van Zondag 1 Februari 1880. Ofliciëel («edcelle. Jngczoubcu Stukken. gl&lcfcclijksche Berichten. Muitschland Bijblad van de Aliiinaarsche Courant GEDEPUTEERDE STATEN der provincie Noordholland, Gelet op art. 15 der wet van 7 April I8f>9 (Stbl. n°. 57), betreffende de maten, gewigten en weegwerktuigen, waarvan de gewijzigde tekst is bekend gemaakt bij Koninklijk, besluit van '19 November 1874 (St.bl. nv 143); Gelet op het Koninklijk besluit van 26 November 1879 (St.bl. n°. 203), waarbij onder anderen is bepaald, dat in het jaar 1880 aan den herijk, bedoeld in art. 15, litt. a der genoemde wetzijn onderworpende maten en gewigten en voorts dat die herijk zal geschieden binnen bet tydvak dat aanvangt, op 1 Jauuarij en eindigt op 1 October van dat jaar. Hebben goedgevonden I. te bepalen dat de herijk der bedoelde maten en ge wigten in de hierna vermelde gemeenten zal plaats hebben als volgt in de gemeente Alkmaar: mede voor de ingezetenen van Aker'lootBergen Heerhugowaard, tieiloo, Oterleek, Oudorp, Koedijk, LimmenSt. Fancras en Schoort (we'ke gemeenten met Alkmaar voor den herijk worden samengevoegd): op het kantoor van den waarborg der gouden en zilveren werken te Alkmaar, op 16 Eebruarij voor de ingezetenen van Alkmaar, van 17 Februarij tot en met 25 Maart, op alle werkdagen; voor de ingezetenen van Akersloot en Bergen op 27 Maart; voor de ingezetenen van Heerhugowaard en tieiloo op 31 Maart; voor de ingezetenen van Ot'rleek en Oudorp op 1 April; voor de ingezetenen van Koedijk en Limmen op 2 April; voor de ingezetenen van St. Bar,eras en Schoort op 3 April; in de gerae<nte Haarlemmede voor de ingezetenen van Schoten en Zandvoort (welke gemeenten met Haarlem voor den herijk worden samengevoegd) voor de ingezetenen van Haarlem, van 5 April tot en met 5 Meiuitgezonderd 26 en 27 Aprilop alle werkdagen voor de ingezetenen van Schoten op 7 en 8 Mei voor de ingezetenen van Zandvoort op Kt en 11 Mei; in de gemeeme Bloemendaalen wel te Ovtrveen op 1Mei; in de gemeente Spaarndam op 13 Mei; in de gemeente Heemstede: up 14 Mei; in de gemeente liem.ebroekop 15 Mei; in de gemeente Haarlemmermeerte Nieuw Fennep voor de bewoners van dat, dorp en van het dorp Abenes op 20 en 21 Mei; te Hoo'ddorpop 22 en 24 Mei; in de gemeente Hamlemmerhede en Spaarnwoudeen wel te Halfweg: mede voor de bewoners van de buurt genaamd de Lijnden gelegen onder de gemeente Haarlemmermeer (welke buurt met de gemeente Haarlenmerliede en Spaarn woude voor den herijk wordt samengevoegd): op 25 Mei; in de gemeente k elzenop 2(i en 27 Mei in de gemeente Beverwijkmede voor de ingezetenen van Wijk aan Zee en Duin (welke gemeente roet Beverwijk voor den herijk wordt samengevoegd): op 28 en 29 Mei; in de gemeente Zuidscharwoude mede voor de ingezetenen van Broek op LangedijkNooi dscharicoude en Oudkarspel (welke gemeenten met Zuidscharwoude voor den herijk worden samengevoegd): op 31 Mei en 1 Junij; in >ie gemeente Schermerhornmede voor de ingezetenen van Zuid- en Noordschermer (welke gemeente met Schermerhorn voor den herijk wordt samengevoegd): op 2 Junij; in de gemeente Egmond aan Zee mede voor de ingezetenen van Egmond-binnen (welke gemeente met Egmond aan Zee voor den herijk wordt samengevoegd): op 3 Junij; in de gemeente Oostzaan: op 4 Junij; in de gemeente Zaandam: van 9 Junij tot en met 19 Junij, op alle werkdagen in de gemeente Koog aan de Zaan: op 21 22, 23, 24 en 25 Junij in de gemeente