No. 52. Eenentachtigste Jaargang. 1879. ZONDAG 28 E C E ill It E It. Officieel C5cbceUc Voert in Nederland de geld- heerschappij gebied? Eet njea op de wijze waarop de Vertegenwoordi* ickcJijkachc Berichten llnitschland. itclgic. Fr»«kr|jU. AAR Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal t O.fii, franco per post f O,HO, afzonderlijke nommers S Cents. Brieven franco aan de Uitgever HERM1. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents j groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan ingezonden berichten een dag vroeger. VOLKSTELLING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR, brengen bij deze ter algemeene kennis dat de werkzaam heden der 6' algemeens tienjarige volksstelling na 21 Deeember 1879 een aanvang zullen nemendat daartoe aan het hoofd van e'k gezin of aan ieder alleen wonend persoon een be- schrijvingsbiljet zal worden afgegeven; dat de invulling van dat biljet door de ingezetenen zeiven behoort te geschieden; dat de invulling van biljetten van hen, die dit zelf niet kunnen doendoor de agenten der volkstelling zal worden gedaan; dat. de biljetten tusschen I en 10 Januarij 1880 zullen worden opgehaald en door de agenten nageziendat de ingezetenen verplicht zijn aan die agenten alle verlangde inlichtingen te verschaffen en dat weigering daarvan met eene boete van f 10,— tot f 100,- strafbaar is gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. 18 Dec. 1879. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden dat, met ingang van 1 Januari 1880 door hen het gebruik van den ijskelder gedurende de jaren 1880 tot en met, 1885 is verpacht aan den heer A. DE VRIES, hotelhouder alhier, welke pachter verpligt is ten behoeve van bijzondere perso nen .ingeval van ziekte, ijs te leveren op schrifte lijke aanvrage van de geneeskundigen, eene hoeveelheid van 0,005 stère (kub. el) berekend op één gulden. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De Secretaris 20 Dec. 1879. NUHOUT van der VEEN. NATIONALE MILITIE? BURGEMEESTERen WETHOUDERS van ALKMAAR. Gezien art. 19 der wet van 19 Augustus 1861 (Stbl. No. 72). Roepen bij deze op Alle mannelijke ingezetenen, die op 1 Januarij 1880 hun negentiende jaar ziju ingetreden (mitsdien alle mannelijke geborenen van 1861), om zich ingevolge art. 5 en 20 der aangehaalde wet, in de maand Januari; 1880, in het daartoe gereed gemaakte register voor de Nationale Militie te doen inschrijven. De inschrijving geschiedt in een der vertrekken van het raadhuis alhier, des avonds van 5 tot 7 ure, op Vrijdag 2, 9, 16 Januarij en op Ding'dag 6, 13 en 20 Januarij 1880 De verpligting tot het doen der aangifte berust op den militiepligtige zeiven bij ongesteldheid afwezigheid of ont stentenis op zijn vaderis deze overledenop de moeder, enzijn beide overleden op den voogd. Burgemeester en Wethouders maken, tot regt verstand van het voorgaande, de ingezetenen opmerkzaam op de vol gende bij genoemde wet gemaakte bepalingen, als: Voor ingezeten wordt gehouden: 1°. hij wiens vader, of is deze over eden wiens moeder, of zijn beide overledenwiens voogd ingezeten is volgens de wet van 28 Julij 1850 (Stbl. No. 44); 2°. hij, die geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste 18 maanden voor 1°. Jauuarij 1880 binnen Neder land verblijf hield; 3". hijvan wiens ouders de langstlevende ingezeten was al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houde. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling behoorende tot een Staat, waar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpen, of, waar ten aanzien der dienstpligtigheid het beginsel van weder- keerigheid is aangenomen. l)e inschrijving geschiedt 1°. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of is deze overleden, de moeder, of zijn beide overleden, de voogd woont 2». van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont 3°. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelatenof wiens voogd buiten 's lands gevestigd isin de gemeente waar hij woont van ftan hnitf»ri 's lnnrle wnnnnrluu «rr.« JAN LUNENBERG, van beroep Sigarenmaker, laatste woonplaats Kampen, wordt verzocht zich ter gemeente-se cretarie aantemelden. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Polirie het volgende voorhanden, als: een gouden oorhangereen nriksledeeen wit hondieeen zilveren knipje een lam een pakje met bandzijde en knoopentwee sleuteltjeseen olie- pak, een bunsingvel en een slede (klein) co O n v oij tl uv/ii i 4°. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Neder- lander, dieter zake van 's lands dienstin een vreemd land woontin de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Voor de Militie wordt niet ingeschreven: 1°. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een in gezetendie geen Nederlander is; 2'. de in een vreemd Rijk verblijf houdende onderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten; 3°. de zoon van een Nederlander, die/ter zake van 's lands dienst, in 's Rijks overzeesehe bezittingen of koloniën woont. Zij noodigen henwien dit mogt aangaan uitzoo mo gelijk in eigen persoon de aangifte te doen eu daarmede niet tot het einde van Januarij te wachten, terwijl zij voorts herinneren aan de straf, waarmede de nalatigen ter inschrij ving bij de art. 183 en 188 der wet bedreigd worden. Burgemeester en Wei houders vo> rnoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 23 Dec. 1879 De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. O Als twee menschen hetzelfde doenis het niet hetzelfde, zegt men te recht; maar ook als twee menschen hetzelfde zeggen, is het niet hetzelfde. Vanneer de afgetreden Minister Kappeyne en het id der Tweede Kamer van Houten beiden grond wetsherziening wenschelijk verklarendan zijn zij daardoor nog geen bondgenooten geworden, die ge zamenlijk naar hetzelfde doel streven. Van dat ver schil was reeds in het vorige jaar gebleken. De heer Tappeyne bad toen reedsop eene wijze die aan duidelijkheid niets te wenschen overlietopenlijk verklaard dat hij van eene Grondwetsherziening die tot een kiesrecht zou leiden in den zin van de heeren van Houten of Gratama niets wilde weten Van een algemeen stemrecht, in ruimeren of be- perkteren zin toegepast, was hij in beginsel een tegenstander, en hij hoopte den dag niet te beleven waarop het, hetzij dan in lange of in korte kleeren, in Nederland zou worden ingevoerd. Vreemd is het laarom inderdaad, dat de heer van Houten nu de plannen tot Grondwetsherziening van den heer Kap- peyne tot geen ander gevolg hebben geleid dan tot zijn aftreding als Minister, dien afgetreden bewinds man voorstelt als een bestrijder der geldheerschappij en een bondgenoot in den strijd voor de rechten der niet-bezittenden. De gedachtenwisseling van het vorig jaar, die, in plaats van eenheid van opvattuig en bedoeling, een verschil van beginsel aan den dag luid doen komen had den afgevaardigden uit Gro ningen van die onderstelling moeten terug houden Een hervorming van ons kiesrecht, zooals de heer v in Houten beoogtzou ongetwijfeld een grooten ommekeer in onze vertegenwoordigingeen soort van vreedzame revolutie ten gevolge hebben. En zoo is het dan ook te verklaren, dat deze afgevaar digde de invoering der nieuwe schoolwet zou willen uitstellen tot na de hervorming van ons kiesrecht. Hij