No. 8. Tweeëntachtigste Jaargang. 1880. ZONDAG 22 FEBRUARI. #fficiëel Ocbeelle HerUk van alle «laten en CJewIgten ©gUckelijfcsche öerichten Duitse Itland. Frankryk. Afghanistan. Hinnenland. &tad0~ïïieuw0. protestantsch maar IQU» ALKMAARSUHECOURANT Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal 7 O,SS, franco per post f O,SO, afzonderlijke nommers S Cents. Brieven franco aan de Uitgever HER Ml COSTER ZOON- De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents j groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor da plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een bijbladbevattende wekelijksche berichten en verslag van den gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis; dat, aantevangen Vrijdag, 20 Februari 1880de over dekte qraan- en zaadmarkt voor de marktbezoekers zal ge opend zijn en dat het hun vrij staat van af dien dag des Vrijdags al dan niet van die inngting gebruik te maken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. ]7 Febr. 1880. De Secretaris, NUÏÏOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis: dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen van O. J. KARSTEL, steenhouwer te Alkmaar om vergunning tot het opristen van eene steenhouwerijin het perceel aan de Gedempte Nieuwesloot, Wijk B, No. 6, en dat op Donder dag den 4 Maart 1880 's middags ten 12 uren ten raad- huize gelegenheid wordt gegeven om tegen het opngten van die steenhouwerij bezwaren in te dienen. Burqemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. 19 Bebr. 1880. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren de belanghebbende ingezetenen aan den inhoud van art. 36 der politie verordening op de gebouwen, straten, pleinen enz., door den Raad vastgesteld 19 Juni 1862, krach tens welk artikel bet verboden is op de straat of wandelwegen vee of gevogelte te laten weiden of losloopenen dat bij overtreding, onverminderd de boete, het vee of gevogelte (kip pen) in bewaring kan worden genomen, zijnde aan de politie op gedragen op de naleving van dit artikel streng toe te zien. Burqemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 19 Febr 1880. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. SOLLICITANTEN naar de betrekking van helpster bij het onderwijs in de vrouwelijke handwerken aan de open bare Tusscben-schoolworden verzocht zich schriftelijk aan te melden bij het gemeentebestuur van Alkmaar, vóór het einde van Februari 1880. het IJklokaalin het Victoriepark te Alkmaar, voor de Alkmaar wonende neringdoenden, van 17 Februari tut met 25 Maart, van des voormiddags 9 tot 12 en des namiddags van 1 tot 3 uur. in te en De A ordd.' Allg. Zeitung schrijft, dat die fransche bladen, welke aan de duitsche legerwet eene oorlogzuchtige betee- kenis gevenzich de taak om aan Duitschland de schuld van de opdrijving der leger-begrootingen te geven, zeer ge makkelijk makendoor geheel te verzwijgen, dat de fransche leger-begrooting van nauwelijks 500milj.in 1870 geklommen is tot meer dan 900 nailj.; dat het fransche leger meer man schappen telt en betere wapenen bezit dan bet duitsche en dat ook het russische leger sedert den laatsten oorlog aan zienlijk uitgebreid is. Duitschland is niet begonnen met de aanvulling van zijn leger, maar volgt gedrongen door den nood en met weerzin liet voorbeeld zijner buren. De voor stelling der fransche bladenalsof Duitschland het voorbeeld gaf, is eenvoudig eene poging om de waarheid te vervalschen