iirout KriUanje en Heriaml. Spanje. Binnenland. Jtttjczouöcu /^lukken. t a t> - iï i e u a r. c. EiiHtl cliglu'itfs Commissie. De minister le Roger verklaarde, dat de wet in haar werkelijken geest is toegepast. Het was niet mogelijk aan de personen, die uitgesloten bleveu amnestie te verleenen. H;j deed mededeeüner van brieven, door niet geamnestieerden geschrevenbeleedigend voor den president Grévg. De schrijvers dier brieven verklaren rondweg, dat zij de ver antwoordelijkheid op zich nemen van de moorden door de commune gepleegd. De minister zeide ten slotte: „Men kan de handelingen van het kabinet gispen, maar niet zijne bedoelingen. Het wil de vrijheid op geenerlei wijze belem meren." Daarop isna een antwoord van den heer Ciémenceau waarin hij der regeering lang en scherp de les lasmet 216 tegen 1(18 stemmen eene motie verworpen om tot de eenvoudige orde van den dag over te eaan nadat de regeering verklaard had die motie niet te kunnen aannemen, omdat zij haar als eene afkeuring van hare houding beschouwde. Daarentegen werd met 235 tegen 55 stemmen eene motie aangenomenwaarmede de regeering had ingestemd, inhou dende dat de Kamer zich vereenigt met de gevoeens door de regeering geuit, en de ophelderingen goedkeurt, over de toepassing der amnestiewet door haar gegeven. De rechter zijde, uitgezonderd de bonapartisten outhield zich geheel die partij stemde voor de eerste en onthield zich alleen bij de tweede motie. Volgens officiëele berichten zou de zich op nieuw onder de Afghanen geopenbaard hebbende beweging van groot,en omvang zijndat de Spectator toeschrijft aan de gestrengheid waar mede de engelsche troepen zijn te werk gegaan o. a. werden alle mohammedaanscke priestersdie aan de bevolking den plicht voorhielden om hun vaderland te verdedigen opge hangen en tal van dorpen verhrand. Andere bladen gissen dat de Afghanen opzettelijk dezen aanval uitges'eld hebbeu totdat de bergpassen onbegaanbaar waren waardoor de ge nieenschap van het engelsche leger met Indie verbroken werd Het Parlement is tegen 5 Februari bijeengeroepen. Het uitleveringsverdrag met Zwitserland, dat den 22 vervallen zou, is met een jaar verlengd. Aan latere berichten zijn de volgende bizonderheder. ont leend omtrent de stormachtige zitting in de Cortes van den 10. Telkens wanneer de minister Canovas del Castillo in zijne rede zijne persoonlijke verhouding en de handelingen der meerderheid ten aanzien van zijnen voorganger Martinez Campos trachtte toe te lichtenwerd hij door de minderheid en het publiek met luid gelach en gedruiseh gestoord en later, toen hij kortweg weigerde de beraadslaging met de woordvoerders der constitutioneele partij voort te zetten om naar den Seuaat terug te gaan verhieven de leden der linkerzijde zich van hunne zitplaatsenprotesteerende tegen de sciiorsing der zitting; het publiek op J~ st. verworpen een amendement van den heer Kooltot ver hooging met 65000ten einde de traetementen der oudste luitei ants en kapiteins met f 100 en 200 te kunnen ver beteren. Den 17 is de vestingbegrooting verminderd met 20000voor het maken van gedekte gemeenschapswegen als zijnde reeds op de begrooting van 1879 gebracht en reeds aanbesteedeen amendement van den heer Airuly om ook 60000 voor verbe ering der positie Jutfaas, als reeds op de loopende begrooting voorkomendete schrap pen werd met 58 tegen 18 st. verworpen. De vestingbegroo ting is aangenomen met 61 tegen 16, het geheele hoofdstuk oorlog met 57 tegen 20 st. De minister is bij de verdedi ging zijner begrooting herhaaldelijk toegejuicht (zij was in gediend tot een bedrag van ƒ20,620,000, zijnde f\,021,900 lager dan voor 1879; onder de posten komen voor 7 ton voor het vervaardigen van 60 veldkanonnen van staalhard brons en 75000 als eerste termijn voor den bouw eener infanterie-kazerne te Utrecht). Den 19 is, bij de behandeling van het hoofdstuk water staat, met 39 tegen 36 st., aangenomen een amendement van den heer Blusséom de daarop bij nota van wijziging gebrachte 3,142,000 voor den rotterdf.mschen waterweg, als