<*root ItriUaiige en Ierland. 3&u»laiid. den rijn aan hem ondergeschikt. De gouverneur! in elk l&oiiiuanie. KurkUe. 0«»tenry k - HungarUe. Italië. &|»anjc. Aigltuiiislan. lercenigdc 8tatcn. a»eru, De republikeinsclie linkerzijde heeft den 26 bij 3e stem ming tot, oandidaat, voor onafzetbaa- lid, in plaats van den beer Cremieuxoverleden, gesteld den beer Albert Grécy gouverneur-generaal van Alger.een broeder van den President, met 33 stemmen legen 21 op den beer Berthelot. Het onafzetbaar lidde beer Curin-Gridainevoor het departement der Ardennen, rechterzijde, is overleden. Kamer van Afgevaardigden. Den 21 bij de voortgezette algemeene beraadslaging over het nieuwe tarief van uit- en invoerrechten verdedigde de heer Rouher de handelstaat kunde van het keizerrijk sedert I860. Met de grootste aandacht werd hij aangeboord en tot het einde toe met, on verstoorbare kalmte, zelfs toen hij moest aantoonen welke verliezen Frankrijks nijverheid geleden had door het verlies van Elzas-Lotkaringen. Den 23 werd de beraadslaging voort gezet. De heer Rouher voerde op nieuw gedurende ander half uur het woord, waarna de beraadslaging werd gesloten. Een tegen-ontwerpstrekkende om der regeering bet recht te ontnemen tot bet sluiten van handelsverdragen werd door den voorsteller ingetrokken en verder bepaald, dal de behan deling der 1200 artikelen 1 Maart zou beginnen. Dien dag werd het wetsontwerp tot instelling van een hoogen raad van onderwijszooals het door den Senaat was gewijzigd aangenomen. Den 25 werd geene zitting gehouden ter eere van de omwenteling in 1848. In den gemeenteraad van de City, de wijk van Londen waar de kantoren der handelaars oij elkander zijn, is een voorstel, om den Czaar geluk te wenschen met het ontkomen aan den moordaanslag, met 72 tegen 42 stemmen verwor pen en uit de door de tegenstanders gehouden redevoerin gen blijkt, dat haat en vrees voor Rusland de oorzaken der verwerping zijn geweest. Dit besluit is te opmerkelijker, wanneer men bedenktdat de Czaar de vader van de ner- togin van Edinburgh is. De Standard wees dezer dagen op het groote belang voor En geland bij de zelfstandigheid en onafhankelijkheid van Neder land en Belgie. Engeland is dan ook door een verdrag ver plicht om die van Kelgie te helpen verdeuigen, maar die van Nederland is niet op die wijze gewaarborgd. Daarom moeten volgens dat blad die landen zich verbinden elkanders onafhankelijkheid te beschermen, dat echter niet geschieden zal zonuer dat daartoe eemge pressie van builen op hen uitgeoefend wordt. Die overeenkomst acht het van zeer veel belang, omdat het, hoeveel waarde hunne onafhankelijkheid ook voor andere mogendheden hebben moge, aan die belang stellende (f) mogendueden toch in vele gevallen met mogelijk zijn zou, bijtijds te hulp te komen, zoo zij zeiven met eemge maatregelen van beteekems tot hunne verdediging hadden genomen en elkander niet steunden. Hoogerhuis. Den 2U keurde de hertog v. Argyll in eene door een uitgelezen publiek bijgewoonde zitting, waarin de prins v. Wales en twee zijner broeders tegenwoordig waren, hevig de door de regeering ten aanzien van Atgba- nistan gevolgde staatkunde af. Hij beweerde in eene rede, welke twee uren duurde, dat de overdreven eischen der regeering Shir-Ali in Ruslands armen hadden gedrev en dat de Under-komng van Indië Shir-Ali valsch beseuuldigd had en dat majoor Cavagnari het slachtoffer was geworden van eene verkeerde staatkunde, waarvan de gevolgen gemakkelijk te berekenen waren. Engeland zou zich voldoende en blijvend in Indië kunnen handhaven, mits het tot de oude staatkunde terugkeerde. Ten slotte vroeg hij overlegging der te Kaboel gevonden briefwisseling