De Alkmaarschö Waterleiding. JtigczonDctt sjiukkeu bestellingen aan den gevel van het door den gemeente-ar' ehitect bewoonde gemeente-gebouw. De heer Vonk had zich ter bekoming dier vergunning tot Burg. en Wetb. gewend, doch daar het hier geldt bet gebruik van een gemeeute- gebouw, behoort de beschikking op dat verzoes tot de be voegdheid van den Raad. 6. Voorstel om overtegaan voor 1880 tot de benoeming van: a. vier leden der vaste commissie voor de verordeningen tegen welker overtreding straf is bedreigd, waarvan de burgemeester Voorzitter is; h. vijf leden der vaste commissie van financiën en bovendien een Voorzitter; c. drie leden der vaste commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigendommenwaarvan de Voorzitter door en uit Burg en Weth. wordt aangewezen. 7. Brief ten geleide der opgemaakte aanbevelingslijsten van personen ter vervulling der vacaturen in verschillende commissiën en besturen op 31 Dec. a.s. ontstaande door periodieke aftreding a voor een lid ven het burgerlijk armbestuur in plaats van den heer J. nan der Kaaij, aftredende, doch herkiesbaar, de heeren J. van der Kaaij, C. van de Pol, J. Latenstein van Voorst en P. Kool Jz.; b. voor een regent van het burgerweeshuisin plaats van den heer J. Bruinvis, aftredende, doch herkiesbaar, de heeren H. J. Bruinvis, 1. Holtz, C. Janssen Cz. en Th. Koek c. voor een regent van het mannen en vrouwengasthuis in plaats van den heer H. J. Ansingh Bz., aftredendedoch herkiesbaar, de heeren H. JAnsinqh Bz., P. Kluitman, H. Mensonid.es en IV. F. O. L. Gouwe; d. voor een lid der plaatselijke schoolcommissie in plaats van den heer J. M. F W ellan, aftredende, doch herkiesbaar, de heeren J. M. F. IV ellan, Mr. J. TV. van Oosterzee, L. A. A. S/uijterman van Loo en Mr. F. F. Karseboom e. voor een lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs in plaats van den heer Dr. C. J. de Lange, af tredende doch herkiesbaar, de heeren Dr. C. Jde Lange, Mr. M. A. Kluppel, Mr. F. 11. G. van der Hoeven en Dr. J. C. M. Simon Thomas; f. voor een Curator der Intijnscke school in plaats van den heer Mr. A. H. de Lange, aftredende, doch herkiesbaar, de heeren Mr. N. H. de Lange, Mr. C. P. E. Ranegraajf, Mr. P. TV. Schollen en Dr. J. A. Mensonides. 8. Brief der commissie van toezicht op het museum, daarbij aanbevelende de heeren Dr. J. J. de Gelder en Dr. I). Dor- beck, ter benoeming van een lid in plaats van den heer de Gelder, aftredendedoch herkiesbaar. Brief der gezondheidscommissiedaarbij aanbevelende de heeren IV. F. du Croix en C. TV. Bruinvis, ter benoeming van een lid in plaats van den heer du Croixaftredende doch herkiesbaar. Nos. 6, 7, 8 en 9 ter lezing gelegd. 10. Verzoek van den pachter van het ophalen van de haard- aseh, het vuilnis enz., G. Kater Cz., naar aanleiding van de door hem ontvangen medeiteeling van de Maatschappij van landbouw en landontginning in Nederland, dat zij geen asch meer in ontvang kan nemen daar dit artikel voortaan ge heel zonder waarde is, om hem eene plaats tot berging van asch aantewijzeu wanneer met Januari of Februari a.s. de aschsehuur te k ein blijkt te zijn. Gesteld in banden van Burg. en Weth. om berigt en raad. 11. Verzoek van de heeren Mr. IV. van der Vliet, te Amsterdam C. J. van Spall, te Helder, en A. van Linden van üeuvell, te Amsterdam om hun op dezelfde voorwaar den waaronder te Leiden concessie is verleendconcessie te verleenen tot liet daarstellen en exploiteren eener duin waterleiding van Egmond aan den Hoef naar en in Alkmaar, terwijl de gemeente zich verbindt om over het benoodigde kapitaal van f 200,000,5°<, 's jaars te vergoeden, waar voor zij zal ontvangen de helft der zuivere winst, die de exploitatie der waterleiding zal afwerpen, na betaling van 5°,t> aan de exploitatie. Op voorstel van den Voorzitter gesteld in handen eener speciale commissie van 5 leden waartoe bij 3 stemmingen benoemd worden de heeren Wel'.anBosmanBruinvis de LangeC. IV. Bruinvis en Mr. A. P. de Lange. 12. Adres van 89 ingezetenen der gemeentewaarbij zij zich aanbieden om de groote brandspuit vrijwillig te bedienen, op zoodanige voorwaarden als door den Raad met hen wordt overeengekomen. Gesteld in handen van Burg. en Weth., om in overleg met, de bestaande speciale commissie tot regeling van het brandwezen de noodige voordrachten te doen tot definitieve regeling, op den grondslag, dat de Raad zich in beginsel met den vrijwilligen dienst, hij het brandwezen kan vereenigen. 