van Zondag 22 Februari 1880. Vervolg der wekelijksche berichten. Groot Brl((an]« en Ierland. Rusland. C»riek.enlaiid. Oo»tenri)k-llonja;urye. ■talie. Spanfe. Xiiid-Arrica. Bijblad van de Alkmaarsche Courant Den 14 werd te Southwark met 7683 stemmen tot parle mentslid gekozen de heer Clarkeconservatief, in plaats van liet overleden lidden heer Locheliberaal. De liberale candidaat verkreeg 6830 en de radicale 793 stemmen. Hoogerhuis. Lord Granville vroeg den 13 opheldering over het door lord Beaconsfield gegeven antwoord betreffende Herat. Hij wenschte te weten, of hij had willen te kennen fevendat ten opzichte van Herat nog geene consessie aan erzië was gedaandan wel of eene concessie met de staat kunde der regeering in strijd zou zijn. De minister ant woordde dat wat het slot der tot hem gerichte vraag be trof, het slechts tot misverstand aanleiding zou geven, indien hij verder ging dan zijne reeds den vorigen dag geuite ver klaring dat de regeering Perzië niet had ontheven van zijne verplichtingom Herat niet te bezetten. Den 17 vroeg lord Gramvillewelk gevoelen Beacons field, was toegedaan over het al of niet van kracht zijn van het drievoudig verdrag van 1856 en deze antwoorddedat een niet nietig verklaard verdrag niet als geenszins bestaande kon worden aangemerkt. Werd Engeland door een der medeonderteekenaars uitgenoodigd overeenkomstig de bepa lingen van dat verdragwaarbij de ongeschondenheid en onafhankelijkheid van Turkije gewaarborgd werd, te handelen dan zou de regeering moeten overwegen in hoe ver dat verdrag, in verband met de door het berlijnsche ver drag in den toestand gebrachte veranderingennog toepas selijk was. Lord Kimberley antwoorde daarop, dat dit ver drag alle beteekenis verloren had en dat het gevaarlijk was het nog als werktuig te laten bestaan waarvan deze of gene minister zich naar goedvinden zou kunnen bedienen. Lagerhuis. Den 13 stelde de heer JTheelhouse voor, eene bizondere commissie te benoemen tot nauwkeurig onderzoek van den staat der handelsbetrekkingen van Engeland met het buitenland. De gebreken van het vrijhandelstelsel zou den dan aan het licht komen en hoe nadeelig de invoer van allerlei fabrieksgoederen voor de arbeidende klasse in Engeland was. De onder-minister van buitenl. zaken Bourke bestreed dat voorstel en verklaardedat de regeering bij voortduring het vrijhandelsstelsel huldigdedat volstrekt geen fiasco gemaakt had. Het voorstel werd daarop met 75 tegen 6 stemmen verworpen. De 13 eerste artikelen van het wetsontwerp tot het nemen van maatregelen om aan de iersche pachters pootaardappelen te verschaffen werden aangenomen. Op eene vraag van den heer Harcourt werd door den attorney-general" en minister Eorlhcote geantwoorddat het verbond van 1S56 tusschen Engeland, Erankrijk en Oostenrijk door de engelsch-turksche overeenkomst feitelijk wel op den achtergrond was geschoven maar wettelijk nog bleef voortbestaanvoor zoover het niet door het berlijnsche verdrag vervangen was. Den 16 diende de heer Syanvoordat tot de artikels- gewijze behandeling der wet tot ondersteuning der noodlij denden in Ierland werd overgegaan, op nieuw zijn amende ment in om die uitgaven uit de schatkist en niet uit de kerkelijke fondsen te vereffenen. De heer O'Conner Power betoogdedat dit de beste wijze was om gjed te maken den sedert eeuwen aan Ierland gepleegden roof. In den loop der beraadslaging deelde de regeering haar voornemen mede, om het "voorschotfonds van 6,000,000 tot f 9,000,000 te verhoogen. Na verwerping van het amendement met 126 tegen 34 stemmen ving de artikelsgewijze behandeling aan. Daarbij stelde O' üomell voor, aan de gemeentebesturen te vergunnen het geven van ondersteuning niet alleen in voed sel en brandstof, maar ook in geld. De leider der Ieren was het hiermede niet eensmaar raadde der regeering toch aan toe te staan ondersteuning door werkverschaffing, dat lord Hartington mede ter overweging aanbeval. Het amendement werd verworpen met 193 tegen 