van Zondag 21 Maart 1880. Éi Tsitasjssrs. s. Vervolg der wekelijksche berichten. Belgie. Luxemburg. Urout ItrillHiije eei Ierland. yertrek' Turktfe. Italië. lercenigde Stalen. Itiiuienlttml. van Oen IS ging de Senaat uiteen na goedkeuring der lie- grooting van baitenlandscbe zaken met 51 stemmen. Sleden onthielden zich. Bij de beraadslaging werden alleen eenige opmerkingen over de met het V atikaau gevoerde gedachten- wisseling gemaakt. De begrooting van onderwijs werd goedgekeurd met 32 tegen 25 stemmen zijnde de geheele rechterzijde. Bij de behandeling eener met Portugal gesloten overeen komst betreffende de uitlevering van misdadigers werd medegedeelddat de regeering, bij hare pogingen om zulke verdragen te sluiten, met alle Staten die zulks met Belgie gedaan haddenbezwaren ondervonden had bij Engeland Oostenrijk Zweden en Noorwegen voortspruitende uit ver schillende internationale oorzaken, doch dat er gegrond vooruitzicht bestond, dat die moei'ijkheden uit den weg geruimd zouden worden. Deze mededeeling werd met in stemming ontvangen. Den 10 werd door de hoofden der liberale partij, ten huize van den markies Hariingtoneene bijeenkomst ge houden. De vergadering besloot tot het uitvaardigen van een manifestin den vorm van een adres van lord Harting- ton aan zijne kiezers, waarin de besc uldiging van lord Beaconsfield weerlegd wordtals zouden de liberalen trach ten de koloniën van het moederland te vervreemden. De beweging van de home rule-partij wordt schadelijk en on- practfsch genoemd hoewel de overdreven voorstelling, daar aan door de regeering in het Parlement gegeven, afge keurd wordt. Die beweging moet niet met hartstochtelijke overdrijvingenmaar met. eene vast beraden houding te gen worden gegaan. Het stelsel der volksvertegenwoor diging is nog gebrekkiger moeten ook hervormingen in het plaatselijk bestuur en de wetten op het grondbezit ge bracht worden. De liberalen wenschen handhaving van de macht, en de veiligheid van den Staatdoch willen zich niet met eene staatkunde van onrust en annexatie inlaten. Er wordt herinnerd, dat de liberal-- partijtoen zjj aan het bewind was, getracht had den billijken invloed van Enge land in den raad van Europa ten minste met evenveel op rechtheid en zeker met beteren uitslag te vermeerderen, dan de tegenwoordige regeering. Zij had Belgie's onafhankelijk heid tot stand gebracht en de gelukkige maatregelen yan het ministerie Gladstone, om dat rijkmocht het bedreigd wordente besehermenstaken sterk af bij den uitslag der turksche staatkunde van Beaconsfield. De regeering heeft geene eukele blijvende regeling dervraagstukkenvanbuite.nl. staatkunde tot stand gebracht, en terwijl zij nu vraagt Enge land's invloed te herstellen, die naar hare bevy, ring belemmerd wordt, verzuimt zij geheel aan te toonen wat zij verder doen wil. De heeren GladstoneGranvilleBright Harcourt, torster en Adam woonden deze bijeenkomst bij. De in dit manifest aangegeven denkbeelden worden door den heer G,adstonein zijn adres aan de kiezers van Midlothian verder uitgewerkt. Hij valt de regeering verder op heftiger wijze aan en ver wijt haar vooral hare onverschilligheid omtrent de binnen- landsche vraagstukken. De Times merkt op, dat lord Partington zich veel te onbepaald uitlaat over de buitenl. staatkunde en dat Gladstone's manifest even., in de plannen der liberale partij ontvouwt. Beacons field's manifest, heeft allerlei gebre ken,'maar doet ten minste duidelijk uitkomen, wat de regee ring ten aanzien van Ierland en de buitenl. staatkunde wil. En op deze twee punten is de algemeene aandacht juist het meest £revesti£jci. Den 12 verklaarde Gladstone in eene liberale bijeenkomst te Londen o a., dat lord Derby, de vroegere minister van buitenl. zaken in bet tegenwoordige ministerie, zich