r *r li A I D I1 van Zondag 9 November 1879. No. 46. Eenentachtigste Jaargang. 1879. IR. residerende fê&i ®2Hcfccltjkscftc üscrichlcu Ouitschland. ihorn er. Belgie. Luxemburg. Fra nkr||k. In root BBrittunfe en Ierland. Rtnsland. Bs riek en land. Turkse. lluNtenryk-ilIungarjje. §tab0-flieut»0. TB .tai'B1 f ft lï ft V N oor elke regel meer 15 l tot Zaterdag namiddag end nommer ingestaan Bijblad van de Alkmaarsclie Courant In een hoofdartikel der Aoln. Zeitunq wordt verzekerd dat het doel van het duitsch oostenrijksch verbond lang zoo' ingi wikkt niet is, als sommige bladen het doen voorkomen Diepzinnige berekeningen omtrent den toestand of de toe komst van het Oosten liggen daaraan niet ten grondslag de zaak komt eenvoudig hierop neder. Er waren allerlei teekenen, die voor de veiligneid zoowel van Duitschland als van Oostenrijk-flongarije verontrustend mochten heeten het plaatsen van russische troepen langs de grenzen dier' rijken de stelselmatige opruiing van het russische volk tegen die rijken en de wijzewaarop het op de noodzakelijkheid eener breuk met zijne westersche buren voorbereid werd Bovendien stond men voor het onbetwiste feitdat Frankrijk gedurende de najaars oefeningen door hooggeplaatste russi sche officieren gepolst was, of bet genegen was een verbond tegen Duitschland aan te gaan en daarbij kwamen nog de publicistische naïveteiten van prins Gortschakoff. de 'nog altijd verantwoordelijke persoon voor Ruslands buit'enlandsche staatkunde. Van het russische kabinet zouden in den af<*e- loopen zomer zelfs rechtstreeksche en uitdrukkelijke bedrei- gingen bij het duitsche kabinet ontvangen zijndie daden zouden wordenindien de duitsche vertegenwoordigers in de nog hangende oostersche vraagstukken niet aangeschreven werden overeenkomstig Ruslands wenschen te handelen. De leiders der staatkunde in de aldus bedreigde rijken moesten dus wel gewetenlooze en lichtzinnige staatslieden zijn, in dien zij niet trachtten het eens te worden over de middelen tot verdediging tegen de gevarenwaarmede nu eens de een en dan de ander door Tusland bedreigd werd. Dit is de eeuige oorzaak van liet verbonddat dus alleen tot doei heeft, wederzijdsche verdediging en ondersteuning tegen onrechtmatige aanvallenrechtstreeksche bescherming van eigen veiligheid en onafhankelijkheid. Pruisen. Huis der Afgevaardigden. De meerderheid van ongeveer 259 stemmen waarmede de voorzitters en onder voorzitters gekozen zijn, bestond uit de conservatieven het centrum en de Polen, tegenover ongeveer 160 stemmen der vnj-conservalïeven en nationaai-liberaien. De meerder heid was van oordeeldat de drie voornaamste partijen in het voorzitterschap vereenigd moesten zijn naar verhouding en volgorde van hun sterktecijfer. Den 31 diende de minister van financiën, de heer Bitter die voor het eerst als zoodanig optradde begrooting in De gewone ontvangsten zijn geraamd op 7 20 712 391 de gewone uitgaven op 726,319,141, sluitende derhkve'met een tekort vau 5,606,750 mark. .Bovendien bestaat er op de buitengewone begrooting een tekort van 42 miljoen te dekken door eene leening. De ongunstige uitkomst van het loopende jaar, waarbij mede een tekort van 8,744,514 mark door eene ieening moet gedekt wordenis veroorzaakt door de aanzienlijk verminderde ontvangsten. Ontwerpen tot wijzigin°- der belastingen werden in gereedheid gebracht en zouden "in de volgende zitting aangeboden