T. C. Serré,, MISDAAD EU «GELDIG. Specialiteit van Rathenower KristalbriNen. Dc Beulen des Rollings. Belgie. Luxemburg. Prunkrifk. krvut llrltludje en Ierland. Gleneiuarlien. MM^tcntrgik-fleongarlge. lurkte Ipreenigdc Ntateu. ïez:ic 11tlxnmlig-e Brillenslijper, Boterstraat, 13, Alkmaar. Het Rathenower Kristal overtreft alle andere glassoorten door deszelfs groot straalbuigend vermogen terwijl eene accurate slijporde en fijne politoer hetzelve tot de meest doelmatigste bril en ma ke„, Like de kun.t gele.erd heeft, en het fijne ,a» dit n,e«» eoort gl.e d.O dat dm brilen bi, dag goed zijn en bij den a.ond nog bete, Z.J inn te. bekomen bj T C. SERKI. Boterjtra.t U, die dezelven vervaardigt. Verder eene nette verzameling Jacllt Tooneel en llarinektfkers, Stereoscope» en dito Platen. Believe vooral op de straat te letteu. STOOM BARGES DE RIJP—DE ZIJPE, I varende tusschen Alkmaar, 't Zand, Avenhorn de Ejjp en Wormervcer. Correspondentie op't Spoor te Alkmaar en Wormerveer op de „AL8A1BAAB PACSiET" naar Donderdag 27 November Geschiedkundig drama uit den tijd van Karei IT, van Engeland in 4 bedrijven met een voorspel, naar het Hoogduitsch. Woorspel Speelt in 1649, onder het protectoraat van Cromwel. Entree V Rang 1,75, 2" Rang ƒ0,90,3e Rang 0,40. Plaatsen zijn te bespreken h, 10 eeuts extra Woensdag van 11 tot 2 uren, uitsluit end voor H.H. Abonn^s en Donderdag, van 10 tot 3J««V Aanvaug te 7| uren. A- L. SW1TAAR. If deel der rivier aan russische stoomschepen verbooddoch intusschen verdunning verleende voor het gebruik der win- terhaven te Tilsit voor die russische bootenwelke elders geen toevluchtsoord konden vinden. De Kölnüche Zeitung doet uitkomen, dal de reis van den russischen groot vorst troonopvolger naar Weenen en Berlijn volgens het eenstemmier oordeel van alle dagbladen ten doel had de toenadering van Duitschland met Oostenrijk-rlongarije en Rusland te bevorderen. Zij hoopt, dat dit doel bereikt zal worden en erkentdat Ruslands beloften niets te wen- schen overlaten. Er is echter een groot verschil tusschen russische woorden en daden. Zoo had de russische regeering bijv. verklaard, dat inmenging in de afgkaansche zaken volstrekt niet inbare bedoeling lag. Generaal Roberts heeft te Kaboel bij het doorzoeken van het archief van den Emir echter'stukken gevondendie bewijzendat russische kuiperijen aldaar veel verder gingen dan ooit te Londen op grond van vroegere berichten vermoed of geloofd werd. Het bewijs zou geleverd kunnen worden, dat prins Gortschakoff zelf daarin de hand had er zouden zelfs instruction van hem gevonden zijn ot die aan zijn agent of aan den Emir gericht waren kon nog niet worden medegedeeld. Die kuiperijen dagteekenen reeds van 6 of 7 jaren geleden en dus lang voor het ontstaan van het turksche vraagstuk. Het voorhanden zijn dier bewijsstuk ken, terwijl de russische regeering schijnt te weten dat zij in handen der engelsche regeering zijnverklaart duidelijk, waarom Engeland niets wil weten van overleg met Rusland over het afghaansche vraagstuk. Rusland heeft officieel ontkend, het geen nu rechtstreeks bewezen kan worden en te gelegener lijd zal Engeland die stukken wel openbaar maken. In die omstandig heden scheen eene vereeniging der vredelievende mogendheden, zooals prins Bismarck te Weenen tot stand bracht, dringend noodzakelijk en de met de leiding der buitenlandsche staat kunde belaste staatslieden zullen nooit al te groot vertrou wen in Rusland mogen stellen de russische diplomatie heeft dit voldoende bewezen. De persoonlijkheid van den rijks kanselier en de door hem in den laatsten tijd tot beveiliging van het vaderland genomen maatregelen waarborgen, dat dit in Duitschland niet geschieden zal. Pruisen. Den 16 kwam de russische grootvorst-troon opvolger met zijne gemalin nit Weenen te Berlijn