van Zondag 50 November 1879. r 4? Vervolg der wekelijksche berichten. Luxemburg. Iftuitsehland. Itei^ie. Sïenemarken. OtiNlfiiriilk-Hnn^arOe. ■Binnenland. FranUrlik. Na de aanneming dezer motie verklaarde de prefect, dat van de sche Courant Ia het gebouw der Kamer van Afgevaardigden is ten toongesteld het model voor een ruiterstandbeeld van Koning Willem IIte vervaardigen door den beeldhouwer Peeters te Nancij. De Koning is voorgesteld in Nederlandsche generaals-uniform groetende met de linkerhand. Het plan isom bet beeld, met het voetstuk ongveeer 10 Meter hoog, te'plaatsen op het Willemsplein te Luxemburg. Pruisen. Na bet vertrek van den grootvorst-troonop volger heeft de Koning van Saksen het hof te Berlijn bezocht. Behalve het gebruikelijke bezoek aan de leden van het Vor stenhuis werd graaf v. Moltke ook door hem bezocht. Den 23 vertrok hij weder. Den 28 worden de Koning en Ko ningin van Denemarken verwacht. Huis der Afgevaardigden. De spoorwegcommissie heelt met 16 tegen 3 stemmen artikel 1 der wet goedgekeurd. Over den aankoop van den spoorweg Hannover-Altenbeken werd lang beraadslaagd. In de memorie van toelichting tot het wetsontwerp voor dezen aankoop was reeds erkend, dat deze aankoop op zich zelf bezwarend was voor den Staat, omdat de weg slecht gebouwd en de koopprijs te hoog was, en de tegenstanders putten daaruit dan ook hunne argu menten. De opmerking der regeering, dat het bezit dezer lijn onverrnijdeli k was, indien de Staat den spoorweg Maag- denburg-Halberstadt kocht, met alleen wegens de aansluiting maar ook wegens bet tusschen die twee maatschappijen be staande contract. Het einde der beraadslaging was, dat de commissie die de koopcontracten der andere lijnen reeds had goedgekeurd, ook dit met 13 tegen 8 stemmen aannam. De Indérendanee drukte eerst een aantal uittreksels van UC l/mcfJC/uiunisO u.i uiv. vy clencale bladen afwaarin verzekerd werddat.wat de minister Frère Orban in de Kamer ook moge beweerd heb ben tusschen het Vatikaan en de bisschoppen volkomen eensgezindheid bestaat. Er moest dus, merkt dat blad aan, volgens de ultrainontaansche pers een pauselijk stuk bestaan, volkomen het tegenovergestelde van de niet minder pause lijke verklaringen door genoemde minister in de Kanier afgelegd. Dit kwam echter geheel onwaarschijnlijk voor. De laatstbedoelde verklaringen zijn aan den belgisehen gezant en den zaakgelastigde bij het Vatikaan gedaan de clencalen kunnen de geloofwaardigheid dezer diplomaten allerminst in twijfel trekkenhunne verklaringen werden door den nun tius te Brussel voor echt verklaard en zelfs door den staats secretaris Nina. Hoe kan de Paus nu voorgesteld worden als eene soort van Janus, met twee aangezichten en tweeër lei taal Dat blad gelooft met aan bet bestaan van dat stuk en tart de bisschoppen het openbaar te maken. Later maakt dat blad evenwel melding van een bericht m het ultramontaansche blad in Duitschland de Germania, dn\ weldra de kardinaal-aartsbisschop van Mechelen een vlug' schrift zal uitgeveninhoudende de noodige bescheiden ten bewijzedat de minister Frère Orban zich volkomen be driegt in zijne meeningdat de Paus over de belgische bisschoppen uit een staatkundig oogpunt ontevreden is. In de fransche Univers komt ook een bericht voor, dat in een dezer dagen te Bijssel gehouden catholiek congres een brief uit Home van een franscb prelaat werd voorgelezenwaarin o.a. voorkwam, dat de Paus alles goedkeurde wat in Belgie en Frankrijk voor de school werd gedaan. Verder wordt gezegd, dat spoedig een antwoord van den Paus zal worden uitgegeven op een schrijven door de bisschoppen aan hem ter verdediging van hun gedrag toegezonden. In dat schrij ven wordt niet alleen hun gedrag goedgekeurd, maar worden zij zelfs aangespoord om in hunnen strijd te volharden. De Os. servatore Romano