Zaandijk: op 1, 2 en 3 Julij; in de gemeente W or meneerop 5, 6, 7, 8 en 9 Julij; in de gemeente Krommenie: op 10, 12 en 13 Julij; in de gemeente Assendelft: op 14 en 15 Julij; in de gemeente We-tzuanop 16, 17 en 21 July; in de gemeente Uitgeest: mede voor de ingezetenen van Heemskerk en Castricum (welke gemeenten met Uitgeest voor den herijk worden samengevoegd): op 22 en 23 Julij in al de hierboven vermelde gemeenten telkens op uren die door den ijker vooraf aan de betrokken gemeentebesturen zullen worden opgegeven in de gemeente Amsterdammede voor de bewoners van het dorp Sloterdijk (welk gedeelte der gemeente Sloten met Amsterdam voor den herijk wordt samengevoegd): voor de ingezetenen van Amsterdamvan 2 Februarij tot en met 39 Junij, op alle werkdagen, behalve des Zaturdags en de week van 21 tot 28 Maart, des voormiddags van 9 tot 12 en des namiddags van 1 tot 3 ure, en wel: voor de gewone ijzeren en koperen gewigtenvan 2 Februarij tot, en met 16 Maart; voor de lengtematen en de maten van brandhoutmede van 2 Februarij tot en met 16 Maart; voor de vochtmaten van 3 tot en met 31 Mei; voor de inhoudsmaten voor drooge waren met de daarbij be- hoorende strijkersvan 1 tot. en met 39 Junij voor de gewigten voor fijnere wegingen, in gebruik bij medi- cijnbtreidersgoud- en zilversmedenspeciehandelaars, beleen bankhouders en andere in goud en zilver handelende personen van 3 Met tot en met 3tt Junij; voor de bewoners van het dorp Sloterdijk, op 10 Augustus, des voormiddags van 9 tot 12 ure in de gemeente Watergraafsmeer: op 28 Junij, des voor middags van 9 tot 11 Va ure in de gemeente Diemen en wel te Dienerbrugop 28 Junij, des namiddags van 1 tot 4% ure; in de gemeente Huiden voor de bewoners van Muiderberg, op 29 Junij, des voormiddags van 9 tot, 19% ure; voor de bewoners van Muiden, mede op 29 Junij, des voormiddags van 19% tot 12 ure en des namiddags van i tot 4 ure, en op 3) Junij, van des voormiddags 8% tot des namiddags 12% ure; in de gemeente Weesp: mede voor de ingezetenen van Weesperkarspel (welke gemeente met Weesp voor den herijk wordt samengevoegd), en wel voor de ingezeienen van Weesperkarspelop 30 Junij, des namiddags van 2 tot 4 ure voor de ingezetenen van Weesp: voer de gewigten voor fijnere wegingen en die in gebruik bij rijks- en gemeente-instellingen op 1, 2 en 3 Julij, des namiddags van 1 tot 2 ure; voor de maten en gewone gewigten op 1 J ulij voor de bewoners der wijken A en B 2 e 0 0 D E 3 0 C 0 F telkens des voormiddags van 8 tut 12 en des namiddags van 2 tot 4 ure in de gemeente Bussumop 5 Julij, des voormiddags van 9 tot 12 en des namiddags van 1 tot 3 ure in de gememte Kaarden voor de gewigten voor fijnere wegingen en die in gebruik bij rijks- en gemeente-instellingen op 6 en 7 July, des namiddags van 1 lot, 2 ure; voor de maten en gewone gewigten, op 6 en 7 Julij des voormiddags van 8% tol 12 en des namiddags van 2 1ot 4% ure; in de gemeente Buizen: op 8 en 9 Julij,des voormiddags van 9% tot 12 en de- namiddags van 1 tot 4% ure; in de gemeente Blaricumop 19 Julij, van des voormid dags 19 tot des namiddags 2 ure; in de gemeente Laren: op 12 Julij, des voormiddags van 10 tot 12 en des namiddags van 1 tot 4 ure; in de gemeente Hilversumvoor de gewigten voor fijnere wegingen, op 13, 14, 15, 16 en 17 July des namiddags van 1 tol 2 ure; voor de maten en gewone gewigten, op 13 14, 15, 16 en l7 Julij, des voormiddags van 9 tot. 12 en des