n No. 50. Eenentachtigste Jaargang, ZONDAG 14 DECEMBER. Officieel (BcbccUc Nog eens Drinkwaterleidingen, (i) ëi&lckelijifsclte Berichten Duitschland. Delgie. Rusland. Itounianic. TurkUe. XnilserSuntl. ALKIAA Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal O,Gó, franco per post f O,HO, afzonderlijke nommers Cents. Brieven franco aan de Uitgever HERM'. COSTER ZOON. A IT De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor da plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een bijbladbevattende wekelijksche berichten. KOSTELOOZE HUWELIJKSVOLTREKKING. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente Alkmaar Gelet op art. 4, al. 2 der wet van den 23 April 1879 (Staatsblad No. 72)tot regeling der beffing van regten wegens de verrigtingen van den Ambtenaar van den Burger lijken Stand Heeft bepaald dat met ingang van 1 Januari 1880, des Zondags, 's mor gens ten 12 ure, en des Donaerdags's morgens ten 10 ure, te Alkmaar gelegenheid zal gegeven worden tot koste- looze huwelijksvoltrekking. Alkmaar, i)e Ambtenaar voornoemd, 4 December 1879. J. G. A. VERHUEÏÉ. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR. Gezien art. 19 der wet van 19 Augustus 1861 (Stbl. No. 72). Roepen bij deze op Alle mannelijke ingezetenen, die op 1 Januarij 1880 hun negentiende jaar zijn ingetreden (mitsdien alle mannelijke geborenen van 1861), om ziob, ingevolge art. 15 en 20 der aangehaalde wet, in de maand Januarij 1880, in het daartoe gereed gemaakte register voor de Nationale Militie te doen inschrijven. De inschrijving- geschiedt in een der vertrekken van het raadhuis alhier, des avonds van 5 tot 7 ure, op Vrijdag 2, 9, 16 Januarij en op Dingcdag 6, 13 en 20 Januarij 1880. De verpligting tot het doen der aangifte berust op den militiepligtige zeiven bij ongesteldheid afwezigheid of ont stentenis op zijn vaderis deze overleden op de moeder, en, zijn beide overleden, op den voogd. Burgemeester en Wethouders maken, tot regt verstand van het voorgaandede ingezetenen opmerkzaam op de vol gende bij genoemde wet gemaakte bepalingenals Voor ingezeten wordt gehouden: 1". hij wiens vader, of is deze overleden, wiens moeder, of zijn beide overledenwiens voogd ingezeten is volgens de wet van 28 Julij 1850 (Stbl. No. 44); 2°. hij die geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste 18 maanden voor 1°. Januarij 1880 binnen Neder land verblijf hield 3". hijvan wiens ouders de langstlevende ingezeten was al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf boude. Voor inqezeten wordt niet gehouden de vreemdeling behoorende tot een Staat, waar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpenofwaar ten aanzien der dienstpligtigheid het beginsel van weder- keerigheid is aangenomen. De inschrijving geschiedt 1°. van een ongehuwde in de gemeentewaar de vader, of is deze overledende moeder, of zijn beide overleden de voogd woont 2». van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont; 3». van hemdie geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelatenof wiens voogd buiten 's lands gevestigd isin de gemeente waar hij woont 4°. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Neder lander, die, ter zake van 's lands dienst, in een vreemd land woont, in de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond beeft. Voor de Militie wordt niet ingeschreven 1°. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een in gezetendie geen Nederlander is; 2'. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten; 3°. de zoon van een Nederlander, die, ier zake van's lands dienst, in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Zij noodigen hen, wien dit mogt aangaan, uit, zoo mo gelijk in eigen persoon de aangifte te doen en daarmede niet tot het einde van Januarij te wachten, terwijl zij voorts herinneren aan de straf, waarmede de nalatigen ter inschrij ving bij de art. 183 en 188 der wet bedreigd worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De Secretaris 8 Dec. 1879. NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR Gezien artikel 