eindelijk verklaart kortwegdat de ge hoorzaamheid der bisschoppen aan den Paus nooit het min ste geleden heeft. In eene te Brussel den 21 gehouden algemeene vergade ring der liberale vereenigingonder voorzitterschap van den heer Jottrand. ter beraadslaging^ over een door 20 leden ontworpen verzoekschrift aan de Kamers, waarin aange drongen werd op bet terugroepen van den belgischen gezant bij bet Vatikaan en op krachtige maatregelen tot het waar borgen van de uitvoering der nieuwe schoolwet, werd dat ontwerp met algemeene stemmen goedgekeurd. Bij de be raadslaging daarover verklaarde bet, geavanceerd-liberale lid Janson o. a. het ailezins aannemelijk te achten, dat er een pauselijk stuk bestond, waaruit in strijd met, de mededeelin- gen des ministers blijken zou van de eenstemmigheid van den Paus en de bisschoppen. In de zitting van den gemeenteraad te Brussel den 24 is door een lid voorgesteld, aan de Kamer een adres te zen den behelzende het verzoek om den Belgischen gezant bij bet Vatikaan terug te roepen. Op voorstel van den burge meester zal eene commissie van den raad over dit voorstel rapport uitbrengen. Kamer. Bij de aankondiging in de zitting van den 20 door den beer Goblet a'Alviella van amendementen tot ver mindering van de bezoldiging der bisschoppen, tot het in houden der toelagen voor het bouwen en onderhouden van kerken enz., verklaarde hij dat indien hij met, voor stelde kortweg de begrooting van eeredienst te doen ver vallen', dit, alleen nagelaten werd, omdat, hij den tijd daartoe nog met gekomen achtte. De minister Bara. antwoordde op het verwijtdat de Staat geen gebruik maakte van de wetsbe palingen, welke straf bedreigden tegen bet misbruik maken van den kansel door de geestelijkheid, dat, hij met ontkende, dat dit niet geschiedde, maar dat de toepassing daarvan naar zijn oordeel tot niets anders zou leiden, dan om de gees telijkheid de begeerde martelaarsrol te verschaffen. Dal hare bezoldiging met recht besnoeid zou kunnen worden, gaf hij toewant, dat de geestelijken zi' h met allerlei staatkundige zaken inlieten was een voldoend bewijs, dat zij voor hun eigenlijken arbeid te talrijk waren. De tegenwoordige toe stand van strijd en beweging moest echter als voorbijgaande worden aangemerktdaarna zou de begrooting weer op den vroegeren voet moeten gebracht worden en derhalve schenen wijzigingen thans onraidzaam. Vermindering van jaarwedde zou op zich zelf ook niet batenwant gestelddat, die van den aartsbisschop van Mechelen met 500U of 10001) frs. verminderd werd, hij zou er ÏOOUUO voor terug krijgen van al de bekrompen oude vrouwen die hij aan het, schreien zou masen. De heer Woesteclencaal, betoogde, dat de minister met zijne rede het zonderlinge schouwspel vertoond had van een minister van eeredienst, schimpende op de geestelijkheid en van een minister van justitiedieaan deze geestelijkheid binnen liet bereik der strafwet vallende overtredingeu ten laste leggende, tevens verkla.rde, dat h-t beter was de wet niet uit te voeren. Het land bezat gezond verstand genoeg om hieruit de gevolgtrekking te niaken dat er van de beschuldigingen zeiven mets aan kon zijn. De heer Goblet, acte nemende van de verklaringen des ministers, handhaafde zijne amendementen. Den 25 werd de begrooting van justitie aangenomen met 82 tegen 5 stemmen. De beraadslaging betrof voornamelijk de amen dementen van den beer Gobletdie echter bleken veel minder ver te <*aan dan bij aangekondigd had. Hij wenscbte alleen te schrappen de poften betreffende de reiskosten der prelaten en de bezoldiging hunner secretarissen, te zamen 2o000 fr. en de beurzen en bezoldigingen van liet personeel der groote semiuanëu 40000 fr. bedragende. Volgens dien voorsteller hadden de eerstgenoemde posten reden van bestaan tijdens hel concordaat, doch dienden zij thans