van Zondag 29 Februari 1880. Vervolg der wekelijksclie berichten. ■Binnenland. Buitschland Belgie. Frankrijk. Bijblad van de Alinaarsche Courant I Staten-Generaal. Het slot der rekening van Suriname over 1876 is een tekort van f 4-48,613,75 welk bedrag dus als bijdrage uit 's Rijksschalkist, over dat jaar is noodig geweest. De overeenkomst tusschen den Staat en prins Irederik ontbeft den Staat van zijne sedert 1850 bestaande verplichting tot uitkeering van f 37053,50 wegens overgenomen heide gronden, welk bedrag thans door den prins door belegging op het Grootboek wordt toegevoegd aan de domeingoederen en ontslaat den prins en zijne erven van de verplichting tot betaling van 80000, die hij schuldig zou zijn wanneer de Staat de gebouwen der Kon. Mil. Academie te Breda niet langer tot bun tegenwoordig doel wenscht te gebruiken. Ingekomen zijn wetsontwerpen: houdende nadere bepalingen omtrent den termijn van terzet tegen vonnissen, bij verstek gewezen en de verjaring van vonnissen in strafzakentot. aanvulling der begrooting van het domeinfonds voor 1880; tot bekrachtiging van het tractaat met Belgiebetreffende de verbetering van het kanaal van Terneuzen naar Gent, en de naasting der op nederlandsch gebied gelegen spoorwegen der Grand Central Beige. 2«. Kamer. Den 26 heeft de heer Schimmelpenninck v. d. Oye de regeering geïnterpelleerd over het weigeren der con cessie voor de wederdroogmaking van den Horstermeerpolder. De minister van waterstaat gaf een overzicht van de ge schiedenis dezer droogmakingen verklaardedat de 3 laatste n inisters van oorlog bedenkingen tegen eene nieuwe concessie hadden. De minister van oorlog gaf daarop te kennen, dat de droogmaking der plassen beoosten de Vecht, en inzonderheid der Horstermeer, zeer nadeeiig zou zijn voor de verdediging der Hollandsche waterlinie en nieuwe ver dedigingswerken zou noodig maken. üp eene interpellatie van den heer v. Kerkwijk, werd door den minister van buit,, zaken de overlegging toegezegd der bescheiden tot toelich ting der op 7 Jan. met Luxemburg gesloten conventiewat betreft de vertegenwoordiging van het Groothertogdom door de nederlandsche diplomatie. Leger. De minister van oorlog heeft de strekking van het Recueil Militaire zoodanig uitgebreid, dat de daarin opgenomen stukken niet enkel tot mededeeling maar tevens tot lastgeving aan de betrokken autoriteiten dienen. Daar door wordt veel geschrijf vermeden. Nijverheid. L)c Werkmansvriend van 27 Febr. bevat een artikel van de afdeeling Amsterdam van het Nederl. Werk liedenverbond „Patrimonium", getiteld „Het antwoord des ministers aan de werkelijkheid getoetst", waarin gezegd wordt: ,,'t ls geen antwoord op der werklieden verzoek, maar veeleer eene bespotting, 't Is geen met feiten aantoonen dat wij dwaaldenof het onmogelijke begeerden; maar eene parodie op wat wij wensehen eene, op één»1 enkele uitzondering na, volstrekte loochening van de werkelijkheid". De minister, wordt gezegd, heeft alle adressanten onder één hoedje wil len vangen, verwart daardoor de eene vraag met de andere, verloopt zich in algemeenhedenontkent dingen die niet beweerd en bestrijdt wensehen die niet geuit zijn, geeft voor stellingen in strijd met de waarheid, gekt met de lieden en stuurt ze met een kluitje in 't riet.Ook elders heeft 's ministers ontwijkend antwoord geen bijval gevonden, ook in kringen waar men het niet eens is met den steller van gemeld artikel, ,,dat de vrijheid om God te dienen naar Zijn Woord hier te lande in waarheid niet bestaat." Landhuur. De heer mr. M. v. Heioma te Heerenveen heeft aan zijne huurboeren te Lioessenswegens den mis lukten oogst des vorigen jaars, de helft der verschuldigde huursom kwijtgescholden. Kerkelijke zaken. Te Driehuizen en Zuidschermer is beroepen ds. P. v. d. Meulen, van Oud- en Nieuw-Gastel. Onderwijs. De afdeeling van „Volksonderwijs" te De venter heeft besloten zich te ontbinden. De Rijks-subsidie aan de gemeentelijke hoogere burger school met vijfjarigen cursus te Amersfoort is verhoogd met f 1000 en alzoo gebracht op 8000. Kunst. De regeering heeft