f die op de markt aanwezig en al- Da per act aangeroerd wordende granen en zaden worden alléén aan de zijde van den Achterweg op de markt gebragt, de per vaartuig aangevoerde alleen aan de zijde van het Luttik-Oudorp. li van Duitschlnnd en Engeland, personen, die door het houden van bordeelen enz. vrouwen, ook van meer dan 21 jaren, der onzedelijkheid wijden en minderjarige mannen tot ontucht verleiden. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft den 11 den 22 jarigen kantoorklerk P. T. J. Thomas aldaar, wegens mis bruik van vertrouwen, 43 maal gepleegd, valsehheid in een onderhfuidsck geschrift door dit: te veranderendergelijke valsehheid door verandering van feitendie het moest in houden en doen blijken 37 maal gepleegd, veroordeeld tot 2 jaren celstraf en 38 boeten elk van 50, of 2 dagen cel straf voor elke boete. Het gerechtshof te 's Gravenhage Leeft den 10 J. J. A. te Rotterdam, wegens doodslag gepleeud op zijne huisvrouw, veroordeeld tot 10 jaren tuchthuisstraf. üe veroordeelde H. Kerdijk is den 10 per Rijnspoor van den Haag vervoerd naar Utrechtom in de cellulaire ge vangenis aldaar zijne straf te ondergaan. Kerkvooeden der herv. gemeente te Oosterendgekozen door floreenplichtigenzullen zich in cassatie begeven van het arrest, door het gerechtshof te Leeuwarden tegen hen in hooper beroep gewezen en waarbij zij veroordeeld zijn tot het doen van rekening en verantwoording voor de kerk voogden, door de lidmaten gekozen. De zich noemende VM. v. Heckevermoedelijk F. A. Bemolis den 17 door het gerechtshof te Amsterdamwe gens valschheden in authentieke geschiftenook door na making van stempels van gezagvoerende lichamenen het des hewust gebruikmaken van die geschriften, veroordeeld tot. 5 jaren tuchthuisstraf en 18 boeten van 50. Ongeveer een jaar is hij wegens zijne zonderlinge manieren in het krankzinnigengesticht Coudewater verpleegd geworden, naar de geneesheeren daarvan verklaarden zijne krankzinnigheid voor geveinsd. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft den 18 in hooger beroep het vonnis der rechtbank aldaar in de bekende zaak van den heer G. F. C Rose vernietigd, en den beklaagde wegens gebrek aan overtuigend bewijs vrijgesproken. De voortvluchtige kassier van de Nationale Bank te Ant werpen Rubbcns, wiens uitlevering door de bclgische regee ring verzocht was, is te Amsterdam in eeue restauratie in de Nes aangehouden. Overleden den 7, te Delft, dr. J. J. F. Wap, oud- leeraar aan de Kon. Mil. Academieletterkundige oud 74 jaren. Te 's Gravenhage de heer C. J. Hupscher, tot I860 com mies bij het dept. van oorlog en sedert in dienst bij de Staatsspoorwegen, oud 90 jaren. In 1813 onderofficier bij de haagsche schutterij, wilde hij met 2 anderen in dat corps eene omkeering bewerken ten gunste der oranjepartijwerd bij dc ontdekking daarvan gevangen genomen en in den nacht van 1314 Nov. naar Amsterdam gevoerd, waar hij den dood verwachttemaar bij den voortgang der omwenteling door het volk uit zijnen kerker verlost, werd. Te Amsterdam de musicus Robert Collin; den 12, aldaar de hoofdingenieur bij den aanleg der staatsspoorwegen A. J. v. Prehn. Te Lent mr. G. v. Oosterwijk, oud-griffier der Staten van Gelderland een onzer bekwaamste schrijvers op het gebied van administratief recht. Den 13, te Hees, de gepens. genl.