zijnde niet voldoende toegelicht en door de afdeeliugen overwogen te verminderen met 2,982,000 en alzoo te brengen op t 160,000, waardoor een amendement van den heer Sickesz om 1,160,000 uit te trekken buiten stem ming bleef. De le. Kamer heeft den 18 hare werkzaamheden hervat, en besloten vooreerst alleen in de afdeelingen te onderzoe- het publiek op de tribunes schreeuwdesiste en flootde damesde gezanten en de vertegenwoordigers der pers vluchttende voorzitter zette zijn hoed op ten teekendat de vergadering gesloten was en de leden der meerderheid en minderheid gingen heftig tegen elkander aan. De gouverneur van Madrid liet het gebouw daarop ontruimen, onder een geweld en leven, groo- ter dan bij een stierengevecht en de voorzitter gai last alle toegangskaarten van dagbladvertegenwoordigers te schorsen, niettegenstaande het schandaal in de vergadering zelve en de gereserveerde tribunes begonnen was. Dadelijk na de zitting kwamen meer dan 60 tot de oppositie behoorende leden met eenige generaalsvrienden van den afgetreden minister, bijeen, die eene commissie van 6 leden benoemden, waaronder Sagasta en Castelar, om den voorzitter der Cor tes medetedeelendat de minderheid zich beleedigd achtte door de handelwijze van het ministerie en dus niet meer verschijnen zou in de vergadering, tenzij de minister-pre sident haar voldoening gaf. In den Senaat was de opge wondenheid even groot. De afgetreden minister Martinez Campos, daartoe aangezet door eene stekelige rede van een constitutioneel lid. gaf in eene bezielde, diepe aandoeningen overtuiging verradende rede rekenschap van zijne aftreding, waartoe hij eerst besloten hadnadat drie zijner ambtge- nootenals vertegenwoordigers der meerderheid zich tegen zijne plannen verzettende, hem waren afgevallen. Canovas antwoordde, en toen een ander lid beweerde, dat zijne uitstel-staatkunde nieuwe onlusten op Cuba zou doen ont staan gaf hij op hoogen toon te kennen, dat de regeering Cuba niet beter behandelen zou dan de overige deelen van het rijk vooral niet onder bedreigingen en dat Cuba wilde het den oorlog, dien ook hebben zou. De meerderheid juichte hem toe; het lid voor Cuba protesteerde; de verte genwoordigers dier kolonie waren eerbiedig gerechtigheid en hervormingen komen vragen; de opstandelingen waren misleid en de vertegenwoordigers wenschten verwikkelingen te voorkomen, omdat een tot wanhoop gebracht land tot dwaasheden in staat zou zijn Ook buiten de Cortes heerschte veel beweging; het vooruitzicht, dat anovas voor den duur der tegenwoordige Kamer, 4 jaren, het bewind hervat heeft, maakt de constitutioneelen en in het bizonder Sagasta's vrienden zoo heftig. Daarbij zijn de creolen en het, leger beiden den minister Martinez Campos genegen en geloovende te recht of ten onrechte, dat hij het slachtoffer is geweest van de behendigheid zijner ambtgenootenwier plan het is geweest den koning Canovas op te dringen, zeer ontevreden. Canovas heeft in den ministerraad den 11 echter verklaard dat hij de oppositie en de pers staan zou. Den 13 was de parlementaire toestand nog onveranderd. De oppositie bleef bij haar besluit, om van den minister Canovas in openbare zitting verklaringen te eischen, welke hij echter niet geven wil, mecnende, het reglement der Kamer niet ge schonden te hebben. De voorzitter der Kamer en de heer Martinez Campos hebben tevergeefs getracht de minderheid tot, toegeven te bewegen welker houding de goedkeuring verwierf van d minderheid in den Senaat, de moderados daaronder becrepen. De vereenigde groepen der linkerzijde volharden bij hare meening, onder verklaring dat zij het slechts gemunt, hebben op den eersten minister, en geenszins de rechten der kroon, noch die der meerderheid, willen verkorten. Dit is de mee ning van de heeren Sagasta en Alonso Martinez, van de ge neraals, de vertegenwoordigers dermo lerados en de Creolen. Met, deze crisis houdt men zich algemeen bezigen men vergelijkt haar met bet gebeurde onder Narvaez en Espartero. In den Senaat is den 12 de beraadslaging begonnen over het wetsontwerp betreffende de trapsgewijze vrijverklaring der slaven, bij derde gedeelten in 1886, 1887 en 1888. Tollens dit voorstel zouden de slaven nog gedurende 8 jaren onder het opzicht hunner tegenwoordige meesters blij ven behoudens strenge bepalingen op de overtredingen welke door de krijgsraden zouden beslecht worden. De constitutioneele, democratische en creoolsche afgevaardig den en de generaal Prendergast bestrijden dit. ontwerp. Den 18 gingen de Cortes uiteennadat de Senaat genoemd wets ontwerp had aangenomen. Staten-Generaal. 