No. 45 Eenentachtigste Jaargang, 1879. ZONDAG 9 NOVEMBER. Groote Paardenmarkt, Groote Koemarkt te Alkmaar, De godsdienst als politie. Bij deze Courant behoort een bijbladbevattende wekelijksche berichten. ©fficiëel (Scheelte Aanbesteding. I. Het driejarig onderhoud van de haven be oosten het Oude Schild op Texel, loo- pende van 1 Januari 1880 tot 31 December 1883. 3. Het driejarig onderhoud van den provincialen grindweg' van de brug aan het einde der Breêlaan nabij den Huigen dijk, naar Ursem, uitmakende een gedeelte van den grooten weg der 3de klasse van Alkmaar naar Hoorn, van 1 Januari 1S80 tot 31 De cember 1883. op 13 November 18Ï9. op 19 November 1819. Jngczoubcn Stukken. Sl«tèö-;iïicuxD IflarH!- cn ËcurskHchtsn. ALKMAA Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O,S3, franco per post f **,80. afzonderlijke nommers A Cents. Brieven franco aan de Uitgever HERM'. COSTER ZOON. COURANT De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan ingezonden berichten een dag vroeger. PROVINCIE NOORDHOLLAND. Op Donderdag, den 13de° November 1879, des namiddags te half drie urenzal aan het lokaal van het provinciaal bestuur van IS oordholland, te Haarlem, bij enkele inschrijving worden aanbesteed De bestekken zijn, tegen betaling van 10 cents per exem plaar, verkrijgbaar aan het lokaal van het provinciaal bestuur voornoemd, en aan het bureau voor buitenlandsehe paspoorten op den O. Z. Achterburgwal, tegenover bet Walepleintje te Amsterdam, en van het eerstgenoemde werk ook ter secre tarie van de gemeente Texel. Nadere iulicbtingen zijn te bekomen bij den Hoofdingenieur van den waterstaat, te Haarlem, bij den Ingenieur J. M. F. WELLAN, te Alkmaaralsmede voor zooveel het eerstge noemde werk aangaat bij den Opzichter W. P. H. de KRUI JEE te Helder. De volgende personen worden verzocht zich ter gemeente Secretarie aan te melden. Jansje Visser, laatste woonplaats RaalteG. Ibon geb. Brands, 1. w. Helder; Coenraad Briedé 1. w. Utrecht; Pieter Jan Gerth 1. w. de BeltDirk Lbon 1. w. Krommenie Dirk van Dam, 1. w Ursem; Maatrje Kuiper, 1. w. Seher- merborn; Gerke Jobs Terband, 1. w. Schagen; Regina Helena Oosterbaan 1. w. BolswardAdrianus Strooper, 1. w. Zijpe; Cornells Withoud, 1 w. Zuid Seharwoude; Jan Kots, werk man, aan de Hoornscbe Vaart. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Policie het volgende voorhanden, als: een wit kaaslaken, een ledige porlemonnaie, vijf stoelen, waaronder één gemerkt, een zwart zijden. boezelaar, een portemonnaie met eenig geld, een stalen knipje, een lampensnuiter, een bankbiljet, een doek, een Oinnen- hndsch paspoort van J onker, een zijden dasje, twaalf houten schoppenelf zakken met tarweeen schaap en een ring met eenige sleuteltjes. Het is bekend, hoe zich tegenwoordig in Duitsch- lund een sterke beweging openbaart om de gemengde school te verdringen en de cont'essioneele school de school met godsdienstonderwijs er voor in de plaats te stellen. Wij hebben gehoord, hoe de Prui sische Minister van JEeredienst en Onderwijs als zijne meening verkondigt, dat niet alleen de Staat voor het onderwijs moet blijven zorgenmaar dat ook het godsdienstonderwijs op de scholen van staats wege moet worden gegeven en al het overige on derwijs moet doordringen en beheerschen. Wij mogen ons overtuigd houden, dat het Aederlandsche volk een dergelijke