voor goed bij de liberale partij had aangesloten. Hoogerhuis. Lord Beaconsfield verklaarde den 15, dat de demonstraliën in Ierland tegen het betalen der pacht afna men, zoodat het onnoodig was, strengere wettelijke bepalingen voor het beheer van Ierland te maken. Lord Strafheden vroeg overlegging van den brief van Sjir AU aan den Sultan. Lord Granville laakte de plotselinge ontbinding van bet Parlement. Lord Beaconsfield verdedigde de regeering. llij verklaarde, dat de ontbinding niet het, gevolg was van de wet betreffende de londensche waterleidingen; maar omdat de re geering zich verplicht achtte een beroep op het land te doen. De brief van Sjir AU was een ondergeschoven stuk. Hij verdedigde zijn manifest en zeide, dat elk woord daanan gewikt en gewogen en oprecht gemeend was. Hij achtte den toestand hachelijk. Wanneer Europa slagvaardige legers heeft en elke dringend gevraagde uitgave voor grootere uit rustingen wordt bewilligd was het geen tijd om m waak zaamheid te verslappen. Hij verklaarde het woord overwicht in liberalen zin te hebben opgevat. Er bestond een groot onderscheid tusseben overwicht en oppermacht; liet eerste was noodig tot. I andhaving van den wereldvrede. Hij weet aan de staatkunde zijner voorgangers de mopielijkheden thans in Azië en Europa ontstaan, welke bestreden moesten worden. Na eene langdurige beraadslaging trok lord Strat heden zijn voorstel in. Lagerhuis. Den 11 werd een voorstel van den heer Glad stone om de begrooting den 15 te behandelen, aangenomen, nadat minister Northcote daarin had toegestemd. Een sup pletoir crediet. van 1,125,00 p. st. 13,500,000) voor den zoeloeoorlog werd aangenomen. Genoemde minister deelde mede, dat, het tekort op de begrooting van het, loopende jaar wordt geraamd op 3,310,000 p st De uitgaven voor het volgend dienstjaar worden ge raamd op 81.486,000 p. st,., de inkomsten op 81,560.000 zoodat er een overschot iou zijn van 74,000 p. st., waarbij eene som komt van 700.000 p. st,., voortspruitende uit de wijziging der successierechtenzoodat een overschot van 774 000 p. st. verwacht wordt, Van het bedrag van 8 mil joen' p. st. aan schatkistbiljetten is 6 miljoen door opzegbare annuïteiten gedekt. De uitgaven stijgen dus tot 82 075.000 p st. en het overschot blijft 184,000 p. st Een lid betuigde zijne verwondering, dat de minister over de kosten van den afgbaanschen oorlug gezwegen had. Den 15 deelde minister Northcote mede, dat het Iarje' ment den 24 zou worden verdaagd en dat, daarop onmidde- lijk de koninklijke proclamatie verschijnen zou tot ontbinding van het Parlement,. Den 16 antwoordde minister Stanhope op eene daartoe gedane vraag, dat de toestemming van alle mogendheden tot de internationale turkscb-grieksche grens commissie nog niet ontvangen was de zaak werd nog overwogen en bi- zonderbeden konden daarom niet worden medegedeeld. IlUDliHnil. De rijksbankwaartegen de nihilisten gedreigd hadden een aanslag te zullen ondernemenwordt dag en naeht met dubbele zorg bewaakt. Na 's avonds 6 uren kan niemand in- of uitgaan zonder aan een onderzoek onderworpen te zijn naar zijn persoon en de redenen van zijne komst ot zijn De italiaansche gezant graaf Cortideelde den 10 aan de Porte mede, dat, Montenegro de aangeboden ruiling van grondgebied voor de districten P ava en Uusmje by het berlijnsche verdrag haar toegekend, van de hand had gewezen. Gelijktijdig overhandigde hij een nieuw voorstel van Montenegrowaarop spoedig antwoord werd verlangd, daar anders geene verdere voorstellen van ruiling aangeno- DeZverreLningeTmet Rusland betreffende de onderhouds kosten der in den laat,sten oorlog wederzijds gemaakte krijgsgevangenen is afgeloopen. Turkije moet nog 470000 roebels in papier toebetg'eu. Hongarije. Huis van Afgevaardigden. Den 5 