264 der Gemeentewet Brengen ter algemeene kennisdat het suppletoir kohier voor de directe belasting over de dienst van het loopende jaar, d ior hen op 9 December jl. voorloopig vastgesteld, gedurende 14 dagen ingaande heden ter gemeente-secre tarie ter lezing is nedergelegdbinnen welken tijd bij den Gemeenteraad op ongezegéld papier bezwaren kunnen worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 10 Dec. 1879 De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. VOLKST E L L I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen bij deze ter algemeene kennis dat de werkzaam heden der 6". algemeene tienjarige volkstelling na 21 December 1879 een aanvang zullen nemen; dat daartoe aan het hoofd van elk gezin of aan ieder alleen wonend persoon een be- schrijvingsbillet zal worden afgegevendat de invulling van dat billet door de ingezetenen zeiven behoort te geschieden; dat de invulling van billett.en van henhie dit zelf niet, kunnen doen door de agenten der volkstelling zal worden gedaandat de billetten tusschen 1 en 10 Januarij 1880 zullen worden opgehaald en door de agenten nageziendat de ingezetenen verpligt zijn aan die agenten alle verlangde inlichtingen te verschaffen en dat, weigering daarvan met eene boete van 10,tot f 100,strafbaar is gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 12 Dec 1879. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vanALKMAAR berinneren aan het voorschrift van art. 55 der algemeene politieverordening, bepalende, dat het verboden is, het ijs van de Klinkertstraat weg te hakken, wanneer bij invallend dooiweder de sneeuw of slijk wordt opgeruimd zijnde aan de politie opgedragen tegen de overtreders onmiddelijk pro ces-verbaal op te maken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar. A. MACLAINE PONT. 13 Dec. 1879. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. Verpachting bij inschrijving voor 6 jaren, van den IJS KELDER te Alkmaar, op 16 December 1879,'s namiddags ten I ure. Inschrijvingsbiljetten inteleveren vóór 's morgens 10 uren van dien dag ter gemeente-secretarie, alwaar de voorwaarden ter lezing liggen. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Woensdag, 17 December 1S79, des middags te 12 uren. Namens den Voorzitter van den Raad, De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Policie het volgende voorhanden, als: drie gouden oorbelletjeseen portefeuilleinhoudende eenige papieren twee vrouwenkragen een rokopnemer, een sleutelhand schoeneneen zwarte broche voorzien van een beeldje een g er uiten wollen doek twee zwa nen een vrouwenzak, inhoudende een zilveren knipje met efnig geldeen paarsch vrouwenjakjeeen balijnen zweep en een portemonnuie met eerig geld. i. Nadat in 1854 de Amsterdamsehe Duinwater-maat schappij Haarlem en Amsterdam door eene leiding van drinkwater had voorzienverliepen er twintig jaren voordat de tweede stad van het rijk zich m eene drinkwaterleiding verheugen mocht. Sedert tot den aanleg te Rotterdam werd besloten, komen slag op slag in verschillende gemeenten dergelijke plannen ter sprake, ook in gemeenten, wier zielental, naar die ziens wijze van weinige jaren geleden, te klein was om er eene drinkwaterleiding mogelijk te achten. Niet slechts 's Gravenhage maar ook Leiden en zelfs Nij megen, dat maar 24,000 inwoners telt, werdon eene waterleiding rijk. Te Groningen is men aan de uit voering der ontworpen plannen bezig. Te Utrecht en te Arnhem hoopt men, na een drie- en tweejarig over leg, weldra even ver te komen. Te Dordrecht, Alkmaar, Gouda, Delft en Amersfoort zijn ontwerpen en plannen voor eene drinkwaterleiding aan de orde. Te Zwolle werd in 1877 een onderzoek omtrent het drinkwater ingesteld, waarvan de uitslag leerde, dat het water er veel te wenschen overliet. Nu dit vraagstuk zóó algemeen aan de orde is, te Dordrecht en Gouda zelfs eerstdaags de beslissing zal vallenschijnt het niet ongepast op een paar punten de aandacht te vestigendie bij deze zaak op den voorgrond staan. In den regel wordt allereerst en allermeest de vraag overwogen, of