I No. 3. Tweeëntachtigste Jaargang. 1880. liet duel. Z O IV D A G 18 JANUARI. (Officieel (öcbcïltc êSlckcltjksche ücriclttcu frankrijk. StaOd'ilicutvd. A i Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prya per kwartaal O,MS, franco per post f O,HO, afzonderlijke nommers S Cents. Brieven franco aan de Uitgever HERM'. COSTER ZOON. URANT De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nornmer ingestaan ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een bijbladbevattende wekelijksche berichten. KENNISGEVING. Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt op grond van art. 1 der wet van "22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat het koliier der grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen in deze gemeente over het jaar 1 880 op 12 Januari 1880 door den Heer Provincialen Inspec teur der directe belastingen in Noordholland executoir ver- kl 9,ard op heden aan den Heer Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is over gegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeijente voorkomen. Alkmaar, liet Hoofd van het Bestuur voorn., 13 Jan. 1880. A. MACLAINE PONT. N A K> N ALE MILITIE. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR Gezien art. 26 der wet op de Nationale Militie, van 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72). Brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden Dat het re ister der in het jaar 1879 alhier voor de Nationale Militie ingeschreven personen, benevens de alpha- betische naamlijst, "ter inzage zullen liggen ter secretarie dezer gemeente, van den 14 Januari tot den 24 Januari van des voorimddags 9 tot des namiddags 2 ure, binnen welken tijd tegen gemelde registers bezwaren kunnen inge leverd worden bij den Heer Commissaris des Kouings in deze provincie door middel van een door de noodige bewijs stukken gestaafd verzoekschrift op ongezegeld papier, on derteekend door hem die ze inbrengt. Deze brengt het ver- zoekschrilt in tegen bewijs van ontvang bij den Burgemeester zijner woonplaats. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AlkmaarA. MACLAINE PONT. 13 Jan. 1880. De Secretaris, NU HOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTEReu WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter openbare kennis dat zij in hunne vergadering van 13 Januari 1880 gunstig hebten beschikt op het aan hen ingediende verzoek van COR- NÉL1S BROMMER, slagter en vleeschhouwer, thans te Sehagenom vergunning tot het oprigten eener vieesch- houwerij en spekslagerij in het perceel aan de oostzijde der Houttilwijk B, No. 13. Burgemeester en Wethouders voornoemd AlkmaarA. MACLAINE PONT. 15 Jan. 1880. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van de ingezetenen dat de landmeter van het kadaster, Maandag 2 Eebruari e.k. een aai vang zal maken met het opnemen der kadastrale veranderingen, dienstjaar 1881 Alkmaar. De Burgemeester voornoemd 17 Jan. 1880. A. MACLAINE PONT. REKENINGEN wegens leverantiën enz. ten dienste der gemeente Alkmaar, over 1879, worden ten spoedigste in gewacht bij den gemeente-architect of ter gemeente-secretarie. Ter gemeente-secretarie is tegen betaling van 15 cents ver krijgbaar bet GEMEENTEBLAD No. 61 behelzende de verordening op de heffing en invordering der plaatselijke directe-beiasting. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Woensdag, 21 Januari 1S8U, des middags te 12 uren. Namens den Voorzitter van den Baud, De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de lc. helft der maand December 187D N. de Bon Amstelveensche weg; Mej M. van der Molen, I. Jansen, 's GraveuUageD. Dikmiju (2 stuks), Mej. Wed. E. Rooker, Nieuwe Niedorp; P. Huutkooper, Noordd'jk; G. van Beek, NoordscliarwoudeA. Buys, St. Maarten; Wed. T. VV Wortel, Zaandam. Van het Hulpkantoor 1lustenburg Mej. E. G. A. P. Klok huis, Amsterdam. