van Zondag 18 Januari 1880. Vervolg der wekelijksche berichten. Ikuiisctilaiïd Uruut Ifcrlitaikje eu fteriaitcl. 1'urkye. <loNlenrf)lk-llon^ur{|e. Italië, Spanje. Vereenigde Staten. Zuid-Aft-ica. Afghanistan. XBinnenlund. Bijblad van de Alkmaarsche Courant De IPeser-Zeitung zegtdat den 1 de bepalingen op het heffen van rechten op granen hun treurigen intocht m het land hebben gedaandat dit, geschiedt ten bate der groote grondbezitters, die jaarlijks 25 a 3-JOOO H. L. rogge aan de markt brengen en ten uadeele der behoeftigendie voortaan voor het brood 6 a 10 °/0 meer zullen moeten betalen. Maar de schamele plattelandbewoner leeft in weelde en overvloed Silezië beeft dit, overtuigend doen zien en niets na tuurlijker dusdan dat nem eene kleine belasting wordt opgelegd ten voordeele der arme groote grondbezitters. Uen 10 ontving de Keizer den naar Weenen verplaatsten russischen gezant von Oubnl in een bizonder gehoor. De weldra aan den Rijksdag intedienen begrooting van oorlog zal aanmerkelijk hooger zijn, vooral t,en behoeve der artilleriedie bij die van andere groote mogendheden zeer ten achteren schijnt te staanzoo dat eene verbetering van dat wapen dringend noodzakelijk is. Den 14 overleed hertog Frederik van Sleeswijk-Holstein- Sonderburg-Augustenburgdie tusschen 18o9 en 1864 aan spraak maakte op den troon van Sleeswijk-Holstein. Pruisen. Graaf con Moitke, de veldmaarschalk, woont des winters in het, gebouw van den generalen staf op het, Ko ningsplein te Eerlijn en des zomers op zijn landgoed in Silezië. Zijn huishouden wordt bestuurd door zijne eenig overgebleven zuster, mevrouw von Bart. Des winters is de dag aldus verdeeld om half zeven staat hij opdriukt een kop koffie en rookt een sigaar, waarna hij an 7 tot y uren in eene gemakkelijke ochleudkleeding arbeidt en meest schrijfwerk verrichtte 9 uren komen de dienstbrieven, die hij nauwkeurig doorziet, dan kbedt hij zich in uniform en ontvangt te 11 uren de rapporten zijner adjudanten. Na het gebruik van een zeer eenvoudig tweede ontbijt verricht hij tot 2 uren weder schrijfwerk en dan begint het rapport van den afdeelingschef van den generalen staf, dat soms lang, soms kort duurt. Vervolgens in den regel eene wan deling en gebruik van het middagmaal iu den kring zijner familiena tafel gebruik van een kop koffie onder gezellig onderhoud en van 5 tot 7 uren weder schriftelijke arbeid. Van 7 tot 8 uren worden de dagbladen gelezen te 8 uren gaat hij in den familiekring thee drinken en whist spelen in welk spel hij een meester is. Na het maken van een weinig muziek begeeft bij zich te 11 uren naar bed om den volgenden dag zijn werk te hervatten. Van dezen leefregel wordt slechts in buitengewone omstandigheden afgeweken. Des zomers gunt hij zich op zijn buitenverblijf meer ont spanning. Huisvan afgevaardigden. Den 9 kwam een voorstel in waarbij een crediet van zes miljoen mark wordt gevraagd tot leuiging van den nood in Upper-Sileizë en een plan woidt aangeboden tot aanleg van verscheidene zijtakkeu der spoor wegen in die provincie, waarvoor 12miljoen gevorderd wordt. De minister van financiën schat het aantal hulpbe hoevenden op 106,OuO. De regeering zal door krachtige maat regelenzooals: verbetering van het schoolwezen, aanmoe diging van den vlasbouw, de siroovlechterij enz., eene her haling van den tegenwoordigen toestand traehteu te voorkomen, In de Pioneer, een bntsch-indisch blad, wordt beweerd dat uit de iu Kaboel gevonden stukken duidelijk blijktdat Rusland's kuiperijen in Afghanistan reeds in 1873 begon nen zijn, zoodat Rusland's bewering, dat, zij in 1879 daar mede begouuen is, toen een oorlog met Engeland mogelijk was, onwaar blijkt te zijn. De berichtgever der Daily Hews, de moeielijkheden bespre kende welke de engelsche regeering in de Transvaal van de zijde der boeren ondervindt, vreest dat aldaar voortdu rend troepen zullen moeten worden gehoudenwelke be zetting aan het rijk groote kosten zal veroorzaken. De opbrengst der belastingen aldaar is toch naauwelijks