hield de minis ter van financiën graaf Szapary eene rede, waarin hy opkwam tegen de bewering, dat de belastingen met bardheid geind wer den. Hij toonde aan, dat de door de regeering voorgenomen ver mindering in de legeruit.gaven reeds gedeeltelijk gelukt en de fiuancieële toestand werkelijk verbeterd was. De regeering meende, dat men moest voortcaan op den sedert 1875 ingeslagen weg tot. invoering van de grootst mogelijke zui nigheid, zonder benadeeling der werkelijke behoeften en tot verhooging der inkomsten, zonder de bevolking bovenmatig te belasten. Ten slotte sprak hij den wensch uit, dat men de gro-jte staatkundige vraagstukken voor nuttiger werkzaam heden zou laten rusten. Den 6 werd na eene zeer toege juichte rede van den president,-minister Tisza met groDte meerderheid besloten, tot de tweede lezing der begrooting o ertegaan de uiterste linkerzijde stemde alleen tegen Een door den heer Simonyi «oorgesHd votum van wantrouwen in de regeering werd met 222 tegen 174 st. verworpen. Vóór de stemming verwijderden de ministers zich. Den 10, sterfdag van Mazzinihechtten eenige lieden kransen aan zijne buste op het kapitooi te Rome en werd eene republikeinscke redevoering uitgesproken. De redenaar werd gevangen genomen. Volgens de Populo Romano hebben de verklaringen van minister Cairoli in staatkundige kringen een zeer gunstig onthaal gevonden. Kamer. Den 12 interpelleerden de heer V isconti-P enosta en andere afgevaardigden de regeering over de staatkunde van Italië tegenover het, buitenland. Eerstgenoemde laakte de woe lingen der „Italia irredenta", en zeide, dat men moet begin nen een rustig huurman te zijn wil men zelf rustige buren hen ben. Aau de vredelievende bedoelingen der regeering werd niet door hem getwijfeld, doch hij verlangde van haar een krachtiger houding. Andere sprekers lieten zich insgelijks in vredelievenden ceest uit. Minister Cairoli antwoordde en verklaarde weldra de stukken betreflende de uitvoering van bet Berlijnsebe verdrag te zullen overleggen. De heer Di Blasio wees op de noodzakelijkheid om de goede be trekkingen met Frankrijk zorgvuldig te handhaven. Üe heeren Ponghi en Dellarocca vroegen inlichting over de uil voering van het Berlijnsche verdrag, met betrekking tot de schuld van Turkije. Den 16 verklaarde de minister-president Cairoli, dat Italië eene eervolle rol vervuld had op het berlijnsche congres. Het nam daar geene verbintenissen op zich, noch knoopte voor het land hinderlijke bondgenootschappen aan. Hij wenscüte het behoud des vredeseD laakte de utopistische beschouwingen eener leugenachtige pers. T n slotte verklaarde tuj, eene sterke pat ie te verlangen en daarom tegen vermin dering der legeruitgaven te zijn. Den 17 voegde hij daar- aan nog toe, dat hij zich verplicht achtte de opgewekte vrees voor oorlogzuchtige bedoelingen van Oostenrijk te doeg verdwijnen. Aan het, bestaan van vriendschappelijke betrekkingen met dat rijk kon niet getwijfeld worden. De regeering volgde geene vreesachtige staatkunde, maar eene van eerlijkheid en van eerbied voor de verdragen. $g»Hiije. Den 9 heeft maarschalk Martinez Campos in den Senaat zich een onverzoenlijk tegenstander genoemd van het, mi nisterie van Canovas del Castillodie zijn koloniaal staats beleid in eene uitvoerige rede verdedigde en betoogdedat het gegrond was op de behoeften van den handel in het moederland enz. De spanning tussehen deze twee staats lieden heeft groot opzien gehaard en in staatkundige kringen is hierover eene buitengewone beweging ontstaan. Den 12 heeft genoemde maarschalk op nieuw zijn verzet tegen de koloniale staatkunde van het. ministerie toegelicht. Hij las de vertrouwelijke mededeelingen voor, door hem in 1878 uit Havana aan het eerste ministerie Canovas gedaan, onder opsomming van