zuster, genoemde erfprinsendie het eerst tachtig Jaren na lielgie. Liixeniiliiirg. Fraiikr|jk. kennisgeving aan het gemeentebestuur, 24 uren te voren in iftritiunje en Ierland. 4rvi'i4>kenlitnil. lurklüc. OttmlnirjSk-llongurlie. iswijst er met des te grooter voldoening opdat de oos- Zwitserland. fltalie. M|»an|e. 1'ercenlgilc Staten. Kiiid-Africa. IKrazilic. Peru. ilf^lsuiiitilan. Binnenland. de vervaardiging aan de tesleinming deed beantwoorden. De Rijksdag is tegen 12 Februari bijeengeroepen. Prins Bismarck kwam den 26 des avonds onverwachts 1e Berlijn aan niet den gewonen sneltrein. De Kreuz-zeitunq meldt, dat den 24 van die reis nog niets bekend was. Aan de station werd hij ontvangen door zijn zoon graaf Herbert en zijn schoonzoon graaf zu Rantzau. Rij het stilhouden van den trein verliet eerst de prinses den salonwagen en daarop de prinsgehuld in eene lange reispels met eene pelsmuts op het hoofd en een wit zijden cachenez om den halseven ondersteund door zijn zoon en schoonzoon Zijne houding was vastzijn stap veerkrachtigzijn aangezicht was ziekelijk bleek Hij ging met, zijn zoon in het eerste gereed staande rijtuigin liet tweede ging zijne vrouw met zijn schoonzoonin het derde de legat.ieraad von Hohtein en dr. Struck, zijn huisarts. De Kólnische Zeitung merkt op, dat hij juist aankwam op den dag, dat de russische gezantdien hij niet gunstig gezind was, de heer von Oubril, afscheid van den Keizer had genomen en zijn opvolger, de heer von Saburojf, was aangekomendiezooals algemeen gezeg.i wordttot die hooge betrekking benoemd is op ui- zonder verlangen van den rijks-kanselier, daar hij op die betrek king nog geene aanspraak kon doen gelden. Dat Mad geloolt evenweldat die komst met een en auder niet in omniddelijk verb nd stond en voegt daarbij, dat men in liberale kringen hoopt, dat, hij zijne komst niet verhaast heeft, om zijn invloed bij de conservatieven te doen gelden tot aanneming van het. bij het huis van afgevaardigden aanhangige wetsontwerp op de veld- en bosehpoiitie. Velen vreezen dat deze wet, hoe wel slechts weinig gewijzigdbij derde lezing toch nog aangenomen zou kunnen worden. Uit een bij de Kamer overgelegd uitvoerig verslag is ge bleken dat eene herbesteding van stalen spoorstaven den Staat op 472,500 frcs. is komen te staan. De prijs van het staal was van den dag der aanbesteding, 3 Sept., tot dien der herbesteding, 17 Dec., gestegen van 119.35 a 131 25 tot 189 fr., wat de minister beweert niet te hebben kunnen voorzien. Den 20 verzond de Kamer een voorstel van den luikschen afgevaardigde Neujean om een onderzoek in te stellen naar den zedelijken en stoffelijken toestand van het lager onder wijs alsmede naar de uitkomsten van de nieuwe wet op het lager onderwijs naar de afdeelingen 0111 onderzocht te worden. Den 22 nain de Kamer het, voorstel der centrale afdeeling, om een standbeeld op te richten ter eere van Koning Wil lem 11, aan met algemeene ste urnen op ééue na, die van den heer Laval. Deze gaf de voorkeur aan een bei of p op de vaderlandsliefde der bevolking tot dekking der kosten een denkbeeld, door de centrale afdeeling ter zijde gesteld om den buitengewoon strengen winter en de daardoor van den vaderlandlievenden weldadigheidsgeesi van het volk gevergde offers. Den 25 had in het Cirque der Champs Elysées eene ver gadering van 3000 houders van turksche schuldbrieven plaats. l>e heer Kératry nam het voorzitterschap waar. Met een parige stemmen werd besloten tot den President der repu bliek een schrijven te richtenwaarin wordt opgekomen tegen de schikkingonlangs door de Porte met de bankiers van Galata eetroffen, waarbij aan de fransche houders van turksche schuldbrieven het grootste deel hunner waarborgen ontnomen is. De vergadering gaf haar vertrouwen te ken nen in den lieer de Tocquevilledie terugkeer tot, de over eenkomst van 30 Januari 1879 voorstaat. De schuldeischers rekenen op den steun van de fransche reeeering en den franschen gezant te Konstantinopel. Indien echter alle vol doening wierd geweigerd, zullen zij, overeenkomstig het berlijnsche verdrag, dat door alle kabinetten op andere punten wordt nagekomen, de