aan, alwaar hij ontvangen werd door den gezant, Oubrilden plaatskommandant en den president van polieie. In een hofrijtuig begaf hij zich naar het gebouw van het russische gezantschap; hij had uitdrukkelijk verzocht, van elke offi- ciëele ontvangst verschoond te blijven. Het vrij talrijke publiek, dat bij de aankomst van den grootvorst aan het stations gebouw vereenigd was, liet hem zwijgend voorbij rijden. De Keizer, gekleed in russische uniform en de te Berlijn aanwezige prinsen en prinsessen brachten hem bezoeken waarna hij gekleed in pruisische uniform met zijne gemalin den Keizer een tegenbezoek bracht. Te 5 uur was er ta.nn- lie-diner bij den Keizer, waaraan ook de russische ambassadeur, de deensche gezant en de duitsche ambassadeur te Petersburg deelnamen. De grootvorst bezocht ook de gezanten van Turkije, FrankrijkOostenrijk en Engeland en graaf von Moltke. Des avonds verschenen zij in de opera. i)en 17 gaf de Keizer een groot galadiner ter eere van zijne gastendie des avonds, na een allerhartelijkst afscheid te hebben genomen, naar Petersburg terugkeerden. Van de 86189 in 1879 bij het leger in dienst getreden recruten hadden 2265 of 2.62 "J,, geen onderwijs genoten. In Polen was de verhouding het ongunstigst 11.18 °/o: in West- Pruisen 19.20 OostPruhen 7.51 Silezië 2.10 In de westelijke provinciën was de verhouding veel gunstiger, 0.25 tot 0.58 °/0; in Hohenzollern was zij het gunstigst, daar allen, 193 in getal, behoorlijk onderwijs hadden ontvangen. Huis van Afgevaardigden. Een wetsontwerp is ingediend t.ot het heffen eener belasting van allen die sterken drank verkoopen of tappen. Volgens de daarbij overgelegde stukken wordt de opbrengst op 13 miljoen mark geraamd te Ber lijn alleen zullen 7112 handeldrijvende personenhotel-, lo gement- en restauratiehouders, benevens 1152 neringdoenden in die belasting aangeslagen worden. De bruto opbrengt aldaar wordt geraamd op 1,133,880 mark en voor den ge- heeien Staat op 15,136,701 mark. Van de toepassing dezer wet wordt vermindering van het aantal lokalenwaar sterke drank wordt verkocht, verwacht; in 1869 bedroeg het aan tal lokalen in geheel Pruisen 119,915, in 1877 116,761, alzoo in 8 jaren tijds 26816 meer. Den 18 werd het ontwerp voor de eerste maal gelezen en daarna verzonden naar eene com missie van 21 leden. De aanneming schijnt nog niet ver zekerd te zijnwant zoowel door leden der fortschritts- en nationaal-liberale partijals door den woordvoerder van het centrum den heer Reichensperger, werd het bestreden. Be perking van het, gebruik van sterken drank werd algemeen wenschelijk geachtmaar er werd gevraagdof de groote restauratiën en herbergen onder die wet niet meer zouden lijden dan de kleine tapperijen, en of door het tevens hooger belaste biergebruik dat van brandewijn niet eer zou toe- Qau ritrnmoo. Bovendien werd atgekeurddat de regeering eene belasting, die dienen moest, tot stijving der kas van de gemeententevens wilde gebruiken als middel tot be strijding eener volksondeugd. De heer Reichensperger voerde nog aan, dat, men meer verwachten moest, van den invloed der matigheidsvereenigingen en van de werkzaamheid der geestelijkheid en katholieke ordebroeders dan van dergelijke wetsbepalingen. Bij herstel van den vrede op kerkelijk ge bied en bij het niet langer belemmeren van de werkzaamheid der geestelijke orden, zou deze nieuwe belasting gemist kunnen wordenwelke op zich zelf reeds niet wenschelijk was naast de vele lasten, die reeds bestonden. De 5 nationaal-liberale leden der spoorwegcommissie be- kooren allen tot de aanhangers van het stelsel van staats spoorwegen zoodat de meerderheid dezer commissie in be ginsel staat op het standpunt der regeeri. g alleen bestaat tusschen de conservatieve en de nationaal-liberale leden verschil omtrent het vraagstuk der