e No. 41. Eenentachtigste Jaargang. 1879. ZONDAG 12 OCTOBER. Oorlogsdrift. (Officieel (ÖcbeeUc ü&lcfcclijkschc ücrichtcu Binnenland. 5/ - il i e u o Ülarhi- cu öcursüericttteu. c, ALKMAARSG n rr. Deie Courant wordt weksliiks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O,Ga, franco per post f O,GO, afzonderlijke nommers Cents. Brieven franco aan de Uitgever HERM". COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor da plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een bijbladbevattende wekeljksche berichten. SCHOUW. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vanALKMAAR brengen bij deze ter kennis van de belanghebbendendat op Woensdag, 15 October e.k. door den opzigter van den hout en de plantsoenen zal worden gehouden de jaarlijksehe schouw over de slooten en waterengelegeu aan en langs perceelen onder deze gemeentemet uitnoodiging aan de betrokken eigenaars en gebruikers dier perceelen tot voor koming der straf als bij de verordeningen is bepaald, zorg te dragen dat de slooten en wateren behoorlijk zijn schoon gemaakt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar, Be Secretaris 21 Sept. 1879, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vanALKMAAR herinneren de belanghebbende ouders en voogdendat op 1 November e.k. de toelating van leerlingen geschiedt op de openbare armen- eu tusschenschooldat aanvragen, om op die scholen toegelaten te worden moeten geschieden vóór 15 October e.k. bij de hoofdonderwijzers der betrokken scholen, onder overlegging van de bewijzen van geboorte, inënting of doorgestane pokziekte der kinderen, waarvan de toelating gewenscht wordt. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 3 Oct. 1879. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden dat de 3*. of WITTE BRANDSPUIT heden tijdelijk is -oeergebragt van den Koningsweg naar het voorportaal van het Stadhuis, van waar zij bij brand of oe feningen kan worden weggehaald of waar heen zij na afloop daarvan moet worden teruggebragt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AlkmaarA. MACLAINE PONT. 7 Oct. 1879. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis Dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen van JO HANNES BERNARDUS HENS, koopman te Alkmaar, om vergunning tot het oprigten van eene Vetsmelterij en Slagterij0, eene Paardenslagterij daaronder begrepenin het perceel aan de NieuwlandersingelWijk P, No. 154 en dat op Vrijdag den 24 October 1879, 's middags ten 12 uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het op rigten van die Vetsmelterij en Slagterij bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 10 Oct. 1879 De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. De gelegenheid tot het bekomen van BADEN in het Gasthuis is van Maandag 6 October 1879 vastgesteld op Woensdag en Zaturdag van iedere week. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan liet Commissariaat van Policie het volgende voorhanden, als: een Kitte ram, een bloedkora len armbandje met gouden slootje, een sleutel, een oliebusge vonden in het spuithuisje aan de Nieuwesloot, een witte zakdoek, een zakje met hoed en doek, een witte vrouwenzak met kleinig heden een parapluieeen houten tabakspijp, eenige sleutels een parasoleen blauwe bril en een witte bok zonder horens. i i "....li. i i Wanneer men, weinige jaren geleden, op de ge varen wees van een mogelijke ontmoeting van Enge land en Rusland in Midden-Azië hadden bezadigde mannen steeds den troostgrond bij de