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan Let Commissariaat van Policie het volgende voorhanden, als; twee sleutelseen onderstuk van een gouden oorhanger, een wit boordjeeen gouden oorbel, twee ruigzakken een bloedkoralen kinder armbandje, een por- semomaie met eentg ge d enz., een onderbroekeen paar roode mofjestwee bankbiljetten een ivoren doekspeld en een gouden oorbelletje. -u-- ,..w- ;.sn62Mitga;'-;aiüvJti«sia;MtiaE»asaiinh-'ijfiti>iaiSKaifcici*8aM»«Ka M aar gestreden wordt over het wijn en dijn, over eer en goeden naam of' waar ae misdaad gepleegd is en de geschonden wet straf' eischtis het moei lijk en niet zelden onmogelijkbij gebreke van getuigen of schriftelijk bewijs ieder toe te wijzen wat hem toekomt en een „schuldig" of „onschuldig" uit te spreken. Die moeilijkheid of onmogelijkheid deed zich in vroegere eeuwen natuurlijk niet minder ge voelen dan tuans maar het tegenwoordige geslacht is meer bereid om zijn onvermogen te erkennen en in het onvermijdelijke te berusten dan de geslachten die ons zijn voorafgegaan. Wanneer thans iemand geld of goed van een ander vordert en hij zijn aan spraken niet kan bewijzenwordt zijn eisch hem ontzegt en de tegenpartij blijft rustig in het bezit, en hij die van een misdrijf wordt beticht maar wiens Bchuld niet bewezen is wordt vrijgesproken. Toch is het mogelijk dat de man wiens recht niet kon bewezen worden, inderdaad recht had op hetgeen bij vorderde, en dat de vrygesprokene werkelijk schul dig is. Ook hier als op zoo menig ander gebied geldt van Heusde's spreuke Veel wordt bewezen dat tocb in den grond niet (waar is.) En veel is eeuwig waar ofschoon 't bewijs met (daar is Wij zijn allengs uotinoediger, nederiger geworden, en erkenn i dat al moge de gerechtigheid een godin zijn, hare priesters evenwel gewone stervelingen zijn, wien het niet gegeven is het verborgene aan het licht te brengen. In vorige eeuwen meende men dat zulk een erkentenis de eer der jusDtie te na kwam, en dat zij altijd den schuldige kon en m .est aanwijzen. Eischte men vroeger vóór alles dat aan het beleedigde recht een offer werd gebrachtthans acht men het beter dat tien schuldigen ongestraft blijven dan dat één onschuldige wordt veroordeeld. Toch schoten ook vroeger niet zelden de gewone bewijsmiddelen te kort, en in die gevallen nam men zijn toevlucht tot de buii engewone. Men riep de tusscbenkonist der Godheid in om uitspraak te doen,1 waar de mensch huilen machte bleek om oordeel te veilen. Zoo was het onder de heidensche Germanen en zoo bleef het nadat zij Christenen geworden waren. In de middeleeuwen waren de godsoordeelen erkende en wettige bewijsmiddelen. De proeven met het vuur, het gloeiend ijzer en het water zijn bekend, en daar naast stond de tweekamp. Bij zware doch onbewezen beschuldigingen kon namelijk de klager vergunning vragen om zijn tegenpartij ten kamp te dagen bij be- hoo 'ijke dagvaarding, waarbij een ineen gewrongen handschoen werd gevoegd Werd de eisch toegestaan dan verschenen beide partijen in het krijt omna zuiveringseei en biechtgekleed en uitgerust over eenkomstig hun stand te paard in volle wypenrus ting of te voet in wapenrok, lederen kolder ol liuneu kleed, gewapend met zwaard en speer of knuppel en schildden strijd aan te gaan en de overwinning te verwachten van niets