namiddags van 2 lol 4 ure; in de gemeente 's (iravelandop 19 Julij, des voormiddags van 9 tot 12 en des namiddags van 1 tot 4 ure; in de gemeente Ankeveenop 20 Julijdes voormiddags van 9 tot 12 ure; in de gemeente Kortenhocfop 20 Julijdes namiddags van 2 tot 4 ure; in de gemeente Nederhorst den Berg: op 21 July, des voormiddags van 9% tot 12 en des namiddags van I tot 4 ure; in de gemeente Nieuweramstelmede voor de bewoners van het tot Sloten behoorende gedeelte der buurtschap de Overtoom (welk gedeelte met de gemeente Nieuweramstel voor den herijk wordt samengevoegd), en wel aan den dmsteldijkvoor de bewoners van den Amsteldijk en de Ik eesperzijdeop 22 Julij, des voormiddags vau 9% tot 12 en des namiddags van 1 tot 3% ure, en voor de bewoners van de Baden, op 23 Julij, des voormiddags van 9% tot 12 en des namiddags van 1 tot 3 ure; te Amstelveen, voor de bewoners van dat dorp. op 31 Julij, des voormiddags van 9% tot 12 en des namiddags van 1 tot 3% ure; aan den Overtoomvoor de bewoners van die buurtschap, voor zoover zij tot de gemeente Nieuweramstel behoortop 2 Augustus, des voormiddags van 9 tot 12 en des namid dags van 1 tot 4 ure, en op 3 Augustus, des voormiddags van 9 tot 12 ure, en voor de bewoners van die buurtschap, voor zoover zij tot de gemeente Sloten benoortop 3 Au gustus, des namiddags van 1 tot 4 ure; in de gemeente Ouderamstelmede voor de bewoners der tot Nieuweramstel behoorende huurt Over-Ouderkerk (welke buurt met de gemeente Ouderamstel voor den herijk wordt samengevoegd), en wel voor de bewoners van de huurt Over Ouderkerk, op 27 Julij. des voormiddags van 9% tot 12 en des namiddags van 1 tot 3% ure voor de ingezetenen van Ouderamstelop 28 Julij, des voormiddags van 9% tot 12 en des namiddags van 1 tot 3% ure; in de gemeente Uithoorn: op 29 Julij, des voormiddags van 19 tot 12 en des namiddags van 1 tot 3% ure, en voor de bewoners der buurtschap de Kinkel, op 30 Julij, des voormiddags van 9% tot 12 en des namiddags vanl2% tot 2 ure in de gemeente Aalsmeerop 4 en 5 Augustus, des voor middags van 9% tot, 12 en des namiddags van 1 tot 5 ure; in de gemeeute Sloten«u wel voor de bewoners van het dorp Sloten: op 6 Augustus, van des voormiddags 9% tot des namiddags 12% ure; in de gemeente Hoorn: voor dt gewigten voor fijnere we gingen op 2, 3, 4. 5 en 6 Ftebnmrij van de» voormiddags 9 tot des namiddags 3 ure; voor de overige gewigten en de moten, op 91011 12 1316, 17, 18, 19, 29, 23. 24, 25 en 26 Februarij, van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 ure in de gemeente Ikarmenhuizenop 8 Maartvan des voormiddags 11 tot des na iddags 3 ure; in de gemeente Harenkarspel en wel te Dirkshomop 9 Maart des voormiddags van 7 tot 12 ure in de gemeente Nieuwe Niedorp.- mede voor de ingezetenen van Oude Niedorp (welke gemeente met Nieuwe Niedorp voor den herijk wordt samengevoegd), op 9 en 10 Maart, en wei: voor de ingezetenen van Nieuwe Niedorp, op 9 Maart, des namiddags van 4 tot 6 ureen op 10 Maartdes voor middags van 7 tot I 2 ure voor de ingezetenen van Oude Niedorp, op 10 Maart, des namiddags van 1 tot 4 ure; in de gemeente Winkel: op 11 Maart, van des voormid dags 10 tot des namiddags 3 ure; in de gemeente Barsingerhornvoor de bewoners van het dorp A olhorn op 1 2 Maart, des voormiddags van 8 tot 12 ure; voor de bewoners der dorpen Barsingerhorn en Haring huizen, op 12 Maart des namiddags van 2 tot, 5 ure en op 13 Maart, des