het dringend noodige der verlangde hervor mingen, om met, vrucht de neigingen te bestrijden, welke Cuba naar de Vereenigde Staten dreven, en waaruit een oorlog van rassen zon ontstaan zijn. Deze rede, welke el- vendig door de pers wordt besproken, maakte zoowel in den Senaat als de kamer der afgevaardigden groot.en indruk. Het beroep in cassatie van Oteroden moordenaar des Rollings, is verworpen. De bizondere commissie uit, het Huis van Vertegenwoor digers benoemd tot onderzoek van het plan betreffende het graven van het Panama-kanaalbesloot een rapport in te zenden tot strekking hebbende om aan de beide takken der wetgevende macht het nemen van gemeenschappelijke besluiten voor te stellen, tot krachtige handhaving der leer van Monroe en tot betoog der noodzakelijkheiddat de Vereenigde Staten bet bestuur en bet toezicht hebben op alle gemeenschapswegen der landengte. Elke poging eener euro] eesclie mogendheid, welke ook, om een beschermheerschap in den een of anderen onaf hankelijken americaanschen staat te vestigen, zou door de Vereenigde Staten beschouwd wor den als gevaarlijk voor hunne vrede en veiligheid De Presi dent zou uitgenoodigd worden tot het nemen van maatre gelen, om de afschaffing te verkrijgen van alle met boven staande verklaringen strjjdige verdragen. De heer de Lesseps verklaarde den 6 in een onderhoud met den president, dat het doei volstrekt niet was, het Pa namakanaal onder vreemd toezicht te stellen. De uitvoering van dal plan zou in geen opzicht nadeelig kunnen zijn voor de belangen der Vereenigde Staten. De President antwoordde, dat hij met genoegen vernam, dat zijn plan geen staatkun dig doel had. Den S zond de President eene boodschap aan den Senaat, waarin hij verklaartdat de staatkunde ten aanzieu van dat kanaal móet bestaan in toezicht van America. Dit toezicht kan noch aan eene europeesche mogendheid noch aan eenige europeesche mogendheden te samen overgelaten worden. CliiiiH. De gezant te Petersburg, Tsung-Huodie met Rusland hel verdrag over het afstaan van Kouldsja heeft gesloten, is vaa zijn post ontzet en verwezen naar de recht bank opdat bij streng gestraft zou worden, daar hij na belast te zijn met eene" zending, zonder daartoe den Keizerlijken last te hebben afgewacht,eigenmachtig naar de Keizerlijke hoofd stad teruggekeerd was. Verder is eene commissie benoemd om het gesloten verdrag en de daarop betrekking hebbende memoriën, waarvan de ratificatie door de regeering geweigerd is, naauwgezet te overwegen en van dat onderzoek den uit slag mede te deelen, Prins Albert van Pruisen is den 16 uit Voorburg naar Duitschland teruggekeerd. Staten Generaal 2' Kamer. De regeerinsr heelt een gewijzigd wetsontwerp ingediend ter herziening der wet van 6 Maart 1818, houdende straffen tegen de overtreders van algemeene verordeningen. Het doel daarvan isde door den H. Raad ontkende bevoegdheid der Prov. Staten tot bedreiging van straf tegen overtreding der door hen vast gestelde waterschaps-reglementen builen twijfel te stellen terwijl het ontwerp tevens strafbepalingen bevat tegen over treding van de reglementen ter invordering van provinciale belastingen. Ook is een ontwerp ingediend tot, verhooging van hoofdstuk V der loopende staatsbegrooting met/45130, voor de overneming der h. burgerschool met, driejarigen cursus te Venlo, weïke die gemeente niet voor hare rekening wenscht in stand te houden; voor de kosten van een phar- maceutisch laboratorium te Groningen en voor academische gebouwen te Utrecht; voorts een ontwerp tot wijziging der wet op de militaire pensioenen van de landmacht, en een wets ontwerp tot bescherming van voorden landbouw en de hout teelt nuttige vogels, aau te wijzen bij aigemeenen maatregel van inwendig bestnur, van welketeuzij op atgesloten erven bet