worden. Yoor hetgeen wegens aankoop van spoorwegen noodig is, zal op het crediet van den Staat geen beroep gedaan wor- afe» aangezien de daarvoor gevorderde gelden door vol doende? waarde worden opgewogen. De riieuw benoemde minister van justitie Friedbergge boren Ïi7 Januari 1813 te Friedland in West-Pruisen 'werd in 184& benoemd tot substituut van den procureur-generaal bij het Nammergericht te Berlijn, waarbij hij de betrekking van assessor bekleeddevervolgens ging hij in dezelfde be trekking naaAGrusswaldalwaar hij in 1850 als procureur- generaal optrad'? iu 1864 verkreeg hij den titel van geheim justitieraad en werd hij als referendaris geplaatst aan het ministerie van justitie; iu 1857 werd hem de titel van geheim opperjustit.ieraad toegekend en in 1870 werd hij benoemd tot, voorzitter der rechtsgeleerde commissie van onderzoekbij koninklijk besluit van 30 Nov. 1872 werd hij door konink lijk vertrouwen benoemd tot lid voor zijn leven van bet Huis der Heeren en op 30 Juni 1875 tot raadsman der Kroon. Sedert 1873 was hij onder-secretaris van Staat bij het mi nisterie van justitie. Daar hij veel heeft bijgedragen tot het ontwerpen en invoeren der rijks justitiëele wetten ver wacht men dat hij den gunstigsten invloed zal uitoe'fenen in zijne nieuwe betrekkingom die nieuwe wetgeving aan het beoogde doel te doen beantwoorden. Aan de Meuse wordt uit Brussel geschrevendat de toe stand der krankzinnige Keizerin Charlotte veel verbeterd is en de hoop op hers,el begint te herleven. De zitting der Kamer van Vertegenwoordigers werd den 4 door den minister van staat namens den Koning-Groot hertog geopend. In de troonrede wordt 's Vorsten erken telijkheid betuigd voor de bewijzen van verknochtheid en liefde, bij de voltrekking van 's Konings huwelijk en ook in de dagen van rouw door de Luxemburgsche bevolking gegeven.' ,,De smartelijke verliezen door ons gezamenlijk betreurd, hebben de banden, die de trouwe Luxemburgsche bevolking aan mijn persoon verbinden, slechts nauwer kunnen toehalen. ,,Met genoegen deel ik mede, dat de gelukkige stelling, waarin de tractaten het land hebben geplaatst geenerlei' verandering heeft ondergaan. „De Luxemburgers blijven gelijk vroeger moedig en ijverig aan hun voorspoed arbeiden. Zij opent verder gunstige vooruitzichten voor nijver heid en de geldmiddelen, vooral ten gevolge van de ueuwe tarievenzoodat met bedachtzaamheid de hand aan de ver laging van sommige belastingen kan worden geslagen, en eindigt dan aldus „Uw land is onafhankelijk; krachtens uw grondwet zijt gij vrij engeleid door uwe vaderlandsliefdezult pj den eerbied voor de wet en de belangen van orde en veiligheid nimmer uit het oog verliezen bij de pogingen, in het werk gesteld tot ontwikkeling uwer vrijheden, °nze ,ver.een'pde pogingen, o ter de leiding der goddelijke Voorzienigheidhet geluk en den voorspoed van ons dierbaar Vaderland meer en meer verzekeren lot Voorzitter is verkozen de beer Lessel: tot onder- Voorzitter de heer A. Peseatorebeide met, 26 van de 38 stemmen. M ;t 28 tegen 10 stemmen is besloten, een adres van antwoord aan te bieden. net veel besproken raadslid Humbert, wiens verkiezing door den raad van de prefectuur der Seine echter ver nietigd werd, is den 30 gehuwd met mej. Lepelletier die hem 9 jaren trouw was gebleven. De burgemeester van Neuilly, die het huwelijk voltrok in tegenwior- digheid van ongeveer 2000 broeders