staatsbemoeiing aan zijn oostelijke bu ren niet zal benijden en meer en meer zal inzien dat een regeling als de onze verre de voorkeur ver dient waarbij het godsdienstig onderwijs en de godsdienstige grondslagen voor de opvoeding der kinderen worden toevertrouwd aan de vrije Kerk en aan het gezinterwijl de openbare onderwij zer als onbevoegd zich van het godsdienstig terrein onthoudt en zich bepaalt tot het eerbiedigen van de elders genoten godsdienstige vormingtot hei beschermen van die vorming tegen alle nadeelige invloeden en tot nauwgezette medewerking om de vruchten van die vorming de betrachting van alle christelijke en maatschappelijke deugden, voorspoedig en gezond te doen ontwikkelen en rijpen. Wij blijven de hoop voeden dat het gezond verstand van het Nederlandsche volk zal zegevieren over de onware voorstellingen, die sinds jaren van de openbare school worden gegeven en zal inzien dat die schoolwel verre van den godsdienst te willen ondermijnen geen ander doel heeft dan aan het zaaddat in de kerkop de catechisatiein het gezin wordt uitgestrooid, zooveel haar karakter toelaat, een goeden wasdom te helpen verzekeren en het opschieten van onkruid te voorkomen. Dat dit ernstig bedoeld is, daarvan zal, hopen wij, ons door jarenlange agitatie verontrust en verbeisterd volk mede overtuigd wor den door de bepaling der nieuwe wet op het lager onderwijsdat bij de regeling der schooltijden uren worden vrijgelaten voor het godsdienstonderwijs door wn<isdienstleerarenen dat de schoollokalen be- verlicht en verwarmdvoor dat onderwijs jaar worden gesteld. Keeren wij tot Duitechland terug. Daar wordt thans krachtig geijverd voor een ander stelsel. Daar bloeit de staatsalmacht op elk gebied, ook op dat van den godsdiensten daarom zal ook de Staat voor godsdienstonderwijs zorgen. De Minister van Eeredienst en Onderwijs heeft onlangs herhaalde lijk en met nadruk betoogddat dit onderwijs niet (ia» de Kerk mocht worden overgelaten, maar dat de Staat er voor moest zorgen en zich daartoe van de geestelijken moest bedienen, zooals hij zou mee- nen dat het behoorde. Op dezelfde wijze liet zich de stedehouder des Keizers te Straatsburg uit tegen de afgevaardigden eèner onderwijzersvereeniging in den Elzas. „Gij bewandelt den waren wegzeide hij „De geschiedenis leert ons hoe nadeelig het is geweest voor hen onderwijs, indien de geestelijken op dit gebied den schepter voeren. Met het volste recht verzet zich daartegen de openbare meening Maar waar reactie bestaathoudt men zelden de uaat in het oog, en zoo gaat het ook hier; m.-li heeft niet alleen de geestelijken willen bannen uit de schoolmen heeft gepoogd ook den godsdienst daaruit te weren." 's Keizers stedehouder keurt het dus blijkbaar goed, dat de geestelijken uit de school blijven gebannen maar hij wil de zorg voor het godsdienstonderwijs opdragen aan den Staat. In Nederland stelt men daarentegen de schoolloka len voor de geestelijken of de godsdienstleeraars open en laat de Staat hen geheel vrij terwijl hij zich zelf onbevoegd verklaart om dit terrein te betreden. Leerrijk is bovenal de wijze waarop deze stede houder des Keizers de waarde van den godsdienst aantoonde. „Athene Sparta Rome zeide hij tot de onderwijzers zijn zoovele levende voorbeel den van al het verkeerde van dit gebrek aan staats zorg voor den godsdienst. Van het oogenblik