-majoor J. v Overstralen. Den 15, te 's Gravenhage, jr. mr J. K. J. de Jonge griffier der le. Kamer, directeur van 's Rijks museum van schilderijen en adviseur voor 's Rijks archief, schrijver van De opkomst en bloei van ons gezag in A -Indie", oud 51 jaren. Den 19, te Rotterdam, de bibliothecaris van het Leeska binet Mulder Bosgoed, bekend nis ijverig en degelijk bibliograaf. Staais-loterij. Trekking der 5e. klasse, 2e. week. No 11800 f 5000 No. 1346, 2402, 2434, 6704, 8059, 15265 en 17465 1000. KoLONiëN. üe geul. v. d. Heyden, bevelhebber in Atchin, spreekt in een in het Vaderland openbaargemaakt schrijven ten stelligste tegen de in eene particuliere correspondentie der Arnh. Courant van 9 Sept.. opgenomen beweringdat in Atehin eenige krijgsgevangenen, die na een eerlijken strijd in onze handen waren gevallenzonder eenigen vorm van verhoor zouden zijn opgehangen. De verdienstelijke directeur van 's Rijks plantentuin te Buitenzorg, dr. Scheffer, is aldaar, 35 jaren oud, overleden. In Suriname is, met een kapitaal van 100,000, in aan- deelen van 1 250 opgericht eene maatschappij tot het ex- ploiteeren van plantages. Naar wij vernemen heeft van IVilhelmine von Hillern-Birch, de gevierde schrijfster van: Gierwally, Eene ziel gered, Door eigen kracht, enz., weer een roman het licht gezienwaarvan ook reeds eene vertaling in onze taal ter perse is. Dit werk getiteldDoppelleben, vormt met hare beide laatstgenoemde romans als het ware een trio. Reeds de titel duidt aan hoe uitnemend dit on derwerp is voor deze schrijfster, die in het schetsen van de hartstochten der ziel hare grootste kracht vindt, en wier werken op elke bladzijde getuigen van ha-e fijne menschen- kennis en juiste opmerkingsgaafterwijl de romantische vorm, in hooge mate boeiend is. De boekhandelaar H. J. Stembergte 's Gravenhage, wil eene poging doen om de werken onzer beste auteurs, van omstreeks 1840 tot 1855 verschenen, onder ieders bereik te brengendoor zevoor den geriugen prijs van 30 cent per deeltje in kl. 8° en van f 1,25 per serie van 5 deeltjes op nieuw in het licht te geven, onder den algemeenen titel van „Bibliotheek voor School en kolk", onder redactie van den heer Ik. P. IFalters. De eerste serie zal bevatten „Een Zestiende eeuwer" en „Een bijzonder ondemoud" van Schimmel, „Een Alkmaarder te Praag" van mevr. Bosboom- Toussair.t, „Trekken uit, het werkelijk leven" van v. d. Hoeve en 5 schetsen van den Ouden Heer Smits. GEMEENTERAA D. Zitting van Woensdag 17 Maart 1880. No. 3. Voorzitter de burgemeester A Maclaine Pont. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig de heer Stoet, wegens uitstedigheidmet kennisgeving. De Voorzitter opent de vergadering, waarna 1. de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 2. Deelt de Voorzitter mede, dat op 25 Eebr. voor f 265,35 aan hoornen en hakhout verkocht is in het eerlang aftegraven plantsoen nabij de Keetkolk. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering inge komen stukken. 7. Nader rapport van Burg. tn Weth. op het verzoek van A J. Walraven, om vergunning tot het leggen van een riool in gemeentegrond tot afvoer van vuil- en hemel water uit zijne nieuw gebouwde perceelen aan de Clarisse- straat naar de Lindegracht. Na de nader verkregen inlich tingen bestaat bij hen geen bezwaar, om in afwachting van hetgeen later in het belang eener goede rioleering aldaar zal geschiedende vergunning tot wederopzegging toe on der de gewone voorwaarden te verleenen. Ter lezing gelegd. 8. Uitnoodiging van den Directeur der burgeravondschool, tot bijwoning der eind- en overgangsexamens aan die in richting van '8 tot 25 Maart. 9. Uitnoodiging van het bestuur der afdeeling Alkmaar van de Hollandsche Maatschappij van landbouw, tot bijwo ning der opening van de tentoonstelling van vet vee op den 19 dezer, Nos 8 en 9 voor kennisgeving aangenomen. 10. Adres van K. de Fries, landbouwer, betreffende den toestand van den weg langs het Zeglisvan de ballastplaats van Sap tot de eerste brug daarbij aandringende op ver betering zoo van dsen weg als van de straatverlichting aldaar. Na eenige bespreking op grond van den toon waarin dit adres vervat isovergegaan tot de orde van den dag. 11. Verzoek van J. van Amsteltimmerman, om vergun ning tot, het leggen van een riool in gemeentegrond achter zijn perceelhoek Oudegracht en Keetkolk tot afvoer van vuil- en hemelwater naar die grachtlater waarschijnlijk ook nog voor een ander perceel gebruikt zullende worden. 