voormiddags van 8 tot 10 ure; in de gemeente Sahagen: mede voor de ingezetenen van St Maarten (welke gemeente met Schagen voor den berijk wordt samengevoegd), op 13, 15 en 16 Maart, en wel: voor de ingezetenen van Schagenop 13 Maartdes na middags van 2 tot, 4 urevoor de gewigten voor fijnere we gingen op 15 Maart, van des voormiddags 8 tot des na middags 4 ure, en op 16 Maart, des voormiddags van 8 tot il ure voor de ingezetenen van St. Maarten, op 16 Maart, van des voormiddags 12 tot des namiddags 2 ure; in de gemeente Zijpe en wel te Schagerbrug mede voor de ingezetenen van PettenWieringerwaard en Calluntsoog (welke gemeenten met Zijpe voor den herijk worden samen gevoegd): voor de ingezetenen der gemeenten Petten en Callantsoog en voor de bewoners van het dorp Burgerbrug, op i7 Maart, van des voormiddags 9 tot des na dddags 4 ure voor de bewoners van de dorpen 't Zand en St. Maar tensbrug op 18 Maart, van des voormiddags 8 tot des na middags 4 ure voor de ingezetenen der gemeente kk ieringerwaard en de bewoners vaD bet dorp Oude Sluis, op 19 Maart, van des voormiddags 8 tot des namiddags 3 ure voor de bewoners van het dorp Schagerbrug, op 29 Maart, des voormiddags van 8 tot 11 nre in de gemeente Hoogwoud: mede voorde ingezetenen van Opmeer, SpanbroekOblam en Hensbroek (welke gemeenten met Hoogwoud voor den herijk worden samengevoegd): voor de ingezetenen van HoogwoudOpmeer, Spanbroek c» Obdamop 22 Maart, van des voormiddags 9 tot des na middags 5 ure voor de ingezetenen van Hoogwoud en Hensbroekop 23 Maartvan des voormiddags 7 tot des namiddags 2 ure in de gemeente Wognummede voor de ingezetenen van Sijbekarspel en Nibbikswoud (welke gemeenten met Wognum voor den herijk worden samengevoegd): op 25 Maart, van des voormiddags 8 tot des namiddags 3 ure in de gemeente Zwaagop 1 April, des voormiddags van 9 tot 12 ure in de gemeente Schellinkhoutmede voor de ingezetenen van Wijdenes (welke gemeente met Schellinkhout voor den berijk wordt sam-ngevoegd): op 2 April, van des voormid dags 8 tot des namiddags 1 ure in de gemeente Venhuizen: op 5 April, van des voor middags 8 tot des namiddags 1 ure in de gemeente Enkhuizen: mede voor de bewoners van bet aangrenzend gedeelte der gemeente Andijk (welk gedeelte met Enkhuizen voor den herijk wordt samengevoegd): op 5, 6, 7, 8 en 9 April, en wel: voor de gewigten roor fijnere wegingenop 5 Aprildes namiddags van 4 tot 6 ure voor de overige gewigten en de maten, op 6, 7, 8 en 9 April, van des voormiddags 8 tot des namiddags 4 ure; in de gemeente Grootebroekmede voor de ingezetenen van Bovenkarspel en van Hoogkarspel (welke gemeenten met Grootebroek voor den herijk worden samengevoegd): voor de ingezetenen van Grootebroek en van Bovenkarspel, op 12 April, van des voormiddags 8 tot des namiddags 4 ure. voor de ingezetenen van Grootebroek en van Hoogkarspel-, op 13 April, yan des voormiddags 8 tot des namiddags 2 ure; in de gemeente Blokkermede voor de ingezetenen van Westwoud (welke gemeente met Blokker oor den herijk wordt samengevoegd): op 14 Aprilvan des voormiddags 8 tot des namiddags 2 ure in de gemeente Twisk: mede voor de ingezetenen van Abbekerk en van Midwoud (welke gemeenten met Twisk voor den herijk worden samengevoegd): op 19 Aprilvan des voormiddags 8 tot des namiddags 4 ure in de gemeente Medemblik mede voor de ingezetenen van Opperdoes (welke gemeente met Medemblik voor den herijk wordt samengevoegd): op 