2e. Kamer. Ingekomen zijn wetsont werpen: tot uitgifte in erfpacnt van Rijksgrond aan de ge meente Leiden,' ingenomen door de Leidsche Duinwaterlei ding; tot wijziging der wet van 4 Juli 1853 houdende eenige maatregelen van bezuiniging bij het hoog militair gerechtshof (verbetering van eenige bezoldigingen); tot verhoo ging der indische begrooting voor den aanleg van den spoor weg Madioen-Soerakartatot vaststelling der begrooting vun het fondsvoortspruitende uit de koopprijzen van domeinen voor 1880 (vermoedelijke opbrengst f 720,000); tot ontei- hening voor den spoorweg GroningenDelfzijl; tot ontei gening voor de uitbreiding der station Koermonde noodi geworden door de aansluiting der lijn Antwerpen—Gladbach. Aan de Kamer is medeaeeling gedaan van een aantal overeenkomsten met inlandsche Vorsten op Java, Sumatra, Borneo en Ternate, eu van nadere rapporten betreffende den lotterdamschen waterweg. Het voorstel van den heer v. Kerkwijk tot wijziging van art. 59 der gemeentewet (benoeming der burgemeesters) heeft in de afdeelingen der Kamer geen gunstig onthaal gevonden. Den 12 zijn nog met alg. st,. aangenomen de onteigenings wet voor den spoorweg Tilburg -Nijmegen bnufdsmlr VII A, Nat. Schuld, der Staatsbegrooting. Den 13 is hoofdstuk VII B, financiën, aangenomen met 85 tegen 1 st. Den 15 zijn 6 kleine wetsontwerpen goedgekeurd. Den 16 is op hoofdstuk VIII, oorlog, met 71 tegen 6 ken hoofdstukken I en VII A der begrooting, benevens de wet, de middelen. Benoemingen. Tot hoogheemraad van den Hondsbossche en Duinen tot Pettenvan wege Duinkavelis benoemd de heer J. C. Peeck Volgens besluit van 17 Dec. zijn als burgemeesters her benoemd: de hn. A. v. Lith Az. te Akersloot en Uit geest C. Qroenewoud te KoedijkC. Kroon Mz. te Noord- scharwoude en JC. Peeck te Schoorl. Landbouw. In Friesland brengen de landerijen bij pu blieke verhuringen niet meer dan de helft der vroegere pachtsommen op. Aanbesiedingen. Den 15, te Bergen, het bouwen eener nieuwe pastorie der herv. gemeente, geraamd op t 8500, minste der 15 inschrijvers PP. de JongJz.. te Helder, voor f 8790; te Helder, van wege de genie, het maken van eene artillerie-loods op het voorplein der artillerie kazerneaan A. Pos Rz., voor 14984; te Heilevoetsluis, het, verbeteren der vesting, tweede gedeelte, geraamd op f 283,000, minste inschr. C. v. d. At egdente Hardinxveld, voor 279.190. doch gegund aan O. Polker, te Dordrecht,, voor ƒ285,000. Den 17, te 's Gravenhagehet bouwen eener openbare school met onderwijzerswoning en gymnastiekgebouw te ScheveniDgenminste inschr. W. P. Teeuwissevoor/ 46990; te Barneveld het bouwen van eene r. c. kerk met, toren, minste inschr. v. D ommerente Utrecht, voor f 14799. Gieten. Door tusscheukomst van bn. v. PPassenaer v. Catwyck, is bij het kerkbestuur der herv. gemeente te 's Gra venhage eene gift van 1000 ontvangen, ten behoeve van de herstelling der Groote Kerk De heeren Leede vroegere aannemers der werken aan liet Noordzeekanaal, hebben aan de armen van Velsen f 2000, aan die van Beverwijk f 400 en aan die Wijk aan Zee 550 geschonken, zijnde liet restant van percenten, door de kanaalarbeiders van hun loon gestort ter tegemoetkoming in ziekte en nood. Den 13 was voor de nagelaten betrekkingen der beman ning van het stoomschip Pallas ingekomen 2971.94 Eene voorstelling der rederijkerskamer Aurora te Veenen- daal ten behoeve der armen der heeft de aanzienlijke som van 728 opgebracht. Wijlen mevr. de douair. v. Thye Hannes v. Empel en Meerwijk heeft, 