IP EÏÏÏÏSTVEE IJ ZE 1 W. KRIJT WINTERB01 Vleeschprijz Dames- en II BELA] Aardappeler Stoffen, Avonddo gebreide Wollen Eene ruime ki scboenenHeerer eene ruime en niei Fal Laat, hoek De Amsterdam A. Keuter I fif IB* hebben de eer 1 Fabriek ei SS3- U.l.lltKCIIU CM CS bericht aan zijne ge zeer extra voorzien S3 meer dan 70 soorti muntende, gegoten t ruime sorleering Tur alle zaken voor huis der Buitenlandse BS3 Schoutrbn De verkoop begint MAANDAG 13 Wij noteerer door goede kwi OOGJESBLOKJES 14 ctFLA 15 ct., GRASLINNEN 10 ct., IV SERVETTEN en HANDDOEK! SIELTOiS voor .Bon Ihiiiiiss-W WDLLEI en 1141 H!li«|rr jurkjes in alle grootte Wij twijfelen geenszins door ee gevestigd te Amstei Gt. IScguliersdwarssti Verkoop alléén per g£ bij S. IIR11DK. Houtt Rollades en Lapfes IO HielstukGO jfatulfiivlcesch 55 Montenegro. OostenrUk-HongarUe. Zwitserland. Spanfe. t»riekeiiland. Vereenigde Staten. Afghanistan. Britsch Indic. Mexico. Peru. Egypte. Xiiid-Africa. October 1879. Ingénieur Civil Mecanicien. JDepöth, firma J, BRONGERS Gzn. (Bazar). Snelpersdruk van H,erxn". Coster en Zoon, V p im CS CS CS J)oor de vele toezendingen o alhier VOOR KORTEN TIJD e 7 De ondergeteekende hebbende den VERKOl KEL niet meer neemt de vrijheid zich in den W!jn, Geideslilleen! en 1 zijne geachte begunstigers op niei len. Voor bestellingen enz. is gelegenheid ten zijnen huize Wi of aan 't Pakhuis, aan de Mosterd; G. Sevenhuisen, en zullen die stee zorg worden uitgevoerd. Inmiddels heeft hij de eer hoog UEd. dvi PLNEIJ vestigt de aandacht op hare prima li l«*r-aardappelen, zoowel rc Prijs per kilo cent, per mud h 61 Monsters van 10 kilo worden op aa bericht de ontvangst d Er ligt aan het 'i kalkfabriek een ft i extra beste grove KOI die niet aanslaan waarvan bij dir uit schip voor verminderden prijs w Alkmaar. IV. F. gekomen. De grieksche gevolmachtigden lazen eene aan de vertegenwoordigers der mogendheden ter goedkeuring voorgelegde verklaring voor, inhoudendedat tiet 13» pro tocol van het berlijnsche verdrag als grondslag voor de on derhandelingen moest worden aangenomen. I)e turksclie gevolmachtigden antwoordden met eene verklaring van deze strekking, dat de bepalingen van dat protocol vatbaar voor wijziging moesten worden geacht. De grieken wilden die verklaring eerst niet aannemendoch lieten zich eindelijk door Safvet-pacha overhalen om haar naar hunne regeering op te zenden en het antwoord af te wachten. Tot zoo lang zijn de verdere onderhandelingen verdaagd. Uit Cettinje wordt aan de Pol. Corr. gemeld, dat de Mon- tenegrijnen zich gereed maken om bezit te nemen van de streken Gusinje en Clavahun bij het verdrag van Berlijn toegestaanaangezien de Albaneezen zich in sterke benden bijeentrekken in de richting van Andnjevica en eene houding aannemen, als wilden zij die in bezitneming gewapenderhand aan de Montenegrijnen beletten. Laatstgenoemden nemen alle maatregelen met het oog op zoodanigen strijd. Veel mond voorraad en krijgsbehoeften worden in Andrijevica bijeeen- verzameld. De W iener-Zeitung bevat den tekst van een eigenhandigen brief, den 8 door den Keizer aan graaf Andrassy geschreven, waarbij dezen onder betuiging van groot leedwezen bet ge vraagd ontslag wordt verleend. De Keizer laat zich in warme bewoordingen uit over de uitstekende diensten, door den graaf aan de monarchie en het Keizerlijk huis bewezen. Hij beschouwt zijne aftreding niet als bet einde zijner staatkundige loopbaan. Hij houdt zich overtuigddat Andrassy steeds gehoor zal geven aan de stem van zijnen Vorst, wanneer weder een