1 Roiiinanie. Turkije. Ooi*(enr|jk-lSoiigurij«t. Italië. Spanje. VereenS^de Kluten. Afghanistan. Haïti. Itiiineulaiul. ^tad9-iUeuw9. getuigen (een artillerist uit Taganrog, die bij hetzelfde ba taljon als de voormalige luitenant Tarchoff, een der beschul digden had gediend) verklaarde, dat het voornemen be stond om het winterpaleis te Petersburg door twintig pud dynamiet in de lucht te laten springen en dat ook andere misdadige plannen gemaakt waren. Mirsky is ter dood, Tarchoff tot 13'/s jaar dwangarbeid veroordeeld. De overige beklaagden werden vrijgesproken. Generaal Gourko veranderde uit aanmerking hunner min derjarigheid de doodstraf van Mirsky in dwangarbeid in de mijnen en de straf van Tarchoff in 10 jaren vestingstraf. Den 1 's avonds te 11 urenbij de aankomst van den goederen- en bediendentrein (de Czaar zelf was met den eersten trein te Moskou gekomendank zij den in den laatsten tijd genomen maatregel om de volgorde der twee voor het vervoer van hem en zijn gevolg benoodigde treinen van tijd tot tijd om te keeren), had in de zevende afdeeling der Rogosho-wijk eene ontploffing plaats, waardoor de trein uit het spoor werd geworpeneen goederenwagen omviel en twee personenwagens dwars op de raiU geplaatst werden. Door de ontploffing werd een gat in den grond geslagen twee voet diep, zeven voet la g en acht voet breed. Nie mand op den trein bekwam eenig letsel. Het huiswaaruit de mijn voerdewerd ontdekt en maatregelen werden ge nomen om de boosdoeners in handen te krijgen. Den 2 begaf zichnaar aanleiding van die komst des Keizers een deputatie naar het Kremlin-paleis te Moskou. Yódrdat de Keizer verscheen, werd haar het bericht voor gelezen over het gebeurde. Al de aanwezigen waren in den aanvang als verstomd, doch barstten toen in een algemeen gejuich uit. Toen de Czaar verscheen, hield hij de vol gende aanspraak „Ik verheug mij u wpder te zien en dank u voor uw trouw bij gelegenheid van het gebeurde op 2 April. Gisteren heeft God mij en allendie met mij waren, gered. Ik heb mij in de hoede der Voorzienigheid overge geven doch de oproerige geest moet uitgeroeid worden. Ik wend mij tot u en alle welgezinden in den lande, tot weg neming van bet kwaad dat wortel heeft geschoten door het inprenten van goede beginselen." Deze woorden maak ten diepen indruk. Een ooggetuige van het gebeurde geeft in de ttoscouer Zeitung een verhaal daarvanwaaraan de volgende bizon- derheden ontleed worden. Hij spoedde zich naar de naast- bijgelegen kazerne om te telegrapheerendoch vond den telegraafdraad door het omverwerpen der telegraafpalen vernield. Ook was de nabijzijnde wisselwachter ernstig ge wond en waren de rails opgebroken. De procureur en de rechter van instructie kwamen des nachts te 2 uren en be gaven zich naar de plek waar de ontploffing plaats vond. Men ontdekte weldra sporen, welke naar een naastbij staand huis voerden, wnann niemand werd aangetroffen. De rechter van instructie vond in den tuin onder de sneeuw draden en door deze ook eene batterij in de schuur, vanwaar de voorbij snellende trein gemakkelijk kon opgemerkt worden. Een jongman, die zich voor een inwoner van Samara uitgaf, kocht bedoeld huis in September 1.1., onder voorwendsel het zand uit den kelder te vervoeren doch in plaats hiervan werd de aarde weggebracht uit het kanaaldat voor de mijn gegraven werd. Deze mijn was 22 vadem lang en 3 vadem diep. Uit de achtergebleven kleedingstukken bleek, dat meer dan één persoon hieraan had gewerkt. Den 4, 's namiddags, kwa n de Keizer in goeden wel stand te Petersburg aanna door eene groote volksmenigte en de aanwezige troepen met geestdrift begroet te zijn begaf hij zich in eene opene sledé naar zijn winterpaleis. Aan het dagblad Molwa is het recht ontnomen oin inge zonden stukken op te nemen en de Golos is voor 5 maanden verboden. Den 27 werd de zitting der Kamers met eene boodschap van den Vorst geopend. In dit stuk werd o. a. medege deeld dat de betrekkingen met het buitenland gunstig waren. De toekomst kon met vertrouwen te gemoet worden gezien. De regeering hoopte, dat de mogendheden, uit aanmerking van de wijze waarop Rumenie de