GEMEENTERAAD. Zitting van Woensdag 21 Jan. 1880. No. 1. Voorzitter de burgemeester A Maclaine Pont. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, waarna 1. de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 2. Deelt de Voorzitter mede, dat op 24 December 1879 voor/616,80 aanhakhout verkocht is en dat het onderhoud der brandspuiten tot 15 Januari 1881 den 20 Jan. 1880 aangenomen is voor f 225,door A. la Orange. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering inge komen stukken. Van Gedeputeerde Staten 3. Brief, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit tot het tijdelijk opnemen van geld gedurende 1880 tot ten hoogste f 20000,—. 4. Bericht, dat art. 17, alinea 1 en 3 der verordening op de regeling van het brandwezen ter vernietiging aan den Koning voorgedragen, is als in strijd met de wet. (Zie punt 23). 5. Brief, ten geleide der goedgekeurde verordening op de heffing en invordering eener plaatselijke directe belasting. Nos. 34 en 5 voor kennisgeving aangenomen. Van Burgemeester en Wethouders 6. Brief, ten geleide van het op 6 Januari 1880 opge maakte proces-verbaal van kasverifieatie bij den gemeente ontvanger. Yoor kennisgeving aangenomen. 7. Rapport op het voorstel van de heeren raadsleden Bosman en Mr. A. P. de Lange om het uur van aanvang der raadsvergaderingen te bepalen op 1 uur, in plaats van op 12 uur. In hoofdzaak bestaat tegen die wijziging geen bezwaar: alleen wordt in overweging gegeven, den tijd van aanvang te bepalen op kwart voor één uur. in verband met de bepaling, dat de Voorzitter de vergadering een kwartier uur ca den tijd, waarop zij belegd is, opent. De vergade ring wordt dan geopend te 1 uurbij aanneming van het voorstel der raadsleden zou dit kwartier over één uur wor den en dit wordt laat genoeg voor vergaderingenwaarin belangrijke zaken aan de orde zijn. Tevens wordt voorge steld het reglement van orde op nieuw vasttestellen in ver band met eene wijziging der redactie van sommige artikelen. Ter lezing gelegd. 8. Brief van den heer Mr. J. W. van Oosterzeedat hij de betrekking van lid der plaatselijke schoolcommissie niet kan aanvaarden. Voor kennisgeving aangenomen. 9. Adres van den heer H. J. honk, koopman in steen kolen alhier, waarbij hij kennis geeft dat hijin aanmerking nemende de buitengewoon hooge huurwaarde, door den Ge meenteraad voor de kleine oppervlakte, hem bij raadsbesluit van 17 Dec. 1.1. in gebruik toegestaan, geëischt. onder der gelijke bezwarende omstandigheden geene termen heelt, kunnen vinden om zich met dat b°sluit te vereenigen en dus afziet van het plaatsen eener bus aan de woning van den architect. Voor kennisgeving aangenomen. 10. Verzoek van J. Post en nog 5 andere bewoners van en belanghebbenden bij de Achterstraat, om den wateraf voer in die straat te verbeteren. Ter Secretarie gedeponeerd. 11. Verzoek van K. Oz. Jongejandijkgraaf te Assendelft en 22 mede-onderteekenaren, om andermaal in overweging te nemen de vergrooting van het Waagplein door het sloopeu van het blok huizen, in het belang van een geregelden en vluggen afloop der kaasmarkt en om de kaas niet langer door berries, maar door bakwagens van de markt te laten vervoeren. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten aan de verzoekers medetedeelendat de Raad geene termen heelt gevonden om deze nog onlangs afgehandelde zaak op nieuw tot een punt van overweging te makeD. Op eene vraag van den heer J. C. Koornof liet 2e gedeelte van het verzoek niet in overweging zou moeten worden genomen, antwoordt de Voorzitter, dat deze maatregel op de kaasmarkt, onuit voerbaar zou zijn om den grooteren aanvoer van kaas al hier in vergelijking van Room en Purmerend. De heer T. L. Koorn deelt mede, dat in de Kamer van Koophandel dit punt onlangs ook besproken isdat het daar ook onuit voerbaar werd geacht: alleen zou misschien tegen het vallen der kaas van de berries wel eenige voorzorg genomen kunnen wordendat nader onderzocht zou worden. De Voorzitter verklaart zich ook bereid hieromtrent een onderzoek intestellen. 