13. Adres van bewoners van den Geestersingel tusschen den Berger- en Heldersehen weg daarbij verzoekende den rijweg of het voetpad aldaar, nagenoeg 8 maanden van het jaar in slecnten toestand verkeerendein begaar haren staat te brengen en de boomen langs hunne pereeelenwelke grootendeels van dien slechten toestand oorzaak zijn, wegte- nemen, of mocht daartegen bezwaar bestaande boomen als dan te doen snoeijen. Gesteld m handen van Burg. en Weth. om berigt en raad. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. V an Burgemeester en Wethouders. 14. Voorstel tot, wijziging der verordening tot heffing van leges ter secretarie en bij den burgerlijken stand, in verband met de wet van 23 April 1879, tot regeling der heffing van rechten wegens de verrichtingen van den ambtenaar van den burgerlijken stand. Behoudens de verhooging van enkele te heffen rechten, bijvoorbeeld legalisatie van handteekening f 0,15, in plaats van f 0.10, bepaalt zich de wijziging dier verordening tot de heffing eener hoogere belasting voor de huwelijksvoltrekkingen op buitengewonen tijd le klasse onverschillig op welken dag in de Prinsenzaal uitgezonderd gedurende de raadszittingen f 2a, le onverschillig op welken dag op de ge wone plaats15, 2» Donderdag voormiddag 11% uur 5, 2e op eiken anderen dag of elk ander uur n 10, De commissie van financiën wenscht die klassenverdeeling te laten vervallen en de hoegrootheid der belasting te regelen naar het lokaalwaarvan men voor de huwelijksvoltrekking gebruik wenscht, t.e maken. De belasting zou dan nog iets verhoogd kunnen worden: de huwelijksvoltrekking op Don derdag voormiddag 11 uur kan gerust vervallendoordat voortaan volgens de wet op twee verschillende tijdstippen gelegenheid moet worden gegeven tot kostelooze huwelijks voltrekking. Zij stelt voor te bepalen: f 30,voor eene huwelijksvoltrekking in de Prinseuzaal. s 20, r in de kleine raadzaal. J0,hu» gewone voor het voltrekken van huwelijken te gebruiken zaal. Overigens kan zij zich met, de ontwerp-verordening ver eenigen. De heer Vonk verklaart bezwaar te hebben tegen de voor gestelde verliooging der belasting op huwelijksvoltrekkingen op buitengewonen tijd vooreerst acht hjj die belasting te boog, doch in de tweede plaats omdat bij daarvan verwacht, dat men zich ter wille van zijn fatsoen of om andere rede nen in eene hoogere klasse gaat rangschikkenals men eigenlijk wel wensebte. Nadat de beer Verhoef en de Voor zitter opgemerkt hadden, dat de ondervinding het wenschelijke eener dergelijke beffing had aangetoonddaar voortaan dan alle moeijelijkneden voorkomen werden omtrent de voor het voltrekken van een huwelijk te gebruiken zaal en gewezen was op andere plaatsen, zooals Haarlem en Amsterdam, waar eene dergelijke regeling bestondwordt dat onderdeel aan genomen met 7 tegen 6 stemmen van de heeren Vonk, Stoel, TV ellan, Conijn, H. JBruinvis en Helling en daarna de ont werpverordening met, algemeene stemmen vastgesteld. 15. Outwerp-besluit tot afschrijving van f 323,42% van den post voor onvoorziene uitgaven op de gemeentebegruoting voor 1879, op dien voor aandeel der gemeente in de kwade posten op de gronden personele belasting, welk aandeelge raamd op f 2000,—, echter f 2323,42% bedraagt. Vastgesteld. 16. Rapport op het verzoek van A. J. Walraven, koek en banketbakker, om vergunning tot afscheiding van zijn grond nabij de Vrouwenstraat (aan de Clarissestraat) van 'en gemeentegrond aldaar door middel van een ijzeren bek, vorm overeenkomende met de in het Kennemerpark ge riste hekkente mogen afscheiden. De conclusie strekt „onder de gewone voorwaarden daartoe vergunning te °enen, Aangenomen. 17. Voorstel om f 50.— beschikbaar te stellen voor ver warming en verlichting der rijksnormaalinrigting in den aanstaanden winter, en f 4",voor verwarming en schoon houden van de kleedkamer bij de meisjesschooltijdelijk als schoollokaal gebruikt wordende. Aangenomen. 18. Rapport op het adres van A. van der Voort, timmer man alhier, waarhy hij zich bereid verklaart aan de gemeente attestaan een deel van zijn terrein aan het Baanpad, nabij het Zeglis, ter verbreeding van dat pad, in verband met, de voorgenomen bebouwing van dat terrein, mits de gemeente hem eene billijke som vergoede. De conclusie strekt om aan den adressant te berichtendat de gemeente van zijn aanbod geen gebruik zal maken, daar geen noodzakelijkheid daarvoor bestaat en de uitgaaf, welke vau dien aankoop het gevolg zou zijn, niet opweegt tegen het voordeel, dat uit de verbreeding van dat pad zou voortvloeijen. De conclusie aangenomen. 