met de russiscne regeering. Lo d Northbrookde vroegere Onder-koning van Indië, viel de regeermg ook aan: hij had Shir-Ali nooit aangespoord om zich te plaatsen onder toezicht van een engeisch resident, zooals de tegenwoordige Under-komng gedaan nad en waar door Shir-Ali naar Rusland was gedreven. Hij meendedat de positie van Perzië het ongeraden maakte, daarmede nadere ver bind tenissen aan te gaan. Perzië moest Herat met bezettenhet kon evenmin geduld wordendat kusland dit deed. Lord Granville, deelende het gevoelen van lord Argyll, beweerde, dat de ministers elkander omtrent Afgha nistan iedere maand tegen spraken en verzekerde, dat hij op het oogenblik nog met wist, welke staatkunde de regee ring was toegedaan. De lords CranbrookCairns en Bea cons Held verdedigden de regeering. Eerstgenoemde deed uit komen, dat weer de oude bescnuldigingen aaugevoerd waren, waarover reeds vroeger ten gunste der regeen g geoordeeld was; bij beweerde, dat Kusland ougeiwijteld van plan was geweest, Afghanistan tot uitgangspunt barer ondernemingen tegen iudië te maken en meende dat Engeland, nu de oorlog voorspoe dig was geweest, Afghanistan kon overgeven aan de leiding van die personen, welke naar het oordeel der regeering zich daar zouden kunnen Uandhaven. Hl) weigerde de overleg ging der brietwisselmg. Laatstgenoemde voegde daaraan loe, dat hij Kusland met kwaujk kon nemen, toen een oor log met Engeland dreigde, om Afgnamstan tot uitgangs punt zijner krijgsonderuemingen te maken, maar dat nel toen ook evenzeer Engeland's taak werd, zich meester ie maken van de goote poort die naar indië leidt. Nu was dit gebeurd en zou het die poort met weer laten varen. Engeland kon ihans zijne troepen met terugtrekken en üet land in een toestand van regeenugloosheid laten. Die toe stand weid door de oppositie evenwel zeer overdreven voor gesteld. Lord Argyll trok daarop zijne motie, waarbij overlegging der brielwisseling gevraagd werd, in. Den 23 werden 4 wetsontwerpen ter eerste lezing voorge steld betreffende Ierland. Het eerste slrekte om hun, die voor hun leven land pachtten, grooter bevoegdheid te geven en in hun eigen belang allerlei maatregelen te nemendie hun thans met geoorloofd waren, o. a. zouden zij hel land ook mogen verhuren. Het tweede schaft allerlei formaliteit, n bij de overdracht van den grond albet derde regelt bel tarief der procureurs en het vierde beperkt den lijd, binnen wel ken schulden gerecutelijk kunnen woideu ingevorderd. Du laatste ontwerpgedeeltelijk in verband slaande met de vraagstukken ven grondbezit, wordt van veel gewicht Ge schouwd. lagerhuis. Den 20 had eene langdurige beraadslaging plaats over eene schending der voorrecnten van net Huis. De neer Plimsoll bad beieedigende uitdrukkingen gebezigd ten aanzien van een ander lid in ven aanplakbiljetaange plakt in het districtwaarvoor dat lid zitting had. Den i6 had hij geweigerd die uitdrukkingen in te trekkendoch toen trok hij ze in. Men meendedat de zaaK daarmede algeloopen zou zyn, doc-i de minister Northcote achtte zich verplicht eene motie voor te stellenwaarbij verklaard weridat genoemd lid zich door dat leit schuldig gemaakt had aan scheuding van de voorrecnten van net Huishoewel er wegens de aangeboden verontschuldigingen geen gevolg aan zou worden gegeven. Ten slotle werd die motie met 18z tegen lib st. aangenomen. Den 25 deelde minister Northcote mededat hij de vol gende maatregelen zou yoorstehen om tegen te gaan de voort durende belemmering der werkzaamheden door de leren. Omtrent ieder lid, door den Speaker daaraan scnuldlg verklaard, kan eene motie worden ingediend om hem voor dien dag te schorsenwaarover zonder