en daarbij bewijst de toon der monarchale bladen, hoe goed Duitschland handelt met op zijne hoede te zijn en het gege ven voorbeeld, zij liet ook tegen zijn zin, te volgen. Uit den toon dier bladen moet afgeleid worden, dat de monar chale partijen, aan het bewind komendeFrankrijk dadelijk in een oorlog zouden wikkelen om zich zei ven aan liet bewind le houden, geheel overeenkomstig de overleveringen der napoleontische staatkunde. Om dat gevaar moet Duitsch land, hoe vredelievend ook gezind in het belang zijner vei ligheid, het voorbeeld zijner buren volgen; zijn leger is een wapen van verdediging, niet van aanval en dat blad zou zeer tevreden zijn als hetzelfde van de legers dier buren met zekerheid gezegd kon worden. Bij den Bondsraad is een welsontwerp op de kustvaart ingediend. Het bepaaltdat het recht tot vervoer van goederen van de eene duitsche haven naar de andere over zee uitsluitend toekomt aan koopvaardijschepen, die het recht hebben de duitsche vlag te voeren. Dit recht kan ook aan koopvaardijschepen van vreemde mogendheden wor den toegestaan by een verdrag of keizerlijk besiuitmet goedvinden van den bondsraad vastgesteld Wie tegen deze bepalingen handelt, zal gestraft worden met geldboeten tot, 1500 mark. Ook kunnen schip en lading, wanneer zij een ander dan den scheepsbevelhebber toebehooren, verbeurd worden verklaard. Rijksdag. Den 13 werd graaf von Arnim-Boytzenburg (van de vrij-conservatieve partij) met 154 van de 244 geldige stemmen tot voorzitter gekozende heer von tfennigsen (na tionaal liberaal) bekwam 89 stemmen. Baron son Francken- stein (centrum) werd herkozen als 1* onder-voorzitter met 164 stemmen; 92 brietjes waren in blanco ingeleverd. Tol tweeden onder-voorzitter werd gekozen de heer Holder (na- tionaal-liberaai) met 149 van de 231 ingeleverde stembriefjes, waarvan S2 in blanco. Laatstgenoemde beeft, nu hij niet door zijne eigene partij maar door het centrum en de con servatieven was gekozengeweigerd de benoeming aan te nemen. 1 i rn J De 397 leden zijn thans verdeeld als volgt5y oud conservatieven54 vrij-eonservatieven, 86 nationaal-libera- len, 23 fortschrittsmaunen101 centrumsleden, 14 polen, 8 sociaal-democraten; 47 afgevaardigden, waaronder 15 uit Elzas en Lotharingen, sloten zich bij geene partij aan en 5 plaatsen zijn onbezet. Den 18 opende de staatssecretaris Scholz de beraadslaging over de begrooting en het leeningsontwerp met een overzicht van den staat der geldmiddelen, waarin inden loopdesjaars eene merkelijke verbetering was gekomen. De geheele ver meerdering van inkomsten beliep ongeveer 28 miljoen. Dit bedrag wordt echter door de mindere opbrengst, der belasting op de beetwortelsuiker, den brandewijn en de bierbrouwerijen, tot op ongeveer 20 miljoen verminderd. Het tekort van bet, vorig jaar"zal uit het overschot van dit jaar gedekt kunnen worden. De gewone uitgaven op de tegenwoordige begroo ting zijn met 11, de buitengewone met 5 miljoen verhoogd daarbij zijn verschillende inkomsten 14 miljoen lager gesteld Tegenover deze hoogere som van 30 miljoen staat slechts ïene vermeerdering der overige inkomsten van 22% miljoen, zoodat de matriculaire bijdragen met 7 miljoen verhoogd zijn. De heer Schok merkte verder op, dat niets was uitgetrok ken voor het doorzetten der munthervorming; dat de verkoop van zilver was geslaakt; dat geen verandering van den wet- telijken muntstandaard geopperd noch ten uitvoer gelegd zou worden, en deze aangelegenheid