dat bij de jeugd het vaste vertrouwen op hunne goden aan het wankelen werd gebrachtzijn die Staten gedaald, te niet gegaan. De woorden van Schiller „alles wankelt, waar 't geloof ontbreekt," hebben een diepen zin." Athene, Sparta, Rome zijn te gronde gegaan toen de jeugd niet meer vertrouwde op de macht en de bescherming van Jupiter, Mars, Apollo, MiuervaVenus, enz. Volgens dezen Duitschen staatsman doet het er dus niet toeof de gods dienst dien men eenmaal heeft aangenomenop waarheid of op dwaling is gegrondof men aan Thor en Wodan of aan Diana en Bacchus gelooft Als men maar een godsdienst en een geloof heeft, en men blijft op zijn goden vertrouwen, dan blijven naar zijne meening ook de veiligheid en de duur zaamheid van den Staat gewaarborgd. In de eerste plaats leert echter al dadelijk de ge schiedenis dat het tegendeel even dikwijls plaats heeft, en het vertrouwen op de goden voor den Staat alles behalve een betrouwbaar schild is. Het blijkt volstrekt niet dat de Egyptenarende Assyriërs Perzen en Meden het vertrouwen op hunne goden hadden verloren, toen die oude Staten te niet gingen. Bij de volken, die door Alexander den Groote wer den onderworpen, stond het geloof aan hunne goden even vastals bij de Grieksche overwinnaarsen toen het groote rijk door Alexander gestichtna zijn dood ineenviel, was dat geloof niet zwakker dan vroeger. Toen de Friezen en andere Heidensche Germaansche stammen door de Christenvorsten wer den ten onder gebrachtwas hun vertrouwen op hunne goden geenszins aan het wankelen gebracht, en evenmin is dit thans het geval met de Turken en de Atsjineezen. Toch nijgen deze Staten ten val. Het blijkt dus, dat 's Keizers stedehouder met zijn beroep op de geschiedenis niet bijzonder geluk kig is geweest. Hij zelf is evenwel overtuigddat althans Athene, Sparta en Rome zijn te niet gegaan, omdat de jeugd het vertrouwen op de goden verloor. Volgens zijne meening was het wankelen van het geloof aan Jupiter, Mars, Apollo, Minerva, etc. dus een groote ramp. Had hij in die tijden geleefd en vol doende macht en invloed bezeten hij zou het oude Heidensche geloof hebben gesteund en beschermd ook tegen het Christendom. Hij had als Hooge- priester te Jeruzalem niet geduld, dat daar het oude Joodsche geloof werd ondermijnd, dat alleen de kin deren van Abraham de goede zorg en de bescher ming van den God der vaderen waardig waren en in later eeuw had hij evenmin toegelaten, dat iemand afweek van de tot nog toe algemeen aangenomen leerstellingen der Christenheid. Ziedaar waartoe deze beginselen leiden. Het is niets anders dan het stellen van de Kerk onder de voogdij van den Staathet aannemen van een gods dienst van Staat, die als politiemaatregel moet wor den gehandhaafd volgens de inzichten van den Staat en in het belang van den Staat, Dat belang is hier overwegend. Er moet gezorgd worden dat de Staat niet in verval gerake; daarom moet het geloof aan de oude goden onwankelbaar worden gehandhaafd. De godsdienst moet dienst doen als een nuttige dienstknecht onder de bevelen en het toezicht van den Staat. Zoo wordt de Kerk geboeid en het geloof versteend. Acht de Staat zijn belang betrok ken bij den ouden catechismus van de Hervormde Kerk, hij zal hem handhaven en in zijn belang ver klaren, en zich tegen elke andere opvatting verzetten. Ook met de Katholieke kerkleer kan hij