de kosten eener waterleiding bij de exploitatie zullen worden goedgemaakt. De commissie te Zwolle ontraadde om die reden het aanleggen zoodat men er besloot zich met filters te behelpen ofschoon een goede prise d'eau voor de hand lag Meer dan één gemeentebestuur, dat thans over p'annen voor eer.e waterleiding te beslissen heeft, aarzelt, hoofd zakelijk omdat het opziet tegen de kosten. Dit is echter niet het standpunt, waaruit het vraag stuk uitsluitend, zelfs niet voornamelijk, moet worden beschouwd. Is het drinkwater iu eene gemeente onvol doende; is het zóó verontreinigd, dat het geen goed drinkwater heeten mag, dan eischt de gezondheid der ingezetenen dat er beterzuiver water worde ver schaft. Dan mag men nietgelijk te Zwolle zich met palliatieven tevreden stellen, en moet eeue water leiding worden aangelegd, al zou deze de gemeente ook op eenig geldelijk offer te staan komen. Het voordeel, dat zij de gezondheid, de werkkracht, den levensduur der ingezetenen aanbrengt, weegt toch tegen het geld dat zij kosten mochtmeer dan op Maar is de vrees gewettigd, dat eene waterleiding voor gemeenten, die minder dan 35,000, ja zelfs maar 15 a, 2 ;,000 zielen tellenfiuanciëel bezwarend zou zijn? Men neemt dit aan gelijk duidelijk blijkt uit liet reeds vermelde rapport van twee chemici te Zwolle op gezag van de commissie, die den I6en Juli 1866 door den Koning mee het onderzoek van drink water werd belast, en den 5en Oct. 1868 haar rap port uitbracht. Die commissie zeide „Uit de onder binding in het buitenland schijnt men te kunnen „opmaken dat, zullen de kosten voor de gebruikers „met te hoog loopen, de gemeente, die van eein „zoodanige waterleiding door eene particuliere onder neming voorzien zal wordenminstens eene bevol king moet hebben van 35,000 a 40,000 zielen Wij merken aanstonds op, dat de commissie spreekt van „particuliere ondernemingen". Dat zij dit doel, is natuurlijk, omdat toen zij haar onderzoek instelde, de meeste waterleidingen particuliere ondernemingen waren. Sedert is men meer en meer er toe overge gaan, de waterleidingen aan te leggen in eigen beheer, o a. omdat dit voordeeliger bleek. Straks hierover meerthans teekenen wij slechts aan, dat in de elf jaren, welke na het verschijnen van dit rapport ver- loopen zijn, de vorderingen op technisch gebied het aanleggen en exploiteeren van waterleidingen ook wat het financiëele betreft, ten goede zijn gekomen. Men heeft o. a. ingezien, dat de waterleidingen in het bui tenland, waarvan in het rapport sprake was, meesiai te groot waren aangelegd, grootor althans dan de be hoefte in de eerste jaren eischtedat de rente van het aanlegkapitaal en de kosten van onderhoud daar door aanmerkelijk waren verhoogd, en dat ook dieu tengevolge in sommige steden van Duitschland een zoogenaamde VFassersteuer moest worden geheven. In ons land is zelfs thans het waterverbruik nergeus tol het maximum geklommen van 100 liter per dag en per hoofd, dat aan de berekening gewoonlijk ten grondslag werd gelegd. Te Amsterdam en Haarlem, waar de waterleiding reeds 25 jaren bestaat, wordt maar 44.4 liter gebruikt; te Rotterdam in het derde jaar na de opening 45 en in het vierde jaar (1873) 49 liter. De commissie van 1866 zeide in het reeds aange haalde rapport, dat „een voorraad van 100 a 120 liter v-ror ieder inwoner in één etmaal niet overmatig zou zijn, en dat die hoeveelheid voorsteden, waarin handel en fabriekwezen de hoofdbronnen van bestaan uit- (1) Overgenomen uit de Nieuwe Rotterdamsche Courant van 11 dezer. maken, gerust tot 150 liters opgevoerd mag worden." Het laagste cijfer, door de commissie genoemd, is met het oog op de verkregen ervaring meer dan voldoende voor gemeenten, als die waar thans dit vraagstuk in be handeling is. Op grond van het gebruik dat in de gemeenten, waar eene waterleiding is, van die inrich ting in de eerste jaren wordt gemaakt, mag zelfs aanleg op kleiner schaal worden aanbevolen. Te Leiden en te Groningen heeft men het aanvankelijk verbruik ge raamd op 60 a 70 Liter per dag en per hoofd. Is latere