C. MT ARTILLERIE S 1 KRIJN LIJ Cl Ft nf.i\iit\nFi JAN VAN R Bedden,Deken» Matrassen en Led< van Bedveeren en Pa Om plaats te i ver beneden de Plaatsvervan Kalverstraat 25 Laat, hoek He Spfjskokerfj Hollandsche A. COJ\L ALKMAAï H r Iwnmlft hm van hel Waai fes- JONGELINGEN van f5| Onderofficier en Siorpore uitsluitend Echte Roodkoppen, merk G Eehte Zneedsehe llilkt Eehte puike Jonköping, Waslucifers in elegante en c Metal - LustrePoetsn „St. Willebrordus" Rinnenland. stellen hunne theeën, ui heid in verzegelde pakjes i VAN lloiittil, B 15, De Directie derVcriEekering- hoofVldirecteur J. J. HER.ENS, ge van haren Agent G STORM Jr., 1 het sluiten van Contracten voor ht selaars bij de Nationale I Reglementen zijn bij genoemde" praaide Compagnie. Zij moeten geboorte en lengte. Als Jongeling genieten zij 91 ce Nadere inlichtingen worden op fr zijn onovertroi heid en daard< Zij worden betalingen van afgeleverd, om s te stellen zich Machines aan verkrijgbaar in alwaar ook Defecte Machin Depot te li Agenten te Alkmaar de Heer W. V n u Edam u A. KLTI u Enkhuizen n G. SC h n Oostwoud u P. Dl h Limmen J. H. n Spanbroek Th. TR< Gebruikers gelieven vooral te lettei bende een tak in zijn bek en daar bovt heeft de eer te berichten, bij de hes*°— ting hut nm A Staten-Generaal. 2e Kamer. Den 5 is besloten dat het onderzoek van het ont.werp-wetboek van strafrecht zal gehouden worden in de afdeelingente trekken na den af loop van het winter-recèsen, op voorstel van den heer Beydenrigckdat de benoeming van 5 rapporteurs wordt overgelaten aan den voorzitter. Dien ten gevolge heeft de voorzitter tot rapporteurs over het strafwetboek benoemd de heeren Oode/roi, Patijn, v. d. Kaay, de Savornin Lotman en v. d. Boeven. Den 9 heeft de minister van biDn. zaken, bij de voortge zette behandeling der begrooting van zijn departement, ver klaard dat bij de toepassing der nieuwe onderwijswet de kosten van het lager onderwijs zouden stijgen van 10 tot 13 miljoenwaarvan 30 p. c. zon bedragen 4 miljoenmaar dat andere uitgaven voor dat onderwijs nog 2 miljoen en de aanbouw van localen nogmaals 2 miljoen zouden eiscben, te zamen 8 voor den Staat bij 9 voor de gemeentente zamen 17. Invoering der wet vóór 1 Jan. 1881 zou niet waar schijnlijk zijn. liet petitionnement had de minister zeer be treurd, omdat eerbiedwaardige mannen te goeder trouw hadden medegewerkt om het goede volk van Nederland op een dwaalspoor te brengen door voor te geven, dat de bijbel van de school zou worden geweerdiets waaromtrent de nieuwe wet geene verandering bad gebracht. Jhr. v. Weede v. Dijkveld had dit in een waarschuwend artikel duidelijk in het licht gesteldmaar het had niet mogen baten. Op voorstel van den heer Schimmelpenninck v. d. Oye werd met 53 tegen 12 st. besloten de algemeene beraadslagingen te sluiten. De sommen van f 100,000 voor een nieuw hotel van den com missaris des Konings in Friesland en van ƒ50001', als eerste helft van de verbouwing der woning van den commis saris in Overijsel vonden veel bestrijding, daar in Noord holland en Gelderland de provinciën in de behoefte voorzien, weelderigheid in deze niet te pas komt en men de bezoldi gingen kan verhoogenindien deze te gering zijn om een geschikt perceel te huren. Een amendement van den heer de Vos v. Steenwijk om eerstgenoemd bedrag met 51)000 te verminderen is met 41 tegen 36en een van den heer v. Dedem om de laatste som tot7930 te beperken, met 46 tegen 23 st. aangenomen. De post van 2000 voor het ontwerpen van een plan voor de verbouwing der Rijksge' bouwen te Medemblik tot. een gesticht voor krankzinnigen, isbij verschil van meening over de geschiktheid van