waarborgen. De houding der commissieleden, hehoorende tot het centrum, komt dus niet in aanmerking. Zij koos tot voopzitter den heer von Rauchhaupt en tot 2en voorzitter, tevens rapporteur, den heer Miquel. Den IS beantwoordde de minister Frere Orban de interpel latie betreffende de met het Vatieaan gevoerde onderhande lingen in eene zitting der Kamer, welke door tal van belangstellenden werd bijgewoond. De tribunes waren overvol, waaronder verscheidene dames. Des ministers betoog strekte om te bewijzen, dat de houding der belgische geestelijkheid ten aanzien van de nieuwe onderwijswet volstrekt niet strookte met de zienswijze van den Paus en dat die houding geene reden kon zijn om den gezant bij het Vatieaan terug te roepen. Herhaaldelijk werd aan de bisschoppen kalmtevoorzichtig heid en bezadigdheid aanbevolen: zij handelden echter binnen de grenzen van hun recht en onder eigen verantwoordelijk heid, waarom de Paus noch hun gedrag, noch de beginselen waarnaar zij handelden, konatkeuren. Waren de raadgevingen van den Paus opgevolgdhet zou in Belgie geheel anders zijn gegaan. Die gevolgtrekking vloeide hoofdzakelijk voort uit een brief van den belgischen gezant, van 5 Oct. 1.1, inhou dende dat kardinaal Nina, de pauselijke staats secretaris, hem liet leedwezen niet verheeld had, dat de Paus gevoelde over den strijd tusschen de bisschoppen en de regeering betreffende deze wet. Hun brief mocht, wat de leer betrof, volkomen juist, zjjn, de slotsommen, uit juiste beginselen getrokken, konden ontijdis gemaakt en soms ook te ver gedreven wor den dit scheen hier het, geval te zijn. Overigens kon hij niet meer dan zijn leedwezen betuigen, want, de Heilige Stoel had alles gedaan, wat van haar afhing om bij herhaling kalmte, voorzichtigheid en gematigdheid aan te raden. Hij zou eene andere oplossing gewenscht hebben en deze zou naar zijne overtuiging verkregen zijn waren de raadgevingen van den Paus gevolgd. Uverigens hadden zij zich tennen de perken hunner rechten gehouden en gehandeld op hunne eigene verantwoordelijkheid. De beginselenwaarop zij zich beriepen, konden noch afgekeurdnoch verloochend worden. De bisschoppen kouden slechts uitgenoodigd worden om de voorschritten aan hunne ondergeschikte geestelijkheid, vervat in hunnen gemeenschappelijken brief van 1 Sept., niet dan met de uiterste terughouding toe te passen. De Kamer be sloot alle stukken betreffende deze zaak te laten drukken. Den 20 bij de behandeling der begrooting van justitie door een lid zijne verwondering betuigd dat de algemeene strafbepalingen niet werden toegepast op de bedienaren van den godsdienst, die van den kansel de wetten aanranden en tevens vroeg hij vermindering van de bezoldiging der bis schoppen. Het oordeel der pers omtrent de ministeriëele rede komt hierop neder, onverholen tevredenheid bij de clericale bladen, onverdeelde teleurstelling, vier officieuse bladen uitgezonderd, bij de liberale. De Indépendance zegtmen heeft willen weten hoe te Rome over de beweging tegen de schoolwet werd gedacht. Men weet thans dat men niets weet en in dien staat van zaken zou men veeleer opheffing dan handhaving van het gezantschap hehben mogen verwachten. Yoor het Journal de Gand is het uitgemaakt, dat, de Psus niets vermag op zijne onderhoorige bisschoppen. De handha ving van het gezantschap laat zich nog slechts verklaren door een hoogeren invloed bupen de Kamer. Die opvatting is waarschijnlijk de juiste en het fijne der geheele geschie denis. Het O'gane de Mons is van oordeel dat, de minister niets verkregen heett, dan eenige zoete woordjes van kardi naal Rina. De bisschoppen drijven den spot met den Paus de Paus met de bisschoppende Paus en de bisschoppen met de belgische regeeringde belgische regeering op hare beurt met het publiek, is de slotsom der liberale