No. 40. Eenentachtigste Jaargang. 1879. ZONDAG 5 OCTOBER. <5>fftciëel (Bebeeltc ©Sücfcclijfi^chc Berichten Duitsehland. Slelgie. Frankrijk. (•root Blritlange e» Ierland. E& us land. ISouuianie. 'ff1 sar k.| je. Oustei>riJk-lluii£ar(te. E lal ie. Spanje. A T. Deze Courant wordt wekslijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O,SS, franco per post f O,SO, afzonderlijke nommers S Cents. Brieven franco aan de Uitgever HERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents j groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor da plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan ingezonden berichten een dag vroeger. SCHOUW. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vanALKMAAR brengen bij deze ter kennis van de belanghebbendendat op Woensdag, 15 October e.k. door den opzigter van den hout en de plantsoenen zal worden gehouden dejaarlijksche schouw over de slooten en waterengelegen ain en langs peroeelen onder deze gemeentemet uitnoodiging aan de betrokken eigenaars en gebruikers dier perceelentot voor koming der straf als bij de verordeningen is bepaaldzorg te dragen dat de slooten en wateren behoorlijk zijn schoon gemaakt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De Secretaris 24 Sept. 1879.NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene keDnis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met. de bijlagen, vanJ.W. WICHERINK, koopman en winkelier te Alkmaar, omver gunning tot het oprigten van eene bergplaats van petroleum, in het perceel aan de Spanjaard-draat,Wijk C, No. 168, en dat op üingsdag, den 11 October 1879 's middags ten twaalf uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprigten van die bergplaats van petroleum be zwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 30 Sept. 1879. De Secretaris NUHOUT vA.N der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren de belanghebbende ouders en voogdendat op 1 November e.k. de toelating van leerlingen geschiedt op de openbare armen- en tusschenschooldat aanvragen, om op die scholen toegelaten te worden moeten geschieden vóór 15 October e.k. bij de hoofdonderwijzers der betrokken scholen, onder overlegging van de bewijzen van geboorte, inenting of doorgestane pokziekte der kinderen, waarvan de toelating gewenscht wordt. Burgemeester en W et houders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 3 Oct. 1879. Be Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. De gelegenheid tot het bekomen van BADEN in het Gasthuis is van Maandag 6 October 1879 vastgesteld op Woensdag en Zaturdag van iedere week. Gelegenheid tot bezichtiging van het Museum op Zondag5 October 1879, tusschen 1 en 3 uur 's na middags, tegen betaling van 10 ct. de persoon. Kostelooze bezichtiging op Zondag, 12 October 1879, mede van 1 tot 3 uur, waarvoor toegangskaarten ver krijgbaar zijn ter vergadering der commissie op Don derdag 9 October 1879, 's namiddags 2 uur, in het stadhuis. Rekeningen wegens leverantie van koolteerpetroleum carboizuur enz. bij de afmaking van paarden en ontsmetting van stallen enz., worden ten spoedigste ingewacht ter ge meente secretarie. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de le. helft der maand Sept. 1879. Warman, H. Pauw, Wed. Gerber, Henri, Speikerman Amsterdam; P. UIrich Delft; C. de Graaft, Egmond-bin- nenH. Gelis, HeiloH. Hemke, Oudcarspel; J. van der Wiel, Sliedrecht. Van het Hulpkantoor HoogwoudWed. ter Maat, Alkmaar. Briefkaarten: H. de NijsUitgeest. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Policie het volgende voorbanden alseen gemerkte witte zakdoek een beursjeinhoudende een rozenkrans twee loterijbriefjes een bruin zijden parapluieeen witte vrouwenzakinhoudende een gemerkte witte zakdoekeen naaldenkoker en een porte- monnaie een duimstokeen geruit zakje inhoudende een hoed en doekeen paar kinder-handschoenen en een wandelstok. Ter wederlegging van een artikel van de Golos waarin over isoleering van Rusland wordt gesproken en betoogddat dit rijk herhaaldelijk in dergelijken toestand heeft verkeerd en zijne macht er toch niet door benadeeld, maar bevorderd is, merkt de Nordd. Allg. Zeitur.g op: „Het is feitelijk onjuist, dat Rusland gedurende deze eeuw ooit in Europa volkomen geïsoleerd heeft gestaan. Pruisen en zijne vrienden in Duitscb- land hebben steeds zijne zijde gehouden. Als voorbeelden wijst het op den vrede van Adrianopelden poolschen oorlog van 1831, den Kriin-oorlogden poolschen opstand in 1863, en besluit dan aldus: „Als de vrienden van de Golos daaraan thans geene waarde meer hechtenzullen zij het zich zeiven te wijten hebbenindien Duitsehland zich genoopt vindt om zekere wederzijdsche betrekkingen met Rusland elders te zoekenten einde veilig te kunnen afwachtenof de russisehe staatkunde voortaan vriendschappelijk dan wel vijandig tegen Duitsehland zal zijn. Duitsehland's politiek zal in ieder geval vredelievend zijn en blijven, en heeft dus voor zich slechts vredelievende betrekkingen. Meenen de Golos en zijne bondgenooten hun vaderland een dienst te bewijzen wanneer zij den eenigensterken en oprechten vriendwaarop Rusland rekenen kankreuken en van zich vervreemdendan is het niet onwaarschijnlijk, dat zij langs dezen weg hun doel zullen kunnen bereiken." Elzas-Lotharingen. De bizondere berichtgever der Köln. Zeilung bij de feesten en manoeuvres te Straatsburg en Metz geeft eene vrij uitvoerige beschouwing over de tegenwoordige stemming aldaar. Er bestaat een onmiskenbaar onderscheid tu3schen de bevolking van de stad en die van het platteland. Beiden spreken duitschmaar in de koogere standen blijft weerzin tegen Duitsehland beslaan. Bij den intocht des Keizers te Straatsburg bleven van een aantal voorname hui zen de vensters gesloten en was de ontvangst in het alge meen zeer koel. De uit den omtrek toegestroomde landelijke bevolking, waarvan het meerendeel niet uit Baden kwam, zooals de franscken beweren, gedroeg zich slechts geheel anders. De opgewektheid en geestdrift dezer lieden bij de verschillende gelegenheden was groot: zij moeten als reeds voor Duitseh land gewonnen worden beschouwd door hem die de oogen niet moedwillig sluit. Hij vond bij met boeren gehouden gesprekken overal tevredenheid, nergens verlangen tot terug keer naar Erankrijk. Zelfs in de stad was de stemming niet zoo ongunstisr: de groote invloed, dien de eigenlijke franscüe partij op allen uitoefent, had velen door vrees doen terug houden van eenige demonstratie. Des Keizers innemendheid en de houding der boeren sleepten hen echter ten slotte mededat te meer opmerking verdient omdat Straatsburg geen eigen gemeentebestuur bezitwaarover algemeen onte vredenheid keerscht. Te Metz was de versiering met groen en lantarens wel op kosten der stad aangebracht, doch zonder eenigen aandrang. De ongemeen fraaije verlichting der huizen was evenwel volkomen vrijwillig en vele aldaar geboren per sonen, waaronder zelfs franschen, hadden voor aanmerkelijke sommen inget.eekend. De deelneming der bevolking was veel grooter en de hoogere standen onttrokken zich niet daaraan. Uit den omtrek stroomde een ontzaggelijke menigte toe alleen de spoorweg voerde dagelijks 21)000 menschen aan en zoo dit aan louter nieuwsgierigheid wordt toegesckrevtr., dan zal men toch moeten erkennen, dat uit het gejuich, waarmede de Keizer overal begroet werdweinig bleek van den afkeer, dien fransche bladen bij de bevolking tegen den tegenwoordigen staat van zaken weten te ontdekken. Zelfs bij het bezoek der slagvelden werd hij nergens met weerzin begroet. Door den opper-president is het volgend eigen handig schrijven des Keizers openbaar gemaakt: „Tot mijne groote voldoening en vreugde heb ik gedurende mijn verblijf alhier mogen ondervindendat de innige aansluiting van dit land aan het duitsehe vaderland op verblijden de wijze vorderingen maakt. Zoowel mij als der Keizerin is overal eene ontvangst bereid welke de verwachting ver overtrofde algemeene deelneming legde getuigenis af van de welwillende stemming der bevolking. Ik verzoek u