12. Adres van de heeren Mr. IF. van der F lietC. J. van Spall en A. van Linden van den Heuvellwaarbij zij verklaren hunne aanvrage om concessie voor eene duinwa terleiding in te trekkennu zij gezien hebben dal de noodzakelijkheid aan een ruim gebruik van goed water in Alkmaar, alwaar volgens hun uit geloofwaardige bron ge dane mededeeling in verschillende gedeelten gebrek aan goed water bestaat niet algemeen wordt erkendgetuige het rapport der speciale raadscommissiedat, stellig weergeeft het gevoelen der ingezetenen dat zij echter volstrekt, niet geacht willen worden door daarover te zwijgende in dat rapport opgenomen cijfers voor geheel juist te erkennen, waartegen zij opgekomen zouden zijn had die commissie hun de eer aangedaan een onderhoud met hen te hebben waartoe zij aanvrage hadden gedaan. Voor kennisgeving aangenomen. Door dit besluit vervalt de verdere behandeling van het in de vorige vergadering door de commissie uitgebrachte rapport. Op voorstel van den Voorzitter wordt met algeraeene stemmen aan de commissie dank betuigd voor haar be langrijk en uitvoerig rapport. 13. Verzoek van B. IV. Pullemanswinkelier alhier, aan geschreven om zijn terrein aan de Oudegracht,, nabij de Oosterburgstraatvan den openbaren we? af te scheiden om die afscheiding te mogen doen door eene houten schutting. 14. Verzoek van C- J. Geels, om, in verband met de demping der Keetkolk en de afgraving der Vestook af te graven het deel der Vest voorbij de Compagniestraat tot aan het staande kreupelhoutof hem te vergunnen daardoor een pad te maken tot uitgang zijner perceelen. 15. Verzoek van A. Koeman, om te mogen behouden een houten loodsjedoor hem in den afgeloopen winter zonder vergunning gemaakt nabij de begraafplaats ten dienste zijner schapen. 16. Verzoek van A. H Elfrink Br., zeilenmaker, om ver gunning tot het leggen van vaten gevuld met teer, aan den wal voor zijn perceel, Voormeer No. 5. 17. Verzoek van den heer IF. F. Stoel, industrieel, eige naar en beheerder van het stuk land genaamd de Vogelenzang, om vergunning, in verband met de bebouwing van dat, ter- reiu, tot demping der sloot langs dat perceel, voor de helft eigendom der gemeente en voor de wederhelft, van hem, om daarna over te gaan tot afscheiding met een ijzeren hek, zooals in het Kennemerpark en daartoe de rooijingslijn eenigzins te wijzigen tevens zou hij gaarne zien dat op het punt, waar nu de lantaarnpaal staat, door de gemeente een bloemperk aangelegd werd. Nos. 13 tot en met 17 in handen van Burg. en Weth. gesteld om berigt, en raad. 18. Verzoek van C. J. Goes, om eervol ontslag als helpster in de vrouwelijke handwerken aan de openbare armenschool, net, ingang van 15 April of zooveel vroeger als in de va cature mocht zijn voorzien. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. V an Untvang-berigt Gedeputeerde Staten. der verordening tot regeling van het 3. brandwezen. 4. Brieften geleide van het kon. besluitwaarbij tot 15 Maart 1883 verlengd is de concessie tot heffing van tolrechten op den Hoeverschelpweg. Nos. 3 en 4 voor kennisgeving aangenomen. 5. Jaarverslag der commissie van toezicht op het middel baar onderwijs, over den toestand van dat onderwijs over 1879. 