handdat de afstand tusschen de grenzen van bet gebied der beide rijken nog altijd zeer aanzienlijk was, dat de weg om elkander te naderen door uitgestrekte woestijuen liepen de bezwaren en kosten van zulke tochten groot genoeg waren om den meest vermetelen en avontuurlijken staatsman er van af te schrikken. Deze wijze van beschouwing is in een paar jaren snel ver ouderd. Wel meende men ook vroeger, dat een onvermijdelijk noodlot Engeland en Rusland zou dwingen hunne heerschappij steeds verder uit te breiden over de wilde en halfbeschaafde volksstam men aan hunne grenzen en dat alzoo eenmaal het oogenblik zou aanbrekenwaarop de beide mede dingers buren zouden worden wel maakte zich in Engeland steeds een groote onrust van de gemoede ren meester, wanneer men aan de waarschijnlijkheid dacht dat Rusland eenmaal het Britsche Rijk in Indië over land zou kunnen aantasten maar men trachtte de pijnlijke voorstelling van dien geweldigen schok te verdrijven door de opmerking dat de botsing in elk geval eerst zou plaats hebben onder een vol gend geslacht en waarschijnlijk onder geheel andere omstandighedendie men nu nog niet kon voorzien en veel minder beheerschen zoodat alle bezorgdheid op dit punt althans voorbarig was. Waakzaamheid en voorzichtigheid waren, als altijd, plichtmatig, werd verzekerd maar gevaar was er niet. Onder de woe lige strijdlustigeroemzuchtige politiek van den graaf van Beaconsfield is deze beschouwingswijze al lengs door een andere vervangen. Het is of men met koortsachtige gejaagdheid het vroeger zoo ge vreesde oogenblik wil verhaasten. Rusland drong in de laatste jaren steeds zuidelijker in Midden-Azië door, en op eiken nieuwen voorpost vond het in de roofzucht en den strijdlust der rondtrekkende Azia tische volksstammen hetzij dan een welkome aan leiding of een min gewenschten nooddwang om alweer verder te gaan. En Engeland schijnt van meening, dat zijn eer of zijn belang gebiedt aan Rusland de helft van den weg te besparen. Toen de Emir van Afghanistan een Russisch gezantschap in zijn hoofdstad ontving, was de maat vol, en Engeland had behoefte aan betere, aan „wetenschappelijke" grenzen. Zij werden den Emir met geweld afgedwongenzijn aanvankelijke weigering werd gestraft door een ver nedering, die voor het volk blijkbaar te zwaar was om te dragenhet gezag van den Emir is voor goed geknakt, opstand en wanorde vervullen het land en Engeland is verplicht naar Kaboel te trekken om wraak te nemen over het vermoorden van zijn ge zantschap en de zaken in Afghanistan te regelen? En wanneer al die offers in menschenlevens en in geld gebracht zijn, zal dan Engeland in Indië zoo veel veilieer, zooveel beter tegen de nadering van Rusland beschut wezen Bij dit alles wordt natuurlijk de ellende, die over Afghanistan zelf is uitgestort niet in rekening ge bracht. Wij, beschaafde Europeanen, letten alleen op de beide groote spelers, op Rusland en Engeland, op beider voorspoed of tegenspoed op de afwisse lende kansen en ook op de offers die beiden genood zaakt zijn te brengen maar over de Afghanendie het voorrecht hebben tusschen deze twee beschaafde en beschavende staten te wonenhekommeren wij ons weinig of niet. Toch zullen voorzeker de jam meren van den oorlog, van het oproer, den opstand, de wanorde en de regeeringloosheid niet gering zijn. Men deuke slechts aan de hoofdstad met haar 60,000 inwonersdoor eenige regimenten in opstand bezet en door een Engelsch leger bedreigd. Maar staats lieden die zich bewust zijn