anders dan van de hulpe van God en St. Joris, van hunne wapenen en goed recht. Die tijden zijn voorbij maar wat eenmaal een ge rechtelijke handelingeen godsoordeel washeeft zich als gebruik gehandhaafd, en tot op den huldigen dag werpt men elkander in geheel het beschaafd Europa den handschoen toe. Ongetwijfeld hebben verschillende oorzaken daartoe medegewerkt Aan vankelijk de onwil van de middeleeuwsche edelen om zich te onderwerpen aan het voor allen geldend recht, door de overheid uitgeoefend dat de nieuwere tijd eischte voor de veiligheid van personen en goederen, uiet het minst tegen den overmoed en de roofzucht van die edelen zeiven. Het betaamde den echten ridder niet, hulp en bescherming te vragen van den rechter; of had hij dan niet langer zijn goed zwaard. Zelf wilde hij zijn vijand straffen, zelf de beleedigiug uitwisscheu in het bloed zijner tegenpartij. En die di nkbeelden doen zich schoon dan ook min of meer gewijzigd, nog steeds gelden. Niet voor elke belee digiug met voor elke kreuking of minachting ver- adende handeling staat daaren.loven de weg tot den rechter open en welke voldoening geeft ten slotte de veröordeeling, de straf van den beleediger'r De beleedigde wil zoo mogelijk juist van hem de er kenning afdwingen dat hij hem voor een man van eer houdt, althans hem het recht benemen om zijn beschimping vol te houden. Daartoe is volgens ook thans nog in sommige kringen heerschende begrip pen het duel het eenige middel. Die met elkande Logels gewisseld of huune degens gekruist nebben ïjn verplicht elkander als mannen van eer te be schouwen, en na het tweegeveent pleegt uien elkan der de hand te reiken. De eischen der maatschappelijke orde hebben zich echter tegen deze vrijwillige vechtpartijen die op onderlinge verwonding en doodslag uitliepen, tegen dit overblijfsel van het oude vuistrecht, nu eens flauwer, dan weer krachtiger verzet. De openbare meening, liet gevoel van recht en billijkheid kon niet dulden, dat de onschuldigste, de vredelievendsie mail, de man van recht en eer, door een aanmati genden twistzoeker tot een strijd kon geUwongen worden die hem het leven zou kunnen kosten, da. hy die zich van zijn overheerschend meesierschap op alle wapens bewust is, aan zjn overmoed en moed wil tegen iedereen bot zou kunnen vieren en een hoogen toon voeren, door deze waubegrippen van eer en zijn bui tengewone geoefendheid volkomen veilig, of datdeeene vriend in de noodzakelijkheid gebracht kon worden ge vaar te loopen den anderen vriend te dooden of te ver minken of door hem gedood of verminkt te worden, om redenen buiten alle verhouding tot zulke ernstige gevolgen De verongelijkte, die het recht aan zijn zijde heeft, valt, en de gewetenlooze schurk die wel licht aan geheimen haat of lagen nijd gehoor gal verlaat straffeloos en als man van eer de kampplaats. Tegen een dergelijke opvatting van het eergevoel verzetten zich zoowel het gezond verstand als de menscbelijkheid, het godsdienstig gevoel en de zeden van ouzen tijd. Zware straffen werden er somtijds tegen bedreigd en toegepast, dan weer liet men bet oogluikend toe, of wilde men de partijen in het twee gevecht gestraft hebben voor doodslag of verwonding. Maar tegen deze beschouwing kwam men aanvoeren dat die gelijkstelling ongeoorloofd wasdaar toch het doel van partijen gewoonlijk niet was elkander te dooden of ernstig te verwonden, dat men dikwijls zelf met een schijnvertoon te doen baden in elk geval de vrije overeenkomst van partijen en de re geling van het gevecht aan het duel een bijzonder karakter geven. Op het voetspoor