1000vrij van rechtenaan de aigem. armen te Zwolle vermaakt. Voor de weduwe en kinderen van den haagschen hoofd onderwijzer 1) voor welke de heer C. honighïe Wageningen zich zeer heeft geïnteresseerd, is door eene commissie bijna 5300 bijeengebracht. Ook te Veenhuizen heeft de Rederijkerskamer op Zondag j.l. eene voorsteling gegeven ten voordeele der armen. Te Harlmgen ontvangen dagelijks, van wege de afdecling van „Volksonderwijs", 50 getrouwe schoolbezoekers wrrme spijs; eiken dag 50 andere, zoodat alle eens per week eene beurt krijgen. De spaansche gezant heeft de redactie van het Vaderlan d verzocht, zijnen dank 'te betuigeu aan allen die, tot, een gezamenlijk bedrag van 20000, gifte hebben ingezonden voor de waterknoodlijdenden in Spanje [In Belgie is slechts de helft bijeengebracht, Aan den burgemeester van 's Gravenhage is reeds meer dan 4000 ter hand gesteld met het doel om werk te verschaffen Eeue buitengewone collecte langs de huizen der ingezete nen te Bredaom in den nood der behoeftigen te voorzien, heeft 2275,35% opgebracht. Geschenken. De gemeenteraad van Middelburg heeft den 12 den afgetreden burgemeester Schor er. benoemd Commis saris des Koniugs in Noordholland, aangeboden 4 kristallen fruitschalen op zilveren voet, met toepasselijke gravures De gemeenteraad van Deventer heeft besloten aan het Rijk, voor een der musea, af te staan het frouton en verdere sieraden in gehouwen steen van de buitenzijde der gesloopt wordende Bersrpoort. Rampen. Een landbouwer in eene gemeente nabij Maas tricht die bier gedronken had dat 's nachts in de looden pijpen van eene bierpomp was blijven staan, is aan lood- vèrgiftiging gestorven. Een urker schuitgevoerd door schipper J. Post en te Norderney ter schelvisch- en kabeljauwvangst gebezigd, is in de Noordzee omgeslagen, waarbij de 5 opvarenden zijn verdronken. De schipper laat eene weduwe met 5 jonge kinderen na. Te Zwaluwe heeft den 12 's avonds, door het verschuiven of breken van een rijtuigas, een spoorwegongeluk plaatsge had zijnde 5 wagens ontspoord en 3 daarvan omgevallen. 2 Personen hebben een arm gebroken en 6 auderen zijn licht, gewond. De machinist en het verdere Ireinpersoneel verna men het ongeluk eerst, bij liet volgende station (Zevenbergen). Den 14 zijn in den Singel bij de Beulingsiuis te Amster dam 3 jonee mannen door het ijs gezakt,. Van de 2 eerst, opgehaalden die terstond naar het gasthuis werden vervoerd, behield slechts één het leven, de derde werd levenloos op gehaald. Het stoomschip Stad Plissingenvan de Maatschappij Zeeland", den 14 van Vlissingen vertrokken, is, door een zwaren mist misleid, aan de overzijde, bij Nieuwersluis, op een berm gevaren. De passagiers werden met een sleepboot naar Vlissingen teruggebracht en vervolgden spoedig hunne reis met de extra-boot, Prinses Marie. Het schip is doorge broken en wrak geworden. In den nacht van 13—14 is te Gouda, aan den Ksttensingel, verbrand het magazijn van den garenlabrikant J. P.v.Catz. Den 15 is te Barsingerhorn verbrand het huis met stal en hooiberg van G. Kater, waarbij 7 schapen en eenige kip pen zijn omgekomen. Alleen het, vaste goed was verzekerd. In den nacht van 15—16 is de boeren chuur van M. Burger aan den Achterweg te Beverwijk met, 3 paarden en 1 kalf verbrand De koeien werden met moeite gered. Alleen het gebouw was verzekerd. Door den veldwachter te Schooten is den 17 een man op den weg liggende gevondendie door de koude in zooda- nigen toestand was geraakt, dat hij onder het vervoer naar het gasthuis te Haarlem is overleden. In den nacht van 18 19, kwartier voor eenen, ontstond er brand in eene bergplaats van vet en oliëngelegen aan het achtereinde van de station van den Oosterspoorweg te Amsterdam. De wind joeg de vlammen door tiet geheele gebouw, waaruit niet, anders dan de gelden en de plaats bewijzen geborgen konden worden. Aan de brandw'eer gelukte het alleen de bijgebouwenwaarin vele goederen waren opgestapeld, te behouden. De met den laatsten trein aangekomen goederen, o. a. 45 vaten boter en eenige mauden worsten