van de groote roeping die Engeland en Rusland in het oosten hebben te vervullen kunnen zich door zulke kleinigheden in hunne grootsche plannen niet laten belemmeren. Toch zijn bet onbetwistbaar leelijke schaduwzijden Ook wij aarzelen niet in onze wenschen wanneer het b.v. de vraag geldtof de Engelschen of de Zoeloes zullen overwinnen; maar wanneer wij in de Engelsche geïllustreerde tijdschriften de heldendaden van het Engelsche leger zien afgebeeld, wanneer wij de hoofd stad zien tuchtigen en de kralen zien verbranden dan betreuren wij het niet, dat de Nederlandsche tijdschriften ons geen aanschouwelijke voorstellingen aanbieden van onze krijgsbedrijven in Atjeh. Naijver jegens Rusland is de oorzaak van alles. Die naijver had den oorlog met Afghanistan ten gevolge. Het Engelsche volk is natuurlijk zeer ge neigd om den moord van het Engelsche gezantschap te Kaboel aan Ruslands bemoeiingen toe te schrijven: maar ook zij die aan zulk een vreeselijke verdenking geen voet geven zijn ongetwijfeld uitermate verbitterd door de gedachte dat Rusland van dat onheil getuige is 'en er zich waarschijnlijk over verheugt, misschien zal trachten er vooraeel van te trekken. Aan de andere zijde zijn de gemoederen in Rusland niet weinig in beweging gebracht. Engeland trekt naar Kaboel roepen verschillende dagbladen uitlaat ons dan naar Merv gaan. Neemt Engeland een standpunt in waaruit het ons kan bedreigen dan is het onze plichtde plicht van het zelfbehoud evenzoo een betere stelling in te nemen want een botsing met Engeland is toch vroeger of later onvermijdelijk. Voorloopig koelen de Russen hunne woede op de Turkomannen en verzekeren ons dat de uitwerking van hun vuur verschrikkelijk is. Niet alleen tegen Engeland zijn de Russen ver bitterd. Ook over den loop der zaken in Turkije zijn zij hoogst ontevreden. De Russische invloed zal er zich minder ver uitstrekken en het gezag der Porte minder beperkt worden dan men in Rusland gehoopt had. Daarbij komt dat Oostenrijk van ter zijde diep in het Turksche Rijk is doorgedrongen en aldaar gesteund wordt en zal worden niet alleen door Engeland maar ook door Duitschland. De toorn over deze houding van Duitschland over deze „on trouw," dit „verraad" uit zich in sommige Russische bladen op buitengewoon heftige wijze. Zelfs de woe lingen der nihilisten worden aan duitsche kuiperij en ophitsing toegeschreven en evenals een oorlog met Engeland wordt er ook een met Duitschland binnen betrekkelijk korten tijd onvermijdelijk genoemd. Laat ons hopen dat de aanstaande winterkoude deze gloeiende oorlogsdriften eenigermate zal bekoe len opdat de volgende lente den mensch met het ploegijzer en niet met het zwaard in het veld vinde! De prinses v. Wied en prinses Elisabeth van Roumanie hebben den 8 het blinden-instiluut te Amsterdam bezocht. Prinses Hendrik en de Vorstin v. Wied brachten den 9 een bezoek aan de prinsessen en keerden met den prins v. Wied naar den Haag terug. Staten-Generaal. 2'. Kamer. Ingekomen zijn wets ontwerpen tot vaststelling der begrooting van uitgaven 529,689) voor de Rijks-gestichten Ummerschans en Veen- huizen dienst 1880tot wijziging en aanvulling der wet van 1864, betrekking hebbende op de Algemeene Reken kamer in N. Indie, zoodanig, dat de gouv.