van onderscheidene nieuwere strafwetboeken zijn dan ook in het bij onze Kamers in ediende strafwetboek bijzondere strafbepalingen met betrekking tot het tweegevecht opgenomen zoowel tegen hem die er toe aangezet heelt of een uitdaging overbrengtals tegen hem die uitdaag, of een uitdagiug aanneemt, waarop geen tweegevecht is gevolgd. De straffen op het tweegevecht zeil, lichter ol' zwaarder, naarmate er geene verwonding heeft plaats gehadde toegebrachte verwonding ge ringer of ern tiger is of de tegen partij :s gedood Zijn echter de voorwaarden niet vooraf geregeld, wijkt men van de voorwaarden van den strijd at pleegt men bedrogof heeft het tweegevecht niet ilaats in tegenwoordigheid van getuigen, dan gelden le gewone strafbepalingen tegen moorddoodslas? ff mishandeling. En omdat nu in dit stelsel de egenwoordigheid van getuigen een onmisbaar ver- eischte is voor het tweegevecht zoo stelt het wets ontwerp deze personen, door wier tegenwoordigheid het gevaar voor partijen wordt beperkt en aan de zaak een minder strafbaar karakter wordt gegeven, vrij van strat. Dat althans over dit laatste punt zich wel verschil van gevoelen zal openbaren is reeds hierom waarschijnlijk dat wel in het nieuwe Duitsche strafwetboek hetzelfdemaar in het Bei- ■Gis'-ire het tegendeel wordt bepaald Eene inschrijving voor de oprichting van een gedenkteeken ter eere van den keizerlijken prins te Parijs bracht volgens de Gaulois f lUOOOO op. Op voorstel van den voorzitter der commissie, den heer Haussmann zou besloten zijn eene kapel in rotonde vorm te bouwen, op een boog punt tus- scben de are de l'etoi'e en de invalidesomgeven door plantsoen. In liet personeel van het ministerie van oorlog had den de volgende veranderingen plaa's. Het lioot'd van den generalen staf Dacouthertog van Auersiadt, werd vervan gen door generaal B/atbevelhebber der 2e divisie infante rie de generaals Thoummde Lahaulle GrandinSchnee- gans en de beer Renaudin Séré de Rivèreals directeurs der infanteriekavallerieartilleriegenie en der compta biliteit door de generaals ThibaudinLoizillon Sempé Cos- seron dt Villenois en den heer de Panafieu. Slechts 2 der 8 bij dat ministerie werkzame directeurendie van den administratieven dienst en die voor de afdeeling buskruid zijn behouden. Deze besluiten zullen volgens de Républigue Pranquise grooten invloed uitoefenen op den gang der mi litaire zaken. Overigens had deze verandering alleen ten doel de vervulling van den wenscb des ministers om van mannen omringd le zijn, die eenstemmig met, hem dachten over de belangrijke nog aanhangige vraagstukkenwelke zoo spoedig mogelijk beslecht moeten worden ter voltooiing van de legerbervorming. Met ééne uitzondering zijn de ontslagen directeuren in andere betrekkingen geplaatst. waarin zij bijna alien eene degelijke schadeloosstelling zullen vinden. Het blad verwacht, dat thans liet ondergeschikt, per soneel aan de beurt zal komen. De indirecte belastingen brachten in December ongeveer 6 miljoen meer dan de raming op, waardoor de ceheele op brengst over 1879 tot 140 miljoen daarboven stijgt. De bekende staathuishoudkundige Leroy-Beaulieu betoogt in bet Journal des Débatsdat de conversie der 5°'0 schuld niet langer noet uitgesteld worden en dat aan den anderen kant de belastingschuldigen met bet oog óp de aanmerkelijk overtroffen raming van inkomsten aanspraak hebben op ontheffingen tot een bedrag van ten minste 1.00 milj. francs. Senaat. Den 13 werd de vergadering geopend met eene aanspraak van den heer Gaulthier de Rumilly, voorzitter als oudste lid in jaren Tot voorzitter