alleen om aan de bis schoppen het bezoeken van staatkundige partij vergaderingen gemakkelijk te maken, briefwisseling te voeren met de stich ters van kerkelijke scholen en het onderwijs m den geest van den syllabus te ondersteunen. Hij bepaalde zich thans alleen tot deze posten, hoewel er meerderen waren, wier nut bij twijfelachtig noemde. De minister van justitie bestreed die amendementen. De aangevoerde gronden betwistte hij niet, maar zij waren ontijdig, omdat daarbij nog te best.udeeron reebtsvraagstukken zouden beslist worden. De regeering zou deze ter sprake gebrachte punten echter overwegen bij het opmaken der volgende begrootiug. Nu het schooljaar een maal begonnen waskonden de beurzen van arme studenten niet ingetrokken worden. De amendementen werden met zitten en opstaan verworpen. Het Dagblad zegt omtrent bet bezoek van den Koning te Berlijn„Onze tot dusver inaebtgenomen terughouding als uitdrukking onzer rech natige gevoelenswordt evenwel verkeerd opgevat, wanneer Duitschland daarin eene vijandige nevengedachte ziet. In Denemarken heerscht slechts een ge voelen over de noodzakelijkheid van vriendschappelijke be trekkingen met Duitschland en onze wenschen toi instand houding van goede betrekkingen zijn oprecht gemeend. Het bezoek van den Koning aan het, Berlijnsche hof moet voor Duitschland een bewijs zijn, dat wij de betrekkingen me Duitschland op gelijke lijn stellen als die met de andere groote mogendheden in Europa." Het Vaderland laat zich in denzelfden geest uit. Oostenrijk. De club der liberale afgevaardigden heeft, met 74 tegen 2 stemmen het voorstel tot verlenging der le- gerwet, met, 10 jaren, behoudens vermindering van de sterkte in vredestijd op 23000-0 man, aangenomen. Blijft echter de sterkte van het leger op den tegenwoordigen voet, dan zou de ver lenging der wet slechts voor drie jaren worden toegestaan. Hongarije. Den 25 eindigden de algemeene beschou wingen in het, Volkshuis over de legerwet. In den loop der beraadslaging erkende de minister lisza het recht der wetgevende macht, om het initiatief te nemen tot vermin dering der legersterkte binnen den tienjarigen termijn. Den 26 werd met 205 tegen 158 stemmen besloten, overtegaan tot de behandeling der artikelen. de raad naar zijne meening met deze motie zijne bevoegdheid te buiten ging en dat hij zich voorbehield de nietig ver klaring daarvan aan den President, der republiek voor te stellen. Hij was uitsluitend verantwoordelijk aan den mi nister van binnenl. zaken en wilde in geene andere verant woordelijkheid berusten. De President, der republiek heeft den 27 werkelijk dit besluit nietig verklaard. De République Frangaise betoogt op nieuw naar aanleiding der mededeelingen van Humbert over de barbaarsche straffen, waaraan de naar Nieuw-Galedonië verbannen communisten hebben bloot gestaan, waaromtrent dat blad een verder on derzoek zelfs onnoodig acht, dat eene volledige amnestie moet worden verleend. De prefectorale raad der Seine heeft zijn besluit, waarbij de verkiezing van Humbert te Parijs vernietigd was en tegen welk besluit deze in verzet was gekomen, den 18 gehandhaafd. Den 19 had te Challons een banket, plaats ter eere der afgezette legitimistische burgemeesters der Vendée. In een besloten tuin was eene tent opgeslagen waarin aan 6 tafels 12U0 gasten aanzaten. Een adres aan den graaf v. Chambord werd voorgelezen. waarbij in hoogdravende zinnen opgekomen werd tegen dit door de regeering der republiek in naam der vrijheid verleend ontslag aan mannen, die niets anders mis dreven haddendan dat zij te goeder trouwuit eigen be weging, zonder de wet te overtreden, aan een bizonder feest maal op de gezondheid des Konings hadden gedronken. Onder de verschillende bladen, die aan dit banket, een hoofdartikel wijden, behoort het Journal des Débatswelk blad