuigt over de benoeming van den beer v. Hay- merle tot minister van buitenl. zaken die de goede betrek kingen tusschen Oostenrijk en Engeland zal bevestigen. Ruim twee jaren geleden hielden zeer vele Thurgauer fabrikanten te Thurgau een bijeenkomst, om leberaadslagen over den toestand der nijverheid en over de middelen om dien te verbeteren. Toen werd beslotenzich te wenden tot den Bondsraadmet het verzoek de inkomende rechten op vreemde nijverheidsvoortbrengselen te verhoogen. Dit moest strekken tot bescherming der inlandsehe nijverheid en om Zwitserland daardoor in een juistere verhouding te brengen tot de naburige staten, dan het geval was. Naar aanleiding van de intussehen plaats gehad hebbende wijzigingen in het tarief, is andermaal een talrijke bijeen komst van industriëelenin dat kanton gevestigdin de hoofdstad Thurgau gehouden. Algemeen klaagden de aan- wszigen over hetgeen te dezen aanzien gebeurd was. Welwa ren enkele punten in het tarief veranderd, waardoor vreemde fabricaten bij den invoer booger belast zouden worden dan vroeger, maar hiermede was de Zwitsersche nijverheid niet geholpen. Vooreerst werd het tarief nog niet toegepast, ten andere waren die verhoogingen onbeduidend in verge lijking van hetgeen bij de naburen geschiedtdie meer en meer Zwitserland met een Chineeschen muur omgeven. Ten slotte werd een commissie benoemddie in last heeft een nieuwemaar krachtiger poging dan vroeger bij den Bondsraad te doen om een flinke verhooging van het tarief te verkrijgen. Op het gehouden congres ter bevordering van de zon dagsviering is vooral behandeld de noodzakelijkheid van een rustdag voor de spoorweg-beambten. Deze mensclien, ten getale van meer dan een half miljoen in Europa, hebben het de geheele week in vele landen zeer druk en zondags nog drukker dan op werkdagen. Het voorbeeld van Enge land en Amerika bewijst, dat hierin verandering kan worden gebracht zoo in het belang dier ambtenarenals van de spoorweg-maatschappijen en van bet publiek, daar de onder vinding leert, dat de meeste spoorweg-ongelukken het gevolg zijn van het te veel vorderen van de krachten der ambtenaren. Eene motie werd aangenomenwaarin de volgende wen- schen werden uitgesprokende bureaux voor sneltreinen moeten zondags tot 9 uren open zijn en die voor ge wone treinen geheel geslotende werken aan den weg of de gebouwen moeten zondags gestaakt wordende kwestie der pleiziertreinen op zondag aan een ernstig onderzoek te onderwerpende spoorweg-maatschappijen uit- tenoodigen, aan hare ambtenaren van elke twee zondagen een vrijen dag te verleenen. üok over den invloed van de Zondagsviering op het leger werd gesprokenbevoegde beoordeelaars wezen er op dat het gehalte van een leger verbetert, naar mate de krijgstucht meer op een zedelijken en godsdienstigen grondslag rustanders ontbreken de twee voornaamste eigenschappen van den soldaat, plichtsbetrachting en volstrekte gehoorzaamheid. Het wenschte daarom ter kennis van de bevoegde overheid de volgende wenschen te brengenieder soldaat moet op zondag de gelegenheid heb ben tot bijwoning eener godsdienstoefening inspectiën marschen enz. worden dien dag niet gehoudende ver dere dienstverrichtingen geschieden alleen op werkdagen. Volgens den berichtgever der Indépendance heeft maarschalk Serrano zich uitdrukkelijk afgescheiden van de zoogenaamde constitutioneele partijwaarvan hij met Sagasta een der aan voerders was. Daarin wordt het bewijs geziendat hij, zoo niet onmiddelijkalthans binnen korten of langen tijd weder aan de bedrijvige politiek gaat deel nemenwaaraan hij zich sedert de troonsbeklimming van Alfonsus XII ont trokken had. De hertog de la Forre scheen zicli onzijdig te willen houden, totdat de woelingen der partijgroepen tot eene uitkomst hadden geleid. De regeeringspartij was niet gerust omtrent de houding van den maarschalk. De opening der Cortes is op 3 Nov. bepaald. Op Cuba zijn weder onlusten uitgebroken. Het uitbreken van een opstand te Herat is van alle kan ten bevestigd. Daar hij den 5 is uitgebroken, terwijl de moord te Kaboel den 3 plaats vondschijnt er geen grond voor de meening te zijn, dat die opstand een gevolg is van dien moord. Kaboel is toch 600 mijlen van Herat verwijderd en die plaatsen zijn niet door de telegraaf aan elkander verbonden. Herat, een der voornaamste steden in Midden-Azie met 30000 a 40000 inwonersvan veel beteekenis zoowel uit een handels oogpunt als in politieken zin, behoort eerst sedert eenige jaren tot het gebied van Afghanistan. Zij ligt in een bizonder vruchtbare streekdie de stad zeer geschikt maakt tot eene verblijfplaats van troepen. Bij een aanval uit Midden-Azie op iLdiezou de beste zoo niet de eenig geschikte weg voor het aanvallend leger over Herat liggen. De engelschen