Chronique. Ook de Gazette is van oordeeldat de gevoerde onder handelingen niets ernstigs hebben opgeleverd. Het clericale Journal de Bruxettesorgaan van den heer Malouheeft in de briefwisseling gevonden de schitterende en vertroostende rechtvaardiging der politieke gedragslijn van de parlementaire rechterzijde. De Gazetta de Liege ziet er niets anders in dan een vol komen overeenstemming op alle hoofdpunten tusschen den Pausde bisschoppen en de geloovigen. De beschouwingen der Patrievan den Courrier de l'Escaut en meer andere clericale bladen ademen alle denzelfden geest van tevredenheid en de Bien Public bewet rt zelfsdat de slotsomwaartoe de briefwisseling tusschen den Paus en de belgische bisschop pen geleid heelt geen andere is dan die volkomen overeen stemming op alle punten van het, debat. Van die overeen stemming zal spoedig openlijk blijk gegeven worden. De Courier de Bruxettes verzekertdat de Paus openlijk en rechtstreeks aan de bisschoppen zijn dank en erkentelijk heid betuigd heeft voor hunne verdediging der rechten van de Kerk en zijn vertrouwen in de wijsheid hunner besluiten te kennen heeft gegeven, Den 19 heraads'aagde de Kamer over het ontwerp adres van antwoord op de openingsrede en hoofdzakelijk over eene zinsnede, waarin aangedrongen werd op de spoedige indie ning van een wetsontwerp op het, lager onderwijs. De di recteur-generaal van binnenl. zaken zette den toestand des lands breedvoerig uiteen en verklaarde, dat dit ontwerp niet was ingediendomdat men had willen afwachten de uit komsten van de nieuwe wet in Belgie. Thans zou onver wijld een ontwerp bij den Raad van State ingediend worden. Nadat door een lid n.et nadruk was aangedrongen op de indiening van dat ontwerp nog in deze zitting en nadat verscheidene leden zoo voor ah tegen die verandering had den gesprokenwerd die paragraaf van het adres aanneno- men met 20 tegen 10 stemmen en daarna het geheele adres met algemeene stemmen. Humbert heeft bij den prefectoralen raad van het depar tement der Seine verzet aangeteekend te^en het bij verstek genomen besluit tot nietig verklaring zijner verkiezing tot iid van den gemeenteraad op grond dat de raad zijne he- voegdheid is te buiten gegaan en de gewone rechter in de eerste plaats geroepen was om uitspraak te doen over het betwiste punt van zijne woonplaats. De ultramontaarsche Univers had uit een ander blad een bericht overgenomenwaarin beweerd werddat den 27 Oct. op last van den minister van oorlog artillerie van de verst gelegen punten om Parijs was bijeen getrokken om in geval van nood daarvan onmiddelijk gebruik te kunnen maken. Dit, bericht heeft aanleiding gegeven tot eene ver volging wegens „valsche tjjdingen": bij verstek is zij ver oordeeld tot eene boete van frs. 1000. Het liberale parlementslid Forster hield den 14 eene re devoering, waarin de buitenl. staatkunde der regeemg sterk werd aangevallen. Het was volgens hem niet te ont kennen dat er mogelijkheid, ja zelfs waarschijnlijkheid be stond voor een oorlog met Rusland zoo de tegenwoordige regeering aan het bewind bleef en Beacons field in 1889 weder in Guildhall het woord voerde. Brak die oorlog uit, dan zou deze regeering Engeland's houding zeer moeielijk en de gelegenheid om het aan te vallen veel grooter gemaakt hebben door den afghaanschen oorlog en de overeenkomst met Turkije, welke Engeland dwingen zou geheel Klein- Azie tegen Rusland te verdedigen. Hij deelde niet de door velen voorgestane meening, dat de ontbinding van het parlement en de algemeene verkiezingen reeds spoedig op handen waren. Ten aanzien van de door de liberalen te volgen staatkunde, kwamen zij aan het bewind, merkte hij aan, dat, zij zou moeten bestaan in vervulling van bestaande en aanvaarde verplichtingenmaar in voorzichtigheid tot het aangaan van nieuwe; in het