eu vrienden, ver klaarde iu eene daarbij gehouden toespraak, dat hij'zulke innig en oprecht republikeinsche zielen de majesteit der bur gerlijke wet niet in herinnering behoefde te brengen- zij die opgevoed waren in liet door hen uitsluitend geëerbiedigd burgerliik geloof, hadden daarvoor eerbied genoeg. De toe hoorders vielen hem daarop in de rede met de kreeten brav leve de amnestie! leve Humbert! leve de vrije ge dachte! Na afloop der huwelijksvoltrekking wenscKe hij het paar geluk, zeggende; mijne gelukwenschen aan u' mevrouw! die, op uwen verloofde wachtende, blijk gegeven hebt van eene echt Corneliaansehe trouw en u mijnheer wien eindelijk het geluk aanlacht na de met zooveel geest' kracht gedragen rampen. De heer Brelay, die zioh in den departementalen raad der Seme verzette tegen den onwettigen wensch naar de onvoor waardelijke amnestie en alleen onder de republikeinen tegen dien wensch stemde, heeft zijn ontslag als lid van dien raad genomen. De kiezers zullen dus weldra uitspraak omtrent zijne houding kunnen doen. Te Marseille is een werkliedencongres gehouden, waarin een aantal voorgestelde wenschen werden aangenomen o a het verleenen van dezelfde staatkundige rechten aan' den man en de vrouw; het afschaffen der kloosters, ware toe vluchtsoorden voor luiheid en zedebederf, en der gevange nissen die schandelijke middelen ter onderdrukking men moest het zedelijk gehalte verbeterenniet straffenhet gelijkstellen der syndicale Kamers met andere soorten van vereenigmgen om ten spoedigste liet sociale vraagstuk op te lossen door de ijverigste revolutionaire krachtsinspannin gen Invoering van burgerlijk kosteloosverplicht onder wijs afschaffing van godsdienstonderwijsoprichting van beroepsscholen in alle gemeenten boven 3000 zielen; schei ding maken tnssehen proletariaat en bourgeoisie; vorminv eener groote werkliedenpartijrechtstreeksche vertegenwoor- ciiging van het proletariaat in de Kamers enz.; afschaffing van alle voorrechten en monopoliën enz. Ook werd eene motie aangenomen waarbij de volksvertegenwoordi°-inc werd gesommeerd ten spoedigste de algemeene amnestie af te Kondigen. Het volgende congres wordt in September 1880 te Havre gehouden. 18 Leden, later door meerderen ge volgd, hebben tegen de wijze, waarop die wenschen zijn aangenomen en tegen sommige daarvan op zich zeiven in de Lanterne geprotesteerd. Bij de op 2 Nov. te Parijs in de voorstad Montmartre gehouden herstemming is de radicale candidaat Lawen ge kozen, hoewel hij bij de eerste stemming veel minder stemmen had dan de candidaat der gematigden Bibal. Het aantal te huis gebleven kiezers is ongemeen groot geweest. De ver- kozene had nog geen zesde der ingeschreven kiezers. De begrooting der stad Parijs voor 1880 bedraagt 233,102,519 fr. in uitgaaf. de zaak te bemoeien. Alle partijen moeten daarom de re- geenng steunen in hare pogingen om de Porte tot het in voeren der toegezegde hervormingen te bewegen, zonder wefice de geheele Engelsch-Turksche overeenkomst niets be- leeKent. Van de 9 dezer dagen te Kiew te recht gestaan hebbende personen wegens deelneming aan staatkundige vergrijpen is 1 veroordeeld tot de doodstraf door ophanging; zijn 2 tot 10, 1 tot 6 en 2 tot 4 jaren zwaren dwangarbeid ver mezen 1 ontving 1 maand en 2 eene week opsluiting. Volgens de begrootmg voor 1880 verwacht de minister van financiën 16 miljoen roebels meer van de opbrengst