beroep op zijne diensten mocht gedaan worden. Aan het slot van dit schrijven wordt verklaard dat de graaf evenzeer op het volkomen vertrouwen, als op de dankbaarheid en genegenheid des Keizers kan rekenen. Bij een tweede eigenhandig schrijven wordt baron Haymerle tot minister van buit. zaken en voorzitter van den gemeen- scbappeljjken ministerraad benoemd. Den 9 namen de ambtenaren van het ministerie van bui- tenl. zaken afscheid van Andrassy; op een toespraak van den afdeelingschef Calice, die ter gedachtenis een door alle ambte naren van dit ministerie onderteekend adres aanbood, dankte Andrassy, blijkbaar diep bewogen, met eene vrij lange rede voering welke eindigde met het verzoek zijn opvolger, met hem onder dezelfde vlag strijdende en dezelfde denkbeelden verdedigendete steunen gelijk zij het hem hadden gedaan. Hij sprak de overtuiging uit, dat gewone tijden voor hen zouden aanbreken en dat de gevarendie de monarchie bedreigden, uit den weg geruimd waren. Bij de voorstelling der ambtenaren aan Haymerle antwoordde deze op eene toe spraak van Calicemet verwijzing naar Andrassy's groote verdiensten, dat hij het werk, waaraan Andrassy 8 jaren lang zich ijverig wijdde met zoo groote gevolgennu voort te zetten had en dat hij hoopte door het vertrouwen der ambte naren daarbij gesteund te worden. Oostenrijk. In eene den 4 te Praag gehouden verga dering van Afgevaardigden der oostenrijksehe Kamers van Koophandel is met algemeene stemmen een voorstel aange nomen de verklaringinhoudendedat het sluiten van een handelsverdrag met Duitschland slechts kan aangeraden worden op voorwaarde, dat in het duitsche toltarief wijzigingen kunnen worden verkregen, overeenkomende met de belangen van Oostenrijk's handel, nijverheid en landbouw. Het voor stel betreffende de overneming van spoorwegen door den Staat is verdaagd tot de volgende te Briinn te houden vergadering. Den 7 werd het Huis der Afgevaardigden geopend. Al de ministers waren tegenwoordig. De heer Taaffevoor zitter van den ministerraad stelde als voorzitter in ouderdom Negrelli voordie na aflegging der gelofte de vergadering hartelijk welkom heette enna benoeming der secretarissen, overging tot het afnemen van de gelofte der afgevaardigden, die allen zonder eenig voorbehoud daartoe overgingen. De troonrede, waarmede den 8 de rijksraad werd geopend, ving aan met een welkomstgroet aan de Afgevaardigden bij den aanvang der werkzaamheden en bevatte verder de vol gende punten. Door de toetreding der vertegenwoordigers van Bohemenonder handhaving hunner overtuiging omtrent hun recht en ongeacht het verschil hunner meeningenwas een gewichtige stap gedaan tot de aigemeene verzoening en goede verstandhouding, welke steeds het doei van des Keizers wenschen geweest waren. Het hoopvol vertrouwen werd uitgesprokendat hetbij gematigdheid van alle zijden en onder eerbiediging van wederzijdsche rechten, gelukken mocht, dit in het belang van de macht en den rang des Rijks steeds in het oog te houden doel werkelijk te bereiken en der grond wet bereidvaardige erkenning te verzekeren. Verder worden aangekondigd wetsontwerpen betreffende de weerbaarheid der monarchiebij de behandeling waarvan de vaderlandlievende gedachte maatstaf behoort te zijn, dat het Rijk steeds in staat moet zijn om met het volle gewicht zijner beteekenis op te tredenwanneer omstandigheden bescherming zijner belangen rereischenbovendien wetsontwerpen betreffende het bestuur van Bosnië en de Herzegowina. Daarna wordt de noodzakelijkheid aangetoond ter verkrijging van