No. 9. Tweeëntachtigste Jaargang. 1880. ZONDAG 29 FEBRUARI. #fficiëcl (Scbcelte Jngczcmbeu /Stukken. Her{|k van alle Haten en Gewigten diUckcU|kschc lierichtcn Binnenland. Jflarfcl- en fieutrsbevicfiten. Qbuertentiëu. /Statss-iiXicuuïsK 3 AOjarige Kcbtvereeniglng van P. BREGMAN en G. HOUTER. JAN KRTJYT Klz. en Alkmaar, 24 Febr. 1880. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt wekriijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal O,*5, franco per post f OyëO, afzonderlijke nommers S Cents. Brieven franco aan de Uitgever HERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een bijbladbevattende wekelijksche berichten BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis; dat, aantevangen Vrijdag, 20 Februari 1880, de over dekte graan- en zaadmarkt voor de marktbezoekers zal ge opend zijn en dat het hun vrij staat van af dien dag des Vrijdags al dan niet van die inrigting gebruik te maken. v - Wethouders voornoemd, Alkmaar, 17 Febr. 1880. Burgemeester en A. MACLAINE PONT. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat het kohier van het Patentregt over het 3'-. kwar taal en het kohier voor de belasting op het Personeel, voor zes maanden No. 7, beide over de dienst 1879/80 op 21 Fe bruari 1880 door den Heer Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordhollaud executoir verklaard op heden aan den Heer Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering zijn overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeijeate voorkomen. Alkmaar Het Hoofd van het Bestuur voorn., 28 Febr. 1880. A. MAGLA1NE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter openbare kennis dat de militieraad in dit district zijne eerste zitting be stemd tot het onderzoeken der redenen van vrijstelling van LOTELINGEN dezer gemeentezal houden ten raadhuize alhier op Maandag 8 Maart e.k., des voormiddags ten 11 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 28 Febr. 1880. He Secretaris, zs reor. NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de ingezetenen, dat eene suppletoire begrooting voor de dienst 1879, en eene voor de dienst 1880 gedurende de eerstvolgende veertien dagen op de secretarie ter lezing zijn nedergelegd, en in afschrift verkrijgbaar zijn tegen betaling der kosten. Burgmeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MAbLAlNE PONT. 24, Febr. 1880. He Secretaris, NUHOUT VAN PER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van ALKMAAR brengen ter openbare kennis: dat zij in bunne vergadering van 2A Februari 1880 gun stig hebben beschikt op bet aan ben inuediende verzoek van H. B. GRANSJEAN, smid te Alkmaarom vergunning tot bet oprigten eener smederij in het perceel aan de Ramen, Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 26Febr 1880. He Secretaris, NUHOUT VAN DKH VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden dat op 12 Maart e.k. 's middags ten 12 ure, in het open baar ten behoeve van het Departement van Oorlog zal wor den aanbesteed de levering van 343 REMONTPAARDEN, waaromtrent nadere aanwijzingen in de Staatscourant zijn opgenomen. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. De gemeenteraad van Leiden heeft, op voorstel van 15. en W., besloten, aan de firma Crans Sp Cie. concessie te ver- leenen voor een stoomtram naar Katwijkvoor zoover de gemeente Leiden betreft, en haar gedurende 25 jaren te garandeeren 4 p. c. 