uitbreiding noodig, dan kan zij uit de bespaarde kosten gemakkelijk worden tot stand gebracht. De ge- heele onderneming wordt door aanleg op kleiner schaal aanmerkelijk gebaat. Had Arnhem geen plannen ge maakt voor een verbruik van 175 liter, eene hoeveel heid, die wel nimmer noodig zal zijn, maar voor een verbruik, als volgens de ervaring te wachten is, dan zouden de kosten zooveel lager zijn gevallen, dat de Gedeputeerde Staten tegen het plan der leening, voor den aanleg ontworpengeen bezwaar zouden hebbeu gehad en de ingezetenen zich thans reeds in eene drinkwaterleiding konden verheugen. Het is moeilijk te ramen, hoeveel eene waterlei ding aan gemeenten van 15,000 a 20,000 ingezete nen kosten zal. Doch er zijn enkele gegevens die eenige voorlichting geven. Het aanlegkapitaal van de Amsterdamsehe Duinwatermaatschappij bedraagt, de latere uitbreiding medegerekend, per inwoner /T4.79, en het is ruim 25 jaren geleden, dat die waterleiding werd aangelegd. De waterleiding te Rotterdam kostte, het terrein en de uitbreiding in 1878 medegerekend, op 31 Dec. 1878 1,967,313,39%, zoodat het aanleg kapitaal per inwoner (de bevolking was in 1873 147,082 personen groot) bedraagt 13,37, en hierbij mag nog wel in de gedachte worden gehouden dat deze waterleiding werd aangelegd in 1870 - 1874, toen de prijzen van het ijzer bijzonder hoog waren. Ver- verwondering kan het das niet wekken, dat te Nijme gen, waar do waterleiding werd gemaakt toen de prijzen van het ijzer bijzonder laag waren (1878,79), het aanlegkapitaal per hoofd slechts 16 bedraagt Indien men dergelijke bijzondere omstandigheden bui ten rekening laat en behoorlijk in aanmerking neemt, dat de verhouding van het aanlegkapitaal tot het aantal ingezetenen ongunstiger wordt, naarmate het laatste kleiner is, dan durven wij toch wel beweren dat een aanlegkapitaal van f 14,50 per hoofd in gemeenten van 15 a 20000 niet te laag zal zijn geraamd. Bij aanvragen om concessie bleek ten minste, dat particulieren de onderneming mogelijk achten bij een slechts weinig hooger aanlegkapitaal Rente eD aflossing, de laatste over 40 jaren verdeeld, te zamen a 5.5 pet. berekend, bedragen dan jaarlijks per hoofd 793/.i cent. Het is waar, dat hierbij nog komen de kosten voor administratie, exploitatie en onderhoud Doch dat deze de onderneming niet onmogelijk zui len maken, blijkt uit eene berekening van de ver moedelijke opbrengst. De laagste prijs waarvoor in ons land water wordt verkocht, aan de groote ver bruikers is 10 cent per kubieken meter. Stelt men dien prijs voor alle andere gebruikers op 12% cent, dan zal men, bij een gebiuik van slechts liter per dag, en dus i8,250 liter per jaar, per hoofd ontvangen ruim 2,128, zoodat er, na aftrek van de rente voor aanlegkapitaal en aflossing, nog f 1,48% ovei'blylteene som, die voor de administratiekosten, enz bij behoorlijke exploitatie, wel voldoende zal zijn. (1) Gemeenten als Utrecht, met 68,000 inwoners, Groningen met 42,000, Arnhem met a9,000, zonder de buitenwijken 28,500, Dordrecht met 27,000, Delft met 25,000, Gouda, Alkmaar, Zwolle; ja, allegrootere gemeenten in ons land waar de bodem geen goed drinkwater aanbiedt, kunnen het voordeel en het gemak eener waterleiding deelachtig worden, wanneer de ingezetenen hiervoor slechts ruim drie gulden per hoofd jaarlijks bedragen. Zou er iemand zijn, die dezen prijs te hoog acht- voorgoed, smakelijk, gezond drink wateren al het gemak, dat eeue waterleiding verschaft? (1) De ingenieur en de directeur der gemeentewerken te Rot terdam rapporteerden in 1809, dat, -wanneer men bij de kosten -van exploitatie eene rente van 5 pet. van de uitgaven voor de' -oprichting in rekening brengt, de kosten van liet water per -kub. nieter zullen bedragen-, bij eene levering per etmaal van -5000 M' ongeveer 6'/4, van 10,090 M3 ruim 4 en vau 15,000 M3 «ruim 3'/4 cent." Berekend naar den prijs eener levering van 5000 M3 zouden de 18,250 liter aanleg en exploitatie daaronder begrepen losten ruim 1,14, terwijl de opbrengst gelijk wij zagen, 2,25 bedraagt. Pruisen. Huis