van Zondag 25 November 1879. uM tl Jngczaubcu £Stufcfccn. De Alkmaarsche Waterleiding. Vervolg der wekelijksche berichten. IKinncnlaml. Ouitschland. Verceiiigde Staten. Chili. 29 Nov. 1879. JONQKEES—SuvsNBinsEN, ..■Ta AC flP a'irlrPTfinde iijblad vai che Courant I. Een paar weken geleden bracht, een speciaal bericht van de Alkmaarsche Courant de tijding, dat door eenige heeren concessie was aangevraagd voor het maken en exploiteeren eener waterleiding van duin af naar en in onze stad. Met groote ingenomenheid werd door mij en vele anderen die tijding vernomen, overtuigd als wij zijndat aan duinwater in deze gemeente zeer groote behoefte bestaat. Alkmaar is eene oude staddaarin ligt heel wat opgesloten als licht zijde grootsche historische herinneringen, die de borst der burgers heftiger doen kloppen, en bij den vreemdeling be wondering wekken, maar tegenover dat licht staat een des te donkerder schaduwzijdevoornamelijk in den vorm van een vervuilden, ongezouden bodem. iMiet altijd is de kwes tie der fsecaliën-afvoer aan de orde geweest als tegenwoordig; vroeger gold de regelwat aan het oog onttrokken is, doet geen kwaad meer, en onder dit gemakkelijk regie van laiser aller werd de bodem der stad gedrenkt met ai wat men zich afzichtelijks en walgingwekkends denken kan. Dat is niet een lout van Alkmaar in 't bijzonder, het is het groote euvel van alle oude plaatsen: Amsterdam, Haarlem, Heiden, den Haag, zij allen, en nog zoo velen, die wij op 't oogen- bük met stilzwijgen voorbijgaan, beoben vroeger bun fsecaliën- afvoer zeer slecht of liever in het, geheel niet geregelden zelfs, nadat net riolenstelsel was ingevoerdwerd de zaak op den duur toch niet beterde riolen laten allen fseealiën door en boewei dus uiet iu zoo hevige inatesteeds wordt de bodem met afvalproducten bezwangerd. Dit moge in een week, in een jaar weinig zijn, ik heb in Heiden eene van een riool voorziene straat, opgebroken gezien, waar betzelfde proces jaren en jaren achtereen heeft plaats gehad en waar van de grond dan ook een mengsel van grond en fsecaliën geworden was in zoodanige verhoudingen dat reeds door de reuk de samenstelling van het mengsel gemakkelijk kou worden bepaald. Nu hebben wij ons niet bezig te houden met de verontreiniging van den bodem uit een oogpunt van fsecaliën-afvoermaar wel voor zoover zij invloed uitoefent op de samenstelling van ons drinkwater en daardoor op de volksgezondheid. Als drinkwater wordt regenwater gebruikt of welwater, zoo is ten minste de gewone wijze van zeggenmaar ze is als doorgaans zulke algemeenheden, onjuist; werkelijk wel water wordt hier slechts zelden aangetroffenslechts in zeer enkele gevallen komt het water van vrij aanzienlijke dieptendoor lagen heen gedrongen waar het gefiltreerd is, meestal is het zakwater, d.t. regen- en ander water dat op den bodem gevallen, dezen doordringt, zich op deze of gene plaats verzamelt en dandoor pompen in de hoogte gebracht als drinkwater dienst, doet. In den bodem, altijd in de bovenste lagen, meestal eu bijna altijd in oude ste den, ook in dieper gelegen lagen neemt dit zakkend water de oplosbare overblijfselen van plantaardige en dierlijke stoffen in zich op en voert de niet oplosbaren in min of meer fijn verdeelden vorm met zich. Kan dit water nog diepere lagen doordringen of op een andere plaats in de hoogte stijgen door lagen waarin het gefiltreerd kan worden heen dan zet het doorgaans al die nadeelige stoffen weder af en komt als zuiver en goed drinkwater aan de oppervlakte; dit laatste nu heeft bij onzen grond niet plaats, dieper gelegen, ondoordringbare lagen beletten de filtratie van het, zakwater, dat in onzen sterk verontreiuigenden