nog volkomen in denzelfden stand verkeerde, als de Rijkikanselier in den loop der maand Juni 1.1. uiteengezet had. Pruisen. De fransche gezant de graaf de St. Fattier heeft zijne werkzaamheden te Berlijn hervat. Huis van Afgevaardigden. Den 13 werd de begrooting van onderwijs en eeredienst aangenomen bij tweede lezing, waarmede de geheele staatsbegrooting was atgedaan. De ontvangsten en uitgaven werden vastgesteld op bijna 799 milj. mark: het tekort, ten bedrage van 37% miljoen, zal door eene leening gedekt worden. Den 16 werd de staatsbegrooting voor 1880/81 bij derde lezing aangenomen. In den loop der beraadslaging richtte de heer v. Briil een heftigen aanval tegen den opperpresident van Hanover, wegens de invoeging in de volksbibliotheken van een werk over de geschiedenis van Hanover, waarin op beleedigende wijze over de koninglijke familie van Hanover gesproken wordt. Hij achtte dit des te opmerkelijker, «om dat van het pruisisciie koninglijke Huis bij elke gelegenheid wordt gewaagd met eene aan vergoding grenzende vereering." Voor deze woorden werd de spreker, onder luide toejuichin gen, tot, de orde geroepen. De heer Qumbrechthanoveraan kwam tegen de woorden van den heer v. Brül op, en verklaardedat de meerderheid der hanoversehe bevolking met het pruisische beheer inge nomen was. Te Narbonne is Emile üigeon, indertijd hoofd der commune aldaar en een van hen die amnestie ontvingengesteld als rejiublikeinsch-radicaal socialistisch candidaat voor kamerlid bij de verkiezing op den 29. Volgens aan het ministerie van buitenlandsche zaken ge maakte berekening heeft de oorlog van 1870 de volgende sommen verslonden. Buitengewone oorlogsuitgaven boven de jaarlijk-che begrooting 1 miljard 315 miljoen; schadeloos stelling aan Duitschland, kapitaal en interest 5 miljard 3156 miljoen onderhoud der duitsche troepen in Frankrijk 340 miljoen; schadeloosstellingen aan de departementen 1 miljard 487 miljoen; verlies aan belastingen tijdens den oorlog en ten aanzien van Elzas-Lotharingengekapitaliseerd a 4»/0 2 miljard 24 miljoen; herstel van oorlogsmateriëel 2 miljard 144 miljoen; militaire pensioenen en andere schade 1 miljard 314 miljoen, te samen 14 miljard 456 miljoen. De ter be strijding dezer uitgaven aangegane leeningen verhoogden den rentelast met 634,800,000 fres. De door bizondere personen geleden schade is hieronder niet berrepen. De ministerraad besloot den 17 tot de afschaffing der in specteurs-generaal bij het leger. De heer v. A/male zal daardoor op non-aetiviteit gesteld worden. Te Parijs is een 28jarige rus gevangen genomen, verdacht van schuldig te zijn aan den aanslag op den spoorweg van Moskou. Hij bevond zieb in een der departemententoen zijn medeplichtigen hem mededeelden, dat de politie hem trachtte te vatten. Twee aan hem gerichte verdachte de pêches werden door de politie aangehouden en daar hij zich ongerust maakte over het uitblijven dier depêches, begaf hij zich naar Parijs, alwaar de politie hem dadelijk vatte. Senaat. Den 12 werd met de tweede lezing van het wets ontwerp betreflende den boogen raad van onderwijs een aan vang gemaakt. Op nieuw trachtte de oppositie wijziging te verkrijgen in de bepalingen van dat ontwerp. Het amende ment om in dien raad toe te laten drie staatsradentwee leden van bet hof van cassatie en 6 geestelijken werd punt voor punt verworpen: het eerste met 137 tegen 135, het tweede met 142 tegen 142 en het derde met 145 tegen 133 