6. Jaarverslag der plaatselijke schoolcommissie omtrent den toestand van het, lager onderwijs over 1879. In den brief ten geleide van dat verslag wordt gewezen op de tegenstrijdigheid in de verklaringen der hoofdonder wijzeres van de openbare school voor meisjes. De leden der commissie, die het examen bijwoonden, vernamen eerst bij die gelegenheid van de hoofdonderwijzeresdat op de school leerlingen toegelaten waren niet genoeg ontwikkeld om liet onderwijs te volgen, namelijk, toen zij vroegen, wair- om een vijf of zestal afzonderlijk geplaatste leerhncen niet, san het onderwijs deelnamen, terwijl op de aanmeiking, dat, die meisjeshoewel bereikt hebbende den bij de verorde ning bepaalden leeftijd, dan niet toegelaten hadden moeten wordende hoofdonderwijzeres verklaardedat, zij in de toe lating bewilligd had om buiten moeielijkheden te blijven met de oudersdie daar zeer op aandrongen. Deze ver klaring is dus geheel in strijd met, die later aan den raad gedaandat slechts één leerling toeselaten was die daarvoor ongeschikt was. Verder verdedigt, de com missie zich tegen de in den Raad geuite beschuldiging, dar de schoolcommissie oorzaak was van den onwetticen toe-t ind aan die school en dat zij bevoegd was rewcest, daartegen proces-verbaal op te maken. Voor kennisgeving aangenomen. Van de commissie van financiën. 19. Rapport op het verzoek van Regenten van het, gast huis om machtiging tot het doen van af- enoverschrijvingen in de begrooting van dat gesticht voor 1879. De conclusie strekt om de magtiging te verleenen behoudens het nader grondig onderzoek der uitgaven bij het nazien der rekening. Aangenomen. 20. Rapport op het verzoek van Regenten van het bur gerweeshuis om machtiging tot het doen van af- en over schrijvingen in de begrooting voor het, burgerweeshuis voor 1879- De conclusie is gelijk aan die bij het vorige rapport. Aangenomen. 21. Rapport omtrent, de rekening der Kamer van Koop handel en fabrieken alhier over 1879 sluitende in ontvang en uitgaaf op 100,De conclusie strekt tot goedkeur n?. Aangenomen. De heeren T. L hoorn. Bosman en 19*]n, leden der Kamer, bleven buiten stemming. 22. Rapport omtrent de rekening van het, burgerlijk arm-, bestuur over 1879, sluitende in ontvang op 6581,04^, in uitgaaf op ƒ5893,11, met een ba'ig saldo van 6*7,93%. De bedeelingen bestonden in eigen armen f 508,30 en 554 brooden: Lestedelingen bij particulieren f 418,75 en l56broo- den R. C. armenbeneden 60 iarenaan wie het R. C. parochiaal armbestuur onder stand weigert t 1448.en 1991 brooden: aan Leentje Kuit en Hendrika Steeman, behoorende tot de Nederduitsch Herv. gemeente, aan wie de Hervormde Diakonie onderstand weigert 260, en 52 brooden. Voor verpleging in het gasthuis werd t 418,45 en in andere ge stichten f 846,86 beiaald. De conclusie strekt tot goedkeu ring der rekening, die geen bezwaar deed ontstaan. Alleen zag de commissie met, leedwezen, dat de Herv. Diaconie zich blijft onttrekken aan hare verplichting om genoemde armen te ondersteunen, hetgeen te meer bevreemdtomdat uit, haar gedane mededeeling geblekei. is, dat bet eenige argumentop grond waarvan de diakonie de ondersteuning geweigerd heeft, namelijk dat deze personen voortdurend in ziekelijken toestand verkeerdenvolkomen onjuist is. Uit de bij de stads-apot.heek ingewonnen inlichtingen kon dit duidelijk en overtuigend aangetoond worden. De commissie vleit zien, dat de Diakonie alsnog aan hare verplichtingen moge voldoen. De rekening goedgekeurd. Van Burgemeester en Wethouders. 23. Suppietoire begrooting voor 1879, ter regeling van verschillende uitgaven op die dienst en eene voor 1880 in verband met de voorgenomen uitvoering der verschillende werken, alsmede verschillende daarmede in verband staande besluiten. De commissie van financiën heeft geene bedenkins en ste't de onveranderde vaststelling behoudens goedkeuring van Ged Staten voor. Vastgesteld. 