verplichtingen vervult, door het berlijnsche verdrag opgelegd, weldra regelmatige diplomatieke betrekkingen met het vorstendom zouden aan- knoopen. Moukhtar-pacha die den 26 bevel uit Konstantinopel ont ving om met. 20 bataljons naar Gusinje te gaan, ten einde ter uitvoering van het berlijnsche verdrag de overgave van die plaats aan Montenegro, trots den wederstand der Alba- neezente bewerkenwerd aanvankelijk gezegd door de Albaneezen vermoord te zijn geworden. Later is gebleken dat dit onwaar was den 3 althans bevond hij zich te Prisnend. Het ontslag van graaf Zichij als gezant te Konstantinope' werd door den Keizer aangenomen. Het grootkruis der Stefanusorde werd hem verleend. Oostenrijk. De duitsch-liberale partij van het huis van afgevaardigden nam het voor al hare leden verbindende besluitdat gestemd zal worden voor het behoud eener legersterkte van 8001)00 man op voet van oorlog gedu rende 10 jaren, indien de regeering de sterkte in tijd van vrede tot 230000 man verminderen wil. Weigerde zij, dan zou de partij de tegenwoordige wet voor niet langer dan 3 jaren verlengen. Zoo alle leden zich werkelijk aan dit besluit hielden en opkwamen, kon de regeering de vereischte meer derheid van 2 3 niet verkrijgen. De officieuse organen spre ken over dit besluit, een scherp oordeel uit en beschuldigen die partij de belangen van het rijk aan hare eigene op te offeren. Sommigen voorspellen reeds eene ontbinding van het huis indien de legerwet niet onveranderd wordt aan genomen. Den 28 interpelleerde in de Kamer de heer Sellahoofd der oppositie, iiet nieuwe ministerie over de ministeriëele crisis en over het verschil van gevoelen tusschen den af getreden minister van financiën en zi)ne vroegere ambtge- nooten. De heer Cairoli beantwoordde hem met genoegen had hij gehoorddat de heer Sella de afgeloopen crisis niet voor ongrondwettig verklaard had. Het was niet anders dan logisch geweest, dat een in zieh zelf verdeeld ministerie aftrad en het voornaamste geschilpunt had betroffen de wijze, waarop gehandeld moest worden met de belasting op het gemaal. Bij de behandeling der begrooting van inkomsten zou de reeeermg uitvoeriger ophelderingen geven en de sa menwerking met den heer Depretis rechtvaardigde hij, op grond dat hij het steeds met hem eens was over het programma der linkerzijde. De heer Sella zeide den spreker dank, maar verklaarde zich onvoldaan en na eenige opmerkingen van den heer Grimaldi was de zaak afgeloopen. Aartshertogin Christina kwam den 24 's morgens 8 uren met hare moeder te Madrid aan en werd ontvangen door den Koning, zijne zusters, de ministers, autoriteiten, groot- waardieheidshekleeders en verschillende aanzienlijke inwoners. Den 29 werd het huwelijk des Konings voltrokken in de kerk van Atochain tegenwoordigheid van de buitengewo ne gezanten de leden van het corps diplomatique en een groot aautal grootwaardigheidsbekleeders. Bij het intreden der kerk werd de Koning vergezeld door zijne moeder, de gewezen Koningin Isabelladie den 27 te Madrid was aangekomen. Het weder was dien dag zeer gunstig, dat niet verwacht wasdaar het tien dagen lang reeds geregend had. Tien muziekcorpsen wekten des ochtends de bewoners uit hunnen slaap. Te 9 uren verscheen de bruid, die op het lustslot het Prado vertoefd hadmet hare moeder aan het ministerie van marinewaar zij door den admiraal Paria en zijn staf met koninklijke eerbewijzen ontvangenzich in bruidstooi kleedde. Even voor 12 uren verliet zij met hare moeder, hare tanteaartshertogin Beinier en gevolg in een galarijtuig dat ministerie. Artillerie-salvo's kondigden aan dat de Koning gelijktijdig met zijn gevolg het paleis had verlaten. Voorop gingen koninklijke trompetters en trom melslagers te paard, daarna 4 stafdragers, 24 prachtige paar den met ouderwelsche versierselsdoor lakeijen in staatsie- kleeding geleid, 14 staatsierijtuigen met de Grandes van Spanje, 11 gala-rijtuigen uit de vorige eeuw en vroegere tyden, een escadron der garde en eindelijk de koninklijke familie. Eerst in een prachtig rijtuig, door 6 roomkleurige niet witte struisveerpluimen getooide paarden getrokken Koningin