mijn dank ter algemeene kennis te brengen, en voeg daarbij gaarne de uitdrukking mijner tevredenheid over de tegemoetkoming en de goede ontvangst der troepen bij de oefeningen. Ik ver laat heden Elzas-Lotharingen met wenschen voor het verdere welzijn van dit sehoone land, en met het blijde vooruil zicht, dat de beleidvolle maatregelen der regeering en het toene mend vertrouwen der bevolking het spoedig met een hechten band aan het duitsehe vaderland zal vereenigen". Maarschalk von Manteuffel vertrok den 27, na een onder houd met prins Bismarck gehad te hebben naar Straatsburg, om den 1 October zijn ambt als stadhouder te aanvaarden. Bij de aanvaarding zijner betrekking vaardigde hij de vol gende proclamatie uit„Ik aanvaard heden den post van keizerlijk stedehouder in de rijkstandenmij door Z. M. op gedragen en bid God om trachtten einde dien post tot roem des Rijks en tot welzijn van Elzas-Lotharingen te kun nen vervallen." Pruisen. De samenstelling der kiescolleges voor den landdag liep den 30 zonder ongeregeldheden af. Over den vermoedelijken uitslag valt niets met zekerheid te zeggen. In de steden van Oost-Pruisen werden meest leden der partij van vooruitgang gekozen, in die van West-Pruissen behiel den de verschillende partijen haar terreinin PosenSilezië en Brandenburg handhaafden de nationaal-liberalen zich in hunne distrieten in Saksen met ééne uitzondering evenzeer; in de provincie Hanover had de nationaal-liberale partij geen strijd en in Sleeswijk-Holstein waren geene opmerkelijke wijzigingen te verwachten. De uitslag, in het district Essen- Duisburg waar het de verkiezing var. den oud-minister Falk geldtwas gunstig voor de liberale partijte Dusseldot'f daarentegen ongunstig. Het te Brussel gehouden internationaal congres voor com- mereiëele geografie heeft o.a. de volgende besluiten aange nomen het is in het algemeen belang der volkeren dat de africaansche kusten met het binnenland door een spoorweg verbonden wordende handel moet onbeperkte vrijheid hebbenin afwachting van de volledige afschaf fing der in- en uitgaande rechten is het sluiten van tolver bonden zooveel mogelijk wenschelijko.a. is een tolverbond tusschen Belgie en Nederland wenschelijkde handels scholen der verschillende landen moeten hare leerlingen uit wisselen, om bij te dragen tot. verbreiding van taalstudie enz.; liet is wenschelijk, dat de aardrijkskundige genootschap pen handels-vereenigingen en nijverheids-vereenigingen alle krachten inspannen, om de spoedige uitvoering van de door graving der americaansche landengte te Panama te bevor deren en er bij de regeeringen op aan te dringen, dit werk, aan bizonderen ondernemingsgeest verschuldigdvolkomen onzijdig te houdenbenoeming van commissiën in alle landen tot het onderzoeken der voorwerpen voor het onderwijs in de aardrijkskunde. Op 31 Aug. werd te Guadeloupe tot lid der Kamer van Afgevaardigden verkozen de heer Emile Iiéauxmet 3297 van 6320 stemmen. 25000 Kiezers waren ingeschreven zoodat, behalve in andere opzichten dan het gering getal opgekomenenhier eene herhaling plaats had van het te Bordeaux voorgevallene. Er waren toch nog 4 andere candidatenwaarvan de eigenlijke mededinger was Melvil Bloncourtdie, in 1870 tot lid der Nationale Vergadering verkozen dat lichaam verliet om in de Commune van Parijs zitting te nemen. Later werd hij bij verstek veroordeeld en onlangs ontving hij amnestie. De gematigd republikeinsche bladen verheugen zich over dien uitslag, die volgens de Marseillaise verkregen is door knoeierijenwaarover zjj ten hoogste verbolgen is. In de den 29 (verjaardag van den graaf v. Chambord) te Parijs gehouden legitimistische bijeenkomsten is een adres aan hem voorgelezen. Dat stuk bevat eene verklaring van vertrouwen in den erfgenaam van het koningschap. Verder wordt er in verklaard dat het koningschap aan Frankrijk en dientengevolge Frankrijk aan Europa ontbreekt. Tevens wordt de wensck geuit, dat de „Koning" weldra weder het lanl onder de bescherming van zijn wettig gezag zal