19. Suppletoir-kohier der hondenbelasting, dienst 1879. Vastgesteld op een invorderbaar bedrag van 52,50 met bepaling van 1 Feb 1880 als den dag, waarop de aanslag in eens moet zijn betaald. 20. Rapport op het verzoek van de firma TV nis 8p Co., kooplieden alhier, om voor hare rekening wegtenemen den boom voor haar perceel aan den Geestersingelwelke door haar gevaarlijk wordt, geacht voor de passage met zwaar be laden hooiwagens. De conclusie strekt om aan de adres sante te kennen t,e gevendat baar verzoek niet kan worden ingewilligd, daar de boomenrei aldaar door die wegneming verbroken zou wordenhet in- en uitrijden van met hooi beladen wagens niet als zoo gevaarlijk kan worden beschouwd en bet te plaatsen hek door dien boom niet zal worden ont- slRrcL Aangenomen. 21. Verzoek te beslissen, of het niet wenschelijk zou zijn de blaauwe ol polderkamer in het stadhuistijdelijk gebruikt als zittingzaal voor de Arr. Regtbank en welke dienten gevolge weder in orde moet worden gebracht, bij deze ge legenheid geheel in deuzelfden stijl te herstellen. Dit zou geschieden wanneer de zeer merkwaardige schoorsteen op de charterkamer en de aldaar onder de bovenkasten aanwe zige kroonlijstwelke steeds de aandacht en de belangstel ling trekken van allen, die kennis van oudheden bezitten naar deze kamer overgeplaatst werden. Op die charterkamer zijn zij toch geheel misplaatst en, elders geplaatst wordende, zullen zij niet, alleen tot sieraad dienenmaar tevens de alge meene aandacht trekken. De thans nog geschilderde deuren moeten dan tevens vervangen worden door eikenhouten deuren, gelijk aan de deur welke reeds gemaakt is. De commis sie van bijstand kan na een plaatselijk onderzoek zich met die herstelling in beginsel vereenitren. Zij meent echter datwordt door den raad daartoe beslotende kamer in ééns geheel in orde moet worden gebracht. Op de begroo- tiug wordt gemist het schilderen van den zolder, dat niet achterwege kan blijven, worden de voorgestelde verande ringen uitgevoerd. Zij stelt voor, ook tot, dat schilderen over te gaan. Verder maakte liet bij haar een punt van overweging uit, of de vloer in denzelfden staat, kon blijven. De slotsom barer overweging is evenwel geweestdat de tegenwoordige steenen vloer wel behouden kan blijven, doch dat het aanbeveling verdiende om, wanneer voor deze kamer een nieuw kleed werd aangekocht, bet oude kleed daaron der te leggenwaardoor het nieuwe van den steenen vloer minder nadeel zal ondervinden. Ten slotte gaf zij in over- wegiugdeze verandering op te nemen onder de aan te besteden werken. Na eenige bespreking over den vloer, wordt het te dien aanzien door de commissie van bijstand gedane voorstel aangenomen met 12 stemmen tegen 1 stem van den beer Bosmanwaarna met algemeene stemmen tot de herstelling der blaauwe kamer besloten werd. Met het oog op den spoed, waarmede deze herstelling moet uitgevoerd wordendaar de kamer weldra weder gebruikt, moet worden zal het af zonderlijk aanbesteed worden. 22. Rapport waarbij wederlegd worden de door den heer Controleur van 's Rijks belastingen tegen de vernummering der gebouwen ingediende bezwaren. Door den aan-, hij- of verbouw in de laatste jaren van tal van pereeelen liet de bestaande nummering zeer veel te wenschen over: bovendien had de ondervinding geleerd, dat het, gebruiken der letters van bet a, b, c bij aangebouwde pereeelen tusschen twee nummers zeer gemakkelijk aanleiding tot verwarring gaf, daar op sommige plaatsen door bebou wing van geheele terreinen, welke vroeger onbebouwd waren, 20 en meer peréeelen gebouwd waren. Verder had de onder vinding geleerd, dat het op de huizen geschilderde nummer te klein was: het, liep te weinig in het oog. Na de ont vangen uitnoodiging aan de gemeentebesturen om in verband met de volkstelling de nummering der pereeelen te herzien traden Burg. en Weth. daarover in overleg met de vaste commissie voor de strafverordeningen, welke met hen van oordeel wasdat geheelo vernummering moest plaats hebben eu dat bet op de pereeelen geschilderde nummer te klein was. Van daar haar reeds behandeld voorstel om dat num mer 