benoeming vragen eener in ternationale commissie, tot definitieve regeling en bescher ming van de belangen der buiteulandsche schuldeischers die voortdurend beoreigd worden en reeds door den Iradé van 10 November benadeeld zijn. Dit schrijven werd des avonds den President ter hand gesteld. Ben der onlangs door den minister van oorlog afgezette hoofdambtenaren bij dat departement heeft zich voor het hoofd geschoten, toen hem rekening en verantwoording ge vraagd werd van zijn beheer. De Paixdoorgaande voor het orgaan van den President der republiek hield het beHcht in dat de admiraal Guperré, voor 5 weken uit Toulon naar Cochin-China vertrokkende noodige bevelen medenam tot het bezetten van Tongking. De minister van marine zou ter voorziening in de kosten dezer bezetting een crediet van 10 milj. frcs. vragen. Het geldt een land zoo groot, als 15 a 20 departementen te sa men, met 10 milj. zielen, omringd van on&l hankelijke stam men, ongeveer 5 milj. tellende, welke noodwendig ook onder Frankrjjks beheer moeten komen. Aanleiding tot dezen aldus aangekondigden stap schijnt gelegen te zijn in mishandelin gen een t'rausch officier, Reinhartaangedaan die, uit Saïgong vertokkenom met den heerscher over Tongking ouderhandelingen aan te knoopen wege> s sommige feiten door de fransche overlieden in Cochin-China aange erkt als schennis van het verdragwaarbij Tongking onder be scherming van Frankrijk werd gesteld, door den Keizer Tu-Ducna eene levendige woordenwisseling in de gevan genis werd geworpen. Het voorname geschilpunt is de opening der roode rivier voor den franschen handel, bij dat verdrag van 1874 bedongen, maar volgens Frankrijk nim mer uitgevoerd. Het vertrek der Keizerin van Rusland uit Cannes werd tot den 31 uitgesteld. De keizerlijke trein kwam den 25 reeds aan, bestaande uit 12 watrens, 5 goederenwagens en 2 locomotieven. De wagens zijn door geplooid leder ver bonden zoodat van den eenen in den anderen kan worden gestapt, zonder dat men met de buitenlucht in aanraking komt. Twee stoo nmachines onderhouden in den gebee- len trein voortdurend eene warmte van 18 graden celsius. De Keizerin zal in een besloten stoel uit hare villa naar dien trein worden overgebracht. Senaat. Den 26 ving de beraadslaging aan over het wetsontwerp betreflende den Hoogen Raad van onderwijs, die den volgenden dag werd voorigezet. Door de rechter zijde werd het heftig bestreden. De heer de La Boulaye verklaarde o. a. in dat ontwerp een nieuwen s»ap te zien op den weg naar het alvermogen van den Staat, die voor de republiek zelve gevaarlijk was. Bij het grondvesten der republiek was telkens herhaald dat zij open stond voor iedereen en de waarborg zou zijn van aller vrijheid doch tegenwoordig werd meer en meer teruggekeerd naar tradi- tiën, welke niet die der vrijheid zijn maar de traditie van den autoritairen Staat. Aan den Slaat werd zooveel opge dragen, dat deze over eenigen tijd het voorwerp zou wor den van algern-en beklag en van den algemeenen haat. Hij kon niet toegevendat de z; ken van aard veranderen omdat er, in plaats van eenen Koning, eene republiek is. Hij kon met den stroom der nieuwe denkbeelden niet mede gaan. Het, jezuiëten vraagstuk was eene ondergeschikte zaak. Ge lijkheid en gerechtigheid voor allen, ziedaar hetgeen n lodig was. Na de sluiting der algemeene beraadslagingen kwam een door 4 leden iugediend amende nent aan de orde strekkende om vertegenwoordigers Oer verschillende kerk genootschappen leden van het Hof van cassatie en leden van het Instituut evenals vroeger in den raad zitting te gevenmet andere woorden om het hoofdbeginsel uit het regeeringsontwerp te lichten. Nadat de heer Delsol in eene rede, welke 15 kol mimen beslaat van het Journal Officie! had aangetoond waarom de opneming dier personen hem onmisbaar toescheen werd de beraadslaging verdaagd. De eerste stemmingter verkiezing van een nieuwen se nator, heeft den 29 tot geene uitkomst geleid de tweede is uitgesteld tot 5 Febr. Kamer van Afgevaardigden. Den 22 diende Louis Blanc zijn door 49 leden mede onderteekend voorstel tot algemeene amnestie in, dat zonder tegenkanting spoedvereischend