opmerktdat de regeering aan dit „keuken protest" niets in den weg gelegd beeft. De ex-Keizerin Eugénie is den 20 des avonds te Parijs aangekomen op reis naar Madridwaar hare moeder gravin U ontij o, 86 jaren oud, vrij ernstig ongesteld was. Zij was vdgezeld van den hertog de Bassuno en bracht den nacht door ten huize van den hertog de Mouchygemaal van prin ses Anna Murat. Prins Aapoleon en zjjne zuster prinses Mathilde bezochten haar. Het gesprek liep volgens den berichtgever der Times over persoonlijke zaken en werd be gonnen door den Prins, die zijne deelneming betuigde met wijlen prins 1,ode'rijk NapoleonEugénie bedankte hem en deelde daarop bizouderheden mede omtrent, bare door eene beroerte getroffen moeder. De Prins betuigde zijn leedwezen dal. de tijd hem ontbroken had om zijn zoon te ontbieden, waarop geantwoord werd, dat. zij hem gaarne zien zou kwam zij weder in Frankrijk. Koningin Isabella van Spanje bezocht haar ook. Den 21 des morgens 7 uren vertrok zij met denzelfden sneltrein naar Spanje, waarmede de aanstaande Koningin van Spanje daarheen reisde. Bij hare aankomst te Madrid ver nam zij van Koning Alphonsusdie haar opwachttedat hare moeder echter reeds overleden was. De Cassagnac merkt in een artikel in de Pays het bezoek van Prins Aapo'eon aan als een eerste belangrijke stap, welke op de bonapartistiscbe partij eenen voortreffelijken indruk beeft, gemaakt. Te Orange in Vaucluse zal weidra eene verkiezing voor een lid der Kamer plaats hebben als gevolg van de be noeming van den afgevaardigde Gent tot gouverneur van Martinique. De radicaal-socialist, Lachdtre had zich reeds terug getrokken voor burger Humbertwaarvan hij kennis gaf bij een briefwaarin o.a. gezegd werddat de demo craten dien politieken galeiboef» behoorden te verheerlijken, door hem naar de Kamer af te vaardigen en waarbij bij voorspelde, dat de President der republiek, eenmaal en mis schien reeds spoedig, zieh gedwongen zou zien om dien burger tot den hoogsten post, in de republiek te roepen en hem Ie belasten met de leiding van liet bestuur. Inmiddels is de benoeming van den heer Gent ingetrokken volgens sommi gen omdat, hij een kleurling was en deze aan de regeering aanvankelijk onbekende omstandigheid zijne benoeming min der wenscbelijk maakte, daar zij allicht aanleiding had kunnen o-even tot, ongeregeldhedenvolgens anderen omdat zekere zware beschuldiging tegen hem was ingebracht wegens een in 1836 voorgevallen feit. De heer Gent beklaagt zich in een uitge breider. brief aan de République Francaise over deze hem aangedane behandeling en verklaart uitdrukkelijkdat bet ministerie wel degelijk reeds maanden geleden volkomen be kend was geweest met zijn verb den Algemeen wordt voor spelddat, de radicalen om deze gebeurtenis zeer verbitterd zullen zijn tegen het ministerie en vooral tegen den minister van marine, admiraal J auréguiberry, op wiens aandrang deze intrekking schijnt, geschied te zijn. Volgens den bericht gever der Hord was deze minister werkelijk onbekend met het verleden van dezen heer en op zee toen de Pays de beschuldigingen tegen hem voor de eerste maal openbaar maakte. Het voorgevallene zal zonder twijfel zeker de verwijdering tus schen linkerzijde en linker centrum grooter makenomdat de leden van laatstgenoemde partijgroep tegen de benoeming dadelijk protesten ingediend hadden. De minister Lepere de vertegenwoordiger der invloedrijke groep der geavanceerde linkerzijde in het ministerie, die de benoeming van den heer Gent schijnt doorgedreven te hebben, voelde zieh na het in trekken dier benoeming genoopt om zijn ontslag te nemen. Op het krachtige verzet van den president Grévy werd dat verzoek om ontslag teruggenomen. Al is de benoeming van den heer Gent ingetrokken, zoo zal de verkiezing toch door gaan op 21 Dec a.s.; stelt de heer