stemmen. Den 16 werd de wet aangenomen met 162 tegen 126 stemmen, nadat art. 1 was goedgekeurd met 149 tegen 126 stemmenen een laatste amendement der rechterzijde om het vrije onderwijs in den Raad te doen vertegenwoor digen, verworpen was met 133 tegen 120 stemmen. Ver scheidene amendementen op de andere artikelen werden mede verworpen. Ln diezelfde zitting richtte generaal de la Jaille eene interpellatie tot den minister van marine betref fende den staat der versterkingswerken op Guadeloupe naar aanleiding van in de Kamer gemaakte opmerkingen. De minister las, ter geruststelling, eene lijst voor van het oor logsmateriëel aldaar en daar hij zuiks met ingenomenheid en zonder verdere aanmerkingen deed, werd er eene stilzwij gende verklaring in gezien, dat hij vooreerst niet zal aftreden. De onder-voorzitter hield bij de opening der zitting eene warme lofrede op het overleden lid Crémieux en de regeering diende een wetsontwerp inom een crediet van 10000 fres. uit te trekken om zijne begrafenis op staatskosten te doen plaats hebben. In de memorie van toelichting werd hij een der uitmuntendste redenaarseen edel mensch en een kloek burger geprezen, herinnerd, dat hij in 1848 en 1870 deel uitmaakte van de regeering en verder het voor stel als eene schuin der dankbaarheid en een eereplicht aan geboden. Met 165 tegen 11 stemmen werd het crediet den 14 goedgekeurd. Kamer van afgevaardigden. Het voorstelom de begra feniskosten van rémieux voor rekening van den staat te nemen, werd dadelijk behandeld en aangenomen met 344 te gen 91 stemmen. Den 14 werd de beraadslaging over het ontwerp-tarief der uit- en invoerrechten voortgezet, waarna de minister van justitie geïnterpelleerd werd door den lieer Godelle over bet ontslag van den heer Clapier, advocaat-ge neraal bij net Hof van Niraes. Die heer las een brief voor, door den heer Clapier eenige uren na zijn ontslag ontvangen van het lid der linkerzijde Seignoboswaarin hij zich be roemde dat ontslag te hebben bewerkt. De minister ant woordde, dat alleen staatkundige overwegingen tot dat ontslag geleid haddendat de heer Seignobos noch hemnoch een zijner amblgenooten ooit om dat ontslag gevraagd had; dat luj hem zelfs van aanzien niet kende. Ten slotte verklaarde hijdat die beer zich beroemd had op eene slechte daad welke hij nooit bedreven had. Met groote meerderheid werd eene motie, om over te gaan tot de orde van den dag, aan genomen. Het lid der rechterzijde Ribot had vooraf gepro testeerd tegen het ontslaan van rechterlijke ambtenaren om staatkundigs redenende regeering bracht daardoor de rechterlijke macht in eenen ondragetijken toestand, waarom hij een beroep deed op het geweten der Kamer. De inter pellatie over het spoorweg ongeluk te Vicky werd tot 1 Maart uitgesteld. Den 16 trachtte de heer Seignobos zijne handelingen tegen over den ontslagen advocaat-generaal Clapier te verdedigen, zonder zijne geestverwanten ter linkerzijde voor zijne zaak te kunnen winnen. Volgens den berichtgever der Daily News te Lahore zou dit rijk in eenige deelen gesplitst worden onder het bestuur van afgh&ansche hoofden en zouden op de.voornaamste mi litaire punten engelsche garnizoenen blijven, gedeeltelijk door de Afghanen te onderhouden. Prinses Hendrik is den 17 uit Engeland in den Haag te ruggekeerd. Verkiezingen. Te Hoorn is met 409 van de 417 uit gebrachte stem,i.en tot lid der Prov. Staten verkozen de burgemeester, mr. W. K bn. v. Dedem. Staten-Generaal. De