plaatsen. Daarop volgt eene dankbetuiging over zijne ver klaring „dat hij komen zal, zoodra de ure Gods zal gesla gen zijn." Ten slotte wordt er in gezinspeeld op de onder wijswet-Ferry, en geklaagd over „eene verdrukking van dierbare vrijheden, welke in strijd is met de waardigheid, het geweten en de eer der huisvaders." Op dien dag is in de kerk van St. Germain des Prés te Parijs eene godsdienstoefening gehouden, bijgewoond door ongeveer 3000 personen. De daines droegen voor de eerste maal Konings gezinde zinnebeelden: behalve tal van Senaats- en Kamerleden waren ook don Carlos en gemalin tegenwoordig. De portugee- sche gezant was, volgens de Röln. Zeilung, de eenige vertegen woordiger der diplomatie. Geen enkel lid der Orleanistisehe par tij was verschenen. Volgens de République Frangaise woonden 1600 genoodigden het banket in het kasteel Chambord bij en werden te Parijs 14 feestelijke bijeenkomsten, uit 2800 personen samengesteld, gehouden. Op eene villa bij Marseille werd den 28 reeds een banket gehouden, waaraan invloedrijke per sonen uit de handelswereld enz. deelnamen. De markies n. Foresta, voorzitterstelde een dronk inwaarbij hij ver geleek het op een dezer dagen den minister Ferry te Marseille aangeboden feestmaal met het tegenwoordige, het eerste volgens hem eene uitdaging aan het menschelrk geweten, het laatste gehouden ter eere van een Vorst, geroepen om het. land van de verderf brengende gevolgen der revolutie te redden. De Koning, zeide hij, heeft verklaarddat hij Frankrijk redden wilwij kunnen thans stelliger zeggendat hij het redden zal. Andere personen spraken in denzelfden geest. Den 28 kwamen wederom verscheidene geamnestiëerden aan; 450 hunner begaven zich den volgenden dag naar Parijs. Voordat de minister Ferry uit de Vosges vertrok, ver scheen hij op het balkon der prefectuur en verklaardedat de regeering ten aanzien van artikel 7 der onderwijswet niet zou toegeven. De honapartistische Gaulois heeft haar geheele nummer van den 29 gewjjd aan den graaf v. Chambordwaarin o.a. een brief wordt medegedeeld door den graaf aan een vriend gericht. In dien brief zegt de graaf onder meer ik vlei mij met de gedachte, dat de meeste keizersgezinden voortaan voor Frankrijk alleen heil zullen zien in het wettige koning schap. Ik reken genoeg op de vaderlandsliefde dezer partij, welke zooveel eerbiedwaardige en verlichte mannen teltom te hopen, dat het zoo zijn zal. De meeste legitimistische organen verschenen met een rand van leliën en andere zin nebeeldige versierselen. Volgens den berichtgever der Times te Parijs is de legi timistische partij door den dood van den keizerlijken prins versterkt. De clericale en monarchale bonapartisten kunnen zich met prins Napoleon niet vereenigen, want hij is niet alleen anti-clericaal, maar ook anti-monarchaal en kan hun dus geene clericale overheersching versohaffen. Hun blijft dus geene andere keus dan hunne toevlucht te nemen tot het legitimistische koningschap: velen van den linkervleugel dier partij zullen echter naar de republikeinsche partij overgaan en het gewicht van genoemde versterking dus doen vermin deren. De legitimisten zien echter blijkbaar in, dat zij, aan eengesloten optredende, bij de verdeeldheid der andere reac tionaire partijen de meeste aantrekkingskracht zullen uitoe fenen. Zij treden meer handelend op en niet langer te vreden met hunne taak aan de Voorzienigheid over te laten, zijn zij voornemens partij te trekken van de misgrepen der republiek en daarom moeten de republikeinen wel bedenken, dat juist in die misgrepen het grootste gevaar voor de republiek ligt. Tegenover den heer Bepasse wordt als candidaat voor lid van den gemeenteraad te Parijs voor de verkiezing op den 5 ook genoemd zekere Humberteen onlangs krachtens de amnestiewet uit Noumea teruggekeerd communist. Volgens de laatste statistieke opgaven telt Londen 3,676,000 inwouers. Het beslaat 132 mijlen vierkante oppervlakte; er zijn 130 parochiekerken, 155 anglikaansche kapellen, 50 kerken van andere