werd den 14 herbenoemd de heer Muriel met 208 tegen 168 stemmen: de beeren RamponPelletan en Calmon werden den 14 tot onder-voor zitters gekozen en denj 15 de generaal hadmirault (linkerzijde) tegenover den candidaat der rechterzijde Kerdrel. Kamer van Afgevaardigden. Den 13 werd de zitting ge opend door den beer Desseaux (voorzitter van jaren) met eene korte toespraak waariu bij deed uitkomen, boe bet kei zerrijk door eene daad van geweld gegrondvest, door eene vijandelijken inval omver geworpen wastegen welke uitdrukk.ng de bouapartisten heftig opkwamen. Na sa menstelling der at'deelingen bij bet lot, werd ove.ge gaan tot, de verkiezing van het bes.uur. 308 afgevaardigden namen deel aan de verkiezing van den voorzitter: vele afge vaardigden waren afwezig. Met 2o9 st. werd Gambetta her kozen 40 biljetten werden van onwaarde verklaard. De partijgenooten van Clémenceau stemden niet voor hem. Tot ondervoorzitters werden gekozen Brisson (van de union ré- publicaine) met, 232 Senard met 166, tiethmont met 155 van de 294 uitgebrachte stemmen. De beer Durfort de Civrac bekwam slechts 125 st. De keus der overige leden werd tut den 15 uitgesteld. Vervolg der wekelijksche berichten in het bijblad. Dames bestuurderessen der opgeheven Anna-naaischool hebben de kas dezer instelling toegekend aan 4 liefdadige stich tingen te dezer stede, elk voor een gelijk bedrag van/-100, Bij de Weldadigheids-commissie alhier is van het too- neelgezelschap Tal/na met erkentelijkheid ontvangen eene som van f 151,40, zijnde de zuivere opbrengst der op 8 dezer ten voordeele der beboeftigen gegeven voorstelling. De heer Plug, predikant bij de herv. gemeente te Broek op Langedijk, beeft voor het beroep herwaarts bedankt. Maandag-avond trad voor de leden van liet Nat.uur- en Letterkundig Genootschap en een aantal geïntroduceerden als spreker op de beer J. tl. v. Koten, van Amsterdam, en wel met eene door proeven toegelichte rede over bet verleden en heden der electrische verlichting. Omtrent het lerleden deelde hij mede de ontdekking van dit licht door Davy, de mislukte toepassing ervan in de mijnen de aanwending van een regulateur tol tegemoetkoming van de ongelijke afbran ding der 2 koolspitsen, de opwekking van magnetisme door den galvanischen stroom, en de ontdekking door Faraday van de tegenovergestelde werking, liet opwekken van den galvani schen stroom door liet magnetisme. Tot dusver bad hij niets dan lof voor de manuen der wetenschap maar voor ben die genoemde ontdekkingen op practised terrein zoeken over te brengen, weinig waardeering, en slechts blaam voor hen, die aan deze pogingen ruchtbaarheid geven, de resultaten er van vooruitloopen en als werkelijkheid verkondigen, wat nog slechts in hunne verbeelding bestaat, „Marktgesclirei" reeds in I83U uit Parijs en Lyon, „marktgeschrei" thans uit Nieuw- York over betgeen, na zoovele anderen, Edison tracht te berei ken of liever uit te breiden: de verdeeling van bet electrisch licht. Spreker toonde zich op dit punt zeer wantrouwend en ongeloovig, en hij trachtte door eenige berekeningen en goed verrichte proeven aan te toonen, dat de verdeeling van bet elec trisch licht slec.its zeer beperkt kon plaats hebben, dat bet zeer bezwaarlijk is tiet magnetisch-eleetriscb werktuig van Gramme geregeld bet vereischte aantal omwentelingen te doen ver richten, en dat de kosten van bet electrisch licht zoo hoog loopen dat bet gaslicht daarvan de mededinging volstrekt niet te vreezen heeftnaar verhouding van de kosten meer liclitverrnogen bezittende. Parijsdat zich ontzettende uit gaven