die van meening is, dat in Nederland de geldheerschappij gebied voert, en de vertegenwoordi ging des lands eigenlijk niets anders is dan een Ver tegenwoordiging der plutocratie, kan niet veel hech ten aan wetten die in overleg met zulk een Ver tegenwoordiging zijn tot stand gebrachten moet met ongeduld uitzien naar den dag waarop een be tere, waarop de ware Vertegenwoordiging des volks haar vervangen zal. Die echter, ofschoon hervorming van ons kiesrecht wenschelijk, en daartoe zelfs Grond wetsherziening noodig achtende, niet wil breken met de grondslagen waarop thans ons stelsel van Ver tegenwoordiging rust, kan wachten tot. zijne inzich ten door de meerderheid gedeeld worden, en inmid dels onder den bestaanden toestand, als de beste die voor het oogenblik bereikbaar is medewerken om tot ging haar taak opvat, op den geest onzer wetten en de richting van ons bestuur, dan moet het voor ieder utdelijk worden, dat onze Vertegenwoordiging niet uitsluitendniet bovenal haar zorgen wijdt aan de belangen der vermogende, der gegoede burgers, en die van de onbemiddelden en behoeftigen verwaar loost. Bevoorrechte standen kennen wij niet. De druk der belastingen wordt voo»" de minder gegoeden zoo licht mogelijk gemaakt ot geheel weggenomen. De eerste levensbehoeften zijn van belasting vrij ge steld Gebrek aan zorg voor de ontwikkeling van minvermogenden en armen kan aan den Staat niet worden verweten. Zeker is ook in dit opzicht niet alles volmaakt en kan nog veel verbeterd een en ander gedaan worden wat tot nog toe wordt nage laten maar de blijken dat het aan den goeden wil ontbreekt zijn niet voorhanden. Daarom mag met recht een voorstelling van onze Vertegenwoordiging betreurd worden waarin de bezittenden en de niefc- bezittenden de gegoeden en de onvermogenden te genover elkander geplaatst het kapitaal en de ar beid als twee vijandige machten geteekend waarin alleen de belangen der gegoeden vertegenwoor digd en behartigd worden Door deze scheeve, on juiste voorstelling zouden velen zich gekrenkt kun nen gevoelen die in hun hart overtuigd zijn dat zij het tegen hen ingebracht verwijt niet verdienen, en met wantrouwen vervuld kunnen worden tegen overigens goede plannen en voorsteilenwanneer die uitgaan van de richting die deze voorstelling van onzen toestand pleegt te geven. En dat zou jam mer zijn, want die richting kan ongetwijfeld in ons land een lieilzamen invloed uitoefenen. Z:j kan een drijfkracht zijn ten goede, die wij niet kunnen mis sen zonder gevaar voor stilstand en zorgeloosheid. Zij moet ons wakker houden en tot waakzaamheid en trouwe plichtsbetrachting prikkelen. Wanneer zij echter den toestand anders voorstellen dan hij is en aan een aanzienlijk deel des volks gevoelens en ge zindheden toedichtwaarvan het zich vrij gevoelt loopt deze richting hetzelfde gevaar als de bestrijders dei gemengde school namelijk dat haar protesten en verwijten hoe dikwijls herhaaldgeen indruk maken. En niet minder gevaarlijk is deze voorstel ling voor de onvermogenden en mingegoeden die daar hooren dat hunne belangen door de Wetge vende Macht en de Regeering des lands niet worden behartigd dat die vergadering in den Haag alleen zorgt voor de belangen der vermogendenen die daaruit de gevolgtrekking maken dat, wanneer maar het algemeen stemrecht werd ingevoerd, in alle stof lelijke behoeften van den werkman zou worden voor zien en een algemeene welvaart in het land zou heerschen. Alsof dat in de macht van de Regeering en de Volksvertegenwoordiging stond 35 5 f—v"'1^ wi i mm ui» PATENTEN. De patenten aangevraagd in Aug., Sept. en Oct. jl.. be nevens ecnige patenten van kooplieden