Me demblik, op voorstel van den heer Cremers, met goedvinden van den minister, dus omschreven: kosten voor het ont werpen van een plan tot voorziening in het gebrek aan ruimte voor de verpleging van krankzinnigen.De som van/3000, tot voorziening in de eerste behoefte van het pharmaceutisch onderwijs te Leiden is toegestaan. Een amendement van den heer Rombach om de post van f 112,400 vooropleiding van vroedvrouwen (waaronder f 100,000 voor den bouw eener kweekschool te Rotterdam)te verminderen met 90000 en f 1000 te bestemmen tot subsidiën aan kweekelingen en verlosk. instellingen enz is verworpen met 41 tegen 29 st Eene door den minister voorgestelde verhooging van art. 109 met 1500 voor de Tuinbouwmaatschappij „Linnaeus' is toegestaan. Het artikel subsidiën aan te zwaar gedrukte gemeenten door de kosten van het lager onderwijs, 4% ton. lokte verzet uit wegens het hooge cijfer, als vooruitloopende op de nieuwe wet en als aanleiding gevende tot sehoolbouw niet beantwoordende aan de eiscben dier wet. Een amen dement van den heer Moenstot vermindering met 1 ton werd met 65 tegen 7 en een van den heer Lokman tot ver mindering met 2 ton met 46 tegen 29 st. verworpen. Alle overige artikelen van het lager onderwijs werden goedgekeurd. Een amendement van de heeren Moens, Wijben gade Vos v. Steenwijk, v. Eek en Humalda v. Eysinga, om een memo- riepost op de begrooting te brengen voor de koslen van uitvoering der nieuwe onderwijswet (alzoo om tot spoediger invoering te nopen), werd door den minister als doelloos en overbodig bestreden en door de voorstellers ingetrokken, aan gezien hun doel bereikt was, wijl niemand de onmogelijkheid eener invoering in 1880 had verdedigd en op den minister mocht vertrouwd worden. Een amendement van den heer de Jong om niet 60000 toe te staan voor de archieflokalen te Utrecht en Groningen, wijl de plannen nog niet gereed zijn, is, na bestrijding door den minister, ingetrokken. Een ander amendement van den heer de Jong, om de 85,650 voor onderhoud van monumenten te beperken tot f 10000, is met 40 tegen 36 st. aangenomen, zoodat de minister hiervoor een afzonderlijk ontwerp zal moeten indienen. Een amendement van den heer Oorver Hooftom geene bijdrage van f 3000 toe te staan voor de uitgaaf van het IVoordenboek der Eederl. taal, werd met 66 tegen 10 st. verworpen. Het hoofdstuk is ten slotte met 60 tegen 16 st. goedgekeurd. Na aan neming van een drietal kleine wetsontwerpen, is den 12 ook goedgekeurd het hoofdstuk marinemet 53 tegen 3 st., waarop met 29 tegen 26 st. verworpen is een amendement van den heer Virulyom de f 3900 te schrappen als bezol diging van 2 adjudanten van wijlen prins Hendrik, thans naar het huis des Konings overgegaan. Vervolgens is nog met 52 tegen 4 st. aangenomen het ontwerp tot goed keuring eener overeenkomst met de spoorwegmaatschappij Tilburg-Nijmegen (rentegarantie tot een maximum van f 135,000). De regeering heeft eene wijziging gebracht in hoofdstuk X, door de sutisidie voor Suriname, ten gevolge van ver hoogde raming der koloniale middelen te verminderen met f 25000 en alzoo te brengen op 356,968,14. De minister van koloniën heelt in het aanhangig ontwerp tot bekrachtiging van credieten boven de indische begroo tingen van 1877, 78 en 79, nog opgenomen credieten voor 1878 ten bedrage van 336,500 en voor 1879 van/150.000, voor den bouw van 6 steenkolenloodsen op Poelce-Bras en van een ijzeren los- en laadhoofd bij het steenkolendepöt te Oedjong-'l'ana op Macassar, voor hunr van schepen en bui tengewone behoefte der scheepsmacht in Atchin en voor de bestrijding der besmettelijke veeziekte. Benoemingen. De minister van koloniën heeft aan den gouv.