eene ter verzending naar Pa'ijs gereed staande partij plaatwerk van den heer Amandter zwaarte van 5(JÜ ponden zijn met de station verbrand. Misdrijven. De persoon, die den heer Brantsen v. Rhe- deroord, burg'meester van Rheden [niet van Rhenen] door rev ülvcrsihoten verwond heelt,, beet Kleinhoutwas vroeger klerk der gemeente en brievengaarder aldaar en had aan den heer Brantsen groote verplichting. In den nacht van 1112 Deo. zijn in het Echterboseh onder Echt, door de marechaussée in hechtenis genomen 2 per sonen die, met een derde, eenige dagen vroeger onder Ha- vert (Pruisen) een jachtopziener met, den l aan van het. geweer zoo ernstig aan het hoofd hadden gewond, dat hij in levensge vaar verkeerde. De derde strooper heeft zich, voordat hunne woningen omsingeld waren, uit de voeten gemaakt. Te Horik gem. Nederweert heeft een 1 5jarig jongeling zijn vader, die hem over zijne late tehuiskomst verwijtingen deedmet een pook zoodanig op het hoofd geslagendat men aanvankelijk voor zijn behoud vreesde. De moeder, die haar man onder de mishandeling vasthield is naar de ge vangenis te Roermonde overgebracht, de zoon is voortvluchtig. Den 17 zijn Sietze Batema en zijne dochter in hunne wo ning te Rottevalle (Eriesland) vermoord gevonden door hun zoon en broeder, toen hij van eene hardrijderij op schaatsen terugkeerde. Schadelijk gedierte. In sommige deelen van Drenthe worden drijfjachten gehouden op vossen, die in menigte aanwezig zijn. Rechtszaken. Zekere E. v. d. S., die een paard dat door eene beenbreuk zich niet meer kon bewegendagen eu nactteu zonder voedsel op eeu stuk land te's GraveDhage liet liggenis door den kantonrechterdie aannam dat, niet verzorgen mishandelen is, veroordeeld tot 20 boete of 5 dagen gevangenisstraf. Het gerecht shot te 's Hertogenbosch heeft den 72jarigen arbeider J. Timmermans, te Bergen op Zoom, schuldig ver klaard aan opzettelijke brandstichtingen hem met aanne ming ran verzachtende on standigheden, veroordeeld tot 2% jaar gevangenisstraf. Den 12 heeft de H. Raad aan de zich noemende erfge namen van Jacques Duboisdie den 18 Dec. 1704 te Bata via zou overleden zijn en wiens nalatenschap zoo voor gegeven wordt 99 jaren ter bate der O. I. Compagnie moest komen eer zij aan zijne bloedverwanten werd uitge keerd en waarvan tnans 60 miljoen zou te vorderen zijn, het verzoek ontzegd om den Staat op feiten en vraagpunten te hooren, vermits van de zijde der eiscliers geenerlei bewijs voor hunne vorderingen is bijgebracht. Bij dit geding is, nog duidelijKer dan bij eene vroegere procedure, door den Staat ontkend, eenige administratie van de nalatenschap van eemgen J. Dubois te hebben gehad of in het, bezit te zijn ge weest van stukken of bescheiden betrekkelijk die nalatenschap. Overleden, den 11 te 's Gravenhage, de inspecteur bij het hoofdbesiuur der posterijen A. Jansen. ERRATUM. Het bericht, dat het Rijk het gebouw der Rotterdamsche Handelsvereeuigiug zou hebben gehuurdis onjuist. Oterleek, 14 Deo. Heden had alhier eeue hardrijderij op schaatsen plaats, door ingezetenen uit deze gemeente. Eene commissie had, daartoe in staat gesteld door vrijwillige bij dragen, bet voorrecht aan de 58~mededingers respectievelijk 7, 8, 9, 10, 11, 12 en 13 pond spek uit te reiken. Voor Groentenkweekers. Piotor Romein te Gent wenscht voor zijne rekening uit te geven een werkje, getiteld: Korte beschrijving van en practische aanwijzing tot het kweeken van eenige groentendie verdienen meer bekend te zijn. Het behandelt 23 zoodanige groenten en bevat voorts eene vol ledige lijst van al de gekweekt wordende groenten, met, aan- vi ijzing van hare meest aanbevelenswaardige verscheiden heden. De prijs van dit werkje in losse bladen is 75 in genaaid 80 cent,, bij 100 exemplaren 70 en 80. Land- of tuinbouwvereenigingen genieten 25 p c. korting en ont vangen nog bij elk lOOtal 10 present-exemplaren. Voor menig eenvoudig werkman is een boekje van 75 e. misschien uog te duur; welnu, de heer Romein stelt hem in staal, de beschrijving der kweeking van elk der 23 groenten