der indirecte belastingen of bijna 294 miljoen in het geheei! De inkomende rechten op sterke dranken brengen 230 miljoen daartoe hij, zout 12, tabak 14, si iker 6, zegelrech ten 13 en spoorwegbiljetten 7% miljoen. De begrooting van marine bedraagt 30 milj., waaronder bijua 11 milj. voor den aanbouw van nieuwe en 5% voor onderhoud van be staande schepen De Kamers werden den 1 door den Koning geopend met een troonredewaarin verklaard wordtdat de loyauteit waarvan de natie bij de algemeene verkiezingen blijk gaf' het vertrouwen des Konings in het volk rechtvaardigt. De betrekkingen met, liet buitenland zijn van vriendscliappeljjken aard De regeermg tracht uitvoering te doen geven aan de besluiten van bet Berlijnsehe congresde vraagstukken van practischen aard worden gaandeweg vereffend. De re- geering is overtuigd, dat de groote belangen der aangren zende rijken en de steun der mogendheden die het Berlijnsehe verdrag onderteekendenvan gunstigen uitslag op de on derhandelingen zullen zijn. Doch deze overtuiging nee.nt de noodzakelijkheid voor Griekenlandom zijn leger te or- ganiseeren, niet weg. Een bericht uit Konstantinopel bevestigt de verandering •houding tusschen Engeland en dat riik T„t Vergelijkende beschouwingen over den oogst, in de dag bladen toonen aan, dat hij sedert 18)6 zoo slecht niet is geweest als in 1879, Gemiddeld is de oogst in het Ver eenigd Koningrijk 29% bushels per acre, of eene geheele opbrengst van 11,278,490 quarters Dit jaar was de gemid delde opbrengst per acre niet meer dan 18 busbeis en de geheele opbrengst 6,846,000 quarters. Daarvan kan sieciits 5,900,000 iu verbruik komen en daar ongeveer 24,000,000 quarters noodig zijn, zullen 18 miljoen van elders worden ingevoerd. Den 4 had een voltallige ministerraad plaats en den 5 en 6 had weder eene vergadering plaats. Lord Salisbury had den 4 een onderhoud met den turkscheu en den franschen en lord Beaconstield een met, den russischen gezant. Het bericht, dat de gezant te Konstantinopel last. zou heb ben ontvangen bij de Porte op nieuw krachtig aan te dringen op het nakomen der overeenkomst betreffende de hervormin gen in Aziatisch-Turkije en daarop zoo aan te dringendat die aandrang met verwijzing naar de aanwezigheid eener en- gelsehe vloot in de turkscfie wateren het karakter eener be dreiging zou krijgen, is volgens de Daily News, zoo het waar iseen teekendat de regeering een geheel nieuwen weg heeft, ingeslagen en een der hoofdbeginselen harer vroegere staatkunde heeft, laten varen. Voorheen was haar beweren steeds, dat Turkije niet gedwongen moest worden en dat beginsel had voor een paar jaar doen besluiten om zich te verzetten tegen de staatkunde van bedreiging en dwang door de europeesche mogendheden. Wil zij thans Turkije echter dwingen, dan zal zij te rekenen hebben met de telkens her haalde en ook door den t.egenwoordigen minister van binn zaken gedurig verkondigde geldelijke onmacht, van dat rijk. Konstantinopel kan t icli niet gebombardeerd worden, omdat de Porte geen geld heeft. Gaat Engeland dus eene staatkunde van dwang volgen, dan zai daarmede noodzakelijk een gel delijke steun gepaard moeten gaan. De minister Northcote heeft evenwel indertijd plechtig verzekerd, dat geene uitgaven voor die hervormingen zouden gedaan worden zonder "raad pleging van het Parlement. Is dus werkelijk namens de regeering aan de Porte een ultimatum gesteld, dan