getroost bad om tij tens de groote tentoonstelling bet nieuwe licht in de Avenue de l'Opera te doen schitteren bad de onstandvastigheid ervan ondervonden, even als Am sterdam en Deventer tijdens feestvieringen aldaar, even als particuliere inrichtingenwaarvan men uit den aard dei- zaak minder hoorde. Spreker, wiens voordraoht aan duide lijkheid niets te wenschen overliet, overtuigde ons echter niet, dat hij in deze kwestie geheel onbevooroordeeld was. De Jablochko/f-V.as.x-en [de heer v. K. stelde eene gelijk met 11 gasvlammen, elders lazen wij van 20] worden in de Ma- gasins du Louvre gebezigd ten koste van f 32 per avond, aan gas besteedde deze inrichting vroeger f 45. De be zwaren zijn zeker niet gering te schatten die overwonnen moeten worden, aleer het electrisch licht, tegen billijken prijs, in elk huis in elk vertrek geleid en in elk vertrek naar ver kiezing ontstoken of „gebluscht" [om dit woord te bezigen] zal kunnen worden; en of Edison, die als ontdekker zijne sporen zeker wel erdiend heelt, deze bezwaren zal vermogen te overwinnen, wagen wij niet te beslissen. Maar de reus achtige vorderingen der natuurwetenschappen doen ons ge- looven, dat zoo niet bij dan een ander er in slagen zal. In- tusscben, op dit punt zijn wij bet met den spreker volkomen eens, achten wij gemeentebesturen, die met het oog op de tijdingen uit America aarzelen om een contract met eene gasfabriek voor zeker aantal jaren te vernieuwen, overbodig voorzichtig. Naar wij vernemen zijn onze st.adgenooten, de keeren v. d. Bosch vo irnemeus, alhier eene kunstboterfabriek op te richtenop een terrein buiten de Texelscbe poort. Met genoegen kondigen wij de opvoering aan, opa.s. Donderdag, in den schouwburg „Harmonie", van een der meesterstukken vau Engelands grootsten tooneeldichter, van Otello voor het liollandscli tooneei bewerkt door onzen v. hennep, 't Is zeker de eerste maaldat het kunstlievend pubiiek in de gelegenheid wordt gesteid, alhier de opvoering van een der wereldberoemde treurspelen van Shakespeare bij te wonen en wij vertrouwen dat hel door eene talrijke op komst toonen zal deze gelegenheid op prijs te stellen. Door den heer G. Zeeman, opzichter bij den heer Stoel, is een terrein op den Geest gekochtom daarop een locaal te bouwen voor eene bouwkundig- teeken- en timmerschool; liet toenemend aantal zijner leerlingen beeft hem tot dezen maatregel doen besluiten. De beer J. S. Laatsman, controleur voor den waarborg der gouden en zilveren werken alhier, is bij kon. besluit van 15 dezer, benoemd tot dergelijke betrekking te Maastricht. In de vergadering der Afdeeling Alkmaar van de Holl. Maatschappij van Landbouw op a. s. Maandagzal een voor stel van het Bestuur worden behandeld tot het houden van eene tentoonstelling van vet vee, op Vrijdag 19 Maart a.s., naar aanleiding van het verbod der Hooge Regeeriug om die zooals gewoonlijk jaarlijksch geschiedt door de Afdeeling Rotterdam c. a. uit te schrijven. In de zitting van den Gemeenteraad op Woensdag-, 21 Januari a.s., zullen de volgende punten aan de orde zijn f an de commissie van financiën Rapport omtrent de door Gedep. Staten aangevoerde be denkingen tegen de verordening op de heffing van legester gemeente-secretarie enz. Toltarief op de Hoeversehelpweg. P an Burgemnester en Wethouders Voorstel tot verliooging der jaarwedde van den leeraar in bet hand- en regtlijnigteekenen aan de burgeravondschool. Suppl.