bodem gelegenheid te over heeft gehad voor de opname van voor de gezondheid hoogst schadelijke bestanddeelenen van die gelegenheid een al te gretig gebruik heeft gemaakt. Dat dit geen losse beweringen zijn kan ieder weten, die zich de moeite wil geven de wateranalysedoor dr. Boeke verricht, na te gaan, en onderzoek te doen bij de heeren apothekers, die voor particulieren veelvuldige wateronderzoekingen hebben ver richt; of, er is nog een gemakkelijker middel. Officiël wordt indirect erkend, dat bet drinkwater in de meeste huizen voor de gezondheid nadeelig is, zoo er al eemg drinkwater is te vindendeze indirecte erkenning blijkt uit het feitdat het water der openbare pompen is onderzocht geworden met het oog up de vraag, of zij goed drinkwater opleverden, welk onderzoek zeker onnoodig zou geweest zijn, wanneer men de overtuiging met zich had rondgedragen, dat niet velen, vour drinkwater op de openbare pompen waren aangewezen. En wat was het resultaat F Een wandeling door de stad kan ons dat gemakkelijk leerenbijna geen pomp of men vindt ze versierd met het opschriftgeen drinkwaterd. w. z. voor de gezondheid schadelijk water, als het voor drinkwater gebezigd wordt. Toen ik in den lualsten tijd met velen over de drtnk- waterkwesiie sprak, was bij allen dit feit, bekend, maar steeds werd er tegenover gesteld „de pomp van het gasthuisdie is uitstekend die geeft massa's water, de badmeester ver zekert zelfsdat hij er wel een paar honderd emmers en meer per dag kan uitpompen (éénmaal in de week) voor de pomp ophoudt geheel beleer water te geven maar wat geeft, één pompdie goed water geeft en gelegen is bijna aan het uiteinde der stad in een zeer weinig volkrijke buurt; wat zeggen 500, 1000 emmers water per dag vooreen bevolking van ruim 12000 zielen, waarvan meer dan 90 percent dan nog door den afstand verhinderd worden bet water te ge bruiken Zelis als die pomp hondera maal zooveel water per dag kon opleveren, was door deze laatste omstandigheid nog de mogelijkheid van het verstrekken van zuiver drink water in geuoegzame hoeveelheid aan de geheele bevolking buitengeslotentenzij men besluiten kon bet kosteloos door de geheele stad heen tehuis bezorgen te latenwelke maat regel in elk geval zeer duur aan de gemeente zou te staan komen. Het zakwaterzoogenaamd welwater, levert dus in deze ge meente geen geschikte volksdrank op. Wel moge deze en gene zeggen: ik heb eene beste wel, ik heb uitstekend drink water; dat bewijst voor de groote massa niets en is zelfs dikwijls gebleken eene illusie te wezen, zoodra tset weten schappelijk onderzoek uitspraak moest doen over de deugde lijkheid van die veel geroemde wel. Het regenwater kan ook niet in de behoefte voorzien; dat in de bouwverordening eene bepaling wordt opgenomen, dat, bij elk nieuwgebouwd buts een regenbak van zekere afme tingen moet worden aangebracht, bewijst m. i. voldoende, dat voor voldoende hoeveel.eid regenwater, door hen die buizen bouwen en verhuren, met gezorgd wordt. Neemt men eciiter in aanmerking, hoe gering de inbond van het water reservoir behoeft te zijn, en meestal zal het wel niet grooter dan wettelijk noodig gemaakt worden, dan zal elkeen toe stemmen dat de hoeveelheid regenwaterdie elk huishouden ter zijner beschikking kan hebbenzeker te klein is om voor huishoudelijk gebruik voldoende geacht te kunnen worden. Maar dan blijit er ook nog niets over voor drinkwateren waar het regenwater wel als zoodanig gebruikt wordt, is dit steeds ten koste van het voor de huishouding en voor de lichame lijke zindelijkheid zoo noodige reinheid. Ieder onzer toch heeft wel de ervaring opgedaan hoe men zelfs in niet warme en droge zomers reeds zoo spoedig