christelijke belijdenissen22 schouwburgen daaronder niet begrepen muziekzalen, 14 gevangenissen en een honderdtal hospitalen. Het cijfer der geboorten overtreft dat der sterfgevallen jaarlijks met 50000. Tot lord-mayor dier stad vour het volgende jaar is gekozen de alderman sir Francis Wyat Truscott, oud 55 jaren, streng conservatief en lid eener firma in Suffolklane. De officieuse Agence rus&e komt krachtig op tegen de bewering van russisehe kuiperijen in Afghanistan en daagt de engelsche pers uitom een enkelen van de talrijke rus sisehe zendelingen te noemendie volgens haar, de bewe ging in Herat heeft uitgelokt of gaande houdt. „De rus sisehe regeering", zegt dat blad verder, „handelt in het openbaar en niet in het geheim. Toen Engeland zich tot den oorlog tegen Rusland gereed maaktezond Rusland niet een geheim, maar een erkend agent naar Kaboel, name lijk generaal Stolieteff. Ware het doel der russisehe regee ring geweestEngeland moeielijkkeden te veroorzakenzij zouin plaats van de belachelijke maatregelen welke haar toegeschreven wordenAbdur-Rahmanden wettigen pre tendent tot den Afghaanschen troon, in vrijheid hebben gestelddoch integendeel houdt zij toezicht op hem te Sa il arkand en belet hem naar Afghanistan te gaan." Het komt tot de slotsomdat de gebeurtenissen te Kaboel en in het gebied der Toerkmeenen de noodzakelijkheid aantoo- nen eener goede verstandhouding tusschen Engeland en Rusland. De Invalide Russe bevat het volgend officiéél telegram van generaal Lomakin uit Beurma (300 werst van Tschikislar) van 16 Sept. »Op 9 Sept. ontmoette de geavanceerde co lonne te Geok Tepe een groot aantal Tek-Turkomannen die de troepen verscheidene malen aanvielenmaar met groot verlies teruggeslagen werden. Langs Geok Tepe had de vijand sterke vestingwerken aangelegd. Te Dengil, door 15600 gewapende manschappen verdedigd, veroverden de troepen de vooruitgeschoven werken na een wanhopigen tegenstand. Wij vuurden toen met twaalf stukken gedurende zes uren op de versterkte plaats, waar bijna de geheele bevolkingmet inbegrip van vrouwen en kinderen, ten getale van 20,000 personenbijeen was. De uitwerking van dit vuur was verschrikkelijk en krijgsgevangenen verzekeren dat de Tek-Turkomannen verscheidene duizenden menschen verloren. Te 5 uren hernieuwden de troepen den aanval met de bajonet en veroverden met groote moeielijkheden nog eenige der verschansingenwaar zij bij het invallen der duisternis stand hielden gedurende den nacht ging de vij and op de vlucht. De troepen waren te uitgeput om den vijand te vervolgen. De verliezen zijn aanzienlijk; zeven officieren en 234 man zijn buiten gevecht gesteld. Heden is met eene aanzienlijke macht Beurma bezet. Ik laat hier leeftocht en materiëel achter. Zes van de zeven afdeelingen der Kamer vereenigden zich met het voorstel der regeering betreffende de israëlieten behou dens eenige wijzigingen. Uit de lijst, gevoegd by het wetsont werp, blijkt, dat terstond 1074 Israëlieten genaturaliseerd zouden wordenwerd het aangenomen. De pers beoordeelt het verschillendTempul schrijft, dat de oppositie besloten heeft het ontwerp te doen vallen en berekentdat de regee ring, om de vereisckte meerderheid van twee derden te ver krijgen behaive de reeds bekomen stemmener nog 11 moet winnen. De Romania Liberia tracht te betoogen dat het ontwerp in tegenspraak is met het programma der regee ring. De Binele Public onderzoekt het ontwerp van het nationale standpunt en komt tot dezelfde berekening als de Tempul. De Romanul en de Telegraphul gaan de verklaring na van de leiders der conservatieve partij gedurende de Kamer-debattenen roepen de oprechte liberalen opde regeering te ondersteunen en de vrijzinnige instellingen des lands, welke door de oppositie bedreigd worden, te beveiligen. De griekseke gevolmachtigden hebben last ontvangen hunne laatste verklaring te handhavendat Griekenland de beraadslaging op grond van het 13e protocol van het Ber- lijnsche verdrag aanneemt en den vorm der verklaring van de hand