Gent zich niet weder candidaatdan zou Humbert, die reeds naar Orange vertrok, de eenige candidaat zijn. In de zitting van den algemeenen Raad der Seine van den 25 werd de pretect van politie Andrieux heftig aangevallen. Volgens den heer Benjamin Raspail, een radicaal afgevaar digde, moest zijn ondergeschikt personeel, grootendeels uit oude bonapartisten bestaande, gezuiverd worden. De prefect verdedigde zich krachtig tegen die klachten en verwijten en verklaarde, dat hij iederen agent, die zich een vijand der republiek mocht, betoonenzou ontslaanmaar d it hij de aeenlen ook zou weten te verdedigen tegen lasterlijke aan tijgingen zooals thans waren aangevoerd H.ertegen werd krachtig geprote teerd en de heer Raspail sommeerde den prefect die woorden te herroepen. Deze weigerde kortaf, waarop de beraadslaging langdurige stoornis ondervond. Met 38 tegen 28 tegen stemmen werd eene motie, o eenvoudig tot de orde van den dag over te gaanverworpenwaarna met 39 tegen 7 stemmen de volgende motie aangenomen werd: de Raad, bet betreurende, dat de prelect van politie nog niet tot de zuivering van zijn personeel is overgegaan, gaat over tot de orde van den dag. De kroonprinses van Denemarken en prins en prinses v. Wied hebben den 22 Haarlem bezocht en aldaar het stedelijk museüm, het Paviljoen en de Grootekerk bezichtigd. Staten-Generaal. 2e. Kamer. De minister van oorlog verklaart in zijne beantwoording van het voorloopig verslag betreffende hoofdstuk VIII der staatsbegrotingdat zijn voornemen niet is de invoering van den persoonlijken dienst plicht voor te stellen. Hij wenscht, de infanterie meer zelf standigheid te geven dan zij nu heeft,; de schutterijen hij het uitbreken van eenen oorlog te vereenigen in kampen of verzamelplaatsende corpsen zooveel doenlijk in groote gar nizoenen vercenigd te hebben in die gedeelten des lands waaruit zij hunne miliciens trekkenen zooveel mogelijk daarbij partij te trekken van de bestaande bruikbare kazernes. Ingediend is een ontwerp strekkende om den termijn van herziening voor den ijk van in gebruik zijnde weegwerktuigen en gasmeters van 1 Jan. 18S0 te verlengen tot, 1 Jan. 1881. De Kamer heeft den 24 de algemeene beraadslagingen over de staatsbegrooting voor 1880 aangevangen. Nadat 24 leden het, woord hadden gevoerd, heeft den '27 de minister van buit. zaken en den 28 de minister van financiën de sprekers beantwoord. Daarop hebben weder eenige leden gerepliceerd. Benoemingen. De luit. ter zee le. kl. A. de Bruyne gewezen commandant van de Willem Barents is benoemd tot ridder van den Ned. Leeuw. Tot hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Leiden is benoemd mr. H. B. Greven (thans secretaris bij het munt- collegie te Utrecht), om onderwijs te geven in de staathuis houdkunde in de statistiek en tijdelijk in de staatkundige geschiedenis. Bij kon. besluit van 22 Nov. is onder voorzitting van mr. J. G. Kist, raadsheer in den H. Raad, eene staats commissie tot herziening van het wetboek van koophandel ingesteld. Bij Zr. Ms. besluit van 26 Nov. 1879, No. 37. is be noemd tot notaris te Uitgeest J. v. Leeuwen Az., candidaat- notaris te Leiden. Spoorwegen Den 22 is de tramweg te Leiden, den 23 die te Dordrecht feestelijk geopend. Eene commissie uit de burgerij van Heerlen heeft zich bij adres tot de hooge regeering gewend waarin op den aanleg eener spoorwegverbinding 8ittard-Heerlen-Kohlscheid wordt aangedrongen als onontbeerlijk voor de exploitatie der kolenvelden in die streken welke in staat zijn in de behoeften van geheel Nederland te voorzien. Nijverheid. De directie der Kon. Ned. Stoombootmaat schappij had voor een der beide te Sunderland bestelde stoom booten de Kon. Fabriek van stoom- en andere werk tuigen in staat gesteld om mede te dingen maar deze ver langde 25 p. c. booger prijs en ongeveer