amendement, ver, a- ging üt beraadslaging zal woiden beslist. Zoo in eén zit tingjaar een lid voor de 3e. keer geschorst wordt, duuit de schorsing minstens eene week en blylt daarna van krachl, totdat eene motie wordt voorgesteld om hem weder toe te laten. De beraadslaging hierover werd bepaald op den ëb. Verder werd langdurig beraadslaagd over door 2 ïersehe Noot van den zetter. Boerpas op je zakken. leden ingebrachte klachtenclat inbreuk zeu zijn gemaakt op de voorrechten van bet Huis. De bedoeling was om de motie van den minister Northcote in zake Plimsoll bespotte lijk te maken. Eenige oppositie-leden deden bij hunne be strijding dier klachten uitkomen, dat de minister deze dwaze motiën aan zijne eigene verkeerde houding te danken had en be schuldigden hem, zich daardoor in eenen belachelijken toestand te hebben gebracht. De minister trachtte te betoogen dat het. geval geheel anders wasdan de thans ter sprake gebrachte en stelde tegenover de motie van den heer Sullivan de prealabele kwestie voor, die aangenomen werd met 229 tegen. 15 stemmen. Nadat de minister bad voorgesteld tot de orde van den dag over te gaan, trokken de Ieren hunne motie in, waarop lord Hartinqton de regeering geluk wenscht.e met bare ont dekking, namelijk, dat zij nu wist hetgeen den 20 niet bet gevat was, boe dergelijke klachten behandeld moesten worden. Den 25 werd een voorstel van den beer Blake om al' te schaffen het voorrecht van de leden der beide huizendat hunne in hechtenisneming verbiedt, verworpen met 128 te gen 11 st., alsmede zonder Stemming een voorstel van den heer Lewis om een lid dadelijk van zijn lidmaatschap verval len Ie verklaren, zoodra hij bankroet ging of een accoord met zijne schuldeisebers maakte, nadat de regeering verklaard had, dat hieromtrent in het aanhangige ontwerp op de bankroeten bepalingen voorkwamen. Eene motie van den heer Holms om te verklarendat voortaan één zelfde parlement niet langer dan 5 jaren zitting mocht hebben, werd na lange be raadslaging mede verworpen met, 110 tegen 60 stemmen. Verder stelde de regeering voor een onderzoek in te stellen naar de reden van bet vergaan van vele met graan en kolen geladen schepengeheel in den geest van den heer Plimsoll die echterhoe ingenomen ook met dit voorstelaan zijn ontwerp, al bleef bet maar eeD jaar van kracht, de voorkeur bleef geven, opdat reeds dadelijk de misbruiken gekeerd zouden kunnen worden. Onder de vele omtrent de nihilisten en hunne medeplich tigen in omloop zijnde verhalen is er een, dal gezegd wordt aan diplomatieke rapporten ontleend te zijnhierop neder tomende, dat reeds gedurende eenige weken vóór den laatsten aanslag de Czaar eiken morgen een aan hem genchten ver zegelden bnet ontving, waarin altijd in dezelfde korte wourden de bedreiging geuit werd, dat hij zijn 25jang regeenugsjubilé met zou beleveu, wilde hij ziju onderdrukkiugslelsei met veranderen en het volk niet van zijue ketens bevrijden. Het papier van dezen bnet had altijd een zwarten rand en dit geneimzinnig schrijven werd in de hofkringen daardoor ge naamd de zwarte brief. Alle pogingen om den persoon op te sporen, die dagelijks dien bnet in het kabinet van den Czaar liet komen, bleven vruchteloos, zoodat aangenomen werd, dat onder de dienaren zich de dader bevond. Den 8 werden daarom plotseling verscheidene Oeambten en die naren van lageren rang ontslagen en vervangen door lieden, voor wie de geheime politie instond. Bovendien liet gene raal Gourko de persoonlijke dienst bij den Czaar alleen waar nemen door officieren uit de vertrouwbaarste te Petersburg m garnizoen zynde regimenten, waarbij aan personen van duitsche aikomst de voorkeur werd gegeven. En