op rantsoen gesteld wordt wat het gebruik van regenwater als waschwater betreft omdat anders binnen een paar dagen de bak ledig is. Ik wil ecl'er liet geval stellendat de hoeveelheid regenwater voldoende kan genoemd worden voor de behoefteis dan dat, regenwater werkelijk een drinkwater, dat Hygiënisch aan de Ie stellen eischen voldoet? Ilt wil van de betrekkelijk zeldzame gevallenwaarin loodvergiftiging ten gevolge van bet gebruik van regenwater voorkomt afzien, daarom evenwel niet bewerende dat niet nok andere in dat water iu oplossing voorkomende stoffen de gezondheid benadeelen, om een oogen- blik stil te staan bij de andere verontreinigingen. Werpt men een blik op de daken van bijna alle buizen in de stad, dan is de roode kleur der dakpannendieals deze nog nieuw zijn, het oog zoo hoogst onaangenaam aandoet, groo- teudeels overgegaan in een donkerder rood, waarover een groen waas ligt uitgespreid. Dit groene waas is afkomstig van planten, die wij voor 'toogenbiik maar onder den alge- meenen naam van mossen zullen samenvatten, welke op die daken leven groeien en zich voortplanten dat wil zeggen duizenden bij duizenden cellen voortbrengen doorgaans microscopisch klein, die wanneer zjj een voor hunne ont wikkeling gescliikten bodem aantreffen, zullen uitgroeien of in een min gnnstig geval zullen uitdrogen of verrotten. Deze cellen nu worden door het regenwater van de daken afgespoeld en later, doorgaans in een toestand van ontbin ding in ons lichaam met het drinkwater opgenomen. Het water kan helder zijn op het oog en toch'" duizenden bij duizenden van deze organische lichaampjes bevatten. Maar ook de goten leveren overvloedig materiaal voor drinkwater- verontreiniging gaan wij met stilzwijgen voorbij de plant aardige organismen die even ais op tiet dak in de goten voorkomen, dan blijft nog het leger vaD dierlijke organismen over, die ia onze goten leven, infusoriën en rot.ariëndie het microscopisch vergroot beeld van een waterdruppel voor den leek tot, een bron van verbazing gemengd met af schuw maken, die tijden van bet grootste wetenschappelijk genot verschaffen aan den dierkundige, die den bouw en het wezen dier uiterst kleine wezentjes tracht te leeren kennen, maar die het hart met bezorgdheid vervullen van den hy giënist, wanneer hij denkt, dat al die organiseüe lichaampjes zooals hij ze ziet en zooals ze door ontbinding zullen wor den, door den mensch worden lugezwotgen met het water, dat hij tot zich neemt om zijn dorst te lesscbenen dat hem daardoor in plaats van tot zegen tot verderf strekt. Ik ga eveneens met stilzwijgen voorbij de nog lagere or ganismen bakterien en de algen welke onze goten vullen, en wijs nog slechts op de oneindige massa ander vuil van verscliillenden aard, rottende plantenzaden strootjes, hout jes en vooral vogelexcrementendie hun plaats op onze da ken en in onze goten vinden door het, water worden mee gevoerd en daardoor den regenbak bereiken, om daarna voortdurend, tot zij gelieel verrot zijn, het bovenstaande water met hun ontbindiugsproduktendie voor den mensch meestal vergiften zijn, te bezwangeren. Ieder weet of kan ten minste weten, welke onreine, gewoonlijk stinkende massa, uit onze regenbakken worat opgehaald, wanneer wij eens enkele keerenmeestal met jaren tusscheutijds tot het rei nigen van die regenbakken kunnen besluitenwaartegen uit den aard der zaak zoo vele bezwaren van huishoudeltjken aard kunnen worden ingebracht, die allen weer bewijzen zijn voor de stelling, dat de hoeveelheid regenwater niet voldoende is om in de behoefte aan water voor huishoudelijk gebruik sn voor drinkwater te kunnen voorzien. Menigeen zal misschien de opmerking makendat