vangen, doodenvervoeren en te koop aanbieden, als mede het verstoren en uithalen der nesten en het te koop aanbieden der eieren ten allen tijde of gedurem.e de eerste 9 maanden van elk jaar zal verboden zijn. Den 15 zijn met, alg. st. aangenomen de wetsontwerpen tot gemeentelijke inieeling van de Wester-Scbelde en^ bet Sloe; tot goedkeuring eener overeenkomst van den Staat en prins Frederik met A. v. Haatten houdende ontbinding der erfpacht van gronden en wateren van den Staat in het Slaak tot, aanvulling der begrooting van het domeinfouds voor 1880; tot kwijtschelding aan de erfgenamen van wijlen den notaris en vendumeester Backer Overkeek te Djoejocarta van eene den lande aankomende vordering van ƒ109,152,27; en met 49 tegen 8 st. dat, tot, aanvulling en wijziging der wetten die betrekking hebben op de Algemeene Rekenka mer in N. Indie. Den 16 is van het ontwerp, houdende intrekking van het keiz. decreet van 2 Nov. 1810 nopens het bouwen op de dijken en hunne glooiingen, en houdende voorziening in het. onderwerp bij provinciale verordeningaangenomen het eerste artikel met 63 tegen 9 en verworpen het tweede met 48 tegen 25 st., en daarna het dus gewijzigd ontwerp met 58 tegen 15 st. goedgekeurd. Den 17 heeft de heer v. d. Hoeven gevraagd, of er onder zoek is ingesteld naar een bericht, omtrent zonder verhoor ophangen van krijgsgevangenen in Atchin. Na den brief van genl. v. d. Heyden twijfelde hij niet aan diens onschuld, maar liij wenschte dat uitgemaakt werd welk misdrijf is ge pleegd een gruwel, Nederland onwaardig, of een laster, zonder weerga. De minister van koloniën zag geen reden tot onderzoek, daar uit de uitvoerig bijgehouden militaire journaleD blijkt,, dat op 16 Eebr. niets is voorgevallen, en liet bericht in de Arnh. Courant kenmerken drragt van on waarheid. Na eenige discussie tot aandrang of bestrijding van een in te stellen onderzoek, werd de motie v. d. Hoeven, waarbij een ouderzoek wi-nseiielijk werd verklaard met 65 tegen 9 stemmen verworpen. Den 13 is met, 44 tegen 27 stemmen verworpen art. 1 van het voorstel vsn den heer v. Kerkwijk tot wijziging van art. 59 der gemeentewet (betreffende de benoeming van burge meesters), en daardoor bet ontwerp vervallen, liet ontwerp tot, afstand van grond aan den Sophiapolder te Wissekerke en dat tot vaststelling van het slot der rekening van Suri name over 1876 werden aangenomen met algemeene, dat tot verhooging van hoofdstuk VI der staatsbegrooting voor 1880 met 'f 240,000, voor 2 lichtschepen, met 53 tegen 5 st., na verwerping met 50 tegen 9 st. van een amendement van den heer de Casembrootom de verhooging tot de helft te verminderen, ten einde het lichtschip voor Terschelling voor- loopig uit te stellen. Den 19 is met alg. st. aangenomen het wetsontwerp be treffende de openbare middelen van vervoeren de Kamer daarna op reces gescheiden. Benoemingen enz. Aan den heer M. Boon is, op zijn verzoekeervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Uitgeest c.a., behoudens aanspraak op pensioen. Tot burgemeester der gemeenten de Rijp en Graft is be noemd de heer S. Appelsecretaris der gemeente de Rijp. Bij kon. besluit van 15 dezer is de benoeming van den burgemeester van Broek op LangedijkC Spaan, tot. secre taris dier gemeente goedgekeurd. De heer J. Leyds, eerstaanwezend ingenieur bij de Staats spoorwegen thans te Rotterdamister vervanging van wjjlen den heer v. Prehnbelast met de voltooiing der spoorwegwerken te Amsterdam. Spoorwegen. De minister van waterstaat heeft de spoor- wegbesturen aanbevolen om eene proef te nemen met een over of langs de wagens gespannen touw bestemd om de reizigers in de gelegenheid te stellen om signalen te geven in geval van onraad Over de nederiandsche spoorwegen zijn in 1879 vervoerd 1,310,595 reizigers