-genl., telkens en zoolang dit noodig voorkomt, een regeerings-commissaris bij die rekenkamer kan benoemen, en dat een lid van die kamer niet meer kan worden ontzet wegens „gebleken grove achte loosheid in de waarneming van bet ambt,", maar, ook buiten eigen verzoekkan ontslagen wordenwanneer hij „door gestadige tekortkomingen" getoond heeft voor het ambt on geschikt te zijn; tot vereeniging der gemeenten Sluis, Heille en S. Anna ter Muiden; van den heer v. Kerkwijk, een voorstel tot wijziging van art. 59 der gemeentewetin dier voege dat de burgemeester door den Koning benoemd wordt, na dat door den raad eene aanbeveling van 3 personen is inge diend of zonder aanbevelingindien deze niet binnen den bepaalden termijn is gedaantevens wenscht bij de herbe noeming na 6 jaren te laten vervallen. Voorts zijn ingediend en onder de geheimhouding op de griffie nedergelegd de stukken die betrekking hebben op den loop der jongste mi- nisteriëele crisis. Den 7 is de conclusie der commissie tot onderzoek der geloofsbrieven van den heer du Tour v. Bellinchavestrek kende om hemop grond der onregelmatigheden in zake de kiezerslijsten te Harmeienniet als lid toe te laten met 44 tegen 29 st. aangenomen. Benoemingen. Mr. li. v. d. Hoevenadvocaat-generaal bij het gerechtshof te 's Gravenhage, is benoemd tot hoog leeraar in het strafrecht aan de universiteit te Leiden, de afgetreden minister van oorlog J. J. C. den Beer Poortugael tot kolonel bij den generalen staf. Spoorwegen. Aan den heer W. JBisser is vergunning verleend voor een paardenspoorweg tusschen Zeist en de station ZeistDriebergen van den Rijnspoorweg. Zeevaart. Den 3, den ontzetdag, is te Leiden ingewijd liet nieuwe gebouw der Kweekschool voor de Zeevaart en onthuld de in den voorgevel geplaatste, door ingezetenen der stad aangeboden buste van wijlen den voorzitter der kweekschoolprins Hendrik. Scheepvaart. De kamer van koophandel en de gemeen teraad te Purmerende hebben besloten bij den minister van waterstaat aan te dringen op het opheffen der schutsluis in het Noordhollandseh Kanaal aldaar. Leger. De minister van oorlog heeft,, met het oog op den toestand van 's Rijks financiën, gelast, dat er gedu rende dezen winter bij de regimenten infanterie slechts zoo veel manschappen onder de wapenen zullen gehouden worden als voor de inwendige en garnizoensdienst noodig zijn zoodat een deel der miliciens van 1 Nov. tot 1 Maart met verlof gezonden wordt. Onderwijs. De gemeenteraad van Z. en N. Schermer heeft de onderwijzers-tractementen verhoogd en welvan den hoofdonderwijzer te Grootsclierraer van 900 op/1100, van dien te Driehuizen van f 650 op f 800en van den hulponderwijzer te Grootscbermer van 650 op f 700. De nieuw gestichte school in het gehucht de Moerbeek onder Nieuwe Niedorp is den 6 geopend met 56 leerlingen. Kerkelijke Zaken. Ds. P. H. Versteeg te S. Pancras heeft bedankt voor bet beroep naar Monnickendam. Den 8 is de in gotkischen stijl gebouwde kapel op de begraafplaats der r. c. gemeente te Groningen ingewijd. Kermis. De gemeenteraad van Kampen heeft den 7, met 12 tegen 2 st., afwijzend beschikt op 2 adressen, waarbij bet herstel der 2 jaren geleden afgeschafte kermis verzocht, werd. Harddraverij, den 8, te Zevenbergen, 9 paarden, prijs, f 300, la Vitesse, van J. Smits, te Dubbeldam, pikeur A. de Koningpremie,/100, Susanna, van C. Paarlberg te Zijpepikeur -J. Roster tweede premief 50 Draaf Adolf, van Q. Zevenhuizen, te Warmenhuizen,.'pikeur J. Koster. Aanbestedingen. De gemeenteraad van 's Gravenhage beeft den 3 aan de firma L. J. Enthoven Sp Cie. de levering gegund van een gegoten ijzeren gaskuip met gashouder, voor f 172,645. Het bouwen van een koffiehuis aan de Vijzelstraat te Arnhem is aangenomen door