eene kapitale schilderij van Qakriël Metsu aangekocht. Kermis. De gemeenteraad van den Haag heeft hare af wijzende beschikking van verleden jaar gehandhaafd, ten aanzien van adressen van den kerkeraad der herv gemeente en van het genootschap tot heiliging van den zondag, waarbij verzocht werd den duur der kermis tot zaterdag-avond te beperken. Tooneel. De uitslag van den te Schagen gehouden too- neelwedstrijd, waaraan 6 plattelands rederijkerskamers deel namen, is deze: Noordscharwoude 1». prijs (gouden me- dalje en 75), S. Maarten prijs (zilveren meda je en f 50), Scbagerbrugmet het lot tegen Dirkshorn 3». prijs (zilv. medalje en f 25). Aanbestedingen Den 19, te Schagen, het vergrooten der gemeenteschool, aan G Dignumvoor f 12825. Te Groningen, door B. en W., het tot wandelplaats en bouwterrein aanleggen van een gedeelte der noordwestelijke gemeentegronden, minste inschr. P. H. Dopheide, voor f 41,400. Den 23, door B. en W. van Amsterdam, a. het uitvoeren van de vereischte werken voor het inrichten van het voor malig oudemanhuis tot universiteit, b. het verbouwen van het hoofdgebouw in den Hortus Botanicus, c. het maken van een bibliotheekgebouw op het terrein achter het tegenwoor dige universiteitsgebouwminste inschr. a. J. Pootvoor f 32736, b. J. A. Scheltema, voor t 15400, c. Jv. Leeuwen, voor 1 49,974. Den 25te 's Gravenhagehet dempen en rioleeren van een gedeelte der Prinsengracht, minste inschr. H. de Borst, te Papendrechtvoor f 27 440. Den 26aan het ministerie van marinehet maken en stellen van een ijzeren kustlichttoren opAmeland, minste inschr. J L Kering Bagel Sf Cie., te Deventer, voor 54,332 Bouwwerken. De gemeenteraad van Haarlem heeft be paald dat de gronden van het exercitieveld aan den Scho- terweg zullen verkocht worden tegen 3 ji f 5 per vierk. elomin 6 blokken bebouwd te worden met woonhuizen van t 400 tot f 900 huurwaarde. Giften. De opbrengst van het watersnoodconcert, door de kapel der grenadiers en jagers in den Haag gegeven, is netto f 1904,75. De opbrengst eener fancy-fair te Rotterdam ten bedrage van 1 8907,32% is door de commissie verdeeld onder de armbesturen en genootschappen voor schamele armenin verhouding tot het aantal hunner bedeelden, tot het doen eener extra-bedeeÜDg. Mevr. v. Bern v. Goor Hinloopen heeft aan de herv. gemeente te Zeist, vrij van rechten, vermaakt voor hare diaconie f lOOti en voor haar weeshuis 5 russische certificaten elk grool t 1000 benevens 2 woningendie bezw> ard zijn met levenslang vruchtgebruik. Aan de Maatschappij van Weldadigheid werd 1000 vermaakt. Wijlen mevr. de wed. dr. v. Es te Meppel heeft, vermaakt aan de israël. vereeniging voor weezenverpleging aldaar 500, aan de israël. school en het herv. diaconiehuis aldaar elk 300, en aan het centraal israël. weeshuis te Utrecht f 500. Wijlen mej. C. F. L. T. Schouten, te Nijmegen, heeft aan de herv. diaconie aldaar f 1000 en aan het ziekenhuis aan den Jodenberg f 500 vermaakt, vrij van rechten. Geschenken. Namens de Prov. Staten van Noordhol land zijn den 24, door eene commissieden afgetreden commissaris des Konings bn. Roéll een praehtigen gedreven zilveren beker, met zijn wapen en dat der provincie prij kende benevens 2 teekeningen van C. Springer, de voorma lige woning van den heer Ro'éll en den toegang naar de Statenzaal voorstellendeaangeboden. Rampen. Den 20 's avonds is te Westzaan afgebrand de verfmolen „de gekroonde schoen", toebehoorende aan de firma P Schoen Sf Zoon, te Zaandam. Den 18 heeft te Katlijk (Schoterland) een jongen van 9 jaren, die met 2 andere kinderen naar het bosch was gegaan om hout te sprokkelenzich uit scherts aan een boom op gehangen. Toen hij dadelijk zijn bewustzijn verloor, liepen de andere kinderen spoedig huiswaarts, maar de geroepen hulp kwam te laat. Den 20's avondsis te Bregtdorpgemeente Scheorl afgebrand het buis van en bewoond door A. Schouten, koop man in manufacturen. Van den inboedel is niets gered. Huisinboedel en manufacturen waren verzekerd. Den 23 is op het terrein der afgebrande suikerraffinaderij te Amsterdam onder het puin hi t