te wijzen, dien de Porte had voorgesteldvolgens welken Griekenland zou aannemen over de grondslagen van dat protocol in overleg te treden. Volgens aan de Daily News toegezonden bericht wordt in diplomatieke kringen de toestand van Oost-Rumelië als ern- tig beschouwd. De Porte zou den gouverneur-generaal Aleko- pacha willen afzetten, doch Rusland en andere mogendheden waren daartegen. De russisehe overheden bewerendat de Porte dezer dagen weder 1500 turksche vluehtelingeu hier heen had terug gezonden. De bosnische volksmenner Hadji-Loja werd den 27 ver oordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf: hij werd overgebracht naar de citadel van Theresiënstadt. Op aandrang van de fransche en engelsche ministers van buitenl. zaken hebben de groote mogendheden aan hare ge zanten te Konstantinopel en Athene gelastgelijkluidende vertoogen bij de Porte en de grieksche regeering in te die nen, ter bewerking eener schikking, krachtens welke artikel 13 van het berlijnsche verdrag als grondslag der onderhan delingen over de grensregeling wordt aangenomen. Bij besluit van den 30 zijn graaf Trautmanmdorjf tot voor zitter en prins Schönberg en Constantijn Czartoryski tot onder voorzitters van het Heerenhuis benoemd. Oostenrijk. Bij het door prins Bismarck aan den fran schen ambassadeur te Weenen gebrachte bezoekzou de prins gezegd hebben, dat hij die gelegenheid waarnam, om hem de stellige verzekering te geven dat de innige verstand houding tusschen Oostenrijk en Duitsehland aan Frankrijk geene ongerustheid behoefde te barennoch de gevoeligheid optewekken. De goede betrekkingen tusschen beide landen zouden daardoor noch verminderdnoch verbroken worden. Hij geloofde integendeeldat in eene niet ver verwijderde toekomst die betrekkingen inniger zouden worden. Engeland strekte hem daarvan ten bewijze. De oude veete was vergeten, enthans was Engeland de trouwe bondgenoot van Frankrijk. Oostenrijk leverde daarvan evenzeer het bewijs. Vóór tien jaren zou hij niet op dezelfde wijze ontvangen zijn als nu heden was alles vergeten. Het geheugen van volken zoowel als van mensehen reikte niet ver. Hij bediende zich nim mer van het woord om zijne gedachten te verbergen. Hij was steeds oprecht en de heer Waddingtonmet wien hij te Berlijn zeer geregelde betrekkingen onderhieldkon dit getuigen. Overigens was Duitsehland's staatkunde niet van aanvallenden aard. Het wilde voortaan in vrede leven en bij deze gelegenheid herinnerde hij aan het gezegde van een fransch ministerdat Frankrijk met niemand twist zocht omdat het voldaan was. Welnu, hij kon verzekeren, dat Duitsehland voldaan was. Op zijne reis naar Weenen te rugkomende, meende de prins, dat de dagbladen bet ge wicht daarvan overdreven. Hij had zich eenvoudig per soonlijk willen overtuigen, dat de staatkunde van graaf Andrassy tegenover Duitsehland in de hoogste kringen goed gekeurd werd. Dp Keizer van Oostenrijk was zeer bemind en zeer machtig in zijn landen daarom had hij zijne per soonlijke denkwijze in zijn land willen leeren kennen. De gebeurtenissen der laatste dagen de moeilijkheden aan de uitvoering van het Berlijnsche verdrag verbonden, hadden hem daartoe doen besluiten. Hij had zich ook willen vergewis sen van Andrassy's opvolger. Eenmaal te Gasteinwas de reis niet lang, en zoo was hij te Weenen gekomen. Het gesprek duurde ruim een half uur, en ten slotte noodigde de prins den gezant uithem te Berlijn te komen bezoeken. Hongarije. In een opstel over baron Haymerle erkent de Pester Lloyd de geschiktheid van dien staatsman tot lei ding der buitenlandscke staatkundeop de wijze als door de laatste gebeurtenissen in het leven is geroepen, doch legt tevens bijzondere nadruk op het feit, dat aan het keizerlijk hof zekere invloedrijke partij bestaat, welke een verbond met Rusland en Frankrijk beoogt. De schrijver betwijfelt, of An drassy's opvolger krachtig genoeg zal zijn om zulke plannen te verijdelen, zooals dit aan laatstgenoemde gelukte, en be vestigt, dat het hoofddoel der komst van