H. v. d. Sand aldaar, voor 46700; het slechten der omwalling van het terrein der Kon. Mil. Academie te Bredahet voltooien der rondom die stad ontworpen singelgrachten en het doortrekken der oostelijke kasteelgracbt tot in de Singelgracht door M. Ver hoeven te Prinsenkagevoor 63,664. Op de begrooting voor 18S0 der gemeente Kampen is door den gemeenteraad uitgetrokken f 100000 voor het bouwen van gymnasium en boógere burgerschoolf 30000 voor de invoering van bet tonnenstelsel, 125000 voorliet bedijken van de Mandjeswaard, f 17000 voor het hardmaken van wegen f 8000 voor 2 nieuwe torenuurwerken. Stoomgemaal. Het in den polder en banne Hensbroek, ter vervanging van een der watermolens, onder de leiding der heeren fff. C. en K. de Witvan Amsterdamgebouwde stoomgemaal is den 2 met goed gevolg beproefd. Den 8 en 9 was dit ook bet geval met de nieuwe vijzel-stoomgemalen van den Overweersohen-polder, bij Purmerendeen het wa terschap Mijzen te Sehermerhorn gebouwd door de heeren R. K. Koppen, van Westgraftdijk, en J. Stam, van Ursem, naar de ontwerpen van den architect J. Goldberg, te Hazers- woudeen van machines, ketels enz. voorzien door de Maatschappij ,JJzergieterij de Prins van Oranje", te 's Gra venhage. Gieten. Wijlen jr. H. 1). Hooft v. Woudenberg en Gee- restein beeft aan de kerv. kerk en diaconie te Woudenberg elk 1000 vermaakt; wijlen mej. A. J. Thierens aan de herv. diaconie te Naarden 1000 2(t, p. ets. N. S.; wijlen mevr. de douair. jr. mr. F. F. Halfwassenaar v. Onsenoortv. Rij- ckevorsel aan de S. Catharinakerk te 's Hertogenbosch /1000, vrij van rechten. Bn. v. Heeckeren v. Wassenaar, beer van Twickelheeft bij gelegenheid zijner meerderjarigheid geschonken aan de herv. diaconie te Delden 500het r. armbestuur 300 het israël. armbestuur f 50, de armen van Woolde, Oele en Beckum f 160, de scholen te Stad Delden voor een ont haal der kinderen elk 60 de buurtscholen onder Twickel elk 30, ieder zijner dienstboden 100, iederen baas of opzichter f 25, iederen vasten werkman of arbeider 5 en iederen tijdelijken arbeider 2,50. De heer Al. S. Abrahamsonte Amersfoort, die eenige maanden geleden 1 80000 near Jeruzalem zond voor het bouwen en inrichten van een hospitaal voor Israëlieten in die stadis den 4 in 83jarigen ouderdom overledeneu beeft, vrij van rechten, vermaakt aan het ned.-israël.-oude mannenhuis te 's Gravenhage, de nederl.-isr.-jongens- en meisjesweeshuizen te Amsterdam, elk f 5000aan 4 liefda dige instellingen der portug.-israël.-gemeente te Amsterdam, elk 3000, en het overige van zijn vermogen, na aftrek van verschillende legaten aan familiebetrekkingen, aan de commissie, welke te Amsterdam de belangen der israëlieten in bet H. Land vertegenwoordigt, ten einde dit bedrag voor liefdadige doeleinden in Jeruzalem en elders aan te wenden. Rampen. Den 2 heeft onder Hoogcarspel een jager, die op een baas miktebij ongeluk een jongen doodgeschoten dielaag onder den wal ineengedokenmede op dien haas zat te loeren. In den nacht van 34 Oct. is een houten loods op bet Eunen te Amsterdam beboorende tot de Kon. Fabriek van stoom- en andere werktuigen en dienende tot het maken van binnenbetimmeringen van schepenafgebrandwaarbij eene prachtige kajuit voor een stoomschip, meerendeels van ma honiehout, en verscheidene kajuiten in bewerking zijn ver nield. Alles was verzekerd. Misdrijven. Den 8 is, als verdacht van den moord ge pleegd te hebben op den onbezoldigden Rijksveldwachter H. Coremanstevens speciaal opzichter der jacht en vh- scherij van den lieer Gthoul te Esschen gearresteerd JJon- geneelente Nispen onder ltozendaal, nabij wiens woning de verslagene doodgeschoten werd gevonden. Van de Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin ontvangen wij bet vijfde jaarverslag, waaruit blijkt, dat in het laatste jaar bet aantal leden en begunstigers tot ruim 1200, bet aantal door de zorgen der Maatschappij en hare eomit.