24. Rapport op het verzoek van bewoners aan den Om val. om eene der aftedanken brandspuiten aldaar te plaatsen, in welk geval zij bereid waren haar te bedienen en eene berg plaats daarvoor beschikbaar te stellen. De conclusie strekt om afwijzend op dat verzoek te beschikken. De reden waarom tot de opruiming van een drietal spuiten besloten isligt daarin dat zij in slechten staat verkeereneen deskundig onderzoek had zelfs tot uitkomst, dat. zij niet afdoende ver beterd konden wordenen dat algeraden werd daaraan eenige uitgave ten koste te leggen. Wordt nu een dezer spuiten aan de verzoekers afgestaan onder de door hen ge stelde bepalingen, waarbij de gemeente met het onderhoud belast zou blijven dan zal spoedig de klacht worden ge hoord dat de spuit niet in orde is en verbetering eisciit. Dan zou of eene nieuwe spuit gekocht moeten worden of uitgaven tot herstel zouden moeten worden gedaanwelke men thans juist bad willen voorkomen omdat daarvan geene afdoende verbetering te verwachten was. In het eerste geval bestaat voor die vrij belangrijke uit gaaf geene voldoende noodzakelijkheid en in het tweede geval zou eene nuttelooze, telkens wederkeerende uitgaaf plaats hebbenzonder dat het doeleene goed werkende spuitbereikt werd. Met algemeene stemmen de conclusie aangenomen. ,v n d°or d»n hear Conijn gedaan voorstal, om Burg. en vv et.li. uit te noodigen met die verzoekers in nader overleg te tredenwanneer zij bereid waren het onderhoud ook voor hunne rekening te nemen, verdedigd door de heeren Mr. A. F. de Lanqe en Bosman en bes'reden door de heeren Verhoe ff, Vonk, C. II. Bruinvis en den Voorzitter, voorna melijk met het oog op de moeielijkhedenwelke daaruit zouden voortvloeien wordt verworpen met tegen 8 stem men van de heeren Ferhoeff, JC. (toorn Fonk, v. d. Drift O' IF. Bruinvi T. L. hoorn, IVellan en den Voorzitter. 25. Rapport op het verzoek van IV. Harms, stucadoor, om vergunning tot, het leggen van een riool in gemeentegrond tot alvoer van vuil- en hemelwater uit zijn perceel Oude gracht No. 170, naar het water1 dier gracht. De conclusie strekt om de gevraagde vergunning tot wederopzegging toe onder de gewone voórw- arden te verleenen, onder hijvoeging dat het riool vlak bij den walmuur verbonden worde met het riool van hef daarnaast gelegen perceelter verkrijging van ééne opening in den walmuur. Aangenomen 26. Rapport op het verzoek van A. Krom landman in den Egmöndermeer, om op zijne nieuwe boerenplaats gedeel telijk een rieten dak te mogen maken. De conclusie strekt om de vergunning tot wederopzegging toe te verleenen onder bepaling, dat op de boerenplaats een bliksemafleider wor de eesteld. Aangenomen. 27 Rapport op het verzoek van P. Smit, landman aan den Westdijk, om 3 sjjden van het dak zijner nieuwe boe renplaats aldaar van riet te mogen maken. De conclusie is gelijk aan die bij punt 26. 28. Rapport op het verzoek van M. Kz. Jonges, om ver gunning tot het maken eener voetbrug over de sloot langs zijn land aan den Kennemerstraatwegalsmede van een uitweg over den oostelijken berm van den Rijksweg ter verkrijging van een toegang tot zijn land aldaar. De con clusie strekt, om de gevraagde vergunning tot wederopzeg ging toe te verleenen, onder bepa'ir.g dat de brug nagenoeg gelijk gemaakt worde aan die bij den heer JLatenstein van Voorst en voortdurend behoorlijk onderhouden worde. Aangenomen. 29. Rapport op het verzoek van B. Stejfensbriquetten- fabriekant, om te mogen behouden het door hem bij zijn perceel aan de Keetkolk gebouwde houten stalletje tot stal ling eener ket. De conclusie strekt om afwijzend op dat verzoek te beschikkenop grond dat geen enkele geldige reden bestaat, waarom voor dat, doel eeu houten gebouwtje moet worden gebruikt, daargelaten dat het gebouw zooda- nig gemaakt is, dat behoud daarvan niet wenschelijk kan worden geacht. Afwijzend beschikt. 30. Voorstel, om het, brandspuit,huis op de Turfmarkt, te sloopen en in het openbaar voor afbraak te verkoopenals uitvloeisel van de nieuwe verordening op het hrandwezet dit huisje kan tocb voor geen ander doel gebruikt worden. Het na de slooping vrijvallende terrein wordt dan bestraat en voor de openbare dienst bestemd. Aangenomen. 