afzon derlijk tegen 5 cent aan te koopen (de volledige lijst vormt het, 24" nummer dezer 5 cents serie). De heer tl. Witte, zeker een zeer oevoegd beoordeelaar, juicht in nr. 47 van Sieboldia (22 Nov. 1.1.) het plan van d. n lieer Romein zeer toe. Aan het bureau der Alkm. Courant, waar eene lijst der behandelde groenten en een proefnummer (de aspt-rsie) voor belangstellenden ter kennisneming voorhanden zijn kan men ook ter bestelling of inteekening nader ingelicht worden. Gisteren avond werden ons in het lokaal Harmoniedoor het tooneelgezelschap, onder directie van de heeren van OUefen, Moor en P eltman, een paar zeer genoegelijke uren verschaft. *Ue dochters van Basemanis de titel van een juweel van een stukdat ons door bovengenoemd gezelschap werd voor gedragen. Moge de schrijver alle eer van zijn werk hebben, de executanten verdienen niet minder lof. Het deed ons goed mevrouw Albregt weder voor ons te zien optreden en wel als juffrouw Haseman (de moeder). Zij tocb weet, even als wijlen baar echtgenoot, door haar spel het publiek te boeien en aan bet lachen te maken. Mevrouw Ellenberger (Rosa) was als altijd uilstekend op hare plaats, vooral in het derde bedrijf, waar zij door haar echtgeuool met scheiding wordt gedreigden in het vierdewaarin de verzoening tot stand komt. Jammer dat HEd. geen piano spelen kananders had zij zeker bij de vlugge passages in de muziek mei met de handen bijna stil gezeten, üok mevrouw van Westerho ven Emilivoldeed ous ditmaal zeer goed. De heeren D. van Otlefen (Haseman), Moor (Willem Knor) en Peltman (Herman Kürner) waren in één woord de personen die zy moesten voorstellenalleen kwam in het spreken van laatstgenoemde te veel aan den dag, dat ZEd. meest de valsche rollen ver vult. Zijn spel was edel, maar de wijze van spreken deed ons aan kapitein Rollet denken. Van de kleinere rollen muntte vooral de heer Bigot uit, die als Eduard Klein, de man wiens spraakvermogen belemmerd is, onlegenzeggelijk veel tieett bijgedragen tot het welslagen van het geueel. En nu ten slotte eene vraag aan U, waarde stadgenoten. Hoe komt het toch, dat, wanneer degelijke stukxen wor den opgevoerd, de ondernemer steeds te klagen heeft over de slechie opkomst van het publiek, terwijl spectakelstukken als: "De beulen des Koniugshem eene volle zaal verzekeren? Is de wansmaak van het publiek dan zoo groot of zijn de karakters zoo onedel, dat men zich alleen vermaken kan wanneer moord en doodslag de hoofdschotel van het pro gramma zijn? Ik kan zulks niet gelooven. Maar wat is dan de oorzaak U dank zeggende voor de plaatsing dezer regelen, heb ik de eer te zijn, Uw Dienaar, Alkmaar, 19/12 79. S. goeden dunk van zijne talenten als spreke.me hem wa» vooruitgesneld, inderdaad niet alleen bevredigd maar ruim schoots overtroffen. So miger meening, die met de zon derlingste onbeschaamdheid verkondigendat de tijd der nederlandsche nationale poëzie voorbij is, werd beslreden door keurige dichtproeven, die na 1840 in Noord- of Zuid- Nederland geschreven waren, ook daaronder die van zijn vriend zoo kondigde spreker zich zeiven aan van zijn vriend Piet Pluchtig. Het pros.stuk, na de pause voorgedra gen, „Een hooggeplaatst ambtenaar" (d. i. conducteur der postkar van Amsterdam naar Amersfoort), liet zich zeer aange naam hooren. In één woord: het was een aangenaam genot, smaakvolle poëzie en prosastijl op gepaste wijze te hooren voordragen. Men mag liet departement geluk wenschen met zijne uitnoodiging en den heer Smit Kleine nog vaak zien optreden. Het opgekomen publiek heeft zich donderdagavond in den schouwburg kostelijk geamuseerd. Het volksstuk nDe dochters van Hasemanverdient dien eernaam ten volle, en daarmede bedoelen wij niet alleen dat het in den smaak van het publiek valt, maar ook dat daarin natuurlijke, de gelijke volksopvattingeu bij tal van geestige zetten eu komische tufereelen den gretig luisterenden burger worden aangeboden. Mej. Haseman, de vrouw van een welgesteld burgerman, wil uit misplaatste eerzucht hare jongste dochters Rosa en Fran- ciska