werd verklaard. Verder werd besloten een voors'el van den heer Rameau (linkerzijde), om het beheer der begraafplaatsen aan de gemeenteraden overt,edragenin overweging te nemen. Borger (cleric.) bestreed dit voorstel als ongodsdienstig, waarop de voorsteller antwoordde, dat liet integendeel ten doel had om schandalen te doen ophouden, welke aan de katholieke kerk zelve kwaad doen. Ben voorstel van den heer Seignabos om godsdienstoefeningen geheel vrij te verklaren, behoudens te dienen, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen Tot, heden hingen dergelijke bijeenkomstenuitgezonderd die der erkende kerken, van het goedvinden der politie af. Den 24 interpelleerde de afgevaardigde Janvier Delamotte de regeering over de schorsing van een adjunct-maire en de ontbinding van een muziekgezelschap, wegens deelneming aan eene particuliere bijeenkomst in de gemeente Fideaire (dep. der Eure). De minister van finnen! zaken ontkende, dat in dit geval sprake kon zijn van eene vergadering in besloten kringwaarna met 262 tegen 138 stemmen tot de eenvoudige orde van den dag werd overgegaan. Den 24 werden de algemeene beraadslagingen geopend over een drietal wetsontwerpen betreffende het recht van vergadering, waaronder een van de regeering, waarbij het der overheid wordt voorbehouden om vergaderingen te verbieden wegens dreigende onlusten of ze te ontbinden, wanneer de spre kers van hun onderwerp afwijken. Over dit onderwerp heeft de regeering het niet eens kunnen worden met de commissie die van genoemd voorbehoud niets wilde weten. Louis Blanc stelde kortweg voor, alle wetten op vereeniging en vergadering aftescbaffen en volkomen vrijheid daarvoor in de plaats te ellen. Den 26 werden die beraadslagingen voortgezet, waarbij laatstgenoemd voorstel zelfs door verscheidene republikeinen bestreden werd, die volkomen vrijheid vreesden als voordeelig voor godsdienstige vereenigingen. Minister Lepere verklaarde zich evenzeer tegen en kondigde tevens de indiening aan van een wetsontwerp op het recht van vereeniging. Ten slotte werd het. verworpen met 322 tegen 162 stemmen. Daarna werd de beraadslaging geopend over het voorstel der commissie. De 3 eerste artikelen, waaromtrent tusschen beiden geen verschil bestond, bepalingen inhoudende betreffende de vereischte kennisgevingen aan de overheid, de pe'sonen, door wie deze geschieden moeten enz., werden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd waarna de beraadslaging verdaagd werd tot den volgenden dag, toen art. 5 tegen den zin der regeering met 329 tegen 167 stemmen aangenomen werd volgens de lezing der commissie. Art. 7 gaf den 28 aanleiding tot een langen en warmen strijddat artikel verbooduitgezonderd bijeenkomsten tot het aanhooren van verhandelingen alle openbare periodieke vergaderingen tot het beraadslagen over staatkundige zaken. In naam der vrijheid werd liet bestreden door de geavanceerde linkerzijde, doch verdedigd door den minister van binnenl. zakendie van gevoelen was dat men geene vrijheden kon toestaanwelke aan de vijanden der republiek ten goede kwamen zonder waarborgen voor de handhaving der orde. Ten slotte werd ondanks het verzet van den minister en den verslaggever der commissieden heer Naquetdie het in beginsel met den minister eens was besloten het artikel naar de commissie terug te zenden. Den 29 werd eene nieuwe door de regeering voorgestelde redactie van dat artikel aangenomen met 268 tegen 199 stemmen en vervolgens de geheele wet. De commissie tot onderzoek van liet voorstel betreffende eene algemeene amnestie hield den 27 zitting, waarin 8 leden tegen en 3 zich voor verklaarden. Bij de samenstelling van de leden der bureaux verkrijgt men 108 voor-, 147 tegen standers: 120 niet verschenen republikeinen behooren waar schijnlijk tot de laatstgenoemden. De tegenwoordig zijnde ministers stemden tegen. De Times wijdt een hoofdartikel aan de voorgenomen uit breiding van het duitsche leger: dat blad ziet in dien maat regel ceene bedreiging of aanleiding1 tot ongerustheid, maar wel een kenteeken van den verschrikkelijken staat van wa penstilstand waarin Europa verkeert. In zulke