regeering heeft bij een wetsont werp 240,000 aangevraagd ter voorziening in de dringende behoefte aan lichtschepen een bij Terschelling en een tus- scken de zeeuwsehe banken en den mond van den rotterdam- schen waterweg. Bij aanneming van dit wetsontwerp zal op de begrooting van 1881 f 120000 gebracht worden voor aanbouw en uitrusting van een reserveschip. Den 17 heeft de 2«. Kamer hare zittingen hervat. Inge diend zijn wetsontwerpen tot vaststelling van het slot der rekening van Suriname over 1876, betreflende het personeel der geneesk. dienst bij de landmacht, tot goedkeuring der conventie met Luxemburg, tot bekrachtiging eener overeenkomst met prins Frederik, houdende regeling van de afdoening van schuldvorderingen. Bij het ontwerp op de officieren van gezondheid vervalt de rang van 2™ luitenantgeschiedt na 8 goed volbrachte dienstjaren de bevordering tot kapiteinkunnen 4jarige kapiteins in aanmerking komen voor hoogere rangen en heeft er opklimming plaats tot dien van kolonel; voorts bevat het ontwerp bepalingen tot bet verkrijgen van reserve-officieren van gezondheid en apothekersvoor tijden van gevaar en oorlog. Benoemingen. De heer J. J. de Langetot dusver am bulant inspecteur der registratie is benoemd tot inspecteur 2*. klasse, ter standplaats Nijmegen. Eerbewijzen. Jr. J. L. C. Pompe v. Meerdervoort is door den Keizer van Japan benoemd tot commandeur der keiz. orde van verdiensten. Op bet initiatief der sectie voor natuurwetenschappen van het genootschap tot bevordering van natuur-,genees-en heel kunde te Amsterdam, is den 17 hulde gebracht aan de na gedachtenis van den beroemden natuuronderzoeker Jan Swam- merman, geb. 1637, overl. 1680. In de Walekerk, waar hij begraven ligt, werd een gedenkteeken onthuld, waarbij prof. Stokviszoo namens zich zeiven als namens prof. Harting, te Utrecht, die verhinderd was, het woord voerde; vervolgens begaven de aanwezigen zich langs de Oudeschans, langs de thans door een gedenksteen aangeduide vroegere woning van Swammerdamnaar den dierentuin waar een maaltijd werd gehouden Bovengenoemd genootschap heeft eene „Swammer- dam-medalje" ingesteldom de 10 jaren toe te kennen aan hern die op het door Swammerdam beoefende gebied de belangrijkste onderzoekingen zal hebben verricht. Spoorwegen. B. en W. van Groningen hebben den ge meenteraad voorgesteld om aan de heeren Brouwer Sf Lebaigues te Brussel vergunning te verleenen voor het aanleggen van een paardenspoor door de stadzijnde de vroeger aan den heer Geveke te Amsterdam verleende concessiedoor het verstrijken van den aan dezen gestelden termynver allen. Stoomvaart. Den 11 is van de werf der heeren Rayiton Dixon Sf Co., te Middlesborough (Engeland), te water gelaten het ijzeren schroefstoomscbip Utrechtgroot 2250 reg. ton en voorzien van machines van 220 p. k. nominaal, gebouwd voor rekening van de „Rotterdamsche Lloyd" en bestemd voor de vaart op Java. Scheepvaart. Het hoofdbestuur der Schuttevaers-ver- eeniging heeft den 14 een adres verzonden aan den minister van waterstaat (in afdrukken medegedeeld aan de leden der 2e. Kamer), waarin aangedrongen wordt op de verbetering van den waterweg tusschen Amsterdam en Rotterdam. Nijverheid. In de gemeente Dongen zijn thans in volle werking 106 leerlooierijen en 64 schoenmakerijen waaronder 1 machinale. De schoenmakerijen werken met 649 knechts. Te IJmuiden is den 19 de door den heer Meijes ge stichte peteroliegasfabriek in dienst gesteld. Het hotel