29, 21 en 22 April, van des voor middags 8 tot des namiddags 2 ure in de gemeente Wersershoofmede voor de bewoners van het aangrenzend gedeelte der gen eente Andijk (welk ge deelte met W ervershoof voor den herijk wordt sa mengevoegd): op 23 Aprilvan des voormiddags 8 lot, des namiddags 4 ure in de gemeente Warmer: mede voor de ingezetenen van Jisp en Wijde Wormer (welke gemeenten met, Wormer voor den herijk worden samengevoegd): op 26 Aprilvan des voormiddags 9 tot des namiddags 5 ure, en op 27 April, des voormiddags van 7 tot 10 ure, op 27 April, van des voormiddags 11 tot des namiddags 1 ure, voor de groote oliematen in de gemeente Graftop 28 April, van des voormiddags 8 tot des namiddags 1 ure in de gemeente Rijp: op 29 April, van des voor.niddags 8 tot des namiddags 4 ureen op 3Aprilvan des voor middags 8 tot des namiddags 1 ure in de gemeente Deemsterop 1 Mei, van des voormiddags 9 tot des namiddags 1 ure; in de gemeente Avenhorn en wel te Qrosthuizen: mede voor de ingezetenen van HeetsOudendijk, Ursem en Berk hout (welke gemeenten met Avenhorn voor den herijk worden samengevoegd): en wel voor de ingezetenen van AvenhornBeets, Oudendijk en Ursemop 3 Meivan des voormiddags 8 tot des namid dags 4 ure voor de ingezetenen van Avenhorn en Berkhout, op 4 Mei, van des voormiddags 8 tot des namiddags 4 ure in de gemeente Monnikendam: mede voor de ingezetenen van Marken en Katwoude (welke gemeenten met, Monnikendam voor den herijk worden samengevoegd): op 10 Mei, van des voor-»iddags 9 tot des namiddags 5 ure, en op 11 Mei, des voormiddags van 7 tot 12 ure; in de gemeente Broek in Waterland op 12 Mei, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 nre in de gemeente Ransdorp en wel te Burgerdam op 13 Mei, van des voormiddags 8 tot des namiddags 1 ure in de gemeente Nieuwendam: op 14 Mei, van des voor middags 8 tot des namiddags 1 ure in de gemeente Buiksloot: op 18 Mei, des namiddags van 12 tot 3 ure; in de gemeente Landsmeerop 19 Mei, van des voormid- daga 8 tot des namiddags 2 ure in de gemeente llpendam: op 20 Mei, des voormiddags van 7 tot 11 ure in de gemeente Oosthuizen: mede voorde ingezetenen van Warder (welke gemeente met Oosthuizen voor den herijk wordt samengevoegd): op 31 Mei, van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 ure in de gemeente Edam: mede voor de ingezetenen van Middelie (welke gemeente met Edam voor den herijk wordt samengevoegd): van 1 tot en met 3 Junij, van des voor middags 8 tot des namiddags 4 ure; en op 4 Junij, van des voormiddags 8 tot, des namiddags I ure; in de gemeente Purmerendmede voor de ingezetenen van Kwadijk (welke gemeente met Purmerend voor den herijk wordt samengevoegd) en wel op 8 Junij van des voormiddags 19 tot des namiddags 3 urevoor de gewigten voor fijnere wegingen van 9 tot en met 11 Junij, van iles voormiddags 8 tot des namiddags 4 ureen op 12 J unij, van des voormiddags 8 tot des namiddags I ure in de gemeente Wieringen: op 2) Junij, des namiddags van 12 tot 6 ure in de gemeente Anna Paulowna: op 22 Junij, van des voormiddags 9% tot des namiddags 2% ure; in de gemeente Helderop 23 Junijvan des voormid dags 9 tot des namiddags 3 ure, voor de gewigten voor fijnere wegingen van 24 Junij tot en met 3 Julij op alle werkdagen, van des voormiddags 8 tot, des namiddags 3 ure. en op 5 Julij, des voormiddags van 8 tot 12 ure; voor de marine-etablissementenop 6 en 7 Julij in de gemeente Texel, en