Isabella met hare dochters. De Koning, in generaals-uniform, volgde, omstuwd van de koninklijke garde, in een even fraai rijtuig, met eene gouden en rood fluweelen kroon bekroond en getrokken door 8 sneeuwwitte andalu- sische paarden in rood tuigoverdekt met goud en witte struisveerrn. Aartshertog Reinier zat bij hem. De bruid gekleed in wit satijn bijna verborgen onder kant en met zilveren en gouden leliën bestikten sleep, trad tusschen hare moeder en hare tante de kerk binnenzij wa bleek en blijkbaar zeer zenuwachtig. Koningin Isabella en de verdere leden der koninklijke familie omhelsden haar. Des avonds had eene receptie van 2000 personen plaats en was Madrid schitterend verlichtop 9 plaatsen werden muziekuitvoerin gen gegeven en in 16 schouwburgen kostelooze tooneelvoor- stellingen. De volgende dagen werden de feestelijkheden voortgezet, o.a. met het geven van stierengevechten. Den 30 vertrokken 1100 man versterkingstroepen naar Cubatwee oorlogschepen zouden onmiddelijk volgen. De minister van financiën Sherman zegt, in ziju financieel overzicht, dat. bezuinigingen noodig zijn om overschrijding der inkomsten te vermijden. Hij wijst, op de besparingen door schulddelging en vestigt de aandacht op de moeilijk heden voortspruitende uit de heffing van invoerrechten naar de waardeen uit de belasting der suiker naar de kleur hij acht wijziging der rechten op tabak en sterke dranken niet wenschelijk doch eene toelating van vreemde schepen tot de americaansche registreering tegen een matig recht zou misschien aanbeveling verdienen. De gewone inkomsten in het afgeloopen dienstjaar bedroe gen 273,827,184, de uitgaven 266.947.883 doll. De raming over het loopende dienstjaar is 288,000,000 inkomsten en 238,269,135 doll, uitgaven, de schulddelging buiten reke ning gelaten. Mocht het congres tot, uitgaven besluiten meer dan het overschot bedragendedan zou dit tekort kunnen gedekt worden door de weder-invoering van matige rechten op thee en koffie en door eene belasting op de opium. De ontvangsten voor het aanstaande dienstjaar worden op 2S8, de uitgaven op 278 miljoen dollars geschat. In de boodschap van den president Hayes aan het geopende Congres, wordt het, land geluk gewenscht met de hervatting der betaling in specie en de groote verlevendiging van den handel. Hij stelt aan de wetgevende macht voor, om de 792 millioen obligatiën 5 en 6 pet. door een 4 pets. fonds te vervangenen geeft den raad om het maken van wetge vende bepalingen op de aanmunting uit te stellen. Het staken van de aanmuniing van den zilveren dollar en de uitgifte van papierengeld, uitgezonderd in geval van nood acht hij in strijd met de grondwet. Hij beveelt eene be lasting aan op koffie en thee. De betrekkingen ir et de mogendheden zijn van vredelievenden aard. De meeste der met Spanje hangende vraagstukken betreffende Cuba zijn geschikt. lakoeb-Khan, wiens medeplichtigheid aan den moord te Kaboel hoe langer hoe waarschijnlijker wordtis op last van den Onderkoning van Britsch-Iadie van Kaboel naar Peshawur gebracht. President Guillermo werd door de opstandelingen verslagen en nam de wijk naar de hoofdstad, waar hij belegerd werd. Zijne zaak scheen vrij hopeloos te staandaar behalve de hoofdstad alleen de provincie Secho hem getrouw was gebleven. De kroonprinses van Denemarken heeft den 28 met, hare kinderen de residentie verlaten. Zij werd tot de Rijnspoor- wegstatiou begeleid door prinses Hendrik en den prins en de prinses v. Wried. De javaansche prinsenpaugeran Ario Gondosiivojo en zijn zoon raden Mas Soenarijohebben den 30 hel koloniaal mu- seüm het museüm van kunstnijverheid en 's Rijks verzameling van moderne kunst te Haarlem bezocht. Staten-Generaal. De 2" Kamer heeft de behandeling der staatsbegrooting voor 188'i voortgezet. Hoofdstukken 1 en IIHuis des Konings en Hooge Collegiën van Staat, zijn aangenomen met alg. St., Ill, buitenl. zakenmet 62 tegen 4 st.IV, justitie, met alg. st. Bij de behandeling van hoofdstuk V, binnenl. zakenheeft den 4 de heer Keu- chenius de volgende motie voorgesteld,.de Kamér, van ')ur~ deel zijnde, dat, in afwachting eener herziening van het