'sjaars over f 65000, tot een maximum van t 2500 per jaar. Bevolking. De bevolking des Rij;s bedroeg op 31 Deo. 1878 3,981,887 zielen, tegen 2,613,487 op 31 Dec. 1829. Dat de handleidingen tot het aanleeren van vreemde talen door zelfonderricht volgens de methode Langenscheidtvoor nederlanders bewerkt door Servaas de Bruin, bijval en aftrek vinden blijkt wel daaruit, dat van die voor het transch, engelsch en duitscb reeds de derde drukken verschenen ziju. Het Schoolblad, de Wekker eu de Nederlandsche Spectator hebben dan ook een zeer gunstig oordeel uitgesproken over deze handleidingen, welke hen, die ze geregeld beoeienen in 6 tot 9 maanden in staat stellen eene vreemde taal niet alleen te lezen, maar ook te schrijven en met voldoende zui verheid te spreken. Voor elke taal verschijnt wekelijks eene aflevering, a 30 cent, die dagelijks 1 a 2 uren studie ver- eiscliten hiermede voor hollandseb, deenschzweedsch spaansch en italiaansch 24 en voor transch, engelsch, duitscb, lat,ijn en grieksch 36 weken voortgaande tot het beoogde doel voert. De Spectator wijst er op, dat 's heeren de Bruin bewerking der taalcursussen uitmunt door heldere en volle dige uiteenzetting van de middelen om dat doel te bereiken, terwijl met groote juistheid van elke taal iiet eigenaardige, dat haar van de anderen onderscheidt, wordt in het licht gesteld. De vergadering der afdeeling van „Volksonderwijs", den 24, werd door een 30tal leden bijgewoond, onder welken het onderwijzend personeelook uit den omtrek goed ver tegenwoordigd was. Na het uitbrengen van een verslag nopens den toestand der afdeeling, het doen der rekening, het ver kiezen van bestuursleden het bespreken van den beschrij vingsbrief voor de algemeene vergadering en bet aanwijzen van een afgevaardigde en plaatsvervanger voor die vergade- rinsr (de heeren Wuyster en Dekker)werd door den heer 26 tebr. 1880. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. in te en het IJklokaalin het Victoriepark te Alkmaar, voor de Alkmaar wonende neringdoendenvan 17 Februari tot met 25 Maart, van des voormiddags 9 tot 12 en des namiddags van 1 tot 3 uur. JAGT- EN VISCHACTEN. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR, maakt, tu-keuddat ter secretarie verkrijgbaar zijn blanco- aanvragenter bekom,ng van JAGT- EN VISCHACTEN. Alkmaar He Burgemeester voornoemd, 26 Februari 1880.A. MACLAINE PONT. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2". helft der maand Januari 1880. J. de Jong, B. L. Schaap Jr. Co., Alkmaar; P. H Schneyder, P. Stevens Amsterdam Bloemmeester, Dongen; F. Veering, Harlingen Medemblikker Courant, Medemblik; van der Bussen, Schermer; B. Stokvis, Uithoorn; G. Coe vert, Veenhuizen M. de Jong, Zaandam P. Dekker, Zijpe. Van ile Hulpkantoren OrootschermerJ. C. J. G. Heinis Jr., Zuid- en Noord schermer. ZuidscharwoudeP. StopelHensbroek. Briefkaart: P. Beukenkamp, Rotterdam. P O L I C 1 E. Ter terugbekoming is aan l.et Commissariaat van Policie het volgende voorhanden, als: een witte zakdoek, 4 sleutels aan een ring2 portcmonnaies met eenig geldeen luciters- doosje met gouden plaatje, i zwarte vrouwenzakken, een zwarte hondeen manchet met knoop2 kachelseen rei.dat.chje en een zakje, inhoudende een half hemd en 12 sleutels aan een