geven van steun aan de kleine Staten en de zich ontwikkelende nationaliteiten zooals lord Palmerstan aan Italië verleende in vriendschap met alle europeesche mogendheden zonder bizonder verbond met eene van haar. Des avonds viel de hertog v. Argyll met dergelijke argumenten op veel heftiger en hartstochte lijker wijze de regeering aan. Den 17 werd "door Henry Drummond Wolft, indertijd lid der internationale commissie voor Oost-Roumelie, de bin nenl. staatkunde der regeering te Bournemouth verdedigd. Hij wees daartoe op de verschillende onder haar bewind tot stand gekomen wetten. De heftige en ruwe wijze, waarop onlangs de regeering door John Bright en Lowe was aan gevallen, gaf hem aanleiding tot het gezegde, dat zij op hem den indruk gemaakt haddenniet van staatslieden die liet woord voerden, maar van twee oude -ischwijven, die bezig waren hare Hokdweilen vol vuil water te drillen. De tegenwoordige houding van het ministerie tegenover Turkije keurde hij goed. Men moest niet denken dat in Turkije alleen de christenen verdrukt werdendaarom werd te recht aangedrongen op geheele hervorming van het be stuur en goede behandeling van alle onderdanen des Sultans. De ronser atieve bladen betoogen, hangende de onder!,an- delingen tusschen de Porte en de engelsche regeeringdat het engelsche ministerie niet anders handelen kondat het invoeren van hervormingen in dit rijk alleen op aan drang van Engeland, veel beter is, dan wanneer het door de mogendheden te samen daartoe gedwongen werd en dat geene hervormingen tot stand gebracht kunnen worden, zon der gebruik te u aken van de hulp van europeesche ambte naren. De Daily News blijft in den thans op de Porte uit geoefend wordende aandrang niets anders zien dan eene poging van het ministerie om op de engelsche kiezers te werken. Dat de Porte zich thans in Rusland's armen zal werpen gelooft het blad wel nietmaar het acht het toch niet on mogelijk, dat wanhopige turksche pacha's daarover in de oen tijd soms ernstig denken. In ieder geval meent hetdat het groote opzienbij velen opgewekt door de thans tegen over Turkije aangenomen houding, de verspreide geruchten en het dreigen van nieuwe verwikkelingen sterk tegen Bea cons field's staatkunde getuigen. De Morning Post wijst daaren tegen er op, dat Ruslands staatkunde en de hardnekkigheid der Porte zeer in de hand worden gewe-kt, door de houding der liberalen en de mogelijkheid van het spoedig optreden van een liberaal ministerie. Lady Cavagnari en de nagelat,ea betrekkingen van de te Kaboel vermoorde engelschen ontvangen het dubbele van het hun toekomende pensioen. Het bericht, dat aan Baker pacha opgedragen is het, opper toezicht over de hervormingen in Klein-Azië mag volgens de Times als een bewijs van een ernstig voornemen van den Sultan beschouwd wordenmaar dit neemt niet wegdat, alles zal afhangen van de wijze, waarop de Sultan hem zal steunen. Turksche ambtenaren hebben nu eenmaal zuL een talent om zich tegen hun onwelkome hervormingen te ver zetten, tegen welk verzet niets dan het persoonlijk gezag des Sultans opgewassen is. Met genoegen vernam het blad overigens de toegezegde hervorming van de ministeriën en al de takken van den openbaren dienst en het bericht van haren berichtgever te Konstantinopeldat Rusland aange drongen heeft op inwilliging van Engeland's eiscben. De Daily News gelooft niet, dat Baker-pacha ooit bewijzen ge geven heeft van geschiktheid voor zulk eene belangrijke staat kundige hervorming. Het verwacht geene wezenlijke her vormingen; beweert, dat het door Entreland over Turkije uitgeoefende beschermheerschap Engeland ieder oogenblik in de grootste moeijelijkheden kan brengen en blijft wijzen op de mogelijkheid, dat Turnije ten slotte met Rusland ge- meene zaak maakt. De Standard noemt Baker-pacha een zeer bekwaam man