verkoolde lijk gevonden van den tweeden werkman die sinds den brand vermist werd Den 23 is het tweemastschip Maria, van Waspik, met steenkolen geladendoor feilen wind en stroom op de steen glooiing van den dijk bij Hurwenen gestooten zoodat het binnen weinige minuten zonk. De bemanning werd door spoedige hulp gered. Het schip was tegen schade verzekerd. Ten gevolge van den hoogen stand der Maas zijn den 24 de Beersche overlaten gaan werken. Dien dag gelukte het den aannemer van het beringen der doorbraken bij Oijen zijn werk op voldoende hoogte te brengen. De aannemer van het dichten der doorbraak in den Vleugeldijk in de tSommelerwaard had minder spoed gemaakt, en moest den 23, wegens het wassen van het water, den arbeid staken, zoodat het water weder onbeteugeld de polders van Brakel, Poede rooien en Zuilichem beneden den Meidijk binnenstroomde, en den volgenden dag ook het dorp Brakel geheel onder stond. Den 25 is echter Ook de keerdam bij Oijen over 25 ellen en vervolgens ook de nieuwe Maasdijk bezweken, waardoor Lith en de polder van Oijen weder overstroomden. Den 24 is op de Zeehondenplaat gestrand en totaal wrak geworden de engelsche brik Seanymphvan Hartle pool met steenkolen naar Rotterdamde bemanning is door de reddingkotter te Zierikzee aangebracht. In den nacht van 2526 is te Veendam de stoomolie- en pelmolen van A. Bus, met rijken voorraad olie, zaad en meel, geheel afgebrand. Het op Terschelling gestrande engelsch-americaansche schip Goletta is den 26 over de banken geslagen en tegen de Noordvaarder verbrijzeld. Misdrijven. Den 19 is te Amsterdam eene vrouw ge arresteerd die al meermalen bij neringdoenden met valsche dubbeltjes betaald had. Zij beleed, dat haar man die ver vaardigde, en bij eene huiszoeking werden daarvan de bewij zen gevonden zoodat ook hij in hechtenis werd genomen. Uit Groningen wordt berichtdat er niets waars is van de gevangenneming van een kruidenier, die met onzuivere maten en gewichten zou hebben verkocht. Den 20 heeft te Meersen tusschen eenige rondreizende venters een strijd plaats gehad waarbij een hunner op de plaats dood bleet. De vermoedelijke daders zijn gevat. Den 21 is in den Haag, door lieden die sinds eenige da gen een kind hunner buren gemist en van tijd tot tijd ker men gehoord hadden, terwijl de stiefmoeder afwezig was in een kelderaan een ijzeren kram vastgebondenmet de voeten in eene tobbe met water en schreiende van honger dat kind gevonden. De zaak werd t,er kennis der policie gebrachten de vrouw is in hechtenis genomen. Een man, die reeds 10 jaren geleden zijne vrouw en zijne dochter vermoord had, en daarna in een krankzinnigenge sticht was verpleegd, heeft, in den nacht van 26—27 te Amsterdam, zijne 50jarige zuster C. E. Knuyft, huishoudster bij den heer mr. JR. Oorver Hooft, aan de Heerengracht met een broodmes den hals afgesneden. De vrouw had daar zij alleen te huis was, haar broeder verzocht den nacht bij haar door te brengentoen zij ingeslapen was heeft hij haar vermoord en daarop is hij hevig brullende de straat opgeloopen en heeft hij een politie-agent zijne wandaad me degedeeld. De molenaar Louwste Vrouwepolderin Zeeland die zijn inboedel en koopmansgoederen bij verschillende maat schappijen voor aanzienlijke bedragen op dezelfde voorwerpen verzekerd hadis onder vermoeden van brandstichting in hechtenis genomen. Bij een brander te Valkenburg (Limburg) heeft eene be keuring plaats gehad. 8 Fusten inhoudende 521 kan jenever, zijn verbeurd en het maximum der boete beloopt ongeveer/1600. Rechtszaken. Het gerechtshof te Amsterdam heelt den 25 de 3 gebroeders GerritWillem en Martinus Lavertu wegens poging tot diefstal (bij den heer Geerling te Amster dam) bij nacht, door meer dan één persoon in een bewoond huis, met wapenen voorzien, en met buitenbraak welke poging begin van uitvoering gehad heelt en door eene van den wil der daders onafhankelijke omstandigheid weêrhouden is, veroordeeld ieder tot 10 jaren tuchthuisstraf. Allen heb ben zich tegen dit arrest in cassatie voorzien. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft den 18 bevestigd het vonnis der rechtbank aldaar, in 1878 gewezen, waarbij kerkvoogden te Oosterenddoor de lloreenplichtigen aan gesteld, zijn veroordeeld om het beheer der kerkelijke goe deren over te geven aan de kerkvoogden, door de herv. ge meente benoemd. De H. Raad heeft 4 zittingen gewijd aan het getuigen verhoor in de zaak van L. Pmcotfs en H. Kerdijk, gewezen directeuren der Africaansche Handelsvereenigingbeschul- Higd van 54 vervalschingen in gesch'iften van koophandel (journalen en balansen) en van het des bewust gebruik ma ken van die vervalschingen (toekenning en genieting van hooge divendenden door opvoering van cijtersen wisselruiterij. Uit de verklaringen van den beschuldigde Kerdijk en ook der getuigen bleek dat Kerdijk geheel stond en handelde onder den invloed van Pincoffs, en zich slechts met het com- merciëele, gelijk gene met het financiëele der ondernemingen bemoeide; en bemerkte hij, dat diens handelingen niet met een goed en eerlijk beheer overeenkwamen, zich door diens groote verwachtingen van winsten liet, nederzetten. Den 26 heeft de procureur-generaal, die het slechte toezicht van com missarissen zeer laakte, de punten van beschuldiging volko men bewezen geacht en als eisch gesteld 8 jaren tuchthuis straf en 108 boeten van f 50. Qverleden, te Brussel, de bekwame bouwkundige J. P. ~-~jlid der Academie van beeldende kunsten te Am sterdam officier der Leopoldsordegeboren te Kampen. Lijkverbranding. De vereeniging tot bevordering hier van telde op het einde van 1879 elf afdeelingen en omstreeks 950 leden, zijnde 150 minder dan bij het begin van dat jaar. Staats-Loterij. Trekking der 4'. klasseNo. 9599 f 25000, No. 13994 f 5000, No. 18098 f 2000, No. 15658 en 16251 f 1500, No. 5350, 11559, 12239, 13582 en 16828 t 1000. Aan de Köln. Zeitung wordt uit Rome gemeld, dat de onder handelingen tusschen Duitschland en Rome een tijdperk van volslagen stilstand zijn ingetreden, zonder rechtstreeksche uitkomstmaar toch niet gebed zonder zekere overeenstem ming. Nadat namelijk gebleken was, dat rechtstreeksche verstandhouding onmogelijk waszijn de onderhandelingen nog een poos tusschen den pauselijken nuntius en den duit- schen gezant te Weenen voortgezet. Toen hierdoor de in zichten van heide partijen duidelijk aan het licht waren ge komen werd de diplomatieke weg der onderhandelingen voorloopig verlaten en de pruisische regeering is thans voor nemens, op grond der verkregen inlichtingen de kerkelijke aangelegenheden zelfstandig te regelen. Het Vatikaan gelooft (wat aan dat blad nog twijfelachtig voorkomt), dat het ministe rie te Beriijn in de zomerzitting der Kamers voorstellen zal indienen, welke op de zaak betrekking hebben. Het zou aan de diplomatieke voortzetting der onderhandelingen de voorkeur hebben gegeven, doch gelooft ook, dat op den thans ingeslagen weg de beslechting van het geschil zal worden bevorderd. Rijksdag. Den 20 werd tot tweeden onder-voorzitter in plaats van v. Hólder benoemd de heer Ackermam (duitsch- conservatief) met 102 van de 202 stemmen. 94 waren in blanco. Hij verklaarde de benoeming aantenemen. Den 23 werden goedgekeurd de begrootingen voor den bondsraadde rijkskanselarij en buitenl. zaken alsmede die voor het inwendig beheer. Die voor oorlog werd aangeno men met uitzondering van eenige tot nader onderzoek naar de begrootingscommissie verzonden posten. In den loop der daarover gevoerde beraadslaging verklaarde de minister van oorlotr, dat de nieuwe militaire wetsvoordracht geenzins hare aanleiding vond in het vooruitzicht op een aanstaanden oorlog. Prins Bismarck woonde door ongesteldheid de zitting niet bij. Den 24 werd de begrooting van marine goedgekeurd uit gezonderd eenige posten welke tot nader onderzoek naar de begrootings-commissie verwezen werden. Bij de over dat hoofdstuk gevoerde beraadslaging vroeg de heer Handel nit- voeriee mededeelingen over het vergaan van de Grosser Kurfürstwaarbij ruim 200 brave zeelieden en een kostbaar schip verloren gingen, omdat hij de tot dusver gegeven inlich tingen onvoldoende achtte. De heer von