c.s. buiten deze ge meente woonachtig, kunnen ter gemeente-secretarie worden afgehaald tot en met 31 December 1879. STEDELIJK MUSEUM. Eerlang zullen Alkmaars ingezetenen, naast den gedrukten catalogus der oude boekerij ook de naamlijst der nieuwe boeken van het Stedelijk Museüm kunnen raadplegen. Daar door zal het mogelijk worden dat.overeenkomstig de be schikking van Burgemeester en Wethouders (6 September 1875, Gemeenteblad No. 26) een gedrukt boekwerk aan be kende en vertrouwen verdienende personen ten gebruike kan gegeven wordenin dien zin evenweldat de boekerij van het Museum nimmer in eene leesbibliotheek ontaardt. Dit toch is het pract.ische nut van zulke boekverzamelingen, dat, er boeken en geschriftendie schijnbaar op eenig tijd-tip alle belang verloren hebben, door geborgen en bewaard blij ven welke een volgend geslacht gaarne en met vrucht, zou kunnen raadplegen, maar zonder in eene openbare boekver zameling geborgen te zijn, zeker te vergeefs zou zoeken. De nieuwe boeken zijn reeds b dangrijk door geschenken ver meerderd. Mochten er zijndie het goede voorbeeld van anderen nog willen navolgen, dat zij het dan liever morgen dan overmorgen doen opdat hunne geschenken in den ca talogus, die voor de drukpers gereed gemaakt wordt, nog kunnen worden opgenomen. De Commissie van Toezicht C. W. BRUINVIS, President. A. KLASENER. NUHOUT van der VEEN. J, J. DE GELDER, Secretaris, stand te brengen wat nuttig en noodig is. Hij is overtuigd, dat er in ons land van geen geld heerschappij sprake kan ziju, en heeft daarom geen reden om te trachten zoo spoedig mogelijk een nieuwe orde van zaken in te voeren. Er zijn er die het stemrecht voor een natuurlijk recht houdendat eiken burger toekomtwien het niet om bijzondere redenen moet worden ontzegd Anderen zien niet in waarop dit zoogenaamd na tuurlijk recht zou rusten, en zijn van meening, dat de eenige vraagdie hier te pas komtdeze is wat vordert het belang des lands Op dit stand punt meenen zij den kring der kiezers zoo ruim te moeten nemen dat niet sommige klassen der maat schappij niet door geboortestand of fortuin in vloedrijke personen den gang der zaken beheerschen, maar de Vertegenwoordiging inderdaad in het volk wortelt, terwijl zij aan den anderen kant meenen te moeten zorgen dat het kiesrecht niet in handen komt van volstrekt onbevoegden. Waar nu de lijn tusschen bevoegden en onbevoegden getrokken en waarin het kenmerk van bevoegdheid gezocht moet worden, zjn altijd moeielijk te beantwoorden vragen, tiet kan wel niet anders, of steeds zullen verscbei- denen buiten de grenslijn blijven, die men er gaarne binnen getrokken had, terwijl er daarentegen onder de bevoegden opgenomen zullen worden die men liever had geweerd. Onze Grondwet heeft in het betalen van zekere som in de belasting een keu merk gezien van die mate van maatschappelijke on afhankelijkheid die in den kiezer wenschelijk is, eu tevens een grond voor het vermoeden van eenige belangstelling in den gang van zak n en van ge- sohiKtheid om tot het doen van goede keuzen mede te werken. Wij hebben vroeger aangetoond dat daarop wel iets va.t af te dingen en dat er naast het betalen van zekere som in de belasting nog ai-dere en betere vermoedens van geschiktheid be staan. Maar wanneer men in de kiezers althaus eenige gegoedheid vordertzelfs wanneer men een census heeft als onze Grondwet vordertkan men niet spreken van geldheerschappij, van een Vertegen woordiging door de plutocratie gekozen van een K itner die alleen de bezittende klassen, de mannen van het kapitaal vertegenwoordigt. Daarvoor is de census inderdaad te laag. Wanneer men let op de personen, die