-kohier der plaatselijke direete-belasting 1879. Rapport verzoek Swaab, om vergunning tot bet maken van een houten photugraphisch atelier in het Kennemerpark. Voorstel p). schoolcommissie tot verbougen der jaarwedden van de hulp- onderwijzeressen aan de openbare scholen en tot het beschik baar stellen vau geld voor de schoolbibliotheken. Verzoek om magtiging tot het vernieuwen van 2 kadaster-kaarten. Rapport commissie voor de verordeningen betreffende de be zwaren tegen de verordening tot regeling van het brandwezen. Rapport commissie van financiën omtrent de plannen van eene nieuwe tusscliensehool, de vergrooting der meisjesschool en de in verband met de stichting van eerstgenoemde school staande plannen. Benoeming lid pi. schoolcommissie. -- In de vergadering van de commissie voor de tentoon stelling van voorwerpen van kunst, nut en smaakin de maand Juni alhier te houden, is het volgende programma, dat afzonderlijk bij de leden der commissie te bekomen is vastgesteld Art. 1. Het Departement Alkmaar der Maatschappijtot Nut van 't Algemeen zal in de 2e week van Juni e.k. eene tentoonstelling openen, waartoe door alle werklieden, ver vaardigers van kunstwerken, hetzij bazen of knechts in Alk maar en omstreken, voorwerpen kunnen worden ingezonden. Art. 2. Op deze tentoonstelling worden aangenomen alle voorwerpen van kunstnut en smaak. Art. 3. Ieder inzender moet vóór 15 April vrachtvrije opgave doen van zijne toezendingvan zijn naam en zijne woonplaats, met vermelding van de soort der voorwerpen, benevens van de daarvoor benoodigde ruimte. Art. 4. Elk in te zenden voorwerp moet vergezeld gaan van den naam met opgaaf van het beroep en de woonplaats van den inzenderalsmede van eene schriftelijke verklaring waarvan de modellen gratis verkrijgbaar zijn bij het lid der commissie A. Siebert Cosier, dat het door den inzender zei ven is vervaardigd. Art. 5. Alle voorwerpen moeten vrachtvrij worden toe gezonden aan de commissiedie dezelve voor alle bescbadi- dig'ng of verlies zoo veel mogelijk bewaart en tegen brand schade buiten bezwaar der inzendersverzekert,. Art. 6. De voorwerpen moeten binnen drie dagen na de sluiting der tentoonstelling door de inzenders worden terug gehaald. - Art. 7. De tentoongestelde voorwerpen kunnen op vir- zoek van den inzender worden verkocht, en wordtmitsdiei ieder inzender verzocht de prijs van ieder bij het voorwerp te bepalen. Van den verkoopprijs wordt 5 pet. ten bate der tentoonstelling afgetrokken. Art. 8. Er zalna aan te vragen en ontvangen goedkeu ring van Z. M. den Koningeene verloting worden gehou den van de aan te koopen voorwerpen. De bepalingen hier omtrent zullen int er worden bekend gemaakt Art. 9. Aan iederen inzender wordt persoonlijk eene door- loopende toegangskaart afgegeven. Art. 10. De tentoonstelling zal gedurende vijf dagen voor het publiek geopend zijn of zooveel langer als de commissie nuttig zal oordeelen. Art. 11. Alle verdere onder vrachtvrije aanvrage verlangd wordende inlichtingen zullen volgaarne bereidwillig worden verstrekt. Men gelieve vóór alles zich te adresseeren aan een van de leden der commissie. De Commissie voornoemd, J. J. DE GELDER, Voorzitter. A SIEBERT COSTER. J. J. BUEIJE Secret.-Penningm. D. KAT. R. BOSSERT Gz. J. TOT. C. BOSMAN. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD. 15 Jan. Johannes Kopjansene.n Johanna Groenewovd. Willem Aarts en Emetia Pander, wed. Willem Purmer. Jan Panaer en Alida Catharina Jonathan van den Brink. GEBOltEN. 9 Jan. AntonieL. van Willem Dumans en Willemina Son- neveld. Jacobus HermannsZ. van Hermanus Buter en Maria Petronella Ruiter. 10 u Anna Hillegonda D. van Jan Karei Petrus Kraan en Grietje Kok.

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 1