kiesrechtde invoering der wet op het lager onderwijs be hoort te worden uitgesteld, gaat over tot de orde van den dag." De heer Heydenrijck stelde daarentegen den 5 de volgende motie voor: „De Kamer, van oordeel, dat, aan de invoering der wet op het 1. o behoort vooraf te gaan de regeling der financiëele vraagstukkendie daarmede in ver band staangaat over tot de orde van den dag." De motie- Keuchenius is verworpen met 56 tegen 22, de motie-Heyden- ryck met 46 tegen 27 st. Van de belangrijke rede, den 28 Nov. door den minister van binn. zakenter verdediging van zijn standpunt in zake de onderwijswet, tegenover den aanval van den lieer Elout gehoudengeeft het volgende een overzicht Uit volle overluiging wenscht hij de schoolwet uit te voeren en hij werkt er dagelijks met. lust aan. Voor hem is die schoolwet toch niet een staatkundige kwestiemaar een zuiver paedagogischehet geldt de vraag hoe de kin deren van ons volk het best te brengen tot verstandelijke en zedelijke ontwikkelingen dan heeft zijue ervaring hem geleerd, dat de gemengde school, die door de grondwet van 1848 niet is ingevoerd, maar bevestigd, de eenige moge lijke is voor ons vaderland. Het verheugt hem, dat de be zwaren tegen de oprichting van bijzondere scbolen door de latere wetgeving zijn weggenomenwant de ervaring heeft bem ook geleerddat de werkiug der school niet ligt in haar aard, niet in haar karakter van gemengd of gods dienstig maar alleen in den invloed van het onderwijzend personeel, speciaal van den hoofdonderwijzer. Wordt de open bare school goed geleid en aan de kinderen ingeprent gehoor zaamheid, liefde voor het vaderland, aroeidszin en verdraag zaamheid; wordt in een woord de school dienstbaar gemaakt aan opleiding tot christelijke en maatschappelijke deugden dan is de openbare school eene volkomen vertrouwbare op leidingsplaats ook voor kinderenwier ouders gehecht zijn aan christelijke beginselen. Kan in christelijke scholen dat opvoedingssysteem ontbreken Zoo jadan zouden zij on berekenbaar nadeel berokkenen. Men versta den minister welhij stelt niet de bijzondere school tegenover de open bare; beiden kunnen voortreffelijk zijn; dit hangt ten slotte geheel af van den onderwijzermaar dan ook vervalt alle stelselmatige oppositie tegen de openbare school, 's Minis ters ervaring heelt hem geleerd, vertrouwen te stellen in de onderwijzers, die hun leven wijden aan zoo schoone en edele roeping. Zij eerbiedigen de godsdienstige overtuiging van andersdenkenden. Uitzonderingen zijn ermaar men vindt die zoowel bij het openbaar als bij het bijzonder onderwijs. Maar de regel is, dat er geen vrees behoeft te bestaan, dat de openbare scuool de godsdienstige opleiding benadeelt. De school is de werkplaats, waarin de kinderen verdraagzaamheid lecren. Opleiding in den godsdienst is de zaak van ouders en geestelijken. Bejammeren moet de ministerdat van de zijde der Kerk zoo weinig ijver wordt betoondom van baar recht gebruik te maken. Hij zou wenschendat zij, in plaats van haar gelden te besteden voor christelijke scho len ze gebruikte om christelijke onderwijzers op te leiden. Ten slotte terugkomende op den aanval van den heer Elout, herinnert de minister aan het gebeurde met, den anti-revo- lutionsiren staatsman van der Brugghenden edelen figuur, die de laatste jaren zijns levens blootstond aan miskenning van de zijde zijner oude vriendenspeciaal van den heer Elout. Diens aanval thans tegen dezen minister heeft hem dus niet verwonderdmaar ook niet geschokt. Bij de conventie, den 31 Oct,. Ie Brussel geteekend is besloten tot, verbreeding en verdieping en afsnijding der bochten vap het, kanaal van Terneuzen naar Gent en tot het maken van een afscheidingskanaal met, sluis en draaibrug oostelijk van Sas van Gent, zullende Belgie aan Nederland vergoeden de kosten der op nederlandsch grondgebied te verrichten werken en voorts f 5801)0 a f 59000 's jaars voor het onderhoud daarvan2° tot naasting door de heide Staten met 1 Juli 1880 van de over elks gebied loopende gedeelten van den spoorweg Antwerpen-Rotterdam en zijtak Roozendaal-Breda, zullende Beigie de onderhandelingen tot naasling