niettegen staande al die maatregelen bleet die zwarte brief toch alle dagen komen. In de Hamburger Gorr. wordt dit vrij alge meen bekend gemaakt vernaai eenter een verzinsel geuoemd. Het onderzoek naar den dader of de daders van den moord aanslag neett nagenoeg de zekerheid doen ontstaan, dat die aanslag gescliied is door een persoondie ais werkman ver kleed in de onder den grond gelegen gedeelten van het win terpaleis was geslopen. De dynamiet is waarschijnlijk door een gewaaudeu scünjuwerkerdie vermoed wordt werktuig kundige te zijn, m net paleis gebracht. Het vermoeden, dat tusscuen dezen man en eenige vóór de ontploffing ge vangen genomen personen eenig verbaud bestond, semjnt gegrond te zijn. Ook semjnt net zeker te zijn, daterover- leg bestond met leiders te Parijs en Lenève. Prins Alexander van Hessen senreef in een brief aan zijne gemalin een uitvoerig overzicht van de door hem bijgewoonde onlpluüing in hel winterpaleis van den Czaar. De bizuuder- heden komen vrij wel overeen met de reeds medegedeelde. Alleen blijkt nog daaruitdat de Czaar hem op den trap opwactilte, terwijl hij vergezeld werd door de zonen van den Czaar en den vorst van Bulgarije, die hem van de sta tion genaaid hadden. Door een gryoten gang begaven zij ziek naar de vertrekken van den Czaar, toen plotseling een vreeselijke slag gehoord werd en alle lichten ungedoold wer den. Veel stol vloog op en een reuk van kruid ut dynamiet werd door nen waargenomen. Hun werd toegeroepen, dat de lichtkroon in de eetzaal was uedergeslort. Eemge oogen- blikken later bleek hun, dat het geene gasontploffing, maar het springen eener mijn was geweest, waardoor uie zaal geheel vermeld was, terwijl zij van beueden het gekerm der gekwetste soldaten hoorden. Den halven nacht hadden zij doorgebracht in afwachting van verdere schnkiooneelen, zon der dat iets verder gebeurd was. Den 2u werden üe bij de ontploffing omgekomen sol daten begraven in tegenoordigueid van grootvorst Kon- stantijn, beveluebber van bet i'insche regiment, tal van officiereu van allerlei rang en eene groote volksmenigte. De lijkkisten werden door officieren gedragen. De Keizer cu de grootvorst-troonopvolger woonden de hjkpleckügkeid in de kazerne van het regiment bij en bezochten daarna de gewonden in het hospitaal. In de door generaal Gourko den 2u uitgevaardigde dagorder, waarbij vau die begratems mel ding wordt gemaakt, komt o. a. deze zinsnede voor: „De uitstekende houding van hen, die bij de ontploffing zijn ge kwetst, moge de waanzinnige misdadigers overtuigen, dat noch Hunne pogingen lot hel aaukuoopen van verstandhou ding met de troepen, noch hunne bedreigingen met, den dood, in staat zijn de troepen in hunne plichtsbetrachting te doen wankelen." De Golos, wijzende op de algemeene tevredenheid, in Kus land gewekt door de bewijzen van deelneming den Czaar uit Europa bewezen bij den nieuwen aanslag op zijn leien, zegt verder: „Wij hebben met een ïnwendigeu vijand te doen, en daarom kunnen geen middelen van buiten at baten. VVij moeten nelder van geest blijven, ons met vernieuwde kraent aan den arbeid zetten, onze neigingen door de zorg voor eigen welzijn bescuaveu, en dan eerst zal de inwendige vijand verdwijnen. Dn begrijpt gansch Europa, en zoo wordt de slaud van zaken ook door Dmtscnlaud ingezienalthans door zijne besie vertegenwoordigers, aan wier hoold Keizer Wilhem staat. Toen de duilseue Keizer met de leden van zijn Huis de godsdienstoefening ïu de kapel van net russisehe gezantschap te Berlyn bijwoonde, was iiy ziek bewust, dal zyn gebed voor den Keizer aller Kussen in het ban van het russisehe volk de lielde tot hem en zijn volts zou ver sterken, eene iietde, reeds