Stosch, chef der admira liteit, verklaarde, dat behalve de reeds in het officiëele blad ver schenen mededeelingen geene andere inlichtingen konden gegeven wordenomdat daarbij hoogere belangen betrokken waren. De heer Handel stelde daarop voor, om van den chef der admiraliteit, als verantwoordelijk vertegenwoordiger van den Rijkskanselier, een nader verslag te eischen van de ramp, welke dat schip getroffen heeft Op voorstel van den heer Lasker werd besloten hierover in eene volgende zitting, afgescheiden van de begrootingte beraadslagen. Pruisen. Het Huis der Afgevaardigden werd den 20 verdaagd tot 20 Mei e.k. De voorzitter zal den dag der eerstvolgende zitting later bekend maken. Met 83 tegen 6 stemmen werd door de Kamer de over eenkomst met Nederland goedgekeurd betreffende het Kanaal van Terneuzen. President Grêvy ontving van den Czaar een telegram van dankbetuiging voor de hem betoonde gevoelens bij gelegen heid van den aanslasdat met deze woorden eindigde de geest des kwaads blijft evenzeer werkzaam als de goddelijke genade: ik reken op de sympathie van alle rechtschapen menschen. De toegezegde bescheiden betreffende Mayer of Hartmann, den in Parijs gevangen genomen Rusdie verdacht wordt van medeplichtigheid aan den bij Moskou gepleegden aanslag tegen den Czaar en wiens uitlevering gevraagd was, werden aan het ministerie van buitenlandsche zaken bezorgd. Den 23 had de gevangene een onderhoud met zijnen advo caat, den heer Enqelhardt, een der radicaalste leden van den Raad te Parijs, die hem zijne diensten aangeboden had. Hij ontkent alle medeplichtigheid aan die daad. De meeste Pa- rijsche bladen verzetten zich tegen zijne uitlevering, opgrond dat hij een staatkundig vervolgde is en niet een gewoon misdadiger. Den 25 's morgens 7 uren werd te Parijs een standbeeld der republiek onthuld zonder eenige plechtigheid. Senaat. Den 23 werd John. Lemoinne tot onafzetbaar lid verkozen .net 142 stemmen tegen 95 stemmen in blanco der rechterzijde en 19 op verschillende leden en een aan vang gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp van den minister Ferry betreffende de vrijheid van het hooger onderwijs. Wordt het wet, dan verliezen de vrije universi teiten het recht om deel te hebben aan het verleenen van graden en om kósten van inschrijving te heffen waarmede een groot deel barer inkomsten te niet gaateindelijk zullen volgens art. 7 de leden van niet erkende geestelijke orden volstrekt onbevoegd zijn tot het geven van hetzij openhaar, hetzij bizonder ouderwijs. De heer Chesnelonglegitimist, bestreed in eene rede, die 2% uur duurde, in het bizonder genoemd artikel 7 daarbij de Jesuïten en hun onderwijs verdedigende en de wet kenschetsende als een stap verder naar het staatsmonopolieals een maatregel van wederrech telijke herovering der vrije universiteiten enz. Den 25 verdedigde de heer Pelletanlid der commissie, het ontwerp tegen de aanvallen aan den heer Chesnelong en stond voornamelijk stil bij art. 7, waarmede het ontwerp staan of vallen zou. Met klem bestreed hij de jesuiten en hun onderwijs, en hield staande, dat door de uitsluiting de zer tot het verleden behoorende anti-nationale orde volstrekt geene inbreuk op de vrijheid gemaakt werd. Reeds onder de tegenwoordige wetten, welke men verkeerd had laten sluimeren, hadden deze lieden geen recht, in Frankrijk als onderwijzers op te treden. Frankrijk had menigmaal getoond, hoe groot zijne lankmoedigheid was, maar één ding zou men er nimmer van verkrijgennamelijk, dat hetveroot moedigd en berouwvol, boete zou doen wegens de revolutie aan de voeten van het standbeeld van Ignatius v. Loyola. Deze rede werd door de linkerzijde zeer toegejuicht. De heer de Foisins Lavenniere van het linker-centrum waarschuwde- tegen de dwingelandij van het Jacobinismc, welke hp ver klaarde te verwerpen met al het vuur zijner vaderlandsliefde en ai den afschuw, hem door zijne herinneringen ingeboezemd. Nadat de heer Ronjat het ontwerp nog verdedigd had werd de beraadslaging tot den 2? verdaagd.

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 5