voeren en het aandeel van Nederland hoogstens 6 miljoen mogen kosten, te verrpkenen met de kosten der bovengemelde werken. Benoemingen. Tot lid der Algemeene Rekenkamer is benoemd jr. mr. S. M. S. de Savornin Lobman, thans secre taris van dat college. De heer Dirks. ingenieur der Amsterdamsche Kanaalmaat schappij heeft, zien op rei3 begeven naar America, om de leiding op zich te nemen der opmetingen voor de doorgra ving der landengte van Panama. Als burgemeester van Graft is herbenoemd de heer T. llaitsma Muiter. De hier te lande wonende eigenaren der sainarangsche Locomotief hebben per telegraaf naar Indie den last gezon den om den redacteur Cohen Stuart te ontslaan, wegens zjjn hoofdartikel ,,Een eerste stap", waarin hij o. a. beweerde da^ Nederland geene koloniën waard is en dat het een ge luk ware indien deze in andere handen overgingen. Marine. Den 6 vertrokken van het Nieuwedieptot het doen van een oefeningst.ocht, in den Atlantischen Oceaan onder bevel van den kapt. ter zee J. IIRinkesde stoom schepen Pan Galen, Zilveren Kruis, Marnix en Alkmaar. Landbouw. In de vergadering der Vereeniging tot ont wikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier, den 26 Nov. te Hoogwoud gehouden, is besloten adressen bij de regeering in te dienen ten gunste van de afschaffing der mutatierechten en evenredige hypotheekrechtenen ten eunste van de verscherping der maatregelen tegen de, tong blaar en het klauwzeer, met het oog op den uitvoer naar Engelandom eene boerderij onder Berkhout te hureu en aldaar de melk van 40 runderen te verwerken halt' tot kaas op de gewone wijze, half tot boter volgens de Schwartzsche methode, ten einde uit te maken wat in Noordhollaud het best en het meest winstgevend is, zullende, daar de door de Vereeniging beschikbaar gestelde som niet toereikend is, be proefd worden om de ontbrekende 1500 door inschrijving op een waarborgtonds te vinden. Tot ondervoorzitter is ge kozen mr. K. JF. bn. v. Dedem te Hoorn. Het adres aan de regeeringom 2 afgevaardigden te zenden naar de ten toonstelling van zuivelbereiding te Berlijn is sunder gevolg gebleven, op de verzoeken om Rijks-en provinciale subsidie voor de vergelijkende proef van zuivelbereiding is afwijzend beschiktop liet adres om streng toe te zien dat niet door americaansche ossen de longziekte wordt ingevoerd is be richt dat hiervoor zal worden gewaakt zoodra het gevaar zich voordoet. De proeven met de centrifucaal-roommachine van Lefeldt en Lentsch en met den separator van Lavalle zijn niet doorgegaan wegens niet,-nakoming van het, con tract tot levering door genoemde fabrikanten. De volgende vergadering zal te Winkel worden gehouden. Landverhuring. 26 Bunders wei-en 1 bunder bouwland der gemeente Oudcarspel hebben bjj publieke verhuring kun nen gelden f 3224,ten vorigen jare f 2636. Houtteelt. In eene den 22 te Utrecht gehouden ver gadering bijeengeroepen door den heer J. IF. R. Gerlach is in beginsel besloten tot het oprichten eener maatschappij, die zich het beplanten van bermen van spoor-en rijwegen met, vruentboomen ten doel stelt. Nijverheid. De belgisehe regeering heeft aan de firma Christie, Motet en de Kuyper te Delfshaven, als minste in schrijver bij eene openbare aanbesteding de levering opge dragen van 7 locomotieven. Wollenstoffen fabrikanten te Tilburg, die wegens de in Duitschland ingevoerde rechten in hunne industrie belemmerd worden brengen hunne inrichtingen naar Duitschland over, van waar zij hunne klanten in Nederland, dat slechts een klein invoerrecht, heft, kunnen blijven bedienen. De kamer van koophandel te Tilburg beeft, met bet oog op bet na deel hiervan voor de nederiandsche werkliedenbij adres aan den minister van waterstaat aangedrongen op het, sluiten van een tolverbond inet Belgie, en op bet nemen van maat regelen van wederkeerigheid jegens Statendie den invoer uit Nederland door hooge rechten tegenwerken. Onderwijs. De gemeenteraad van Beverwijk heeft den 2 naar aanleiding van het, door Gedep. Staten om bericht gezonden adres van 140 ingezetenen, tot niet-goedkeuring der gemeenle-begrootingzoolane daarop de toelaag voor de school voor