vrede heb ben mits zij aan den Staat ondergeschikt blijve maar juist daarom moeten de Syllabus en de onfeil baarheid van den Paus als zoovele nieuwigheden worden geweerd. Wee der Kerk die uit wantrouwen op eigen kracht dezen steun van den Staat zoektof dank baar aanvaardt. Zij heeft hare vrijheid verkocht en de dienstbaarheid aangenomen. Daarom zal zij ook hare eer en haar gezag verliezen. M. de R. Beschouwende het schrijven onder ingezonden stukken in de Alkmaarsohe Courant van 2 November jl. met het inge- zondene in de Nieuwe IS oordhollander van Donderdag 6 No vember jl., geteekend„een catholiek die geen circulaire ontvangen heeftbeu ik het met laatstgenoemden schrijver eens, dat .het op Zondag uitdeden van wanne spijzen niet die bezwaren zal opleveren welke eerstgenoemde schrijver zoozeer vreest. Ook de ondervinding opgedaan door eene dergelijke spijs- kookerijwelke eveneens den Zondag koos tot uitdeeling der Spijzen en van dien dag geene bezwaren ondervond, alsmede om de bestaande stedelijke spijscommissie door het op een zelfden dag uitdeelen van spijzen niet in den weg te treden, is zeker den grondslag geweest dat deze dag vastgesteld is geworden. Met verwondering las ik evenwel dat de steller van het ingezonden stuk in de Nieuwe Noordhollander daarin sprak van we en van ons; rnij als lid dier Yereeniging is daarvan niets bekend en kan daarom niet veronderstellen dit schrijven uit" den boezem dier Yereeniging is voortgevloeidwaren dergelijke stukken onderteekend met naamverkeerde ge volgtrekkingen zouden voorkomen worden. De geopperde bezwarenaan welke armen de bons uit te reiken en of dezelve alsdan goed besteed zullen zijn vin den mijns inziens gemakkelijke oplossing, met de bons te overhandigen aan de eene of andere liefdadige instelling dewelke zeer zeker wel in staat en ook bereid zal zijn zich met de uitreiking daarvan te belasten. U bij voorbaat dankzeggendeM. de R.voor de op name dezer regelenheb ik met de meeste hoogachting de eer te zijn, UJVEd. Dw. Dienaar C. MOERBEEK. De tijdelijke waarneming eener hulponderwijzersbetrekking is door B. en W. opgedragen aan M. J. Verkozen aan de burgerschool en aan j. R. v. Arnhem en NF. Perk aan de armenschool. De heeren mr. W. v. d. Vliet, te Amsterdam, C. J. v. Spall, te Helder, en A. v. Linden v. d. Heuvell, te Amster dam, hebben den gemeenteraad concessie gevraagd voor het aanleggen en exploiteeren eener duinwaterleiding van Egmond aan den Hoef naar en in Alkmaaronder deze voorwaarde, dat de gemeente zich verbindt om over het benoodigde ka pitaal vau 2 ton 5 p.c. 's jaars, alzoo 1000(1, te vergoe den waarvoor zij zal ontvangen de helft der zuivere winst, die de exploitatie zal afwerpen zijnde dezelfde wijze, waarop de beeren v. d. Vliet en Bosch Reitz den 2J Dec. 1876 hebben gecontracteerd met de gemeente Leiden, waar het kapitaal 4% ton beloopt, en de gemeente reeds nal% jaar werkens p.m. t 6000 minder te betalen heeft dan de ge garandeerde 25000. Het waterbekken is gevonden in een terrein aan den duinvoetbenoorden den stratwegalwaar kanalen ontworpen zijn lang 225 en breed 12 ellen, een reservoir van 94 bij 30 ellen2 filtersreinwaterputma chinegebouwen met 2 stoompomp-werktuigenelk van 20 p.k., en watertoren van 30 ellen hoogte. Langs de Groene en Bergenwegen zou het water door eene hoofdbuis van p. m. 8500 ellen geleid