-genl. van N. Indie, mr. J. W. v. Lansberge's Ko nings wensch te kennen gegeven, dat het bestuur van lndie, nu 5 jaren door hem gevoerd, niet in andere handen overga. Volgens het haagsche Dagblad is de heer A. Pruys Hoevenvroeger resident van Palembangonlangs met het stoomschip Prins Hendrik naar lndie vertrokken, belast om van genl. d. Heyden het gezag in Atchin over te nemen en, met den titel van gouverneur en de bevoegdheid van regeerings-commissaris den toestand van vrededie thans op de noordkust van Sumatra schijnt te zijn ingetreden zoo mogelijk te bestendigen, Aan jr. mr. C. J, A. den Tex is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester var. Amsterdam, zijnen opvolger is benoemd mr. G. v. Tienhoven, lid der 2? Kamer. Marine. Het oefenings-eskader heeft niet den 6, maar eerst den 10 de reede van Texel verlateD. Leger. De kazerne aan de Bosehstraat te Maastricht is door het geneeskundig staatstoezicht onbewoonbaar verklaard en door de troepen ontruimd. De minister van oorlog heeft voor de infanterieeen nieuw model patroojitascb voorgeschreven. Landhuur. De heer R. bn. v. Lijnden, te Beetsterswaag, heeft aan meer dan 50 boeren een vierde der huurpenningen kwijtgescholden. Nijverheid. De Kon. Ned. stoombootmaatschappij heeft aan de kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam de levering opgedragen van een stoomschip, gelijk aan dat 't welk onlangs den heer laing te Sunder land is besteld. De werkplaatsen der heeren L. JEnthoven Ciete Gravenhage, waarin gewoonlijk meer dan 700 werk lieden arbeid vinden, zijn den 6, bij gebrek aan werk tijdelijk gesloten, met uitzondering van de groote gieterij, waarin nog slechts 60 werklieden worden beziggehouden. De heeren Enthoven blijven intnsschen, even als in vroegere benarde tijden, hunne werklieden steunen, zoodat voor dezen geen beroep op de publieke liefdadigheid noodig is. Te Room is door een aantal belangstellenden besloten een departement der Maatschappij van Nijverheid op te richten. Aan de Nederl. Stoombootschappij op Eeienoord en aan de fabriek „de Schelde" te Vlissingen zal door het departe ment van marine de levering worden opgedragen elk van 4 torpedobooten. Van de werf van laatstgenoemde fabriek liep den 11 van stapel het stoomschip A<end (4 weken geleden de Valk), gebouwd voor rekening van het dept. van koloniën ter dienste der indische civiele marine. Kerkelijke Zaken. Te Driehuizen c. a. is beroepen ds. H. v. d. Hoeven, van Brielsch-Nieuwland. Hij heeft zich voor het beroep naar Schermerhorn verklaard en voor Zuid- zijpe en Driehuizen bedankt. Zending. De moravische broederzending in Suriname heeft over het laatste boekjaar een tekort van f 60000. Zij werd vroeger zeer gesteund door de in 1829 opgerichte Vereeniging tot bevordering van het godsdienstig onderwijs onder de zwarte bevolking van Surinamedoch deze heeft meer en meer leden verloren. In het vorige jaar omvatte de arbeid der moravische broeders 166 plantages en werd aan 2300 kinderen in hunne scholen onderwijs gegeven. 74 Voorname catholieken in Duitschland en Ooslenrtjk hebben een beroep gedaan op hunne catholieke landgenoot enom, ter gelegenheid van bet 25jarig jubilé van het dogma der o. ontvangenis een fonds te stichten ten behoeve van het vlammen omkwamen en 5 paarden en eenige varkens erge brandwonden bekwamen. Alles was verzekerd. Onder Schijndel is den 11 eene groote boerderij afgebrand, met huisraadoogstgereedschappen1 paard en 4 stuks hoornvee. Misdrijven. In den nacht van 6-7 Dec. is het ledig- staande buitenverblijf van den heer Vrieze te Voorburg, naar het schijnt door 4 