4 in plaats van 3 centimeters groot te doen zijn. Voor het te volgen stelsel van nummering werd straatsgewijze nummering het, verkieselijkst, geacht, waarmede Burg. en Weth. zich vereenigden op de volgende gronden Bij nan- of bijbouw, splitsing of vereeniging vau pereeelen geraakte de nummering van ééne straat slechts in de war, waarin onmiddelijk kon worden voorzien. Daardoor kon zij steeds in orde worden gehouden en verviel het gebruik der letters van bet, a, b, c. Doordat, de straten van naambordjes voor zien zijn was dit gemakkelijk uitvoerbaar. Men bad voor taan dan alleen te vermelden den naam van de straat met het, nummer, bij voorbeeld, Langestraat 17, Payglop 4 zonder vermelding van de wijk. Éindelijk werd daardoor aanzienlijke besparing van kosten verkregen, daar in slechts enkele straten het nummer uit, 3 cijfers zou bestaan bij de vroegere num mering bestonden de meeste nummers uit 3 cijfers. Het ge bruiken der even nummers aan de eene zijde der straat of gracht, en der oneven aan de andere zijde werd nagelaten omdat die wijze van nummering wel gemakkelijk gevolgd kan worden aan eene straat of gracht,waar een nagenoeg gelijk aantal pereeelen staan maar op pleinenslechts aan drie zijden, of straten aan ééne zijde bebouwd, minder doel matig kan worden geacht. De volgende hoofdregels wterden vastgestelda iedere straat te nummeren gaande van het noorden naar het, zuiden en van liet, oosten naar het, westen; b. wanneer pereeelen, met, afzonderlijke toegangen, in gebruik of bewoond werden bij ééu persoon aan ieder perceel een afzonderlijk nummer te gevenal waren zij thans ook met, elkaar vereenigddaar een opvolgende eigenaar hierin bij verkoop of scheiding door splitsing zoo als hier meermalen gebeurt,, verandering bracht en wijziging van het nummer onnoodig werd. Een nummer te veel kan in geen geval schaden. Daarna worden de aangehaalde voorbeelden toege licht. Hoe deze nummering doodelijk kan zijn voor een goed beheer, verklaren Burg. en Wetb. niet te begrijpen. De gemeente beeft met de nummering veel meer te maken dan de administratie van 's Rijks belastingenmen denke slechts aan de registers van den burgerlijken stand de bevolking registers, den legger der plaatselijke directe belasting, der hondenbelasting en ter heffing van recognitiën en der inkwar tiering en wanneer daaruit geene moeijelijkheidintegendeel meer gemak in de bijbouding zal worden verkregen, dan kan een rijksambtenaar zijne administratie toch ook wel in orde houden. In liet begin moeten natuurlijk alle nummers veranderd wordendoeh ook hieruit vloeit voor de gemeente veel meer werkzaamheid voort dan voor het Rijk. De vraag, of bet voor een adresboek gemakkelijker is, doet niets ter zakedit betreft een particulier, niet een algemeen belang evenmin dat de kohieren der Rijks -personele belasting f 64594,40% over het vorige dienstjaar opbrachten; de af stand van 5 dier belasting is niet eene aan de gemeente bewezen dienstzooals men bet meermalen en thans ook laat voorkomen, maar een equivalent, voor de aan de ge meenten ontnomen beffing van belasting op voorwerpen van verbruikwelke heffing tegenwoordig seker niet minder dan de 4/, gedeelten van liet personeel zou opbrengen. In de buitenwijken E en F is de oude wijze van num mering behouden; bet nieuwe stelsel stuitte daar op teveel bezwaren, omdat, verscheidene boerenplaatsen midden inliet land gelegen zijnop betrekkelijk geruimen afstand van elkander, welke niet door den naam eener straat ot van een weg konden worden aangeduid. De amgevoerde bezwaren zijn dus niet van dat belang om daarom lot verandering over te gaan van liet, invoeren dezer nieuwe wijze van nummering zal alleen het gevolg z\jndat eenmaal in de registers, bij 's rijks administratie voorhanden, de nummering der gebou wen veranderd zal moeten worden, eene verandering die, by behoud van het, hestaande stelsel, evenzeer plaats gehad zou henben daargelaten dat de gemeente volkomen vrij is in liet aannemen van die wijze van nummering, welke baar bet, doelmatigst voorkomt. De conclusie strekt om aan den controleur mede te deelen dat de Raad geene termen heeft gevondenaan zijn verzoek om vernummering der pereeelen in deze gemeente gevolg te geven. Zonder beraadslaging aangenomen. 