evenwicht in de huishouding van den Staat door bezuinigingen in het bestuur en op de begrooting van oorlog voor zoover dit laatste met den rang en de veiligheid van het Rijk veree- nigbaar is. Het tekort op de ramingen voor 1880 zal gedekt wordenzonder een beroep op het crediet van den Staat, door vermeerdering der inkomsten zonder nadeel voor het voortbrengingsvermogen der bevolking, voornamelijk door hervorming der directe belastingen bij billijker verdeeling der lasten. Bij vernieuwing van handelsverdragen zal men moeten zorgen, dat de productie, de handel en het verkeer in het land geen gevaar loopen door de veranderde wets bepalingen op het gebied van toltarieven enz. in het buitenland. Onlangs gevoerde onderhandelingen geven ver blijdende uitzichten op eene gunstige regeling van het ver keer en de handelsbetrekkingen met het duitsche Rijk. De betrekkingen met alle mogendheden zijn voortdurend goed het verdrag van Berlijn is, wat de hoofdbepalingen betreft uitgevoerd en Növi-Bazarin vriendschappelijk overleg met de Porteop grond van dat verdrag bezet geworden. Aan het slot wordt gezegddat het de taak der regeering zal zijn alle aandacht te wijden aan de mogelijk geworden be stendige zorg voor de betrekkingen met het Oosten op econo misch gebied. In de zitting van den 9 liet de voorloopige voorzitter Negrelli na mededeeling van eenige protesten tegen sommige verkiezingen een stuk voorlezen, waarbij de czechische afgevaardigden verklaren zich hunne rechten voor te behouden. Hongarije. Graaf Zichy-Ferrarisde onlangs afgetreden secretaris van Staat van het ministerie van binnenl. zaken tengevolge van de beschuldiging van knoeierijen in den takenden koop en verkoop van ridderorden, heeft bij het bestuur der liberale partijwaartoe hij behoortaanzoek gedaan tot het benoemen eener parlementaire rechtbank van eer. Het verzoek is ingewilligd. Die rechtbank zal bestaan uit 3 leden der liberale regeeringspartij een lid der ver- eenigde oppositieeen lid der uiterste linkerzijde en een afgevaardigde, tot geene partij behoorende. Uit haar midden kiest zij haren voorzitter. De voor eenigen tijd in het tarief gebrachte wijzigingen, o.a. de verhooging van het inkomend recht op tabakheb ben op de inkomsten der schatkist grooten invloed uitgeoe fend. De inkomende rechten brachten in het laatste kwar taal 900000 frs. meer op dan in 1878. Deze voordeelige uit komst zal den bondsraad waarschijnlijk doen gebruik maken van de bevoegdheidhem bij de wet geschonkenom de rechten op brandewijn, voorloop, cognac, rum en andere sterke dranken geheven van 7 frs. per 100 k.g. op 20 frs. te verhoogen. De hertog de Baileneen vriend van Canovas del Castillo, is belast om naar Weenen te gaan ten einde namens den Koning de band der oostenrijksehe aartshertogin Maria Christina te gaan vragen. Deze keuze wordt beschouwd als een bewijs van den invloed des heeren Canovas en als een kenteeken van zijn aanstaanden terugkeer tot het gezag. Den 9 is de hertog tot dat doel naar Weenen vertrokken: den 20 November zal de aartshertogin vergezeld van hare moeder en een talrijk gevolg uit Weenen vertrekken over Parijs en Irun naar het paleis van Pardoalwaar zij tien dagen vóór haar huwelijk zal doorbrengendat den 5 December in de Kathedraal van Atocha zal vertrokken worden. De bij de Cortes aan te vragen dotatie zal even hoog zijn als die intertijd ten behoeve der infante Mercedes toegestaan. Het gemeentebestuur van Madrid maakt toebe reidselen voor groote feesten en heeft van den minister van binnenl. zaken eene