ring. "J Benoemingen. De heeren A. Griff ijn en F. G. Stucki landmeters 3« kl., zijn bevorderd tot de 2«. kl. Belastingen. Gedep. Staten van Gelderland hebben op een bezwaarschrift van den heer H. C. A Fh-emete N y - meven, tegen den aanslag voor een molenwerk, dienende tot het in beweging brengen van 3 snelpersen en een pietpers, dien aanslag vernietigd en ontheffing verleend ten bedrage van f 21,76 in hoofdsom en opcenten. Spoorwegen. Den 21 is te Utrecht de acte van oprich ting verleden der maatschappij „Een Nationaal Belang", (en doel hebbende de beplanting der bennen van spoorwegen enz. met vruchtboomen. De directie der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen wil dit toestaan tegen het geuot van der zuivere opbrengst. Van de 25U aandeelen aijn 173 geplaatst. Er wordt eene „Nederlandsche Tramwegmaatschappij ge vormd, waaraan de verleende concessie voor een net van camwegen in Friesland reeds is overgedragen. de Redacteur Vergun zoo mogelijk een plaatsje in uw veelgelezen blad om te antwoorden op een ingezonden stuk in de Nieuwe Noordhollander van Zondag, 8 hebruari. Gij vraagt mij wellichtwaarom dat antwoord met aan den redacteur van genoemd blad toegezonden De reden hiervan is 1°. dat schrijver dit niet zoo zeer wil beschouwd zien als een antwoord op het bewuste ingezondeuemaar eigenlijk meer als eene wederlegging op sommige punten; en 2°. omdat ik veronderstel dat uwe courant meer ver spreid is en alzoo in meer handen komt dan de N. N. H., wat evenwel slechts eene gissing van mij zeiven is. Ik ben gewoon uit mijne eigene oogen te zien, en geloof tevens goed op de hoogte te zijn van hetgeen op het aan gehaalde „niet ver van Alkmaar gelegen" zeedorp zoo nu en dan voorvalt. Het doet mij leedmet den inzender van het artikel in de N. N. H. te moeten instemmendat vooral in de afge- loopen maand Januari door de vissehers van dat zeedorp veel verzuimd is. Of dat echter toe te schrijven is aan onwil om te werken moet ik betwijfelen. De vissehers van alle zeeplaatsen zijn zelden gegoed, hun middel van bestaan is ook zeer wisselvallig. Nu is.de ge woonte te Egmond om met, de bemanningen der bomschui ten, meerendeels arme lieden, eenmaal 's jaars afrekening te bonden, en wel met 1°. Februari. Meest allen hebben dan eene som t.e goed, of, zoo als zieli uitdrukkenin de bruilen zoo schielijk in het laatst van December of met Nieuwejaar de vangsten ver minderen en de bommen door storm omhoogslaanzijn zij zoo bang om hunne vaartuigen weer in zee te brengen (hetgeen natuurlijk met groote kosten gepaard gaat), dat. zij niet aan de winst kunnen toekomen naar ik geloof enkel uit vrees van hun tegoed te verspelen. Door uit eigen gaten te kijken meen ik te kunnen betwijfelenof de vis sehers der bomschuiten liever bij troepen van mannen vrouwen en kinderen heel Noordholland platloopen om een „gifje" of „zood|edan de handen uit de mouwen te steken. Die dit doen zijn gewoonlijk vaste bedelaars, die immer op den weg zijnal is de visscherij ook nog zoo voordeelig en misschien den stilstand van de visseherij te baat nemen in beklag te komenal hebben' zij in de verste verte niet met de visscberij te maken bet ware zeker te wenschen dat zulks geen plaats vond. Van dit soort menschen heeft inzender gelijkdat zij liever Noordholland afloopen dan werken, doch de