van Afgevaardigden. Bij de tweede le zing van net spoorweg-wetsontwerp verklaarde de minister Maybach uit naam der regeeringdat zij bereid was om in deze of in de volgende zitting wetsontwerpen in te dienen omtrent de door de commissie verlangde waarborgen. Pa ragraaf 1 van dat ontwerp, houdende machtiging op de re geering tot het overnemen van het bestuur eu de exploi tatie der lijnen tusschen Berlijn, Stettin, Maagdeburg, Halberstadt, Hannover, AltenbeckenKeulen en Minden werd daarna, zoo in onderdeelen als in het geheel, goedge keurd met 226 tegen 155 stemmeD. De minderheid was samengesteld uit het centrum, de fortschrittspartij. de Polen en enkele nationaal-liberalen. Den 10 werden de verdere artikelen der wet overeen komstig de voorstellen der commissie aangenomen. Alleen werd langdurig beraadslaagd over art. 4, 2e lid, bepalende, dat de regeering gemachtigd wordt om de obligutiëudie de 4 spoorwegmaatschappijen voor hare door den Staat aan, ie koopen lijnen lu-bben uitgegeven, ruim 737 miljoen mark tegen staats-obligat.iëii aftelossen Het werd bestreden door sprekers der centrums- en fortschrittspartijomdat het reeds gevaarlijk genoeg werd geacht, dat het aandeelen kapitaal dier maatschappijen, 3 a 4 miljarden groot, in 2 ri 3 jaren in staatsobligatiën omgewisseld zou worden: verdere uit breiding van de volmacht der regeering was onnoodigte meer daar de omwisseling der J'ól miljoeq obligatiën geene haast had en machtiging gevraagd kon wordenals de tijd daarvoor gekomen was. De regeering voerde daartegenaan, dat het gunstige tijdstip wel, veiioopen kon zijn, voordat die machtiging gevraagd en verleend werd en iu ieder geval gaf de bepaling, dat de regeering elk jaar aan het huis reken schap moest geven van de wijzewaarop zij van bare vol macht gebruik had gemaakt, voldoende waarborgen. Met 227 tegen 167 st. werd het artikel aangenomen. Beijeren. Op een verzoek van deu bakkersknecht J. K. Bollebcr, 26 Sept. 1.1. door het hof te Aschaffenburg wegens diefstal en moord ter dood veroordeeld, om gratie is door den Koning afwijzend beschiktzoodat het vonnis weidra ten uitvoer zal worden gelegd. Saksen- In de jongste zitting der Tweede Kamer zijn beraadslagingen gevoerd, in heftigheid alles overtreffende hetgeen aldaar ooit had plaats gehad. Bij de verkiezingen werd tot lid der Kamer te Cuemnitz gekozen de heer Ruppert, candidaat der natiouaal-liberale piriij. Zijn tegen stander was de bekende socialist de heer Wahlteich. Nu beweerden de socialistische leden der Kamer, dat deze ver kiezing vernietigd moest worden, op grond dat de plaatselijke autoriteiten vele kiezers hadden belemmerd, hun grondwet- tigen plicht uit te oefenen. Met de grootste heftigheid protesteerden zij tegen die verkiezing; vooral de heer Liebknechtdie meende dat men gepoogd had de bevolking van Chemnitz schrik aan te jagen. Door gewelddadigheden had men getracht vooral den socialistischen kiezer» schrik aan te jagen! riep hij uit. Wat heeft de politie zich vermeten te doen? In massa zijn zij te veld getrokken tegen de socialistische kiezersin een openbaar lokaal vereenigd. On der voorwendsel, dat het hier gold eene onwettige bijeenkomst, had men meer dan twintig personen met een lang koord gekneveld en ais een bos sigaren saamgebondeu! Zoo geboeid, waren de onwettig van huuue vrijheid beroofde burgers, die een grondwettigeu plicht uitoefendenop klaarlichten dag naar het bureau vau politie gevoerdomstuwd door een joelende meuigte, Aan bet slot zijner strafrede genaderd deelde hij aan de Kamer mede, dat in spijt van alle vervolgingen en belem meringen, die strekken moesten tot beperking en tot uitroeiing der sociaal-democratiedie partij steeds in omvang en in sterkte toenam en wel op zeer snelle wijze. Trouwensmen moest erkennen, zei,le hij, er geschiedt verbazend veel ten vooMeele dezer partij. Men behoeft tot dal einde slechts te wijzen op den nood, waarin een groot deel der bevolking van Sileziëin bet Ertsgebergte in Voigtland verkeert de ongunstige toestand der nijverheidde druk der belas tingen, in