31. Rapport op het verzoek van H. Schuyt om tegen f 4,per centiare een deel van een stuk grond der ge meente aan den Erieschen weg te mogen koopenten einde daarop later eene villa te bouwen. Hieromtrent, bestond verschil van gevoelen. Volgens het eene gevoelen moest de gemeente deze strook grond behouden, daar zij zelve te eeniger tijd dien grond zeer goed voor een of ander doel zou kunnen gebruiken. De gemeente bezat niet. zeer veel geschikte en gelegen terreinen en daarom bracht het ge meentebelang mede, dat de weinige trrreinen, welke nop voor eenig doel in aanmerking zonden kunnen komendoor haar niet vervreemd werden. Bovendien zou liet niet on mogelijk zijn dat al werd voorloopig daar eene villa ge bouwd deze grond na verloop van eenigen tijd voor een ander, min verkieselijk doel gebruikt werd. Het andere ge voelen was, dat wanneer op dezen grond, voor zooveel hij kon worden afgestaan, eene vil.a of knappe woning gebouwd werdtegen dien afstand geen bezwaar kan bestaan. I 'e gemeente trok op het oogenblik van dien grond weinig voordeel en wanneer daarvoor een flinke koopprijs kon worden verkregenwas dit allezins voordeelig. De bepaling kan echter gemaakt worden, dat daarop geene arbeiderswoningen zouden mogen woraen gesticht. Bij dit verschil van gevoelen werd aan den Raad de be slissing overgelaten. Besloot de Raad tot den verkoop, dan was men eenparie voor openbaren verkoop. Hierover openbaarde zich in den Raad mede verschil van gevoelensommige leden waren voorandere tegen den verkoop gestemd sommige waren voor openbaren andere voor onderhandschen verkoop. De zaak werd niet beslist, daar over het voorstel des Voorzitters om niet tot den af stand te besluiten de stemmen staakten, 7 voor en 7 tegen. Tegen dat voorstel stemd-n de heeren C IF. Bruinvis. Bruin vis de Lange, IFellan, F erhoeff, Bosman, Mr. A. F. de Lange en Helling. 32. Brief ten geleide van een situatieplan van een deel der OudegrachtKeetgracht en Oosterburgstraat ter be slissing hoe de brug over de Ouriegracht bij het stadserf zal worden gelegd. Het voorstel strekt om de brug te leg gen in de rigting van de as der Oosterburgstraat. Aangenomen. 33. Rapport, op het verzoek van J. Hortbetreffende de toelating zijner kinderen op de openbare tussclienschool en om opsnoeijing der boomen aan de oostzijde der Mient aan den kant van het water. Daar de kinderen reeds toe gelaten zijn en aan het, 2». verzoek voldaan is, wordt voorgesteld, zoowel het verzoek als deze mededeelingen voor kennisgeving aantenemen. Conclusie aangenomen. 34. Rapport op een verzoek van den heer WF. Stoel industrieel, om vergunning tol het bouwen op een stukje groud aan de Singelgracht bij het, Zeglis van bergplaatsen voor steenkolen en cokes en eene loods voor scheepmakers werkplaats met afdaken en boveugevels van opengewerkte houten latten. De conclusie sliekt tot liet verleenen der gevraagde vergunning onder de g ewone voorwaarden. Aangenomen. 35. Brief van Ged. Staten ten geleide van eenen brief van den Minister van Binnenlandsche Zakenwaarbij in overweging wordt gegeven de verordening op de heffing va leges ter gemeente-secretarie en bij den burgerlijken stand te wijzigen als in strijd met de wet, daar geene rechten mogen worden geheven voor het, aanteekenen ten huwelijk op eene andere plaats dan het Stadhuis en op een ander dan het daarvoor aangewezen uur. Verder uit de verorde ring op de invordering eenige bepalingen wegtelaten, welke reeds in de wet opgenomen zijn. De commissie van financiën stelt voor de verordeningen overeenkomstig dat, verlangen te wijzigen. Aangenomen. 36. Verzoek van Ged. Staten om art. 29 2«. lid van het reglement van orde voor de raadsvergaderingen te wijzi gen als in strijd met art. 51 der gemeentewet. Het, artikel gewijzigd. 37 Voorstel der plaatselijke schoolcommissie betrekkelijk de toepassing der tracteinentsverhooging op de hulponder wijzers aan de openbare scholen. Die aan de armen- en tusscbenschool worden voorgedragen en de hulponderwijzers van Uriel, Beun en de Pen aan de burgerschool. Aangenomen. 