worden tot Scharlo en daar sluiten aan het voor de gemeente ontworpen pijpennet ter lengte van p.m. 1000 ellen. Voor particulieren zou de prijs van het water berekend worden in verhouding tot het aantal vertrekken der woningen en de talrijkheid der gezinnen en op verschillende plaatsen zouden kranen worden gesteld voor den verkoop van water tegen 1 cent per emmerbe nevens hier en daar brandkranen. Den 5 hield de turnelub Kracht en Vlugheideene publieke oefening met bet stel nieuwe brandspuiten. De leden deden zich in hunne eenvoudige uniformen goed voor, en gaven blijken van hunne bedrevenheid in de bediening der spuiten en in het klimmenwaartoe een hoog graan- pakkuis aan de Houttilstraat gebezigd werd. De spoed, waarmede water gegeven werdwas waarlijk verrassend. Het tweede stel spuiten is deze week van den heer Beider ontvangen voor de bediening hiervan heeft zich een tweede corps vrijwilligers van 74 leden gevormd. Voor de commissie te 's Gravenhagebelast met het afnemen der examens voor liet middelbaar onderwijs, is voor de engelscke taal geslaagd de heer A. Caland. Bij den Raad van Stateafdeeling voor de geschillen vau bestuur, is den 5 ingekomen een kon. besluit, hou dende ongegrondverklaring van het beroep van den heer Slemier tegeu het besluit van Burg. enWeth. dezer gemeente, waarbij hem voorwaardelijke vergunning is verleend tot op richting eener drogerij van tabak en sigaren. Derhalve is de gestelde voorwaarde gehandhaafd. Vrijdagavond werd de nieuwe ijzerfabriek feestelijk in gewijd, in tegenwoordigheid van heeren burgemeesterwet houders, secretaris en gemeente-architect. Het gieten van de woorden: „Alkmaarsche IJzer- en Metaalgieterijdirec. C. Jvan Spall en A. van Linden van den Heuvell" had, on der het gejuich der werklieden, met gunstigen uitslag plaats. De vuurmassa in den oven, waarvan de geweldige hitte niet minder dan 1680 graden F'ahrenheit bedroeg, verlichtte een groot deel van den omtrek en maakte een aardig effect. Na den afloop der werkzaamheden werden de werklieden onthaald. Naar aanleiding van de bij het gemeentebestuur ingeko men aanvraag om concessie voor eene duinwaterleiding moge het volgende plaatsing vinden In vele gedeelten dezer gemeente is het drinkwater van zeer slechte hoedanigheid, hetwelk zij trouwens gemeen heeft met alle plaatsendie even als Alkmaar kunnen wijzen op haar bestaan van voor eeuwen. De rioleering, regenbakken en weipuiten laten in de meeste bejaarde plaatsen veel te weDsehen over, en van daar de minder goede hoedanigheid van het drinkwater in die plaatsen. Hoeveel malen toch is het niet voorgekomen, dat men zelf wel goed zorg droeg voor riolen en regen- en welput, maar dat de buurman deze zaken verwaarloosdeen men alzoo geheel buiten eigen schuld voor de gezondheid schadelijk drinkwater gebruikte. De schadelijke invloed van drinkwater vau slechte hoeda nigheid doet zich dikwijls eerst na langen tijd gelden, maar treedt bij epidemiën meestal het sterkst op den voorgrond. Een zeer sterk sprekend voorbeeld levert daarvan in de laatste dagen de gemeente Leiden opdaar bestaat sedert ruim een jaar eene duinwaterleiding; maar zooals veelal gaat zijn er nog vele inwonersdie om deze of gene reden geen gebruik maken van de hun aangeboden gelegenheid om op goedkoope wijze zich goed drinkwater aan te schaffen. Nu is de ondervinding