vol geestkracht, op wien men kan bouwen en die niet licht door vleierij of kuiperij zich van het rechte spoor zal la'en lokken, wanneer hij eenmaal eene taak heeft aanvaard. Indien de Sultan hem maar behoorlijk ondersteunt,zal hij een ambtenaar hebben verkregen, die niet weinig goeds doen kan voor de hervorming van Klein-Azië. Het onlangs ingediende ontwerp der legerwet schijnt, beter kans te hebben van aangenomen te worden, dan de zes vorige ontwerpen, die allen verworpen werden. Althans na de eerste lezing verzond het Poikething het naar eene commissie, die het voor de tweede lezing zal voorbereiden. Bij de verdedigin? ver klaarde de minister van oorlogdat aan het voorgestelde plan van verdediging geene staatkundige berekening ten grond slag lag. Het sprak echter van zelf, dat bij een plan tot, verdediging van het, land allereerst gerekend werd op Duitsch land, als vijand de gevaarlijkste, als bondgenoot de wel- komste buur van Denemarken. De regeering was echter evenmin vijandig tegen dat rijk gezind als van plan om daarmede een verbond te sluiten. Eenigen tijd geleden richtte de Afgevaardigde Bagger in het Poikething eene interpellatie tot den minister van bui tenlandsche zaken over de staatkundige verhoudinsr van De nemarken tot het buitenland en in het bizonder tot- Duitschland, sedert het Duitsch-Oostenrijksche verdrag van II Oct. 1878, in verband met art,. 5 van het vredesverdrag van Praasr. Het, Poikething, dat zich den 18 met deze interpellatie bezig hield, weigerde met 49 tegen 36 stemmen verlof tot delinterpellatie te geven. De radicalen stemden met de rechterzijde tegen bet verlof. Oostenrijk. Het Premdenblat geeft een uitvoerig verslag van eene conferentie tusschen den minister-president.graaf Taatfeen al de aanvoerders der verschillende partijen over de legerwet,. De minister-president betoogde dat, het hier geene partijzaak maar voor liet Rijk eene levensvraag gold. Men meest over een weerbaar leger kunnen beschikken eensdeels om orde te brengen in de Oostersche aangelegen heden anderdeels om den vrede te behouden. Indien de sterkte van het leger aan eene vermindering binnen korten termijn onderworpen was zou Oostenrijk-Hongarije voortaan geen krachtige bondgenooten meer kunnen verkrijgenen krachtige vriendendie de monarchie dan niet langer als een even sterken bundgenoot zouden beschouwenmoeten missen. Daardoor zou "het behoud van den vrede gevaar loopen. Van de overige ministers, mede ter conferentie tegen woordig verdedigde de heer Horst nadrukkelijk de hand having der tegenwoordige legersterkteevenzeer als de vaststelling der legerwet voor een tijdvak van tien jaren; de regeering kon anders de verantwoordelijkheid voor de weerbaarheid van liet leger niet aanvaarden. De minister Stremayr wees op de dringende noodzakelijk heid der aanneming van het regeeringsontwerp zoowel om slaatkundige redenen, als uit overwegingen van militairen aard. De hoofden der partijen verzekerden,, dat zij van de wet geene partijzaak wilden maken en haar niet ais een votum van vertrouwen of wantrouwen in de regeeringmaar vol komen objectief zouden behandelen. De commissie van onderzoek heeft het regeeringsont werp onveranderd aangenomen. Zij verwierp het voorstel van den heer Lzedikom te bepalen, dat het leger op voet van vrede eene sterkte zou hebben van 230,000 man met 18 tegen 5 stemmen, en alle verdere amendementen, waar onder dat van den afgevaardigde Rechbauer, om de tegen woordige sterkle voor niet langer dan 2 jaren vastte stellen, met 14 legen 9 stemmen. De heeren Czedik en Rechbauer hebben daarop een voorstel der minderheid aangekondigd, Eene in een ministeriëel orgaan opgenomen mededeeling dat de duitsch-liberale partij van het oostenrijksche Huis van Afgevaardigden besloten had bare leden hij de stemming over de legerwet