tijden moet Engeland zich zooveel mogelijk vrij en buiten onnoo- dige verwikkelingen houdenten einde zoo noodig zijne stem op het hachelijk oogenblik te kunnen iaten liooren Daartoe moet het, sterk en in staat zijn om tot de handha ving van den vrede mede t,e werken. De Times maakt een plan openbaar, tot regeling van den toestand in Afghanistan. Voleens dit plan zouden de en- gelsche troepen zich oumiddelijk op Djellalabad terugtrekken en de Afghanen een nieuwen vorst, kiezen. Zoolang de neer schappij van den nieuwen emir niet op hechte grondslagen steunde, zou Engeland afzien van het bij verdrag toegekend recht om een gezant te Kaboel te vestigen. Tot, aan het volledig tot stand komen van den vrede in Afghanistan, zouden de engelsche troepen Djellalabad en Candabar onder Afghaansch bestuur bezetten. Aan de Daily News wordt uit Kaboel getelegrafeerd, dat honderd hindoesche gezinnen uit Kaboel naar Pesjawer ver trekken. Dat, blad vindt dit, zeer natuurlijk bij de onzeker heid omtrent de engelsche plannen en nu zelfs het denk beeld ter spake is gekomen om Afghanistan geheel aan zich zelf over te laten dat zijdie partij vcor Engeland kozen, voor wraakneming vreezen. Hierin ligt tegen het, door de Times bekend gemaakte plan een groot bezwaar. Zijn ver slaggever acht het volstrekt noodig, dat de regeering aan de afghanen bekend make nare te volgen staatkunde: anders kiest menigeen uit vrees voor die wraakneming partij tegen Engeland, die het anders niet doen zou. Bij de mijnontploffing te Leijeette kwamen 28 gehuwde en 33 ongehuwde i annen om waardoor gezorgd m iet wor den voor 27 weduwen, 68 weezen en 18 bejaarde menschen. 32 Lijken van hij het spoorwegongeluk bij de brug over de Taij omgekomenen zijn terug gevonden. Het laatsfe was dat van een ójarig mei-je, met haren vader verdronken. De Kamer van Afgevaardig en weigerde den 27 met, 97 tegen 73 stemmen de door het ministerie gevraagde mach tiging tot het beschikken over 2% milj. drachmen der leening van 6 milj., waarna het ministerie zijn ontslag indiende. De heer Tricoupis werd daarop met de samenstelling van een nieuw ministerie belast die, op raad van de leden der oppositie, de opdracht weigerde, bij gebreke van eene meerderheid. Rumenie. Met 72 tegen 42 stemmen keurde de Kamer der Afgevaardigden den 28 de overeenkomst goed betreflende den aaDkoop van spoorwegen in den vorm, zooals de Senaat besloten had. Nederland schijnt de onafhankelijkheid van dit rijk te heb ben erkend. Oostenrijk. De begrootiug voor buiteulandsche zaken en die voor financiën -ijndoor de oostenrijksche delegatie onveran derd aangenomen. Alle redenaars verklaarden het, eens te zijn met, de staatkunde, tot, dusver door de regeering tegen over het buitenland gevolgd. De heer Hübner wees in eene opzienbarende rede op den toestand van Frankrijk en den nog steeds ongeregelden staat, van zaken in het Oostenais de donkere stippen aan den staatkundigen gezichteinder. De heer Haymerle verklaarde de bezorgdheid van den spreker ter aanzien van Frankrijk niet te deelen. Ook daar bestond dringende behoefte aan vrede en bovendien was aan Frank rijk bij herhaling de geruststellende verzekering gegeven, dat het. door de toenadering tusschen Duitschland en Oostenrijk geenszins wordt bedreigd. Wat den regeeringsvorm in Frankrijk aangaat deze deed tot oorlog of vrede niets af. Door het verdrag van Berlijn is een gemeenschappelijke grondslag gevonden tot behandeling der oostersche aange legenhedenzonder gevaar voor den vrede. In dat, verdrag lag ook het middel opgesloten, om Oostenrijk's zeer vriend schappelijke verhouding tot, Rusland voor storing te behoeden Zoodra hekend werddat bjj den duitseben bondsraad het ontwerp eener nieuwe legerwet, was ingediend waren de Weener bladen vrij eenstemmig, dat Oostenrijk zich in zeker opzicht verheugen moest, dat zijn bondgenoot zich zoo krachtig mogelijk maakte, maar hij de later gegeven uit voeriger beschouwingen wordt ook op de schaduwzijden gewezen. De Neue Freie Rresse wijst vooral op de beden kelijke gevolgen der toenemende uitzetting van de legeruit- gaven in Europa, welke de krachten der volkeren te