den dubbelen tijd --oor de aflevering. De Stoombootmaatschappij zou de reeds zoo moeilijke concurrentie niet. kunnen volhoudenindien zij op dergelijke bezwarende voorwaarde liet bouwen. Onderwijs. Het hoofdbestuur van olksonderwijs heeft den '2-2 een adres aan de 2e Kamer gezondenwaarbij bare tusschenkoiiist wordt, ingeroepen om de invoering der nieuwe schoolwet, op 1 Juli 1880 in plaats van op 1 Januari 1881 te bepalen. Tot hoofdonderwijzer in het Waarland, gemeente Haring- earspel, is benoemd Plaatsman, hulponderwijzer te Colhorn. Kerkelijke zaken. Ds. Snethlage, te Heyloo, heeft be dankt voor het beroep naar Vlissingen. Beroepen naar Willemsoord, bij Steenwijk, Ds. P. II. Fer- steeqvan St. Pancras. Noordpoolvaart. In de bijeenkomst, van hewioola- comité en de afgevaardigden der plaatselijke comite's voor de Noordpoolvaart, den 22 in den Haag gehouden, is warme hulde gebracht aan de nagedachtenis van den luit. Koolemans Beynenen met algemeene toejuiching aangenomen liet, voor stel van den voorzitter om in beginsel te besluiten tot een derden tocht in 1880 met de Willem Barents. Tooneel In de Casinozaal onder Ginneken, bij Breda, worden door een hoogduitsch gezelschap vertooningen ge geven uit liet O. en N. Testament, welke veel toeschouwers lokken en door baren hoogen ernst en goede uitvoering alge meen bewondering wekken. Feesten. Ter voortzetting der viering van het JOUjang bestaan der artillerie-stapel- en constructie-magazijnen te Delft [5 Aug. 1679 besloten Gecomm. Raden der Staten van Holland tot de oprichting eener affuitmakerij aldaar] heeft den 22, op de versierde binnenplaats, de uitreiking plaats gehad der aan 's Rijks munt geslagen gedenkpenningen waarvan een gouden voor den Koningzilveren voor de prinsen, het archief van Delft en de officieren der inrichting en bronzen voor de verdere beambten en de werklieden bestemd waren. Prins Frcderik was bij deze plechtigheid tegenwoordigbij welke gelegenheid de kolonel de Booy eene geschiedkundige redevoering hield en vervolgens de prins en de burgemeester van Delft het woord voerden. De prins keerde, na in de bibliotheek audiëntie verleend te hebbennaar den Haag terng. De officieren hielden een reunie-diner in de Doelengevoigd door concert en bal. 's Avonds werden de werkplaatsen electrisch verlicht en door den beer Maju op de Grootemarkt lichtbeelden vertoond. Ten slotte werd den 23 een vuurwerk afgestokenvervaar digd door de werklieden der Pyrotechnische School. Den heer W. B. Weidner, sedert ruim 30 jaren kapel meesterder schutterij en gedurende vele jaren directeur van de zangvereeniging van de afdeeling der Maatschappij van Toonkunst te Haarlemzijn den 26ter gelegenheid zijner 50 jarige kunstenaarsloopbaan, door eene commissie, namens ongeveer 300 vereerders, aangeboden een canapé en 6 stoe len van nol enhoomenhouteen vergulde pendule met, coupes, een vergulde kroon en een sierlijk album met de namen der schenkers, 's Avonds werd hem door verschillende muziek-en zanggezelschappen eene serenade niet, fakkellicht gebracht. De "Kruisstraat, waar de heer Weidner woont, was geheel gevlagd. Aanbestedingen. Den 24, te Amsterdam, door het bestuur der Amst. Vereeniging tot, bet bouwen van arbeiderswoningen, het bouwen van een'blok arbeiderswoningen, voor 156 ge zinnenbij bet Westerkanaal, minste inschr. D. Zuyderhoek, te Weesp voor f 233,712. Den 26, door het, ministerie van justitie, het oprichten van een gebouw voor het kantongerecht, te Schagen, geraamd op f 12883, minste inschr. G. A. Flaming, te Schagen, voor f 12094. Den '27 door het prov. bestuur van Noordbollandhet driejarig onderhoud der a. Rijks zee- en havenwerken op Urk, b. duinen op Terschelling, c. werken van 's Rijks zee haven het Nieuwediepd. Rijks zeeweringen op Texel minste inschr. a. J. H. de Kieviet te