toerei kend om de kosten van bestuur goed te maken zoodat do Transvaal blijken zal eene zeer kostelooze uitbreiding der koloniën te zijn geweest. Hij begrijpt wel, dat een verkeerd begrip van eer de regeering verhinderen zal de aanhechting ongedaan te makenmaar naar zijne meening zouden die groote kosten in ieder geval door de engelsche schatkist eu niet door de zuid-alrikaansche koloniën moeten worden ge dragen. Dat blad zelf oppert het denkbeeld aan de boeren onder engelsch opperbestuur eene soort van zelfbestuur toe te staan. De Times ontkent niet de af keerigheid van de meerderheid der boeren van de engelsche heerschappij, maar wil hen niet als een zelfstandig volk beschouwd hebbendat aanspraak mag maken op onafhankelijkheid. Zij hehben getoond, zicu zeiven niet te kunnen regeeren; de vele engelsche kolonisten in de Transvaal lijden daaronderde boeren behandelen de kaffers verkeerd en tsecocoeni konden zij niet overwinnen en in dezen toestand moest Engeland om het daaruit voor zijne koloniën voortvloeiende gevaar de Transvaal wel aanhechten. Den 8 hield lord Derby eeue rede in eene bijeenkomst der kamer van koophandel te Huddersfieid. Hij meende, dat over den toestand der engelsche nijverheid niet somber moest worden gedacht: bij geene vroegere nijverheids-crisis was zoo weinig ellende door de armere klasseu geleden de opbrengst der inkomstenbelasting, de inbreng in de spaar banken en het sterk toegenomen debiet van zaken, die voor het volk weelde zijn, bewezen, dat het volk, niettegenstaande den tegenspoed rijker wordt. Engeland's handel met het buiteuland nam toevoor de mededinging van Amerika en van het vaste laud behoefde het niet bevreesd te zijnof schoon hij toestemde, dat Amerika een geduchte mededinger was. De bescheriuingsgezinde tarieven van sommige landen zouden Engeland's handel en nijverheid niet kunnen fnuiken. Met leedwezen had hij gezien, dat, sommige engelscne kolo- niëntot bescherming neigden, hoewel ook daar eene andere meening merkbaar werd. Het moederland moest zich slechts voor den schijn van dwang tegenover de koloniën wachten, dan zouden zij van zelf wel op den goeden weg terug komen. Keizerin Eugenie zal 26 Maart naar Natal vertrekken de Zoeloes om de plaats te bezoekenwaar haar zoon door gedood werd. Schotland. 25 van de 74 lijken bij het spoorwegonge luk zijn in de Tay gevonden. Te Petersburg is eene commissie bijeengekomen die op last der regeering zoo spoedig mogelijk voorstellen tot her vorming der politie zal indienen. De gouverneurs-generaal van de verschillende deelen des rijks deeiden hunne denk beelden daaromtrent aan de commissie mede. De handelwijze van den engelschen gezant te Konstanti- nopel in zake den turkscben priester wordt door de russi- sche bladen goedgekeurduitgezonderd één bladopmer kende, dat in Rusland nagenoeg dezelfde straf als in Tur kije beslaat. In Rusland bedreigt de strafwet 10 jaren dwangarbeid tegen het verleiden van christenen om tot den Islam over te gaan in Turkije staat daarop de doodstraf en zoolang die straf niet afgeschaft isis de Porte gerech tigd tot hare toepassing. Wat, zouden wij wel zeggen vraagt dat bladals een onzer muzelmansche onderdanen een christen tot afval van zijn geloof noopte en als de turk- sche gezant dan dreigde met zijn vertrek zoo die man veroordeeld werd Zulk eene inmenging in de binnenl. zaken zou de reeeering niet dulden. De begrooting voor 1880 sluit in ontvang en uitgaaf op 666 miljoen roebels. De ontvangsten zijn berekend naar de gemiddelde opbrengst van vorige jaren. Onder de gewone ontvangsten ten bedrage van 627 milj., 32 mi Ijmeer dan in 1879, komen voor: hoofdelijke en grondbelasting 133 milj.; sterke dranken 225 milj. (13 milj. meer); in- en uitgaande rechten 88 milj. (13 milj. meer); spoorwegpassagiers 8 rniij. (1% milj. meer); postwezen, telegraphicmijnen en munt 25 milj. (1 milj. meer); domeinen 28 milj. (®/4 milj, meer); spoorwegen 19 milj terugbetaling van leeningen 5 milj.; gemeente-betalingen 10 milj. (2 