onze Vertegenwoordiging samenstellen, zai men ock erkennen, dat dit in ons land feitelijk met liet geval is. Het handelsverdrag met, Zwitserland werd den 18 voor 6 maanden tot 30 Juni 1880 verlengd: dat met Italië voor eeu jaar tot 31 Dec. 1880. Pruisen. Huis van Afgevaardigden. Den 19 beantwoordde de minister van financiën de door de aanvoerders van alle partijen onderteekende interpellatie over den grooten nood in Üpper-Silezië. Hij erkende het toenemen der ellende, in de laatste vier weken nog verergerd door den strengen win ter en het heerschen van typhus. De regeering zai, na de hervatting der parlementaire werkzaamheden, uitvoerige voor stellen indienen tot het verleenen van ondersteuning aan de bevolking en een crediet- daarvoor aanvragen. Zij zal alles doen wat, zij kan, om de nood te lenigen waar het verschaffen van ai beid daarin niet, kan voorzien, zullen levensmiddelen wor- den uitgereikt. Zij acht zich niet, alleen verplicht om de tegenwoordige ellende te verzachten maar ook om middelen te beramen ten einde te trachten eene herhaling te voorko iien, door de geteisterde streken nader bij de algemeene middelen van verkeer te brengen, den toestand van den landbouwenden stand te verbeteren en de gelegenheid tot het vinden van werk uit. te breiden. Het Huis der Afgevaardigden ging den 20 tot 8 Januari uiteen, Eene vraagof de regeering voornemens was eene wet in te dienen op den aanleg van groote en andere wegen, werd ontkennend beantwoord. Den 17 nam de Kamer het ontwerp op de sterkte van hel leger aan met 55 tegen 45 stemmen en 2 onthoudingen, en ging daarna tot 20 Januari uiteen. De minister van oorlog zeide bij de verdediging van het voorgestelde con tingent van 100(100 man tegen een voorstel oin het te ver minderen o. a., dat gezorgd moest worden voor eene krijgs macht als het zekerst voorbehoedmiddel tegen het gevaar. Europas toestand had iets geheimzinnigs en deigends. Onze naburenvervolgde hij slaan ons gade. Zij kennen onze materieele maatregelen en onze zedelijke stemming. Duit.scliland en Frankrijk waren reeds tegenover elkander op hunne hoede en verwachtten elk oogenblik eene vrede breuk. Neemt u iu acht. Belgie is de aangewezen weg voor oorlogvoerenden. Men zal over uwe lichamen heen gaan, zoo gij niet in staat zijtu te verdedigen. Belgie zal ver dwijnen en loon naar werken ontvangenwant, net zal zich niet hebben willen redden het zal erkend hebben het leven onwaardig te zijn. Laat niet vergeten worden, dat, als het waar isdat, eendracht macht, maakt, het ook waar is, dat de macht het, recht doet eerbiedigen. Deze woorden zijn in hei ofliciëele verslag der zitting niet opgenomen waarschijnlijk ter voorkoming van diplomatieke inoeielijkhcden. Te Luik werd de heer Hanssensliberaal, met j06 der 589 uitgebrachte stemmen tot, lid der Kamer verkozen in plaats van wijlen den heer Piedboeufde ciericaien hadden geen oandidaat gesteld. De Senaat nam de begroot ing van justitie en van financiën met algemeene stemmen en die van oorlog met 44 tegen 5 stemmen aan. Bij de behandeling van die van financiën maakte een lid aanmerking over het onregelmatige, dat voortvloeide uit ile late indiening der begrooting, en waar door de oehandeling in den Senaat, niet na behoorlijk on derzoek kou plaats hebben. Hij meendedat het voor den goeden gang van zaken veel beter zou zijn, wanneer een andere dag dan 1 Januari ais aanvang van liet diensijaar aangenomen werd. De minister vai financiën ontkende de Badeelen van den tegenwoordigen toestand min of meer, maar verklaarde zicb evenwel niet ongenegen de zaak ern stig te onderzoeken. De rechterzijde onthield zich bij de