23. Rapport der vaste commissie voor de strafverordenin gen omtrent de onlangs bij de behandeling der begrooting ter sprake gebragte intrekking van bet, verbod om de stra ten te schrobben. Hierover bestond verschil van gevoelen. Twee leden waren vóór intrekking en om liet, schrobben der straten verpligtend te stellenomdatwerd het, aan de in gezetenen vrijgelaten de straten al dan niet te schrobben zij vreesden, dat de meeste ingezetenen het zouden nalaten en het doel om schoone straten te verkrijgen, alzoo niet zon worden bereikt. Een ander lid wensehte intrekking van het verbod doeh de ingezetenen vrij t,e laten in liet, ai dan niet schrobben. Een vierde lid wensebte handhaving der bestaande verordeningin afwachting dat binnen be trekkelijk korten tijd bet contract met den pachter C. Ka ter Cz. eindigt en de gemeente alsdan zelve daarin kan voor zien of maatregelen voorschrijvenwaardoor het zindelijk houden der straten verzekerd wordt. De beslissing wordt aan den Raad overgelaten. Na, verdere toelichting dezer verschillende gevoelens wordt bet door den heer Verhoed gedane voorstel, om de beslis sing aan te houdenin afwachting der herziening van het contract met C. Kater Cz aangenomen met, 7 tegen 6 st., van de heeren Conijn, H. J. Bruinvis, Helling, C. IV. Bruin vis Bosman en V onk. 24. Nader rapport der plaatselijke schoolcommissie omtrent de schoolplannen. De commissie betuigt hare ingenomenheid met het nieuwe voorstel tot stichting eener tusschensehool waartoe zij de voorkeur geeft aan het terreinte verkrijgen door de demping der Keetkolk en trekt in verband daarmede in baar vroeger voorstel tot verwisseling der burger- en tusscbenschool met elkander. Het voorstel omtrent de open bare school voor meisjes wordt door haar gehandhaafd. De vrees der hoofdonderwijzeres, dat de thans bestaande school van de uitbreiding nadeel zou ondervindenwordt niet ge deeld. Integendeel die school zou dan voorzien in dezelfde behoefte voor meisjeswaarin de burgerschool voor jongens voorziet; het schoolgeld zou onveranderd moeten blijven en de ouders vrij gelaten moeten worden in de keus op welke school zij hunne dochters wilden laten onderwijzen. Te meer bevreemd de het aan de commissie, dat, de hoofdonderwijzeres thans be zwaar had, omdat de leden der commissie, die ia Augustus 1.1. het examen bijwoondenvan haar vernamen dat er op aandrang der ouders reeds meisjes toegelaten warendie nog niet genoeg ontwikkeld waren voor het onderwijs zooa's het thans geregeld is; dat dit thans tot moeijelij»he den aanleiding geeftspreekt, van zelf, maat het bezwaar wordt, iuist, opgeheven, wanneer eene klasse voor gewoon lag r onderwijs aan de school wordt toegevoegd. Het voornaam ste bezwaar is dan ookdat het hulppersoneel slechts met ééne hulponderwijzeres zou vermeerderd worden. De com missie heeft, dit niet voorgesteld doch zij i eent daarenbo ven dat bij eenige meerdere inspanning van al de onder wijzeressen het onderwijs ook bij de uitbreiding zeer goed door het thans aanwezige personeel zonder groote aanvul ling zou kunuen worden gegeven; alles zou echter afhangen van het, aantal leerlingendat zich aanmeldde. Ten slotte wordt in overweging gegeven omtrent, beide punten in t,e winnen het gevoelen van den heer Inspecteur van het lager onderwijs en den heer Schoolopziener. Na eenige besprekingen of de behandeling van alle voor stellen zal worden uitgesteld dan wel of omtrent de meis jesschool eene beslissing zal worden genomenwordt, met. 8 tegen 5 stemmen van de heeren v. cl. DriftH.J. Bruin vis Verhoef}, Vonk en den Voorzitter besloten dat omtrent de meisjesschool eene beslissing zal worden genomen. Met 6 tegen 7 stemmen, van de heeren Conijn. v. d. Drift, HellingVerhoe,ffBruinvis de Lange. Stoel en den Voor zitter, wordt het voorstel tot het toevoe: en eener voorbe reidingklasse aan deze school verworpen; de beslissing om trent, de vergrooting van het gebouw wordt, aangehouden in afwachting van nader aan de hoofdonderwijzeres te vragen inlichtingen. 25. Deelt de Voorzitter mede, dat ten gevolge van eene vergissing op de gemeentebegrooting voor 1880 geene gelden zijn uitgetrokken voor het planten van boomen op de Laat, waarom Burg. en Weth. alsnog aan den Raad magtiging verzoeken om daartoe overtegaan, en daarvoor f 240, beschikbaar te stellen. De gevraagde magtiging verleend. 