lDiemen, voor 11972. b. A. C. Swart te Terschelling, voor 7675, c. Gebr. Moorman te Helder, voor '23600, d. VPtiillenius te lexel, voor 4680, alles per jaar. Waterleiding. De gemeente Groningen waarborgt aan de ondernemers der waterleiding een genoegzaam waterver bruik voor den tijd van 3 jaren gelijk staande met eene rente van ongeveer 5 p.c. van het benoodigde en reeds vol- geteekeude kapitaal van 7 ton. Kanalisatie en zeedijken. De Staten van Friesland heb ben den 27 besloten, in 1880 over te gaan tot het graven van een nieuw kanaal uit de Zwemmer tot in het Dokkumer Groot- diep geraamd op '285,000en vervolgens tot uitbreiding van het algemeen plau in den zin zooals de minister van waterstaat verlangt, zoodat het van f 3,796,480 is uitgebreid tot 5,600,000, waarvoor de minister eene subsidie van f 2,400,0011 bij de wetgevende macht zal aanvragen. Voorts hebben de Staten de volgende subsidiën toegekend aan bet dijksbestuur van liet Nieuw Bildt, voor de verbetering van den zeedijkgeraamd op 1 42000060 p.c., aan Hemelumer Oldephaert c.a., voor eene dijksverbeteringgeraamd op f 156,024, 50 p.c., aan Stavoren, voor idem geraamd op 2741 90 p.c. Stoomgemaal. Dezer dagen is bet stoomgemaal van den polder Scbagerwaardgesticht onder directie der heeren WC. en K. de Wit te Amsterdam beproefd en in orde bevonden. Bij een vervolgens gehouden feestelijken maaltijd heeft het den naam ontvangen van Lamoraal van Egmond van wiens bezittingen de Scbagerwaard in der tijd deel uitmaakte. Reinigingsdienst. De gemeenteraad van Amsterdam beeft den 26 besloten, dat van gemeentewege de openbare weg geveegd en voor zooveel noodig, vooraf besproeid zal worden en dat dit werk des nachts zal geschieden. Abattoir. B. en W. van Ro terdam hebben den 27 bij den gemeenteraad een voorstel ingediend om onder Crooswijk een slachthuis te bouwen, waarvan de kosten geraamd zijn op f 550,000. Gieten. Wijlen mej. de Weerdte Deventer, heeft ver- maakt aan de herv. diaconie 1000, de ev. luth., r. cath. en israël. armbesturen eik f 400 en voorts baar aanzienlijk vermogen naar men verzekert ruim 2 tonaan bet aldaar bestaand „de Weerd-gestickt," bestemd tot bet opnemen van oude lieden, inzonderheid schippers, varensgezellen en weduwen. Wijlen jonkvr. A. M. L. bs. d'Aulnis de Bourouill te Arnhem heeft aan het toevluchtsoord en gesticht voor pleegzusters aldaar 1000 en aan de vrouwenvereniging f 800 vermaakt. Wijlen mej. de wed. E. TierieKelbling beeft aan de christ.-geref. gemeente te Haarlem f 1000 vermaakt. Bij den spaanscben consul te Amsterdam is tot '22 Nov. voor de watersnoodlijdenden in Spanje ingekomen f 4216. Geschenken. Uit Indie zijn bij de Kon. Milit. Academie ten geschenke ontvangen 12 kisten met modellen van genie- werkenuitgevoerd, tijdens de tw°ede militaire expeditie tegen Atchin. Zij zullen met de door liet, dept. van koloniën t.e^Arnbem tentoongestelde en aan de Academie vereerde op de modelzaal geplaatst worden. Rampen. De bemanning van bet verongelukte stoomschip Pallas bestond uit 28 personen. Den 21, 's avonds laat, werd brand ontdekt in een der korensclielven van de heeren v. d. Beek in den Houtrakpolder, die zich spoedig uitbreidde en bij het gemis van voldoende hulp aanhield tot '2000 mudden oliezaad, 2000 mudden tarwe, 500 mudden boonen en erwten, 100 mudden aard appelen, eene scheepslading steenkolen, stallen, schuren, landbouwwerktuigen en wagens vernield waren. De paarden en rijtuigen werden in tijds uit de stallen verwijderd, en de eindelijk van Halfweg gekomen spuit kon slechts het heeren- liuis helpen bewaren. Een verver, die ijverig bij bet blusscben hielpis den volgenden morgen onder vermoeden van brand stichting gearresteerd. Al het verbrande was verzekerd. Misdrijven. Den 21 beeft een onbekende een matroos, op den Zeedijk te Amsterdam, zoodanig