gaan nog steeds voort zich behoorlijk toe te rusten en vooral voor levensmiddelen en ammunitie te zorgengedachtig aan het jaar 1841, toen hun leger, dat eerst volkomen overwonlater tot op den laatsten man geheel verdelgd werd. Onzeker is het nog, of de afghaansche stammen algemeen aan den strijd tegen Engeland zullen deelnemen; een eon- vooi in de nabijheid van Shutargardan werd echter door Mongolen overvallen, die 9 inlandsehe soldaten en 16muil ezeldrijvers ombrachten en ongeveer 100 muilezels roofden. Latere berichten tot 20 Aug. melden dat het land nog steeds in staat van wanorde en oproer verkeerde. Er waren troepen gezonden tegen de liberalen te Goudïvesna een bloedigen strijd was brand ontstaanwaardoor voor J/s de stad verwoest ishet overige deel werd uitgeplunderd. Bover-Baselais trok na deze nederlaag met zijne aanhangers naar Jérémie, hopende zich daar staande te houden. Omtrent de gevangenneming vati Ketswayo zijn nog de volgende bizonderheden bekend geworden. Op 27 Aug. kwam lord Gifford in eene kraal, waar Ketswayo geslapen en de mat, waarop hij gerust had, achtergelaten had. Twee knapen werden daar gevondendie eerst weigerden iets mede te deelen: na ge blinddoekt te zijnwerden eenige geweren in de lucht af gevuurd dat een hunner, die meende, dat zijn broeder nu reeds dood geschoten was zulk een schrik aanjoeg dat hij beloofde Ketswayo's spoor te zullen wijzen. Den ganschen nacht door deed mendoor dezen knaap geleid, een gevaar lijken en moeilijken rit over een rotsachtig en dicht begroeid terrein en bereikte des ochtends een open plek, waar hij gevonden werd, bezig zijnde een os te doen slachten. Majoor Marter omsingelde hem met eenige ruiters en nam hem ge vangen. Hij was te vermoeid om te rijden of te loopen en werd op een ambulaneewagen iu het engelsche kamp gebracht. Van de 11, die hem vergezelden, ontsnapten er 6de 5 overigen die het ook beproefden werden neergeschoten. Volgens officieel bericht van genl. IVolseley uit Ulundi van 1 Sept., was op dien dag met zeer bevredigenden uit slag eene bijeenkomst gehouden met zes hoofden der Zoe loes waaronder John Bum die geëindigd waren met een aantal voorwaarden te onderteekenen. Zij beloofden daarbij: eerbiediging der hun door den engelschen resident aan te wijzen grenzenniet toe te laten invoering der oude mili taire organisatie der Zoeloes of eenige anderealle Zoeloes zullen kunnen huwen, wanneer zij willen en naar goeddunken het land verlatenniet te gedoogen den invoer van wape nen en ammunitie of koopmansgoederen van den zeekant zonder vergunning van den residentaan niemand het leven te benemen, dan na een vonnis van een Raad der voornaam- sten uit hun gebied en niet toe te laten tooverkunsten of wichelarijuitlevering van alle misdadigers die zieh in bun land pogen te verschuilengeen oorlog te beginnen zonder vergunning van den residentde benoeming van een op volger, die naar de oude gebruiken zal plaats hebbente onderwerpen aan de goedkeuring der engelsche regeering; een gedeelte van hun gebied noch te verkoopen noch te laten verkoopen; ieder, die in hun gebied woont en hun gezag erkent, daar te laten blijven wonen en ieder, die dat gezag niet langer erkentvrij te laten heengaanbij alle geschillenwaarin engelsche onderdanen betrokken zijn zich te onderwerpen aan de beslissing van den residentin alle gevallenniet in deze voorwaarden vermeldte bestu ren en reeht te spreken overeenkomstig de oude gebruiken en wetten des volks. Door een misverstand omtrent den daarvoor bepaalden dag waren de zes andere hoofden afwe zig geblevenmaar hunne aankomst werd spoedig verwacht. Generaal W olseley was althans voornemens den 5 naar de Transvaal te vertrekken. Een nieuw ministerie is opgetredenRiaz-pacha voorzitter, binnenl. zaken en financiën, Fahri justitieAli-Houburck openb. werken de andere ministers blijven. De aanleiding tot deze wijziging bestond in een brief van den Khedive aan Riaz-pacha waarbij hij verklaart afstand te doen van het voorzitterschap van den raad en den wenseh uitspreekt, dat het officiëel besluit van 28 Aug. i 878 aangenomen werd als grondslag van het programma van het nieuwe ministerie. Volgens het algemeen gevoelen is dit ministerie uit de beste bestanddeelen des lands samengesteld. In de weekeindigende den 20 overleden te Memphis 31 personen aan de gele koorts. Al vermindert de ziekte in hevigheid zuo wordt het voor de personendie de stad ontvlucht zijn, ongeraden geacht terug te keeren. Snelpersdruk van Herrn». Coster en Zoon, Zak- en aanplakbiljetten met tarief worden gratis toege zonden en zijn op de booten verkrijgbaar. Commissaris de Heer G. M. HONKOOP, Kanaalkade. Snelpersdruk van Henna. Coater en Zoon,

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 6