door eene opvoeding boven haren stand eene onmogelijke positie in de maatschappij doen veroveren. En alzoo verliest zij de eischendoor het practische leven aan deze dochters te stellen, geheel uit het oog. Haar echtgenoot, nooit aan het eind van reisplannen maakt meer studie van B'ddeker dan hij zorg aan zijne kinderen wijdt. Wat den kinderen betreftgaat alles buiten Haseman om. Baron van Zinnow is in de oogen der moeder eene geschikte partij voor hare dochter Ro*a. En de dochter stemt het de moeder toe. Maar bij den baron is het geen ernst in dezen. En Rosa voelt zich beleedigd. Zij neemt de hand aan van Körner, een man var. meerderen leeftijd, met wien zij in den echt treedt. In haar huwelijk geeft zij te veel toe aan hare zucht tot uitgaanen den baron vindt zij wat veel op baren weg, dien zij echter fier afwijst. Nochtans krijgt baar man argwaan hetgeen eene scheiding tusschen het echtpaar zou gegeven hebbenzoo niet ter goeder ure de waarheid was aan het licht gekomen eene les, die mede Haseman en zijne vrouw ten goede komt. En bij dien ernst des levens, voor Rosa weggelegdkreeg men nu en dan ook schertsende tafereelen te aanschouwenteweeggebracht door den lucht- hartigen echtgenoot van Haseman's oudste dochter Emeli. Was de keuze van het stuk te roemen, ook de opvoering daarvan was verdienstelijk. De heeren van Ollefen, Moor en Peltman en de dames Alb'.egt en Ellenberger hebben naar trewoont.e door bun voortreffelijk spel tot, het succes van dit stuk niet weinig bijgedragen, en zij werden daarin loffelijk gesteund door het overige personeelwaaronder mevr. van PPesterhovenmej. Fuchs en de beer Bigot meer bijzonder moeten vermeld worden. Donderdag 1.1. trad in onze afdeeling van den Neder- landschen Protestantenbond de heer K. A. Go/dag. ev.-luth. predikant te Beverwijkals spreker op. Hij handelde over Poli aire. Eerst wierp hij een blik op de toestand onder Louis XIP en zijn opvolger. Vervolgens stond hij bij eenige hoofdfeiten uit Poltaires levensgeschiedenis stil, om ten slotte en vooral zijne hoorders 1e bepalen bij de godsdienstige, de geloofs-overtuiging des mans. Spr. verdedigde bem tegen de beschuldiging van atheisme. Poltaire gelooide. Hij ge loofde in God en bij streefde naar vrijheid en verdraagzaam heid. „God, vrijheid, verdraagzaamheid aldus zegende hij Franklins kleinzoonaldus ook was zijn levensleus. Met aandacht volgde men deze sehoone verhandeling. De 2e. Kamer der Staten-Generaal heeft den 15 een wets ontwerp aangenomen tot naturalisatie van S personen, waar onder de heer F. M. Aghina alhier. Als de kinderen ter volksvoorlezing hunne medewerking verleenen, dan is de zaal altijd, wat, men noemteivol. Dinsdagavond waren het leerlingen der tusschensetiool en ook van de normaalschool die onder ieiding van den heer Zeilmaker eenige liederen ten gehoore brachten. „Een Hol lanlsch kind, dat is bekend, dat vindt in zee zijn element" Zoo dichtte Heye in zijn Matrozenlied en naar de compo sitie van Piotta klonken deze woorden in Diligentia. De voorzitter, de heer Cohen Stuartbracht deze woorden in verband met de bedendaagsebe Noordpooltochten en sprak daarbij een belangrijk woord naar aanleiding van het over lijden van den verdienstelijken zeeofficier Koolemans Beynen. Een der onderwijzers, de heer F. C. Bakker, droeg ter afwisseling eene zedekundige novelle „St, Nicolaasa'-ond' voor, waarin hij o.a. schetste hoe edeideukeude harten vaak aan bekrompenliet'delooze oordeelvellingen bloot staan. Met een woord van dank aan onderwijzers en leerlingen voor den genoegehjken avond aan het opgekomen publiek verschaf'., sloot de voorzitter de vergadering, waaraan hij een opwekkend woord liet voorafgaan betreffende tentoon stellingen van handwerksvlijt en van bloemen, in i880 al hier te houden, en waartoe mede het initiatief door het de partement Alkmaar der Maatschap; ij tot ,,Nut van 't Al gemeen" was genomen. En hierna ouderdom en jeugd ver- eenigd iu hel altijd roerend lied „Behoud van het lieve Pa- derland", alvorens men uiteenging. Woensdag-avond, 17 