aanschrijving ontvangenwaarbij aan gedrongen wordt op bet verhaasten eener schikking met de sclmldeischers der leening van 1868. Er bestonden redenen om te gelooven, dat in deze maand eene schikking getroffen zou worden. In de staatkundige kringen wint het gevoelen veld, dat het tegenwoordige Kabinet zal vervangen worden door een nieuw ministerieonder voorzitterschap van den lieer Cano vas en wel vóór den aanvang der beraadslagingen over de hervormingen op Cuba, tot vermijding eener botsing, welke men thans reeds voorziet tusschen den maarschalk Martinez Campos, de conservatieven en de commissie, door de Cortes benoemd om te onderzoeken de uitbreiding, aan die hervor mingen te geven. Het geschil met de republiek St. Domingo wegens het aanhouden aan boord van een spaanseh vaartuig van twee dominicaansche generaals, die later werden gefusilleerd, is afgeloopen. Volkomen voldoening is verleend en de spaan- sche vlag werd te Porto-Plata met 21 kanonschoten begroet. Bovendien besloot de regeering der republiek tot het afzet ten der overhedendie het Ier dood brengen der beide ge neraals gelastten en tot betaling van eene aanzienlijke scha deloosstelling aan de nagebleven betrekkingen. De Epoca, Politica en andere conservatieve bladen laten zich bij voortduring zeer scherp uit over Erankrijk en de fransche staatsliedenwegens de welwillendheid, welke, naar zij beweren aan Ruiz Zorrilla en de andere uitgewekenen van de radicale partij wordt betoond. De Epoca gaat zelfs zoover van de fransche radicalen te beschuldigendoor hun invloedvoorbeeld en ondersteuning de tegenwoordige de mocratische beweging op het schiereiland aan te moedigen. De ministeriëele afgevaardigden hebben aan de regeering verzochtCatalonie in staat van beleg te verklaren indien de republikeinen en carlisten mochten trachten ongeregeld heden te verwekken. De regeering heeft op dat verzoek nog niet beschikt. Bij de verkiezingen voor de wetgevende macht, den 6, verkregen de liberalen de meerderheid. De minister van marine, Baurouloswerd niet herkozen, waarom hij zijn ontslag vroeg. Uit het verslag van het departement van landhonw over September blijkt, dat de graanoogst dien van 1878 zal over treffen. Te üeadwood (Dakotah) zijn door brand 175 huizen vernield. 2000 Menschen waren zonder dak. De schade wordt begroot op f 3,750,000. In de week, eindigende den 27, overleden te Memphis 31 personen aan de gele koorts. De Indianen van Utah vielen den 29 de regeeringstroe- pen in Colorado aan het gevecht duurde den geheelen dag; 17 blanke "soldaten en 1 officier sneuvelden. Zoo spoedig mogelijk werden versterkingen afgezonden, maar men vreesde, dat alle leden van het agentschap aan de roode rivier om het leven gekomen waren De door generaal Merret aange boden vrede, mits zij zich onderwerpen wilden, is door de Indianen geweigerd. Bij eene den 2 te Adrian (Michigan) gehouden jaarmarkt stonden ongeveer 2000 menschen op eene stellage naar de wedrennen te kijkentoen het middengedeelte instortte waarbij 6 personen omkwamen en 50waarvan sommigen doodelijk, gewond werden. Den 2 werd het legerkamp van Shutargardan door onaf hankelijke volksstammen aangevallen. De vijand werd afge slagen en verloor 20 doodenvan de engelschen werden 6 man gewond. De Emir ried generaal Roberts aan, zijn tocht naar Kaboel uit te stellen daar hij vreesdedat de ai'ghaan- sche troepen bij zijne nadering de Bala-Hissar, de citadel zouden plunderen. De generaal volgde den raad echter niet op. Generaal Gough was te Basarval aangekomen. De gouverneur