12. Verzoek van A. JWalraven, koek- en banketbakker, om het water uit zijne nieuw gebouwde woonhuizen door middel van een buis attevoeren naar het gemeenteriool. Gesteld in handen van Burg. en Wetb. om berigt en raad. 13. Nader adres van den pachter van het ophalen van haardaschvuilnis enz., C. Kater Cz., waarbij hij a .ndringt op het aanwijzen van gemeentewege eener bergplaats voor asch daar met het einde van Januari de aschscliuur vol is. Hij deelt daarbij mededat de door hem aangewende po gingen ter verkrijging eener dergelijke bergplaats niet ge lukt zyn. Daar dit verzoek in betrekking staat tot het straks aan de orde gestelde rapport der speciale commissie betreffende deze zaakdit adres aangehouden om dan daarop zooveel acht te slaanals de Raad zal vermeenen te behooren. 14. Verzoek van 19 eigenaars van perceelen aan de Voor- meer, Schelphoek en Achterwezelom het brandspuit,huis aan de Turfmarkt te behouden en de standplaats der groene spuit niet te verplaatsen van daar naar het pakhuis aan de Laat. Ter secretarie gedeponeerdals in verband staande met eene door den Raad eerst onlangs vastgestelde verordening. 15. Verzoek van 11. B. Gransjeansmid alhier, om ver gunning tot het bouwen eener smederij van steen met. pannen dak voor één vuur, op heterf van het perceel, Ramen No. 19. Gesteld in banden van Burg. en Wetli. ter beschikking op grond van de wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95). Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. 16. Brief van Gedep. Statenwaarbij de Raad verzocht wordt uit de verordening tot heffing van leges ter gemeen te-secretarie en bij den burgerlijken stand weg te laten de rechtenbepaald voor het geven van afschriften van of uittreksels uit aoten van geboorte overlijden, enz., opgrond dat die rechten bij de wet reeds geregeld zijn en in de verordening op de invordering alsnog op te nemen, dat de invordering dier leges door den secretaris en door den ambtenaar van den burgerlijken stand namens den gemeente ontvanger geschiedt. De commissie van financiën stelt voor, daartoe over te gaan alleen merkt zij op, dat de bij het Keizerlijk decreet van 12 Juli 1807 voor de afgifte van acten van den bur gerlijken stand aangegeven rechten in de thans bestaande ver ordening ook opgenomen warenzonder dat die vermelding aanleiding tot bedenking heeft gegeven. Aangenomen. 17. Voorstel der commissie van financiën om het toltarief op den Hoeverschelpwegdat tot 15 Maart as. goedge keurd isop nieuw onveranderd vast te stellendaar de uitgaven voor dien weg steeds belangrijk blijven overtreffen de opbrengst van den tol. Onveranderd vastgesteld. Van Burgemeester en Wethouders. 18. Voorstel om de jaarwedde van den leeraar in het hand- en rechtlijnig teekeneu aan de burgeravondschool, R, E. J. Boeterink, met 100,teverhoogen, met ingang van 1 Januari 1880, naar aanlaiding van «en daartoe door hem ingediend verzoek. De inspecteur voor het middelbaar onderwijs, daarop gehoord, vereenigt zich met dat voorstel Aangenomen. 19. Suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting dienst 1879. Vastgesteld tot een belastbaar inkomen van f 75184,05 en een invorderbaar bedrag van 744,44. 