20 stemmen. Dadelijk stelde hij een ander amendement van bijna gelijke strekking voor, dat ook verworpen werd. De zitting eindigde's nachts 3 uren. Den 17 verklaarde de minister Northcoteop eene vraag van Charles Üilkedat de onderhandelingen over de benoe ming eener internationale commissie van liquidatie voortdu ren maar dat de uitslag nog niet te voorspellen is. Minister Bourke antwoordde op eene vraag van den heer Simon, dat de engelscbe vertegenwoordiger in Marocco vertoogen bij de regeering aldaar had ingediend over den aanval op de joden te Eez. Over de bescherming van niet- mohammedanen in Marocco werd nog met andere mogend heden onderhandeld. Eene motie van den heer Meidon ten gunste eener uitbrei-' ding van het stemrecht in Ierland werd verworpen met 242 tegen 188 stemmen na bestrijding door den minister van Ierland die ontkendedat het algemeen deze uitbreiding verlangde. (De Times betreurt deze houding, omdat daardoor een nieuw voorwendsel gegeven is om te klagen over ver- Wftarlopzing van iersche belangen door het parlement) De Czaar heeft deii wensch te kennen gegevendat de voorgenomen bezoeken van vorstelijke personenbij gele genheid van zijn 25jarig regeerings-jubiléwegens den lij denden toestand der Keizerin achterwege zouden blijven. De Czaar heeft de gewoonte des avonds tusschen 6 en 7 uren het middagmaal te gebruiken in eene zaal van zijn winterpaleis, gelegen boven het vertrek der lijtwacht en waaronder zich een kelder bevindt. Den 17 's avonds 6% uren ontstond eene ontploffing onder die eetzaal, waarschijnlijk veroorzaakt door eene aanzienlijke hoevee.heid dynamietdie te vroeg ont plofte. Eenige minuten later zou de Keizerlijke familie, uit gezonderd de Keizerin, in de eetzaal tegenwoordig zijn ge weest. De aankomst van den prins van Hessen schijnt oor zaak te zijn geweest, dat de tamilie iets laler dan gewoonlijk was. Van de wachthebbende soldaten werden dadelijk 8 ge dood en 45 gewondwaarvan reeds enkelen overleden zijn. Onder het puin zijn nog 2 lijken van soldaten gevonden terwijl een beambte van het paleis gedood en een gewond werd. Van de Keizerlijke familie bekwam niemand eenig letsel. De Keizerin, die in eene nabij gelegen kamer sliep, schijnt zelfs niets van de ontploffing gehoord te hebben. De vloer der eetzaal is sterk beschadigd er werd een groot gat in geslagen en wel zoo dat men zeggen kandat de aanslag gelukt zou zijn, was de familie juist op den gewonen tijd aan tafel gegaan. Alle vensters waren vernield en de tafels en stoelen aan splinters. Na de ontploffing mocht niemand het paleis verlatendoch de schuldige schijnt zieh reeds vroeger verwijderd te hebben; het vermoeden rust op een van drie werkliedendie onder het vertrek der lijfwacht iets te herstellen hadden, althans eeu was ontvlucht. De kracht der ontploffing blijkt duidelijk uit het groot aantal gespron gen vensterruiten in het paleis zelf en in de naastbij gelegen huizen aan de Newakade. Het gas in en om het paleis werd geheel uitgedoofd, zoodat er na den aanslag volslagen duis ternis beerscbte. Zoodra het gebeurde buiten het paleis be kend werd. was het plein voor het paleis gevuld net eene talrijke volksmenigtedie hare vreugde betoonde over het mislukken van dezen aanslag en werd de stad met vlaggen getooid. Het corps diplomatique kwam den Czaar geluk wenschen en deze droeg aan prins Gortschakoff op daarvoor zijn dank te betuigen. In alle kerkgebouwen werden dank gebeden gehouden. De daders schijnen naauwkeurig met de plaats en de tijdsbepalingen ten paleize bekend te zijn ge weest en hebben in het paleis zeker medeplichtigen gehad dat allezins verklaarbaar is, wanneer men weet, dat het win terpaleis door 5000 personen bewoond wordt en dat in de omgeving des Keizers aanhangers der Nihilisten gevonden worden. Een streng onderzoek is aangevangen en de rus- sisehe bladen mogen voorloopig niets mededeeien dan het geen zij in het officiëele blad vinden. De gewonden werden naar het hospitaal