bemanningen der bomschuiten over het algemeen bedelen niet, al zullen ook bier zeker wel uitzon deringen zijn. De inzender in de NN. H. heeft ook gelijkdat dui zenden vaten peterolie in zee zijn opgevischt en geen een door de vissehers van het besproken dorp. Schrijver dezes meent echter, dat er aan de kust zelf niets van dat opvis- sohen gezien ismaar zulks ver van den wal gebeurdeen beeft geboord dat bet voor de vissehers niet best doenlijk was om met bunne vaartuigen alleen op de peterolievangst uit te gaandaar de vaten als 't ware slecbts bij toeval te vinden, zijn. Zeer zeker is het. dat de reeders en voorname hoofden van dat zeedorp de handelwijze der vissehersom in de af- geloopen maand Januari hunne visscberij niet te hervatten, afkeurdenmaar dit was te vergeefs. Misschien dat men door het tijdstip van afrekenen te veranderen een beter toe stand in het leven zou roepen want wat ziet men thans op dat zeedorp gebeuren? Nauwelijks was de afrekening gehouden, of verscheidene bommen werden voor de visscherij gereed gemaakt en staken in zee, terwijl bij goed weer te verwachten is, dat weldra alle bommen in zee zullen zijn. Dat dit niet uit weelde geschiedt is wel te begrijpen: 1°. De vissehers zijn sedert Januari zonder verdiensten, en 2U. is er thans meer gevaar en zorg aan de visseherij verbonden dan in Januari. Het is volstrekt mijn doel niet om den geachten inzender van het stukje in de N. N. H zijn schrijven euvel te duiden, neende vissehers van Egmond hadden mijns inziens zulk eene terechtwijzing wel verdiend maar ik achtte het mijn plicht om op te komen tegen de beweringals zouden die vissehers liever bedelen dan werken. Het bedoelde dorp heeft eene bevolking van 21)00 zielen, waarvan ruim 200 zoo manneu als jongens de visscherij uitoefeneneu dus ook andere inwoners tot we.ke de bedelaars kunnen behooren. Mijn verlangen is om den onguustigen indruk, die de lezers van het ingezonden stuk in de N. N. H. van de egmonder vissehers moesten bekomenzoo mogelijk weg te nemen ol te verzachten. Gw getrouwe lezer 18 Februari 188.0 U- 2. v. Heyst het debat, ingeleid over de wenscheljjkheid en uit- voerlijkheid der opneming van het teekenen onder de leer vakken op de gewone volksschool. Deed hij dat naar aan leiding der brochure van den heer Kruseman en bracht hij buide aan diens talent en warmte, hij wenschte dat men zich bij de beschouwing der zaak niet op diens standpunt plaatsenmaar haar onafhankelijk van genoemde brochure bespreken zou. De schrijver toch die nevens het kennen ook bet kunnpnnevens oefeninc der hersens ook die der banden en oogen verlangt, verwarde het belang des gebeelen volks met dat van den z. g. vierden stand en bad, dezen stand indachtig, inzonderheid de bevordering onzer kunstnijver heid op het oog. De school mocht echter geen rekening houden met dit of eenig ander aan de school vreemd belang, zij mocht alleen zijn voor het kind en de ontwikkeling daarvan in algetneenen zin beooeen. Vroeg men wat zij geven kon en welke resultaten zij opleverdedan was het bedenkelijk het aantal vakken te vermeerderenBij het debat werd van den eenen kant dit bezwaar gedeeld, en er op gewezen, dat de leerlingen in den regel zoo weinig ont wikkeld de school verlieten, dat men eer op inkrimping dan op uitbreiding der vakken bedacht zou moeten