toch dikwijls het regenwater gefiltreerd wordt gebruikt en dat het zoodoende op 't oog helder en voor den smaak aange naam wordt. Hiertegen valt echter in te brengen, dat zeker van de honderd huishoudingen waar regenwater als drink water wordt gebruikt geen 3 van een filter, zeker geen 2 van een goeden filter voorzien zijn, en dan, dat voor regenwater die filters waarvan de Speneersche en Cheavinsche als de besten moeten worden beschouwd niet in staat, zijn een vol komen filtratie tot stand te brengen als niet eerst een klaring door stil staan of door chemische middelen voorafgaat. Die klaring nu geschiedt nooit, het bezinken heeft ze°ker in de regenbakken plaats en daardoor verliest het water vele van zijn in suspensie verkeerende bijinengselen, maar daartegen over staat, het nadeel dat een groote hoeveelheid oplosbare stoffen worden opgenomen, die door filtratie niet of niet volledig verdwijnen, terwijl de microscopische, dat zijnjuist, de langstzwevende en meestal nadeeligste bijinengselen niet door de filtreerende stoffen worden tegengehouden wanneer een zelfde filter, zelfs van de beste soort eenigen tijd achter eikandet gebruikt wordt, H. W. WAAHEWIJN. De prins v. Oranje is in den nacht van 14—15 in den Haag teruggekeerd. De kroonprinses van Denemarkenvergezeld van prins Fredrik en prins en prinses v. Ikied, heeft den 18 een be zoek bij den Koning en de Koningin op bet Hoo afgelegd. Buitenlandsche Zaken. L)en 31 Oct is te Brussel eene overeenkomst met Belgte geteekend, betreffende de uitvoering van sommige werken tot verbetering van bet kanaal van (lent naar iNeuzen en betnffende de naasting der baanvakken AntwerpenMoerdijk en Roozendaal—Breda van den Grand- Central spoorweg. Staten Generaal. 2e. Kamer. Ingediend zijn: de begroo ting i oor liet pensioenfonds en wetsontwerpen tot verhooging der begrooting van binn, zaken voor 1879 ter vermeerdering der subsidie voor het academiscti ziekenhuis te Groningen met f 6ïs25 tot 12UÜ0 der subsidiën voor de gymnasia en pro- gymnasia met 4 VOO tot 146000 en van de subsidiën aan de gemeenten, die te zwaar gedrukt zijn door de kosten van het lager onderwijs, met f 130,000; tot verhooging, gedekt door verminderingen van gelijk bedrag, der begrooting van waterstaat voor 1878 en 79, ter verevening van de be taling van aannemingssommen, aancewezen ten laste van dienstjarenwaarin geen recht op betaling was verkregen. In bet antwoord der regeering op de beschouwingen der Kamer over de staat,sbegrooting vn0r 1880 wordtter dek king van het tekort der dienst en der nog voor te stellen buitengewone uitgaven, eene effectenbelasting in het voor uitzicht gesteld, berekend, niet van de werkelijke waarde maar van de genoten inkomsten der effecten. Eene belasting op de bezittingen in de doote hand wordt in beginsel niet onjuist, maar wegens de vele noodzakelijke uitzonderingen minder raadzaam geacht. De patentbelasting moet worden vervangen door eene bedrijfsbelasting op nieuwe grondslagen die onbillijkheden wegneemt en meer opbrengt verdeeling van het personeel over Rijk en gemeenten moet voor eene regeling plaats maken, die den gemeenl en grooter vrijheid en den Staat meer middelen geeft. De nieuwe wet op het lager onderwijs kan nog niet met 1». Juli 1880 maar zal vermoedelijk met 1». Jan. 1881 ingevoerd worden' Nog in deze zitting zullen ontwerpen betreffende de mi litie en de schutterijen ingediend worden. De redering acht voor de verbetering der defensie en van het kiesrecht grondwetsherziening niet noodzakelijk. Aan verlenging der concessie van de Holl. Spoorwegmaatschappij wordt° niet gedachtzoolang de regeering van hare bevoegdheid tot overnemiDg geen gebruik maakt