26. Daar geen der leden bij de gewone rondvraag iets in het midden had te brengen, sluit, de Voorzitter de vergaderins II. Naar aanleiding van mijn stuk, geplaatst, in het vorig nummer van deze Courantwerd mij zeer welwillend de op merking gemaakt, dat de pompen op de Laat geplaatst waren met een ander doel dan ik er aan had toegeschreven; dankbaar voor de ontvangeu terechtwijzing, waaruit blijkt, dat die pompen grachtwater leveren om bij brand en voor straatreiniging gebruikt te worden, moet ik er echter op wijzen dat hierdoor in mijn betoog niets veranderd wordt immers ik Leb getracht aan te t.oonen, dat in onze stad doorgaans geen voldoende hoeveelheid bruikbaar drinkwater aanwezig is en dat beweren, volgens mijn idee op feiten ge grond wordt niet omvergeworpen door het feitdat, de Laatpompen bestemd zijn om grachtwater op te leveren. Bijna algemeen wordt erkend door hendie zich met het vraagstuk der volksgezondheid hebben bezig gehouden, dat de oorzaken van typhus en cholera, die twee zoo te recht, gevreesde volksplagen maar al t,e vaak met het drinkwater in huis gehaald worden. Beide ziekten zijn hun ontstaan verschuldigd aan microscopische organismendie op ver schillende wijzen in het lichaam gebracht kunnen worden de meeste deskundigen beweren, dat ook het drinkwater een van die verspreidings- en overbrengingsmiddelen iswel staat, hier tegenover, dat, de aanhangers van de zoogenaamde grondwatertheorie bij hun stijve doctrinaiie begrippen van geen andere verspreidingswijze hooren willen dan die door grondwater, maar tal van feilen, nauwkeurig waargenomen en goed geconstateerdpleiten tegen hunne zienswijze. Het zij mij vergund een voorbeeld aan te halenontleend aan Hygieia, een weekblad aan gezondheidsleer gewijd; daar wordt in het nummer van 20 F^b. 1876 een bericht geleverd over een aanzienlijke Noord-Brabant,sche kostschool, waar bijeen aantal van 1025 kostleerlingen, behalve de dugsckolieren, de gezondheidstoestand zeer bevredigend wasin de zomer vakantie van 1874 werd bij gelegenheid van eene noodza kelijke verbouwing een sekreet ongeveer 5 meters verplaatst, naar de welput toe, tengevolge waarvan het drinkwater aan dien put ontleend van tijd tot tijd minder aangenaam van reuk en van smaak werd; nadat, op 1 September de school weder begonnen was, waren reeds den 6 Uctober 5 personen door verschillende ziekten (keelontsteking en gastrische koort sen) aangetast, terwijl 1 aan typhus stierf; van de leerlingen werden li gevaarlijk ziek, waarvan 6 stierven, 8 werden ernstig ongesteld, 11 in lichten graad; 7 bleven gezoudwaarvan 5 die nimmer van het water uit. die put gedronken iiadden, en 4 andere personen, die slechts gekookt, regenwater had den gebruikt,, bleven eveneens van ziekieaanvallen verschoond. Dit leerrijke voorbeeld kou gemakkelijk met vele anderen vermeerderd worden, maar de natuurlijk beperkte ruimte in deze Courant belet mij er meerdere aan te halen, even als ook. om verder nauwkeurig den tuvioed van het drinkwa ter op de gezondheid der individuen en op de volksgezond heid na te gaandie invloed nu valt niet te loochenen en daarom is het de plicht van ieder, die het met de volksge zondheid wel meent, elke poging tot verbetering van liet drink water blijde te omvangen en zoo mogelijk te helpen steunen. Als zulk eene poging beschouw ik de concessie aanvrage voor eene duinwaterleiding in onze gemeente, omdat ik üe vaste overtuiging hebdal niet, alle burgers dezer stad op den duur eene voldoende hoeveelheid goed. drinkwater kun nen bekomen, en ik m dat feit eeu van de groote factoren zie van het in deze gemeente vrij hooge sterftecijfer. Eene duinwaterleiding voert het water, dat in zeer aan zienlijke hoeveelheid in de duinen aanwezig isdoor buizen naar de huizen der verbruikers; een uitgestrekt buizen-sy steem is daarvoor door de duinen geplaatst, waarin het water 'a° ,^e verschillende duinpannen naar een algemeen reservoir geleid wordt; na filtratie door zand en grind van verschil lende fijnheid wordt liet water door stoompompen opgevoerd tot eene hoogtegroot genoeg om het water in genoegzame noeveelheid te persen tot aan het uiteinde van het st.ads- buizennet op de hoogste verdieping, waar het water ge bruikt moet worden. Bedenkt, men, dat bijv. voor de Am- sterdamsche waterleiding een buizennet in de duinen °-elegd is moeten worden van 15000 M., dat er kanalen gegraven zijn tot eene lengte van 13500 M„ dan blijken de kosten van aanleg zeer aanzienlijk te zijn. Rekent, men hierbij, dat bi] de in ons land