óén woord, dit alles, zoomede andere oorzaken, werpen voortdurend menigeen in de armen der socialis tische partij. De Kamer stemde niet in met deze ontboezeming, maar nam toch het besluit omin overeenstemming met het rap port der commissie zich tot de regeering te wenden met verzoek inlichtingen aangaande het gebeurde bij de verkiezing te Chemnitz in te winnen. De vriendschappelijke betrekkingen met Mexicowelke door den op Keizer Maxirniüaan gepleegden moord afge broken waren zijn vormelijk hersteld de gevolmachtigde minister der Mexicaansche republiek bij bet Belgische hof werd eerst door den Koning en vervolgens door de Koningin ontvangenterwijl de gevolmachtigde minister van Belgie, baron Greindi, in Mexico aankwam en mede ontvangen werd. Den 8 werd in het winterpaleis een diner gehouden, naar aanleiding van het feest der orde van St. George. De Czaar bracht een toast uit op den oudsten ridder der orde, zyn trouwen vriend en oom keizer Wilhelm. Hij wenschte hem nog vele jaren gezondheid toe. Deze dronk werd met groote geest drift ontvangen en de muziek hief het duitsche volkslied aan. Een tweede dronk van den Czaar was gewijd aan de bezitters der orde van alle klassen. Hij prees daarbij de jongere soldaten voor de dapperheid, in deu afgeloopen oorlog aan den dag gelegd en uitte ten slotte den wensch, dat Rusland voortaan door ontwikkeling langs vreedzamen weg geluk en roem mocht inoogsten. Beide dronken werden met luide toejuichingen begroet, die nog sterker waren toen de minister vau oorlog de gezondheid van den Czar instelde. Volgens officieuse tijdingen uit Moskou is de aanlegger van den aanslag op den Czaar zeer waarschijnlijk een ban neling die uit Siberië wist te ontkomen. Op bet oogenblik van de ontploffing zou bij zich bevonden hebben in een schuurtje achter het huis. Van daar kon men den trein zien aankomen en ook de vlucht nemeu door eene opening, pas in ben zijwand uitgezaagd. Naar het schijnt heeft de man zich vergist in de berekening van de lengte van den mijuging. Indien de kamer nog een halve vadem verder onder den spoorweg was gebracht zou de gebeele dijk op deze plaats in de lucht gevlogen ziju. Toen de Czaar van Moskou naar Petersburg reedwas de geheele weg door militairen bezet. Reizigers, die dienzelfden nacht van den weg gebruik maakten, zagen van 50 tot 50 pas wacht vuren met militairen. Keizer Wilhelm was de eerste die den Czaar geluk wenschte met de ontkomiug aau deu aanslug op zijn leven. Koningin Victoria de tweede. Gok de paus zond oumiddelyk een telegram van gelukwensching. De minister van buitenl. zaken deelde in de Kamer der afgevaardigden mede, dat Italië des rijks onafhankelijkheid erkend had en den heer Tornielli tot zijnen vertegenwoordiger te Bucharest benoemd had. Het wetsontwerp tot aankoop der spoorwegen door den Staat werd door de Kamer goedgekeurd. Moukhtar-pacha is te Pari tine, van waar hij de overgave van Gusinje beter kan besturen. 8ü;i0 moulenegrijnen zou den gereed slaan, om die plaats aan te vallen, werd zij niet, overgeleverd. Het slecbie weder belette bet voorwaarts rukken der 1 roepen. Te Konstantinopel werd in de kapel van het russiscbe gezantschap na den moordaanslag op den Czaar een Te Deum gezongen in tegenwoordigheid van het corps diplomatique. Bulgarije. De Vorst, is tot ontbinding der Kamer ovei- gegaan nadat het hoofd der oppositie hem had medegedeeld, dat de vorming van een nieuw ministerie hem niet gelukt was. In verschillende uit de voornaamste steden des lands ingekomen adressen was op dezen maatregel aangedrongen die onder de oppositie groote verslagenheid heeft veroor zaakt,. Een nieuw ministerie werd benoemdte weten Mgr. Clement, bisschop van Tirnova, voorzitter van dei R-.ad en openbaar onderwijs; Natehovics, buitenlaudsche zaken en (ad interim) financiën; Grokoff, justitie en (ad interim) binuenlandsche zakenRareidrotf, oorlog. Te Genève ving den 3 een sneeuwstorm aan, welke 20 uren aanhield, U&arop volgde regen, afgewisseld door hagel,

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 1