38. Rapport der in de vorige vergadering benoemde spe ciale commissie voor de regeling van een en ander in ver hand met de in dienst, stelling der overdekte graan- en zaadmarkt,, met rapport, van Burg en Weth., de commissie voor de strafverordeningen en de commissie van financiën. De verschillende hesluiten zijn vervat iu het volgende regle ment, dat met algemeene stemmen vastgesteld wordt. Art i De wekelijksche graan- en zaadmarkt wordt gehouden op de daarvoor bestemde inrigting aan liet Luttik Oudorp De markt vangt aan des voormiddags ten elf ure en eindigt ten twaalf ure Het begin en het einde wordt aangeduid door het luiden eener nabij de markt geplaatste klok. Voor en na het luiden dier klok mogen geene zakken met graan of zaad open staan often verkoop worden aangeboden op eene boete van een gulden voor elke twee hectoliters of onderdeelen van die mits de gezamenlijke boeten de som van tien gulden niet te boven gaan. Art. 2. De bij artikel 1 bedoelde inrigting zal tederen Donderdag geopend zijn van 's namiddags ■3 tot 6 ure en iederen Vrijdag van des voormiddag* t tot 10 ure tot het opzetten der granen en zadeo» Overtreding dezer laatste bepaling wordt gestraft met eene boete yan f 3, Art. 3. Ieder gedraagt zich naar de door den marktmeester aantewijzen plaats tot het zetten der marktzakken. Weigering om daaraan te voldoen wordt gestraft met eene boete van/-3,onverminderd de bevoegd heid van den marktmeester, om die zakken van de markt te doen verwijderen. Art. 4. Op de marktzakken moet met leesbare cijfers het bedrag der geheele ter markt aangevoerde partij vermeld zijn. Overtreding dezer bepaling wordt gestraft met eene boete van 3,tot f 6, Art. 5. De marktmeester is verpligt zoowel vóór als na den markttijd den inhoud der zakken met granen en zaden te onderzoeken en te doen nameten ol nawegen, indien lit door den kooper of verkooper wordt veWangd. Art. 6. Wanneer kooper en verkooper verlangen, dat niet alle zakken worden gemeten of gewogen geven zij den marktmeester ophoevele zakken zij wensehen te doen meten of wegen en het gemiddelde bedrag dat in de gemeten of gewogen zakken ge vonden is, wordt tot maatstaf van de hoeveelheid der geheele partij genomen. Art. 7. Op iederen marktdag moeten des voor- middags te 9 ure of zooveel vroeger als de markt meester gelast, in de zakkendragerskamer naar weke lijksche volgorde tegenwoordig zijn twee meters, twee storters en zes dragers, die verpligt zijn de door den marktmeester te geven bevelen optevolgen. Art. 8. De voor het meten en wegen der granen en zaden benoodigde gereedschappen zullen van een kennelijk teeken voorzien zi n. Art. 9. Ieder daar hinderlijk is, moet op de eerste uitnoodiging van den marktmeester zich verwijderen. Art 10. De belanghebbenden brengen hunne granen of zaden in de bij art. 1 bedoelde inrigting voor hunne rekening en risico. Zij kunnen voor eene week, teyen betaling van het daarvoor bepaalde bergloon, ze doen opslaan in het gebouw op de door den marktmeester aantewijzen plaats, mits de granen ot zaden vervat zijn in behoorlijk gewaarmerkte zakken. De marktmeester geeft van aldus ter bewaring aangeboden granen en zaden een bewijs van ont vang afdat bij het afgeven van het opgeslagene teruggenomen wordt. Van een en ander houdt hij aanteekening in een register. Art. II. Belanghebbenden kunnen, indien zij dit begeeren het uitsluitend gebruik en bet bezit ver krijgen van den sleutel van een der kastjes in bet gebouw, tot dat doel gemaakttegen betaling van drie gulden per jaar Art. 12 Het is verboden des Vrijdags van des voormiddags elf tot des namiddags half een uur met eenig rijtuigkoeijen paarden ezels of ander vee met sleden, hand- of