der Paulowkazerne overgebracht en de Golos ontving reeds te hunnen behoeve van bizondere per sonen talrijke giften. Dat blad wijst op de trouwe en van plichtsbetrachting getuigende houding dier soldaten, behoo- rende tot het Einsche regement der lijfgardedaar zij hoewel gewondhun post niet wilden verlaten, voordat zij afgelost waren. De paleizen en gebouwen der Kroon worden thans door sappeurs nauwkeurig onderzocht. De gouverneur-generaal Gourko vaardigde aan zijne troe pen den 19 de volgende dagorder uit„Eergisterenavond te 7 uren ontstond onder het vertrek der hoofdwacht in het winterpaleis eene ontploffing door middel van eene aan zienlijke hoeveelheid dynamiet. De verachtelijke booswicht beoogde blijkbaar een aanslag op den geheiligden persoon des Keizers, want hij had het tijdstip van het middagmaal gekozen voor de uitvoering van zijn plandat de vernieling van de eetzaal des Keizers ten doel had. God redde het leven van den gezalfde en bewees ons allen op nieuw een groote genade. Laat ons eenstemmig onze innige dankge beden daarvoor ten hemel opzenden." In de zitting der Kamer van den 12 antwoordde de mi nister van buitenlandsche zaken Delyannis op eene vraag van den heer Messinezidat de arbeid der turksch-grieksche commissie voor de grensregeling nog niet tot den door de mogendheden verwachten uitslag heeft geleid. De mogend heden zouden hare pogingen tot. bemiddeling voortzetten en waarschijnlijk zouden zij het eens worden. De heer Messi nezi hernam, dat, indien de tusschenkomst der mogendheden onvoldoende mocht zijn tot oplossing van het vraagstuk Griekenland zelf den gordiaanschen knoop moest doorhak ken wilde het niet gedoemd zijnaan eene uitterende ziekte te sterven. Daarna ging de Kamer tot den 16 uiteen, om dan te beginnen met de beraadslaging over de begrooting. De oostenrijksche en hongaarsehe delegatiën hielden den 14 eene gemeenschappelijke zitting, ten einde door eene ge meenschappelijke stemming het over de begrooting van het rijk gerezen geschil uit te maken. In eene dergelijke zit ting worden geene beraadslagingen gevoerd. Het geschil betrof den bouw eener nieuwe kazerne te Szegedin, die volgens de oostenrijksche delegatie alleen ten laste der hongaarsehe begrooting moest komen en volgens de hongaarsehe delega tie ten laste der gemeenschappelijke begrooting van het rijk. 49 Leden der oostenrijksche ei 46 der hongaarsehe delegatie waren opgekomen3 oostenrijksche ledendoor het lot daartoe aangewezenmoesten dus de zaal verlaten. De 46 oostenrijkers stemden tegen de 46 hongareu voor den be- grootingspostzoodat het. voorstel als verworpen moest worden beschouwd. De delegatiën hielden den 15 hare laatste zitting. In de oostenrijksche deelde de minister van buitenlandsche zaken mede, dat de Keizer de door haar ge nomen besluiten met zijne goedkeuring had bekrachtigd en zijn dank betuigde voor den volbrachten arbeid waardoor weder de bereidwillige vaderlandsliefdewelke de leden be zielt aan het licht was gekomen. De minister gaf als zijne overtuiging te kennen, dat de algemeene vrede geen gevaar liep. De zwarte stippenwelke een der redenaars aan den staatkundigen gezichteinder bespeurde, waren naar zijn ge voelen niet van dreigenden aard. Het was de taak der mogendheden om ze onschadelijk te maken. Als een zwarte stip, welke het welzijn der volken bedreigt, beschouwde hij echter de zuchtwelke zich in verscheidene europeesche staten openbaarde, om op nieuw tot vermeerdering der leger- sterkte over te gaan. Hij hoopte, dat deoostenrijk-hongaar- sche regeering dit voorbeeld niet zou voltren. In de hongaarsehe gaf de sectiechef Kalley den dank des Keizers voor den vaderlandslievenden ijver der leden te kennen. De president Hayland betuigde evenzeer zijn vertrouwen in het behoud des vredes. Oostenrijk. Huis der Afgevaardigden Het wetsontwerp op de grondbelasting werd met 189 tegen 79 stemmen aan genomen in den vormdien het verkregen had door de amendementen der linkerzijde. De