der laatste dagendat de gevreesde keerschende ziekteroodvonk en typhusbijna uitsluitend die woningen aantast, waarvan de bewoners geen duinwater gebruiken. O.a. zijn van een blok huizen van 200, gele gen aan de Breestraat te Leiden, alleen aangetast de bewo ners van één perceel. De vrouw des huizes en 3 kinderen werden de laatste weken uit dit huis ten grave gesleepten juist dit buis was het eenigste, waar men nog hardnekkig gebruik bleef maken van wel- of regenwater. Het gemeentebestuur van Leiden moet dan ook voorne mens zijn om het puoliek in kennis te stellen van de lee ringen bij de jongste epidemie opgedaan ten opzichte van het drinkwater. Het duinwater wordt verkregen door het maken van uit gravingen iu de duingrondendan door filters gezuiverd en eindelijk door ijzeren buizen naar de stad en in de huizen geleid. Bij het duinwater kan dus nimmer kwestie zijn van het bevatten van voor de gezondheid schadelijke bestanddeelen en evenmin kan het door verontreiniging van den bodem bedorven worden. Alle deskundigen zijn het dan ook daar over eens dat het voor een eenicszins dicht bevolkte plaats eene weldaad kan genoemd wordenals zij in het bezit eener duinwaterleiding kan worden gesteld. Vele gemeenten zijn echter buiten de mogelijkheid om zich eene waterleiding aan te schaffenen moeten zich dus wel met het regen- of welwater tevreden stellen. Gelukkig ver keert echter Alkmaar iu gunstiger geval: de nabijheid der duinen benevens de aaneengesloten bouw der plaats maken deze gemeente zeer geschikt voor den aanleg eener water leiding. Een overwegende zaak bij het tot stand brengen van een dergelijk werk is echter, dat alles op soliede en ruime schaal worde aangelegd, zal men niet vele teleurstellingen te wachten hebbenen in zoover is het van beteekenisdat de concessie is aangevraagd op denzelfden voet als in de ge- gemeente Leidenen wel door personenwier namen waar borg geven voor eene soliede uitvoering. De heeren van der Vliet en van Spall toch hebben reeds meermalen de be wijzen geleverd, vertrouwd te zijn met zaken waterleidingen betreffende. De opoffering die van de gemeente gevraagd wordtis voorzeker zeer belangrijk; maar de zaak is overwegend genoegom ernstige bespreking en onderzoek te mogen vorderenvoor de bevordering van volksgezondheid mogen gewis hooge eischen gesteld worden. KANTONGERECHT. 7 November. W. K. f 3 boete of 1 dag gev., ter zake van het rijden over het voetpad te Egmond aan Zee. Cornelia D. f 3 boete of 1 dag gev., ter zake van het werpen van vuil water op straat, te Egmond aan Zee. W. J. S. 5 boete of 1 dag gev., ter zake van het laten loopen van een bok op eens anders grond te Alkmaar. A. K. vijf boeten van 1 of 1 dag gev. voor elke boete, J. L. huisvrouw A. K. vier hoe ten elk van 1 of 1 dag gev. voor elke boete, J. J. K. f 1 of 1 dag gev., allenjt.er zake|van het bezeilen van eene stand plaats op straat te Alkmaar. C. V. 3 boete of i dag gev., ter zake van bet rijden met een hondenkar te Esrmond- binnen. G. M. 1 boete of l dag gev., ter zake van het des nachts laten staan van een wagen op straat te Alkmaar. J. S„ M. E„ J. M., D. K„ A. G., C. K„ P. de W. en C. E., allen f 6 boete of 2 dagen gev., ter zake van het maken van nachtelijk burengerucht te Broek op Langedijk en Egmond aan Zee. Allen in de kosten. BURGERLIJKE STAND. GETROUW D. 2 Nov. Cornelis van den Brink en Jantje Blauw. GEBOREN. 