bestaande waterleidingen het water wordt opgevoerd in watertorens, ter hoogte van ongeveer 28 M. bij de Haagsche, van soms 40 M. bij de Rotterdamsehe dan ligt, het voor de hand, dat behalve de aanleir ook de exploitatie aanzienlijk veel geld moet kosten. Dit bezwaar is zelfs zoo grootdat velen meenendat eene duinwater leiding financieel niet bestaan kan voor eene gemeente, kleiner dan 300ü i zielen; dat bezwaar zal ook wel het groot.e be zwaar zijn tegen bet verkrijgen van zulk eeue waterleiding m onze gemeente; van de gemeente wordt eene groote opoffering gevraagdwant, als het bovenstaande getal van 300001 met te hoog gerekend is, dan kan wel van winst voor de gemeente op de aangeboden conditiën geen sprake zijn en zal de gemeenteraad eigenlijk te beslissen hebben ot de lasten, die op de burgers drukken, met eene vrij aan zienlijke som kunnen vermeerderd worden. Deze vraag is zeker zeer ernstig en verdient nauwkeurig overwoeien te worden particuliere belangen moeten aan die overweging natuurlijk geheel vreemd blijven en dan staat men tegenover (je vraap: welke lusten en welke lasten staan tegenover elkan- der. ik, die geheel niet in staat ben het vraagstuk van den hnaneieelen kant te beschouwenen die slechts op de vraag te letten heb of eene voldoende drinkwatertoevoer als eene eerste levensbehoefte voor de geheele burgerij moet aangemerkt worden ik wensck natuurlijk van harte gaarne dat wij ons eerlang in eene waterleiding zullen kunnen ver heugen, die op zoodanige voorwaarden is aangelegd dat de prijs van het water gering genoeg is om aan zeer 'velen het gebruik tegen betaling mogelijk te maken, en dat degenen die ook dat bedrag met betalen kunnen kosteloos zich het duin water kunnen verschaffen. Dat zou geld, veel geld kosten, eerst het geld voor het watergebruik en dan de verhoogde be lasting, en dat, is zeker drukkend, maar daar staat, dan ook tegenover dat de voordeelen aanzienlijk zijn niet de directe maar de indirecte. Amsterdam is daar om ons te bewijzen den vooruitgang van de volksgezondheid sedert de invoering van het duinwater en ook Leiden heeft in dat opzicht te wijzen op eene aanzienlijke vooruitgang zooals bij de laatste typhus-epidemie gebleken is. Men begrijpe echter wèl dat aan alle burgers het water moet ten goede komen ook in het belang van hendie zelf beialen het water plus de ver meerderde belasting, want, de ziektekiemen worden niet door het driukwater alleen verspreid en daardoor blijft bij eene epidemie het gevaar van besmetting bestaan niettegenstaande en persoonlijk goed water gebruikt, omdat anderen, te dien opzichte m minder gunstige omstandigheden verkeerende door de ziekte worden aangetast. In onze stad nuwaar meestal aanzienlijke en minder aanzienlijke huizen en buurten zeer dicht bij elkaar gelegen zijn is dit gevaar vcor het goed watergebruikende deel der bevolking grooter dan in andere plaatsenwaar meer de voorname buurten van de anderen verwyderd zijn. Uit een oogpunt van volksgezondheid beschouwd is het dus volgens het bovenstaande ten zeerste wenschelijk, dat onze gemeente van eene duinwaterleiding voorzien worde maar bij de beoordeeling van het vol.sbelang moeten meer dere factoren dan de volksgezondheid alieen ter sprake ko men de zaak is dus nog uit, andere oogpunten te beschouwen dan uit dat, waaruit ik het hier oppervlakkig bezien heb; har telijk hoop ik dal het bovenstaande mede aanleiding moge geven, tot de uitdrukking van de openbare meening, waar het een zaak van zoo hoog belang geldt,, opdat het publiek, welke ook de afloop van de zaak moge wezen, later niet kunne klagen over de gevallen beslissingmaar opdat die beslissing werkelijk de uitdrukking van die meening moge blijken te zijn. Eer dat het geval is, zal echter eene gron dige algemeene bespreking moeten voorafgaan. H. W. WAALEWIJN. Het concert, op Dinsdag 25 \ov. 11. door de Afdeeling Toon kunst hier ter stede gegeven gaf het bewijsdat men 't met een weinig lust en ijver ook by geringe krachten ver brengen kanIn derdaad mag de uitvoering in alle opzieHen geslaagd heeten, en de heer Paul C. Koerman, die voor 't eerst als directeur o'nzer Afdeeliug optrad, kan met voldoening daarop terugzien. Het pro gramma omvatte de volgende nummers: Der blinde Kónig van H. Hol1'aschungsckank van Ti. SchumannHymne van C. M. v, Wtber; de 42» Psalm van F. Mendelssohn-Bartholdy; Praeludium van