zou de regeering op nieuw een staaltje geleverd hebben van hare taktiek waarmede zij het toezicht van het Parlement, weet te ontduiken. De Times acht het hoog tijd voor het doen van stappen ter verkrijging van hervormingen in Klein- Azie, want, anders ontstaat een armenisch vraagstuk, geheel gelijk aan dat, hetgeen het bulgaarsche in Europeesc'tT Tur kije is geweest. Gemakkelijk zou men in Armenië onlusten kunnen doen ontstaanwelke aan Rusland een gevaarlijk voorwendsel aan de hand zouden kunnen doen om zich met uv.rauji ue veraiiuering der verhouding tusschen Engeland en dat rijk. Tot heden had de britsche gezant steeds getracht des Sultans vertrou wen te winnen en door welwillende raadgevingen de invoe ring der noodzakelijke hervormingen te verkrijgen. Daar op die wijze niets dan onvervulde beloften verkregen wer den is besloten krachtiger op te treden. Volgens den be richtgever der Times zou de gezant duidelijk aan de minis ters Mahmoud-Nedm en Sawas-pacha te kennen gegeven hebben, dat, ging de Porte voort te handelen zooals iu het laatste jaar geschied was, dit zeer noodlottige gevolgen zou hebben. Die kennisgeving schijnt eenigen indruk ge maakt te hebben op den Sultan en de ministers en ben tot du overtuiging geurscilt te üeoben dat üet ernst werd. itr is althans eene koortsachtige bedrijvigheid in de minisl.eriën ontstaanallerlei sinds iang vergeten plannen worden op gehaald commissiën die reeds lang niets dedenzijn aan geschreven binnen ongelooflijk korten tijd besluiten te nemen en de ministers zeiven beraadslagen dagelijks en voornamelijk over de geldelijke aangelegenheden. De minister van finan ciën is slechts een werktuig in handen van den minister van oinnenl. zaken M ohnioud-Nedimdie het hooge woord voert bij de behandeling der geldelijke vraagstukken. Be voegde beoordeelaren meenen echter, dat het du te laat is. Hoewel deTurken zeer geduldig van aard zijn, zoo wordt de toestand toch zoo gespannen geacht, dat eene uitbarsting onvermijdelijk geworden is, m welken vorm echter is moeie- lijk te zeggen. Sommigen meenen, dat het tot buitenland- sche tusschenkomst zal moeten komen; anderen, dat weldra ernstige ongeregeldheden in de hoofdstad of de provinciën zullen ontstaan. Bulgarije. De Wetgevende Kamer is door den Vorst geopend met eene rede, waarin hij zijne ingenomenheid be tuigt met de welwillende ontvangst door de mogendheden die het vorstendom erkend hadden. In warme bewoordingen' maakt hij melding van de ontvangst in Servië en Rouma- nië. Diepe erkentelijkheid en onbegrensde vereering koes tert zoowel hijals de regeering en liet volkvoor den Keizer van Rusland, die de bevolking vrij had gemaakt. Verder werd melding gemaakt van het aankuoopen van goede en vriendschappelijke betrekkingen met de naburige staten en verklaard, dat hij rekende op de vaderlandsliefde der Kamer, waarop Europa het oog vestigde. Oostenrijk. Het Huis der Afgevaardigden nam den 31 het adres van antwoord der regeeringsgezinde meerderheid van de commissie aan met 176 tegen 162 stemmen. De ingediende begrooting voor 1880 is door de or ganen der oppositie met scherpe afkeuring ontvangen. De Deutsche Zeitmg meent daardoor het recht te hebben om te zeggen, dat zelden de begrooting eene zoo eenstem mige afkeuring heeft gevonden: de inkomsten worden hooger, de uitgaven lager dan de werkelijkheid geraamd en het té kort moet door nieuwe drukkende 