boven gaat en de algemeene welvaart, ondermijnt,. Niemand mag volgens dat blad tegenover dat verschijnsel onverschillig blijven, daar niet alleen üuitschlands bevolkiug bedreigd wordt met die boogere belasting. De ondervinding leert, dat het een ziekteverschijnsel van besmettelijken aard is en zoolang eene reeds zoo krachtige militaire regeling als de duitsche nog te zwak geacnt, wordt, kan men niet verwach ten dat in andere landen van ontwapening spraak zal zijn eer van het tegendeel. Het Fremdenblatt, erkennende, dat de maatregel uit een economisch oogpunt met verblijdend tenrijksch hongaarsche legerwet juist onlangs voor 10 jaren vastgesteld is, zoodat Duitschlands maatregel niet dadelijk tot gelijke inspanning van nieuwe krachlen zal kunnen lei den. De Prcse, hij de behandeling der oostenrijksch-lion- gaarsche legerwet zeer voor vermindering van het sterktecijfer gezind zegt nu dat men toch niet van alle zijden tot in liet oneindige de wapening tegenover elkander kan opschroe ven eens en ergens zal toch de grens der altijd klimmende legeruit,gaven gevonden moeten worden. De onzin van den gewapenden vrede moet eindelijk afstuiten op de algemeene verontwaardiging en men zal moeten, gaan luisteren naar den algemeenen wensch dat, tot onlwaper.ing worde overgegaan. De naaste toekomst zal aan dirn onzin echter nog geen einde maken en nu de toebereidselen voi,r den oorlog overal ,.den volken als eene booze ziekte in de leden zit", meent het blad, dat, Bismarck aanspr.ak heeft op de dankbaarheid der geheele wereld, dat hij zonder omwegen de aanstaande vermeerdering der duitsche legermacht, aankondigt als een noodzakelijk gevolg van de krijgstoerustingen der naburige groote mogendheden. De Morgenpost en de Vorstadt-Zeiturg verklaren de voorkeur te geven aan het, onmiddelijk uitbre ken van den oorloghoe verschrikkelijk ookboven dit langzaam maar zeker naderen van de algemeene uitputting van krachten. Huis van Afgevaardigden. Den 26 stelde de heer Fix voor eene algemeene gelijktijdige en gelijkmatige verminde ring der legersterkte in dier voege, dat, onderlinge machts verhouding der Staten onveranderd bleef. Hongarije. De afgevaardigde Mocsarij heeft in het, Volkshuis, dezer dagen weder bijeengekomen, dadelijk het voorstel gedaan om eene commissie te benoemen tot het onderzotken der vraag, of de politie en de militaire macht hare bevoegdheid niet, te buiten waren gegaan bij de onlangs te Pesth voorgevallen ongeregeldheden of de hulp der mi litaire macht door de bevoegde overheid was ingeroepen en wie de voorgevallen gewelddadigheden bevolen had. De president-minister Ti'za verklaarde eeen bezwaar te hebben tegen het in behandeling nemen van dat voorstel den 26, doch van oordeel te zijn dat hef antwoord op die vraag niet door eene commissie uit, het parlement,, maar door de regeering en de rechterlijke macht moest worden gegeven. Dien dag werd het, voorstel zelf door hem bestreden. Hij gaf een overzicht van het gebeurde en verzette zich tegen het doen drukken der stukken, welke aan dat overzicht, ten grondslag hadden gestrekt. Hij maakte hiervan eene kabinels- kwestie. Het, Huis besloot de beraadslaging te verdagen na zich met 146 tegen 105 stemmen tegen liet drukken der stukken te hebben verklaard. Den 28 stelde graat Apponyi eene motie voor, waarbij afgekeurd werd het verzuim der regeering om voorzorgsmaatregelen te nemen de heer Baross daarentegen, dat tot de orde van den dag zou worden over gegaan. Den 29 werd zoowel het voorstel van Mocsarij als dat van Apponyi verworpe waarna met, groote meerdertieid een voorstel aangenomen werd waarbij het huis, kennis ge nomen hebbende van de ophelderingen van den president minister, overging tot de orde van den dag. Bij het departement van oorlog wordt, het, voorstel, door een aantal zwitsersche officieren ingediend, om de grenzen door den aanleg van versterkingen te dekken, aan een ern stig onderzoek onderworpen. In dat, voorstel wordt ver langd dat vijf en twintig gedetacheerde forten worden gebouwd om het land van verschillende zijden in verdedig baren staat te brengen Deze forten te bemannen door 1 roepen g'-nomen