wel te Oude Schild, op 12 Jiilij, des namiddags van 1 tot 5 ure aan den Burg, op 13 Julij, van des voormiddags 8 tot des namiddags 4 ure, en op 14 Julij, van des voormiddags 8 tot des namiddags 1 uremede voor de bewoners der dorpen Koog en Hoorn te Oosterend, op 15 Julij, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 ure; te ae Cocksdorpop 16 Julij, des voormiddags van 7 tot 9 ure in de gemeente Vlieland: op 17 Julij, op bij aankomst van den ijker te bepalen uren in de gemeente Terschellingen welte Westterschelhng op 19 Julij, van des voormiddags 8 tot des namiddags 2 ure; te Midsland op 20 J ulij. des voormiddags van 9 tot 12 ure; in de gemeente Urkop eeu der volgende dagen vóór 15 Augustus, op bij aankomst van den ijker te bepalen uren. II. de besturen der biervoren genoemde gemeenten, onder herinnering aan de circulaire van 19 Januarij 1872, n°. 66 (provinciaal blad n°. 9). uit te noodigen hunne ingezetenen met het bepaalde sub I, voor zooveel hunne gemeenten betreftbekend te maken en er voor te zorgen dat de be langhebbenden aan het. tijdstip van den berijk tijdig worden herinnerd, opdat zij aan hunne verpligtingen behoorlijk kunnen voldoen. Gegeven te Haarlem, den 7 Januarij 1880. Gedeputeerde Staten voornoemd Schorer, Voorzitter. H. Jacobi, Griffier. GALLIA. COMALA. Zonder eenig «pleidooi voor 't eigen buis", zooals dat in klassieke tijden heette, zonder eenig «klokkentorens- vaderlandsliefdesvoorbeboud", zooals dat tegenwoordig heeten moet, mag de aandacht gevestigd worden op de Toonkunst uitvoering van 9 februari a. s. Zoowel om w i e als om w a t men daar zal kunnen booren. Mejuffrouw Wilhelmina Gips zal daar optreden. Haar naam te vermelden is hetzelfde als een der schoon ste starren te noemen aan Nederlands kunstbemel. Stemmen van zulke volheid en krachtgepaard aan zooveel buigzame welluidendheid, zijn zeldzaamheden onder onze 52" N.B. aan de zeekust. Doch men weet tevens hoe deze kunstenares geleerd heeft dit orgaan te gebruiken, en welke heerschappij zij er over voert. Hier is dus wat dit concert aanbeveelt. Niet minder evenwel in hetgeendoor deze zangeres aan gevoerd ten gehoore gebracht, zal worden. Van Max Bruch's «Mooi Ellen" mag gezwegen worden en desgelijks van de kooren uit Haydns «Jaargetijden." E-n- voudig omdat ze schoon misschien allbands de laatste niet genoeg gewaardeerd, toch in Alkmaar genoeg bekend zijn. Maar iets anders is het met Gounod's Gallia voor zoo ver mij bekend, iu Nederland nog alleen in Deventer ten gehoore gebracht. Iets anders met Gade's Oomala. Het eerstgenoemde stuk is een kind van smarte. Tusscben het beleg van Parijs door de duit sellers en de booze dagen der Commune, of wel ook na die laatstgenoemde gruweldageu toen een verbeestelijkte hoop onbeschaafden en aUeen-intellectueel-halfbescQaafden maar wien al wat hoo- ger was ontbrak, op het hart trapte van de ten dood gewonde gemeenschappelijke moeder, koos een kind van beteren huize, koos Charles Gounod, eenige regels uit Jeremia's Klaagliede ren (I, 1, 2, 4, 12, III, 49) ter bewerking van wat bij de volgende //Lamentation" noemde No. 1. Koor. «Hoe zit de stad zoo eenzaam, wier volk als 't zand der zee was? «Een weduw werd der volken grootste «Vorstin der landen, werd zij cijnsbaar No. 2. Sopraan-Solo. «De wegen Tsions treuren, «En niemand die ten feest komt! «Haar poorten zijn verlaten, «Heur priesters zwijgen, zuchten, //Haar jonge maagden