F. Gerustein; Impromptu van F Hiller; Nocturne van F. I hopinH'alzer van Leschekitsky en Kour uit de Tannhiiuser van R. WagnerNatuurlijk viel het hoofdgewicht op de koren en deze voldeden uitstekend. Was het aantal der zangers en zange ressen nii t. grootvoor de zaalwaarin de uitvoering plaats greep, was het juist groot genoeg, a thans dat der laatsten want het mannenkoor had wel eenige versterking kunnen velen, en bracht door zijne zwakte een enkele maal wel eenige schade toe aan de schoonheid van 't ensemble Met name was dit het geval in de Hymne van Weber, 't geen daarom des te meer te betreuren was, omdat dit work over 't algemeen genomen zonder twijfel 't best van stapel liep Het Koor uit de Tannhiiuser werd m t een zeker entrain en enthoesias oe gezongen, dat inderdaad aanstekelijk werkte op den hoorder, (lok de wijze, waarop Hol's verdienstelijke com positie a erd uitgevoerddeed alleszins recht wedervaren aan hare vele schoonheden: met name trof ons de j ostheid waar ede de koren n° 4 (Und hurch! es schiiumet 'und es rauscht) en n° 7 (slotkoor) werden weergegeven. Alleen de 42" Psalm ging hier en daar boven de kraclten der executanten, iets, waarvan zeker nie mand hun een vei wijt zal maken Want het doet mets al aan den gUDstigen indruk van 't geheel eu gaarne 1-ggen wij dit getuigenis af, dat de koren bewyzen gaven van zorgvuldige studie en zich door een zuiver en schoon geluid onderscheidde. ij voegen er den wensch aan toe, dat in 't vervolg het heerenpersoneel betere blijken moge geven van zijn sympathie, en den heer Koerman kracht dadig zal ondersteunen bij zijne ijverige pogingen om in Alkmaar een goed ko„r in 't leven te roepen. O u nog met een enkel woord van de solisten te gewagen zij waren allen dilettanten en verdienen ten volle een woord van open lijken dank voor den belangeloozen ijver door hen betoond en de hulde, dat zij gepresteerd hebben, wat met eenige redelijkheid van hen kon wonen ge ischt. Een bizonder woord van waaidee- r>ug verdienen echter de beide dames (sopraan en alt), die in de Hymne van Weber de schitterendste bewijzen gaveu van hare ta lenten en daardoor niet weinig tot het succes van dat stuk bij droegen Mist beider geluid ook natuurlijk nog die volheid die vóór den volwassen leeltijd niet kan bereikt worden, een heerlijke stem en eene schoone, gemakkelijke voordracht zal ieder gaarne aan haar prijzen. Aan ernst en innigheid wint de alt't misschien nog van hare oudere zuster; aan den anderen kant echter meenden wij op te merken dat zij hare stem juist daar uitzette, waar zulks haar 't gemakkelijkst viel, waarvan soms een verkeerde intonatie 't gevolg was. V oortgezclte oefening zal zeker eens bij beiden de schoone verwachtingendie de groote gaven haar door de natuur geschonkeu, thans reeds d.,en oprijzen, ten volle verwezenlijken. Lie solo's voor piano werden door den heer Koerman zelf waar genomen, wien een groot succes daarvoor te beurt mocht vallen. Dit scheen ons vooral voor de kleinere stuk es, na de pauze teil gehoore gebracht, ten volle verdiend: bovenal prijzen wij de voor dracht van Chopin's Nocturne Wij erkennen, dat de uitvoering van den Faschungschank ons niet zoo onbepaald voldeed: de voordracht was niet altijd (wat zij toch vóór alles zijn moet), in terpretatie; 't eerste deel miste ook eenigszins die statigheid, die o. k bij t snelste tempo niet mag verloren gaan In hoeverre een en ander te wijten was aun 't instrument, dat de heer K te be spelen was gege.en, laten wij in het midden; ons wilde 't toe schrijven d t thaus, do r de nieuwheid van het stuk, daarop niet veel eer te behalen was. Nog moet ons een eukele opmerking van "t hart, o ndat zij zoo wel op 't pianospel van den heir K als o;. de koren betreaking heeftwij bedoelendat de crescendo's vaak te plotseling waren zoodat die vele nuancee ingen, die tusschen piano en forte inlio-' gen niet genoeg tot haar recht kwa en. Hier ede is nu ook alles gezegd wat op deze uitvoering valt af te di genen meu zietuat dit weinige aan ouzen lof, in den aanvang uitgesproken niets te kort doet Wij wenschen èn di recteur en executanten met dezen avond van harle geluk e wen schen der Afdeeling van 'toonkunst een toene - enden bloei toe, die naar wij ons verzekerd houden, ook niet uitblijven zal. G. Snelpersdruk van Heraas. Coster f"t Zoon.

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 6