uit grensbewoners die daarvoor bizon der worden geoefend. De voorstellers zijn van oordeel dat, op die wijze, in geval er gevaar voor aanranding of schen ding der grenzen bestaatde forten onverwijld verdedigd kunnen worden zelfs voordat het Zwitsersche leger mobiel is gemaakt. Daardoor wordt tevens het gevaar voorkomen, dat men spoorwegbruggen tunnels en andere kunstwerken, wier vervaardiging verbazende sommen heeft gekost, behoeft te doen springen, om liet snel voortdringen van den vijand te beletten en het groote voordeel verkregen, dat het mobiel gemaakte leger in grooten getale naar de meest bedreigde punten gezonden kan worden. De vijand ontmoet dienten gevolge, alvorens in het land te dringen, eenige lasten op zijn wegdie genomen moeten worden waartoe zwaar he- legeringsmaterieel noodig is, dat een snel oprukkend leger gewoonlijk niet, met. zich voert. Eindelijk in liet land en kele groote wapenplaatsen in te richten en andere stra'e gische werken aan le leggen, zooals Bruggenhoofden enz. Een raming der uitgaven vereischl om de voorgestelde p annen te verwezenlijken, schijut daarbij niet gevoegd te zijn. Den 2t werd in den Senaat de beraadslaging over het wetsontwerp tot, afschaffing der belasting op liet gemaal mei 125 tegen 83 stemmen verdaagd, nadat het ministerie vooraf verklaard had de verdaging als eene verwerping te zullen beschouwen. De rapporteur der commissie Sarracco had te kennen gegeven, dat het centrale bureau het uitstel niet opvatte in den geest van verwerping der voordracht en dat het, van de regteriug zou afhangen om den tijd, binnen welken het ontwerp op nieuw in behandeling zou worden genomente verkorten. Ten gevolge van deze stemming besloot de ministerraad de schorsing der parlementaire zit ting voor te stellen. Den 26 las de minister in de Kamer het daartoe strekkende koninklijk besluit voor. Den 26 verklaarde de minister-president, Canovas del Cas tillo in de Kamer der Afgevaardigden in antwoord op eene vraag van den heer Posada Herreradat hij in de zitlmg van 10 D?c. 1.1. niet bedoeld had de minderheid te krenken. De minderheid besloot daarop na eene stormachtige beraad slaging wederom deel te nemen aan de parlementaire werk zaamheden; den 28 waren hare leden ter vergadering tegen woordig. De geneesheerenbelast met het onderzoek naar de ver standelijke vermogens van Oteroden koningsmoordenaar, hebben verklaard, dat hij idioot is en de daad, waarvoor hij terecht zal staanhem dus niet kan worden toegerekend. Den 8 Februari wordt de zaak behandeld. De beer Parnell hield t,e Buffalo eene redevoeringwaarin hij o.a. zeide dat Ierland recht heeft op eigen nationaliteit. Indien het mogelijk was dit verkrijgen, zouden de Ieren hun bloed moeten veil hebben voor de verdediging van hun land. Hij verklaarde niet te weten of eene vredelievende beslechting der bestaande moeielijkheden mogelijk wasdo^h zoo neen, dan zouden de tegenwoordige grondeigenaars zich moeten verwijderen. Met 175 tegen 62 stemmen nam het huis der vertegen woordigers een voorstel aan, waarin verklaard wordt, dat het onderhandelen over handelsverdragen door het uitvoerend bewind een inbreuk is op de grondwettige rechten der wet gevende macht. Volgens uit Kaapstad tot 6 Jan. loopende berichten werd veel gesproken over eene door generaal Wolseley te Pretoria gehouden rede, waarin hij verklaarde, dat, de Transvaal engelsch zal blijven en gewaagde van booz» lieden, die de boeren opzetten en waarin verder de aard der volksvergade ringen verklaard werd. Het, Volksblad geloolt, dat die rede verkee d zal werken en dat Gladstone de zaken beter inziet dan de gezaghehbenden te Pretoria. Kolonel Clifford i - tot militair he>e!hehber in de Transvaai benoemd en generaal Wolseley keerde naar Natal terug. De onlusten te Rio-J.meiro herhaalden zich volgens bericht van den 9 niet; de nieuwe tramwegbelasting werd geregeld geïnd. Bij de op 22 December 1.1. te Lima plaats gehad heb bende omwenteling, waarbij Pierola dictator werd, kwamen 300 personen om. Generaal Roberts b-zocht den 26 L -tabond. Het bevel werd uitgevaardi d alle engelsche posten voor eene maand van levensmiddelen