m. u. I. o. ontbreekt, met, 6 tegen 5 st. ge adviseerd dat er geene termen bestaan om op bet besluit tot opheffing der school teru? te komen. Kerkelijke Zaken. Te Zuidzijpe is beroepen ds. H. v. d. Hoeven, van Brielscb-Nieuwland. üs. P. H. Fersteegte S. Pancrasis beroepen te Wil lemsoord bij Steenwijk. Te Meppsl hebben ongeveer 50 leden der herv. gemeente, wegens de weigering van den kerkeraad om, ter voorzienine in hunne geestelijke behoeften een predikant van moderne richting t-e beroepen hun lidmaatschap opgezegd en het voornemen te kennen gegeven om zich bij de remonstr. broederschap aan te slniten. Kunst. De commissie van beoordeeling der tentoonstelling in Arti te Amsterdam heeft de groote gouden medalje toe gekend aan C. Springer, de gouden aan P. A. Schtpperus de ziWeren aan Th. Hanrathde bronzen aan M. de Haan. De Koning heeft, per telegraaf den heer Springer met zijne bekrooning gelukgewenscht. Te Hoorn wordt,tegen eene contributie van 50 cent per half jaar, aanvankelijk 3 avonden 's weeks, van 6 tot 10 uren, eene volksleeskamer geopend, waarin hoeken en bladen, dam- en schaakspelen voorhanden en niet-bedwelmende dranken tot, den kostenden prijs verkrijgbaar zijn. Kermis. De kermis te Obdamtot nog toe gehouden in het begin van Juli, zal voortaan plaats hebben op den derden maandag van Augustus en de beide volgende dagen. Feesten. Den 29 is door ingezetenen van Middelburg een feestmaal aangeboden aan bun stadgenootden luit. ter zee le kl. A. de Hruyne, bevelhebber van de Willem Barents. In de fraai en toepasselijk versierde groote zaal der sociëteit S. Joris zaten 98 gasten aan, waaronder de commissaris des Konings, Ged. Staten, burgemeester en wethouders enz. Den 29 is 's avonds te Delft een fakkeltocht trekouden door 640 werklieden en beambten der artillerie-inrichtingen, begeleid door 2 muziekcorpsen ten einde aan de feestcom missie en andere autoriteiten, op het rsadhuis bijeengekomen, eene buide te brengen. Het bezichtigen van de versierde binnenplaats der constructie-werkplaats op 22 en 23 Nov. heeft f 344,10 ten behoeve der algemeene armen opgebracht. Aanbestedingen. Den 27 door de Nederl.- Westf. Spoor wegmaatschappij a. het maken van grond en kunstwerken het leggen van spoorbaan en wLselsb. hel bouwen van wachtershuisjes en wachterswoningen alles ten behoeve van bet, pruisisch gedeelte van den spoorweg W interswijk—Bocholt,, minste tnsehr. a. W. F. Weijerste Tilburg, voor 05300, b. H. Kemper, t,e Bocholt, voor 11,980 mark. Den 29te Utrecht.het verbouwen van een perceel aan de Minnebroedersstraat tot gymnasium, minste inscbr. E. M. Frijlingvoor f 22,177. Den 2, Dec. te Utrecht, het maken van een gedekten gemeen- schapsweg tusschen het Ezelsdijkje en het fort, de Blauwcapel, minste inselir. de Kievit, te Diemerbrug, voor 20539 Gieten. Voor de weduwe van wijlen den hoofdonderwijzer J. T. Hoffman, te Heerenveen, die door een spoortrein is overreden en gedood is ruim f 611OO aan giften bijeengebracht. Bij den spaanschen consul te Amsterdam was tot 3 Dec. voor de noodlijdenden door den watersnood in Spanje ont vangen f 512. Geschenken. Den 1 Dec. is door heeren burgemeesters uit Noordbolland den afgetreden commissaris des Konings bn. Roéll een geschenk aangeboden, bestaande in een ebben houten koffertje met rijk z.lveren beslag. Rampen. Den 27 is in de school van het Walen-wee'- buis te Amsterdam een lojarig meisje, dat, toen de hulp onderwijzer zich eenige oocenhlikken bad moeten verwijderen, den kachel opende en er in pookte, door het vlam vatten barer kleederen zoo deerlijk gebrand, dat zij aan de gevolgen is bezweken. Te Eindegem, Heerlerheidezijn den 28 drie huizen met schuren en stallingen afgebranden tevens 1 paard en 4 koeien in de vlammen omgekomen. Behalve het vee was alles verzekerd. Den 1 Dec. 