treuren, «En alsem is haar spijs." No. 3. Sopraan-Solo en Koor. «Laatwandelaar, 't uw harte koel «Aanschouwdet ge iets als mijne smart? «De smart door God mij aangedaan «ten dage van zijn toorn No. 4. Finale. Sopraan-Solo en Koor. «Jerusalem, Jerusalem! «laat ons op onze wegen zien, «en keeren tot den Heer 1" Zoo ongeveer is de tekstwelke, als men heeft opgemerkt, voor sopraan-solo en gemengd koor bewerkt, door hoogst- eigenaartige zetting, en oorspronkelijk frische gedachte, bij goede uitvoeringniet missen kan een geweldigen indruk te maken. Het andere groote werk van dien avoad zal Gade's Co- rnala zijn. Verbeeldt u dat we 213 n. Chr. schrijven. Fingal, koning of hooldeling van Morven op de noordwestkust van Schotland, beviudt zich te veld tegen de legioenen van den rooiusch-keizer Caracalla. In zijne afwezigheid heeft Comala, zijn bruidverstrooijing gezocht in het jachtvermaak. De avond valthet weispel is ten einde, en Derzagrena, een van Comalaas vriendinnen wekt haar speelnoot Metilkoma op «de «snaren te spannen om den nacht met een vrolijk welkomst- «lied te begroeten." Maar Melilkoma voelt zich daartoe weinig gestemd. «Ik zag", spreekt zij «Ik zag aan Kronaas vliet een schuwen reebok dwalen «Het scheen me een hoop van mos bij 'tiiaauwetwijfellicht. «Maar ijlings nam 't een sprong en was uit mijn gezicht. «Een aaklig dwaallicht zweefde om zijn getakte hoornen; «Eu 't warend Geestendom gaf teekens van vertoornen: «Ik zag ze op 't drijvend zwerk, in 't aanschijn bloedig rood." Ook Derzagrena wordt door die mêedeeling verschrikt. Zij ook begrijpt wat die voorteekens zeggen; «Ach! dit zijn teekenen van koning Fingals dood! «Gewis heelt Caracal de zege weggedragen, «En dappre Fingal licht, door overmacht verslagen, Comala kom van uit uw grot Helaasde blonde spruit vau Zarno verschijnt om het ergste te vernemen. Hidallanin 't geheim Fingals me deminnaar, en nu, naar zijn voorgeven, een vluchteling van het verwijderd slagveld, niet bij Karoen, maar bij «Ardoens spichtige dennen", brengt de treurmare welke de beves tiging is van 'tgeen het schichtige hert Melilkoma had schijnen teC spellen «De band van Morvens krijgsmacht is losgereten." Comala barst uit in jammerkreetenen beur ziel is aireede gebroken. Wat of nu ook spoedig het leugenachtige blijkt van Hidallan's opzetlelijk-valsch bericht W at of Fingal zelf optreedt, aan het hoofd van zijn gezegepralend beirr Wat of hij den barden beveelt den zegezang aan te heffen? Wat of het brekend oog der bruid den keerenden overwinnaar no" herkent, en zijn stem haar tot het leven zoekt terug te brengen? Doodend trof de slag. 0Comalazeis geweest." Aldus luidt, zoo kort mogelijk saamgetrokken de episode uit Ossians {Mac-F her son's) gedichten, die Niels Gade de stof leverde tot een compositie doch daarover den vol genden Zondag. Geen Bestuurslid van Toonkunst. Vervolg Alkm. Cour. 8 Febr. «Des nachts besproeijen tranen iieure wangen. «Geen die haar troost van allen die baar minden, j «Hear vrienden zelfs verrieden haar." Bij den bondsraad is een wetsontwerp ingediend betrek kelijk de tegen veeziekten te nemen maatregelen. Het bevat 68 artikelen" en zal 1 April 1881 in werking moeten treden. Het gaat van het beginsel uit, dat de politie maatregelen ter voorkoming en bestrijding van die ziekten meer nog dan eenige andere snel en krachtig genomen moeten kunnen worden, maar dan ook gegrond moeten zijn op duidelijke