te voorzien. Een nieuwe aanval der afghaansche stammen werd tegen den 24 verwacht. De Groothertog van Meeklenhurg-Schwerin heeft den 22aati de diaconie- oude mannen- en vrouwen-jen bestedelinghuizen der ned. herv. gemeente te Amsterdam een„belangstellend bezoek gebracht, dat bijna 2 uren duurde. Den 24 bezich tigde de Vorst de likeurstokerij van de firma Wijnand Foekink. Den 25 heeft hij, in het Amstel-hölel deu heer, Oscar Carré het kruis van verdiensten geschonken. De Koning en de Ko ningin hebben dien dag den Groothertog in afscheids-audientie ontvangen. De Vorst, gebruikte het, middagmaal bij prins tre- derik, keerde 's avonds naar Amsterdam en van daar den 26 naar Duitschland terug. De prins v. Wied is den 27 naar Neuwied vertrokken. Benoemingen enz. Den heer J. v. Bommel is, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meenten Broek op Langedijk en Zuidscharwoude. Nederland de onafhankelijkheid van Roumanie erkend heb bende, is de consul-generaal te Bucharest, de beer Keun, tevens tot diplomatiek agent benoemd. Leger. Met uitbreiding van het kon. besluit van 1S73 betreffende den verkorten oefeningstijd voor jongelieden die zich aan vakken van studie of aan het onderwijs wijden ingeval zij aan zekere voorwaarden van militaire kennis vol doen is, bij kon. besluit van 3 Jan., de tijd voor eerste oefening verkort tot 6 maanden voor miliciens bij de onbe reden corpsen en tot op 9 maanden voor andere miliciens. De artilleristen, die bij het losgaan van de Waal te Tiel hunnen plicht verzuimd hebben, ztjn gestraft: de sergeant met degradatie en terugzetting tol 'kanonnier 2e kl., 3 man schappen met 8 dagen cachot. Een der manschappendie niet beschonken was geweest, heeft natuurlijk geene straf bekomen Spoorwegen. De Holl. Spoorwegmaatschappij heeft be sloten in al bare rijtuigen gasverlichting aan te brengen. De gemeenteraad van Wagemngen heelt besloten lüOOO als renteloos voorschot, te verstrekken aan de commissie voor den tramweg naar Ede, waarvan de terugbetaling moet ge schieden als de winst der onderneming 5 p. c. bedraagt. Bij tiet gemeentebestuur van Deventer is aanvraag gedaan om concessie voor een stoomtramway op Apeldoorn. De beeren J. de Meulmeester, te Iteilsnaven, 11. Puls, te Scheveningenen WA. heekete Rotterdam hebbenden minister van waterslaat concessie verzocht voor een stoom tramweg, langs de bestaande provinciale en particuliere wegen van Brouwershaven over Zierikzee met stoomboot- verbinding tusschen Zijpe en S. Philipslanden Steenbergen naar Rosendaal. lioLLANDSCHE Maatschappij van Landbouw. In de buiten gewone algemeene vergadering, den 28 te Amsterdam gehou den, is, met bet oog op de te houden internationale paardenten- toonstellingverworpen het. voorstel der afdeeling Schoon hoven tot het houden eener internationale tentoonstelling van zuivel; verworpen tiet voorstel der afdeeling Sloten, om bij het bestuur van Rijnland aan te dringen op liet voor den landbouwer zoo min mogelijk bezwarend maken der las ten, le ontslaan door de verhooging van den Lekdijk-Bene- dendams met bet, oog op den slechten toestand 'der kas het hoofdbestuur gemachtigd, Ie internationale paardenten- toonstelling nog een jaar uit te stellen; het hoofdbestuur gemachtigd, de regeering te verzoeken, bij de engelsebeaan te dringen op intrekking van liet, hevel tot het doen slachten van het nederi. vee aan de landingsplaats; naar aanleiding van een verzoek van Hollands Noorderkwartier, besloten, de regeering bij adressen te verzoeken, het mond-en klauw zeer onder de besmettelijke veeziekten op te nemen, en te vens maatregelen te n men tot wering van het rotkreupel bij schapen; de begroeting voor 1881), waarop ItlÜU is uitgetrokken voor inzendingen op de te Londen dit jaar te liouien zuiveltentoonstellingvastgesteld in ontvang op /'27.9U0 en in uitgaaf op f 34,519,25% en alzoo meteen na- deelig slot van f 6619,25%. Vooris zijn tot leden van het hoofdbestuur verkozen de liecren J. Breebaart Kz. en H.P. de Kat v. Hardinxveld en tot leden der fiuanciëele commissie de tieeren de Bte, Waller en Lohman. Maatregelen tot verbe tering van den finaticiëelen toestand, door