Herhaaldelijk op ondubbelzinnige wijze gebleken. Otneraal 'Prepojjvoormalig prelect van Petersburgdie den 5 Februari 18/8 door f era lussoulitsch gekwetst w erd, is benoemd tot commandant van nel winterpaleis m plaats van generaal JJelsulles, een bejaard man. Den i! werd eene keizerlijke ukase openbaar gemaakt, waarbij eene op; erste uitvoerende commissie wordt benoemd, welke baren zetel te Petersburg zal nebbenen voor de vei ligheid van het rijk en de openbare rust moet, waken. Zij bestaat uit een voorzitter en uit ledeuop voordracht van dezen dour d n Keizer te benoemen. Tol voorzitter wordt generaal Lons Melikotf benoemd, aan wieu de rechtenjvvor- uen toegekend vau opperbevelhebber te Petersburg en om streken; hij kan rechtstreeks vonnis vellen m alle staalkun- j dige gedingen in het geheele rijk. Alle plaatselijke overffe- rechtsgebied zijn verplicht hem in alle opzichten medewerking te verleenen. Hij wordt gemachtigd om alle maatregelen te nemenwelke bij tot handliaving der orde nuttig acht. Zijne beschikkingen mceten door allen onvoorwaardelijk ten uitvoer worden gelegd. In het regeeringsblad komt eene oproeping voor van genoemden Voorzitter generaal Loris Melikojf aan de bevolking der hoofdstad. Wijzende op de verontwaardigingzoowel onder de russisehe natie als in geheel Europa, door de ongehoorde aanslagen van boos wichten gewekt, maakt hy bekend, dat de regeering ge noodzaakt isdoortastende maatregelen te nemen tot uit roeiing van liet kwaad, dat de maatschappelijke rust bedreigt. Het hoofd der uitvoerende commissie is volkomen door drongen van de moeilijkheden der hem opgedragen taak; hij wil geene overdreven verwachtingen op den onmiddelijk goeden uitslag wekkendccb zal niet opzien tegen de streng ste maatregelen tot bestraffing der misdadige pogingen evenzeer als hij bereid zal worden bevonden om alle wet tige belangen der goedgezinden te beschermen. Hij hoopt bij de vervulling aezer taak op de ondersteuning van alle eerlijke lieden te kannen rekenen. De maatschappij zelve behoort de regeering bij het herstel van den regeimatigen gang van het staatsleven te ondersteunen. Hij eindigt met het dringende verzoekde toekomst met vertrouwen te ge- raoet te gaan zonder zich door boosaardige of lichtvaardige geruchten op een dwaalspoor te laten leiden. Den 20 overhandigden de diplomatieke agenten van Frank rijk Engeland en Duitschland aan de regeering eene eens luidende notawaarbij verklaard werd, dat, boewei bet on- mngs aangenomen wetsontwerp tot herziening der grondwet niet beschouwd werd ais volkomen te beantwoorden aan de bedoelingen van liet berlijnscne verdragde mogendheden bereid waren diplomatieke betrekkingen met de regeering van den Vorst aan te knoopenin het vertrouwen dat de regeering zich beijveren zou om zieb meer en meer naar bare denkbeelden te voegen. De heer White is tot engeisch gezant en gevolmachtigde benoemd. Dc engelsclie kolonel Signgeomstreeks het midden van Januari door den engelsctieu gezant te Konstanlinopel uit gezonden tot het uitdeelen van hulp aan de vluchtelingen in Kuinelie, alsmede zijne vrouw werden iu de nabybeid van Salomca door gneksche roovers opgelichtdie een' aanzien lijk losgeld vroegen. De kolonel verzocht den consul te Salomca de toezending van troepen te verhinderenomdat anders zijn leven gevaar liep; de gezant zond echter een kanonneerboot daarheen. Een losgeld van f 18U0U wordt door den hoofdman Nico geëischt, benevens 12 gouden lio- rologien met kettingen: bij geeft 1U dagen uitstel, na ver- oop van welken termijn de gevangene de neus en 3 dagen tater de ooren algesnedeu ..uilen wordennog drie dagen later zal bij onthoofd worden. Hongarije. Huis