's avonds is te Gouda eene dame door de duisternis en de gladheid van het spoorwegperron geraakt en door den laatsten trein uit Amsterdam letterlijk in stuk ken gesneden. L)en 3tegen den avondis op een overweg van den Rijnspoorweg nabij Woerden een boerenwagen, waarin de landbouwer v. S. en zijn knecht gezeten waren door den van Amsterdam komenden trein verbrijzeld, zoodat beide personpn geheel vermorseld werden. Te IJaiuideu is in den nacht van 34 Dec. de wonb g en schuur van den vrachtrijder J. Lijnk amp met inboedel en 3 paarden verbrand. Den 4 zijn te IJselmuiden, bij Kampen, 3 huizen, be- woond door 7 gezinnenin de asch gelegd en de inboedels groot endeels verloren gegaan. Te Wieringen zijn 2 boerenwoningen door brand vernield, 1 Misdrijven. De commissie van onderzoek naar de ver richtingen der Rotterdamscbe Handelsvereeniging heeft be vonden, „dat van den aanvang af door de directie aanhoudend bedrog is gepleegd, en dat door commissarissen geen toezicht is uitgeoefend, in welk ge"al bet bedrog aanstonds aan het licht had moeten komen althans niet in steeds toenemende mate had kunnen worden voortgezet, terwijl aan de bestaande misbruiken paal en perk zou zijn gesteld." Bij den zeep- zout- en kaarsenfabrikant G. te Vlissingen zijn gewichten in beslag genomen, die van onderen uitgehold en met klei aangevuld waren. Den 26 is le W oudrichem door de maréchaussees gevan kelijk hinnengehracht A. Combé, oud 26 jaren als de ver moedelijke dader van den onlangs te Sleeuwijk gepleegden moord Rechtszaken. De president, de officier en de griffier der rechtbank te Haarlem hebben den minister van justitie ver zocht voor rekening van het Rijk ten dienste der rechtbank aan te koopen het tot nu toe door den commissaris des Ko nings bewoonde perceel aan de Nieuwegrachtdewijl het aan de gemeente behoorende gebouw aan de Zijlstraat onvol doende is. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft den 28 den man die den 26 Aug. zijne vrouw op den bermweg tnsschen Vlissingen en Middelburg uit ijverzucht verworgde en zich vervolgens in hechtenis steldeveroordeeld tot 20 jaren tucht huisstraf. De heer Keun heeft afgezien van zijn voornemen om cas satie aan te teekenen tegen het vonnis der rechtbank te Middelburg van 21 Nov., en de opgelegde boete van 5 met de kosten betaald. De boedel van de firma Mulder te Winschoten is door de rechtbank aldaar insolvent verklaard. De persoondie bij den brand in den Houtrakpolder in hechtenis werd genomen, is weder op vrije voeten gesteld, daar hij onschuldig is bevonden. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft den 4 M. v. Olphenvieeschhouwer te Breda, schuldig verklaard aan moedwilligen doodslag zijner vrouw en hem veroordeeld tot 7 jaren tuchthuisstraf. Her, gerechtshof t, 's Gravenhage heeft dien dag J. A. T. gewezen directeur der gemeente-reiniging te Kralingen we- f gens valschheid in geschriften en het vertuisteren van gel den, veroordeeld tot, 5 jaren tuchthuisstraf, 10 boeten van f 50 en 9 boeten tot een minder bedrag. Groute visch. Tusschen Oostbuizen en Warder is door eemge visscherslieden gevangen en met veel moeite aan land gebracht een cachelot of potvisch ter lengte van 25 voeten. Staats Loterij. Trekking der 5e. klasse, 4". week. No. 19732 f 1000 en premie van 30000, Na. J5312 10000, No. 18230 2000, No. 16445 f 1500No. 494, 2592 3203 4204, 4624, 5447, 6067, 6075, 6533, 7872, 8034, 8587, 10320, 12354, 14839, 15338, 15428, 16297, 18778, 19682, 20221 en 20752 1000. Koloniön. Den 29 Sept. is te Kema, in de Minahassa, door een inlander, die voorgaf „burger" en schutter te zijn en het verrichten van heerendiensten weigerdevermoord de onlangs uit Nederland naar Indie vertrokken controleur bij het binnenlandsch bestuur H. Haga, toen bij vergezeld van eenige policie-beambten, den onwillige tot het vervullen zijner verplichtingen kwam sommeeren. In den St. Nicolaasnacht heeft de vrouw van A. Klaassen, te Heyloobijgestaan door den geneesheer F. Schuthaar echtgenoot, verrast door de geboorte van 3 zoons, die ieder ruim 3 Ned. ponden wogenhet gemiddeld gewicht van kinderen die alleen ter wereld komen. Bij beschikking van den minister van waterstaat is bepaald' dat de surnumerair bij de posterijen P. Rentmeester zijne functie zal uitoefenen ten postkantore Alkmaar. Van wege het bestuur van de afdeeling der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is het plan gevormd om, even als in vele plaatsen van Nederland, ook