milj. meer); Caucasus 9 milj. (1 milj. meer). De uitgaven, 38 milj. hooger, bestaan hoofdzakelijk uit: rente der openbare schuld 171 milj. (15 milj. meer); oorlog 189 milj. (8 milj. meer); marine 28 milj. (2 milj. meer); fi nanciën 77 milj., binnenlandsehe zaken 59 milj. (2 milj. meer); domeinen 18 milj.; openbaar onderwijs 17 milj. milj. meer); spoorwegen 11 milj. ()i, milj. meer); justitie 16 milj. (I milj, meer); Caucasus 8 milj. (3/, milj. meer). Savas-pacha zond aan den engelschen gezant Layard eene nota, waarin bij verklaarde, dat de Sultan, bezield met den weiisch om de vriendschappelijke betrekkingen met Engeland te handhaven, aan Achmed-Tewfik kwijtschelding van straf wilde verleenen. De gezant antwoorddedat hij die kwijt schelding niet noodig had en eischte, dat het vonnis der geestelijke overheid nietig en in strijd met de grondwettige bepalingen zou worden verklaard. Den 11 had de gezant met den Sultan een zeer bevredigend onderhoud. Achmed- Tew/ik gaat, naar het eiland Chios. De ofiiciëele betrekkin een zijn den 12 weder hervat. De gezant bracht een bezoek aan den Sultandie hem mededeelde, dat hij de familie van Achmed-Tewfik zou onder steunen en schreef een brief aan den waarnemenden duit - schen gezant, om hem zijnen dank te betuigen voor de ver leende hulp. Bulgarije. Het tegenwoordige ministerie waarvan de bis schop Clement voorzitter is, schijnt bij de bevolking niet, alleen niet gezien te zijn maar zelfs niet op groote ondersteuning der geestelijkheid te kunnen rekenen. De verwachting is daarom, dat bij de nieuwe verkiezingen op den 25 de aanhangers van Karaweloff (de liberalen) wederom de meerderheid zul len verkrijgenwaardoor vorst Alexander in een moeielijken toestand zou geraken. Een ministerie-Karaweloff is niet al leen onmogelijk, omdat hij het niet dulden wil, maar bo vendien omdat het in de oogen der mogendheden onhoud baar zou zijn en een staatsgreep, het naar huis zenden der vertegenwoordiging en het afkondigen eener nieuwe grond wet kan de vorst niet, wagen, omdat hij geen leger heeft, waarop hij vertrouwen kan. Zijn oomde Keizer van Rusland zou aangeboden hebben hem te helpen door het zenden van twee in zijn rijk zeer geziene personen, prins Dondoukoff- horsakoffgewezen gouveri eur tijdens en na den oorlog, en deu russischen consul-generaal te Parijs Coumanydie dan Rusland's vertegenwoordiger te Sophia zou worden. Men gelooftdat zij eene verzoening tusschen conservatieven en liberalen tot stand zouden kunnen brengen, waardoor een coalitie-ministerie gevormd zou kunnen wordendat voor den Vorst het wenscbelijkst zou zijn. Serviëvolgens de tractaten verplicht tot het aanleggen van een spoorweg ter verbinding van het turksche met bet oostennjkscbe-kongaarscke spoorwegnetbleef tot heden niet alleen in gebreke die verplichting na te komen maar nam zelfs geene voorbereidende maatregelen om daaraan te vol doen. De dagbladen verlangdendat het vorstendom daar toe gedwongen zou worden. Den 10 antwoordde de minister van buiteulandsche zaken in de commissie der hongaarsche delegatie op eene vraag om inlichtingen daaromtrent, dat de zaak thans op den goeden weg was. De Servische re geering had na veel tegenstreven toegegevendat het ver langen van Oost.enrijk-Hongarije rechtmatig en op de trac taten gegrond was. Een gevolmachtigde werd weldra te Weenen verwacht om de aangeknoopte onderhandelingen te beëindigen. Op eene vraag naar den stand van zaken in de nabijheid van Gusinje werd geantwoord, dat officieel nog geen kennis werd gedragen van een bloedig gevecht, den 8 tusschen Moutenegrijueu en Albaneezen. Hongarije. In het blad Fuggetlensey had de publicist en afgevaardigde kerhovaytot de linkerzijde behoorende, brieven van graaf Festeths openbaar gemaakt, welke voor hem zeer onaangenaam w:>ren. Zijn zwager, baron Alajticerny genaa.ud, zocht Perhovay op en daagde hem uit,, hoewel deze met de stukken aantoonde de waarheid te hebben ge schreven. Iu het daarop gevolgde tweegevecht werd Per- hovny zwaar gewond, zoodat