van Djellalabad had beloofd de engelsche troepen te zullen helpen, en zich onderworpen aan het en gelsche gezag Den 4 moest generaal Roberts wegens gebrek aan ver voermiddelen te Zahidabad blijvenden 5 rukte hij naar Charasaeb op, een dagmarsch van Kaboel. Daily Bews bevat een bericht uit Allalabaddat men zonder tijding was uit Kaboel, omdat de telegraafdraden aan gene zijde van Thoel %oor de inboorlingen doorgesneden waren Generaal Roberts seint uit Charasiab den|fi, dat de ruiterij, des ochtends op al de wegen naar Kaboel ter verkenning uitgezondenden vijand in grooten getale ontmoette en zich terug moest trekken. Weinig tijds daarna kwamen de britsche troepen op de hoogten russchen Charasiab en Kaboel aan na een hardnekkig gevecht, waarbij de engelschen groote dapperheid aan den dag legdengelukte het de hoogten te veroveren en den vijand in wanorde op de vlucht tejagen. De verliezen der engelschen bedragen 85 aau dooden en gekwetsten die van den vijand zijn onbekend, fmaar moeten groot zijn. De engelschen hebben twaalf stukken en 2 vaan dels genomen. Sterke voorposten zijn uitgezetaangezien vele Ghilsais zich in de omstreken bevinden. Generaal Roberts hoopte den 7 tot op korten afstand van Kaboel te kunnen voortrukken, Verscheidene opperhoofden hebben zich reeds onderworpen en generaal Roberts gelooft, dat anderen hun voorbeeld zullen volgen. Er heerscht thans groote spanning te Kaboeldoch de generaal is overtuigd dat het land tot rust zal komenzoodra de bevolking ontwaartdat tegen stand nutteloos is. Wegens den ernstigen toestand te Mandalaij en het oogen- schijniijk gevaar, waarin de engelsche vertegenwoordiger ver keerde tengevolge van de dolzinnige luimen van den Vorst van Birmahheeft de regeering aan de admiraliteit ge vraagd eenige oorlogschepen naar Rangoon te zenden. Vol gens latere berichten is de engelsche gezant met het perso neel van het gezantschap en verscheidene engelsche onder danen ingescheept zonder verontrust te worden. Te Mandalay heerschte nog rust. Het congres is den 16 geopend met eene boodschap van Por/lrio Diaz, waarin gemeld wordt, dat de betrekkingen met de buitenlandsche mogendheden van den vriendschap- pelijksten aard zijn. Aan de volkomen verstandhouding met de Vereen igde Staten van Noord-America staan geen nieuwe bezwaren in den weg. De staat der geldmiddelen heeft zich verbeterd. Vrede heerscht in de gansehe repu bliek. Porfirio Diaz verklaart zich ten slotte tegen zijne herkiezing als president. Den 27 Aug. had de regeering de nationale bank te Lima doen sluiten wegens de ontdekking eener uitgifte van valsche biljetten ter gezamenlijke waarde van 1,360,000 soli. De directeuren en andere beambten werden gevangen gezet en ter geruststelling van het publiek stelde de regeering zich aansprakelijk voor het valsche papier. De vereffening der bank is gelast. In een zeegevecht tusschen de chileensche en peruaansche violen namen de cbileenen de Huascar. Volgens latere be richt zou de geheele peruaansshe vloot genomen zijn. Riaz-pacha heeft eene circulaire uitgevaardigdwaarin het gebruik maken van de stokslagenstraf wordt verboden bij het innen der belastingen. De Gouverneur der Transvaal heeft voor de voltooiing van het dok aan de Tafelbaai het sluiten eener leening van f 600000 k 4% °/a rente voorgesteld. Eene andere voor dracht strekt om den gouverneur te machtigen van tijd tot tijd geld op te nemen tot een niet hooger bedrag dan f 1,200,000, tot het invoeren van landverhuizers uit Europa, die als landbouwers met hunne gezinnen op