stemming over het hoofdstuk binnenl zaken, opgrond, vol gens de verklaring van den heer Solvijnsdat, des ministers houding in verkiezingszaken niet onpartijdig genoeg was en in zake van gemeeutev rij beid in sommige gevallen niet van voldoenden eerbied voor de wet getuigde en in andere niet genoeg gerechtvaardigd was. De minister antwoorddedat bij de be rooting van openbaar onderwijs door hem nader zou worden aangetoond dat, de handelingen der rechterzijde onrechtvaardig en afkeurenswaardig waren. De Cassagnac schrijft in de Pays naar aanleiding der mededeeling van maarschalk I anrobert in den Seuaatdat de slachting op de boulevards bij deu staatsgreep van 1851 het willekeurig bedrijf van verhitte jonge soldaten was dat die dag een roemrijke dag is voor allen, die Frankrijk lief hebben en het veilig wenschen voor de ellendelingen der volksregeering. Hij verklaart, d t die dag niet, mooi ge praat, verborgen of te schande gemaakt moet, worden; die dag moet fier blijven als een dag der gerechte wraak de hoofden verlichtende met den straalglans eener grootsche solidariteit. De dag van 2 December wekt evenais de 18 Brumaire alleen eenig leedgevoel opomdat, wij er niet bij zijn geweest en er geen deel aan namen. De gemeenteraad te Parijs verwierp den 17 ondanks de tegenkanting van den prefect de posten betreffende liet, on derhoud der kerken en de eeredienst op de begrooting der stad met 72 tegen 6 stemmen en noodigde hem uit gees telijke broeders en zusters ten spoedigste te zetten uit de door lien tot heden kosteloos bewoonde gebouwen der ge meente, eene huurwaarde van fr. 300(100 vertegenwoordigende. Verder werd de wensch uitgesproken, dat de wetgeving zoo spoedig mogelijk in dien geest gewijzigd werd, dat de ge meenten de vrije beschikking krijgen over de haar behoorende gebouwenthans voor godsdienstoefeningen gebruikt wor dende en niet langer onderworpen zijn aan eenigen last voor de verschillende godsdiensten: ook werd eeu aanvullings- crediet van frs. 900000. toegestaan voor het opruimen der sneeuw. Den 18 las de prefect eene memorie voor, waar bij de raad uitgenoodigd werd terug le komen op die voor de eeredienst, verworpen posten. Volhardde de raad bij het besluit om deze verplichte uitgaven te weigeren daii zou hij den president der republiek voorstellen, die posten ambts halve in de begrooting te herstellen. Zij werd gesteld in handen der begrootingscommissie. Den 18 's avonds had in het Hippodrö ne te Parijs het feest Paris-Murcie plaats. Te 10 uren was het gebouw geheel gevuld met dames eu heeren, de meesle dames ter eere van Spanje gekleed in een soort van Spaanscb fantasie- kostuum met. veel witte en zwarte zijde of satijn opgemaakt met kersronde lintenzonder hoedendoch voorzien van zwarte kanten sluiers, eu de heeren in het zwart met witte dassen. De zaal werd door tal - an calorifères verwarmd en het binnendringen der koude was zooveel mogelijk verhin derd door geïmproviseerde veranda's, om alle buitendeuren heen gebouwdwaardoor er eene aangename temperatuur Ueerschie. De renoaan was in een wandelpark hers'-hapen. Tusschen het gras om kleine vijvers met, springende fontei nen waren heesters eu bloemen geplant, aan wier voet doorschijnend gekleurde lichtjes aangebracht waren. Van punt tot, punt waren groepjes palmboomer omgeven door bloeiende gewassen en in het midden tweehooge, smaakvol gemaakte gebouwen in gemengd moorschen en renaissance stijl, het eene voorstellende de hoofdkerk en het andere het raadhuis van Murcia. Hooge gascandelabres en nog hoogere electrische toestellen gaven een overvloed van licht, tirwijl twee als palmstammen versierde slanke