in de le, 3,774 958 in de 2*. en 13,069,482 in de 3». klasse, te zamen 18,759,506, waarvan in binnen- verkeer 16,403,072, De minister van waterstaat heeft afwijzend beschikt op eene nadere aanvraag der heeren JMaarschalk en C. Bok om concessie voor een stoomtram van Leiden naar Woerden. Leger. De minister van oorlog heeft zijn departement gereorganiseerdde chefs der diensten als hoofden der af- deelingen afgeschaft, en hen vervangen door hoofdofficieren van lageren rang, die als zijne adviseurs optreden Pe chefs der diensten blijven echter hunne bureaux aan Let, dept. be houden, en zijn bevoegd kennis te nemen van wat aan hunne afdeeling wordt behandeld en den minister voorstellen te doen. Scheepvaart. De gemeenteraad van Meppel heeft be sloten de Meppelersluis te vergrooten en aan de Brouwers gracht in de kom der gemeenteeene ruime ligplaats voor stoom- en zeilschepen te doen maken, eeu eu ander begroot op f 28,475. Noorpzeekanaal. De regeering heeft op een nader schrijven, van de directie der Amsterdamsche Kanaalmaat schappij geantwoorddat zij geene termen vond om in haar vroeger gedaan voorstel eenige wijziging te brengen. Visscherij. Het bestuur der baagsche afdeeling van de Maatschappij voor Nijverheid beeft zich geconstitueerd als hoofdcommissie voor eene in 1881 te Scheseningen te houden internationale tentoonstelling van visscherijgereedschappen. Landbouw. De Vereeoiging tot ontwikkeling van den Landbouw iu Hollands Noorderkwartier zal op Woensdag 24 Maart, 's m. 10 eene vergadering houden te Winkel, waarin verschillende huishoudelijke zaken zullen worden be handeld en bovendien verslag zal worden uitgebracht omtrent den stand van zaken betreffende de proefneming op het ge bied der zuivelbereiding. Tuinbouw. Te Haarlem is den 19, in de groote zaal der soeieteit Vereeniging, de 13'. tentoonstelling (ditmaal de vijfjarige grootc) geopend van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, voor het eerst vermeerderd met. eene afdeeling van gereedschappen en hulpmiddelen van bollencultuur en handel. Nieuwe Ondernemingen. Te Rotterdam is den 4 met, een volgeteekend kapitaul van f 10ÜU00 o| gericht de Uit- gevers-maatschappij „Elzevier", ten doel hebbende het uit geven van boekwerken en het aankoopen en exploiteeren van fonds-artikelen. De Amsterdamsche Omnibus-maatschappij heeft in 1879 vervoerd 6,494.915 personen, leverende eeue opbrengst van f 675,421,04. De omnibussen vervoerden per rit ruim 7, de tramwagens ruim 11 personen Het aantal tramwagens klom tot 60, dat der omnibussen verminderde door verkoop tot '25; dat der paarden bedroeg op 31 Dec 353. tiet uit te keeren dividend bedraagt 10 p. et. Onderwijs. De gemeenteraad van Groningen heeft den 13 met 14 tegen 8 st. besloten tot den bouw van een nieuw gymnasium geraamd op f 50000. De gemeenteraad van Enkbuizen heeft., overeenkomstig het advies der commissie van toezicht op het m. o., met 5 tegen 3 st. atwijzend beschikt, op het verzoek van een inge zeten om de h. burgerschool voor jongens ook voor meis jes toegankelijk te stellen. De gemeenteraad van Amsterdam heelt den 17 aangeno men de voordracht, van B. en W om hij het aquarium van den dierentuin een gebouw op te richten voor zootomie voor f 14090, en 1000 i toe t,e staan voor inrichting en meubilair van dat gebouw en van de leerzalen van het aquarium. Kerkelijke Zaken. De leerlingen der moderne pre dikanten Sibmacher Zijnen en Koch te Middelburg hebben hunne belijdenis algel-ud in het. bijzijn van oud-ouderlingen, daar de thans dienstdoende ouderlingen zoo zij beweerden wegens gemoedsbezwaren gewe.igera hadden tegenwoordig te zijn Toon bel. Te Haarlem is men bedacht op het bouwen van een nieuwen schouwburgdaar de bestaande niet meer aan de behoeften voldoet,. De voorloopige