met een parapluie in het oog getroffen, dat hij aan de gevolgen is overleden. De dader is opgespoord en in hechtenis genomen. De daders van den moord te Sleeuwijk zijn nog onbekend; het. bedrag van het gestolene is minder groot dan gemeld is en wel ongeveer f 6000. Tusschen Zaltbommel en Waardenburg zijn een 72jarig landbouwer en een 17jarig jongmensch, die met een goede som gelds van de gorcumsche paardenmarkt terugkeerden door ^3 reizende straatmuzikanten aangevallendeerlijk mis handeld en van geld en kostbaarheden beroofd. In de wor steling gaf de jongeling een der schelmen met een tabaksdoos een stomp'waardoor hij neervielhij werd met de beide aangerandendie zwaar verwond waren op den weg ge vonden. De schuldigen zijn spoedig gevat. Rechtszaken. De rechtbank te Middelburg beeft den 21 bet vonnis bevestigd, waarbij de heer W. H. Keun wegens het op den derden dag gebruik maken van een retourbiljet op den Staatsspoorweg is veroordeeld tot f 5 boete en de kosten. Tegen het laatste vonnis is cassatie aangeteekend. De H. Raad beeft den 24 verworpen bet beroep van d Or- val, door het bof van Amsterdam wegens diefstal vanjuweelen veroordeeld. De H. Raad heeft den 20 Oct. rechtskracht ontzegd aan bet kon. besluit van 24 Nov. 1829, betreffende de openbare middelen van vervoer. Iemanddie zonder vergunning eene vaste rijtuigdienst geopend had tusschen Hilvarenbeek en Tilburgwas door den kantonrechter te Oirschot en vervolgens door de rechtbank te 's Hertogenboscli van alle rechtsvervolging ontslagenen de H. Raad heeft het beroep in cassatie tegen deze uitspraak verworpen. Overleden den 21, te Zuidzande, de gepens. kolonel C. G. v. Dentzsch, oud-clief van bet wapen der artillerie in N. Indie, oud 75 jaren. Staats-Loterij. Trekking der 5e. klasse3e. week. No. 189(13 100000, No. 5-261 Z 25000, No. 1857 f 1500, No. 659, 3492, 4716, 7052, 8626, 10449, 14512, 14532 20377 en 20557 f 1000. GEMEENTERAAD. Zitting van Woensdag 26 Nov. 1879. No. 11. Voorzitter de burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig de heeren T. L.Koorn en JC. Koorn wegens uitstedigheid. De Voorzitter opent de vergadering, waarna 1. de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 2. Deelt de Voorzitter mede, dat a. de levering der voor de straten en wegen in 1880 be- noodigde 325000 straatklinkerwaalmoppen aangenomen is voor 19,30 door C. J. E. van Embden teLobith, zijnde f 1,70 beneden de raming; b. bij de op 22 Nov. in het openbaar gebonden verpachting de aan liet mannen- en vrouwengasthuis te Alkmaar be- hoorende drie stukken weiland te Bergen, groot 3.61.90, verhuurd zijn aan de wed. J. F. IFijnkamp, voor/522, per jaar, f 18,— minder, en het tot de kapellerijgoederen beboorende stuk weiland te Heilo, genaamd de Noord, te Heilo, aan E. H. Fogelezang te Alkmaar, voor 121, per jaar, 34,— minder. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken. Fan Gedeputeerde Staten. 3. Ontvang-berigt der politieverordening op het nummeren der gebouwen en het bijhouden der bevolkingregisters. 4. Brief ten geleide der beschikking op de adressen van den heer H. P. van der Tak, houdende bezwaren tegen de onlangs door den Gemeenteraad vastgestelde verordening op de heffing eener plaatselijke directe belasting. Daarbij wordt den adressant te kennen gegevendat de door hem aange voerde bezwaren niet worden gedeeld en de genoemde ver ordening aan den Koning ter goedkeuring is ingezonden, onder bijvoeging van de uoor hem ingediende adressen. Nos. 3 en 4 voor kennisgeving aangenomen. kan Burgemeester en Wethouders. 5. Vnorstel om a»n den heer H. J. Fonk, koopman steenkolen op zijn verzoek vergunning te verleenen to' deropzegging toej tegen betaling eener jaarlijksche reco van 1,—tot het plaatsen eener bus tot opnenjir

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 5