kruiwagens, pakken, kisten of manden zich op de noordzijde van het Luttik-Oudorp, van de oostzijde van de "Wortelsteeg tot de Roo- torensbrug, te bevinden op eene boete van drie tot zes gulden De marktmeester is bevoegd om het in den weg staande te doen vervoeren. Art 13. Weigering om aan de bevelen van den markimeester te voldoen of verzet tegen die bevelen wordt gestraft met eene geldboete van 3, tot 26, mét of zonder gevangenisstraf van 1 tot 3 dagen voor zoover daartegen bij het W etboek van Strafregt niet is voorzien Art 14. Het is verboden de noordzijde van het Luttik-Oudorp, na afloop der markt tot 's namiddags 3 ure, met paard en rijtuig anders te berijden dan van de west- naar de oostzijde op eene boete van drie tot zes gulden. Art 15. Deze verordening treedt in werking den 15 April 1880. Door de aanneming van artikel 1 werd uitgemaakt dat het gebruik der overdekte graan- en zaadmarkt verplichtend zal zijn Het beginsel van art. 10 werd aangenomen met 12 tegen 2 stemmen van de heeren J. C. Koorn en Bosman en de betaling van f 3.voor het gebruik der kastjes I edoeld in art. 11, met t2 tegen 2 stemmen van den Voor zitter en den heer JC. Koorn. De commissie had voor gesteld f 5,per jaar te heffen. Verder wérd bepaald, dat, een bergloon van vijf centen per week voor iedere hectoliter of onderdeel daarvan zal worden gehevendat een concierge zal worden aangesteld op /"100,— jaarwedde, die daarvoor tevens beiast zal zijn met het schoonhouden der inrichting De commissie van financ.ën had f 1,per week voldoende reacht,voor welk verstel zich bij stem ming 6 stemmen verklaardente weten de heeren C. IF. Bruinvis, IVellan, H. J. Bruinvis, FerhocfjfJ. C. Koorn en Bosmandat aan het ter sprake gebrachte plan om eene klok van behoorlijke grootte te plaatsen op het achterge deelte van de gaanderij bij den Achterweg geen gevolg zal worden gegeven 39 Worden Burg. en Wreth. op voorstel van den Voor zitter gemachtigd eenige kaasberries bij wijze van proef eenig zins te laten veranderen len einde te kunnen nagaan, of de voorgenomen wyze van verandering een voldoend middel zal zijn om het vallen der kazen van de berries te doen verminderen, ten einde dan later te beslissen, of alle berries veranderd zuilen worden. 40. Is overgegaan tot het benoemen van «.eene 3e hulponderwijzeres aan de openbare tusschenschool. De voorgedragenen zijn: 1°. H. G. Kruseman te Haar lem 2°. J Kijlstra te Dragten3°. B. Cammenga te Leeuwarden. Benoemd No. 2 met 10 st.No. 1 bekwam 4 stemmen. b. 2 Helpsters hij het onderwijs in vrouwelijke handwerken aan de openbare t usschensëhool. üe aanbevelingen bestaan uit JIV. van Kleef, H. C van Middendorp en C. A. Geerling, en H. C. van Middendorp C. A. Geerling en M de Rover. Benoemd worden J. fP. van Kleef met 12 stemmen, tegen 1 stem op M. de Rover en H. C van Middendorp, en H. C van Middendorp met 10 stemmen tegen 4 op M. de Rover. s. Twee leden der commissie ter andientie bij Z. M. den Koning. De heer v. d. Drift verzoekt niet in aanmerking te komen. Benoemd worden de heeren Ferhoeff en Vonkmet 12 en 13 st. l)e heer Wellan bekwam 2, de heeren J. C. Koorn en Bosman ieder 1 stem 41. Bij de gewone rondvraag door den Voorzitter aan de leden vestigt de heer C. IF. Bruinvis de aandacht op de naar zijn inzitn minder doelmatige wijze waarop de boomen langs de Paardenmarkt zijn geplant en de heer Bruinvis de Lange op bet, wenschelijkedut bij de geplant wordende hoornen paaltjes worden gesteld: verder vraagt laatstge noemde heerof de Kootorensbrug re ds geheel afgewerkt is en deelt de heer Conijn -"ede, dat de ophaalbrug in de Kanaalkade niet, dan met groote moeite iu de vorige week kon worden opgehaald. Na beantwoording door den Voorzitter wordt de verga dering gesloten. Snelpersdruk tut Herms. Coster en Zoon.

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 6