voorschriften eener rijkswetdie tevens rekening houdt met de verschillende toestanden in de onderscheidene Staten en met de vorderingen, die de wetenschap gedurende de werking der wet kan maken. Daardoor wordt in vele ge vallen vrij groote speelruimte gelaten aan de voorschriften, door de verschillende regeeringen aan hare ambtenaren bij de uitvoering der wet te geven. Het wetsontwerp tot wijziging der rijkslegerwet van 1874 baart volgens de Köln. Zeitung meer opzien dan het verdient. Voortaan zal evenals vroeger slechts l°/o der bevolking tot de krijgsdienst geroepen wordenmaar de sedert 1867 aan zienlijk toegenomen bevolking is oorzaak, dat bet rijks-leger nu met ruim 25999 man versterkt moet worden. De Kreuz- zeitung vermoedt, dat de il nieuw te vormen regementen moeteu dienen om een zelfstandig legerkorps voor den E.zas en Lotharingen te verkrijgen. De organen der lortschritts- partij zijn niet het ontwerp niet ingenomen vooreerst omdat het 'hier weder geldt een nieuw zevenjarig tijdvak van 1881—1888, dat zij even krachtig zal bestrijden als in 1874, toen het eerst na langen strijd door den Rijksdag werd vastgesteld; in de tweede plaats 0111 de grootere kosten, van de versterking vau het leger het gevolg. Hoewel de nood zakelijkheid der versterking tot op zekere hoogte erkend wordt, worden de kosten een gro t bezwaar geacht. Die party zou willen invoeren den tweejarigen diensttijdwaar door eene b/zuiniging zou kunnen worden verkregen, die opwoog tegen de kosten der grootcre getalsterkte. De meeste nationaal-liberale organen verklaren geen bezwaar te zien in bet vaststellen dier wet wederom voor 7 jaren, daar er geen grond bestaat voor de verwachting, dat binnen dien tijd eene aanmerkelijke vermindering der legeruitgaven zal kunnen plaats hebben. Zij merken verder opdat bij de tegenwoordige legersterkte jaarlijks ruim 3SU90 bruikbare reeruten vrijgesteld moeten worden en dat het cijfer der jaarlijkscbe lichting dus gerust met 26999 man kan worden verhoogdzooals het ontwerp voorstelthet beginsel van algemeenen dienstplicht schijnt die uitbreiding zelfs te eischen. Pruisen. De bekende noord-sleeswijksclie afgevaardigden Krijger en Lassen, die steeds weigerden als leden van den landdag den gevorderden eed van getrouwheid aan de grond wet af te leggenschijnen nu eindelijk zitting te zullen nemen. Althans laatstgenoemde heeft in eene aan zijne kie zers gerichte verklaring medegedeeld, dat de reden dier weigering vervallen was door de intrekking van art, 5 van het Pragcr vredesverdrag bij het verdrag met Oostenrijk aangegaan li Uct. 1878, onder bijvoeging dat zijne staat kundige gevoelens en wenschen niet veranderd warm en dat hij noord sleeswijksche belangen zooveel mogelijk zou behartigen. Verschillende redenen zouden hem echter waar schijnlijk beletten reeds dit jaar aan de beraadslagingen deel te nemen. Bij het laatste feest aan het Hof te Berlijn droeg de ert- prinses van Saksen-Meiningen een zeer fraaien wittenrijk met gouden palmen bestikten sleep, indertijd vervaardigd voor de zuster van Koning Frederik Wilhelm lil.gemalin van den erfstadhouderlater eersten Koning der Nederlan den doch nimmer gedragen en steeds als kostbaar familie stuk bewaard. Prinses Marie van Saksen-Meiningen ontving het ten geschenke van hare grootmoeder, prinses Marianne der Nederlandenen schonk het onlangs aan hare schoon-

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 5