zijn; dat het opheffen van eenig leervak ter willp van het teekenen zeer bezwaarlijk ennu de vakken pas door eene nieuwe wet bepaald waren niet mogelijk wasdat tot het goed leeren zien der dingen teekenen juist geen vereischte was, maar dit doel op veel eenvoudiger wijze kon bereikt worden; dat het teekenen op de lagere school voor de ontwikkeling van het schoonleidsgevoel luttel zou baten, dat ons volk voor dit gevoel minder vatbaar is dan andere natiën, en dat, om in het teekenen eenigermate te vorderen, aanleg noodig is. Van andere zijde werd hiertegen betoogd, dat het niet heb ben van aanleg van sommigen kinderen voor enkele vakken van het lager onderwijs geen reden was om die vakken niet algemeen te onderwijzendat de lust der kinderen om te te kenen doorgaan- aanwezig is, maar leiding ten goede be hoeft; dat het verleden van ons volk het pessimisme, ten aanzien van zijn zin voor schoone vormen tegenspreekt dat het vervangen van de leervakken vormleer en geschie denis door het teekenen voor de volksschool geen slechte ruil zou zijn; dat het teekenen op Sommige scholen reeds, niet in vervanging van maar nevens de andere vakkenbe staat en op prijs gesteld wordt; dat het teekenen van gun- stigen invloed op het schrijven isdat het teekenen ook ontwikkelend werkt en niet alleen voor aanstaande kunst- nijveren maar voor alle menschen eene wenschelijke en bruik bare kunst isen datmoet de school zich bepalen tot eenige voor allen noodige vakken van kennis, de „handenar beid", zooals d'e in Zweden en Denemarken onderwezen wordt, er misplaatst en de opneming der nuttige vrouwelijke handwerken onder de verplichte leervakken eene fout, der wet is. Ten slotte werd met eene groote meerderheid aange nomen een voorstel, houdende, dat de afdeeling zieh tot de gemeentebesturen binnen haren kring zal wenden met, het verzoekom de opneming van het teekenen onder de leer vakken op de gewone lagere school zooveel mogelijk te be vorderen. Uit het bovengenoemde verslag bleek o. a., dat de afdeeling op 1 Oct. 1.1. telde 287 leden, zijnde 17 meer dan 's jaars te vorendat de ontvangsten bedroegen 308,30, de uitgaven f 306,24% en van het schoolfeest de ontvangsten f 800,55, de uitgaven f 727,14%; voorts, dat de gemeenteraad van Broek op Langedijk toont het openbaar onderwijs sleeht gezind te zijn. - De heer J. L. A. Kerschnerkapelaan in de parochie van den H. Laurentius, is benoemd tot rector van het r. c. ongensweeshuis te Amsterdam. Door den heer P. A. Haaxman Jr. te 's Gravenhage is aan de boekerij van het Stedelijk Museiim geschonken eeD kwartijn, bevattende een achttal zeldzaam voorkomende bro chures over kerkelijke toestanden en twisten in de I7°eeuw, waaronder de „Predicatie Uver 't Ontset van Alckmaar", den 8 October 1618 door ds. Johannes Geesteranus in de Groote kerk gebondengebold door ,,'t Examen Over hem Gehouden in de Consistorie van de selve Kerk", en door het schrijven, door hem en zijn broeder Pieter, predikant te Egmond, na bunne afzetting aan de Staten van Hollanden Westfriesland gericht.. De volksvoorlezing op j. 1. dinsdag werd gehouden door den heer H. d. Berghoofdonderwijzer der openbare ar menschool die eene boeiende novelle„Louise" getiteld en door hem naar aanleiding van de treurtooneelen der groote fransche revolutie ontworpen, voordroeg. Verwierf