organen der duitsch libe rale partij zijn met dezen uitslag zeer tevreden: zult eeue aanzienlijke meerderheid hadden zij niet verwacht. De stedehouder van Neder-Oostenrijk Conrad eon Eybesfeld is benoemd tot minister van eeredienst en de heer von Kriegsan tot minister van financiën. De minister-president antwoordde den 18 op eene inter pellatie van den heer Menger, dat het adres der Boheemsche bisschoppen in hoofdzaak slechts eene herhaling bevat van de verklaringen, sedert de invoering der nieuwe schoolwet van de kerkelijke kringen uitgegaan. „Zoolang de wet bestaat", zeide de Minister„moet zij ook uitgevoerd worden. Doch de Regeering erkent, dat het haar plicht is om, waar zulks noodig mocht zijn, langs administratieven weg ol door tusschenkomst der wetgevende macht verbeteringen aan te brengen. De Koning opende den 17 het Parlement met eene troon rede waarin de indiening van twee wetsontwerpen wordt aangekondigdéén tot, trapsgewijze afschaffing der belasting op het gemaal en één tot hervorming der kieswet. Ook andere ontwerpen werden aangekondigd, o. a. eene herziening der gemeente en provinciale wet, der strafwet en der han delswet en tot het uitvoeren van verschillende openbare werkenwaaronder tot het verbeteren van den gezondheids toestand te Rome en tot verfraaiing der stad. Verder wordt gezegddat de regeering het onnoodig acht aan de vader landsliefde der leden de voltooiing van de hervorming van leger en vloot aan te bevelen zonder de financiëele krach ten des lands te boven te gaan. De betrekkingen met alle mogendheden waren vriendschappelijk hetgeen de regeering bevestigt in de overtuiging, dat onpartijdigheid en eerlijk heid der regeeringen de beste middelen zijn ter handhaving der vriendschappelijke verhouding tusschen de volken. Het behoud van den vrede is Italie's levendigste wensch en hoogste belang, waarom de nauwgezette naleving van het berlijnsche verdrag van groot gewicht is. De rechterzijde hoorde deze rede met «meer dan ijskoud stilzwijgenaan uitgezonderd bij de zinsnede dat het rijk gegrond was op de liefde van het volk en dat eene volledige legerhervorraing aanbevolen werd. Zoo in als buiten de Kamer werden de Koning en de hem vergezellende Koningin levendig toege juicht. Voor het uitspreken der troonrede waren 26 namen van Senatoren voorgelezen door de regeering benoemd ter verkrijging zoo mogelijk eener meerderheid in den Senaat voor de afschaffing der gemaalbelasting. Den 18 werd Ewwt tot voorzitter der Kamer herkozen. De Osservatore Romano maakt eene pauselijke encykliek openbaar, waarin de echtscheiding uitdrukkelijk veroordeeld wordt, nadat eerst uiteengezet is het bij uitnemendheid gods dienstig karakter van het huwelijk. Zij wordt verklaard in strijd te zijn met godsdienst en zedelijkheid en een teeken van zedelijk bederf genoemd terwijl de bisschoppen worden aan gemaand haar te bestrijdendoor den geloovigen de heilig heid van den huwelijksband onder het oog te brengen. Den 18 werd in de Kamer van Afgevaardigden door den minister van financiën de begrooting ingediendsluitende in ontvang op 792 miljoen, in uitgaaf op 829 miljoen. De vlottende schuld bedraagt der begrooting. Hij vroeg machtiging tot het sluiten eener leening tot gelijk bedrag en om dit maximum in geval van oorbg of ongeregeldheden te mogen overschrijden. De wet tot afschaffing der slavernij op Cuba is in het regeeringsblad openbaar gemaakt. Generaal Wolseley had een onderhoud met den heer Pre- toriusdat niet tot eenige uitkomst geleid had. Die heer weigerde een zetel aan te nemen in den transvaalschen uit voerenden raad. De Wetgevende Macht van Natal had geweigerd gelden toe te staan voor een engelschen resident in Zoeloeland. Er was evenwel een voorstel ingediend om de zaak nogmaals te overwegen. Het voorstel tot invoering eener grondbelasting in Natal was aangenomen. GEMEENTERAAD. Zitting van Woensdag 18 Eebr. 1880. No. 2. Voorzitter de burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig de heeren v. d. Drift en mr. A. P. de Langeeerstgenoemde wegens ziekte. De Voorzitter opent de vergadering, waarna 1. de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 2. Deelt de Voorzitter mede, dat den 17 het gras in den hout en de plantsoenen gedurende 1880 verpacht is voor /552,70, f 67,55 minder dan in 1879, en eenige boschgron- den ter bepoting met aardappelen verpacht zijn voor 30,40. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering inge komen stukken. Brieven van Gedeputeerde Staten ten geleide ven: 3. het goedgekeurde raadsbesluit van 21 Januari tot ver hooging der jaarwedde van den leeraar in het hand- en recht lijnig leekenen aan de burgeravondschool; 4. het goedgekeurde raadsbesluit van 21 Januari tot ver hooging der jaarwedde van de f" hulpondrrwijzeres aan de openbare scjiool voor meisjes en van de hulponderwijzeressen aan de openbare scholen in het algemeen 5. het goedgekeurde suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1879. Nos. 3, 4 en 5 voor kennisgeving aangenomen. 6. Rapport der speciale raadscommissie omtrent de con cessie-aanvrage voor eene duinwaterleiding. Dit rapport luidt als volgt(Zie achter het slot der vergadering.) Ter lezing gelegd. 7. Brief van Burg. en Weth. houdende mededeeling, dat de thans opgeleverde graan- en zaadmarkt den 20 Eebr. in gebruik zal worden gesteld. In overeenstemming met het gevoelen der kamer van koophandel, dat in het gebouwtje aan de zijde der Wortelsteeg eenige tafels en stoelen moeten geplaatst worden ten gebruike en gemakke der kooplieden en marktbezoekers en uit overwegingdat er nog in eenige kleine behoeften zal moeten worden voorzien, wordt een crediet van honderd gulden aangevraagd. De kamer van koophandel heeft verder op daartoe gedaan verzoek haar gevoelen medegedeeld omtrent de maatregelen van orde, voor het gebruik dier inrichting vast te stellen en omtrent de vraag, of er gelegenheid zal worden verstrekt tot opslag van granen, waartegen bij Burg. en Weth. nog al bezwaar bestond met het oog op de verantwoordelijkheidwelke de gemeente daardoor op zich zou nemen. Onder overlegging van dat antwoord merken Burg. en Weth op. dat de eerste wensch der Kamer, om het gebruik maken der nieuwe in richting verplichtend te stelien voor het plaatsen der markt- zakkenzoodat die niet meer op het Luttik-Oudorp mogen open staan geheel in strijd is met bet raadsbesluit van 16 October 1878, waarbij tot de oprichting dier inrichting besloten werd. Om het groote belang, dat de te nemen maat regelen behoorlijk voorbereid en overwogen wordenstellen Burg. en Weth. daarvoor de benoeming eener speciale com missie van 3 raadsleden voor. Het gevraagde crediet verleend en tot de benoeming der commissie besloten. Tot leden dier commissie worden bij verschillende stemmingen benoemd de heeren Bruinvis de Lange Helling en Vonk. 8. Verzoek van Schut, warmoezier, om vergunning tot het plaatsen eener houten loods tot berging van gereedschap pen, op zijn terrein aan den Westerweg nabij de Israëlie- tische begraafplaats. 9. Verzoek van A. Balder Dz., touwslager, om vergunning tot het behouden der tweede houten loods door hem geplaatst tot berging van hennip bij zijne lijnbaannabij de Israëli tische begraafplaats. Nos. 8 en 9 gesteld in handen van Burg. en Weth., ter beschikkingop grond dat deze verzoeken betreffen ter reinen ver buiten de bebouwde kom der gemeente gelegen. 10. Verzoek van B. Stevens, briquetten fabrikant, om een door hem voor een ket gebouwd houten stalletje bij zijn fabriek aan de Keetkolk te n ogen laten staan. Gesteld in handen van Burg en Weth. om berichten raad. 11. Verzoek van H. Schuyt. aannemer van openbare wer ken alhier, om van de gemeente tegen f 4,per centiare 4 a 500 centiaren gemeentegrond te mogen koopen, gelegen aan den Erieschen weg, ten noorden der brugwachterswoning, ten oosten van dien weg en ten westen der floornsche vaart, welken grond hij voorloopig, ra behoorlijke afscheiding van den openbaren weg, in haren tegenwoordigen toestand wil behouden om daarop later eene villa te bouwen, verklarende hij zich bereid daarop in geen geval arbeiderswoningen te stichten. Gesteld in handen van Burg. en Weth. om berigt en raad. 12. Verzoek van NSteeman, benoemd tot onderwijzeres aan de algemeene bewaarschool alhier, om eervol ontslag als helpster in de nuttige vrouwelijke handwerken aan de tussohenschool. 