vrij te latendaar in de club.vergadering dier partij geene meerderheid verkregen had kunnen worden, wordt do:>r het hoofdorgaan dier partij niet bevestigd. In die clubvergadering, werd beweerd, bestonden drie gevoelens de linkervleugel onder dr. Rechbauer, 40 afgevaardigden sterk, wilde verlenging der wet van jaar tot jaar; de rechtervleugel, 30 leden sterk, wiide met de regeermg vaststelling der tegen woordige sterkte voor 10 jaren; dr. flerbst, met 70 leden, wilde verlenging van den tegenwoordigen toestand met 3 maanden, om tijd te winnen voor nadere beraadslagingen. De R. F. Presse raadt aan, gemeenschappelijk te handelen en aaneen gesloten te ste.i.men. Zij zou wenschen jaarlijksche vast stelling der steikte, hoewel erkennende, dat thans van vermindering geen sprake kan zijn. Zij drong steeds op bezuiniging aan maar de algemeene staatkundige toestand laat die ten koste van het leger thans niet toe. De troepen staan op schildwacht iu Bosnië en Novibazar om bij de hand te zijn als de volgende crisis in het Oosten uitbreekt. Italië is daardoor naijverig, Rusland ontevreden geworden, maar daarentegen is in Duitschland een bondgenoot verkre gen. Dit alles is het gevolg van de staatkunde der bezetting en waarom zij zich steeds daartegen verzet heeftdoch nu het eenmaal zoo ver ismoet. men èn daarmede èn met hare gevolgen rekening houden. Dat thans aan vermindering van het leger niet gedacht kan worden, zal de Volksvertegen woordiging dus moeten erkennenen ook in volgende jaren veranderen de omstandigheden niet,. Daarom verlangt zij echter juist aanneming der wet voor niet langer dan één jaar, niet inziende, dat de weerbaarheid der monarchie on- i der de hoede van den rijksraad minder veilig zou zijn dan onder die der regeering. Den 15 deed de aartshertogin Maria Christina, aanstaande Koningin van Spanje, plechtig, zoo voor zich als voor hare nakomelingen, afstand van hare rechten op den Oostennjkschen troon in tegenwoordigheid van deu Keizerdie haar toe sprak de leden van het Keizerlijk huisde ministersde voorzitters der parlementen, het corps diplomatique, den buitengewonen vertegenwoordiger van den Koning van Spanje en verscheidene hooggeplaatste personen. Den 17 vertrok zij vergezeld van hare moeder en een talrijk gevolg per extra trein uit. Weenen naar Parijsalwaar zij den 19 's avonds 1 aankwam. Eene der wachtkamers was in salon herschapen. Koningin Isabella verwelkomde hare aanstaande schoondoch ter, reikte haar een ruiker van haren zoon over en bracht haar verder naar haar hotel. De gezanten van Oostenrijk en Spanje waren mede tegenwoordig, terwijl de president der republiek zich had doen vertegenwoordigen. Hongarije. Het Volkshuis heett na langdurige beraad slaging over de wet op het be-tuur van Bo.-nie en de Herzegowina den 17 haar met 188 legen 169 stemmen als grondslag voor de tweede lezing (behandeling der artikelen) aangenomen. De oppositie, zoowel in Oostenrijk als in Hon garije, wil niet, dat de bevoegdheid der delegatiën uit gebreid en die der wederzijdsche parlementen verkort wordt. Volgens het voorstel der regeering zouden de gewone parle menten beslissen over alle buitengewone uitgaven, zooals voor aanleg van spoorwegen en andere openbare werken en gebou wen terwijl de delegatien de gewone en loopende uitgaven zouden moeten goedkeuren. De federalistische partij zog uitgezonderd den aanleg van spoorwegen alle jjjtgavën aan de goedkeuring der delegation willen onderwerpen. De op positie acht de voorgestelde regeling onvereenigbaar met het dualisme naast Oostenrijk en Hongarije werd toch een derde deel des rijks gevormd. Het eenige middel om uit die moeilijkheid te gerakenbestaat in het onderwerpen van het tekort o| de begrooUng dier gewesten aan de goedkeuring j der wederzijdsche parlementendie dan de