é's geplaatste weezen van 74 tot 83 (50 gere formeerden, 19 roomschen6 doopsgezinden, 6 lutherschen en 2 israëlieten) toenam en eerlang met nog 13 vermeerderd zal wordendat aan giftenwaaronder 2 elk van 2000 een bedrag van f 6398.50 en voor bet fonds ten behoeve van het doorgangbuis, ingevolge eene verspreide circulaire, ruim >.3 van de benoodigde 30000 werd verkregen, welk door- gaughuis sedert de opening bezocht werd door 34 kinderen, gemiddeld gedurende 40 dagen door ieder. Het verslag behelst voorts mededeeling van aangename ervaringen ten opzichte van de gezondheid en het gedrag der verpleegden en van de goede gezindheid der pleegouders, en eindigt met het vertrouwen uit te spreken, dat de liefdadigheid onzer landgenooten de Maatschappij in staat zal stellen hare nut tige taak voort te zetten. Brieven en aanvragen om hulp of inlichtingen behooren geadresseerd te worden aan den heer M. W. Scheltema Ez., te Doekum. Tot, lid der commissie tot het houden van een vergelijkend onderzoek naar de bekwaamheid der candidaten naar de betrekking van aspirant-ingenieur van den waterstaat din gende, is benoemd de heer J. Al. F. WeUan, ingenieur van den waterstaat aluier. Den 7 had op het Waagplein, in tegenwoordigheid van vele leden van liet gemeentebestuur en brandmeesters de beproeving plaats van bet eerste stel der door den beer Beider te Amsterdam te leveren brandspuitenzoowel af zonderlijk als gekoppeld gebezigdvoldeden de machines, die door het vrijwillig brandweercorps bediend werden, zeer goed in kracht en hoogte van de waterstraal en in de snel heid waarmede water verkregen werd. De welwillende medewerking van een drietal genoot schappen tot baar avondfeest stelde de Vereeniging tot viering van den gedenkdag van Alkmaars Ontzet in staat, een gedeelte harer beschikbare gelden te kunnen bestemmen tot een volksfeest, dat j.l. Woensdag, bij gunstig weder, in de Harddraverslaan plaats hadnadat de deelnemers, met de banier der Vereeniging en de muziek aan het hoofd en geleid door heeren commissarissen uit de leden, van bet Doelenveld in optocht derwaarts waren getogen. De spelen, bestonden in ringrijden, mastklinnnensprietloopensleu- teltrappen, kurkslaan en houtjesrapen, en lokten tal van toeschouwers uit, die zich in bet vroolijk en bedrijvig tooneel verlustigden. De eigen feestviering der Vereeniging, als gewoonlijk besloten door reünie en bal, waarbij veel opge wektheid lieerschtebestond in muziek- en zanguitvoeringen van het harmoniegezelschap Concordia en de liedertafel Alk maars Mannenkoor sArion,» en de voordracht in costuum van Schimmels dramatisch tafereel «Hederland en Oranjes, met veranderde slotregelen, door de rederijkerskamer Bilderdijk terwijl eene toespraak van den voorzitter der Vereeniging de feestelijke samenkomst in verband bracht met de berin nering van den dag. Aan verscheidenheid ontbrak het dus nieten moest men ditmaal geheel op eigen plaatselijke krachten bouwenonze kunstgenootschappen kweten er zich niet minder verdienstelijk om, en verschaften veel genoegen aan de aanwezigendie herhaaldelijk van