blijft de concessie van kracht. De minister van binn. zaken heeft zijne hegrooting ver minderd met f 100,000, wegens de afneming der longziekte onder het rundvee, en verhoogd met, gelijk bedrag voor bouw en inrichting vsn locaien voor bet onderwijs en de verpleging van leerling-vroedvrouwen te Rotterdam. Verder beeft hij de kosten van bet lager onderwijs a 1,825,150 verhoogd met 70000, de subsidie aan de industrieschool voor vr jeugd a 3000 verhoogd tot, 4500,/ 1200 uitgetrokken voor het aanvangen van een algemeenen catalogus der Kon Bibliotheek en f 3000 voor de uitgaaf van het Woordenboek der nederl. taal. De minister van justitie heeft zijne begrooting verhoogd met f 29000, om de lage tractementen van de mindere be ambten in de gevangenissen gemtdaeld met 100 te ver beteren. Het wetsontwerp houdende nadere bepalingen omtrent de verjaring in strafzaken is ingetrokken. De Kamer heeft den 18 hare werkzaamheden hervat. Den 21 zijn 9 wetsontwerpen aangenomen, waaronder dat tot wijziging en aanvulling der wetten omtrent de heffing en de verzekering van de invoerrechten en acetjnsen met 59 tenen 2 en dat tot verhooging van hoofdstuk IV der staats- begrooting voor 1879 (aankoop van een perceel op deu Korten Vijverberg te 's Gravenhage) met 55 tegen 7 st. Posterijen. Te Ommen zal, op de gewone voorwaarden, een post- en telegraafkantoor gevestigd worden. Handbouw. De landerijen der gemeente Deventer brengen dit jaar, ten gevolge van koogen waterstand en het natte weder, jt. m. 45000 op, in piaats van de op de begrootiner uitgetrokken f 70,00(1. Nijverheid. Ook het Nederl. Werkliedenverbond Pa trimonium heelt, zich tot den Koning gewend met het ver zoek dat de werkenvan regeeringswege ondernomen, aan de nederi&ndsche industrie ter vervaardiging of uitvoering worden opgedragen. Onderwijs. De gemeenteraad van Beverwijk heeft, bij de behandeling der begrooting voor 188U, met 6 tegen 5 st. besloten, de posten betreffende de thans 24 leerlingen tel lende school voor ager en meer uitgebreid lager onderwijs te schrappen, en den bootd- en hulponderwijzer een wachtgeld t,oe te kennen ten bedrage van 2/, hunner wedde. De meer derheid achtte de kosten dezer schooi, waarvan de vestiging door die van verscheidene familiën gevolgd is, zijnde/250U verminderd met 600 schoolgeldzelfs met de na de in voering der nieuwe schoolwet te wachten bijdrage van den Staat,, te bezwarend voor de financiën der gemeente. De gemeenteraad van Amersfoort heeft den 18 aangenomen het aanbod van het bestuur van het seminarium der oud- bisschoppehjke cierezieom ter voorziening in de kosten van het progymnasium jaarlijks 2000 hij te dragen. Mej. M. E. Schuurman, van den Helder, is toegelaten voor engelsche taal en letterkundemiddelbaar onderwijs. Kerkelijke Zaken. Door de prov. kerkbesturen zijnde door de synode der ned. üerv. Kerk ontworpen reglementen op de toelating tot de evangeliebediening (met het geëisebte voorbereidend examen der candidaten bij de kerkelijke'boogr leeraren) en op de classicale weduweubeurzen aangenomen. I eesten. Den 19 is de feestviering aangevangen van liet 200 jarig bestaan der artilierie-stapef- en constructiemagazynen te üelft.^ De openbare en bijzondere gebouwen waren gevlagd. Up de Grootemarkt werden volksspelen gehouden. Den 19, 20 en 21 werden s avonds tooneelvoorstellingen gegeven, telkenmale bijgewoond door een derde der werklieden Aanbestedingen. Den 17, te Bergen op Zoom, het inrichten van bet arsenaal tot eene kazerneminste inschr. Id. J. Horsten, voor f 35589. Den 18, door bet ministerie van koloniën, de levering van ijzeren perron-overdekkingen, luifels en andere ijzer werken ten behoeve der Staatsspoorwegen op Java, minste inschr. A. Ghelamte Huik, voor 52500. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 19, toen het voorstel van B. en Wtot het verleenen van concessie voor het bouwen en exploiteeren eener nieuwe beurs aan de orde was gesteld, hetwelk vele bedenkingen en tegenontwer- pen had uitgelokt, geene beslissing genomen, maar besloten, de kwestie in handen eener gemengde commissie te stellen. De gemeenteraad van Utrecht heeft den 13 besloten tot het beplanten met boomen van de pleinen Vreeburg Neude en Breedstraat. De beide gebouwen der Rott. Handelsvereeniging bij veiling ^gebracht op t 69.400zijn den 18 bij afslag verhoogd met 70 U en gecombineerd opgehouden voor f 12j,0U0.C Te Groningen is eene naamlooze vennootschap met een kapitaal van 7 ton, in 2800 aandeelen van 250 waarvan 865 geplaatst, tot stand gekomen, ten doel hebbende den aan leg en de exploitatie eener waterleiding uit de Drentsche Aa naar die gemeente. Geschenken. Ten koste van een onbekende zijn in de nissen van den voorgevel van bet 8. Jacobsgestichtin de Plantage te Amsterdam, 4 traaie beelden geplaatst, vervaar digd m het atelier van den heer Stracké te 's Hertogenbosch en voorstellende geloof, hoop, liefde en kracht. Rampen. Blijkens voorwerpenonder Velsen, Heemskerk en Egmond aangespoeld is het stoomschip Pallas, van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij, van Kroonstadt met 1000 last graan naar Amsterdam bestemd en den 9 Nov. Kopen- bagen gepasseerd, in den storm van den 12 op onze kust verongelukt. Daags te voren was de Pallas bij de Zuider- haaks ontmoet door een loods van het Nieuwediep, die aan bood de stoomboot aldaar binnen te loodsenmaar de ka pitein wilde te IJnmiden binnenvallen. De boot was voor 240,000, de lading voor 4 ton verzekerd. Ten gevolge van denzelfden storm zijn van de texelsche visschers 5 personen (de bemanning van 2 schuiten) omge komen, 2 weduwen en 10 onverzorgde kinderen achterlatende. Het nederl. schip Margaretha Geertruida, van Stettin naar Leeuwardenis den 13 in het Friesehe gat gezonken, doch het volk gered en te Zoltkamp aangebracht. Den 14 's avonds is bij Ballu.n (Ameland) gestrand het duitsche schip Andreas van Stetttin met aardappelen en klap hout naar Dokkum. De 4 opvarenden, 3 mannen en 1 vrouw, waren in het want gevlucht en zijn door de reddingbooten van Hallum en Nes gered. Hading en tuigage zijn sedert geborgen; bet schip is wrak. Den 14 is door den sneltrein van Breda naar Venloo nabij Gilze-llijen een militair aangereden en een eind ver geworpen, waardoor bij inwendig zoo verwond is, dat hij, naar het gasthuis te Tilburg overgebracht, 's avonds overleed; den 15 's avonds is een spoorwegbeambte te Zevenaar ondereen sneltrein geraakt en jammerlijk gekwetst naar Arnhem ver voerd waar hij in het ziekenhuis spoedig den geest gaf. In den nacht van 1617 is een schip met lange turf in het kanaal Appelseha-Gorredijk gezonken. De schipper, die alleen aan boord was heeft met veel moeite zijn leven gered. In den nacht van 1718 is bezuiden Huisduinen gestrand en vol water geloopen het nederl. scboenerschip Cornelia, van Newcastle met steenkolen naar Harlingenhet volk gered. In den nacht van 1819 is op bet. Nieuwezand voor Brouwershaven gestrand het stoomschip Aherton van Kroon stadt met rogge naar Rotterdam. 