13. Gelijk verzoek van Aagje Viering, wegens haar aan staand huwelijk, met 1 Mei a. s. Beide verzoeken ingewilligd onder de gewone bepalingen. 14. Verzoek van JW. v. Kleef, om benoemd te worden tot helpster in de nuttige vrouwelijke handwerken aan de tusschenschoolin plaats van A. Steeman. Gesteld in handen van Burg. en Weth., om daarop bij het opmaken eener voordracht zooveel acht te slaan als zij zullen vermeenen te behooren. 15. Dankbetuiging van de hulponderwijzeressen aan de openbare armenschool mej. H. J. D. Botzenen P. J. C. Per- hulst voor de haar toegekende tractements-verhooging. 16. Geljjke daukhetuiging van de hulponderwijzeressen aan de openbare school voor meisjes mej. C. E. v. Aelst A. Sepp en E. Schuyt Best. 17. Gelijke dankbetuiging van mej. C. V. S. Verkerk, 1" hulponderwijzeres aan de openbare school voor meisjes. Nos. 15, 16 en 17 voor kennisgeving aangenomen. 18. Verzoek van de wed. C. Verhoeve om eene schoeiing te mogen zetten aan de Lindegracht, achter baar huisje. Ter zijde gelegd als geschreven op ongczegeld papier. Daar het verleenen van vergunning daartoe tot de bevoegd- beid van Burg. en Weth. behoort, zal op dit verzoek door dat collegie gelet worden. 19. Klacht van J. Hart over het wegzenden van zijne kinderen van de openbare tusschenschool, op grond dat hij weigert te betalen de vervolgingskosten ad f ,15 voor door hem niet op den bepaalden tijd betaald schoolgeld, welke kosten naar zijne meening door den gemeente-ontvan ger ten onrechte gevorderd werdendaar hij geen aanslag- billet ontving, en verzoek om de takken der boomen aan de oostzijde der Mientwelke hinderlijk zijn voor de scheep vaart te snoeien. 20. Verzoek van de bewoners aan den Omval om'eene der aftedanken brandspuitentot den verkoop waarvan be sloten isaldaar te vestigenzijnde zij bereid die spuit voor eigen rekening te bergen en te bedienendoch niet te onderhouden. Nos. 19 en 20 gesteld in handen van Burg. en Weth. om bericht en raad. 21. Verzoek van zes eigenaars en bewoners van perceelen aan de stads-vestnabij de Keetkolkom de aldaar staande boomen te vellenvermits zij vreezendat hunne perceelen veel van de vocht zullen lijden en het daglicht bovendien daardoor zeer belemmerd zal worden en zoo daartegen be zwaar bestaatde boomen hoog op te snoeien. Aangehouden als in verband staande met een straks aan de orde gesteld rapport, om dan daarop zooveel acht te slaan als de Raad zal vermeenen te behooren. 22. Verzoek van den heer M. K. Jongesom vergunning tot het maken eener voetbrug van zijn land aan dtn Ken- nemerstraatweg op dien wegwaartoe hij van den Commis saris des Konings reeds vergunning verkregen heeft. Gesteld in handen van Burg. en Weth. om berigt en raad. Zijn in behandeling genomen de voor de leden ter lezing ge legen hebbende stukken. 23. Verzoek van Mej. M. R. de Vries, om eervol ontslag als 3". hulponderwijzeres en als onderwijzeres in de vrouwe-l hjke handwerken aan de openbare tussctienschoolmetl ingang van 2 Juli a. s. Verleend. 24. Verzoek van het burgerlijk armbestuur, om van den I post voor onvoorziene uitgaven in de begrooting voor 1879 1 f 21,85 te mogen afschrijven en over te schrijven op dien voor turf en arbeidsloon, met dat bedrag overschreden. De commissie van financiën stelt voor de gevraagde magtiging te verleenenbehoudens het nader grondig onderzoek der uitgaven bij het nazien der rekening. Aangenomen. 