personendie er op beestachtige wijze hebben huis gehouden, van alle voorwerpen van waarde beroofd, waartoe kasten en meubelen met scherpe werktuigen zijn opengebroken. De gewezen brievengaarder van Rhenenin het vorige jaar met f 1200 op den loop gegaan en naar America ge vlucht, is teruggekeerd met het voornemen om den 75 ja rigen burgemeesterden heer Brantsente vermoorden. Hij heeft 3 revolverschoten op hem gelostmaar hem niet ge vaarlijk verwond, en daarna zich zelveu van kant gemaakt. Rechtszaken. Onder Kruiningen is den 6 de boedel van den sluisknecht te Hansweert, J. de Jonge, gerechtelijk verkocht, wegens het gedurende eenige jaren niet voldoen zijner kerkelyke lasten aan de herv. gemeente. Het huisraad bracht nog geen 30 op. Sedert is ook beslag gelegd op de roerende goederen van een ander gemeentelid. Hermann Daggenhausende inbreker bij den heer v. Loon te Rotterdam en onlangs te Duisburg tot 5 jaren gevange nisstraf veroordeeldis met een makker uit de gevangenis aldaar ontsnapt. Overleden, in het laatst van Nov., te Arnhem, mr. J. H. Donker Curtiuscommandeur der orde van S. Anna met diamantenvroeger raadsheer bij het hooggerechtshof in lndie, van 1851 tot 1862 achtervolgens opp rhoofd der factorij voor den nederlandschen handel en commissaris des Konings in Japan. Koloni0n. Den 20 Sept. heeft de plechtige en feestelijke afkondiging plaats gehad van de vrijverklaring der slaven in het sultanaat Ternate. Te Batavia is, met een kapitaal van f 150,000, verdeeld in 30 aandeelen van 5000 eene naamlooze vennootschap gevestigd„Kinacultuurmaatschappij Preanger. missiehuis te Steylin Limburg Subsidie. De Prov. Staten van Overijsel hebben eene subsidie van f 20000 toegedaan voor de verbetering der haven te Kuinre. Eeesten. Den 9 heeft te Kampen de feestelijke viering plaats gehad van het 25jarig bestaan der theologische school. De heeren v. Velzen, Brummelkamp en de Cock hielden rede voeringen in de kerk der chr. ger. gemeente, vervolgens werd in het collegegebouw een gemeenschappelijke maaltijd en 's avonds in de collegezaal eene gezellige bijeenkomst gehouden De school telt thans 86 studenten. Aanbestedingen. Den 4 te Loosdrecht, het houwen van een nieuw raadhuis met doctorswoningminste inschr D. Tammingate Amsterdam, voor 17000. Den 6 te Sloterdijkdoor het gemeentebestuur van Sloten, het bouwen van eene school voor 12o kinderen, met onder wijzerswoning in den IJpolder, minste inschr. F. Kluit, voor f 19,980, gegund aan B. Laaper, voor 22675; te Arnhem, het bouwen van stallen en koetshuizen voor de tramway maatschappij, aan J. H. Stevens, voor f 22022; te Sneek het bouwen van een stadsmagazijn met werkplaats, kantoor en woning voor den architect, minste inschr. Faber en Bijvoels, voor f 12429. Den 8, te Amsterdam, door de Holl. Spoorwegmaatschappij het maken van een bijgebouw inet waterstation enz. op het stationsterrein te Leidenminste inschr. A. Groenendijkte Utrecht, voor f 18660; te Amersfoort, door B. en W., het bouwen van een progymnasium, minste inschr. W. v. üaselen, voor 11.110. Den 11. te Alphen a. d. Rijn, door het r. c. kerkbestuur, het bouwen eener school met onderwijzerswoningminste inschr. J. J. v. Dethte Zwnmmerdamvoor 16780. Aan de heeren de Haan en Avis, te A nsterdam is on dershands besteed het bouwen van een hard-en zandsteenen voorgevel, ten behoeve van Teylers Museum te Haarlem, voor 39,460. Bouwwerken. De gemeenteraad van Meppel heeft be sloten tot bet oprichten eener overdekte botermarkt, begroot op f 20o0. B. en W. van Rotterdam hebben den gemeente raad den aanleg voorgesteld eener nieuwe vischmarkt,op de plaats der tegenwoordigeten koste van 