kroonlanderijen zuilen worden geplaatstalsmede om werktuigkundigen en andere bekwame werkliedengenegen om bij werkbazen volgens overeenkomst in dienst te treden, te doen komen. Het Kaapsche Folksbtad geeft aan de vertegenwoordiging een wenk om niet uit het oog te verliezen welke landver huizers moeten ingevoerd worden: Duitschers, die het best van allen voldoenof personen uit Engelandwant moeie- lijk zal eene wetsbepaling gemaakt kunnen worden ter aan stelling van een landverhuizers-agent voor Duitschlandmaar gemakkelijk zal van de regeering de belofte voor zulk eene aanstelling verkregen of een besluit daarover uitgelokt worden. Den 15 Sept. kwam Ketswayo te Kaapstad aauvergezeld door 4 vrouweneen klein meisje en 4 zoeloes. Zijne houding was steeds waardig en maakte een goeden indruk. Het kasteel werd hem tot verblijfplaats aangewezen. De Gouverneur Frère bracht hem terstond een bezoeklater volgde de heer Oordon Sprigg, de eerste minister, metwien hij door middel van een tolk een onderhoud had waarin hijover den oorlog sprekendeerkende verkeerd gedaan te hebben met Engeland te bevechteu. De berichten omtrent de verliezen der engelschen in het begin van den oorlog waren hem steeds zeer overdreven voorgesteld. Hij sprak van zijn voorganger en van hem zeiven als van kinderen der engelsche regeering. Verder vervolgde hijmijn vader, de engelsclie regeering, kwam om mij wegens overtredingen te kastijden ik greep de roedewaarmede hij mij slaan wilde, en brak baar stuk. Nu ben ik daarvoor gestraft, ik ben niet langer Koning, maar de engelschen zijn een groot volkzij brengen hen die tegen ben gevochten hebben niet om bet leven. Ik ben blijde in zulke handen gekomen te zijn. Ik hoop dat de groote Koningin mij vergiffenis schenken cd mij vergunnen zal naar mijn land terug te keeren en mij eene plaats aanwijze, om voor mij zeiven eene kraal te bouwen, waarin ik wonen kan. Het doet mij leed den raad mijns vaders, op zijn sterfbed gegeven, niet te heb ben opgevolgd namelijk nooit oorlog tegen de engelschen te voeren. Hij betuigde zijnen dank toeii hij vernamdat de regeering hem met alle onderscheiding wilde behandelen en vroeg toen, of 10 zijner meest begunstigde vrouwen hem nog mochten nagezonden worden, want hij was bekommerd over haar lot en gevoelde zich zonder haar zoo eenzaam. Hij wenschte, dat zijne zaak aan de Koningin zoo gunstig mogelijk werd voorgedragen en verklaarde, dat hij na dat bezoek gelukkiger zou slapendan hij tot nu toe gedaan had. Volgens den berichtgever der Times is hij een bizon der knap kaffer-edelmaneen gezet man van ongeveer 50 jaren, 6 voet lang, van een welgeëvenredigden en kracht'g ontwikkelden bouw, met een goedhartig breed open gelaat van zeer sterk sprekende zoeloe-type. Gedurende zijne over brenging had hij weinig last veroorzaakteen paar malen was hij slechts norscheens eischte hijdat een geheele os voor zijn middagmaal zou gebraden worden. De regeling der zaken in Zoeloeland werd op bevredigende wijze voortgezethoewel zij in Nat,al en aan de Kaap wei nig bijval bleef vinden. Aan commissiën uit de Transvaal verklaarde generaal W olseleydat hij kwam om Engeland's heerschappij daar op stevige grondslagen te vestigen en dat, zoo lang de zon in dit land scheende britsche vlag in de Transvaal wap peren zou. John Dunn, een europeesch zoeloehoofd, had reeds verklaarddat hij geene zendelingen in zijn gebied zou toelaten. Snelpersdruk van Heraas. Coster en Zoor. uct vciiviiigeii eener goede oaara

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 6