kolommen elk eene electrische kroon met zacbtget.inte mat.geslepen ballons droegen. Uit het donker glasgewelf daarboven scho ten electrische sterren hare stralen in Let park en gaven zulk een helder schijnsel, dat de schaduwen van alles even duidelijk als bij dag op den grond zichtbaar waren. Er waren 2 of 3 orkesten in de hoogte en gelijk aantal klei nere in bet. park zelf. De uitvoering kon overal echter niet even gemakkelijk gevolgd worden dat verklaarbaar wordt, wanneer men nagaat- dat, de zaal zoo groot was, dat eene door 15 piano's fe gelijk voorgedragen ,.Masca- rade van Artaudï' alleen indruk maakte op liendie in de onmiddclijke nabijheid stonden. Omstreeks middernacht, toen in de renbaan een groot gedrang heersclite, werden de krachtigste loonen der orkesten zelfs verdoofd door het schuifelen en gonzen der ontelbare menscheumassa. Een spaansche dans en de optochten der spaansche stierenvechters in hunne gewone kleederdracht, iru-akten meer opgang dan de muziek uitvoeringen. Het geheel deed denken aan eene vrolijke hollandsche kermis ot aan de jaarlijksche kermis van Saint-Cloud onder eene groote verlichte giazen stolp. Er heersclite de grootste vrolijkheid. 5UU0 rijtuigen stonden in de nabijheid van het gebouw om tegen matige prijzeu de bezoekers naar huis te brengen. De zuivere opbrengst zal ongeveer een half miljoen Ir. bedragen. Aan entreegelden werd ontvangen tr. 200000aan verkoop van voorwerpen fr. 100000, aan verkoop van het bla-d ParisMurcie in en buit,en liet, feestlokaal fr 3000O0. Al de ministers vergaderden den 21 ten huize van den heer Waddmgton en onderteekenden daar hun verzot k om ontslagdat den president overhandigd werd. De beer Freycinet werd met de samenstelling van een nieuw ministe rie belastdie echter de opdracht, van de hand wees, toen zijn programma en zijne keus van amhtgenooten volgens de meaning van den president niet, beantwoordden aan den eisch van den toestand, waarna de president den heer Wad- dmgton verzocht,, voorzitter van den ministerraad te willen olijven en voor de ministers le Royer en Iresley andere voor te dragen. Den heer Chatlem-1- Lacour werd daarop de por tefeuille van binnenl. zaken aangeboien. Te Versailles werd den 21 lot- lid der Kamer gekozen de republikein Mazete Urar.ge de heer G ent, met 6655 stem men tegen 3910 op den co mnunard Humbert, niettegen staande deze, aan het arrondissement geheel vreemd en alleen aanbevolen als gedeporteerde, krachtig bestreden was door bijna alle voorname republikeinsche bladen. Te Orange zelve verkregen zij respectievelijk 2907 en 1835 stemmen. Senaat. Den 20 laakte de heer Pari* ten strengste de beraadslagingen in den parijsohen raad op deu 17. De minister Lepere antwoordde dat hij de wet zoowel door den gemeenteraad als door anderen zal weten te doen eeruiedigen. Hij voegde er hij, dat de li:,ad verkeerd deed, zijne, bevoegdheid te buiten te gaan en dat hij een besluit gereed had waarbij de weuschen door den gemeenteraad geuit, vernietigd werden. Met 141 tegen 129 stemmen werd een amendement van deu heer Battle om de bezoldi ging van de aartsbisschoppen en bisschoppen op het oor spronkelijk bedrag te herstellen, verworpen. De begrooting werd daarop m haar geheel aangenomen in den vorm. door de Kamer bepaald De minister Wuddington las daarna het besluit voor, waar bij de zitting gesleten werd verklaard. Kamer. Den 18 werd met 245 tegen 204 st. besloten de verminder rig van de bezoldiging Per aai - - i n bisschoppendoor den Senaat tot haar vroeger bedrag her staal, ta uandhuven66 leden, waaroude;- verscheidene bu-

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 1