170,000. Het perceel der Rott. Handelsvereemgingaan de Boompjes te Rotterdamis door het Rijk gehuurd voor de kantoren tot dusver gehouden in het „Zeekantoor" aan het Haringvlietwaarop de gemeente haar eigendom heeft laten gelden. Te Haarlem is in het huis aan het Spasmevroeger bewoond door wijlen den heer IV. v. d. Breggenonder den naam van „S. Josefsgesticht" eene instelling van liefdadig heid voor hulpbehoevende r. c. meisjes gevestigd. Afbraak. Den 6 is de laatste poort, behoorende tot de voormalige vestingwerken van Deventerde Bergpoort in het openbaar voor t 700 verkocht aan A. G. Beltman. Sïaarbank te Amsterdam. In November is op 266 boekjes ingebracht 74,625 en op 2116 boekjes uitbetaald ruun een half miljoen. Sterke drank. Het Nutsdepartement te Middelburg Leeft den 10 met alg. st. besloten, niet meê te doen aan het volkspetitionnement tegen het misbruik van sterken drank. Te Heemskerk is den 10 eene verordening afgekondigd waarbij de vergunning tot het houden van tapperijenslij terijen enz. tot 3 van de 6 wijken der gemeente beperkt wordt. Gieten. In vele gemeenten vormen zich commissiën tot voorziening in den nood der behoeftigen of vragen de over heden daarvoor giften. Te Groningen heeft eene commissie reeds nagenoeg 4000 ontvangen en verschalt zij 600 per sonen werk. üok te Amsterdam wordt veel gegevenbij den burgemeester kwamen o. a. 2 gillen in, elk van 1000, en een persoon zond aan ieder der 5 sectie-commissarissen van policie f 200. Geschenken. Het dijksbestuur van Drechterland heeft den afgetreden commissaris des Konings in Nuordholland bn. Boèlleen prachtigeu kristallenmet goud gemonteerden beker aangeboden. Rampen. Het engelsche schip Stourvan Falmouth met pijpaarde naar Harburg, is den 5 bij het strand van Ter schelling gezonkenliet volk gered. Den 4 zijn op Wieringen 2 huizen door brand vernield. Beide perceelen waren verzekerdde inboedelswaarvan weinig gered is, niet. Den 9, 's avonds te 10 uren, is voor de Hondsbossche zeewering gestrand de engeische smak Kate van Huil be stemd naar Nieuwediep. De 3 opvarenden zijnwijl de reddingboot op dit punt niet van dienst kon zijn, langs een tros aan wal gekomen waartoe men zich met goed gevolg van den vuurpijltoeslel bediend beeft. Daar de schipbreuke lingen zich aan dit reddingmiddel niet durfden wagenbe gaven de burgemeester en eenige anderen zich langs hetzelve naar het vaartuig. Te Arensgenhout (Limburg) zijn bij den landbouwer Kisseh de veestallen afgebrand, waarbij 13 koeien in de TENTOONSTELLING VAN KUNSTVOORWERPEN in vroegere eeuwen uit edele metalen vervaardigdte openen in April 1880, door de Maatschappij Arti et Amicitiae te Amsterdam. Gelijk meerdere vakken van kunstnijverheid, bloeide hier te lande in vroegere eeuwen dat der goud- en zilversmeden, wier drijfwerk nog de bewondering van geheel Europa wekt en wier overige voortbrengselen meestal van goeden smaak en groote kunstvaardigheid getuigden. Veel wat den lof ver kondigd onzer oude kunstenaars in edele metalen prijkt in buitenlandsche musea en kabinetten maar ook nog veel is hier te lande bewaard gebleven in kerken en raadhuizen, in oude stichtingen, bij polderbesturen en andere corporatiën, bij kunstliefhebbers en particulieren, die menig voorwerp, menig sieraad van goud ol zilver met. zorg bewaren, dat uit den smaak, uit den tijd, maar toch zoo aardig, zoo op merkelijk is, dat, laat ons het zeggen, het aantrekkelijke bezit dat onze tegenwoordige goud- en zilverwerken veelal missen. Dat alles verdient voor eenige weken bijeengebracht, ten einde gekend en bestudeerd te worden, opdat, het blijken moge wat onze industrie in deze vroeger