hij hier mede bijval, bovenal vond toejuiching zijn ijver voor het volksgezang, zoo duidelijk blijkende uit de werkelijk goede uordracht van een aantal liederen door 74 leerlingen zijner schoolvoor wie bovenal en voor wier ouders en vrienden deze bijeenkomst eene feestviering wasdie, na een warm woord van den heer Cohen Stuartmet het aauheffen van het volkslied besloten werd. De zaal Diiigentia was schier te klein voor de saamgekomen belangstellenden; jammer dat er ook anderen warendie door hun gedrag het alge meen genoegen niet bevorderden maar verstoorden; zij deden beter weg te blijven. Vrijdag is door een aantal aanvoerders van granen van de nieuwe korenmarkt gebruik gemaakt. 24 n Maria Cornelia Gerritsechtgen. van Dr. Leonardus de Sonnaville 73 j. 25 Antonia Francina Maria, D. van Thomas Michiel Kronenburg en Johanna Theresia Cremer, 4 m. AldaD. van Johannes de Jong en Alida Ooije, ruim 17 m. Jacob Karei GregoriusZ. van Jacob Mollevanger en Wilhelmina Henning, 4 j. en 10 ra. Alkmaar 23 Febr. Aangevoerd 7 Koeien f 200 a 260,104 vette Kalveren f 60 a 140, 25 nuchtere dito f 5 a 13, 33 Schapen 28 a 40, 46 vette Varkens f 0,52 a 0,68 perk., 2 magere dito f 18. 27 Febr. Kleine kaas hooi f 37, commissie hooi f 34, middelbare hooi f 37, laagste prijs hooi 20aangevoerd 121 st., wegende 24958 kilogr. Ter graanmarkt aange voerd 2483 heet., Tarwe f 9 a 11,50, Rogge 7 a 7,25, Gerst f 5 a 5,75, idem Chevalier 6,75 a 7,50, Haver 3,75 a 5, Paardenhoonen f 8a 8,45, bruine dito 10 a 19, citroen dito /14 a 18. Kanariezaad 8,50, rood Mosterdzaad f 12 a 16, Karweizaad 16,25, Ewten: groene /21a 24, grauwe 18 a 25, vale f 16 a 20. 28 Febr. Aangevoerd 6 Paarden 200 a 500, 9 Koeien f 170 a 210, 99 nucht. Kalveren 7 a 14363 Schapen 10 a 28 80 magere Varkens 16 a 24, 72 Biggen f 9 a 12,50, 2 Bokken en Geiten/5, Boter 1,10 a 1.25 per kop. Edam 26 Febr. Aangevoerd 141 st. Boter 1,65 a 1,75, Kipneneijeren 3,50 a 5. Enkhuizen 26 Febr. Karweizaad 16,75 bl. Maanz. f 12 a 12,50 per 50 P., Mosterdzaad 20 a 21, Erwtengr. 21 a 23, vale 15 a 18, br. Bonen 16 a 17. Haarlem 23 Febr. Aangevoerd roode Tarwe 10,75 witte dito 7,75 a 11,10, Rogge/5,70 a 7,Gerst/6 a7,50, Haver 4 a 4,75 Duivenbonen 7,50 a 8,50, Paarden dito 7 a 8,40. br. Boonen 12,50, groene Erwten9,80a 10,55, Capucijners 10,55. 25 Febr. Kleine kaas 32aangevoerd 6 st., wegende 1072 k. 9 Koeien 90 a 240, 1 Stier 115, 73 n. Kal veren 4 a 8, 123 Schapen 16 a 24, 4 Biggen 18. Medemblikih Feb. Boter per kop 1,80, Kippeneieren fi, Eenden dito 4 per 100. Purmerende 24 Febr. Aangevoerd 54 stapels Kaas, Boter 1,75 a 1,90 per kgr., 115 Runderen, 29 Paarden, 64 vette Kalveren 0,60 a 0,80 per kgr., 224 nucht. dito 15 a 29, 19 vette Varkens 0,54 a 0,65 per kgr., 40 magere dito 15 a 25 55 Biggen 8 a 12, 894 Schapen en Lammeren, K.ppeneieren ƒ3,50 a 4, Eenden dito/4 per 100. Uitgeest 25 Febr. Aangevoerd 9 Kalveren 5 a 9, 45 Schapen 13 a 26, 1 Varken 38, 73 koppen Boter van (0,65 k.) 1,15 a 1,27%, 750 Eieren f 3,25 a 4,50, per 100, 30 Kaasjes per stuk f 1 a 1,35. Schiedam 26 Febr. Moutwijn 12, Jenever 17,50. Zaandam 26 Febr. Kleine kaas 36, aangevoerd 6 st. Londen 23 Febr. 2400 Runderen 4.4-612000 Schapen en Lammeren 4.8-6.8, 100 Kalveren 5-6,8, Varkens 3.8-4.8. 