bunnen bijval de den blijken. Voldeed het eene nummer van het programma meer algemeen dan het andereaan waardeering ontbrak bet niet één, en wel verdiend mocht de dank heelen, en in de toespraak van den voorzitter en bij de reünie den leden van genoemde genootschappen en de damesdie Bil derdijk ter zijde stondentoegebracht. Door het Stedelijk muziekcorps zullen op Zondag 12 October, 's namiddags te 1 fa ure, in den Stadshout de navolgende stukken worden uitgevoerd 1. Pas redoublé sur des motifs de l'Opera „Le Petit Due" van he Cocq. 2. Grande Ouverture Romantique van Kélar Béla. 3. „Amu sement", Grande Valse van Klatschke. 4. Grande Pantaisie, „Polonais" van Baudonck. 5. „Raoul", Pas redouble van Be nard. 6. a. „l'Absenee", Mélodie van Beethoven, b. Pinale aus der Oper „Das Peldlager" van Alberti. 7. „Studenten Launen", Concert Polca van Hoznorek. 8. „Le Retour du Printemps", Grande Pantaisie van Lahore. B U R G E R L IJ K E STAND. ONDERTROUWD. 10 Oct. Jan Jonker en Cornelia van Petten. Alatthijs van de Werken en Hendnca Wattaart. GETROUW D. 5 Oct. Albert van de Werken en Neeltje Blaauic. GEBOREN. 2 Oct .Jacobus Hermanns, L. van Hendrik Elfring en Wil- lemina Elisabeth van der Wal. 3 Roelof CornellsZ. van Jan Kuijper en Pieternella Christina Maria Jansen. AdrianusZ. van Elias George Biskanter en Maria de Geus. Johannes Z. van Dirk Johannes Wtllebrauds en Elisabeth Margaret ha Henneke. 4 Maria, D. van Andries Wallaart en Geertje Jonker. 5 s Maria Johanna, D. van Willem Johannes Bakker en Maria Sophia de Lange. 7 s Hendrica D. van Hendricus Langendam en Luwtje de Groot. 7 s Wilhelmina Betsy, D. van Klaas van den Hooff en Geertje de Graaff. Johanna Wilhelmina D. van Johannes Lambertus Hendricus Josepbus Westenberg en Pietje Visser. 9 s AlidaD. van Jan Johannes Koppers en Aafje Groot. 10 Simon, Z. van Wernerus Anthonius Crone en Clasina Petronella Nijman. OVERLEDEN. 4Oct. Gerardus Bus, 58 j. -- Willem, Z. van Nicolaas van der Voort en Antbonia Gesina de Visser, bijna 4 m. Anna Wilhelmina Frederica Smidtwed. Jacobus de Wilde, 68 j. 7 Clasina Guurtruida van Arie de Graaf en Jacoba Burgering, 1 m. 8 u BartholomewsZ. van Petrus Korver en Jansje Zutt, ruim 1 j. 10 Cornelia Elisabeth, D. van Gerrit Boersenen Maartje Castricum3 j. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 6 Oct. Door den Notaris H. J. DE LANGE. Huis en Tuin, op Ropjeskuilsectie E, Nos. 773 en 774, groot ,03,43. Str. H. Lobach Jz. f 1475, Verhoogd door G. v. d. Pol met 35, 9 Oct. Door den Notaris W. F. G. L. GOUWE. Winkelhuis (tapperij), het Veerhuis van Oudcsluis en Groot schermer, o.z. Mient, B, 391. Str. Th. Diepenf 3400, (Afslag 16 Oct.) Alkmaar 6 Oct. Aangevoerd 16 Koeien/175 a 228, 148 vette Kalveren f 30 a 90, 6 nuchtere dito f l4a26, 1814 Schapen 19 a 29, 132 vette Varkens 0,44 a 0,57 perk, 6 magere dito 10 a 14. 10 Oct. Kleine kaas f 32, commissie /34, middelbare f 35, laagste prijs f 13, aangevoerd 575 st., wegende 133407 kilogr. Ter graanmarkt aangevoerd 2694 beet., Tarwe f 7,50 a 11Rogge 7,75 a 8,50, Gerst 5,50 a 6,25, idem Chevalier f 6,50 a 7, Haver 3,50 a 4,75, Paarden- boonen 7,50, br. dito J 2 a 18,25, Kanariezaad 10 a 11,50, rood Mosterdzaad 10 a 19,50, geel dito 13 a 15, Koolzaad f 9 a 10,50, Karweizaad f 13 a 17, Erwlen: groene f 9 a 22 grauwe f 20 a 25, vale f 10 a 18. 11 Oct. Aangevoerd 7 Paarden 7(t a 200, 12 Koeien f 130 a 260, 14 nuchtere Kalveren 12 a 24, 451 Schapen iV.' A

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 1