middelen tot dekking zouden moeten aanwijzenonverschillig of het door gewone of door buitengewone uitgaven veroorzaakt was. Bij de artikelsgewijze behandeling van dit wetsontwerp werd met 16 i tegen 147 stemmen paragraaf 1 met de daarop voorgestelde amendementen naar eene commissie verzopjjen. De overige paragrafen werden volgens bet, regepriugsvQorstel aajigepQinep. De liberale partij nam met algemeene stemmen het onfc werp tqt vaststelling der legersterkte voor lü jaren aan, Het den 12 door admiraal Hornby gegeven bevel om het engelsche eskader te Malta gereed te houden, ten einde naar het Oosten te stevenen, werd den 15 ingeirokken. Volgens later aan de Daily Rews gezonden bericht zouden de schepen, niettegenstaande dit uitstel, toch gereed gehouuen worden om binnen twee uren te kunnen uitzeilen. De Sultan, aan wien den 17 door deu engelschen gezant Layard eene nota was overhandigd, waarin het minimum van Engeland's eiscben was omschreven, te weten: vorming eener goed ingerichte militie; bescherming der gouverneurs tegen de kuiperijen van het hof des Sultansverplichting der Porte om trapsgewijze verbetering in he,t beheer te brengen, heeft eindelijk aan den aandrang tot het invoeren van hervormingen toegegeven. De turksche regeering heeft van de bereidwilligheid daartoe officieel kennis gegeven en verklaarddat zij zich daarbij niet alleen tot de aziatische provinciën bepalenmaar dergelijke hervormingen ook in de europeesche invoeren wil. Deze toezegging komt dus overeen met het vóór den laatsten oorlog gegeven antwoord op den aandrang der mogendhedenom hervormingen voor Bosnië en Bulgarije toetestaandat aan de eene provincie geene voorrechten boven de andere konden toegekend worden. De in te voeren hervormingen worden in twee soorten ver deeld de eene omvat het bestuur der provinciënde andere de inrichting van de ministeriën en alle takken van open baar beheer. De verklaring wordt verder afgelegddat men spoedig de goede vruchten dezer hervormingen zal kunnen zien. Dat deze hervormingen zeer wezenlijk en af doende zullen zijn, zal spoedig door onloochenbare en schit terende feiten worden bewezenwordt in haar schrijven ge zegd. De hervorming van het provinciaal bestuur moet eerst nog onderzocht worden duor plaatselijke commissiën in de verschillende vilaijets en deze maatregel doet vreezendat laatstgenoemde verwachting niet, al te spoedig zal verwezen lijkt worden. Aan Baker-pacha zal opgedragen worden het oppertoezicht over de hervormingen in Klein-Azie. Hij zal geene uitvoerende macht bezitten, maar de door hem noodig geoordeelde hervormingen rechtstreeks aan den Sultan voorstellen. De russische regeering schijnt den Sultan aangeraden te hebben, onverwijld tot de invoering van hervormingen over te gaan ter vermijding van ernstige europeesche verwikkelingen. Te Salonica verscheen een Uostenrijksch eskader. Op de vraag der Porte om opheldering aangaande deze komst, ant woordde de gezantdat hieraan geene staatkundige betee- keuis moest getiecht worden en het eskader weder onmiduehjk vertrekken zqu, In een verslag van het departemeut voor landbouw wordt medegedeeld, dat, de stand van den ka'.oenoogstbij Sep tember vergeleken, aanmerkelijk is verbeterd. De tarwe oogst is 26 miljoen schepels hooger dan in 1875. De tabak is met 2 pCt. verminderd. De opbrengt van mais is met 200 miljoen schepels vermeesterd. Snelpersdruk van Herms. Coster en Zoon, o IILIlilHIIIIIUU II I- U I UW III! mm I liiuuiiiuiiiui en van Amsterdam en Alkmaar, te WBBSBLS6A&EB en BA.ABLLLA'- DAI8. Zak- en aanplakbiljetten met tarief worden gratis toege zonden en zijn op de booten verkrijgbaar. Commissaris de Heer G. M. HONKOUP, Kanaalkade. Snelpersdruk van Herm'. Coster en Zoon. ben ten tooneele te voeren op

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 6