26 Febr. 800 Runderen, 5000 Schapen en Lammeren, 100 Kalveren. Prijzen onveranderd. De heer M. J. v. Erkel thans landmeter 2e kl., is bevor derd tot de le. klasse. Den 22 is een bejaard man, met name Admiraal, ver pleegde in Let diaconiehuis, in de Langestraat. bij de Hoog straat plotseling dood ter neder gestort. Den 24 hadblijkeus den geweldigen rook een vrij ernstige schoorsteenbrand plaats bij den heer Klaverweiden, aan de Houttilstraatwelke echter gebiuscht werd zonder dat de turnvereenigingdie, al werd de klok niet geluid spoedig met hare spuit voor de bedreigde woning verschenen was, hulp behoefde te verleenen. I OudorpHunne dankbare kinderen, behuwd- 1 Maart 1880. en kleinkinderen. Getrouwd KANTONGEREC HT. 29 Februari. J. S., J. M. S., Wed. J. de G., J. W. D., J. K., C.S., B. H. W., W. S„ N. J. S„ S. de L., M. S. EJ. G., J. K. J„ K. P. N L. R., L. H., H. O., W. L., C.deJ., R. T. L. en W. F. B., allen te Alkmaar, ieder 1 boete of 1 dag gev. en Th. K. te Alkmaar 2 boeten van 1 of 1 dag gev. voor elke boeteallen ter zake van het niet strooien van zand bij gladde straten te Alkmaar. Allen in de kosten. BURGERLIJKE STAND. GEBO ren. 22 Feb. Nicolaas EngelbertusZ. van Petrus Conneman en Trijntje Bakker. 23 u Alida, D. van Cornelis Vredenburg en Geertruida van der Hoeven. Meindert GerardusZ. van Phiiippus Veen en Grietje Tegel. Pieter Johannes, Z. van Pieter Arzbach en Dieuwert.je Nel. 25 Anna Christina D. van Theodorus Groen en Barbara Johanna Hazes. Rijn, Z. van Johannes Holman en Antje Haasbroek. 26 Guurtje D. van Dirk Heinis en Aaltje Glijnis. 27 Naatje, D. van Salomon Izaak Grootkerk enGeesje Hoejtelman. OVERLEDEN. 22 Feb. Hirk Admiraal, 70 j. Cornelis Hermarus Laniber- tus, Z. van Hermanns Bos en Maria de Boer, ruim b w. 23 Margaretha D. van Jan van Westerop en Janu ;tje Bakkum, bijna 3 m. MARIA MASJE MARTINA OERLEMANS, diemede namens wederzijdsche betrekkingen hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, bij gelegenheid van hun huwelijk ondervonden. Gorinchem, 26 Februari 1880. Bevallen van een Zoon C. A. BERKHOUT BEETS. Nieuwediep, 21 Februari 1880. Geboren MARIA CHARLOTTA SOPHIA, Dochter van H. ESSEN en D. ESSEN - Battsljkb 27 Febr. 1880. Heden overleed, na eene ongesteldheid van slechts weinige dagen in den gezegenden ouderdom van 87 jaren en 8 maanden onze veelgeliefde Moeder KLIEZABETH VISSER, Weduwe van den Heer R. GROOTEWAL, vroeger van den Heer J. GROE- NEWOUD. Hoewel dankbaar voor haar langdurig bezit, valt ons dit verlies smartelijk, hetwelk zij zullen kunnen beseffen die de waardige overledene van nabij ge kend hebben. Koedijk den 21 Februari 1880. Jb. GROENEWOUD. K. GROENEWOUD. A. GROOTEWAL, Wed. L. BOS. Cs. GROENEWOUD. Heden overleed, zacht en kalm, na een langdurig en geduldig lijdentot diepe droefheid van mij mijne kinderen en behuwdkinderen mijne hartelijk geliefde Echtgenoote TRIJNTJE TJALLEWAL. Zij ontsliep in den ouderdom van 57 jaren, de troost des Evan- waarvan ik 32 jaren door een gelukkigen echt met haar vereenigd mocht ziju. De hoop des wederziens en gelies schenke ons kracht om in Gods altijd wijzen wil te berusten. 8 MULDER. Koedijk den 23 Februari 1880. Heden overleed, voorzien de H. Sacramenten der stervenden Vrouwe MARIA CORNELIA GERRITS, in den ouderdom vau ruim 73 jaren, «geliefde echtgenoote van Dr L. DE SONNAVILLE.

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 1