'belastingen gedekt worden. Het Neue Wiener Tageblatt is van gevoelen, dat, als de cijfergroepering juist is, de geldelijke staatkunde der regee ring niet deugt eu is deze goed, dan moet de cijfergroepering valseh zijn. De Neue Freie Pressein wier oogen de ge heele begrooting den stempel draagt van onoprechtheid en gedektheidkeurt af het verkoopen van fondsen van den Staatzooals de regeering wil en het nemen van hypotheek op in aanbouw zijnde rijksgebouwen. Beide wijzen om geld te verkrijgen stelt het gelijk met eene bedekte leening, en het nemen van geld op hypotheek is voor een Staat' als Oostenrijk onwaardig. De oppositie raamt- het tekort veel hooger dan 12% miljoen, maar al was bet niet hooger, dan zou het volgens dat blad nog niet gemakkelijk zijn, dat te kort door nieuwe belastingen te dekkenwant van de voorgestelde verhooging der petroleumbelasting schijnt het niets te willen weten. De ministeriëele organen prijzen daarentegen de regeering zeer, dat, zij de gewone uitgaven uit de gewone ontvangsten kan bestrijden en liet geringe tekort, gedekt, kan worden, zonder een beroep op het crediet van den Staat of zonder afbreuk te doen aan de voortbren gende kracht der bevolking. Het sluiten eener hypotheek; p schrijft, in Sempervirens over de bar- die men de boomen in onze stadsbe- onze wegen [jb. langs bet stationster- doet ondergaan het volgende „Even scheermes aan een kind of aan een aap n, als zekere houtkappers te roepen ooi Zij snoeien de dikke takken af en doen ls nuttelooze en gevaarlijke verminkingen; te snoeien en die sleuners zouden den- d te hebben, indien zij den boom, die liet alle minst noodige en minst gerecht- sn deden ondergaan. Hoe dikwijls wordt ne banden een afgrijselijk geraamte! Zij ,ote takken af en als kruin laten zij hem ;uten! De boom bloedt aan alle kanten; zijn talrijk; maar de sleuner bewondert tevreden oog. Hij heeft in eeniqe oogen boom verminktaan wiens ontwikkehnq de sleedde." Natuurkundige Voordragten. Zevende 379. Beschreven door P. A. Haaxman Jr. age, bij H. C. Susan C. H.z. i hebben wij mei ingenomenheid melding de uitvoerige verslagen, welke door den geven worden van de in Diligentia te iiouden natuurkundige voordrachten. Zij aantrekkelijkheid aan de helderheid en de zij gesteld zijnmaar bovenal ook aan en actualiteit der door de verschillende ie onderwerpen. Zoo vinden wij in de erie o a, eene voordracht over vervalschin- rinkwaren door dr. Mulder, eene over if. J. W. Gunningeene over melk en van dr. J. Th. Mouton. eene over het prof. H. J. Rink. Wat, het laatste onder- r de geruchten van Edisons uitvinding en met de Jablochkoff-kaarsen zoozeer aan de gesteld, komt het ons genoegzaam onmo- ,n in weinige bladzijden een beter denkbeeld n bet, overzicht der voordracht van den geleverd wordt. Beschaafde leekendie n en vorderingen der natuurwetenschappen zijnzullen zich de kennisneming van leklagen, noen van deze noch van vroegere mlijk eene even belangwekkende als onder- verschaffen. lestuursvergadering van „Volksonderwijs" is December eene vergadering van de afdeeling in door het bestuurslid, den beer ITM. de lorp, het onderwerp: Schooltpaarbanken zal Tot deze vergadering, uitsluitend toegan- iden en hunne dames zullen om te mogen practisch resultaatspeciaal worden uitge- tuur der spaarbank te Alkmaar en de hoofden .gere scholen in Alkmaar en omliggende ge- is besloten door middel