commissie, waarbij zich de aandeelhouders- eigenaars van den tegenwoordigen schouwburg hebben aangesloten, beeft een terrein aan het einde der Parklaan bij het Spaarne verkregen. Aanbestedingen. Den 10 aan het ministerie van wtaer- slaat, a. het uitvoeren van baggerwerk op het benedendeel der Nieuwe Merwede, h. het verdiepen van een gedeelte der lig-, los- en laadplaats buiten den voormaligeu afsluitdijk te Amsterdam het verbroeden en verdiepen van het Noord zeekanaal tussehen den straatweg te Veisen en het voorma lige Wijkermeer, het verhoogen en verzwaren van den ooste- lyken afsluitdijk en het ophoogen en effenen van terreinen té Amsterdam, minste inschr. a. Folker Lz., te Sliedrecht voor f 176,000: b. v. d. Bosch, te Schellingwoude, voor f 162,200. Den 11, door het prov. bestuur van Noordholland, het aanleggen van werken tot verdediging van het strand be noorden Petten, geraamd op f 77,00u, minste inschr. J. Ol ie Bergen en H. Notlelman te Schoorl, voor ƒ68,848. Den 16, te Amsterdam, door het bestuur der stadsbank van leeninghet maken van eene hulpbank op een terrein aan de Czaar Peterstraat, aan H. C. üorlas, voor f 20,887. Den 17, aan het ministerie van waterstaat: a. het maken van 7 steigers met plankier langs de noordzijde van het stations-eiland te Amsterdam, b. het bouwen van eene dub bele wachierswoning bij de brug over het Westerkauaal aldaar, c. het makeu van steunpijlers en beveiligingswerken voor de draaibrug over de Zaan te Zaandam, minste inschr. a. Seret, te Sliedrecht, voor f 125400, h. Wit Jz. te Oter- leekvoor 7581 c. Seretvoor f 29,300. Den 18 door het prov. bestuur van Noordholland het voortzetten der verdedigingswerken op liet Noorderstrand van Vlieland, geraamd op f60000, minste inschr. L. Kalis Kz-, te Sliedrecht, voor f 50700. Inpoldering. De heer mr. J. K. Banck eigenaar van Schierm inuikoog, heeft zich met vele grondbezitters aan de zeekust van Groningen iu betrekking gesteldten einde ter bevordering der aanslibbingdat eilandeven als met Ameland is geschied door een dijk aan den vasten wal te verbinden. Noorder-Lekdijk. De Gedep. Staten van Noordholland en Utrecht, hebben verworpen het voorstel van die van Zuidhollandom door gemeenschappelijke regeling van den toestand van den Noordcr-Lekdijk de veiligheid der achter liggende landen te verzekeren. De ophooging, welke nu aan bet college van den Lekdijk—Bovendams is opgelegd, wordt door deskundigen en betrokken belanghebbenden ten eenen male onvoldoende geacht. 's Konings paleis te Leeuwarden is afgestaan tot woning van Zr. Ms. commissaris in Friesland. In 1587 werd het, gebouw in eigendom overgedragen aan de Staten van die provincieom tot verblijf te strekken van den Stadhouder graaf lUllem Loden ijk v. Nassau. Standbeeld. De gemeenteraad van den Haag heelt met 29 tegen 3 st. vergunning verleend tot het plaatsen van het standbeeld van Spinoza op de gedempte Paviljoensgracht. De gaspabriek te Eraneker wordt door de gemeente overgenomen voor t 23 486,59, makende met de rente sedert 1 Jan. ongeveer 24000. Voor uitbreiding en verbetering is 1 16000 benoodigd, zoodat eene geldleenmg van t 40000 zal worden aangegaan. Waterleiding. De gemeenteraad van Delft heett alge wezen het verzoek der heeren F. v. d. Esch en J. C. A. v. Asperen te 's Gravenhage om concessie voor eene water leidingen B. en W. op hun voorstel gemachtigdmet het gemeentebestuur van den Haag in overleg te treden, ter verkrijging van aansluiting aan de duinwaterleidingaldaar, B en W. van Amsterdam hebben den gemeenteraad voorgesteldtot onderhoud van de gemeenschap met, den overkant van het IJ, eene ketting-veerboot m dienst, te stel len waarvan de kosten zijn geraamd op 440UU; Giften. Diakenen der ned. herv. gemeente te s Graven hage hebben 10UO ontvangen door