te dezer stede eene vereeniging van Ftoralia op te richten ten doel hebbende den lust tot kweeking van bloemen door de arbeidende klasse of bare kinderen op te wekken en aan te moedigen door het, houden van jaarlijksche tentoonstellingenwanneer ten minste blijkt, dat deze zaak voldoende medewerking van genoemde klasse ondervindt, en tevens op den geldelijken steun der meergegoeden zou kunnen gerekend worden. Wij zijn verzocht aan onze lezers mede te deelen dat van maandag 8 tot zaterdag 13 dezer bij den boekhan delaar P. Kluitman alhier ter teekening ligt een adres aan den gemeenteraad in het belang van het tot stand komen eener duinwaterleiding, w Ik adres tevens inhoudt, dat de onderteekenaars zich verbinden om zichmocht dergerbjke inrichting tot stand komen, van duinwater te voorzien, indien de prijs daarvan niet hooger wordt gesteld dan te Leiden het, geval is. Door het kiescollegie der herv. gemeente alhier is voor de vacature, ontstaan door het vertrek van ds. J. Kraijen- belt naar Rotterdam, het volgende drietal geformeerd: P. Deetman te KampenA. E. v. d. üussen te Rhenen G. Plug te Broek op Langedijk. De vroege en strenge koude die vele werkzaamheden heeft doen staken en de reeds geringe verdiensten voor de helioeftigen nog vermindert heeft, de rederijkerskamer Bil- derdijk bewogen, eene poging in het werk te stellen tot eenige verzachting van den nood der armen. Zij wenscht daartoe eere opvoering te geven van het tooneelspel «De Azijn*'erkoopervan Carl Grunerlen van het blijspel «Tomeelstudïén«van Justus v. Maurik Jr., en aan de inschrij vers voor liet halve bedrag bons voor levensmiddelen uit te geven, zullende voor de wederhelft, na aftrek der nood zakelijke kosteneveneens bons door de kamerleden worden uitgereikt. Wij bevelen gaarne deze poging d liefdadigheid onzer stadgenoo'en aan, en twijfelen niet of eene algemeene medewerking zal blijk geven van de zucht om de hulp behoevenden te gemoet te komen. De keus der beide stuk ken verdient bovendien bijval. De Dinsdagavond gehouden vergadering van „Volks onderwijs" werd, benevens door een tal van leden, ook hij- gewoond door eenige leden van het bestuur der Spaarbank te Alkmaar en een drietal hoofdonderwijzers. Van andere hoofdonderwijzers in de buitengemeenten was bericht ont vangen dat zijniettegenstaande goeden wilde vergade ring niet konden bijwonen. Het bestuurslid, de heer IF. I/. de Fries, van Qudorp, het onderwerp inleidendegaf een historisch ovprziebt van de verbreiding der schoolspaarbanken ip de meeste euro- peesche Statenbesprak vervolgens hetgeen tot bestrijding of aanbeveling dezer instellingen werd aangevoerddeed ook mededeeliug van hare meest, doelmatige inrichting en besloot met tot proefneming daarmede de vergadering op te wekken. Het daarop gevolgd debat,, waaraanbenevens de aanwe zige hoofdonderwijzers ook de beeren mr. N. H. de Lange, de F nes van Heyst en dr Waolewijn deelnamenleidde tot principiëele overeenstemming bij de leden der vergadering wat betreft liet, wenschelijke van schoolspaarbanken en tevens tot een practiscb resultaat. De heeren H. van den Berg en A P. Zeilmaker, hoofd onderwijzers te Alkmaar, en de heer J. Hoyk, hoofdonder wijzer te Oudorp, verklaarden zich bereid met eene school- spaarbank de proef te nemen, Omtrent, de beste wijze van inrichten de schoolspaarbanken liepen de meeringen uiteen. De volgende motie werd aan genomen „De organisatie daarvan moet, blijven overgela ten aan den hoofdonderwijzer der schoolwaar de bank is gevestigd." Met algemeene stemmen werd ten slotte het volgend be sluit genomen „de vergadering draagt, het bestuur op om de noodige stappen te doen ten einde in den kring der afdeeling schoolspaarbanken tot stand te brengen." KANTONGERECHT. 5 December. J. A. S.J. R. en A. 0„ allen te Amsterdam, zonder schriftelijke vergunning visschen met, den hengel in de Alk- maardermeer, ieder f 3 boete of 1 dag gev. A. B. te Scliermerhorn als voren te Alkmaar, f 3 boete of 1 dag gev, J. W. te Haringcarspelals voren te Heer flusro Waard, 3 boete of 1 dag gev. J. Zte Egmond aan

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 2