was en wat haar thans ontbreekt.. De Maatschappij Arti et Amicitiae hoopt alzoo eene tentoonstelling te vormen vanmiskelken re- liquaria, wierookvaten, kandelaars, kroonen, avondmaalbekers en schotels, drinkhorens, bekers, kannen, kroezen, schalen, draagteekens, schutter- en gildeketens, bodestaven, serviezen, suikervazen en strooiers, tafe,bellen, tabak-, snuif- en reuk- doozen huwelijks-koffertjes, halskettingen, oorbellen, ringen, uurwerken, kinderspeelgoed enz. enz., alsook boeken, schuiers en andere voorwerpen met zilver gemonteerd. Voor de be vordering dezer tentoonstelling en het verstrekken van in lichtingen deswege stellen te Alkmaar zich gaarne bereid de correspondenten der Commissie van uitvoering B. PREIJER. C. W. BRUINVIS. De Nederlandsche Almanak voor 1880 is bij den uit gever Tjeenk Willink te HaaTem verschenen. In hoofdzaak is de inrichting van het vorige jaar gevolgd in plaats der spoorwegtarievenin de „spoorboekjes" onder ieders be reik vinden wij ditmaal de bevolkingcijfers der provinciën en der 50 genieenten met, meer dan 11)000 zieleneen over zicht van ons grondgebied in Oost-Indie, eene logarithmen tafel van 0 tot. 1000, eene opgaaf der weekmarkten, waarbij Hoorn en een alphabetisch register van den inhoud, waarop „Spoorwegdienst 56" ontbreekt. Afgezien van deze en misschien andere oraissiënverstrekt deze nette en uiterst goedkoope Almanak een tal van inlichtingen, die vroeger alleen uit den kostbaren Staatsalmanak te bekomen waren. Bovendien geeft hij de portretten en korie levensschetsen van eenige in het laatstejaar overleden nederlanders, t. w. van prins Hendrik, den prins v. Oranje, bn. v. Hoevellv. Zeggelen, v. Bosse Thieme en Muil. De kaart van Nederland die de vorige jaargangen sierde, is vervangen door eene fraaie kaart der bestaande en ontworpen spoor- en waterwegen door kap". F. de Bas. De illust.ratièn van de kalender zijn minder fraai dan vroeger en volstrekt niet nederlandsch de uitgever van Eigen Haard" en andere nationale werken kan het waarlijk geen moeite koslen ook m dit opzicht den Almanak aan zijnen naam te doen beantwoorden. De 34e jaargang van Eekhof s Almanak voor Landbou wers en Veehoueers is verschenen en geeft voor weinig geld 30 cent.veel in kwantiteit zoowei als in kwaliteit. Het boekje teltl6pag. kalender en voorwerk, 80 blz.land bouwkundig mengelwerk en 56 blz. landbouw-advertentiën. Het mengelwerk bevat weder veel wetenswaardigs dat den landbouwers en veehouders tot nut en voordeel in hun be drijf kan verstrekkenhet blijkt wederomdat geen land man zich uitgeleerd kan rekenen en dat er nog veel zijne aan dacht verdient, wat haar tot nog toe ontgaan is. Van de verschillende artikels stippen wij er eenige aan, die een denkbeeld geven van den inhoud van dezen almanakLand bouw en veeteelt (wat verdient de meeste behartiging?), Toen en nu (toepassing van chemische u eststoffen), (verbe tering der) Stroovoedering, (toebereiding) van Beenderen (tot meststof), De deensche boterbereidingtoegepast in Nederland Een nieuw werktuig tot ontrooming Lefeldls separator), (ontaarding en verbetering van landbouw-) Ten toonstellingenBescherming (nadeelig), (uitroeiing van) Brandnetels en distels (en van) Onkruid in de weilanden Bemesting van graslanden (met versche mest), Een schade lijk bemestingsmiddel voor boonen (ascb en versche mest), Vriend of vijand (nuttige of schadelijke vogels), Gips, Be waring van aardappelenDe miltziekte in Texas, (wenken voor de) PaardenfokkerijKippen. Snelpersdruk van Herra'. Coster en Zoon. :vvtUtB AV VVi oneipersarut van üerms. uoster en Zoon,

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 6