prins Bismarck te Weenen was om zich bij de hoogste macht te vergewissen, of hij op de handhaving der tegenwoordige goede betrek kingen der beide rijken kon rekenen. De Italië meldt dat msgr. Wladimir Czackyde nieuwe nuntius te Parijsin last heeft om de belangen der Kerk met de meeste zorg te behartigen, doch tevens de goede betrekkingen met de regeering te handhaven zonder te lui steren naar hendie op den vorigen nuntius invloed uitoe fenden en de belangen eener pari ij boven die der Kerk stelden. Wat het wetsontwerp-7'Vn-y op het onderwijs be treft heeft de nuntius insgelijks verzoenende instructiën ontvangenhij moet trachten de regeering over te haien althans arlikel 7 uit het wetsontwerp te lichten doch zonder diplomatieke moeielijkheden te doen ontslaanindien dit niet gelukt. Mocht het ontwerp van wet aangenomen wor pen zooals het is voorgesteld dan zal de H. Stoel daar over geen conflict uitlokken, onder verklaring echter dat het Vaticaan de vrijheid van de bisschoppen, de geestelijkheid en de Catholieken niet kan beperken in de uitoefening van het recht tot bestrijding van een ontwerp dat als gevaarlijk voor de vrijheid, het geweten en de Kerk beschouwd wordt. Tegenover de fransche regeering scheidt de H. Stoel zijne handelingen van die der bisschoppen af, aan dezen de zorg voor de verdediging hunner eigene rechten overlatende. Overigens heeft de Pausals bewijs van zijn verlangen tot handhaving der goede betrekkingen, mgr. Czacky belast met het ter hand stellen aan den president Grévy van een eigen- handigen brief, waarin van dat verlangen wordt kennis gegeven. Den 25 werd de 1800 gedenkdag der verwoesting van Pompeji gevierd. Bij ongemeen Iraai weder was half Napels uit- geloopen die doode stad was als belegerd door voertuigen van allerlei aard. Tot Pompeji zelf werd niemand toegelaten dan op vertoon eener kaart, waarvan tusschen 6 a 7000 uitgegeven waren. Op de tribune, waar de meer aanzienlijke gasten zich bevonden, hield de hoofddirecteur der uitgravingen Michele Ruggiero eene italiaanscke verhandeling over het geen verricht was, sedert de eerste overblijfselen der stad aan het licht waren gebracht. Op eene tafel voor hem lagen de talrijke ontvangen telegrammen. Vervolgens droegen ver scheidene hoogleeraren iatijnsche gedichten voorwaarin de ondergang en de wederopstanding der stad werden geschilderd; dit maakte een onbeschrijflijken indruk en lokte herhaaldelijk toejuichingen uit. Na afloop der openingsplechtigheid riep eene bel de aanwezigen te samen ter bijwoning van de uit graving van tien kamers; de bovenste laag was reeds vroe ger weggenomenen te midden van de gespannen aandacht en de toejuichingen van duizenden brachten nu bekwame werklieden 3 uren achtereen een groot aantal voorwerpen waaronder zeer fraaie kunststukken, werktuigen, sieraden enz. te voorschijn. In eene kamer werd een en in de kleinste der 10 kamers werden zelfs 4 geraamten, in een hoek bij elkander liggende gevonden. Volgens de Liberia, was het afcheidsbezoek van baron von Haymerle oostenrijksch-hongaarsch ambassadeur, de opvolger van graaf Andrassyaan den miuister-president Cairoli zeer hartelijk. De baron zeide o. a., dat het bezoek van prins Bismarck te Weenen geen kenteeken van verwikkelingen was. Het was alleen het gevolg van den wenschwelke Oostenrijk-Hongarije en Duitsehland bezielde, om een wer kelijk duurzamen vrede tot stand te brengen. Hij gaf ziju vertrouwen le kennen, dat de goede verstandhou ding met Italië zou gehandhaafd worden overeenkomstig de gemeenschappelijke belangen der beide rijken. De heer Cairoli liet zien in gelijken geest uit en verklaardedat hij vriendschap tusschen die twee rijken wensckte. Volgens den berichtgever der Belgische Ir. dépendance heeft de regeering, met het oog op revolutionaire woelin gen onder de troepen in de voornaamste stedendaarbij betrokken officieren en zendelingen gevangen doen nemen. Als voorzorgsmaatregel zouden ook generaalsbekend om

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 1