van Afgevaardigden. Den 23 verklaarde de heer Koloman Szell in eene uitvoerige rededat hij de begrooting wei zou aannemen, doch daarom aan de regeering nog geen votum van vertrouwen geven. De minister Tisza noemde als taak voor de naaste toekomst herziening der wet op de nijverheid en aanleg van spoorwegen, vooral van den twee den raug, zoo uitgebreid mogelijk. Den *4 verdedigde de minis ter van financiën Szapary zijne wetsontwerpen tegen de aan vallen der oppositie. De heer Szell had den toestand van het land met te donkere kleuren geschilderd. Men kon gerust zeggen, dat het zich reeds op den weg tot beterschap nevond. De gebeurtenissen in Bosnië waren met te keeren geweest. De meerderheid juichte den minister zeer toe. De Paus ontving den 20 de gelukwenschen der kardinalen bij gelegenheid van den verjaardag zijner verheffing tot Paus. Hij zeide dat de pogingen tot verbetering van den toestand' der Kerk met zonder vrucht bleven, maar dat de moeilijke tijden nog met achter den rug waren. Hij betreurde den aanslag op den keizer aller Russenen de herbaalde ken- teekeuen van maatschappelijk bederi. Hij herinnerde aan den uitmuntenden indruk, door bet bezoek van den Vorst van Kuigarije achtergelaten. Ten slotte meende hij, op grond van de goede gezindheid der Vorsten de toekomst der Kerk in bet Oosten met vertrouwen te gemoet te kun nen zien. Wetsontwerpen tot uitbreiding van het kiesrecht en tot wijziging der provinciale en gemeentelijke wetgeving zijn door minister Gairoli ingediend. Den 23 werd de zaak van den koningsmoordenaar Otero in booger bero. p behandeld. Het openbaar ministerie vroeg de bevestiging van bet tegen hem in eersten aanleg ge wezen vonnis. Zijn verdediger trachtte daarop aan te toonen, dat de misdaad hem met loerekeuuaar was. Otero toonde zich zeer onverschillig. Den 24 werd het doodvonnis be krachtigd. Generaal Roberts zond Mustaufi Habidullah, minister van financiën onder Sjir AH en Yakoeb-khannaar Ghuzni met een brief, waarin verklaard wordt, dat de Britsehe regeerin» geneigd is, om, behoudens enkele ui'zondering, onverschillig welken sirdar, die door de verzamelde volksvertegenwoor digers gekozen wordtals heerscher van Afghanistan te er kennen. Hij noodigde de aanvoerders der opstandelingen uil, om zien tot bespreking dezer aangelegenheid naar Ka boel te begeven. De correspondent der Haily News te Ka boel acht de verkiezing van Hassan-Khan tot Emir waarschijn lijk en tevens dat bij een mild subsidie zal ontvangen dat de engelsclie troepen naar Gandamak of Ali-Kbeyl zullen terugtrekken en dat te Kaboel een engelsclie gezant zal ver blijven, zoodra bet gezag van den nieuwen Emir bevestigd is. Het buis van volksvertegenwoordigers vereenigde zich met een door den Senaat aangenomen besluit om den minister van marine te machtigen, een Slaats-vaartuig aantewyzen om kosteloos naar Ierland over te voeren het lot leniging van den nood aldaar bygedragene. Een wetsum.werp ter voorkoming en uitroeiing van de veepest werd ingediend. De republikeinsclie conventie van Utica, bijeengekomen ter benoemiug van algevaardigden naar de conventie van Chicago, besloot de candidal uur van generaal Grant voor President ie ondersteunen. Het bondgenootschap tusschen Peru en Bolivia tegen Chili is verbroken. Eene te Lima aangewende poging om bet be wind van den diciaior Pierola om ver te werpen mislukte: de hoofden der beweging werden doodgeschoten. De regee rmg kou weder beschikken over een leger van 2UUUu man en de toebereidselen werden voortgezet om den oorlog met Chili te kunnen hervatten. Snelpersdruk van Herws. Coster en Zoob.

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 6