Nr. 1 en het Rijkspost-en telegraafkantoor waren voorzien van het nieuwe licht, dat zeer goed voldeed. Onderwijs. De jaarlijksehe toelaag aan de openbare meisjesschool voor middelbaar onderwijs te Haarlem is bij kon. besluit tot f 5000 verhoogd. De gemeenteraad van Beverwijk heeft, op voorstel van den burgemeesteringetrokken het raadsbesluit, waarbij liet schoolgeld der school voor m. u. 1. o., eerst op 80 bepaald, op een schrijven van Ged. Staten tot f 60 was verlaagd, en het schoolgeld alsnu gesteld op f 35, f 45 en f 60, in ver houding tot het aanleeren van verschillende talen en vakken, verminderd met 20 a 25 p. o. voor meerdere leerlingen uit één huisgezin. Kerkelijke Zaken. Bij de her», gemeente te Medemblik is beroepen ds. J. C. Benitvan Ursem. De door bet prov. kerkbestuur van Gelderland in hoogste instantie geschorste ouderlingen te Dordrecht weigeren zich aan dit vonnis te onderwerpen, omdat het niet, zooals ver- eisebt wordt, door alle maar slechts door 5 der 9 leden onderteekend is. De voorzitter van den kerkeraad heeft ge weigerd de zitting te openen met geschorste ouderlingen. Ds. B. v. Schelven te 's Hertogenbosch heeft bedankt voor het beroep naar Amsterdam. De heer v. Vassen Huyskenpastoor te Ursem, is ver plaatst naar Oosterblokker. Boekhandel. Bij den verkoop der fonds-artikelen van Gebr. Kraay te Amsterdam zijn eigenaars van copierechten voorhanden exemplaren geworden: JG. Robbers te Rotter dam van de gedichten van de Genestetvoor f 13,122,85, en van die van „den Schoolmeester," voor 7 4678,34; A Sijthoff te Leiden van Wylie's „Geschiedenis van bet Pro testantisme," voor 2000. Aanbestedingen. Den 10, te Dirkshorn, van wege het bestuur der banne Haringoarspelde vernieuwing van ruim 7000 vierk. ellen straat, aan Gebr. Oldenburgte Bergen, voor 10548. Te 's Hertogenbosebhet bouwen van een gymnasium aan H. Dirksvoor f 32,997. Gipten. Wijlen de beer Jos. Cahen heeft aan de ned s israël. jongens- en meisjes-weeshuizen te Amsterdam elk f 3000 vermaakt. Voor de betrekkingen van de verongelukte manschappen der terschellinger reddingboot was tot 11 Febr. bijeengeza meld f 5663,55%. De douair. C. W. A. bn. v. W esterholtRussink heeft aan de algemeene bewaarschool te Velp f 1000 gelegateerd. Rivieren. Het ijs op de rivieren is geleidelijk opgeruimd zonder ongelukken te veroorzaken. Den 16 was de stoom vaart schier overal hersteld. De dordsche killen waren, reeds den 14 open, waartoe de rammonitors Panter en Haai veel hebben bijgedragen. Bij den gemeenteraad van 's Hertogenbosch is door het lid B\ C. Bake, hoofdingenieur bij den prov. waterstaat, een ontwerp ingediend tot inpoldering der stadwaarvan de uitvoering 150,000 zou kosten. De vertegenwoordigers van 91 poldersuitwaterende op het Oude Maasjede Dongende bleek enz., hebben in eene den 14 te Waalwijk gehouden vergadering met bijna alg. st. een adres aan de Prov. Staten van Nuordbrabant goedgekeurd, waarbij verzocht wordt niet aan te nemen het voorstel om eene subsidie van 1 miljoen te verleenen voor de uitvoering van bet regeeringsplan om de Maas van He- dikliuizen af haren loop te doen nemen door de bedding van het Oude Maasje tot in de Amer. Den 18 hebben genoemde Staten met alg. st. besloten: aan de rejeering te berichten, dat zij bereid zijn, eene aanzien lijke bijdrage, zelfs tot 1 miljoen, te verleenen voor Rijks werken tot verbetering van den waterstaatstoestand in het n. o. deel der provincieindien uit de