tusschenkomst van ds. '^Een protestantsch begrafenisfonds te Arnhemdat zich met begrafenissen belast en zijne winst aan nuttigei ot lief dadige instellingen schenkt, heeft daartoe in 18/9 ƒ2876,35 ^Whl.m'de heer Polcker, te Zoelen, heeft gelegateerd vrij van rechten3 bunders land aan de herv kerk en 9 bun ders aan de herv. diaconie aldaar; f 10000 aan de ned. herv. diaconie en 2000 aan bet Kon Oudheidkundig Genootschap te Amsterdam; wijlen mej. C. v. d. Linden te Oosterhout/1000 aan het gast- of ziekenhuis aldaar. Prins Frederik heeft als prijzen voor de watersnoodlotenj geschonken eene prachtige jardiniere en '2 vazen faience artistique, met verguld brons gemonteerd een verguldbron- zen sigarenbeker en een photografie-album met gedrein verguld zilveren band De prinses v. Wied heett eenpaar prachtig geschilderde porceleinen vazen geschonken. De ba rones r. Zu.len v. Nyeveltechtgenoot van onzen gezant te Parijsheeft van een aantal magazijnhouders en andere per sonen een groot aantal fraaie prijzen hekomen en reeds 1250 10 Gesche'nken. De heer F.. Koster, directeur van 's Rijks schilderijen verzameling op het, Paviljoen te Haarlem'«door toenemende gezichtszwakte, gevolg van een ongeluk in En e- land genoodzaakt, zijne betrekking neder te leggen en zal van een K pensioen moeten leven. Hij heeft, geene andere bezitting dan eene keurige collectie schilderijen, leeke^S™ en plaatwerken welke hij zal doen verkoopen. 55 Kunst broeders en zusters, met, zijnen toestand bekend geword™> hebben ieder een schilderstuk afgestaan, ten einde de op brengst der te bonden verkooping te vergrooten. Rampen. De boerderij 't Kloosterte Donkerb'°®k,0n Smilde is den naeht van 14-15 afgebrand waaib^y de i boedel en 23 koeien zijn verloren gegaan. De te bed liggende beworers werden met levensgevaar gered. warJen Het gebouw der schaatsbaan te Schrans, b9 den 14 's avonds, na afloop derdaann ^oor hrtNror verzekerd. ;emoedsbezwareu gewe.igera nanoen it»ui»u»iui0 De leerlingen zijn echter in het lidmatenboek in geschreven. Kunst. De lieer Mengelberg te Utrecht heeft eene premie van '2000 mark ontvangen voor zijn ont werp voor de bronzen deuren van den dom te Keulen Ook aan den lieer Schwenzer te W eenen is dergelijke premie ten deel gevallen. De uit geloofde prijs van 5000 mark is niet toegekend Er waren 31 antwoorden ingekomen. der Toonee.lgezelschap gegeven'voorstelling, met meubelen, decoration en costumes afgebrand. Het gebouw was t Tn den nacht van 16—17 is te Oudendijk liet Huis van den timmerman F. Kooiman met het grootstei gedeeUe van den inboedel in de asch gelegd Alles was y«zeker Tn Limburg zijn te Itteren 13 huizen, waai van 2 on er zekerd, cn te Herkenbosch 200 bund®rs zw «fir dffi van Te Winschoten een 32,ange arlts dr. 6<zrI X het door een apotheker geleverd en door vergiftkffig trouwd geneesmiddel geproefd hadaan s"' e te hebben overleden Er blijkt eene noodlottige vergissing te ueoocn plaats gehad. Te Uehelen zijn den 1 verbrand. Uit Nuland en Lithoïen zijn 2 adressen en het immer dreigende gevaar te redden. Vereeni_ Rechtszaken prHettubestuurhVann llitgevaard.gd tal bepalingen in het ontwerp dat het. plegen 18 honderden bunders heidegrond 484 even samen met waarin, de tweet van een van over ging testen tegen een itederl. wetboek van strab^h'Heêlen"'buiten vervolging spel en het houden_ van^ wanneer ontucht üe laat, wat het laatste aangaat van uit winst bei ag bevorderd wordt, het I doos personen beneden den leei ij overeenk0mstig het Vereeniging wenscht met alleenalle be- testenwoordige wetboek en de haren medeplich- schaafde natiën, de overspelige vrouw en b»«nj«e P tige, maar ook het door een gehuwd man spel strafbaar gesteld te zien, en desgelijks, oj

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 5