20. Rapport op het verzoek van J. Stcaabphotograaf, om vergunning tot het tijdelijk plaatsen voorloopig voor een jaar, van een houten photografisch atelier in het, Kenne- merpark. De conclusie strekt om afwijzend op dat verzoek te beschikkenomdat het bouwen van een dergelijk gebouwtje in strijd is met de voorwaarden, voor de bebou wing van dit terrein vastgesteldom het brandgevaardat te meer weegt, omdat het gebouwtje bij avond en bij nacht onbewaakt is en om het antecedent, dat daardoor gesteld zou worden. Eindelijk wordt het Kennemerpark eene der meest bezochte en geliefde wandelplaatsendoor dergelijke gebouwtjes niet versierd. De heeren C. lf/. Bruinvis, Mr. A. P. de Lange en Vonk wenscbten dit verzoek intewilligen, welke meening door den beer Verhoef en den V oorzitter bestreden werd. Met 9 tegen 5 stemmen van de heeren Mr. A. P. de Lange, Vonk, H. J. Bruinvis6 W. Bruinvis en Helling wordt de conclusie van het rapport aangenomen. De heer Stoel bleef buiten stemming. 21. Rapport op het voorstel der plaatselijke schoolcom missie om de bij raadsbesluit van 14 Februari 1877 aange nomen verhooging van jaarwedde gedureude 3 jaren voor de hulponderwijzers aan de openbare armen- burger-en tus- schenschoolook toepasselijk te verklaren op de aan de openbare armen- en tusschenscbool werkzame hulponderwij zeressen en om jaarlijks f 75,voor iedere school f 25, beschikbaar te stellen voor eene aan de drie genoemde scholen te verbinden schoolbibliotheek. Dit voorstel, aan vankelijk aangehouden in afwachting of de nieuwe wet, op net lager onderwijs ook zou worden ingevoerdwaardoor herziening der verordening tevens noodzakelijk zou zijn ge worden, oudervindt bij Burg. en Weth. geene bedenking. Alleen meenen zij dat die verhooging ook toegepast moet worden op de hulponderwijzeressen aan de openbare school voor meisjes. Er bestaat toeh even veel belang om geschikte en bekwame hulponderwijzeressen aan die school te behouden als aan de andere scholen. Het aannemen van beide punten met vorenstaande uitbreiding wordt daarom voorgesteld dat het le. jaar gerekend zal worden te zijn ingegaan i Juli 1879. Verder stellen zij voor, gelijktijdig ue ver houding tusschen de jaarwedde der ie. en 2e. hulponder wijzeres aan de openbare school voor meisjes te ver beteren. De 1". hulponderwijzeres, mej. Verkerk, bezit acte van hoofdonderwijzeres, die de 2e. hulponderwijzeres, mej. van del't. niet bezit. Eerstgenoemde heeft/750,en laatst genoemde f 700,benevens f 50,personele toelage. Dit is niet billijk, waarom voorgesteld wordt de jaarwedde der le hulponderwijzereswanneer zij acte als hoofdonder wijzeres bezit, met f 100,te verhoogenwaarvan het ge volg zal zijn, dat bij eene dergelijke bezoldiging eene geschikte 1'. hulponderwijzeres langer zal behouden worden dan anders het. geval zal zijn. Met, algemeene stemmen aangenomen. 22 Verzoek om magtiging tot het, laten vernieuwen der kadastrale kaarten sectie A en B eene uitgave van f 41,54 zulleude vorderendaar de tegenwoordige kaarten in zoo- danigen toestand verkeeren, dat bijwerking niet langer mo gelijk is. Magtiging verleend. 23. Brief van den voorzitter van Gedep. Statenwaarbij hij namens den Minister van binnenl. zaken den Raad uit- noodigt alinea 1 en 3 van art. 17 der verordening tot re geling van het brandwezen van 17 December 1879 in te trekken, op grond dat het niet strookt met art. 153 der grondwetbij plaatselijke verordening zekere ingezetenen te verplichten tot bet, binnenlaten van brandmeesters. De com missie voor de strafverordeningen stelt voor dat artikel dien ten gevolge te wijzigen als volgt Bij brand zijn de brandmeesters ten alten tij ie bevoegd met hunne manschappen en Orandüluschmiddelenmet in achtneming van de bepalingen der wet van 31 Augustus 1853 (Staatsblad No. 83), de woningen der ingezetenen, huns ondanksbinnen te treden. Aangenomen. 