December, beeft de heer Smit Kleine, van 's Gravenhagein het plaatselijke departement der Maatschappij tut Nut wn 't Algemeen gesproken en den lutherscke doopsgezinde israëiitische remonstrantsche afgescheidene u st ads-geneeskundige. Op 19 dezer werd de eerste vergadering der commissie gehoudenwaarvan leden zijn de heeren J. C. Ponk, President Cohen StuartSecretaris. C. WBruinvisPenningmeester. Mr. J. P. Kraakman. J. v. d. Kaag, voor het burgerlijk armbestuur. H. PP. Holtsmuller, voor de hervormde diaconie. T. L. Koorn I. Roltz H. J. Bruinvis, A. Prins Az., S. de Lange PAz-, A. Goede Dz„ A. R. Mulder, Dr. J C. M. Simon Thomas, id. A. A. Gouwe als stads-beelkundige. Dr. 11. Dorbeck, id. Uit de mededeelingen van den Secretaris bleek, dat de gedane toezeggingen thans beloopen het cijfer van 1239, Dat. om de eigenaardige druktedie de beide laatste markt dagen opleverden, de aanbieding der insckrijvingslijsten nog slechts bij enkele personen heeft, plaats gehad, en daarmede in de volgende week in wijder kring zal worden aangevan gen. Er werd besloten dat zij die verlangen mochten niet op die lijsten te teekenen, hunne gitten bij een der leden der commissie zullen inzenden. Wijders om voorloopig de voleende maatregelen te nemen: 1. Hat uit de te ontvangen gelden eerst zal worden betaald de reeds gedane extra turfbedeeling 2. dat alle inschrijvers of gevers worden verzocht om voor aanstaanden Dinsdag 4 uuraan een der leden van de commissie opgaaf in te zendenvan hen die met tot de gewone bedeelden behoorenen voor wie ondersteuning wordt wenschelijk geacht Men geve daartoe op bij gefeekend biljet «.Voornaam, naam en woonplaats van de behoeftigen; b. getal kinderen c. bijzondere redenen waarvoor de ondersteuning wordt gewenscht, 3. dat op Dinsdag 23, des avonds te 6 ureneene vergade ring der commissie zal worden gehouden om, naar aan leiding van de ingekomen opgaven en die door de leden der commissie te verstrekkenomtrent de gewone be deeldendie om bijzondere redenen eenige extra onder steuning noodig hebbende gevorderde besluiten te nemen 4. om inmiddels aan eenige gezinnenreeds door de stads genees- en heelkundigen opgegeven, zoo noodig voorloopige hulp te verleenen 5. om desgevorderdvoor het einde van dit jaar op nieuw eene turfbedeeling te geven; 6. om bons te doen drukken van den navolgenden inhoud LIEFDADIGHEIDS COMMISSIE. Goed voor vijfentwintig centenin te wisselen bij den Penningmeester der Commissie, C. W. Bruinvis, vóór 31 Januari 1880. De President 7. om wanneer de inschrijvingslijsten zijn rondgegaan en dus over bet vermoedelijk te ontvangen bedrag met meerder zekerheid kan worden geoordeeld, nader te besluiten om trent de verder te nemen maatregelen. De commissie vertrouwt dat het haar door hare samen stelling mogelijk zal zijn met eenige juistheid over de be hoeften van hen, die hulp noodig hebben, te oordeelen en zij hoopt dat dientengevolge ook zijdie door loterijen of op andere wijze den nooddruftigen de behulpzame band wil len bieden hunne bijdragen Ier beschikking van de com missie zullen willen stellen. Geschiedt dat en wordt, gelyk verwacht mag wordenop de lijsten voor eene milde gift ingeschrevendan zal, naar de commissie vermeent, en nut tig èn voldoende in de behoefte kunnen worden voorzien. Aan de geversdie aan de commissie door bovengenoemde opgave die gezinnen aanwijzen, die werkelijk hulp behoeven, wo'rdt de verzekering gegeven dat, omtrent, hunne aanwijzin gen geheimhouding za worden in acht genomen. Op de uit te geven bons worden geen namen van leveran ciers gesteld en geen artikelen, waarvoor ze gebruikt moeten worden, aangewezen. De commissie, die ze niet zal uilge ven dan na behoorlijk onderzoek en slechts aan de haar aanbevolen personen, meende dat het aan dezen kan worden overgelaten bij welke leveranciers en waarvoor ze die wil len besteden. KANTONGERECHT. 19 December. P. A., te Heer Hugo Waard, schade toebrengen aan eens anders roerende goederen, vrijgesproken. K., 4,e Ha-.

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 2