25. Voorstel van regenten van het mannen- en vrouwen gasthuis om de jaarwedde van den ziekenvader en de zie kenmoeder in dat gesticht te verhoogenop grond dat de ondervinding geleerd heeft, dat eene jaarwedde van f 100, in den tegenwoordigen tijd onvoldoende is om geschikteg J voor die taak berekende personen te verkrijgen en hun wel kring uit den aard der zaakals rechtstreeks met de v| zorging der zieken belast, ook minder aangenaam is dan van binnenvader en moeder, lettende op het gehalte der/ verpleging opgenomen wordende personen. De commisl van financiën kan zich met dat voorstel vereenigen en stl voor die jaarwedde op f 150,vasttestellen. Aangenon Van Burgemeester en Wethouders. 26. Rapport op het verzoek van het departement Alkml der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, om de rel van het voor eene alhier op te richten zwem- en badinrjf ting benoodigde kapitaal, begroot op f 9000,gerek tegen 5°/0 's jaars, van gemeentewege te garanderen,! welk geval het departement binnen 6 maanden trachten f het kapitaal bijeen te brengen en uit de aandeelhouders eigen bestuur zou laten benoemendat verder de zaa I gelde en beheerde onder goedkeuring van den gemeentel Burg. en Weth. achten het tot stand komen eener f gelijke inrichting zeer wenschelijkin den tegenwoorJ tijd mag die inrichting in eene gemeente als Alkmagq ontbreken. Het wenscbelijke daarvan springt te m| het oogwanneer men bedenktdat net, g"volg van de algemeene politie-verordeuing ter wille der openba delijkheid te recht opgenomen verbod, om binnen da en in vaarten, waar lewoonde huizen staan, bi,| afstand van 50 meters te baden of te zwemmen .f jongelieden hunne toevlucht moeten nemen tot I slooten of vaartenwaar zij geheel buiten toezie! tot diepe en daardoor gevaar opleverende watert S~ het Groot Noordhollandsch kanaal. Uit het oo?, veiligheid verdient de oprichting eener zweminricb' sterkste aanbevelingwantzoo zij bestaat, kan ht of zwemmen buiten die inrichting verboden worden! eene badinrichting zal aan de wenschen van verscll ingezetenen tegemoetkomen en medewerken om de gel uitkomsten te verbeteren. Van de tegenwoordig in hl huis bestaande gelegenheid wordt zeer weinig gebrl maakt; de plaats, waar zij gevestigd is, schrikt somml en de nog al hooge kosten zijn een niet minder groq kelblok. Al is de oprichting eener zwem- en badinl dus wenschelijk de hier te beslissen vraag ismag meente door het verleenen van geldeligken steun de oi mogelijk maken Met het oog op het voorafgaand] die vraag reeds bevestigend beantwoorddoch b<] ontstaat daardoor voor de gemeente de gelegenkej goedkoopste wijze te voorzien in eene behoefte, wa gewicht niet te ontkennen valt. Er bestaat voor genden toch even veelzoo niet meer behoefte ouj baden dan voor meer gegoeden en wanneer nu bij het verleenen van geldelijken steun bedingt inrichting op bepaalde tijden ten behoeve dier t^ den gebruik kan worden gemaakt, kan en mag gerust verleenen. De gevraagde garantie, in heU geval /"450,per jaar bedragende, kan voor de g ciën niet bezwarend genoemd worden. De conc» om zich bereid te verklaren de gevraagde garantie tS onder bepaling o.a., dat het plan der inrichting stellen tarieven en reglementen alsmede de wijze vl sing van het kapitaal aan des Raads goedkeuring on pen wordende inrichting gemaakt worde op de dj Raad aan te wijzen plaats en op later te bepaler! opengesteld worde voor onvermogendeneen lid vl Raaddoor dat collegie aan te wijzenambtshi uitmake van het bestuur over die inrichtingdezt I verklaring vervaltwanneer niet binnen zes maanden dagteekening van het voor de oprichting benoodigil taal bijeengebracht is. Als plaats voor die inrichting wordt voorgestel^ gesneden Kanaalvak even voorbjj het logement vanl Ootes. De commissie van financiën was verdeeld derheid kon zich met het voorstel van Burg. en houdens verscherping der bepalingen ten aanzien dej om duidelijk te doen uitkomen tot hoever dezq strektevereenigenzij achtte de oprichting da wenschelijken konnu van de gemeente alle^ rantie gevraagd werd, uit een geldelijk oogpunti

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 5