24. Rapport der in de vorige vergadering benoemde spe ciale commissie omtrent de vraag, of de gemeente verplicht is t.e voldoen aan het verzoek van den pachter van het ophalen der haardasch enz. C. Kater Cz., om hem eene berg plaats voor asch aantewijzen, wanneer de daarvoor aangewe zen aschscliuur eerstdaags vol is. De me 'rderheid is van gevoelendat de gemeente daartoe niet verplicht isde minderheid acht haar wel daartoe verplicht,. Zoowel de meerderheid als de minderheid zetten de gronden uiteen waarop hun gevoelen berust. Met 9 tegen 6 stemmen van de heeren H. J. Bruinvis Stoel, C. W. Bruinvis, HellingConijn en Mr. A. P. de Langebeslist de Raaddat de gemeente daartoe met ver plicht is. Daarna worden Burg. en Weth. geinagtigd zoo mogelijk een terrein aantewijzen, waar de asch door den pachter zou kunnen worden gebracht, wanneer hjj bereid is op te volgen de hem daarbij te geven voorschriften. De aandacht werd o. a. gevestigd op de bij de Tiendsiugel gelegen sloot jes, Welke zeer goedmetaschzoudenkunnenwordengedeir.pt. 25. Rapport, der vaste commissie van financiën omtrent de verschillende schoolplannen. De steenwerf aan de Oude gracht kwam aanvankelijk aan sommige leden voor als een zeer geschikt terrein voor de stichting eener tusschenscbool. Nadat echter gebleken was, dat dit terrein onvoldoende ruimte aanbood zoodra vergrooting noodzakelijk werdhet geen niet tot de onmogelijkheden behoorde bij de toenemende, bevolking dezer gemeeente, werd eenparig de voorkeur ge geven aan het terrein, te verkrijgen door demping der Keet- kolk. Men had dan een geheel vrij terrein, een eerste eisch voor het stichten eener nieuwe schojlterwijl tevens een einde werd gemaakt aan eenen op den duur onuoudbaren toestand in de nabijheid der Keetkolk. Vroeg of laat moeide Vest aldaar toch worden afgegraven, in verband met de plaais gehad hebbende bebouwing der Uoster- en Westerburgstraat en de voor demping uittegeven som zou dus in plaais van nu over een paar jaren moeten geschieden. Het bezwaar om op dien gedempten grond dadelijk te bouwen verviel door de mededeeling van den architect, dat hij voornemens was, het gebouw te stellen op eene paalfundering met aard bogen. De aangegeven plannen van bebouwing droegen de goedkeuring echter niet weg; zij liet een nieuw plan maken voor 294 leerlingen waarvan 84 voor de rijksnormaalinrich- ting, met inachtneming der volgende beginselende lokalen voor de normaalinrichting moesten een geheel op zich zeil staand deel uitmaken de meermalen vernomen klacht bij an dere scholen, dat geene rekening werd gehouden met de klas- senverdeeling, moest worden vermeden: de school moest ge makkelijk vergroot kunnen worden eindelijk moest, zooveel mogelijk vermeden worden, dat, het draaijen der wieken van den molen hinderlijk was. Dat planeene uitgave van f 27072,— vorderende, wordt overgelegd; de demping vor dert 7907,Deze cijfers worden door de commissie voor hare berekeningen aangenomen zonder te onderzoekenof die cijfers juist of al dan niet voor vermindering vatbaar zijn dsar dit onderzoek behoort tot den werkkring der commissie van bijstand. Wanneer bij demping der Keet- kolk de walmuur van de Oudegracht tot den brugvleugel bij de Zoutkeet «de Eendrachtdoorgetrokken wordt, moet het eindcijfer verhoogd worden met 3651Hoewel dit eene hoogere uitgaaf is, moet over dit bezwaar heen worden geitapt, daar het doortrekken ran dien muur zeerwenache- lijk is en het aanbeveling verdient, alles in eens goed in orde te maken. Welk plan ook gevolgd werd, eenparig meende de commissie, dat gelijktijdig in eene