3 Nov. HijmanZ. van Abraham Joachim Elte en Klaartje Nijkerk, 4 h Aron Z. van Joseph Izaak Speijcr en AnnaWeeler. Maria Antonia Josephina, D. van Reijerus Wille- brordus Vlaming en Trijntje Polder. 5 Gerbrand, Z. van Gijsbert, Eiirber en Hendrica Hendriks. Fransiscus Zacliarias, Z. van Vincentius Johannes Klaverweijden en Johanna Martina Vester. 6 e Marianne JudikD. van Jacob Micbiel Koopman Naatje Deen. Everdina Jacoba Gerarda D. van Herman van de Hagt en Hendrica Johanna Viveen. OVERLEDEN. 5 Nov. Maar/je Sas, echt.gen. van Cornelis Kes, 36 j. jj6 u Mietje, D. van Jacob Eliasar Vet en Marianne de Vries, 15 j. en 4 m. Salomon de Leeuw, 66 j. Geertje Hooyboer, echt.gen vau Pieter van der Veer, 26 j. Marianne Judik, D. van Jacob Machiel Koopman en Naatje Deen, 6 uren. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. Door den Notaris J. G. A. VERHOEF!'. 6 Nov. Woonhuis, aan "het Stadsplantsoen nabij de Keetkolk sectie B, 2714. Str. H. JAjnbach 1795, (Afslag 13 Nov.). Alkmaar 3 Nov. Aangevoerd 96 vette Kalveren f 32 a 85 5 nuchtere dito f 16 a 21 494 Schapen /19 a 33 37 vette Varkens 0,44 a 0,52 per k. Op de groote uajaarskoemarkt zijn aangevoerd 5831 stuks Rundvee. 7 Nov. Kleine kaas 35,50, commissie ƒ40, middelbare f 40,50, laagste prijs 20, aangevoerd 467 st., wegende 110010 kilogr. Ter graanmarkt aangevoerd 3278 heet.' Tarwe 8 a 10 Rogge 6,75 a 7,75, Gerst 5 a 5,75 idem Chevalier 6 a 7, Haver/3,25 a 4.75 Paardenhoonen f 7,75 a 8, bruine dito 9 a 18, citroen dito f 18, Kana riezaad /ll, rood Mosterdzaad 14 a 17, geel dito 10 a 15, Karweizaad f 15,50 a 17,25 Erwten: groene /12 a 20,50, grauwe /18 a 25, vale 10 a 18. 8 Nov. Aangevoerd 1 Koe f 125, 10 nucht. Kalveren 13 a 26 35 Schapen 14 a 25 36 magere Varkens /10 a 20148 Biggen 4 a 7 4 Bokken en Geiten f 4 a 8 Boter 87% a 95 ct. p. k. Beverwijk 1 Nov. Ruim 300 Runderen. De markt was iets williger. Edam 1 Nov. Kleine kaas 27 a 33,50, aangevoerd 97 st. wegende 22230 kilogr. 6 Nov. Aangevoerd 239 st. Boter /1,40 a 1,50, Kip- peneijeren 6 a 7. Enkhuizen 5 Nov. Kleine kaas 34,50 aangevoerd 22 st., wegende 5856 kilogr. Karweizaad 16 a 17,50 BI. Maanz. 12.50 per 50 P., Mosterdzaad 17 a 22, Erwten grauwe 17 a 21,50, vale 15 a 19, br. Bonen f 14 a 18, Wintergerst 6. Haarlem 3 Nov. Aangevoerd roode Tarwe 10 a 1witte dito 8 a 11, Rogge 6,1 5 a 7,45, Gerst /4 a 7,20, Haver /4a 4,55, Duivenbonen /8a 8,40, Paarden dito 6,30 a 6,55, bruin Mosterdzaad f 10,50 a 18, 33 Varkens 42 a 46 ct. p. P., 67 Biggen f 5 a 12. 5 Nov. Kleine kaas f 33,75, aangevoerd 87 st., wegende 20365 kilogr. 47 Koeien 90 a 180 8 Vaarzen 50 a 90, 5 Graskalveren 16 a 22, 30 n. dito f 4 a 8, 93 Schapen 18 a 26, 7 Biggen 6 a 11, 1 Paard 30. Krommenie 6 Nov. 174 Koppen /1,40 a 1,64, 225 Kip eieren 6,75. Medemblik 5 Nov. Kleine kaas r st., Boter per kop 1,30, Kipeieren f ,3 1 Purmerende 4Nov. Aangevoerd 2)3 su.p i K-a>, f 1,43a 1,50 per kgr., 336 Runderen, .55 Paarden. 124 vette Kalveren 0,60 a 0,80 per kilogr., 104 nucht. dito t 8 a 24, 154 vette Varkens 0,38 a 0,48 per kgr., 10 magere dito 8 a 20, 198 Biggen 3 a 5, 286^ Schapen en Lam meren580 Ganzen 2,25 a 3,25 49 Zwanen 5 a 7, Kipeieren 6 a 6.50 per 100 stuk, 135 mud Appelen 7*4,50 a 5,50, 190 mud Peren 7 3 a 4 per mud.

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 1