voor het behoud van zijn leven gevreesd wordt. De redacteiuen der hongaarsche bladen kwa men na afloop daarvan bjjeen om te overwegen, hoe de vrijheid der drukpers het best kon verdedigd worden tegen de leden van het adellijk „Nationaal Casino", dat zich in dergelijke gevallen niet ontziet er in het open ba r roem op te dragen, dat, zij zoo'n pennelikker als een hond hebben neergeschoten, ook al strekt, hun de reden van het tweegevecht, niet tot eer. Dit tweegevecht heeft te Pest, zooveel verontwaardiging doen ontstaan, dat volksoplocpen plaats hadden voor genoemd gebouw, waarhij de ruileu ingeworpen werden. De militaire macht kwam het gebouw beschermende eerste keer ging de volksmenigte uiteen, toen de soldaten op aandringen hunner woordvoerders afgetrokken warende tweede keer we'd de menigte uiteen gedreven, waarbij verscheidene personen in hechtenis werden genomen. De tussehenkomst der militaire macht werd door de bevolking zeer euvel opgenomen, Den 12 werd in den Senaat de beraadslaging hervat over het wetsontwerp tot afschaffing der gemaal belasting. Na mens de centrale afdeelinc las de heer Sarracco eene ver klaring voor, volgens welke zij van oordeel is, dat, ondanks de in het budget gebrachte wijzigingen, de algemeene toe stand der geldmiddelen geene wijziging onderging. Aiioo nest,aan de beweegredenen nogwelke vroeger tot schorsing der beraadslagingen over de opheffing her gemaalbelasting deden besluiten en de centrale afdeelmg stelde daarom de volgende motie van orde voor: „Iu afwachting van afdoende maatregelen, waardoor het mogelijk zal zijn de gemaalbe lasting langzamerhand af te schaffenzonder gevaar voor del geldelijke hulpbronnen des lands, schorst de Senaat de beraadslaging over bet wetsontwerp tot opheffing dier belas ting, en gaat over tot de orde van den dag." Den 14 vernietigde het hof van appel het huwelijk van Garibaldi met de gravin Raimondi. De koningsmoordenaar Otero Gonzalez schijnt volgens de gehoorde getuigen steeds wreed van aard te zijn geweest zijn voormalige pa'roon verklaarde bijv., dat hij hem weg gezonden had omdat hij op zekeren dag met een gloeiende pook een bond de oogen uitgestoken had. Hij schreef echter een brief aan den Koningwaarbij hij vergiffenis vroeg voor den gepleegden aanslag. De Vertegenwoordiging hervatte den 10 hare werkzaam heden. De minister Canovas del Castillo hield eene rede waarin hijover koningsmoorden sprekende, o.a. aanvoerde, dat alle welgezinde lieden zich aaneen moesten sluiten te genover de gezindheid, welke uit dergelijke aanslagen bleek te bestaan om het gezag en de monarchiën te doen vallen. De Correspondencia de E'spana van den 9 verklaartdat het bestuur van de minderheid, zoowel in den Senaat als het Congreste kennen heeft gegeven, dat1°. de minder heid eenparig den aanslag op het leven des Konings afkeurt, en de senatoren en afgevaardigden zich zullen aansluiten bij de commissie, welke den Koning en de Koningin zal gaan gelukwenscheo2°. zij niet tegenwoordig zal zijn bij de bijeenkomst ter eere van wijlen den heer Ayalawiens dood zij niettemin betreurt3*. zij bij den Senaat geen protest zal indienen tegen de aanneming der wet op de af schaffing der slavernijdaar zij de daarover gehouden stem ming als van geene waarde beschouwt en een protest dus volkomen onnoodig is. Den 13 hield de heer Canovas del Castillo in den Senaat op eene interpellatie eene behendige en welsprekende rede over het verschil tusschen hem en de minderheden in de Wetgevende Macht. Hij verklaarde, dat het nimmer zijne bedoeling was geweest aan de regelen der parlementaire wel- voegelijkheid te kort te doen in de zitting van 10 Dec. had hij het reglement, geëerbiedigd en gebruik gemaakt van zijn recht, door zich naar den Senaat te begeven, ter voort zetting van het aldaar aanhangig gebleven debat. Hij wenschte niets liever dan het geschil te zien ophoudenen zou elke wijze van verzoening, niet met de eer in strijdaannemen doch als minister en hoofd van het gouvernement der meer derheid