audere reeds meermalen ter sprake gebrachte verbetering moest worden voorzien, namelijk in die van eene brug over de Oudegracht bij het stads-erf. In beide gevallen wordt communicatie tusschen beide zijden der Uudegracht eene dringende, niet voor uitstel vatbare behoefte. Het doelmatigst werd geacht eene op haalbrug met houten paalhoofden, waarvan de kosten ge raamd zijn op f 6498,Het bouwen eener onderwijzers- woning acht zij voorloopig onnoodig: er bestaat in die buurt wel gelegenheid eene geschikte woning te huren. Deze werken te zamen vorderen dus/ 45128,—. Voor de meisjes- schoot heeft zij ook een gewijzigd plan laten maken, dat 3591,zal kosten. Er moet dus voorzien worden in eene uitgaaf van 48719,op de begrooting voor 1880 is daar voor reeds uitgetrokken 14864: er moet alzoo nog voor zien worden in f 33855,—. Dit bedrag is te gering om te dekken door eene geldleeningzij acht het beter het op het grootboek ingeschreven kapitaal, waarvan niet eens zuiver 4°/0 rente wordt genoten, gerekend tegen den tegenwoor- digen koerste verkoopen en dan jaarlijks 3000, - op de gemeentebegrooting uittetrekken tot wederinkuop van het te verkoopen kapitaal. Zij stelt voor de volgende besluiten te nemen a. eene nieuwe tusschenscbool te stichten voor 210 leerlin gen in het oostelijk deel der stad en daaraan te verbinden de rijksnormaalmrichting, ingerigt voor 84 leerlingen; b. die school te stichten op het terrein, te verkrijgen door demping der Keetkolk in verband met de afgraving van het plantsoen aldaar c. voor den bouw dier school in beginsel vasttestellen het door haar aangegeven plan d. eene ophaalbrug met bouten paalhoofden te maken over de Uudegracht bij het stads-erf; e. voor de vergrootmg der op nbare school voor meisjes mede in beginsel vasttesieileu het aangegeven plan; t. de verschillende teekeningen en begrootingen van kosten te stellen in handen der vaste commissie an bijstand enz., om in verband met de aangenomen beginselen te worden onderzocht g. ter voorziening in die verschillende buitengewone uitgaven te bestemmen het op de gemeentebegrooting voor f880 beschikbaar gebleven bedrag van/14864,—en het overige te dekken door verkoop van zoodanig deel van het op het grootboek der 2% "/0 Nat Schuld ingeschreven ka pitaal als later blijken zal nooilig te zijn, onder den last van wedennkoop, op de wyze als hierboven is omsenreven; h. later vasttestellen het voor den verkoop van het onder letter g genoemde kapitaal benoodigde besluit om aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten te worden onder worpen. Punt a. wordt met algemeene stemmen aangenomen, nadat niet ondersteund was de n eening van den heer Vonk om te beslunen tot de stichting eener school en nu niet te beslissen, of zij armen- of tusschenschool zou zijn. Hij meende, dat er meermalen op aangedrongen was om in het oostelijk deel der stad eene arm nschool te hebben. De Voorzitter en de ueeren Bruinvis de Lange en C. WBruinvis merkten op, dat er beboefle bestaat aan eene tussc enschool en niet aan eene armenschool en dat er dus volstrekt geene aanleiding bestond om deze zaak aan te houden. Punt b. wordt, aange nomen met 10 legen 5 stemmen van de heeren v. d. Drift, H. J. Bruinvis. Hetling, Conijn en Vonk. De heeren tl. j'. Bruinvis en Conijn waren voor de stichting der school op net erf aan de Uudegracht en niet overtuigd, dat dit on uitvoerbaar zou zijn: de heer Bruinvis de Lange, aanvankelijk dat denkbeeld ook toegedaan geweestis na onderzoek en na ne inlichtingen te hebben geboord, op diemeeni g terug gekomen: de beer Stoel, hoewel geioovende, dat het terrein aan de Uudegracht niet zoo ongeschikt isacht afgraving