3 Sleepbooten hebben te vergeefs getracht het af te brengen. De lading is zooveel mogelijk geborgen. Den 21 is het schip gebroken. In den nacht van 1920 is de bovenwoning uitgebrand van de apotheek van de wed. Schermeraan het Groote Noord te Hoorn; zij was betrokken door den provisor en zijne familie. Misdrijven. De bejaarde gebroeders Smookerk, den 18 van de markt te Gorinchem te Sleenwijk te hnis komende, vonden hunne huishoudster met afgesneden hals in de keuken vermoordkisten en kasten door middel van een bijl open gebroken en van hun nog al aanzienlijken inhoud men spreekt van ongeveer f 30000 aan bankpapier beroofd! Een voormalige knecht der gebroeders is als de vermoedelijke dader aangehouden. Rechtszaken. H. Daggenhauseneen der daders van den diefstal bij den goud- en zilversmid v. Loon te Rotterdam is den 15, door het „Handsgericht" te Duisburg (Pruisen), in weerwil zijner ontkentenisveroordeeld tot 5 jaren tucht huisstraf5 jaren policietoezieht en de kosten van het geding. In de kamer, welke hij en Legrand (te Rotterdam in hech tenis) te Emmerik gehuurd haddenzijn in het bed verstopt gevonden 3 kousenvol met nog van de prijsbriefjes voor ziene kostbaarbedenwelke aan den heer v. Loon zijn terug gegeven. De beide daders moeten in Duitschland nog te rechtstaan wegens 2 inbraken met diefstal te Hamburg. Het gerechtshof te Amsterdam heeft P. Daniels en G.Smo- renburg veroordeeld respectievelijk tot 15 maanden en 2 jaren cellulaire gevangenisstraf, wegens diefstal bij nacht, met buiten- en biunenbraakin bet buis van den beer de Jong Schouwenburg te Baarn. Het door de gefailleerde firma D. Mulder te Winschoten aacgebijden accoord is in eene den 20 gehouden vergadering van schuldeischers verworpen. Bijzonderheden. In eene veiling van oud porcelein te Amsterdam is een eetservies van Amstel-porcelein verkocht voor f 3900. Overleden, door een noodlottig toeval, de luit. ter zee L. R. Koolemans Beynendienende aan boord van het stoom schip Macassar, laatst op de noordkust van Borneo, oud 27 ja ren. Na zich in Atchin onderscheiden te hebben, was hij, <to»i cholera en koortsen aangetast, verplicht naar het vaderland te- rugte keeren, en deed vervolgens 3 tochten naar de IJszee, 2 aan boord van de Pandora en 1 met de Willem Barents. Staats-Hoterij. Trekking der 5e. klasse, 2e. week. No. 9075 15000, No. 7301 f 5000, No. 109, 1259, 5725 5730,7541, 8829, 9878 10295, 12909, 13622, 14119, 18452 2O062, 20528 f 1000. KoLONiëN. Bij de Koloniale Staten van Suriname is door deu gouverneur eene ontwerp-verordening ingediend tot in voering van een uitgaand recht van 5 p. c. der waarde op onbewerkte metalen. Van 1». Jan. tot 4 Oct. is met de stoombooten der Compagnie Générale Transatlantique voor meer dan 4% ton goud uit de kolonie uitgevoerd. In deze maand zullen te Samarang de gerechtelijke ver- koopingen plaats hebben tot inning der buitensporig opge voerde patentbelasting van 10 firma's. De heer Schelling van het pruisische ministerie van justitie is benoemd tot chef van het rijks departement van justitie. De Kreuzzeitung deelt mededat de onaangenaamheden tusschen de duitsehe en de russische regeering over de beurt vaart op den Niemen, waarvan in sommige bladen met eenigen ophef melding was gemaakt, hierop neerkomen. Jarenlang werden passagiers en goederen tusschen Kowuo en Tilsit alleen vervoerd door ri ssische stoomschepen behoorende aan te Kowuo gevestigde reederijen die altijd ongehinderd op het pruisische deel van dien rivier werden toegelaten. Een koopman te Tilsitvan meenmg dat de russen met alleen dat voordeel behoefden te hebben, kocht eene stoomboot, de Falke genaamd om ook van Tilsit uit eene beurtvaart naar Kowno te openen. Door de russische overheden werd dat schip op bet russische deel der rivier echter niet toege laten op grond der beweringdat alleen aan russische onderdanen dat vervoer op russische wateren kon worden toegelatenomdat in geval van moeielijkheden op buiten landers geen of te moeilijk verhaal was. De eigenaar van het schip riep toen de