weigerde hij eiken eischwelke vernederend mocht zijn voor het kabinet en voor het beginsel van het gezag. Iu dat geval gaf hij er de voorkeur aantot het ambte- looze leven terug te keeren. Deze rede maakte diepen in druk en deed reeds verdeeldheid onder de minderheid ont staan. De beer Sagasta en de constitutionneelen willen zich met, deze opheldering tevreden stellen ofschoon zij niet in het Congres is gegeven. Over het geheel is de spanning onder de oppositiepartij verminderd. Yolgens het verslag van het departement van landbouw wordt de tabaksoogst over 1879 geraamd op 384,059,659 pond ter waarde van ruim 53 miljoen guldens. Te New-York kwam de bark Giacomino Balhmorc aan met 5 passagiers en 6 man der equipage van de Borussia. In eene kleine boot, 250 mijlen van de azorische eilanden, waren zij opgemerkt. Zij hadden vreesselijk geleden. Het bekende iersche parlementslid Parnell hield den 4 te New-York eene redevoering voor ongeveer 8000 personen meest Ieren, welke levendig werd toegejuicht. Hij beschreef de in Ierland heerschende ellende als gevolg, naar zijne mee ning, van de wijze van regeling van het grondbezit, de kne velarijen der landeigenaren de armenwet enz. Hij stelde voor een fonds te stichten tot leniging van den nood der Ieren en een lot verbetering van het stelsel van grondbe zit in Ierland. Voor eerstgenoemd fonds zou de opbrengst der toegangskaarten gebruikt worden volgens sommigen ten fcehrage van 10000, volgens anderen van 6500. De heer Paul Kruger voorzitter van het comité der boeren werd ook in hecutenis genomen. Die verschillende in hech tenis nemingen schijnen een gevolg te zijn van de op de laatste vergadering aangenomen motien. Deze motiën bestonden, behalve de reeds vroeger vermeldenog hierin: dat zij zich nooit, aan de engelsche regeering zouden onderwerpen ten krachtigste protesteerden tegen al hare afkondigingen en de onder-voorzitter Kruger thans als voorzitter moest optreden. De in hechtenisneming van den heer Pretorius heeft onder de boeren groote beweging veroorzaakt. Den 9 hield generaal Roberts eene bijeenkomst met de hoofden der bevolkingwaarin hij hun verzekerdedat de engelsche regeering met vriendschappelijke bedoelingen be zield was en het voornemen hadhet leven den eigendom en den godsdienst der Afghanen te eerbiedigen. Verder wees hij op hare lankmoedigheiddaar met meer gestreng heid te werk had kunnen worden gegaan en betuigae hij zijne tevredenheid, dat het verlichte deel der bevolking zich met den opstand niet ingelaten had. Uit Calcutta wordt gemeld, dat het deugdelijk bewezen wasdat de 15 gevangenendie onlangs voor den krijgs raad te Kaboel terecht stonden en overeenkomstig het door hem uitgesproken vonnis ter dood gebracht werdenof ge holpen hadden in bet vermoorden van majoor Cavagnari en zijn gevolg, of zich schuldig gemaakt hadden aan het ver moorden van gewonde soldaten, of deel genomen hadden aan verraderlijke aanvallen op Engelschen. Al de overige ge vangenen waren in vrijheid gesteld. Daoud Shahde op perbevelhebber van Ïakoeb-Khan, alsmede lakoeb-Khan'z vrouw en moeder zijn naar Britsch-Indië gezonden. Ingetrokken werd de bepalingwaarbij aan berichtgevers der dagbladen bij het leger verboden werd het zenden van berichtenniet door de militaire overheid goedgekeurd. De groothertog van Mecklenburg-Schwerin is den 10 uit Amsterdam in den Haag aangekomenwaar hjj bezoeken bracht aan den Koning en de Koningin, prins Frederik en prinses Hendrik. Den 12 heeft de groothertog te Amsterdam de voorstelling in het Cirque-Carré, den 13 die in het Grand Theatre ten voordeele van de werklieden der afgebrande suikerfabriek, den 14 op nieuw de voorstelling bij Carré bijgewoond. Den 15 heeft hij het stoomschip Prinses Amulia en het, droge dok in oogenschouw genomen. Verkiezingen. In eene den 4 te Amsterdam gehouden, druk bezochte vergadering van het Werklieden-verbond, de Sociaal-democratische Yereeniging en de Vereeniging Alge»

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 5