der Vest, demping der Keetkolk. leggen eener brusr over de Uudegracht bij het slads-erf zoo dringend noodzakelijke werken, dat hij die volstrekt met langer wil uitstellen: de heer v. d. Drift wil de Keetkolk als water behouden in het belang van handel en scheepvaart en vestigt de aandacht op het terrein van hei stads-erf voor eene schoolde heer Verhoef is voor demping der Keetkolk, omdat, zij haar reden van bestaan verloren beefide heer 6'. W. B,uinvis verklaart mede daarvan voorstander te zjjn. Al de overige punten werden met algemeene stemmen aangenomen, nadat op eene vraag van den heer Wellan om trent de bedoeling van de vaststelling der plannen in beginsel door de heeren C. W. Bruinvis en Bosman geantwoord was, dat de commissie van hijstand volkomen vrij bleel in de be oordeeling der verschillende plannen: de bedoeling was alleen de plannen in hoofdtrekken aautenemen. No 26. Is overgegaan tot de benoeming van een lid der plaatselijke schoolcommissie tengevolge van het niet aannemen der benoeming door den heer Mr. J. W. van Oosterzee. Up de aanbeveling zijn geplaatst de heeren Jli. F. Wel lan, Mr P. F. harseboomL. A. A. Sluyternian van Zoo en Mr P. W. Scholten. In den overgelegden bnet der plaatse lijke schoolcommissie wordt medegedeeld, dat, ware de commissie dadelijk bekend geweest met de bij den heer Wellan bestaan hebbende bezwaren orn eene herbenoeming aan te nemen, zij zeker getracht zou hebben die bezwaren op te tussennu baar tweede candidaat gemeend heelt de be- noemiDg niet te moeten aannemenontstond voor haar de gelegenheid om dit alsnog te doen, waar.an zij gebruik gemaakt heeft en bet. is haar aangenaam te kunnen melden, dat hare pogingen met gunst,igen uitslag bekroond zijn. Benoemd de heer Wellan met 14 stemmen: de heer Kar- seboom bekwam 1 stem. 27Deelt de Voorzitter mededat van de vereeniging Burgerplicht eene opgave ontvangen is van hetgeen zij bij de bediening der groote spuit aan kleeding en gereedschap pen noodig en wenschelijk acht; het eindcijfer der begroo- tiug bedraagt, 9U0. Up voorstel van den Voorzitter worden Burg. en Weth. gemachtigd lot het aanschaffen dier voorwerpen op de wijze, welke hun het doelmatigst voorkomt, mits niet te boven gaande de som van negen honderd gulten. 28. Bij de gewone rondvraag door den Voorzitter aan de leden, of iemand nog iets in het midden heeft te brengen, vraagt de heer Helling, wanneer de overdekte graan" en zaadmarkt in gebruik san worden gesteld; vestigt de lieer Bosman, daarin ondersteund door den heer Vonk. de aandacht op het wenschelijke, dat aan den toestand, waarin de perceelen op den boek der Baan- en Uudegracht reeds sedert germ en :ij i verkeeren, een einde worde gemaakt, en spreekt de neer Mr. A. P. de Lange den wensc'i uit, dat bij de vaststelling der plannen voor de afgraving der Vest de regel mooije kas- lanjeboomen aldaar behouden kan blijven. De Voorzitter antwoordt, dat Burg en Weth. op de eerste vraag geen antwoord kunnen gevendat hij bereid is bij Burg. en Weth. ter sprake te brengen de wijze, waarop in den toestand op den hoek der Baan- en Uudegracht verbetering kan worden gebrachtde eigenaar heeft onlangs nog ver klaard dat het ongunstige weder hem verhinderde de aldaar te stichten huizen altemaken en dat de wenseh van den lieer de Lange zeker door velen zal worden gedeeld; dat men trachten zal dit mogelijk te ma.en, doeil dat hij vreesde dat het niet gelukken zou althans de architect had voor loopig gezegd, dat zij zouden moeien vallen. Verplanting zou misschien mogelijk zijn. 29. De vergadering wordt gesloten. Snelpersdruk van Herms. Goster en Zoon,

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 6