inzage der plannen blijkt, dat dit deel gebaat wordt zonder schade voor het n. w. deeltot oprichting van een tijdelijk waterschap voor het n. o. deel der provincietot wijziging der prov. be grooting voor 1880, wegens herstel van buitengewone schade door den watersnood aan wegen enz., a f 26,466. De Gemeenteraad van Deventer heeft, tot dekking van buitengewone uitgavengrootendeels veroorzaakt door den aankoop der vestinggronden, besloten tot verkoop van 2 boerenerven met daarbij beboorende bosschen onder Die penveen en tot het aangaan eener 4 p. ets. leening van f 100,000. De Gemeenteraad van Arnhem heeft den 14 zonder hoofdelijke stemming besloten, het raadslid C. F. Coers, ter zake van aan de gemeente gedane leveraneiën, te schorsen. Sterke drank. Het adres tot aanvraag van wettelijke beperkingen van bet drankmisbruik is te Dragten en omlig gende plaat-en door 1222 personen onderteekend; te Leeuwar den door 1039 mannen en 724 vrouwen. De inspecteurs van het geneesk. staatstoezicht hebben met alg. st. beslotenadhaesie te betuigen aan het voornemen der regeering om ten deze een wetsontwerp in te dienen. Rampen. De kapper Staats, van Leiden, is den 13, aan de station Warmond de rails overstekende, door den sneltrein van Leiden overreden zoodat het hoofd van den romp ge scheiden werd. In den nacht van 1617 is te Winschoten de groote boerenhuizing van den heer A. Fïètor afgebrand, waarbij eenige koeien en paarden in de vlammen omkwamen. Den 20 zijn te Meppel een schuur met heide en hout en 2 daarbij gelegen woningen afgebrand. Te Leggeloo, gemeente Dwingelo, zijn 5 kinderen, die melk gedronken haddenwelke een nacht in een koperen ketel was bewaard, ernstig ongesteld geworden en 2 hunner zelfs onder vreeselijke pijnen bezweken. Den 19 is in de buitengronden van het Vlie gestrand de mexicaanscke bark Goletta, van Philadelphia met 7800 vaten peterolie naar Bremerhaven. De equipage is gered. Misdrijven. Te Amsterdam is een bijna 17jarig kan toorbediende gearresteerd, die uit een brandkast, waarin de sleutel gelaten was4 bankbiljetten van f 1000 ontvreemd en dat bedrag binnen een paar dagen in slecht gezelschap verteerd had (7 1100 daarvan zjjn hem uit een sigarenkoker ontstolen). Te Hekelingen is eene gehuwde vrouw in hechtenis ge nomen, die haar jongste kind, waarvan zij 14 dagen geleden bevallen was, door verdrinking om het leven gebracht en in eene naburige gemeente een hooimijt in brand gestoken bad zeer waarschijnlijk is de vrouw krankzinnig. Den 13 is door de policie te Groningen een valschen munter, de kopergieter J. Th. P., die kwartjesen dubbeltjes vervaardigde en sedert 3 weken door zijne vrouw in omloop brachtop heeter daad betrapt en gevangen genomen. Te Amsterdam hebben den 14 5 a 6 honderd personen zich naar het Rembrandtsplein begeven, uitgelokt door aan plakbiljettenwaarbij een paar dagen werk beloofd werden. De policie heeft deze misleidende biljetten zoo spoedig mo gelijk afgescheurd. Den 16 is te Groningen in hechtenis genomen de kruidenier K. Wdie zich in zijn goedkoopen en daardoor druk beklanten winkel bediende van voor een deel uitgeholde gewichten en van maten met dubbele bodems. Rechtszaken. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 18 Q., oud-hoofdonderwijzer laatstelijk koopman op Texel wegens bedriegelijke bankbreuk door verduistering van tot zijnen boedel beboorende goederenonder aanneming van verzachtende omstandigheden veroordeeld lot 1 jaar celstraf. Overleden te 's Gravenbagede kunstschilder Jan Weissenbruch aldaar geboren 18 Maart 1822. Den 15, te 's Gravenbage, de oud-o.i. ambtenaar F. C. Ros». De machinist 2' kl. der marine J. Houtsmuller is met 15 Febr. op non-activiteit gesteld. Bij kon. besluit van den 12 is de benoeming van den heer F. A. v. d. Drift tot lid van den milicieraad in het 3'. district van Noordliolland voor de lichting van 1880 op zijn verzoek ingetrokken, en zijn tot lid en plaatsvervanger benoemd de heeren J G. A. Ferhoejf en C. W. Bruinvis. Door het kiescollegie der herv. gemeente alhier is als predikant beroepen de heer A. E. van der Dutsen te Reenen. Den 17 is aan het ministerie van justitie aanbesteed het onderhoud enz. gedurende de jaren 1880, 81 en 82 van de huizen van arrest en van verbetering alhier, waarvoor minste inschrijver was C. Duin, voor f 1383 en 7 2130. De voorstelling, dinsdag-avond door den heer en mevr. Forvély in de zaal van den heer Switzar gegeven, was slecht bezocht. De heer Switzar heeft henpas van Parijs geko men bij ons publiek willen introduceerenalvorens zij zich in Amsterdam en elders naam verworven haddenzijne poging is niet tot zijn voordeel geslaagd. Toch had zij beter uitslag verdiend: de goocheltoeren van den heer Forvély, een adept der nieuwe school op dit gebied, waren aardig en on derhoudend maar vooral zijn spel op de mandoline, terwijl zijne vrouw hem accompagneerde met de guit&re basse, ver diende en vond toejuiching. Waren de fortissimo s op dit instrument niet steeds aangenaam voor het gehoorde pia nissimo's waren het des te meer en zoo uitstekenddat zij niemand deden twijfelen aan het meesterschap van den heer Forvély. In de vergadering der afdeeling van „volksonderwijs a. s. dinsdag-avond ten huize van den heer Fervloet te hou den zal o. a. besproken worden de wenschelijkkeid en uit- voeriijkheid der opneming van het teekenen onder de leer vakkeu op de gewone volksschoolen zulks naar aanleiding der brochure van den heer A. C. Kruseman te Haarlem. De voorgenomen inspectie der d. d. schutterij, ter ge legenheid van 's Konings verjaardag, is wegens het ongun stige weder afgecommandeerd, doch zalnaar wij vernemen, op zondag 22 dezer op de Paardenmarkt gehouden worden. De nieuwgebouwde graan- en zaadmarkt is den 2U open gesteld voor het gebruik, maar ongebruikt gebleven. Nie_ den eisclien van den handel maar het gemak der schipperij en wellicht ook de late aankondiging der opening schijnen hiervan oorzaak te zijn. In afwachting der behandeling va een voorstel der kamer van koophandel ten opzichte nieuwe marktwas eenig uitstel wenschelijk geweest. Vrijdag-avond vierde de Protestantsche Vrouwenvereeni- ging haar 25jarig bestaan recht feestelijk, de dames-e en in samenzijn met de hoofden der aan hare belangstelling o - vertrouwde gezinnen en een aantal genoodigden. A!?ewlss, door een drietal zangen, van een serafine-orgel begeleid, toespraken gehouden door mej. Abbring en de heeren vy en v. d. F een. Eerstgenoemde sloeg een blik op de a g legde baanverhalende hoe de vereeniging gestic en wasdom en zelfstandigheid gekomen was, en hoe zij, ten zegen, gewerkt had, terwijl spreekster hulde bra de nagedachtenis van overleden stichteressen en Ibeguns vg ook uit den kring der meisjes, die van 1858 totl 7 beijverden om den winkel dervereciugmgMvens^^ van fraaie handwerken te voorzien, er op, dat de vruuwenvereeniging

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 1