hulp van den rijkskanselier in en op deu aandraug van Pruisen gal' de russische regeering eindelijk toe. De russische overheden aan de grenzen schenen zich daaraan evenwel uiet te storen en handhaafden het verbod waarop de pruisische regeering de vaart op het pruisische vroeger ais leiimti lil uccu«wnno «u„uuv. verlof op vrije voeten gesteld de derde Balg, uitgever van een dagblad te Castlebar, graafschap Maijo. Davitt had zich heftig tegen de iersche grondeigenaars uitgelaten en pachters aangeradenhunne pacht alleen te betalen als zij na aftrek van alle andere kosten een overschot hadden en het hun overigens schikte. Killen had gezegddat sedert de ver vloekte wetten van bet leenstelsel door de normandiscbe veroveraars waren ingesteld de iersche grond driemalen verbeurd was verklaard ten behoeve der aristocratie. Eene vierde teruggave was thans noodig ten behoeve van het volk en hij liet aan zijne hoorders de beslissing over, of dit geschieden moest door de penhet penseel of het zwaard. Een aanwezig geestelijke protesteerde daarop tegen alles wat zweemde naar aansporing tot gebruik van geweld. Killen antwoorddedat bij daartoe uiet had aangespoordmaar dat bet hem genoegen zou doena.s ieder iersch pachter een geweer droeg en het wist te gebruiken. Daly gaf den raad alleen pacht te betalen aan die grondeigenaarsdie Jevpns winkeliers warenomdat zij deze wederkeerig noodig gemaal den weg zou volgen mj ae oeranasiagmg aer tvamcr aangewezen. De geldelijke zorgen zullen verdwijnen, zoodra de Kamer de aantebieden wetten tot regeling der geldmid delen goedkeurt. Yerder ontwikkelde hij het programma der linkerzijde. De alhier woonachtige ieren hebben ook verscheidene sa menkomsten gehouden, ten einde van hunne deelneming te doen blijken in de gevangenneming hunner landgenooten in het moederland. Na de vermeestering van PNagua zetten de chiienen 10'00 man aan landdie onmiddelijk zuidwaarts optrokken naar Iqutque; de peruanen onder generaal Buendia trokken zich voor hen terug. Den 5 waren zij op 3D mylen ten zuiden van Pisagua. Generaal Buendia hield te Penagrande stand en had, met de sedert ontvangen versterkingen, m het geheel 9000 man onder zijne bevelendaaronder was de boliviaan- Haver 4 a 5 Duivenbonen f 7,25 a 8,50, Paarden utto f 6,25 a 7.75, br. Boonen f 10,75 a 14,50, groene Erwten 10 a 14,25, br. Mosterdzaad 10. 26 Nov. Kleine kaas f 34,50 a 36, aangevoerd 71 st., wegende 16720 k. 12 Koeien 80 a 170, 2 Vaarzen t 66 a 120, 25 n. Kalveren f 6 a 1351 Schapen f 14 a 24 i Varken 34 et. p. P., 3 Paarden 30 a 40. Krommenie 27 Nov. 141 Koppen /1,48 a 1,56 300 Kip eieren ƒ6,50. Medemblik 26 Nov. Kleine kaas f 35 aangevoerd 30 st., Boter per kop f 1,50, Kipeieren f 7. Purmerende 25 Nov. Aangevoerd 195 stapels Kaas, Boter t J,45a 1,55 per kgr., 354 Runderen, 30 Paarden, 65 vette Kalvereu Ü,6u a 0,80 per kilogr., 95 nucht. dito /8 a 24, 128 vette Varkens /0,40 a 0,50 per kgr., 10 magen dito t 10 a 20, 186 Biggen 3 a 6, 2309 Senapen en Ham- meren5 20 Ganzen 2,25 a 2,50, 310 Zwanen 4 a 6, Kippeneieren 7 a 8 per 100. Schiedam2J Nov, Moutwijn 10,75Jenever t 16,25. broeder van (len overledene, mijnen hartelijken dank. T. DE LEEUW, Wed J. DE BLEYKER. De ondergetekenden betuigen hunnen hartelijken dank aan familie vrienden en hekenden voor de vele bewijzen van belangstelling bij de herdenking hunner Stöjarige echtvereenigiug ondervonden. Egmond-binnen JAN MOOY Pz. 29 Nov. 1S79. TRIJNTJE MOOYStrooker. De ondergeteekenden betuigen hunnen dank voor de belangstelling bij de geboorte hunner kinderen, alsook bij het overlijden van een der tweelingen. Alkmaar, A JONG KEES.

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 5