der Alkmaarsche ichterstaande advertentie) den leden der af zoeken om voorstellen betreffende onderwijs- bet bestuur of de ledenvergadering in over- m vóór 22 Nov. bij den secretaris in te zen- Ie 'voorlichting van heeren buurtmeesters en irs te Alkmaar te vragen ter opsporing in de er van de kinderen tusschen 6 en 12 jaren in die of in het geheel niet, of zeer ongeregeld i. Wijders heeren burgemeesteren wethouders e verzoeken, het afdeelingsbestuur in de gele ien stellen omin verband met de aanstaande Lelling, den staat van het schoolbezoek der 5 tot 12 jaren in deze gemeente op temaken, jaar aanleiding van de ontwerp-verordening eene vereeniging van burgemeesters in de iningenaan heeren burgemeester en wet- .llimaar en omliggende gemeenten te verzoeken te willen nemen, welk gebruik door de ge- van voormelde gemeenten verdient gemaakt n de bevoegdheidhun toegekend bij art. 82 7 Aug. 1878, Staatsblad n'. 127, ter bevor- t, schoolbezoek der kinderen van 6 tot 12 jaren. Krayenbelt heettvóór zijn vertrek naar Rot- ig-avond in de Groote kerk zijne afscheidsrede ar aanleiding van Handel. 20, 32. besluiten van 9 Nov. is het besluit van 28 >eming van jr. G. J. MBowlerte Roermonde, ster te Alkmaar ingetrokken, en als zoodanig leer O, G. Lotsythans betaalmeester te Win- i beer Bowier heeft de standplaats Leeuwarden Vos te Ruinerwold heeft bedankt voor het be- chnst.-geref. gemeente alhier. ir v. d. Tak besprak iu de volksvoorlezing van bet ganzenbord waarvan de figuren en de toe- arin zij veronderstellen de spelers te brengen, ïeid gaven tot het maken van opmerkingen zoo ligen als van hun oristischen aard. Na de pauze lij nogmaals ,,de herberg", a's de plaats waarin an vele gezinnen ten offer gebracht en gespot e spaarzaamheid die Ook in den arbeidersstand lijken welstand vermag te brengen terwijl hij ag Eigen Hulp« aanprees als een middel om ook se den toes and te verbeteren. Ten slotte droeg 6ten GeloofDeugd en Tevredenheid van Potgieter aantal bezoekers was liet, zeer ongunstige weder ,ng genomen, tamelijk, doch bestond, zooals wel eens is opgemerkt, maar voor een klein zoodanigenvoor welken de volksvoorlezingen iernomen worden. irdag-avond had voor eene goed bezette zaa de ilaats van het geestige blijspel van Sardou Vrien- De heer Cau*sade (Tos) schenkt zijne vriend- makkelijk wegook aan personendie haar vol- verdienen en er een grof misbruik van maken, ■t steeds zijne kennissen hem op zijn huiten te sn als zij aan zijne uitnoodiging voldoen en van rijbeid genieten, moet hij zich daardoor vereerd terwijl zij hem beleedigen over het zijne als hun leschikken hem in allerlei moeilijkheden wikkelen, op den hals halen en hem zelfs de liefde zijner jvr. Ellenberger), die aanvankelijk voor een der wel wat te voorkomend was maar dien later flink leken te ontrooven. Gelukkig bezit het echtpaar een waar vriend en tevens een candidaat voor filter (mej. Tink) in doctor Tholosan (Moor) ie eer van het huis waakt, de valsche vrienden in audt, en tot hunne eindelijke verwijdering medewerkt, hij de goede verstandhouding tusschen den tot, arg- ïkkelden Caussade en zijne lot beter inzicht geko- v bevestigt en voor zieli zeiven bet meest hegeer- verwerft terwijl de schijnheilig opgevoede zoon ,er „vrienden" (Sohlke) met de kamenier (mej. kap- ieu loop gaat. Dit alles geelt aaaleiding tot tal va»

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 5