verhooeing der contributie of op andere wijze, werden wenschehjk geacht. De heer Wirtz deed uitvoerige mededeelingen omtrent zijne zending met den heer Mac Gillavry van regeeringswege naar Londen, ten einde met de engelsche beambten de gegrond heid na te gaan over de, onjuist bevonden, klachten over eene andere opvatting van het begrip van longziekte in En geland. Alle pogingen om den vrijen vee-invoer daar te lande te verzekeren zouden z. i. niet batenzoolang bet moud- en klauwzeer niet onder de besmettelijke veeziekten was opgenomen In het spoelingdistrict heerschte de long ziekte nog wel dege.ijk epidemisch. Visscheru. In de Noordzee zijn in de afgeloopen week door onze visschers weder meer dan 1200 vaten peterolie drqvende gevonden en geborgen, o a. 564 vaten tusschen Ecmond en IJmuidcn door 2 visebsloepen van Nieuwediep. Nijverheid. Te 's G.avenhage heeft zich eene commissie gevormd voor de oprichting van een kuust-industrie-museüm aldaar. Unberwijs. De minister van binn. zaken heeft de ver hoogde bijdrage voor de hoogere burgerschool te Venlo ge weigerd, maar zich bereid verklaard, die school voor rekening van het Rijk over te nemen, mits de gemeente fare localen en hulpmiddelen daarvoor beschikbaar stelt. De gemeente raad heeft zich met dit voorstel vereenigd. Tot hulponderwijzeres aan de openbare school te Warmen huizen en tot onderwijzeres in de vrouwelijke handwerken, is benoemd mej. G. tan der Weel, uit Mi.idelburg De heer J. G. Krijt heeft, na 45 jaren hoofdonderwijzer te W armenhuizen te zijn geweest, eervol ontslag aangevraagd, tegen 1 Mei 1880. Voor de uitvoering en handhaving i'er nieuwe wet op het lager onderwijs wordt het Rijk verdeeld in 3 inspectiën, 2a districten en 94 arrondissementen. Naar aanleiding van een schrijven van Gedep. Staten, heeft de gemeenteraad van Beverwijk het schoolgeld voor m. u 1. onderwijs verminderd van /öU tot f 60 per jaar, met inbe grip der scboolbehoetlen. De gemeenteraad van Zaandam heeft den 29 besloten, met 1 Maart a. s. den cursus in de oude talen aan de hoogere burgerschool te sluiten. Kerkelijke Zaken. Ds. Snethlage te Heyloo is beroepen te Purmereude. Den 25 is de herbouwde kerk der herv. gemeente te Zaan dijk ingewijd duur ds. Maas, ten ,ekst. hebbende Haggai 2, ,0b, dezelfde tekst waarmede ds. Borstius op 1 April 1642 de op 19 Mei 1878 afgebrande kerk had ingewijd. Ds. B. v. Schelven, van 's Hertogenbosch, is beroepen te Amsterdam, Door het bestuur der remonstr. gemeente te Meppel is een erf aingekocht, met het doel daarop eene kerk en pastorie te bouwen. Tooneel. De Koning heeft voor het jaar 1880 aan de vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" op nieuw het ko- ninglijk subsidie van 15000 toegekendzoowel voor het tooneel te Amsterdam als te 's Gravenhage. Tentoonstelling. Van half Juli tot en met Sept. zal te 's Graveuhage eene tentoonstelling worden gehouden van voorwerpen, betrekking hebbende op het Huis Oranje-Nassau, en van wapen-, geslacht- en zegelkunde. Aanbestedingen. Den 22, te Westzaan, door B. en W., het uitdiepen van een gedeelte van het zijkanaal E en het inrichten daarvan tot losplaats voor zeeschepenaan W Goedkoop, te Amsterdam, voor 4540. Den 26, te 'sGravenhage, het inrichten van een huis aan de Papengracht te Leiden tot een pharmaceutisch laboratorium, minste iuschr. P. Kaptyn den Bouwmeesterte Leiderdorp, voor f 6413. Den 27, le Ammerstol, bet. bouwen van eene kerk en toren, minste inschr. A J. Schuurman, voor f 14444. Den 28, te 's Gravenhage, net bouwen van een post- en telegraat kanioor te Nijverdal, minste inscbr. C. Eckhardt te Almelo, voor f 17878. Bouwwerken. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 29 met alg. st. goedgekeurd het ontwerpplan tot op richting van een abattoir. Uitvinding. De hoofdonderwijzer J. Boes Gz., te Pur- merende, heelt een werktuigje uitgevonden, dat, ook naar de meening van het bestuur der Maatschappij tot redding van drenkelingen alle andere van dien aard. overtreft als hulpmiddel bij het redden van drenkelingen. Snelpersdruk van Herms- Ooster en Zoo#,

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 6